4 BUITENLAND Overleg Gemayel- Assad uitgesteld Reagan versterkt steun aan Seoel Rebellen verwerpen voorwaarden Arafat De eerste, de beste en tóch laaggeprijsd. 4.65 3.95 cd Cuba rouwt om doden op Grenada ter meuieri VANAFMORGBMIMMALBERthem PAP: 'VS trainen verzet Afghanistan' Top Chinees Volksdagblad ontslagen Weer Chinese toeristen in Sovjet-Unie Moord op officier in Baskenland Minister van Costa Rica treedt af Aardschok in Athene 'Radio-actief afval op stoep Thatcher Linies wint verkiezingen in Peru VS willen van doodseskaders El Salvador af VS waarschuwen Syrië voor beschieten vliegtuigen aa^au^ nmeur Rotterdams Nieuwsblad maandag 14 november 1983 Damascus/Beiroet De Syrische president Assad is gisteren naar een ziekenhuis overgebracht wegens een blindedarmontsteking. Hierdoor is het voor het Mid den-Oosten als zeer belangrijk geachte gesprek tussen de Libanese president Gemayel en Assad, dat vandaag in Damascus zou plaatsvinden, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Warschau Het officiële Poolse persbureau PAP heeft §jj gisteren gezegd dat 250 a 300 Amerikaanse soldaten in het geheim in Pakistan opereren om Afghaanse rebellen te trainen, die tegen het door Moskou gesteunde bewind in S Kaboel strijden. De Groene Baretten zouden de Afghaan- se verzetsstrijders met name opleiden in het plegen van terroristische aanslagen, aldus PAP, dat zich beroept op "welingelichte kringen'. 7nilI(III|]ll!lillllllllllll[|[|!lllill[f||i[f|||||||||||i!|ltIll!(I[|!|{|fi![(|tElillll||!]lllllllll!!|lll!llllllllf^ 'Te Westers" Peking - De directie en re dactie van het belangrijkste Chinese dagblad, 'Renmin Ri- bao* (Volksdagblad), het cen trale orgaan van de commu nistische party, is gewijzigd. De maatregel valt binnen het kader van een regeringscam pagne tegen liberalisme en Westerse invloeden De directeur van het blad, Hu Jiwei, die naar wordt aange nomen, dicht by China's sterke man Deng Xiaoping staat, heeft onlangs zijn post verlo ren, aldus een woordvoerder van de krant, die geen verdere bijzonderheden wilde' geven Voorts is volgens diplomatieke kringen een chef-redacteur. Wang Ruoshui, ontheven. Niet bekend is wat er met de twee is gebeurd. Peking Voor het eerst sinds de breuk tussen de Sovjet- -Unie en China 20 jaar geleden is gisteren een groep Chinese toeristen naar de Sovjet-Unie vertrokken. Dit heeft het offi ciële Chinese persbureau be kendgemaakt. Het bezoek is onderdeel van een overeen komst die beide landen heb ben afgesloten om de weder zijdse betrekkingen te verbete ren. De leden van de Chinese af vaardiging zijn geen privé rei zende burgers, maar leden van de semi-officiele vriendschaps vereniging China-USSR. In oktober maakte voor het eerst sinds jaren een groep Sovjet- -burgers een toeristische reis naar China. Bilbao Een Spaanse marine- -officier is zaterdagavond doodgeschoten in het kust- dorpje Bermeo, in de buurt van Bilbao m de Spaanse pró- vincie Baskenland. De aanslag is vermoedelijk het werk van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Dit heeft de Spaanse politie gisteren be kendgemaakt Dit jaar zijn in Baskenland 41 mensen door moordaanslagen om hel leven gekomen. De veranwoordelijkheid voor de meeste daarvan is opgeeist door de ETA. Wel is nu de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Khaddam. van plan donderdag naar Beiroet te ko men om Gemayels bezoek aan Damascus voor te bereiden, Gemayel gaat alsnog naar Sy ne als Assad is hersteld, zo werd gezegd. Het zou het eerste bezoek van Gemayel aan Syrië worden sinds hij vorig jaar tot presi dent werd gekozen. Damascus steunt de Libanese oppositie tegen de regering in Beiroet. Gemayels reis naar het buur land werd gezien als een teken van enige verbetering :n de gespannen relatie tussen beide regeringen. Het is niet voor het eerst dat een bezoek aan Syrië op het laatste moment wordt afgezegd. Het onderhoud van Gemayel met Assad had vermoedelijk als onderwerp moeten hebben de terugtrekking van de Syri sche en Israëlische troepen uit Libanon. In officiële Libanese kring werd verwacht dat As sad druk op Gemayel zou uit oefenen het Libanees/Israë lisch troepenakkoord te schrappen. Het mei behulp van Ameri kaanse bemiddeling tot stand gekomen akkoord, dat pas na vier maanden van moeizame onderhandelingen afgesloten werd, roept op tot volledige te rugtrekking van zowel het Is raëlische als het Syrische leger uit Libanon. Het akkoord is altijd heftig be streden door Syne, dat nooit deel heeft willen nemen aan de totstandkoming ervan. Syrië heeft altijd op het stand punt gestaan dat als de Israë liërs het recht behouden te pa trouilleren in het zuiden van Libanon de regering in Beiroet daarmee haar soe\ ereiniteit prijs geeft en de Syrische vei ligheid in gevaar brengt. De nieuwe Amerikaanse ge zant voor het Midden-Oosten, Donald Rumsfeld, is inmiddels vanuit Parijs in Beiroet aange komen. President Reagan tuurt vanachter een barrière van zandzak ken door een verrekijker naar Noord- koreaans ge bied tijdens zijn bezoek aan de gede militariseerde zone tussen de beide Ko rea's. San Josc De Costaricaanse minister van buitenlandse za ken, Fernando Volio, heeft gisteren zijn aftreden bekend gemaakt. Voho (59), die tot eind november op zijn post blijft, zei zijn taak niet Janger te kunnen vervullen wegens 'inmenging'. Aangenomen wordt dat het ontslag van Volio samenhangt met verschillen van mening met president Monge. Volio heeft van collega's herhaalde lijk het verwijt gehad zich te hard op te stellen tegenover het sandmistische bewind in Nicaragua. Seoel President Reagan heeft Zuid-Korea gisteren beloofd de gevechtskracht van de 40.000 man omvat tende Amerikaanse strijd macht in Zuid-Korea te vergroten. Ook wil hij de Zuidkoreaanse strijd krachten helpen met de levering van die wapens en technologie waaraan zij behoefte hebben. Reagan zette zijn belofte kracht bij door als eerste Ameri kaanse president de gede militariseerde zone te be zoeken tussen de beide Korea's. De Zuidkoreaanse president Chun herhaalde dat hij bereid is de dialoog met Noord-Korea te hervatten en dat hij naar uiteindelijke hereniging van de twee Korea's blijft streven. Beide staatshoofden riepen op tot internationale sancties te gen Noord-Korea wegens de op 9 oktober in Birma gepleeg de bomaanslag, waarbij 17 Zuidkorcanen om het leven kwamen, onder wie vier leden van de regering. Gedemilitairiseerde zone In een rede tot Amerikaanse militairen haalde Reagan fel uit naar het Noordkorcaanse communistische regime. Hij was per helikopter van Seoel overgevlogen naar Camp Li berty Bell, waar hij in een met zandzakken versterkte bunker Amerikaanse militairen toe sprak. Zuidkoreaanse artillerie was paraat, toen Reagan bin nen het bereik van Noordko- reaans geschut de zone over zag en naar Noord-Korea tuurde door een verrekijker. Net als eerder tijdens zijn be zoek aan Japan en Zuid-Korea hekelde Reagan het commu nisme. „Het communistische systeem van het noorden is ge baseerd op haat en onderdruk king. U staat aan de frontlinies van de vrijheid", zo sprak Reagan de soldaten verder toe. Shultz De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, verklaarde gisteren in Seoel dat er zijn inziens vorde ring gemaakt zijn in Zuid-Ko rea op het terrein van de men senrechten. Shultz verwachtte dat het liberaliseringsprogram ma van Chun zich 'In een zeer positieve richting' zal ontwik kelen. De Amerikaanse bewindsman reageerde met zijn uitspraken op opmerkingen van journalis ten over de schending van de mensenrechten in Zuid-Korea en dat president Reagan zich daar blijkbaar niets van aan had getrokken. Tripoli/Beiroet De door Syrië gesteunde rebelleren de Palestijnse strijders, die Jasser Arafats leiderschap over de PLO bestrijden, hebben de voorwaarden van de PLO-leider voor diens vertrek uit de Noordlïbanese havenstad Tripoli verworpen. Rebellenleider Nimr Saleh wil dat Arafat wordt berecht en uit de PLO wordt gezet. Ondanks beloften van beide St. George's/ Havanna De stoffelijke overschot ten van 24 Cubanen, die omkwamen tijdens de Amerikaans-Caribische invasie in Grenada, zijn gisteren in Havana aange komen. President Fidel Castro heeft een periode van 'officiële rouw' afge kondigd die tot donderdag zal duren. Grenada worden teruggevlo gen. De Cubaanse bevolking is uit genodigd vandaag naar het Plein van de Revolutie te ko men om ie defileren langs de kisten met de stoffelijke over schotten. Castro zal een massa bijeenkomst op het plein toe spreken. Castro toonde zich zeer geëmo tioneerd, toen de kisten met de stoffelijke overschotten op het vliegveld van Havanna aan kwamen. ïn totaal 37 stoffelij ke overschotten waren zater dag al vanuit Grenada naar de Oostcubaanse stad Holguin overgebracht voor identifica tie. Dertien van de slachtoffers werden geïdentificeerd als Grenadanen- Deze zullen naar Vrijgelaten Amerikaanse militairen heb ben 31 gevangen genomen lei ders van de marxistische rege ring, die door de Amerikaans- -Caribische invasie in Grenada omver werd geworpen, over gedragen aan Caribische auto riteiten en gezegd dat de ge vangenen mogelijk terecht zullen staan. Onder de gevangenen, die gis teren van het door de Ameri kanen ingerichte gevangen kamp bij het vliegveld Point Salines naar de Richmond Hill gevangenis werden overge bracht, waren leden van de voormalige Revolutionaire Raad die de macht had na de moord op premier Maurice Bishop. In een kort gesprek met ver slaggevers verklaarde een lid van de vroegere raad, kapitein Lester Redhead, dat vice-pre- mier Coard en een ander lid van de raad achter de omver werping van Bishop en de daaropvolgende executie heb ben gezeten. Volgens Redhead had Coard, die gevangen zit, de werkelijke politieke macht en was de zestien man sterke Revolutionaire Raad slechts een facade. Kapitein Redhead sprak met verslaggevers door ventilatie-ope nngen van zyn cel. Volgens Redhead is luite nant ïman Abdullah verant woordelijk geweest voor de executie van Bishop en ande ren. Een Amerikaanse militai re functionaris heeft verklaard dat Abdullah de graven heeft aangewezen waar de stoffelij ke overschotten zijn gevonden van vermoedtdyk Bishop en drie van zijn assistenten. Het Amerikaanse leger heeft gisteren op Grenada 97 politie ke en militaire gevangenen vrijgelaten, die werden vastge houden in een speciaal deten tiekamp. De gevangenen wer- den opgepakt na de Ameri kaanse invasie op het Caribi sche eiland. Keuze uit 6 dessins... Extra brede gordijnstof in 6 dessins en tn moderne kleuren zoals blauw, bruin, groen, cog nac. rood. bleu of beige Ook zeer geschikt voor het maken van dekbedhoezen Ca 154 cm breed Van hoogwaardige katoen kwaliteit per meter van voor zijden om Tripoli te sparen werd het nu vijf dagen oude bestand in Noord-Libanon gis teren weer geschonden. De te genstanders van Arafat be schoten het vluchtelingen kamp Baddawi, waar Arafat én zijn getrouwen hun laatste bolwerk in Libanon hebben. 'Een truc om tijd te winnen/ was gisteren het commentaar van de Palestijnse rebellen op Arafats voorwaarden. Een woordvoerder van de opstan delingen in Damascus beschul digde de PLO-leider ervan verdere gevechten uit te lok ken door het versterken van zijn stellingen in Tripoli. Arafat liet zaterdag weten dat hij Tripoli met verlaat tenzij hij garanties krijgt voor de veiligheid van de ongeveer 60.000 Palestijnen in het ge bied. Hij zei bang te zijn voor herhaling van een bloedbad zoals zich dat voordeed in de Palestijnse kampen Sabra en Sjatiia. Waarnemers De PLO-leider liet niet los niet welke garanties hij pre cies eist, maar een naaste me dewerker liet los dat Arafat onder meer Arabische waar nemers naar Tripoli zou willen ia ten komen. Verder zou Ara fat verlangen dat zijn aanval lers zich uit de buurt van Tri poli terugtrekken en de bele gering van Baddawi opheffen. Athene Een aardschok heeft vanmorgen de Griekse hoofdstad Athene getroffen. Er zijn geen berichten over schade of slachtoffers. Diverse gebouwen schudden enige tijd. De beving had een kracht van 4,1 op de schaal van Richter. Londen Demonstranten hebben zaterdag een tas met, volgens hun zeggen, radio-ac tief afval afgegeven bij de ambtswoning van premier Thatcher in Downing Street. Vervolgens dumpten zij radio- -actieve modder voor de ambs- twonfng uit protest tegen de lozing van radio-actief afval in de Ierse Zee. De politie heeft twee van de 370 betogers gearresteerd. De modder en de tas met afval zijn weggebracht voor nadere analyse. Lima De linkse en cen trum-linkse oppositiepar tijen in Peru stevenen vol gens de eerste resultaten af op een duidelijke over winning in de gisteren ge houden gemeenteraads verkiezingen, die gepaard gingen met scherpe veilig heidsmaatregelen na bom aanslagen, moorden en dreigementen van de maoïstische guerrillabe weging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Het waren de eerste verkiezin gen sinds 1980, toen de demo cratisch gekozen president Be- launde de militairen na twaalf jaar afloste. De regerende conservatieve 'Voiksaciie' (AP) van presi dent Belaunde komt volgens de eerste resultaten in bijna alle steden niet verder dan een vierde plaats en lijdt daarmee een zeer zware nederlaag. Koploper is 'Verenigd Links', een coalitie van marxistische partijen. Daarna volgen de so ciaal-democratische APRA en de Christelijke Volkspartij (PPC). In de hoofdstad Lima stevent de kandidaat van 'Verenigd Links', de 54-jarige advocaat Alfonso Barrantes, af op een bijna zekere overwinning. Hij zou de eerste linkse burge meester in de geschiedenis van Lima worden. Ongenoegen Volgens waarnemers hebben de Peruaanse kiezers vooral uiting gegeven aan hun onge noegen over de economische politiek van de regering. De werkloosheid is sterk gestegen en de inflatie bedraagt gnge- veer 120 procent. In Ayacucho, de hoofdstad van het gelijknamige departe ment waar Sendero Luminoso hei actiefst is, won een vrou welijke kandidaat die vorige week nog werd gearresteerd wegens kritiek op de militai ren in Peru, Veel stembiljetten waren ongeldig gemaakt om dat kiezers er Sendero Lumi noso' op hadden geschreven. De opkomst was goed, on danks een oproep van Sendero Luminoso tot een boycot 'om bloedvergieten te voorkomen' en dreigementen politieke lei ders te vermoorden. In sommi ge gebieden werden opkomst percentages van 80 procent ge meld. In Lima tvaren 12ÖÖÖ man mi litairen en politie op de been. Aanslagen van Sendero Lumi noso hadden in de laatste drie dagen voor de verkiezingen aan 24 mensen het leven ge kost. Bedreigingen In drie provincies van Ayacu cho gingen de verkiezingen niet door. omdat kandidaten zich terugtrokken na bedrei gingen door de guerrillabewe ging. In twee steden in de An des, Nuevo Occros en Caja Es- pirito, moest de regering de verkiezingen opschorten. Vol gens de autoriteiten hadden guerrillastrijders in het ene ge bied twee verkiezingsfunctio narissen doodgeschoten en in het andere gebied waren de kiezers afgeschrikt na een bot sing tussen guerrillabeweging en leger. New York Hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen hebben vorige week tij dens een bezoek aan El Salva dor de militaire autoriteiten van dit land gewaarschuwd een eind te maken aan activi teit van rechtse doodseskaders. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek deze week. Volgens Newsweek is de waarschuwing overgebracht door onder andere ondermi nister van defensie Fred Ikie. De Salvadoraanse autoriteiten kregen te horen dat zij sancties van het Congres riskeren op het gebied van militaire hulp, indien geen eind wordt ge maakt aan de activiteit van de doodseskaders, aldus News week. Een anonieme hoge Ameri kaanse functionaris heeft te gen Newsweek gezegd dat Washington 'dingen weet' over bepaalde leden van ex- treem-rechtse groeperingen. Volgens Washington is Hector Antonio Regalado, verant woordelijk voor de veiligheid van de Grondwetgevende Vergadering en intieme vriend van de voorzitter van deze vergadering, de extreem- -rechtse Roberto D'Aubuisson, een belangrijke schakel tussen de extreem-rechtse politieke kringen en de officieren die de doodseskaders leiden. l Meer dan tweehonderd perso-„ nen zijn in El Salvador gedood tussen 4 en 10 november. Dat heeft de aartsbisschop van San Salvador, mgr. Rivera y Da rn as, gisteren in zijn preek verklaard. Washington De veiligheids adviseur van president igan, Robert McFarlane, heeftSyrië gisteren gewaar schuwd dat de VS een voort duren van beschietingen van Amerikaanse vliegtuigen die boven Libanon vliegen niet zullen tolereren. McFarlane uitte de waarschuwing in een interview met het Amerikaan se televisiestation CBS vanuit Zuid-Korea, waar hij president Reagan vergezelde tijdens diens officiële bezoek. Gevraagd of de VS op Syriërs zullen terugschieten 2eï McFarlane: „De werkelijkheid is, dat er geen precedent kan komen dat Amerikaanse bur gers of strijdkrachten onge straft worden aangevallen, of dit nu in Syrië of elders plaats vindt". McFarlane dreigde niet direct met een militair antwoord aan Syrië, maar her innerde aan de recente invasie in Grena'da als voorbeeld van handelen van de regering om Amerikaanse levens te be schermen. De Israëlische premier Sjamir gelooft niet dat er momenteel een oorlog dreigt tussen zijn land en Syrië, maar vindt wel dat Israel 'zeer waakzaam' moet zijn, omdat Syrië denkt eens sterk genoeg te zijn om met behulp van de Sovjet- Unie Israël te verslaan. Dit zegt Sjamir m een vandaag ge publiceerd vraaggesprek met de Westduitse krant Die Welt. ADVERTENTIE Vetoèe W hlmMj <bteit£er{%A3w «uwe ti- <aaa4 -O* b0v>fei8u yc£ cLm# *<>-** lo. /ix. |#V 'tGjfécüuit CAaCaxxn&f* fy Beaujolais Primeur 1983, Appellation Beaujolais Contrölée. nes 0.7 liter Cötes du Rhöne Primeur 1983, Appellation Cötes du Rhöne Contrölée, Hes 0.7 liter 'Zolang de voorraad strekt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4