0 COM Ml EN1 IAAR 'Wijnholt komt in geschiedenisboek 1 De president en zijn verrekijker 1 1 19® UF CHINESE PILOOT LOOPT OVER NAAR TAIWAN TURKSE DRUGLIJN ONTDEKT ter meulen -Ï'SIJTHOFF PERS Trein ontspoord in Texas: 4 doden OUD-RECHTBANKPRESIDENT MR. J. H. BLAAUW1 LID RAAD VAN STATE: Popconcert voor Wadden SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN Links Frankrijk verliest voor de vijfde keer 'Rietkerk moet morgen nieuw voorstel doen' fMwk Rotterdams Nieuwsblad maandag 14 november 1933 ER ZIJN TWEE plaatsen op deze wereld, waar nadrukkelijk een politieke scheidslijn wordt aangegeven: de Berlijnse muur en de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Beide gevallen zijn een gevolg van de koude oorlog, die in het ene geval overging in een werkelijke strijd Korea en in het andere geval de grenzen van een conflict dicht benaderde. De Berlijnse muur is een Eu ropees symbool van een scheiding der machten, een on mogelijke afscheiding tussen twee stadsdelen, waartus sen geen vrij verkeer meer mogelijk is. In West-Berlijn en In de Bondsrepubliek hecht men er aan dat officiële be zoekers van elders naar de muur gaan: een demonstratie tegen een onmogelijke toestand. PRESIDENT REAGAN HEEFT nu als eerste president de ge demilitariseerde zone van Korea bezocht. Van uit een strikt Amerikaans standpunt Is dat begrijpelijk. Troepen van de Verenigde Staten nemen posities in op diverse plaatsen in deze wereld: in Grenada, in Libanon, in Korea, in West-Europa, een situatie die in Amerika zelf herhaalde lijk onderwerp is van felle kritiek. Ze neemt bovendien toe zodra er sprake is van slachtoffers, zoals in Libanon en Grenada. Is het nodig zo wordt in die gevallen steevast In de binnenlandse politiek van de Verenigde Staten ge vraagd dat Amerikaanse soldaten ver van huis hun le vens riskeren? HET BEZOEK VAN Reagan aan de gedemilitariseerde zone in Korea heeft derhalve hoge binnenlandse waarde. De soldaten daarginds geeft hij de indruk dat zij voor hun land uiterst belangrijk werk doen, terwijl hij tevens de Ameri kaanse kiezers thuis aangeeft dat hun soldaten op wacht staan voor vrede en democratie. Dat ook was de toon van zijn toespraak tot de militairen daarginds: „U hebt een zwaar bewapende, onvoorspelbare vijand zonder respect voor mensenlevens tegenover u". Nog een citaat: „U staat tussen de vrije wereld en de strijdkrachten van een sy steem dat vijandig is aan alles, waarin wij als Amerikanen geloven". Tenslotte fungeert een dergelijk bezoek ais een signaal voor vijand en vriend, in dit geval vooral voor de Zuidkoreanen: ook in de toekomst kunnen zij op Amerika rekenen. DE AMERIKAANSE PRESIDENT had bij zijn bezoek aan de bewuste zone een militair kledingstuk aan: een soldaat te midden van vele andere. Men moet aannemen dat er voor deze kleding een speciale reden is geweest, in het bijzon der gebaseerd op zijn veiligheid. Voor het bezoek waren namelijk uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen, waarbij mogelijk ook aan de uitrusting van de president ei sen (In het bijzonder van camouflage) waren gesteld. Toch maakt dat een wat eigenaardige indruk: de president is de hoogste, gekozen functionaris van het land, met de na druk op 'gekozen'. Als zodanig is hij volgens de grondwet opperbevelhebber: een burger die militairen comman deert. Zodra hij zelf een uniform aantrekt, lijkt het alsof hij l zich met het militaire apparaat identificeert, terwijl het juist omgekeerd is: militairen staan in dienst van de burger. HET ZAL WEL niet anders hebben gekund en eigenlijk is het ook niet zo belangrijk, maar niettemin kan een dergelijke uitmonstering een soort toegevoegde waarde krijgen. Burger Reagan in uniform, met een verrekijker turend in wat hij als vijandelijk gebied beschouwt. De toegevoegde waarde is die van een president die herhaaldelijk de indruk wekt dat de wereld in een constante koude oorlog is ge wikkeld en dat er aan ontspanning niet meer valt te den ken. Omdat het om de president gaat, wordt uiteraard al les genoteerd wat hij opmerkt. Dit zei hij bij het turen naar wat op een Noordkoreaans dorp leek: „Het lijkt wel een achteraf-buurtje in Hollywood, belangrijker is het trou wens ook niet". Bij een dergelijke spontane reactie vraagt men zich af of Hollywood nog altijd de achtergrond is van waaruit hij denkt: gaat het om de president of om iemand die president speelt? DE MUUR IN BERLIJN en de gedemilitariseerde zone in Ko rea zijn trieste symbolen van een verdeelde wereld. Wan neer men importante wereldleiders daar met een verrekij ker naar 'de andere kant' ziet turen, heeft men neiging te vragen waarom ze niet even naar de andere kant lopen om eens persoonlijk met de mensen daarginds te praten. Na tuurlijk is dat een naïeve gedachte, maar men kan het ook in overdrachtelijke zin zien: ais de leiders van met name Amerika en de Sovjet-Unie de bereidheid hebben direct met elkaar te overleggen, zou men misschien minder van verrekijkers gebruik hoeven te maken. Kennedy ging des tijds naar Wenen, hij wilde wel eens zien wat voor vlees hij met Chroetsjov in de kuip had. President Reagan heeft daar nog geen gelegenheid voor gehad: hij prefereert blijkbaar de verrekijker. DE KOK Taipei Een overgelopen Chinese piloot. Wang, heeft vanmorgen zijn Mig-17 ge vechtsvliegtuig neergezet op de internationale luchtha ven van Taipei in Taiwan. Hij kan rekenen op een hoe veelheid goud ter waarde van 7,5 miljoen gulden. Volgens ooggetuigen zaten er gaten in het staartstuk van de Mig, mogelijk resul taat van beschietingen door Chinese achtervolgers. Wang is de eerste piloot van de laatste jaren, die recht streeks van China naar Tai wan uitwijkt. In augustus week een Chinese piloot met een MIG-21 uit naar Zuxd- -Korea. Later kwam hij naar Taiwan om tien mil joen gulden aan goud te in casseren. De uitkering voor piloot met een MIG-21 is hoger dan voor een piloot met een MIG-17, omdat het eerste toestel moderner ïs. Marshall Bij de ontsporing van een trein in Texas zijn zater dag vier doden en 21 gewonden gevallen. Nog 25 mensen wor den vermist. Alle negen wagons van de irem, die van Chicago naar San Antonio onderweg was, liepen uit de rails. Den Haag Mr, J. H. Blaauw (59), tot voor drie jaar president van de Haagse rechtbank en nu lid van de Raad van State, vindt dat zijn opvolger in Den Haag, mr. M. R. Wijn- holt, vrijdag geschiedenis heeft geschreven. Mr. Wijnholt verbood de PTT- ambtenaren niet, zoals in Den Haag door uitgevers en gedeti neerden was gevraagd, hun stakingsactie bij de post voort te zetten, maar besloot in plaats daarvan de Staat en de AbvaKabo te bevelen „onver wijld de besprekingen in het Georganiseerd Overleg te her vatten". Blaauw daarover: „Dit is een nieuw aspect in het stakings- en actierecht. Wijnholt heeft zonder het bevel te geven de staking te stoppen, twee partij en naar de overlegtafel ge stuurd. En dat terwijl die twee partijen, in het geding niet eens tegenover elkaar stonden; dit gebeurde dus over het hoofd van de eisende partij heen". Blaauw zegt er zelf voor te gaan zorgen dat Wijn holt daarmee in het jurische geschiedenisboek komt. „Ik ben bezig aan het bewerken van het handboek over kort gedingen van de voormalige, inmiddels overleden Zwolse rechtbankpresident mr. W. Schenk. Er moet een nieuwe druk verschijnen. Daar hoort dit geding dan duidelijk in thuis Ver Afgelopen zaterdag is er op iiiiiiiHiiniiiiiiuMniiu»>iiii!mM!iuiiiiiii»!»iHiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiHiii>ni»ii!iiiiiiiii>ii]!iHniiiiiiiiiiiiiiiiiinuiinniiiiiiitimiiiiiiiiiiimiiiiinii!iiiuiiiifiiiMiiniiiiiiin»iiiiuiiminiiimiuiiiiiiHiiii!Wiiiiiliiiiiiiiiii!uiiiiiiii!»i i Mr. J. H. Btaauw. een besloten vergadering in Utrecht van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak een vereniging van recht sprekers, officieren van justitie en griffiers door velen ge sproken over het opvallende vonnis. Daarbij bleken sommi gen van mening dat de uit spraak van Wijnholt wel „uit zonderlijk ver ging". Staatsraad Blaauw „Ik heb in Utrecht maar een paar woorden met hem gewisseld trouwens" aarzelt echter niet als hem de vraag wordt gesteld of Wijnholt zo'n bevel wel had mogen geven. „Een rechtbankpresident mag in een kort geding alles... als het maar op de oplossing van een conflict is gericht. Hij heeft een uitzonderlijke vrijheid om te proberen twee ruziende par tijen tot elkaar te brengen. Na tuurlijk: hij moet niet verder gaan dan nodig is. Maar wie zegt dat dit, een bevel tot overleg, niet nodig is?" Nuttig Blaauw wijst er op, dat het om een conflict tussen twee partij en gaat, waarbij een derde dui delijk zeer grote belangen heeft. „Dat is wat Wijnholt kennelijk zwaar heeft laten wegen. Dat wat de actievoer ders hun tegenpartij aandoen weliswaar rechtmatig is, maar dat de gevolgen onrechtvaar dig zijn voor die derde, het pu bliek. Om die reden beveelt hij overleg: een soort maatregel door Raymond Timmermans van orde. Dat mag dan ver gaand lijken, het is in elk ge val praktisch en zeker ook nuttig. Want er is nu weer hoop dat beide partijen tot el kaar komen. En gebeurt dat, dan is alle leed geleden". Wijnholts voorganger wijst Mr. Wijnholt: „Besprekingen moeten hervat worden". president wordt is intussen zeer groot. Justitie bereidt na melijk een regeling voor die erin voorziet dat voortaan steeds een zelfde rechtscollege oordeelt over stakingsacties. Het voorlopige voorstel :s, die gevallen dan steeds te laten behandelen door de president en twee vice-presidenten van de rechtbank in Den Haag. Spoedmau t regel Blaauw wijst er tenslotte op dat het nu nog maar om een 'voorlopige voorziening' gaat. „Bij een kort geding gaat het altijd om een spoedmaatregel, een maatregel die een voorlo pig karakter heeft. Er komt dus mogelijk een vervolg, ze ker als het overleg mislukt. En als dan opnieuw door een der de partij eenzelfde geding wordt aangespannen... dan zou het best wel eens kunnen zijn dat de partij die het einde van de acties eist haar zin krijgt". -* erop, dat de weg die nu is ge volgd nog wel eens begaan baar zou kunnen blijken. „Er zijn nog wel meer van derge lijke driehoeksgevallen te te bedenken. Stel bij voorbeeld dat de Staat aan artsen een ta- riefsbeleid oplegt, dat de art sen daarop besluiten in staking te gaan en de derde partij, de patiënten, een kort geding aanspannen. Je hebt dan een vergelijkbare situatie. Waarom zou een rechtbankpresident dan niet, zoals Wijnholt, een bevel tot overleg geven aan Staat en artsen?". De kans dat mr. Wijnholt in de toekomst die bij herhaling overleg bevelende rechtbank- Epe De politie van Epe heeft ïaterdag samen met Westduitse rechercheurs een eind gemaakt aan een geregeld heroinetransport van Turkije via Epe naar Amsterdam, Aan de grens tussen Duitsland en Oostenrijk werd een partij van ruim tien kilo heroïne on derschept en werden twee Turkse echtparen, die in Epe wonen, aangehouden. Zaterdag werd in Apeldoorn vrijwel tegelijkertijd een 34-ja- rige Turk aangehouden van wie wordt verondersteld dat hij de heroïnehandel heeft ge organiseerd en gefinancierd. De onderschepte partij heeft een handelswaarde van onge veer anderhalf miljoen gulden en was verborgen in de dubbe le bodem van een brandstof tank. ADVERTENTIE Head Shoulders. Shampoo voor vet of normaal haar en antiroos voor de Lancome eau de toilette Inhoud 75 ml Tijdelijk voor Llbresse maandverband. 20 stuks slipvast maandver band van voor bis* ejiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Zwolle-De Landelijke 1 vereniging tot behoud van de Waddenzee organiseert op 27 g november in delJsselhal H in Zwolle het festival 'Pop voorde Wadden'. De opbrengst is bestemd voor de vereniging. 55 H Op het festival treden op: H H Jo Lemaire, The Dutch, =f Frank Boeijen Groep, The EE Nits, Doris and the Dots, H Wishbone Ash, Paul s Garrick en Nick Lowe. iiiimiiiimmmmiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiif. Dr.Andrew Berry houdt angstvallig één van de twee baby's in de gaten, die hij enkele uren eerder chirurgisch van elkaar had gescheiden. De Siamese tweeling werd drie dagen geleden geboren in het Alexandra Kinderziekenhuis in het Australische Sydney. Zij zaten met de bekkens aan elkaar vast. De baby's verkeren in 'ernstige, maar stabiele' toestand, aldus de eerste berichten. Parijs Links Frankrijk heeft gisteren de vijfde ver kiezingsnederlaag in twee maanden geleden met het verlies van een burgemees- terszetel in Aulney-sous- -Bois, een voorstad van Pa rijs, die algemeen als bol werk van de communisti sche partij werd beschouwd. De kandidaat van de neo- -gaullistische RPR, Jean- -Claude Abroux, kreeg 54,4 procent van de stemmen, terwijl 45,6 procent ging naar de zittende communis tische burgemeester, Pierre Thomas. Het was gisteren de tweede beslissende ver kiezingsronde. In de eerste ronde, vorige week zondag, had de RPR nog geen absolute meerder heid gehaald. De verrassing was toen het succesvolle re sultaat van het ultra-rechtse Nationaal Front, dat met een campagne tegen immi granten bijna 10 procent van de stemmen kreeg. Het Na- tionaal Front deed in de tweede ronde niet mee. De meeste stemmen van het front gingen volgens waar nemers nu naar de neo-gaul- listische burgemeesterskan didaat De verkiezingen In Aulney waren noodzakelijk gewor den, nadat bij verkiezingen in maart fraude was gecon stateerd. Links haalde toen met 52,78 procent een absolu te meerderheid. Wiegel en Den Uyl achter ambtenaar Hilversum PvdA-fractievooratter in de Tweede Kamer Den Uyl en de voorma lige WD-leider Wiegel hebben het dit weekeinde opgenomen voor de ambtenaren. Den Uyl zei zaterdag voor de TROS-radio dat de ambtena renbonden gelijk hebben dat ze in actie zijn gekomen tegen de regeringsplannen Wiegel pleitte zaterdag in Groningen op het congres van de liberale jongerenorganisatie JOVD voor het zo snel mogelijk weg nemen van „ongerechtvaar digde verschillen tussen de po sitie van ambtenaren en werk nemers in het bedrijfsleven". Ex-JOVD-voorzitter Wiegel betoogde: „Het overheidsper soneel moet zeker geen sluit post worden. De echte cijfers over koopkracht en werkgele genheid moeten nu maar eens eerst op tafel komen". Hij wil dat binnen een half jaar de resultaten bekend wor den van een vergelijkend on derzoek naar het voorzienin genpakket van de ambtenaren en dat van de werknemers ld. het bedrijfsleven. De voorma lige leider van de VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt het onjuist dat de werkgeversorga nisaties de totstandkoming van die pakketvergelijking tot nu toe hebben vertraagd. Voorzitter Van Veen van de werkgeversorganisatie VNO reageerde gisteren op het laat ste met „Zo zie je maar hoe snel een politicus de draad kan kwijt raken als hij een andere functie krijgt". Van Veen doelde er daarmee op, dat Wiegel niet meer actief is voor zijn partij sinds hij anderhalf jaar geleden werd benoemd tot commissaris van de koningin in Friesland. Van Veen wees er voorts op dat het bedrijfsleven nu al een schade van vele tientallen mil joenen guldens heeft geleden als gevolg van de acties. „Voor kleine bedrijfjes die het toch al moeilijk hebben, kan dit de- nekslag zijn Maar ook voor grote bedrijven is de schade zo groot dat de werkgelegenheid gevaar loopt", aldus Van Veen. De PvdA-leider meent dat mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) morgen in het door de Haagse rechtbankpresident mr. M. R. Wijnholt vrijdag be volen overleg met de ambte narenbonden met geheel nieu we voorstellen moet komen. De bonden zijn het daarmee eens: „Komt er geen nieuw voorstel, dan kunnen we el kaar een tijdje aankijken en weer uit elkaar gaan zonder dat we een slap verder zijn", aldus een woordvoerder Riet kerk heeft de vier ambtena- rencen trales ACOP. CMHA, Ambtenarencentrum en CFO zaterdag telefo nisch uitgenodigd om morgen middag vier uur op zijn min, terie opnieuw te komen onder handelen, Hij heeft nog ntel de agenda bepaald Volgens Wijn holt zouden onder meer een nieuw overlegstelsei voor 1985 en een tijdstip voor het beëin digen van de acties aan de orde kunnen komen. ADVERTENTIE Bmnenkort3^_" J— erschijnt: rer gelegenheid van het 7S jang bestaan van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers, verschijnt binnenkort het boek 'De Krant in bednjf'. Dit boek, geschreven door de bekende communicatiedeskundige Joan Hemels, is meer dar de histone van een bedrijfstak: het is cultuurgeschiedenis m optima for» In dit uitmuntend gedocumenteerd en njk geïllustreerd boekwerk licht de schnj ver de rol toe van het dagbladwezen m het maatschappelijk beste van Nederland. Het in stevige band gebonden boek telt 336 pagina's en bevat ca. 2DO illustraties. nze lezers worden in de gelegenheid gesteld f 7 dit boek te bestellen tegen de speciale voonntekenpnjs van 130, - (tot 31 december) plus 16,75 verzendkosten (winkelprijs f 49,50). Zo bestelt u: Door storting of overschrijving maakt u een bedrag over van f 36,75 op giro 67G85 t.n.v. Sijthoff Pers Extra, onder vermelding 'De krant m bednjf'. Het boek wordt direct na het verschijnen(begln december) zonder verdere kosten thuisbezorgd, Een service van uw krant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3