ROTTERDAMS NIEUWSBLAD GRAAG GEDAAN. *ïS?s®85r" w *^mwssuai' •188181 ,'BOW ,jk«sL Jongeren blokkeren kruispunt Europese ministers moeten in Rotterdam voetbalgeweld beteugelen Schiedams bedrijf stort illegaal in België Rotterdam eist gedestilleerd water voor industrie ';,ii tj/m ■•'-Aim i..-Y :>W Geen akkoord tussen minister en Rotterdam spoortunnel ïssms&gss Excuses van politie voor Hilton Provincie geeft twee ton voor vogelgebied ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Kort geding ambtenaren Rotterdam Het 'stipt' werkende personeel van de Afvalverwerking Rijnmond zijn door het Rotterdamse college van B en W voor de rechter gedaagd. Dinsdag dient het kort geding voor de recht bank in Rotterdam. Het college eist dat de AVR uurlijks vierhonderd kubieke meter gedestilleerd water pro* duceert, zodat de afnemers van het water - twaalf grote bedrijven in de Botlek- niet komen stil te liggen. Een be ëindiging van de stiptheidsac tie bij het vuilverwerkingsbe- drijf staat het college niet voor ogen. 'Actie'-wethouder ïties Jansen zegt enige hoop te hebben dat een gesprek met de vakbon den, maandagmorgen, nog voor uitkomst kan zorgen. Maar volgens vakbondsbe stuurder Guus van Huyge- voort zal het AVR-personeel bij haar standpunt blijven. „Alleen wanneer het college ons tegemoet komt, heeft dat gesprek zin", add us de vak bondsbestuurder. Op een spoed-vergadering gis termiddag besloot het AVR- personeel unaniem niet meer gedestilleerd water te produce ren dan driehonderd ton per uur. De bedrijven hebben vierhonderd ton nodig. Bij voortgang van de huidige pro- duktie zouden de eerste bedrij ven dinsdagmiddag al moeten afbouwen. De extra-vergadering bij de AVR was nodig, nadat een ge sprek tussen de bonden en wethouders Jansen en Van der Pols gistermiddag vastliep. Volgens wethouder Jansen is het kort geding de enige mo gelijkheid voor de gemeente om schadeclaims van Akzo en Esso het hoofd te bieden. „De contracten die we met deze be drijven hebben afgesloten, bie den geen andere mogelijkheid. We hebben er alles aangedaan om een ontmoeting voor de rechter te voorkomen, maar de bonden hielden voet bij stuk", aldus Jansen. Guus van Huygevoort zegt het onrechtvaardig te vinden wanneer de actievoerders niet het bedrijfsleven, maar wel de burgers en gemeenten dupe ren. „Het mag niet zo zijn dat de mensen met hun huisvuil blijven zitten en bedrijven doodleuk doordraaien", zegt Van Huygevoort. Wanneer de werknemers van de, AVR het kort geding ver liezen dan zullen zij besluiten tot een staking, zo is gisteren ah afgesproken op de perso neelsvergadering bij de AVR. Dat betekent dat in dat geval de aanvoer van chemisch af val en huivuil volkomen komt stil te liggen en dat de produk- tie van gedestilleerd water en elektriciteit stopt. V s s».r §ïfl AVR- Actie- wethouder' Ries Jansen begroet actieleider Guus van Huygevoort bij het overleg. Een groot gezelschap rond de tafel kon een kort geding niet voorkomen Een opgewekte blokkade van een half uur. Rotterdam Met een blokka- groep jongeren gistermiddag de van het kruispunt Franse- de aandacht vestigen op het laan/Tjalkstraat wilde een ontbreken van een jongeren- Rotterdam De vergadering van de Europese ministers van sportzaken, die donderdag 17 november in Rotterdam op initiatief van WVC-staatsse- cretaris drs. Joop van der Heij den plaats vindt, wordt gezien als een goede gelegenheid om te komen tot een gecoördi neerde bestrijding van vanda lisme bij voetbal- en andere Wedstrijden. Tot welke excessen wangedrag en geweld bij sportevenemen ten kunnen leiden, bleek bij de laatste UEFA-Cupwedstrijd in Rotterdam tussen Feye- noord en Tottenham Hotspur. D§arbij vielen veertig gewon den en werden tientallen men sen gearresteerd, In de seizoe nen '81-'82 en '82-'83 was er in de' statistieken van geweld bij de Europese bekercompetities sprake van vier wedstrijden, waarin ernstige gevechten op de tribunes plaatsvonden. Door de toeschouwers werden 50 incidenten op het speelveld veroorzaakt. De ministers zullen in het Rot terdamse Hiltonhotel ook een poging doen de verschillende transfer-systemen in het prof- -voetbal te harmoniseren en aan te passen aan het interna tionaal recht. De avond er na kunnen de ministers uit Bel gië, West-Duitsland, Cyprus, Denemarken, Frankrijk, Grie kenland, Ierland, IJsland, Ita lië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Turkije, het Verenigd Konink rijk, Zweden en Zwitserland plus de vertegenwoordigers van Finland en de Heilige Stoel aan den lijve ondervin den welke emoties het voet bal-gebeuren bij de toeschou wers losmaakt: als eregasten bij de landenwedstrijd Neder landSpanje. Rotterdam De Rotterdamse vreemdelingenpolitie heeft Hilton excuses aangeboden voor de 'inval' deze week, waarbij in de nachtelijke uren buitenlandse gasten werden gecontroleerd. Gebleken is verder dat door tussenkomst van burgemeester Bram Peper gasten in andere hotels van het onverwachte be zoek verstoken zijn gebleven. centrum in Mathenesse/Het Witte Dorp. Dinsdag hebben zij hierover een gesprek met de wethou ders Simons en Jansen. Met de blokkade willen de jongeren hun eisen kracht bijzeten. Het vorige jongerencentrum, Horizon, ging In 1980 ten gron de als gevolg van interne pro blemen en veelvuldige brand stichtingen. Voor de sluitingen deden zich problemen door personeelsverloop, geluidso verlast, drugs en schulden. Samen met het wijkorgaan heeft een groep jongeren nu een plan ontwikkeld voor een tweede buurthuis in de wijk, waar ook het jongerencentrum in zou moeten worden onder gebracht. De nieuwbouwplannen zijn echter gestrand op een tekort van honderdduizend gulden. De jongeren willen nu de uit voering van een alternatief plan bij het college afdwingen. Dit plan zou de helft goedko per zijn omdat via systeem bouw en semi-permanenl ge bouw in de wijk zou kunnen worden neer gezet. De blokkade werd na een half uur weer beëindigd. Rotterdam Minister Smit (verkeer en waterstaat) en een delegatie van het Rotterdamse gemeentebestuur zijn het giste ren in Den Haag oneens geble ven over de bouw van de Wil lemspoortunnel onder de Nieuwe Maas. De minister denkt de tunnel - die de oude spoorbrug moet vervangen - binnen acht jaar te kunnen bouwen voor 600 miljoen gul den. Rekening houdend met Rot terdamse verlangens kost de tunnel volgens de minister 900 miljoen. Dat vindt zij te duur. Minister Smit is Rotterdam enigszins tegemoet gekomen, zo meldde haar ministerie na afloop van het gesprek. De mi nister verklaarde zich bereid voorzieningen te betalen, die rechtstreeks met de tunnel bouw te maken hebben zoals maatregelen tegen trilling en geluidhinder. Geen fondsen zei de minister ter beschikking te hebben om aan andere Rotterdamse wen sen te voldoen. Die wensen moet de Maasstad zelf betalen. Vele oudere Rotterdammers zullen nog een levendige herin nering hebben aan het tafereel, dat hier door Pieter v.d. Doel op doek werd vastgelegd. Het sle perspaard was een vertrouwd beeld in de vooroorlogse stad en niet voorniets werd ooit geop perd om een standbeeld te wij den aandatstoeredier.dat mede hielp am Rotterdam groot te maken. De paarden hadden het over het algemeen niet slecht; er was hetslepersvolk alles aan gele gen om ze gezond te houden en de meeste paarden zagen er dan ook weldoorvoed uit. De zweep werd hoogstzelden gebruikt, ei genlijk alleen als er bij een 'hol' een extra krachtsinspanning nodig was om de 2ware wagen over de helling te trekken. De mannen van de sleperswagens hadden geen haast; ze pasten zich aan bij het tempo, dat hun lastdier het langste kon volhou den. Maar voor het overige leidden de paarden een scha mel bestaan van werken, eten, slapen, werken, eten, slapen. De baas brak de sleur nogal eens door het geregelde nutti gen van een lichte Angst of een straffe Cats. Hoe het met de postbestelling gaat is op het moment, dat wij dit schrijven, nog onzeker. Maar zeker in verband met de plannen voor een boekuitgave zouden we het op prijs stellen, als men toch herinneringen aan de slepers óf aan de Gedempte Botersloot (het decor van V.d. Doels plaat) zou willen opstu ren aan redactie Rotterdam Centraal, postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Ackerdijkse Plassen: Den Haag Met twee even grote bedragen van rijk en provincie kan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels haar rond honderd hectare grote vogelreservaat in het gebied van de Ackerdijkse Plassen (tussen Overschie en Delft) beter beheerbaar ma ken. Provinciale staten zijn gisteren akkoord gegaan met een Zuidhollands subsidie uit het fonds aankoopsubsidies na tuurterreinen. Alleen de SGP- fractie kon er niet mee uit de voeten. Voor de vereniging wordt zo een reeks transacties mogelijk, waaronder de aankoop van een boerderij met opstallen in het midden van het gebied. Deze hofstede kan dienst gaan doen als beheersboerderij, maar daarnaast ook worden gebruikt voor educatieve doel einden. Rotterdam Een bedrijf uit Schiedam dat bemiddelt bij de afvoer van afvalstoffen, is m Belgie in opspraak geraakt door betrokkenheid bij een il legale stort van 600 ton ver ontreinigde grond op een stortplaats in Meeuwen (Bel gisch Limburg). Het is voor zo ver bekend de eerste overtre ding van het m maart dit jaar in Belgie van kracht geworden verbod op stort van Neder landse afval. De Belgische mi nister van milieu, Lenssen, heeft aangekondigd de contro le te verscherpen. De illegale stort in Meeuwen werd donderdagavond ontdekt na een tip via een telefoon nummer voor milieuklachten. De uit Nederland afkomstige verontreinigde grond zou in opdracht van de Schïedamse firma Bouwman door een Bel gisch transportbedrijf volgens de vrachtpapieren naar de fir ma Arrec in Wallonië ver voerd worden. De transporten werden echter volgens de Belgische autoritei ten uitgevoerd met valse vrachtbrieven. De illegaal ge storte grond was reeds voor een groot deel met teelaarde bedekt. De rijkswacht heeft donderdagavond nog proces- -verbaal opgemaakt over de il legale stort. Het is niet bekend uit welke plaats in Nederland de verontreinigde grond af komstig is. De export van Nederlandse af valstoffen naar Vlaanderen is sinds maart van dit jaar door de Vlaamse milieuminister Lenssen verboden. Afvoer naar Belgie (en Frankrijk) was jarenlang een zeer goedkoop alternatief voor mogelijk dure verwerking (bijvoorbeeld ver branding) m Nederland, Ook in Wallonië wordt in principe medio november een dergelijk importverbod van kracht. Navraag in de afvalwereid leert dat het Schïedamse be drijf Bouwman, waar vrijdaga vond niemand voor commen taar bereikbaar was, in feite een ingenieursbureau is dat smds kort ook bemiddelt bij de afvoer van afvalstoffen. In Nederland zijn tal van dit soort makelaars werkzaam. Het bedrijf Arrec in de Waalse plaats Flawinnes, waarvoor de verontreinigde grond volgens de vrachtpapieren bestemd was, beeft volgens de Neder landse deskundigen in de af valwereid in Belgie geen goe de naam. Niettemin preten deert het bedrijf dat ook sinds kort in de afvalmarkt pene treert, nauw samen te werken met de Belgische overheden. Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f verandering in. - Arfres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p0st en goed beloond! Want voor die kleine* moeite krijgt u een telefoonklapper. nolee"». O t Naajjj. &dres;^__ f ^°sfcode. f 7°°«Plaats, Teie/oon: v°orde „J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1