ONS werkt weer normaal i s Vlaardingen in verweer tegen onevenredig korten Van Tilborg hoopvol over stadsvernieuwing V'r-'P MEDEDELING VLAARDINGS DAGBLAD SGHIE9ANISCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT CPN-voorstel in Sehiedamse raad Stroomkosten stadskantoor fors omlaag Tóch achter het stuur TflilPlI Jongetje bekneld in boom Her- inrichting PKD schiet op SGP-motie krijgt brede steun In het kader van openbaarheid.. Uit de barwinsten... Tanker laadt te veel olie DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 Schiedam Wethouder voor stadsvernieuwing Cor van Tilborg rekent erop, dat in 1984 gebouwd kan worden op het GTB-terrein en in de Stationsstraat. Hij heeft R i j nm ond geco m m i tteerd e Lex van der Jagt gesteund in een protest tegen het krappe contingent nieuw bouwwoningen, dat het ka- binel-Lubbers de regio Rijn- mond toewijst, maar hij ver langt tegelijkertijd van Van der Jagt een tegemoetko ming. Dit jaar kon Schiedam met woningbouw onvoldoende uit de voeten, omdat hel ministe rie subsidies hiervoor terug schroeft. Her gevaar bestaat, dat dat ook per 1 januari 1984 weer gebeurt. En dan komt in Schiedam de stadsvernieuwing in gevaar, aldus Van Tilborg, die de vrees van projectteams en opbouwwerkers daarmee bevestigt. Toch heeft hij hoop, zo heeft de wethouder nu ge schreven aan die projectteams Schiedam Door een eenma lige" investering van 400.000 gulden kunnen de stroomkos ten op het stadskantoor met zestig procent worden ver laagd. Op jaarbasis betekent dat een besparing van ruim 85.000 gulden per jaar. De schakel mogelijkheden van de verlichtingsinstallatie in het gebouw zijn momenteel zeer beperkt. De lichten kun nen slechts vanuit één cen traal punt per verdieping aan of uit worden geehakeld. In de praktijk zijn meestal alle lam pen of aan of uit. De bezuiniging kan worden bereikt door in alle ruimten lichtschakelaars aan te bren gen, alsmede de installatie van een micro-computer, die via foto-elektrische cellen aan de buitengevel en infrarood scha kelaars in de werkvertrekken, de* verlichting aan de omstan digheden aanpast. De besparing van 88.500 gul den per jaar wordt niet alleen bereikt door lagere stroomkos ten. Doordat de verlichting minder aan zal zijn, zullen de duizenden tl-buizen in het veertien verdiepingen tellende gebouw, ook minder snel ver vangen hoeven te worden. De gemeenteraad beslist vol gende week over het voorstel van burgemeester en wethou ders. Schiedam Een eigenwijze Schiedammer, die in de afge lopen nacht tot twee keer toe in kennelijke staat een auto wilde besturen, heeft zijn rij bewijs bij de Sehiedamse poli tie moeten inleveren. De 37-jarige man stapte om tien voor twe'e 's nachts aan de Julianalaan in zijn auto, maar tot rijden kwam het niet. Hij kreeg van de politie al bij voorbaai een rijverbod opge legd. Hij werd te dronken ge oordeeld om te rijden. Een uur «later zagen agenten hem echter toch achter het stuur zitten. Hij werd in de Kreupelstraat aangehouden en meegenomen naar het politie bureau. Daar moest hij de bloedproef ondergaan en werd Izijn rijbewijs ingevorderd. voor stadsvernieuwing. „Lex van der Jagt is helemaal niet tevreden met de contin- gentering, 2oals de regering die aan Rijnmond toegemeten heeft. Ik steun hem in dat pro test. Er is met Den Haag altijd veel vrijblijvend overleg, maar als puntje bij paaltje komt, zit het niet altijd snor. Nu kan je niet alle afspraken nagelvast zetten, maar soms is bij de ho gere overheid het besef een beetje zoek van wat lagere overheden zoals gemeenten al lemaal moeten doen. De stads vernieuwing ïs nogal wal, daar zijn we jaren mee bezig en plotseling mogen wij nauwe lijks bouwen," aldus Van Til borg. Steun „Ik steun zijn pro test, maar .k: wij in Schiedam moete.. .en evenre dig aandeel krijgen van het Rijn mond-totaal aan nieuwe woningen. En dan kan het GTB-terrein in 1984 worden verwezenlijkt, voor wat be treft de eerste fase. Maar dat wordt dan op Rijnmond-ni veau bepaald. En als ik ze daar al lange tijd hoor zeggen, dat de stadsvernieuwing zo zwaar weegt, dan krijg ik er goede hoop op dat Schiedam voor vol wordt aangezien. Dan heb ik ook goede hoop heel voor zichtig speel ik daaropdat wij de eerste fase in de Sta tionsstraat ook komend jaar kunnen gaan doen. Ik zeg dus, prima Lex, ik sta achter, je, maar dat neemt niet weg dat Rijnmond nu zelf verantwoor delijk is voor de verdeling van het haar toegewezen contin gent. En daarbij houd ik ze aan die voorkeur voor stads vernieuwing." „Het zou ook logisch zijn. Als wij kapitalen investeren in de bodemsanering van het GTB- terrein, zou het van Rijnmond pure kapitaalvernietiging, zijn. als wij daar Vervolgens niet mochten bouwen. Dat is van de gekke. Ik heb er dus wel hoop op," aldus wethouder Van Tilborg. *r-' C Wethouder Van Tilborg: 'Stadsvernieuwing In gevaar' Vlaardingen In plaats van een kat heeft de Vlaardingse brandweer gisteren in de Hartmanstraat een negenjarig jongetje uit een-'boom moéten halen. Het knaapje was er ingeklommen en tussen enkele takken bekneld komen te zitten. Brandweerlie den haalden hem uit de benarde situatie en brachten hem voor onderzoek naar het Holyziekenhuis. 'Belastingen voor minima kwij tschelden' Schiedam De gemeenteraad van Schiedam buigt zich maandagavond over de vraag, of ongeveer vier duizend Schiedammers met lage inkomens kwijtschel ding kunnen, krijgen van gemeentelijke belastingen. CPN-fractieleider Ulferd Bruseker heeft daarvoor een voorstel ingediend. Volgens hem hebben B en W er in juli een onjuiste argu mentatie op nagehouden, toen op vragen van de CPN'er ge antwoord werd, dat de ge meente zich niet op zo'n ma nier mag bemoeien met de in komensverdeling. B en W voerden aan, dat dit een cen traal beleid is, en dat Den Haag de lagere overheden geen ruimte laat voor zulke maatregelen. In Brusekers notitie staat nu, dat dit standpunt is achter haald door de houding van mi nister Rietkerk, die op VVD- kamervragen heeft bevestigd dat dergelijke bevoegdheden wel degelijk hii de gemeenten zelf berusten. En om aan te to nen, dat kwijtschelding van gemeentelijke belasting steeds vaker voorkomen, komt hij met een landelijke oriëntatie. „Waarom zou Schiedam ér dan niet toe overgaan?" vraagt hij zich af. Het scheelt 4000 minder kapi taalkrachtige Sehiedamse ge zinnen vele tientjes per jaar, als de gemeenteraad deze vraag maandag positief beant woord. De CPN-fractie vindt bij voorbaat, dat, indien ertoe overgegaan wordt, niet de an dere Schiedammers het finan ciële gat moeten opvangen door hogere tarieven voorge rekend te krijgen. Bruseker vraagt de gemeente raad een principebesluit te ne men om bij het kwijtschel- dingsbeleid af te gaan op de normen, die ook de rijksbelas tingdienst stelt bij het kwijt schelden van onroerend-goed- belasting. De gemeente zou hierover ook de bevolking moeten informeren, vindt het communistisch raadslid. In verband met de staking bij de posterijen laten wij weten dat post (advertenties en redactionele kopij) voor deze krant ook kan worden bezorgd op het kantoor in Vlaardingen, Brede Havenstraat 6. De directie Schiedam Bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam is vandaag weer normaal ge werkt. De blokkade van de Sehiedamse Bond voor Uitke ringsgerechtigden en de Er begint lijn te komen in de herinrichting van de Pie- ter Karei Drossaartstraat in de VOP, die al enkele we ken aan de gang is. In de kop van de PKD, zoals de straat in de wandeling door vrijwel iedereen wordt ge noemd, worden parkeervak ken aangebracht, terwijl ook het wegprofiel wordt veran derd. Door middel van zo genaamde asverleggingen wordt het verkeer gedwon gen, langzamer te rijden. Zeker .voor dit deel van de straat is dat van belang, omdat de PKD in de prak tijk een van de belangrijkste 'ingangen' van de VOP is. Er gaat dus tamelijk veel verkeer doorheen. Vlaardingen De gemeen teraad en het college van B en W van Vlaardingen zul len bij de Eerste en Tweede Kamer, het kabinet, de Vere niging van Nederlandse Ge meenten en nog een aantal andere instanties nogmaals ernstig protesteren tegen de onevenredige korting, die het rijk de gemeenten op legt. Een motie met die Strekking, ingediend door de fractie van SGP/RPF, kreeg al bij de ondertekening een brede ondersteuning. Van daag of uiterlijk morgen zal de motie worden aangeno men. In zijn financiële beschouwing in het kader van de begroting voor 1984 wees Wim van der Velden van de SGP/RPF- fractie erop dat, naast de one venredig grote kortingen die op grote schaal worden toege past, de gemeenten steeds meer taken toegewezen krij gen zonder daarvoor financië le middelen te ontvangen. De motie heeft tot doel, tegen dat beleid nogmaals ernstig te pro testeren. Vlakte De algemene en financiële be schouwingen, die gisteravond zijn gehouden door «ie politie ke fracties, gaven weinig spec taculairs te zien. Zoals ver wacht hielden de meeste raadsleden zich, gezien de bij- Om veertig minuten over acht onderbrak bur gemeester Fred van Lier de algemene beschou wingen even met de mededeling: Zonder een jota te willen afdoen aan de belangrijkheid van deze begrotingsbehandeling deel ik u in het ka der van de openbaarheid van bestuur mede, dat de stand bij NederlandSpanje 10 is, in hel voordeel van Nederland.Over die opmerking was iedereen in de raad en op de publieke tri- bunes zichtbaar tevreden. Helaas verzuimde Van Lier tijdens de rest van de avond, de stand bij te houden. De volgende doelpunten werden echter trouw door fluiste rende bodes doorgegeven. zondere situatie met een de missionair college van B en W, op de vlakte. Voor CDA-leider Jo Schriel, die zeer teleurgesteld is dat zijn fractie op dit moment vol strekt buiten de onderhande lingen over een nieuw college wordt gehouden, betekent dat zelfs dat hij en zijn fractiege noten gedurende de begro tingsbehandeling zelf niets naar voren brengen. Afgezien van de algemene beschouwing komt het CDA niet met een éigen inbreng tijdens de begro- tingsdebatten; eventueel zal al leen worden gereageerd op op merkingen vanuit andere poli tieke partijen. Vriendelijk Opmerkelijk was de vriende lijkheid tussen de beide partij en, die momenteel de onder handelingen voeren voor een nieuw college. PvdA en VVD konden het over de begroting voor volgend jaar best vinden, en dat is in andere jaren wei anders geweest. George Neys- sel (VVD) aaide het college goedmoedig over de bol over het feit, dat de gemeentelijke tarieven volgend jaar op een enkele uitzondering, zoals het rioolrecht, naongewijzigd zullen blijven. „Dat was vorig jaar een wensdroom van ons, en die is nu bewaarheid ge worden." De VVD plaatste alleen vraag tekens bij de 'truc', die het col lege heeft uitgehaald met de onroerend goedbelastïng, en die als gevolg heeft dat het ta rief voor eigenaren niet hoeft te worden verlaagd. Dat had eigenlijk wel gemoeten, omdat daar een plafond aan verbon den is, gekoppeld aan de totale inkomsten van de gemeente. Nu die sterk zijn gedaald zou ook het plafond zakken. Dat is opgelost, door voortaan ook voor gemeentelijke gebouwen OGB te berekenen, ook al is dat alleen een papieren maat regel. Neyssel vroeg zich af, of Gedeputeerde Staten in deze truc zou trappen. Poppe (SP) was helemaal niet tevreden over het gelijkblijven van de meeste tarieven. „Ze horen juist omlaag te gaan, want de huishoudportemonee van de mensen is gewoon leeg", betoogde hij. „Verho ging of gelijkhouden van tarie ven betekent, dat er grotere tekorten ontstaan. De mensen kunnen de voorzieningen niet meer betalen." Zie verder pagina 21 Hilariteit ontstond tijdens het begrotingsdebat, toen de SGP'er Rien Lensvelt zich afvroeg wie de dure wachtgelden zou moeten gaan betalen die aan wethouders moeten wor den uitgekeerd, die niet in het college terugkeren. „Moet straks de bevolking daarvoor opdraaien?" Vanachter de eollegetafel werd als antwoord hierop ge mompeld: „Dat betalen we uit de barwinsten!" Bram Vlasblom van de wijk vereniging VOP, die er tijdens het spreekhalfuur nog op had aangedrongen het onzalige plan van de barwinsten te laten varen, kon er niet om la chen. Hij keek alleen maar zuur. WAO werkgroep van de FNV. waardoor de ONS plat lag, is gisteren aan het eind van de middag opgeheven. De demon stranten noemden de actie na afloop een succes. Enkele tientallen uitkerings gerechtigden blokkeerden gis termorgen m alle vroegte de ingangen bij de ONS, waar door de circa driehonderd per soneelsleden niet aan het werk konden. Directeur Van Willi gen stuurde daarop het perso neel naar huis om ongeregeld heden te voorkomen. In Schiedam-Noord kon door de actie geen huisvuil worden opgehaald. De demonstranten verhinderden niet dat de wachlploeg van de ONS in ac tie kwam bij calamiteiten, zo als gas- en waterlekken en elektriciteitsloringen. De leve ring van gas, licht en water kwam geen moment in gevaar, omdat dat vanuit Rotterdam wordt geregeld. De wachtdienst voor het ver helpen van storingen draaide door de actie de hele dag met een weekendbezetting. Nor maal staan er op werkdagen vijf ploegen klaar, maar giste ren was dat er maar een. Een woordvoeder van de ONS liet gisteren weten dat die ene ploeg het de hete dag razend druk had gehad. „Ze hebben zich werkelijk uit de naad ge werkt." Het meeste personeel van de ONS had begrip voor de actie van de uitkeringsgerechtigden. Dat gold ook voor het publiek dat gisteren tevergeefs bij het ONS-kantoor in industriege bied "s-Graveland aanklopte. Eén vrouw wond zich vrese lijk op dat zij door de actie haar gasrekening niet kon be talen. Zij riep het jammer te vinden dal zij geen mes bij zich had. Actieleider Henk Verkerk sprak aan het eind van de dag van een geslaagde actie. „Het is rustig verlopen en de meeste mensen toonden begrip. Dit is voor ons de enige manier om te protesteren tegen de kortin gen op de uitkeringen. De monstreren helpt niet". Hij kondigde aan dat de uitke ringsgerechtigden door zullen gaan met dergelijke acties tot dat de korüngsvoorstellen van tafel zijn. Vlaardingen Een tanker heeft gisteren in de Vulcaan- haven in Vlaardingen tijdens het laden olie gemorst. De be- stelde hoeveelheid bleek te groot. Het schip had allang voldoende aan boord en kon de resterende honderden liters olie niet meer opnemen. Daar door ontstond in de haven een vlek. die vandaag is opge ruimd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1