Deze week meer acties FNV'ers praten niet met CDA f 100.- f 500.- fl000.-[ ter meuien Bar leidt nu bisdom Rotterdam Ook leerkrachten leggen werk neer Geen salaris korting voor personeel van Schiphol Vraag naar meer actie informatie Demonstratie tegen VS-inval Nederlander voorzitter liberale organisatie Sterrenwacht Leiden 350jaar 235miljoen gulden voor Nederlandse bedrijven 'Zinkend schipvoor Lubbers Ministerie wil export naar VS meer oppeppen Chauffeurs dreigen met modelacties Bejaarde vrouw bij oversteken doodgereden Opnieuw bommelding Front Nationale Orde WNF-oorkonde voor lid stichting Reinwater Eerste vlucht naar Suriname 150 minuten vertraging EVP royeert bestuurslid Bodemprijs voor staal produkten Wellicht meer geld voor Unicef ten koste van hulp Suriname Wetenschap heeft weinig interesse voor Zuidpool Rotterdams Nieuwsblad maandag 14 november 1983 ÜR .- Bisschop Bar tijdens de plechtigheid Rotterdam Mgr. R. Ph. Bar is zaterdag in de kerk van de Heiligen Laurentius en Elizabeth in Rotterdam geïnstalleerd als bisschop van Rotterdam. Hij volgt bisschop Simonis op, die naar het aartsbisdom Utrecht is vertrokken. Tijdens de mis in de Rotterdamse kerk werden drie nieuwe priesters gewijd: W. P. J. Bakker (25) uit Den Haag, R. P. R. van Nerum (46) uit Rotterdam en C.T. M. van Vliet (28) uit Schiedam. Den Haag De vier vakcentrales van ambtenaren en trendvolgers zijn van plan hun acties tegen het rege ringsbeleid deze week nog aanzienlijk uit te breiden. „Omdat we het duister in zien" Er rijden deze week geen afvaltremen van Haar lem naar het Drentse Wyster. Belastingen Er staken vandaag geen bus chauffeurs. Zo hebben medewerkers van het gemeentelijk energiebe drijf en de vuilverbranding in Den Haag zich vanoch tend gevoegd bij de actie voerders. Zij willen een hele week 'stipt' gaan werken. Om conflicten te voorkomen, hebben B en W van Den Haag daarom besloten deze week geen vuil te laten op halen. Ambtenaren van de vuilver branding zullen buiten diensttijd de toegangswegen tot de vuilverbrandingsovens versperren. De Haagse vuil verbranding verwerkt ook het afval van enkele omrin gende gemeenten. Het Haagse college van B en W zei de actie te betreuren en voegde er aan toe de bon den aansprakelijk te zullen stellen voor de schade die uit de acties voortvloeit. Zater dag is nog door de gemeente Den Haag vergeefs in een gesprek met een delegatie van de AbvaKabo gepro beerd de acties tegen te hou den. In de gemeente Zaanstad be ginnen de vuilnismannen en kantoorpersoneel van de reini gingsdienst eveneens vandaag met actie. Zij hebben besloten komende nacht hun werk te doen in plaats van overdag. Radio en tv Voor het eerst in bijna vijf weken van staking, werkon derbreking en stiptheidsactie zullen ook onderwijskrach ten deze week het werk tij delijk neerleggen. PTT'ers van het Hilversumse scha kelcentrum voor radio en te levisie hebben voor woens dag- en donderdagavond pn- kacties aangekondigd. De acties bij de post, de dou ane en de belastingen gaan naar het zich laat aanzien onverminderd door. De NS'ers voeren vandaag voor al actie in het noorden van het land. Een aangekondigde actie in het rayon Zwolle is echter niet doorgegaan. Et- waren te veel werkwilligen. De vier centrales van over heidspersoneel zijn vandaag begonnen met een stiptheids actie bij diverse inspecties en kantoren van de belasting dienst Er zal daar nu „stipt en nauwkeurig volgens de voorschriften worden ge werkt" Aangenomen wordt dat dit tot grote vertragingen zal leiden Staatssecretaris Koning (fi nancien) zei gisteren dat de overheid 'soepel' zal zijn als mensen door de acties bij de PTT en de fiscus hun belas ting niet op tijd betalen. „Die mensen hoeven zic-h geen zorgen te maken", aldus de bewindsman. Hij doelde met name om de periodieke beta lingen van de motorrijtui genbelasting, die nu wellicht te laat binnenkomen. „Als de mensen er maar voor zorgen dat zodra het weer kan ook het reeds verstreken deel van de termijn wordt vol daan". Zoais verwacht werd is m het afgelopen weekeinde vrijwel nergens actie ge voerd Zaterdag staakten al leen de chauffeurs van de Utrechtse vestiging van het streek vervoerbedrijf Cen traal Nederland en de chauf feurs van het KLM-autobus- bedrijf Zondag reden alle bussen en treinen nagenoeg op tijd Intussen wordt door het rijk aangenomen dat de bonden alle acties zullen opschorten, indien morgen in het overleg tussen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de vakcentrales, of vrijdag m het overleg m de Stichting van de Arbeid, resultaat wordt geboekt. Amsterdam De 1500 medewerkers van de nv Luchthaven Schiphol heb ben te horen gekregen dat hun salaris met met 3Vi procent wordt gekort De directie van Schiphol heeft dit toegezegd in het overleg roet de ambtena renbonden AbvaKabo, CFO en de Vereniging voor Luchthavenpersoneel VPS Tot nu toe heeft het perso neel voor wat betreft de arbeidsvoorwaarden steeds de hjn van de gemeente ambtenaren van Amster dam gevolgd Ambtenaren van douane en rijksluchtvaardienst. die met onder de nv val len. hebben vrijdagmiddag op Schiphol met een de monstratieve tocht duide lijk gemaakt dat ook zij af willen van de voorgeno men korting op hun sa la- Den Haag De Vereni ging van Reizigers Open baar Vervoer (ROVER) wil dat er meer informatie wordt gegeven over de ac ties bij de NS en hel streekvervoer. Volgens de vereniging wordt het on gemak voor de reizigers in het openbaar vervoer nu „nodeloos versterkt door het niet aankondigen van sommige acties". De acties bij NS en streek vervoer zouden volgens ROVER zoveel en zo nauwkeurig mogelijk via de radio moeten worden aangekondigd. „Zolang alle files worden omgeroe pen, moet het ook moge lijk zijn met enige nauw keurigheid te melden waar het openbaar ver voer is stilgelegd of ontre geld", aldus een zaterdag uitgegeven verklaring. De ANWB heeft vorige week besloten informatie over de acties m het streekvervoer te gaan ge ven op het telefoonnum mer (070) 313131. Amsterdam Enkele honder den hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd legen de Amerikaanse inval in Grenada. De betogers droegen spandoeken en borden mee mei teksten als 'VS de wereld uit, te beginnen uit Grenada' en 'Yankee, handen af van Grenada'. De betoging werd georgani seerd door het 'Breed Platform legen de VS-inmenging in Midden-Amerika*. Volgens de organisatoren is een „aanhou dend protest nodig omdat de Amerikaanse bezetting van Grenada voortduurt". Amsterdam De Nederlan der Jules Maaien is gekozen tot president van de Interna tionale Federatie van Liberale Jongerenorganisaties IFLRY. Maaten zit in de leiding van de Nederlandse liberale jongeren organisatie JOVD en was al lid van het bestuur van IFL RY. Het is voor het eerst dat een Nederlander voorzitter van de IFLRY wordt. Leiden De sterrenwacht van Leiden, de oudste univer sitaire sterrenwacht ter we reld. viert vandaag haar 350- jarig bestaan. De oprichting van de Leidse sterrenwacht was in 1633 het werk van Ja cob Gooi, oftewel Golius, in dertijd hoogleraar wiskunde en sterrenkunde. De waarnemingen werden aanvankelijk gericht vanaf een platform op het dak van het universiteitsgebouw aan het Rapenburg in Leiden. La ter kwamen daar twee waar nemingstorens op. Inmiddels werkt de Leidse sterrenwacht nauw samen met de beheerders van ruimte- vaartprojeeten als de Neder landse kunstmaan IRAS. VS compenseren rakettenorder Schiphol Nederlandse bedrijven zullen de ko mende tien jaar Ameri kaanse orders krijgen ter waarde van 235 mil joen gulden. Dit als com pensatie voor de door Nederland in Amerika bestelde Patriot-lucht verdedigingsraketten, die de nucleaire Nike-ra- ketten moeten vervan gen. Het Amerikaanse bedrijf Raytheon, de fabrikant van de Patriot-raketten, heeft de compensatie bevestigd tegen over staatssecretaris Bolkes- tein (economische zaken), die dit weekeinde terugkeerde van een bezoek aan de Vere nigde Staten. Het Raytheon-concern is on der andere eigenaar van een in Den Haag gevestigd inge nieursbureau, dat vooral voor de petrochemische in dustrie werkt. De Nederlandse regering streeft naar een compensatie regeling, waarbij hoogwaar dige technologieën mede in Nederland kunnen worden ontwikkeld. Dit kan via co- -produktie, waarbij een deel van de raketten door Neder landse bedrijven wordt ge produceerd. Co-produktie betekent echter altijd een ho gere aanschafprijs dan wan neer de raketten rechtstreeks uit Amerika door de fabri kant geleverd zouden wor den. Raytheon is bereid honderd procent via indirecte com pensatie te garanderen, waarbij de 235 miljoen dollar in Nederland wordt besteed aan niet-projectgebonden produkten. Dit is echter niet wat Nederland wil. Bolkestein denkt desondanks dat er een reeele kans is, dat beide partijen tot elkaar ko men. Hij twijfelt er niet aan dat, voor wat betreft de indi recte compensatie, Raytheon de verplichtingen zal nako men. Wel zal hij er streng op toe zien dat de fabrikant werkelijk extra orders in Ne derland zal plaatsen, en niet met orders aankomt die toch al hier zouden worden ge daan. Premier Lubbers krijgt van agent Lubbers (links) een maquette van een zinkend schip. Maastricht FNV-Jedcn van het district Limburg hebben zaterdag geweigerd deel te nemen aan een dis cussie over 'werk' op een bijeenkomst, die was geor ganiseerd door de CD A-af deling in Maastricht. Uit een voorgelezen verkla ring bleek dat de FNV'ers wegbleven „uit protest tegen het korten op ambtenarensala rissen en sociale uitkeringen" De verklaring luidde voorts „Het CDA frustreert ieder overleg met de vakbeweging. Met het CDA wensen wij daarom geen discussie te voe ren over nog verdere afbraak van blijvende arbeidsplaat sen". Op de bijeenkomst was van het CDA onder anderen mi nister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) aan wezig. Schiphol Het ministerie van economische zaken heeft ruim 2.5 miljoen gulden uit getrokken voor bevordering van de Nederlandse export naar de Verenigde Staten. Staatssecretaris Bolkestein (economische zaken) heeft dit vastgesteld, na gesprekken met de Nederlandse diploma tieke en consulaire vertegen woordigers en mei de Neder landse Kamer van Koophan del in de VS. In de eerste acht maanden van du jaar is de Nederlandse ex port naar de VS met 37 pro cent, 1.3 miljard gulden, toege nomen ten opzichte van de eerste acht maanden van 1982. Naast de 2,5 miljoen gulden van het ministerie van econo mische zaken heeft het minis terie van landbouw en visserij voor het komende jaar 800.000 gulden beschikbaar gesteld voor exportbevordering naar de VS, en de diverse produkt- schappen bijna een miljoen gulden. Utrecht Over de cao voor hel beroepsgoederen vervoer moet opnieuw worden on derhandeld en er moet een onafhankeltjk onderzoek ko men naar de loonkosten in deze bedrijfstak. Als werkgevers en vakbonden niet binnen een week positief op deze verlangens ingaan, dan zullen de chauffeurs zich beraden over 'modelacties', Zo'n driehonderd verontruste vrachtwagenchauffeurs heb ben deze wensen geformuleerd op een bijeenkomst in Utrecht De groep chauffeurs stelt dat zij er door de driejarige cao vijf tot twintig procent aan in komen op achteruit gaat. Ze willen verder dat al het over werk wordt vergoed met 130 procent en dat de vrije zondag wordt gehandhaafd. De Vervoersbond FNV heeft zaterdag al weten op het ver zoek van de chauffeurs te zul len ingaan De Vervoersbond CNV daarentegen heeft zich volstrekt gedistantieerd van de bijeenkomst en zal daarom geen gehoor geven aan de op roep De werkgevers en de Ver voersbond CNV kwamen eind september een driejarige cao overeen, geldig voor zo'n 65.000 chauffeurs, met ais be langrijkste afspraak dat werk boven de 240 uur per vier we ken in vrije tijd wordt ver goed. Voorheen kregen de chauffeurs voor dit overwerk een vergoeding van 130 pro cent Premier Lubbers (CDA) kreeg zaterdag bij zijn bezoek aan de scheepswerf Van der Glessen de Noord in Krimpen aan den IJsscl een maquette van een zinkend schip aangeboden door agent Lubbers van het plaatselijke politiekorps. De politieman zei daarbij dat het een politiesehip was, „dat op de klippen is gelopen van een kort geding m hel kanaal Van Harmxma thoe Slooten" Daarmee doelde hij op het verbod door de Utrechtse rechtbankpresident mr. C. ba ron Harmxma thoe Slooten op deelname van de politie aan de ambtenarenacties. Agent Lubbers verzocht zijn naamge noot ..om nu die handelingen te verichten die ertoe leiden, dat erger kan worden voorko men" Lubbers nam de maquette overigens met naar huis Hij zei na afloop, het scheepje in de kantine van de werf te heb ben achtergelaten, „als sym bool van hoe hoog Hol water het bedrijfsleven al tot de lip pen is gestegen" Premier Lubbers was met zijn vrouw naar de werf gekomen voor de tewaterlating van het motorschip Nedlloyd Van Noort Zij was zaterdag jarig en mocht de doopplechtigheid verrichten. Apeldoorn Een 80-jange vrouw uit Apeldoorn is zater dag overleden nadat zij bij het oversteken van een straat tn haar woonplaats door een auto was geschept. Elders in Nederland kwamen afgelopen weekeinde vier mensen om het leven. Amsterdam Iemand die zich uitgaf als woordvoer der voor het Front voor de Nationale Orde heeft giste ren voor de tweede keer in anderhalve week een bom melding doorgegeven. Du keer zouden er drie bom men liggen in het Centraal Station van Amsterdam, die om kwart over elf zouden ont ploffen Op 2 november werd de ontploffing van een bom in Rotterdam Centraal aangekon digd In Rotterdam werd toen in een bagagekluis inderdaad een projectiel gevonden, maar de politic had geen enkele aan wijzing dat dat daar inderdaad door het 'Front' was neerge- legd 's Ochtends waren in Rotter dam pamfletten verspreid waaruit kon worden afgeleid dal het neerleggen van een bom bedoeld was om een ein de te maken aan de ambtena renacties Gisteren in Amster dam werd geen enkele aanwij zing gegeven over het doel In Amsterdam werd gisteren ook geen bom gevonden Door de bommelding kwam de treinenloop van en naar Am sterdam in de war De hal van het Centraal Station en hel plein voor het station werden op last van de politie even na tien uur "s ochtends ontruimd en het trein- en met rover keer weid stilgelegd Toen om twaalf uur niets was gebeurd en ook nog mets was gevonden werd het station weer door de polit'e vrij gege ven Bij de NS kwam gistermiddag nog een bommelding binnen Er zou een projectiel zijn neer gelegd in de trein die aansluit op de veerboot Hoek van Hol land-Harwich Die trein stond toen overigens al in Hoek van Holland Er werd m de trein niets gevonden Utrecht Mr D Lasonder van de stichting Reinwater heeft zaterdag een oorkonde gekregen van hel Wereldna- tuurfonds (WNF) voor zijri 'speciale verdienste' voor de natuurbescherming De oor konde werd hem in Utrecht overhandigd door prins Bern- hard. Met de onderscheiding wil het WNF de stichting Reinwater belonen voor haar inspanningen om de Rijn te beschermen tegen vervuiling Het WNF onderscheidde tege lijkertijd nog vijf Nederlan ders Onder hen was René Stokvis, die de oorkonde kreeg voor zijn televisiewerk ten be hoeve van het WNF. Schiphol De eerste vlucht van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Arrow van Schiphol via Puerto Rico naar Suriname is dit week einde niet 150 minuten ver traging vertrokken Dat kwam mede doordat de tickets van de 205 passagiers waren uitgegeven door de Su rinaamse maatschappij SLM en die op nieuwe Arrow-tic- kets moesten worden overge schreven De vertraging zou nog groter zijn geweest als de Rijkslucht vaartdienst (RLD) erop had gestaan dat de voorschriften voor de financiële afwikkeling werden nageleefd A rrow stond de reizigers toe zonder bijbetaling de duurdere vlucht te maken, wat formeel met ge oorloofd is De RLD verklaar de ,.uu humanitaire overwe gingen en om de chaos met nog groter te maken, het ver trek van deze passagiers onge hinderd te hebben laten door gaan" Arrow werd wel mee gedeeld dat deze gang van za ken in de toekomst niet zal worden toegestaan Den Haag Dr J P Fedde- ma, vice-voorzitter van de Evangelische Volkspartij één zetel in de Tweede Kamer is uit zyn functie en uit de partij ge/et Het partijbestuur van de EVP heeft daartoe be sloten Oorzaak van de onvrede is Feddema's opstelling tijdens de onderhandelingen over een hjstverbmdmg bij de Europese verkiezingen met PSP, CPN, PPR en Groen Platform Vooral tegen de PSP en de CPN heersen weerstanden bij een merendeel van de EV- P'ers Feddema zou daaraan zijn voorbijgegaan. Hij kan nog in beroep gaan tegen het be sluit van het partijbestuur Brussel De Europese Com missie. het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, heeft een minimum prijs vastgesteld voor staalpro- dukten, om te vooi komen dat de mat kt instort Als dat ge beurt, komt de hele reorgani satie van de Westeuropese staalindusli te in gevaar Commissaris Davtgnon (indus trie) heeft tot de noodmaatre gelen besloten na een recente prijsdaling van de sta al prijzen door fabrikanten die wanhopig op zoek /tjn naar afnemers Voor elke ton staal die niet in gang van december binnen de EG wordt verkocht, geldt een bodemprijs van 323 dollar Op het ontduiken van deze prijs slaan strenge sancties Als controle moet voor elke ton een borgsom worden gestort en de factuten zullen streng worden gecontroleerd Davtgnon zal er bij staalfabri kanten in tien landen buiten de EG op aandringen, om de nieuwe minium-prijzen ook tn acht ie nemen f ADVERTENTIES kom en doe mee. win cadeau-cheques iedere week 6 prijswinnaars J Sjieke blouses... voor een aantrekkelijk prijsje Diverse modellen crepe blou ses o a met zeer aparte clisse verwerking Van 100% poly ester crèoe in wit. ecru staal blauw, tabak mauve, zwart of grijs Maten 38 t/m 48 Géén Z9^r5 enA&r75 maar Hilversum -Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naues, krijgt wellicht meer geld dan nu daarvooi m de rijksbegroting is uitgetrokken Het VVD-kamethd Frans Weisglas zei dit vooi de TROS-rad io Het PvdA-katnerlid I Ier f kens heeft inmiddels een wijzi gingsvoorstel op de begroting voor ontwikkelingssamenwer king ingediend. Voorgesteld wordt meer gelden voor net VN'-ontwikkclingsfonds en voor het VN-kinderfonds uit u trekken Een groot deel van dit bedrag zou gevonden kun nen woiden door te schrappen in begrotingsposten voor de hulp aan Suriname Beide kamerleden wezen her vatting van hulp aan Surina me van de hand Het PvdA- -kamctiid noemde de zaak op dit moment met aan de orde Weisglaj. ondcrsti cepte dat hervatting van de hulp moei lijk is /o lang in Suriname van we ze nl ïjke vera nde n i igen geen sprake is Leiden De belangstelling van de Nedetlandse weten schap voor de Zuidpool is nog zeer gering Dit blijkt uit een nng niet vei schenen advies rapport aan de regering van de Nederlandse Raad voor Zee-onderzoek Het rapport bevat scenario's voor eventuele Nederlandse deelneming aan Zuidpoolon- derzoek en kwam ter sprake op hot in Leiden gehouden derde Arctisch Weekend, van de gelijknamige werkgroep. Meedoen aan Westduitse Ant arctische expedities is het meest haalbaar, aldus dr J. Stel, secretaris van de NRZ. Dit zou een bedrag vergen van ongeveer twee miljoen gulden. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft onlangs al laten weten niets te voelen voor ontgin ning van bodemschatten in het Zuidpoolgebied. Voor het jaar 2QQ0 of zelfs 2100 wordt vol gens Stel rendabele winning van olie en mineralen in An- tartica vanwege de klimatolo gische omstandigheden niet mogelijk geacht. w

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5