Amerikaanse troepen naar Costa Mica Ml' waterweg 1 WORTELTJES EN HAMBURGERS Andropov spoedig weer present 'Morgen eerste kruis raketten in Engeland' Nieuw Amsterdam met pech in San Francisco VANDAAG -mmmm m Mni Koud Iran dreigt met actie tegen olie bronnen Irak Kom maar mee, naar de dokter Drie kinderen komen om bij brand Sunday Times: m Geen spoor vluchtauto ontvoerders Heineken Symbolische krabbel van KNVB- voorzitter Bijlage Ambtenaren Uitstel Schrobbeurt Onderste regionen 'BON 'ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 25B3332 ROTT ERMMS TERKE NIEUWSBLAD UITGAVE SIITHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL 0107144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE' G A DE KOK EN MR K I DE 3RUIIN MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 NE 31832 14 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS fl.0,80 gtuiiiiwiiniBiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimmiitiiiftiiiKimBïLiïfiiiiiiiiiiiMiiniiiiaiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiinmiiifiiniittiiiBMiiiiiHiiiiii; Tokio De partijvoorzit ter en president van de Sovjet-Unie, Joeri Andro pov, zal spoedig weer in het openbaar verschijnen. Hij is in goede gezondheid. Dit heeft de hoofdredac teur van het Russische re geringsblad Izvestija, Lev Tolkoenov, gisteren in een interview met de Japanse krant Asahi Shimbun be kendgemaakt. De Russi sche minister Goldin zei bij aankomst in New Delhi dat 'het tamelijk goed gaat met Andropov'. Andropov, die zich sinds 18 augustus niet meer in het openbaar heeft laten zien, is 'al enige weken zwaar verkouden', aldus Tolkoe nov. Hij voegde eraan toe dat Andropov zich onder medisch toezicht op zijn buitenverblijf in de omge ving van Moskou bevindt. Zwak Het Amerikaanse week blad Newsweek echter meldt dat Andropovs ge zondheid zeer zwak zou zijn en de Russische presi dent veel van zijn politieke macht al zou hebben verlo ren. Hoewel Andropov naar verwachting op korte ter mijn zal zijn hersteld, aldus Newsweek (dat zich op Russische bronnen be roept), krijgt hij mogelijk nooit meer volledig contro le over het politieke appa raat in de Sovjet-Unie. Andropov Over de aard van Andro povs ziekte lopen de ver klaringen uiteen. Zo werd onder meer gezegd dat de Russische leider slechte nieren heeft. Uit andere bron werd vernomen dat zijn galblaas is verwijderd. Reiniging staakt, AVR stipt m§ ItóssÈi' Teheran De Iraanse parlementsvoorzitter hod- jatoleslam Rafsandjani heeft dit weekeinde open lijk gedreigd de oliebron nen in het noorden van het Irak aan te vallen. Hij wees op de kwetsbaar heid van de Iraakse noorde lijke oliebronnen, die gele gen zijn in het Koerdisch ge bied dat de centrale regering in Bagdad maar met de grootste moeite onder contro le houdt. Het dreigement van Iran om de Iraakse olievelden aan te vallen bevestigt ook de me ning van veel waarnemers dat de in oktober ingezette Iraanse offensieven onder de naam 'Dageraad' vooral ge richt zijn. tegen de Iraakse olieproduktie. Hormoez Rafsandjani herhaalde ook het Iraanse dreigement om de Straat van Hormoez af te slui ten, als Irak de vitale olie-in dustrie van Iran zou aanval len. Hij bracht het dreigement dit keer echter niet in verband met de levering van de Franse Supe r-Btend a rds Ondertussen hebben zowel Iran als Irak melding gemaakt van militaire acties aan het noordelijk front. Volgens een communiqué, dat gisteren in Bagdad werd uitgegeven, héb- hen de Irakezen luchtaanval len uitgevoerd. Van Iraanse zijde zijn deze aanvallen be vestigd, maar ze zouden zijn afgeslagen, aldus het Iraanse Persbureau Irna. Het vliegtuig dat de Amerikaanse president Reagan en zijn echtgeno te Nancy vannacht terug vloog van Zuid-Korea naar Washington had twee extra passagiers. De 7-jarige jongen Ahn Ji Sook (links) en het 4-jari- ge meisje Lee Kil Woo (rechts) mochten op voorspraak van Nancy mee voor behandeling van hun hartkwalen in de VS. De laatste tien jaar 1 zijn meer dan 600 Zuid- g koreaanse kinderen met I hartafwijkingen in de VS I behandeld. J Zie ook pagina 4 Washington De Verenigde Staten gaan genietroepen naar Costa Riea sturen om daar een oefening te hou den. De Amerikaanse militairen zullen wegen aanleg gen en een aantal van hen zal aan de grens met Nicara gua worden ingezet. Dit heeft de Amerikaanse on derminister van defensie, Fred Ikle, gisteren in een vraagge sprek met de Washington Post bekendgemaakt. Het is volgens Ikle de eerste gezamenlijke oefening van Costaricanen en Amerikanen op Costaricaans grondgebied. Ongeveer 1000 geniesoldaten zullen aan de oefening deelne men. Het totaal aantal Ameri kaanse militairen in Honduras en Costa Rica, twee buurlan- ADVERTENTiF Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, OQ zak 500 gram UU Hamburgers, 1 OQ den van Nicaragua, stijgt hier mee tot 5000. Guerilla Ikle, die net is teruggekeerd van een vijfdaagse rondreis door Midden-Am en ka, is van mening dat, El Salvador meer Amerikaanse militaire steun nodig heeft om succesvol te kunnen optreden tegen de linkse guerrillastrijders in dat land. Ook zou de onderminister van defensie graag zien dat de mi litaire steun aan Costa Rica en Guatemala wordt opgevoerd om de bedreiging van de link se Nicaraguaanse regering te kunnen bestrijden, aldus de Washington Post. Zie ook'pagina 4 Rotterdam De ambte naren van de Rotter damse gemeentereini ging staken vandaag uit protest tegen het rege ringsbeleid. De mede werkers van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) houden vandaag een stiptheidsactie. Morgen dient voor de president van de recht bank in Rotterdam een kort geding van B en W van Rotterdam tegen een onderdeel van die stiptheidsactie. B en W willen dat de AVR blijft zorgen voor de leveran tie van voldoende gedistil leerd water aan twaalf petro chemische bedrijven in het 3oüek-gebied. Vrijdag be sloot het personeel de pro- duktic van gedistileerd water te beperken tol 300 ton per uur. Met het geding willen B en W schadeclaims voor zijn van met name AKZO en ESSO. Compromis Het college wil vandaag nog proberen een compromis te bereiken met de actievoer ders. Als dat lukt, dan wordt het geding afgezegd. De ambtenaren die een week lang in Dordrecht het terrein van het gemeentelijk ver voerbedrijf en het gemeente lijk vuilverbrandingsbedrijf Gevudo hebben geblokkeerd, hebben die actie opgeschort. Dit gebeurde nadat B en W van Dordrecht met een kort geding hadden gedreigd. Zie ook pagina drie en bin nenland. Zie ook de pagina's 3 en 5 Utrecht Door een uit slaande brand in Utrecht zijn vanmorgen drie kinderen om het leven gekomen. De vader van de kinderen is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgeno men. De moeder bleef onge deerd. De woning van het gezin in de Utrechtse wijk Overvecht brandde omstreeks half ne gen in korte tijd geheel uit. MEDEDELING In verband met de sta king bij de posterijen la ten wij weten dat post (advertenties en redactio nele kopij) voor het Rot terdams Nieuwsblad ook kan worden bezorgd op Coolsmgel 67. De directie 100 o sh59J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Londen Volgens de Sunday Times zullen morgen de eerste kruisraketten in Engeland aankomen. De raketten zullen com pleet met de kernkoppen naar de basis m Greenham Common worden gevlogen, aldus het blad. Het ministerie van defensie m Londen wilde geen commentaar geven op het bericht, behalve dat de eerste van de in totaal 160 in Engeland te plaatsen raketten 'voor eind dit jaar' zullen wor den aangevoerd. - De villa van de familie Heineken in Noordwijk. Amsterdam De politie heeft nog geen spoor van de tweede auto die de ontvoerders van Freddie Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer vorige week woensdag hebben gebruikt, een lichtkleurige Citroen. Ook is nog niet duidelijk of die auto uit diefstal afkomstig is, net als de oranje Renault bestelbus waarin het eerste dee! van de ontvoering plaatshad. De Renault werd na het overstappen op de Citroen onbeheerd en met draaien de motor achtergelaten. Zeker is inmiddels dat de uitgebrande Citroen die vrij dagavond aan de Hemweg in Amsterdam is gevonden niet de vluchtauto is. De uitgebrande auto was een groene Citroen van het type CX, de vluchtauto is van het type GS. De pohue houdt er rekening mee dat door de ontvoer ders ook nog een zilverkleurige Opel Kadett is ge bruikt Zo'n auto is tegelijk met de Renault enkele maanden geleden gestolen bij een Rotterdams autover huurbedrijf en is nog met teruggevonden. Zwijgen De afgelopen dagen is er door het concern Heineken geen enkele mededeling gedaan over de ontvoerings zaak Heineken had overigens donderdag al een dagen lang zwijgen aangekondigd Het bedrijf wees er toen op dat de ontvoerders in een brief hebben geeist „dat geen mededelingen naar buiten worden gedaan". Ook de politie wil geen mededelingen doen. Toch meldt het Franse persbureau AFP van de politie giste ren te hebben gehoord dat er aanwijzingen zijn dal Heineken en Doderer beiden nog in leven zijn Getrouwd Heinekens dochter Charlène (29) heeft inmiddels haar huwelijksreis in Zwitserland onderbroken en zich bij haar moeder in Noordwijk gevoegd. Charlène was juist in het diepste geheim getrouwd met een Britse ban kier. De familie staat overigens memand te woord. Het vil- lacomplcx in Noordwijk wordt permanent bewaakt door medewerkers van een beveiligingsbedrijf Rotterdam Het vier maanden oude cruiseschip Nieuw Amsterdam van de Holland Amerika Lijn ligt sinds zaterdag met een lekke schroefas-afdich ting in San Francisco De rederij heeft een 14-daag- se cruise naar Mexico moeten afgelasten. De schade moet in dok worden gerepareerd Dit tijdens de laatste cruise ontdekte euvel is het zo veelste pechgeval rond de Nieuw Amsterdam. Het bij de Franse werf Chan tiers de l'Atlantique ge bouwde schip werd eerst veel te laat opgeleverd (omdat het niet voldeed aan de strenge Amerikaan se gezondheidseisen) en daarna kreeg het te maken met een grote elektriciteitsstoring. Enige weken ge leden moest er in. San Francisco een reperatie aan de cilinder voeringen van de dieselmotoren worden uitgevoerd. De Holland Amerika Lijn gaat ervan uit dat de werf verantwoordelijk is voor de bedrijfsschade die het schroefasprobleem oplevert. i André van der Louw De voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, André van der Louw, heeft gisteren onverwacht weer voor grote verwarring ge zorgd in de sponsoraffaire. In een radio-interview verklaarde de net van vakantie teruggekeerde voorzitter(> dat de KNVB vandaag in Amsterdam officieel hef sponsorcontract met Sony zal ondertekenen. Het bleek een voorbarige verklaring, omdat het sectiebestuur, dat zaterdag zonder Van der Louw vergaderde, juist had besloten dat de perspresentatie uitsluitend onder de ver antwoordelijkheid van Sony zal gebeuren en dat de KNVB bij die gelegenheid slechts als gast aanwezig zal zijn. Om de morrende clut'S mild te stemmen, zal bondsvoorzitter Jo van Marle slechts een symbolische handtekening zetten. Bert Spaak, de direkteur van het reclamebu reau Pro Sport Promotion, overweegt in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de vice-president van de Amsterdamse recht bank, die vorige week de KNVB/Sony in het gelijk stelde in een kort geding met Philips. In de sportbijlage voorts uitgebreid aandacht voor het Nederlands elftal, dat zich in Zeist voorbereidde op de beslissende interland woensdag tegen Spanje, in de uitverkochte Kuip, waar streng gecontroleerd zai worden op valse kaartjes starten Peter Houtman en Bud Broeken als spitsen met Gerald Vanen burg daar vlak achter en naast. Zowel Wiegel als Den Uyl hebben het dit weekeinde opgenomen voor de ambtenaren. Pagina 3 De Syrische president Assad heeft een blinde darmontsteking. Daarom is het gesprek tus sen de Libanese president Gemayel en Assad, dat voor het Midden-Oosten zeer belangrijk is, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Pagina 4 De horeca in Rotterdam wil bij de gemeente de rekening deponeren voor de schrobbeurt van trottoirs. Nu de Roteb staakt hebben de horeca-ondernemers zelf hun stoep moeten schoonhouden. Pagina 9 Zwaluwen Viaardingen blijft in de onderste re gionen verkeren na het 2-3 verlies tegen RVVH. Pagina 10 vandaag zonnig met een maximum tempera tuur van 4 graden. !n de nacht lichte vorst en morgen iets warmer. s. De krant onder de kieren op de borst legen de gure wind. 01 gewoon de brand er in om de handen Ie ontdooien. Overbodige handelingen met bet Rotterdams Nieuwsblad: verwarmt al bij bel lezen. Ia, stuur mij hel Rotterdams Nieuwsblad Spoil- bijlage 'UlT'bijlage Zdleidagbtjlage 2 plaatselijke editie 14 dagen gratis op pioel Naam I I I I Adres I Postcode Plaats j Tel nr I Bel dan 010-144144 pat]

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1