WATERWEG 21 'Betaalbare woningen in vrije sector' 'Onzekerheid ten koste van burger' pa en ma doen kinderen tekort' 'Bekijk kwijt schelding van belastingen' 'Gebruik barwinst is redelijk' plan voor Markt maken' 'Onderhandelingen kunnen daglicht niet verdragen' Publiek laat idool maar moeilijk gaan RemiPoppe(sr): 'Gemeentelijke Algemene Beschouwingen Lezing over Kamer van Koophandel Boekverkoop Kindermodeshow Inbrekers slaan slag in meubelzaak Bestelauto gestolen Mariëtte Hoogendijk WD Ron Molenaar (D'66 Hans Poldervaart CPN/PSP): Kees van der Windt (PvdA Jo Schriel (CDA)Allder l)OUW" Rien Lensvelt (SGP/RPF): Rotterdams Nieuwsbkd donderdag RW 17 november 1983 Vlaardingse bloemen en cadeau's voor Rob de Nijs Vlaardingen „Rob-bie, Rob-bie", scan deerde gisteravond meerdere malen het .zes honderd koppige publiek. Een bijna uitver kochte Stadsgehoorzaal (SGZ) in Vlaardin gen liet het idool van het Nederlandse lied maar met moeite gaan. Tot driemaal toe werd hij door zijn hoofdzakelijk vrouwelijk publiek teruggeroepen en moest hij met zijn uitgelezen band een toegift geven. Het was gisteravond een prima avondje voor veel Vlaardingers. De vrouwen en hun doch ters gingen naar Rob de Nijs, terwijl de va ders met de zonen voor de buis bleven han gen en keken naar de verrichtingen van Ne derlands elftal. Een sportieve aangelegen heid, die ook de belangstelling had van Rob de Nijs. Hij kon het niet laten aan het pu bliek mee te delen dat Oranje met 2-1-winst de het duel had afgesloten. Dat deed hij tot genoegen van de spaarzaam meegekomen echtgenoten en vrienden van de vele vrou welijke fans. Alle grote hits van De Nijs passeerden gister avond de revue en daarbij kon deze populai re vaderlandse zanger steunen op een van de grootste koren van Nederland: vanaf vrijwel het eerste nummer dat hij ten gehore bracht, werd er meegezongen. Vanaf het eerste ogenblik speelde hij een gewonnen wedstrijd. Om de twee nummers moest het concert dan ook even worden 'stilgelegd' omdat hem bloemen werden aangeboden en cadeautjes voor zijn nu bijna tien maanden oude zoon Robert. Ook bleek De Nijs een niet onver dienstelijk conferencier te zijn. Bij de lange inleidingen bij de nummers had hij steeds de lachers op zijn hand. Het is nu de tweede keer binnen een maand, dat Vlaardingen enkele groten in de popmu ziek huisvest: op woensdag 19 oktober traden de Dolly Dots op in de Stadsgehoorzaal en nog geen maand later Rob de Nijs, Gooit de Stadsgehoorzaal het over een andere boeg? De plaatsvervangend directeur van de SGZ, Albert Tieken, ontkent het. „We proberen dergelijke concerten te spreiden over het sei zoen, maar het komt nu toevallig zo uit", zegt hij. B.v.E. Vlaardingen De Historische Vereniging van Vlaardingen houdt dinsdag 22 november een lezing over de geschiedenis van de Ka mer van Koophandel (KvK) in deze gemeen te. Spreker op deze avond is F.Nipius, hoofd van het Handels- en Verenigingsregister van de Kamer. De KvK vervult een brugfunctie tussen het bedrijfsleven en de overheid en dateert uit de Napoleonitische tijd. De oprichting ervan werd via een wet vei plicht gesteld, maar het duurde in Vlaardingen tot 1908 voordat het zover was. Met name de reders verenigingen maakten bezwaar tegen de oprichting ervan. De lezing wordt ondersteund met dia's. Vooraf vertoond J.M. den Draak de film De middenstand in actie. De lezing in het ge bouw van de Kamer van Koophandel aan de Hof laan begint om acht uur. De Vlaardingse gemeentebibliotheek houdt dinsdag in haar filiaal aan de Van Hogendorpa- laan een verkoop van oude en afgeschreven boeken. Dat is tevens de laatste voor de komen de tijd, want de uitverkoop van ieesvoer gaat in december en januari niet door. Van 's avonds half zeven tot half negen kan men in het filiaal terecht. Kinderkledmg-ateher 't Kraampje (Ketheiweg 217a in Vlaardingen) verzorgt woensdag een modeshow van gedragen kinderkleding in zaal Triangel. Maassluis Inbrekers konden in de nacht van dinsdag op woensdag, gebruik makend van een openstaand zolderraampje, binnen dringen in een meubelzaak aan de Zuidvliet. De dieven sloegen een goede slag. Ze ver dwenen. door de voordeur met een complete barok eethoek, twee fauteuils, een notenhou ten kastje, twee bartonnen en een barmeubel in de vorm van een wereldbol. De waarde van al die meubels samen is ongeveer vier duizend gulden. Schiedam Een oranje bestelauto die gepar keerd stond aan de Zwaluwenlaan in Schie dam is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. De VW-bus behoorde toe aan autohandel Nooteboom en vertegenwoordigt een waarde van ongeveer vijftienduizend gulden. De Vlaardingse gemeenteraad is giuieravond begonnen met de behandeling van de begro ting voor 1984. De begrotings debatten vormen doorgaans de belangrijkste raadsvergade ring van het jaar, maar dit jaar zal het allemaal wat min der spectaculair zijn. Het college van B en W neemt immers de honneurs waar, in afwachting van een nieuwe wethoudersploeg, die gefor meerd moet worden na het naar huis sturen van de zit tende wethouders op 5 okto ber. Dat betekent, dat er tij dens de begrotingsdebatten nauwelijks wordt ingegaan op beleidsvoornemens voor het komende jaar: daarmee wordt gewacht tot het nieuwe be leidsprogramma er is. Dat was ook te merken in de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters, die gis teravond werden afgestoken. Over het algemeen waren die beschouwingen heel wat kor ter dan in andere jaren. Op deze pagina een uittreksel uit die algemene beschouwingen. Mariëtte Hoogendijk: proce dures vereenvoudigen... Omdat het rijk niet in staat is de woningbouw te blijven sub sidiëren moeten er wegen ge vonden worden om betaalbare woningen te gaan bouwen ïn de vrije sector, om toch vol doende nieuwbouw te laten plaatsvinden. Dat stelde Mariette Hoogendijk in de algemene beschouwing van de VVD-fractie. Ze vroeg aan dacht voor het groot onderhoud, dat dringend nodig is bij gemeen tewoningen. Ook zonder rijks subsidie zal dat de komende jaren moeten worden uitgevoerd. Ook de verbetering van particulier woningbezit in de stadsvernieu wing moet volgens de VVD meer aandacht krijgen. Hoogendijk meende dat de ge meente moet inspelen op nieuwe takken van sport, zoals plankzei- len en fietscrossen. Ook het ge brek aan accommodatie voor de zaalsport haalde ze aan. „Nu het gemeentebestuur niet in staat is hun problemen op te lossen, zal geprobeerd moeten worden de oplossing te vinden via het parti culier initiatief", aldus Hoogen dijk. De VVD-lcidster kondigde in jaar beschouwing alvast aan, dat haar fractie later tijdens het de bat terug zou komen op de bar- winsten-kwestie in het sociaal- cultureel werk. „Wij zijn van oordeel dat moet worden gezocht naar mogelijkheden om de op brengst meer ten goede te laten komen van de eigen activiteiten." Over de vestiging van nieuwe bedrijven in de stad merkte ze op, dat Vlaardingen een 'ener giek acquisitiebeleid' moet voe ren. Vestiging moet worden be vorderd door vestigingsvoor waarden aantrekkelijker te ma ken en procedures te vereenvou digen. Ook drong de fractieleid ster er op aan, dat er nu eens voor wordt gezorgd dat de beeld kwaliteit van de cai in alle wij ken optimaal wordt: daar schort hier en daar nog veel aan. Waarderende woorden sprak Hoogendijk over de wijze, waar op de ambtenaren ïn Vlaardingen actie hebben gevoerd tegen de kortingen op hun salaris. „Zij ga ven blijk te beseffen dat zij een juist evenwicht moesten zien te vinden tussen maatschappelijk aanvaardbare acties en zulke die ontwrichtend werken." D'66-fractievoorzitter Ron Mo lenaar hield zich in zijn alge mene beschouwing verre van commentaar op de begroting voor 1984. „Het is niet bekend wie de begroting gaat uitvoeren en welk gedeelte ervan uitge voerd zal %vorden", zo schetste Molenaar de politieke onzeker heid. Onzekerheid die, aldus de woordvoerder van D'66, erger is voor de Vlaardingse burger die in de huishoudportemon nee moet bezuinigendan voor de politiek. D'66 kan zich niet voorstellen dat de VVD, die vorig jaar nog een lawine van amendementen en moties op het PvdA/CDA- college liet neerdalen, de begro ting nu zonder slag of stoot zou aanvaarden. „Wij zijn zeer be nieuwd wat er door de partijen die het college gaan vormen wordt ingeleverd op het be staand beleid", hield Molenaar de raadsleden voor. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat de PvdA, die vorig jaar openbaarheid van college-on- Ron Molenaar: onzekerheid voor burger... derhandelingen, nog als harde eis stelde, nu in beslotenheid met de VVD vergadert. „Daar zijn die onderhandelingen veel te belangrijk voor", vindt Mole naar. Remi Poppe: verarmingspolitiek... Het gemeentebestuur is, zei burgemeester Van Lier op 2 no vember tegen de demonstran ten op de Markt, „vader en moeder van het gemeenteper- soneel." Maar ze doen hun kin deren ernstig tekort door steeds maar de kortingen van het rijk af te wentelen op de Vlaarding se bevolking, vindt de Sodalis- tiese Partij. „Pa en ma, jullie maken er een kolerezooitje van", sprak fractieleider Remi Poppe gisteravond de burge meester en de demissionaire wethouders toe. Het enige waar het de grote po litieke partijen om gaat, meent Poppe, is dat zij mogen blijven meebesturen. Hij had geen goed woord over voor zijn politieke grote broers. Door de politiek van het rijk worden de ge meenten armer en de Vlaar dingse partijen nemen dat, tot verdriet van de SP, maar voor lief. „De realistische partijen kijken niet verder dan hun politieke neus lang is", schamperde Pop pe. „Ze beschouwen deze verar mingspolitiek als realiteit, Real- politik dus, en voeren hem braaf uit." De SP meent dat de Vlaardingers zelf in actie moe ten komen. „Van hun volksver tegenwoordiging hoeven ze niets meer te verwachten." Hans Poldervaart: armen, sieeds armer... Om de 'echte minima' te helpen moet er onderzocht worden welke gemeentelijke diensten goedkoper kunnen worden en van welke belastingen kwijt schelding mogelijk is. Hans Pol dervaart van de CPN kondigde in zijn algemene beschouwing aan, om zo'n onderzoek te zul len vragen. Poldervaart was de enige die gisteravond in de Vlaardingse raadzaal ook sprak over de internationale politiek, en dan m het bijzonder de vre- desprobl em ati ek. De CPN'er vond dat de ge meente de problemen van men sen met lage inkomens serieu zer aanpakt dan voorheen. ..Daar lijkt het althans op als je de aanbiedingsnota leest." Hij wees er echter op dat sommige tarieven, vooral het rioolrecht, toch weer omhoog gaan en dat de inkomens van de burgers steeds harder achteruit gaan. „Verarming van de armen", sprak Poldervaart. Behalve over verarming sprak de CPN'er over de angst onder de bevolking voor de steeds grimmiger wordende interna tionale situatie. „De angst neemt toe, maar leidt gelukkig niet tot apathie." Hn zei erg te vreden te zijn over net feit. dat op 29 oktober negentien bussen vol Vlaardingers naar Den Haag gingen om te demonstre ren. „Vrede en veiligheid is een zaak van het volk geworden. Ook in Vlaardingen." Pvd A-fractieleider Kees van der Windt heeft in zijn algeme ne beschouwing nogmaals on derstreept, het eens te zijn met het voorstel om de instellingen in het sociaal-cultureel werk te verplichten een redelijke bar winst te maken, die ten goede van de exploitatie moet komen. Er wordt volgens de PvdA uit gegaan van een 'alleszins rede lijk' winstpercentage op het be grote inkoop-bedrag. Over het sociaal-cultureel werk in het algemeen merkte Van der Windt op, dat er door de planmatige aanpak steeds meer sprake is van overzicht en af stemming. „We kunnen steeds meer spreken van afgewogen keuzen", merkte hij tevreden op. Over de almaar voortdurende crisis zei Van der Windt, dat het zorgwekkend is dat steeds meer mensen met hun inko men in een knelpositie komen te verkeren. „Dit maakt het al leszins begrijpelijk dat mensen die van een minimale uitkering moeten rondkomen protest aantekenen legen de voorgeno men kortingen." De PvdA-voorman merkte ook op, dat de ambtenarenacties die momenteel worden gevoerd te recht zijn. Hij meende dat met name in Vlaardingen is geble ken, dat de ambtenarenorgani- saties hun verantwoordelijkhe den kennen. Over het hoofdstuk onderwijs merkte Van der Windt op te hopen, dat er een voorlopig eindpunt kan worden bereikt in het opheffen en fuseren van scholen. Wat betreft het oude renwerk zei hij dat het college met een uitgekristalliseerde vi sie moet komen over het zoge naamde flankerende beleid: het streven om ouderen zoveel mo- Kees van der Windt: akkoord met barwinstenplan... gelijk in hun eigen omgeving te laten wonen. Verder vroeg hij in de commissie voor algemene zaken nader in te gaan op het vandalisme rond schoolgebou wen. Gedwongen ontslagen van ge- meentepersoneel moet wat de PvdA betreft nog steeds wor den voorkomen, maar wel heeft de fractie begrip voor de noodzaak, volgend jaar 38 ar beidsplaatsen op te heffen. „Is het dan verantwoord verdere offers van het gemeentelijk personeel te vragen, met name op het gebied van de secundai re arbeidsvoorwaarden? Wij vinden dat dit mag, mits er goed overleg met de betrokke nen plaatsvindt." Jo Schriel (CDA) heeft tijdens zijn algemene beschouwingen nog eens aandacht besteed aan het omstreden bouwplan voor de Markt/Maassluissedijk, waarover het college van B en Jo Schriel: ander bouwplan maken.. Rien Lensvelt (SGP/RPF) bleef gisteravond lang stilstaan bij het opstappen van de wet houders van PvdA en CDA en bij de gesprekken over het nieuwe college. Voor Lensvelt reden om te zeg gen, dat hij al eerder de waar schuwende woorden had ge sproken, „dat het collegeschip onvermijdelijk op de klippen stuk zou slaan." En nu onderhandelt dan de VVD met de socialisten. Lens-^ velt zei daar weinig van te be grijpen. „Zij heeft de PvdA juist zo fel bestreden." De SGP'er toonde zich erg benieuwd wie van de twee nu de meeste wa ter bij de wijn zou doen. Over de beslotenheid van de gesprekken zei Lensvelt: „De onderhandelingen kunnen blijkbaar het daglicht niet ver dragen." De SGP hoopt dat het CDA, nu die partij niet meer met de soei- Rien Lensvelt: al gewaar- alisten in één college zit, de ge schuwd... rechtigheid weer hoog in het vaandel gaat voeren. Tot dus ver, zei Lensvelt, was daar wei nig van te merken. „Het CDA stemde legen een amendement, waarin werd ge pleit voor steun aan de muziek- heilkunde van mevrouw Kas- sels Kroon: de zwakken in de samenleving dus. Het meende voor de revolutio naire films van Rood Vlaardin gen te moeten stemmen. Nu het CDA weer los is van de PvdA, zijn wij erg benieuwd of dat ook in haar stemgedrag zal blij ken. Neemt de VVD nu de volgzame rol wellicht over?" W is gestruikeld. Schriel diende een motie in waarin B en W worden opgedragen, de inmid dels afgegeven bouwvergun ning in te trekken en een nieuw bouwplan te ontwikke len, dat beter in de historische omgeving past. Op die manier kan volgens de CDA-fractie meer üjdwinsi worden geboekt, dan waaneer de rn-ie bezwaar procedure voor her huidige plan worest af go re Uikt Waamlenii'g had Sehruel voor de ssUnterw; begroting, ipius het fest dat de mee-.lt' L'ven voor de biurgers ongewjj/,K J blijven. Ook de extra afsc hriiving waar voor het' "ye gekozen heeft, noemde hij eed positief punt: zo ontstaat een structurele lasten vermindering. Hei terugvallen van de bouwactiviteiten, die ook gevolgen hebben voor de exploitatie van de grond die in handen van de gemeente is, noemde Schriel zorgelijk. „Het zal veel creativiteit vra gen en mogelijk het minder be rijden van dogmatische stok paarden om wegen te vinden die kunnen leiden tot een gro tere bouwproductie, dan ons via de contingentermg wordt gebo den." Wat de vorming van een nieuw college betreft vroeg Schriel zich af, of de PvdA ten aanzien van het VCP tijdens de onder handelingen met de VVD zo veel water in de wiin zal doen, dat een van de peilers waarop het plan rust wordt wegge haald. Hij wilde van PvdA-lei- der Van der Windt weten of die op een ledenvergadering van zijn partij inderdaad heeft gezegd, dat de parkeergarages onbetaalbaar zijn, en dat een sectorgrens slechts een potlood streep is. „Mag ik hem uitnodigen de raad te vertellen wat hiervan waar is en als deze uitspraken juist zijn, waarop de weten schap over de parkeergarages is gebaseerd en hoe het valt te verklaren dat daarover niets in de aanbiedingsnota is terug te vinden en wij als coalitiepart ner hiervan niet op de hoogte zij» gesteld?" r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3