Stadspost wil het vertrouwen winnen Vereniging crematoria raadt Schiedam bouw af 1 Wie is JimJaminer? Vrijwilligers trekken de kar al vijf jaar Afhakers door te hoge huren Het voordeel vanVkn Lanschot. 9 Procent PerCent WELLING WIERCX NU SNEL AAN DE SLAG VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GQURANT NIEUWE WATERWEG CDDRAWT 'Geen concurrentieslag met PTT' Acht botsingen op rijksweg 20 Jongen bekent vernielingen Struikrover rukt tas los tr- Boringen bij Markt weinig spectaculair Geheugen weg na aanrijding Directeur verlaat Schieiand Bouwen rooi de buurtzei men vroeger Spaarbrieven 8% Bankbrieven 9% Een goede vriend met geld □wathiweg DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Schiedam/Viaardingen „Stadspost is niet nieuw. Voor de oorlog zijn er in ons land ver scheidene geweest. Ook daarna hebben dergelij ke organisaties bestaan, zij het af en toe in an dere vorm."' Rotterdammer F. Osinga heeft er vertrouwen in. Hij is één van de twee initiatiefnemers van de Par ticuliere Stadspost Vlaardingen/Schiedam, die op maandag 5 december van start moet gaan. Met deze organisatie wil hij samen met plaatsgenoot R. Houke postpakketten en brieven gaan bezorgen in de beide gemeenten tegen prijzen, die tussen de twintig en vijftig procent lager liggen dan bij de PTT. Zo op het eerste gezicht een gewaagde onderne ming, maar Osinga vindt van niet. „We beginnen niet ondoordacht. We hebben, Voordat we aan de voorbereidingen begonnen, ons licht opgestoken in gemeenten als Haarlem en Apeldoorn. In deze laatste stad bestaat de Stadspost al meer dan twaalf jaar", 2egt hij. Een particuliere koeriersdienst in het klein? „Iets dergelijks, hoewel koeriersdiensten bij ons een bijkomende service zijn." De Rotterdammers zijn een half jaar geleden be gonnen met de voorbereidingen voor de Stadspost, die over vier weken van start gaat. De stakingen bij de posterijen staan hier volgens Osinga hele maal los van. „We denken er ook met over om daarom eerder te beginnen. We willen degelijk te werk gaan en beslist niet overhaast." Even snel Osinga denkt, wanneer de Stadspost voldoende klanten kan trekken, binnen een jaar ongeveer 35 personeelsleden nodig te hebben, die 's morgens om acht uur met de tiets de wijken ingaan om de brieven en pakjes te bezorgen „De post kan op ons kantoor in Schiedam worden bezorgd. Grote partij en worden 's middags per auto opgehaald Met an dere woorden: we zijn even snel als de PTT." Volgens Osinga krijgen de toekomstige bestellers een bezorgphcht opgelegd. Die zou in het arbeids contract moeten worden opgenomen. Aan een juri dische constructie wordt nog gesleuteld. „Het gaat erom dat wij het vertrouwen winnen", zegt hij De beide initiatiefnemers van de Stadspost zeggen met hun onderneming een gat m de markt aan te boren en beslist niet als concurrenten van de PTT door het leven te willen gaan. Geen moordende cortcurrenijpwiïag dus. Osinga is overtuigd van met: ..Waarom? We worden in zekere zin collega's. Als we iets afsnoepen van de PTT wordt het beslist niet veel." Hij noemt Vlaardmgen m principe de 'opslart-umt' voor de Stadspost. Het uiteindelijke doei voor de Stadspost is de gemeente Rotterdam „De Haarlem se Stadspost werkt voor die plaats en enkele omlig gende gemeenten, die bij elkaar zo'n 160.000 inwo ners hebben. Schiedam en Vlaardmgen liggen te gen elkaar aan en hebben ongeveer 158.000 inwo ners Viaardingen De ijzel, die vanochtend vroeg het ver keer verraste, heeft op rijks weg 20 voor acht botsingen gezorgd. Tussen Vlaardm gen en Westerlee deden zich door de gladheid twee ket tingbotsingen voor, waarbij respektievelijk vier en vijf auto's waren betrokken. Tot zeker negen uur van morgen was de weg van Viaardingen naar Rotter dam daardoor één lange file. De sporen van de plotselin ge gladheid waren later op de dag nog te signaleren. Zo lag een auto op de kop bij de aansluiting van de Benelux- tunnel op rijksweg 20. Op de provinciale weg tus sen De Lier en Delft gleed een vrachtwagen van de weg, over het fietspad de sloot in. De lading ging 'schuiven en belandde in een broeikas. De chauffeur kwam met de schrik vrij. In de overige gemeenten In het Westland zorgde de ijzel nauwelijks voor overlast. Viaardingen De politie heeft een 18-jarige Vlaardin- ger aangehouden, die heeft be kend dat hij bij de 'busbaanrel- len' begin oktober met een ploertendoder op een politie auto heeft ingeslagen. De vechtende Vlaardingse raddraaiers keerden zich die avond massaal tegen de politie. Agenten werden met stenen bekogeld en er werd met brommers op hen ingereden. De ruiten van twee burger-po litiewagens sneuvelden. Er werden toen al vier aanhou dingen verricht. De 18-jarige Vlaardinger wordt beschuldigd van vernie ling en openlijke geweldple ging- Schiedam De politie heeft een vermoeden, wie de tasjes rover is die enkele dagen gele den een 73-jarige weduwe be laagde op de Nieuwe Damlaan. De vrouw reed daar als duo- passagiere op de bromfiets van haar zoon, nadat zij een spelle tje had gespeeld op een gok- machine in een bar. Zij had daarmee flink gewon nen en inspecteur Rob Besse- Üng vermoedt, dat de dader dit gezien heeft. Hij wachtte de bromfiets dan ook op in de bosjes, dwong de bestuurder ter hoogte van het diensten centrum 4 Molens te stoppen en rukte de tas los. die aan de arm van de bejaarde vrouw hing. Vervolgens verdween hij in de bosjes. Zijn buit bestond uil 280 gulden. .-wife?"'' a Archeoloog G. Immerzeel toont een van de vondsten, een stukje van een koekepan. Viaardingen Eén dag had de Vlaardingse archeologische werkgroep Hellinium de tijd om boringen te doen in de bouwput op de hoek van Markt en Maassluissedijk. Om verder schuiven van de funde ring tegen te gaan moest het gat in de dijk worden volge stort, Zaterdag ging de groep op zoek, maar spectaculaire ar cheologische vondsten werden niet gedaan. „We konden de opbouw van die dijk, waar vroeger de zee tegenaan heeft gestaan, eens bekijken", zegt archeoloog G. Iminerzeel van Hellenium. „Dat was wel leuk om te zien. Ik kan mij nog herinneren dat daar de paardenmarkt was." Maar veel nieuws werd er niet gevonden. Immerzeel: „De opbouw van de dijk was te vergelijken met die van de grond op het La- moenterrein, waar we een tijd geleden boringen hebben ge daan." Gebruiksvoorwerpen, zoals een stukje van een drie eeuwen oude, geglazuurde koekepan, kwamen wel uit de dijk tevoorschijn. Schiedam Het Bredase bedrijf Welling Wiercx gaat „zeer binnenkort en in ieder geval nog dit jaar" beginnen met de bouw van een crematorium, naast de aula van de algemene begraafplaats in Schiedam. Deze aannemer werd door de gemeente Schiedam onder meer uitverkoren, omdat het be drijf reeds ervaring heeft met de bouw van crema toria. „Het is jammer," reageerde vanochtend, na het bekend worden hiervan, directeur G.Brussaard van de Neder landse Vereniging voor Cre matie. „Jammer dat het nu toch gebeurt. Noch de gemeen te Rotterdam noch de gemeen te Schiedam noch het crema- tiewezen zal hierbij gebaat zijn. Hei is vreemd hoe twee naburige gemeenten elkaar met zulke verliezen opzadelen Maar wat is er verder aan te doen? Ik ben niet de baas van de gemeente, dat is de raad. Tja, je zou willen dat die zich alsnog bedenkt en op een be oordelingsfout terugkomt." Juist uit de hoek van het cre matiewezen wordt al lange tijd bezwaar gemaakt tegen het Sohiedamse plan om een cre matorium te bouwen. In Schiedam staat het D'66-raads- De redactie van Impuls, het maandblad van de Vlaar dingse CJV 'Liefde en Vre de', doet hartstochtelijke po gingen om achter de identi teit te komen van een van haar vaste medewerkers: JimJammer. In opdracht van het bestuur van de jeugdvereniging mag de maandelijkse rubriek van deze onder pseudoniem schrijvende figuur niet meer geplaatst worden, zo lang hij zich niet aan min stens éen lid van de redactie gemeld heeft. JimJammer schrijft maan delijks een badinerend, zo nu en dan zelfs kritisch stuk over allerlei zaken die zich binnen 'Liefde en Vre de' hebben voorgedaan. Het zijn meestal aardige bijdra gen, die soms echter wel eens wat vinnig overko men. In de praktijk bleken nogal eens mensen gekwetst door opmerkingen, die de onbekende schrijver maak te, terwij! soms een aantal feiten niet bleek te kloppen. „Nadat het enkele maanden geleden echt de spuigaten uitliep heeft het Centraal Bestuur besloten, dat er niets meer in Impuls ge plaatst mag worden als niet iemand weet die die per soon is", zo schrijft de re dactie in het blad van deze maand. De redactie realiseert zich, dat het spannende eraf is als iedereen weet wie Jim Jammer nou precies is. Het schrijven van de rubriek heeft dan misschien niet zo veel zin meer. Men geeft de onbekende CJV'er de ga rantie, dat zijn echte naam niet bekend zal %vorden ge maakt. „In zo'n situatie is het dan wél mogelijk om ruggespraak te houden over een aantal geschreven op merkingen, die met de beste bedoelingen maar al te vaak verkeerd overkomen. Een ander leest nu eenmaal de dingen anders dan jijzelf", zo spreekt de redactie de onbekende vaste medewer ker toe. Tot nu toe heeft de oproep nog geen resultaat gehad. Riek van 't Hof, eindredac trice van Impuls: „Bij mij heeft hij zich nog niet ge meld, maar misschien bij een van de andere redactie leden: we hebben nog geen vergadering gehad. En Im puls is nog maar net uit, ter wijl ik ook niet weet of ie dereen het blad met al die problemen bij de post al in de bus heeft gehad." Het is dus nog even afwachten. Viaardingen De wijkvere- niging Hoevenbuurt, eind 1978 voortgekomen uit het komitee Busbaan, viert van af zaterdag een week lang het eerste lustrum. Op 29 no vember '78 werd op een be wonersvergadering besloten tot de oprichting van de ver eniging. Vijf jaar lang hiel den vrijwilligers de club, die een paar maanden geleden een samenwerkingsverband aanging met de wijkvereni- ging Hoofdstedenbuurt, draaiende. Volgend jaar krijgen beide verenigingen, zo staat in de begroting van de gemeente, een beroeps kracht. Het begon voor de wijkvereni- ging Hoevenbuurt allemaal met een comité d3t bestond uit vijf mensen. Maar op de op richtingsvergadering vonden maar liefst tachtig mensen het de moeite waard om te komen. Alle bemoeienissen,^ waarbij Hans Poldervaart nu CPN- raadslid, toen stagiairmet opbouwwerker Frans Weber een belangrijke rol speelde, re sulteerden in een bloeiende vereniging. De eer daarvoor komt, meent voorzitter Jos Sloot, geheel toe aan de vrij willigers. Het feest in de Hoevenbuurt wordt zaterdag ingeluid met een mars van drumband Tha- lita door de wijk. Het wordt een week van spelletjes en vooral v.~n wedstrijden. Een reeks toernooien loopt als een r^de draad door het program ma. Dat begint zaterdagmiddag al, als kinderen om een uur bal lonnen roet kaartjes kunnen ophalen in zaal de Deel aan de Baarnehoeve. Die worden een half uur later opgelaten en er is een prijs voor degene wiens ballon de grootste afstand af legt. Zondag ligt het feest even stil, maar op maandag gaat het weer onverminderd door, om te beginnen met een cabaret voorstelling m dienstencen trum Drieen huys. De rest van de volgende week zijn er toernooien in tafelten nis, klaverjassen, bridge, vol leybal en badminton. Al die wedstrijden worden gespeeld in zaal de Deel. De receptie ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan wordt op woensdag 23 november gehouden. Alle buurtbewoners kunnen 's avonds vanaf half acht een borreltje komen halen. Schiedam Een 62-jarige fietser is gisteren met geheu genverlies in het Schielandzie- kenhuis opgenomen, nadat hij rond twaalf uur op de hoek van Nieuwe Damlaan en Bur gemeester Honnerlage Grete- laan was aangereden door een auto. De man bleek ook een hersenschudding te hebben. De auto werd bestuurd door een 33-jarige Schiedammer. Schiedam De algemeen directeur van het Schïelandzieken- huis, ir. Frits Sonneveld, heeft ontslag gevraagd per i mei 1984. Zijn vertrek komt een jaar eerder dan verwacht werd, want toen Sonneveld in '81 de ziekenhuisfusie verder hielp voorberei den, liet hij weten rond 1985 weer wat anders te willen gaan doen. Sonneveld heeft nu een aanbod gekregen directeur te worden van de Wagenïngse stichting Bodemkartering. Hier weet hij veel van: voor zijn ziekenhuisperiode had hij een toppositie bij de Heidemij. Het ziekenhuisbestuur zal zich nog beraden over de opvolging van Sonneveld. lid Adn Keijnhout alleen in zijn verzet. De vorige staatsse cretaris Saskia Stuiveling drong bij de gemeente ook al aan op een herbezinning. De Nederlandse Vereniging voor Crematie heeft de ge meente Schiedam al herhaal delijk benaderd met de voor spelling, dal het crematorium met kostendekkend zal zijn en dat hot de twee Rotterdamse crematoria, m elk geval Hof wijk in Overschie, financieel in ernstige moeilijkheden zal brengen „Wij kennen die bezwaren. Het is destijds ook één van de redenen geweest, waardoor de bouw werd opgehouden," rea geerde vanochtend ir.C. Hoog- eweij, die in het stadskantoor belast is met de ambtelijke uit voering van het politieke be sluit het crematorium te bou wen. Brussaard: „Wat wij van deze gemeente weten, is dat men zich er politiek op vastgebeten heeft en verder niet wil in zien, dat men met een teveel aan dit ^oort nutsvoorzienin gen aan pure kapitaalvernieti ging doet. Wij staan hier 2eer sceptisch tegenover. Hofwijk is nog lang niet vol en draait nu al met tonnen verlies, dat zal veel meer wordpn als Schie dam straks ook/draait óók met verlies. Het is een heel trieste zaak, dal de gemeente Rotterdam zich zo lang passief heeft opgesteld Wij hebben Rotterdam gevraagd: gebrui ken jullie je verstand dan maar dat is kennelijk niet ge lukt. Ach, wij hebben ook de macht en de kracht niet om de overheid voor zulke blunders te behoeden." In ander verband heeft Brus saard enkele dagen geleden nog gesproken van 'een regel rechte schande' dat Schiedam voet bij stuk houdt, waardoor 'straks alle drie de crematoria met verlies gaan draaien'. a Wethouder Cor van Tiiborg sloeg de eerste paal van de tweede fase in de Mariastraat, De huren worden zo'n zeventig gulden hoger dan van vergelijkbare huizen aan de overkant van de straat. Schiedam Er hebben zich veel minder bewo ners uit Schiedam-West ingeschreven voor de tweede fase van de nieuwbouw in de Maria straat dan aanvankelijk was gepland. „Veel men sen haken af", aldus pro jectleider Han de Kiuy- ver. „Die hikken tegen de hoge huren aan en zijn bang dat de individuele huursubsidie nog verder wordt uitgekleed." De huren van de 129 wonin gen in de Mariastraat. waar voor wethouder Cor van Tii borg gisteren de eerste paal sloeg, liggen gemiddeld zo'n zeventig gulden hoger dan die van de onlangs gereedgeko men huizen enkele tientallen meters verderop. „Bouwen voor de buuri zei men vroeger", sprak voorzitter Jaap Nieswaag van de bewo nersvereniging Schiedam- West na afloop de genodigden toe. „Nu, dat was hier ook de bedoeling geweest. Jammer is dat de huurprijzen een tikkel- ADVERTENTIE ieff. rendement per 8-11-1983 8,50%) Verkrijgbaar in coupures van f 1000- en f 5.000- booptijd ca 5'/4jaar, waarna u de spaarbneven kunt verzilveren en de rente ontvangt Tussentijdse verkoop via de beurs mogelijk. (eff. rendement per 8-11-1983 8,56%) Bankbrieven 8% (eff. rendement per 8-11-1983 8,53%) Verkrijgbaar in coupures van f 1.000.- enf 5.000.-. Loopojd maximaal 8 jaar. Rente wordt jaarlijks uitgekeerd. Tussentijdse verkoop via de beurs mogelijk, f van umscRot Bankiers. Sinds 1737 Hoge Steenweg29.5211JM 's-Hertogenbosch. Viditel 711 Voor alle informatie kunt u bellen 073-15 34 si of een van onderstaande telefoonnummers Amsterdam [020 64 ia UI Breda (076 n SB*» D<:i«i;msji070 464207), Eindhoven <040-44 77 25), s liertogenöoscli 1073-153461) Hilversum 1035 4 864» Nijmegen (080-226455) Roosendaal (0165040970) Rotterdam iOIO-33 25 44] Sittard (04490-2 2600] Tilburg (013-3515 551, Utrecht 1030-33 25 35). Vuglit 1073-5616 621 Waalwijk 104160-3 58 25) Zaanstad 1075-2142 111, Zwolle (038-22 46441 Wijzigingen voorbehouden tje aan de hoge kont zijn. Alle prijzen gaan omhoog, de inko mens gaan omlaag." Tevens sprak Van Nieswaag zich zorgelijk uit over de situa tie rond het opbouwwerk in de wijk. „Opbouwwerk West ook de grond in", stond al op de heipaal geschreven die de wet houder de grond in joeg. In de wijk wordt gevreesd dat het driemaandelijks contract van de opbouwwerker, die zijn zie ke voorganger vervangt, vol gend jaar niet meer zal wor den verlengd nu de bouw in West op gang is gekomen, „Van de gemeente hoor je ge luiden dat wij geen opbouw werker meer nodig zouden hebben. Er wordt gedacht dat het nu alleen nog maar een kwestie van stenen en beton is. Maar 2e vergeten dat hier een wijkcentrum wordt ge bouwd en dat de bewoners bij de opzet daarvan ook profes sionele hulp nodig hebben Er zijn hier ontzettend veel vrij willigers actief In de wijk, maar je kunt toch niet ver wachten dat die de taak van ambtenaren gaan overnemen", licht Van Nieswaag toe. Zorg Wethouder Van Tiiborg bena drukte de zorg die heerst over de aantallen woningwetwo ningen die Schiedam volgend jaar van het rijk mag bouwen. „Het is toch te gek dat we al miljoenen hebben uitgegeven voor de aankoop van panden en het maken van plannen, maar dat we niet in de gele genheid worden gesteld om te bouwen Hij noemde het belangrijk om samen met bouwbedrijven en beleggers naar alternatieven te zoeken om zonder rijkssteun de woningbouw op gang te houden. Zo worden plannen gemaakt om in het stadsver nieuwingsgebied Schienoko huizen te bouwen zonder rijks- steun, waarvan de huren on geveer gelijk zullen zijn aan die van woningwetwoningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1