Buurthuis in handen van doodgravers Nog 2,5 miljoen te bezuinigingen SCHIEDAM GOKT OP RIJKSBIJDRAGE VLAARDiNGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingen verwacht voor '85: 'OGB-tarieven onmiddellijk weer vergeten' Ook bewoners willen nieuw plan Markt Verzamelaar I gedupeerd 'Geen gebraden hoenen meer' Onderwijzers één dag in staking Meevaller van ruim twee ton voor De Hoek Vlammen slaan uit patatzaak Met 30 elpees aan de wandel Een hand vol geld Fietsendief ingerekend VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen zal in december een nieuwe verordening voor de onroerend-goedbelasting vaststellen. „Maar die taxieven moet iedereen onmiddelijk weer vergeten", reageert een woordvoerder op het stadhuis. „U moet het als een formele aangelegenheid zien. Deze verordening zal zo niet wor den gehanteerd. Het bedrag voor 1984 kun je er ook niet mee vaststellen. Volgens de wet moet de OGB vóór het nieuwe jaar zijn be paald. Omdat Vlaardingen nog lang niet met baar berekenin gen klaar is, zal de verorde ning in december alleen voor kennisgeving worden aange nomen. Later in 1984 volgt een wijziging en pas daarna kan de hoogte van de onroerend- goedbelasting voor de burgerij worden vastgesteld. „Als de mensen die bedragen in december lezen", aldus de woordvoerder, „zouden ze be hoorlijk kwaad warden. Die cijfers hebben evenwel geen enkele waarde. Over de OGB voor 1984 is nog weinig zinnigs te zeggen." Reinigen terrein T ankercleaning kost 9 miljoen Vlaardingen Met een rouwkrans om zijn nek, hem omgehangen door als doodgravers verklede be woners van de Vettenoordsepolder, hoorde wethou der Cees Bot gistermiddag voor de aanvang van de raadsvergadering demonstranten aan. Medewer kers en bezoekers van de Pijpelaar hadden even te voren het Vlaardingse buurthuis symbolisch ten grave gedragen. „Door de gemeentelijke bezuinigin gen", sprak voorzitter Bram Vlosblom, „is een aan tal van onze activiteiten ten dode opgeschreven." Conflicten schuld van gemeente Vlaardingen De bewoners- groep Centrum wil dat het bouwplan voor de hoek van Markt en Maassluissedijk, in middels geschorst door de Raad van State, helemaal op losse schroeven wordt gezet. De projectgroep 2ou het plan moeten toetsen en eventueel verbeteren. Als dat onvoldoen de soulaas zou bieden, moet er volgens de bewoners een heel nieuw plan worden gemaakt. Dat staat in een brief, die de bewoners hebben geschreven aan gemeenteraad en burge meester en wethouders. Een motie van dezelfde strek king van CDA "er Jo Schriel werd gisteravond in de ge meenteraad aangehouden, om dat het demissionaire college daar niet over zou kunnen be sluiten. De bewoners schrijven in hun brief, dat zij optimis tisch zijn over de mogelijkheid om goed samen te werken met de gemeente bij het maken van een nieuw plan. De be trokkenen moeten op basis van gelijkwaardigheid met de gemeente kunnen praten over de plannen, vindt de bewo- nersgroep. „Het is de bewoners, die be zwaar maakten, er nooit om te doen geweest chaos te schep pen in het gemeentelijke bouwprogramma", staat er in de brief. Zij zeggen het te be treuren dat dat toch is ge- heurd. De schuld van die cha os leggen zij echter geheel bij de gemeente. „De gemeente had al in september pas op de plaats moeten maken en de zaak niet tot aan de Raad van State moeten laten komen." Het college heeft volgens de bewoners bewust op een con flict aangestuurd» Vlaardingen Een Vlaar dingse postzegelverzamelaar heeft tot zijn schrik ontdekt, dat zijn collectie weg is. Die ven, die zijn huis in de Van Limburg Stirumstraat door zochten, stuitten daarbij op de waardevolle verzameling. De verzamelaar is voor tweedui zend gulden gedupeerd. De da ders kwamen waarschijnlijk binnen met behulp van een valse sleutel. Macaber tromgeroffel ging aan de rouwstoet vooraf, die aan het begin van de middag vanuit de polder de Maas- sluissedijk over kwam en naar het stadhuis trok, waar de gemeenteraad ging verga deren over de begroting. Vier doodgravers droegen de zwarte kist, waarop in grote witte letters 'VOP' stond- Volgens de plannen van het gemeentebestuur mag de wijkverenïging in de Vette noordsepolder per 1 decem ber bewonersdeskundige Geert ten Hertog nog maar voor acht uur per week in dienst hebben, de admini stratieve kracht moet ontsla gen worden en de barwin- sten moeten aan de gemeente worden afgedragen. „Hiermee wordt kapotgemaakt De VOP-begrafenisstoet komt aan bij het stadhuis. Op de foto boven Wethouder Cees Bot met rouwkrans, lachend. wat in vele jaren js opge bouwd", sprak Vlasblom. De mensen in de stoet droegen kruizen mee, waarop de na men van de kinderclubs van de wijkverenïging stonden. Die worden, met de wijkkrant en de vakantiekampen, de eer ste slachtoffers van de ge meentelijke bezuinigingen, be weerde Vlasblom. De wethouder, die voor de de monstratie naar buiten kwam, had de 'rouwenden' weinig meer te vertellen. „U kent mijn standpunt." Bot lachte vriendelijk, toen hij door Vlas blom werd toegesproken. On dertussen gingen wijkbewo ners met de emmer en de stijfselkwast rond om affiches op te plakken, waarop de ge meente wordt afgeschilderd als de magere Hein die het welzijnswerk kapotmaakt. „U wenst mij magere Hein toe, begrijp ik", merkte een boze wethouder Bot op. „Wel, als het op die manier moet, wens ik u hetzelfde", zei hij en hij wilde zich omdraaien. De de monstranten echter legden hem uit dat hij de actie meer symbolisch moest uitleggen. De rouwkrans nam de wet houder mee de raadszaal in. Vlaardingen Er zal voor 1985 nog een aanmerkelijk groter bedrag aan bezuini gingen nodig zijn om een sluitende begroting te krij gen dan het berulnigïngs' bedrag dat voor volgend jaar al is vastgesteld. Wet houder IJsbrand van der Velden heeft de raad van Vlaardingen gisteren ge waarschuwd, dat de finan ciële problemen nog lang niet voorbij zijn. Op het bestaande beleid zal eind volgend jaar minstens een bedrag van 2,5 miljoen gulden extra moeten worden bespaard. Waar dat geld van daan moet komen weet voor lopig niemand: de begroting is bij de snoei-operaties die tot nu toe hebben plaatsge vonden al volkomen uitge kamd. Het is daarom niet on mogelijk dat een groot deel van die nieuwe bezuinigin gen op tafel zal moeten ko men door nog meer arbeids plaatsen bij de gemeente te laten vervallen. Hoe groot het tekort voor 1985 zal worden kon Van der Vel den de raad niet exact voorre kenen: het genoemde bedrag van 2,5 miljoen is nog maar een ruwe schatting. „We we ten niet wat voor nieuwe maatregelen eraan zitten te komen vanuit Den Haag. We weten ook nog niet, wat voor voordelige verschillen zich zullen voordoen. Maar dat het tekort groter zal zijn dan voor Vlaardingen Woord grapjes vlogen over en weer tijdens de begrotings vergadering van de Vlaar dingse raad. Het maakte de saaie vergadering, die door de politieke situatie maar weinig vuurwerk inhield, zo nu en dan nog even aar dig. Bij de behandeling van het sociaal-cultureel program ma merkte Wessel van 't Hoen (VVD) in de richting van functioneel wethouder Bot op, dat de instellingen een begroting hebben ge kregen die lijkt op een 'af gekloven bot'. Bot, ook ad rem, diende Van 't Hoen met repliek met de opmer king: „De gebraden hoenen vliegen ook niet meer in 't rond!" '84 kan ik gerust voorspellen." Van der Velden, die woensdag en donderdag voor de tiende maal de gemeentebegroting verdedigde, verzuchtte naar aanleiding van die sonbere vooruitzichten: ..Er moet toch eens een eind komen aan de onevenredige manier, waarop het rijk de gemeenten kort.' Dat kan echt zo niet door gaan!" In het kader van die problemen had de wethouder er ook een hard hoofd in. of het in 1985 weer zal lukken om de belangrijkste gemeente tarieven ongewijzigd te laten. Het is zeker niet uitgesloten, dat dan wel een verhoging zal moeten worden toegepast, on danks het streven van de ge meente om de woonlasten voor de burgers te beperken. De VVD-fractie was overigens de enige in de gemeenteraad, die geen steun gaf aan een mo tie van de SGP, waarin het college werd opgedragen nog maals een ernstig protest tegen de onevenredige afwenteling van de tekorten op de ge meenten te laten horen. Hoe wel de VVD best achter de strekking van de motie kon staan meende George Neyssel: „Dat soort brieven verdwijnt in een grote kast in Den Haag. Dat vinden we zonde van de tijd, het geld en de moeite." De gemeenteraad was gisteren in drie zittingen uit de begro ting voor volgend jaar. Er wa ren net als andere jaren oor spronkelijk vijf vergaderingen voor uitgetrokken. Zie ook pagina 21 Schiedam Een 45 onderwijzers van openbare- en enkele middelbare scholen in Schiedam zijn gisteren een dag in staking gegaan. „Voornamelijk uit solidariteit", zegt Peter Stadhouders van de ABOP, de algemene bond voor onderwijzend personeel. Het groepje kwam 's ochtends in De Amstelbron bijeen en toog daarop naar Rotterdam. In gebouw Palace sloten de 45 Sohiedamse onderwijzers zich aan bij hun Rotterdamse collega's, waarna de stoet gezamenlijk naar de politie oprukte om 'aangifte te doen van diefstal van 3,5 procent', aldus Stadhouders, leraar op de Ligthartschool. Later gingen de stakers naar De Doelen, waar de FNV- karavaan stilhield. De leerlingen van de betrokken scholen kregen maandag en dinsdag al een brief mee, waarin de ouders werden gevraagd hun kind tijdens de stakingsdag thuis te houden. Volgens Peter Stadhou ders hebben zich gisteren geen problemen in Schiedam voorgedaan. Hoek van Holland Dankzij onvoorziene omstandigheden, die positief hebben gewerkt, heeft Hoek van Holland dit jaar een financiële meevaller van ongeveer 230.000 gulden. Tachtigduizend gulden zijn overgebleven uit verschillende lokale potten, terwijl op het strand zelf een overschot was van anderhalve ton. De grote meevaller werd ech ter gevormd door de betaalde parkeerplaats. Dankzij de zeer mooie zomer werd aan par- keergelden 82.795 gulden meer ontvangen dan begroot Overi gens moet het bedrag ook nog weer dit jaar worden uitgege ven. Want de bevoegdheden van de deelgemeenteraad gaan nog niet zover, dat men het geld kan reserveren voor slechter tijden. Daarom heeft de commissie sport, cultuur en recreatie voorstellen aangenomen en met gunstig advies doorgezon den aan de deelraad. Aan veel zaken en verenigingen zal geld worden besteed. En de deze zomer aangebrachte slag boom die in drie jaar zou wor den betaald, zal nu in één keer worden betaald. Een bedrag van 25.000 gulden wordt u'tge- trokken om een verbindings weg te maken tussen het par keerterrein en de nieuwe ex ploitaties op het duin, terwijl ook de parkeergelegenheid daar verbeterd wordt. Schiedam Het schoonmaken van het terrein van het ernstig- verontreinigde terrein van Tan kercleaning in Schiedam-Zuid gaat 9,1 miljoen gulden kosten. De overheid draait voor de kos ten op. De curatoren van het van de zomer failliet verklaarde bedrijf hebben laten weten dat ze wegens gebrek aan baten niet in staat zijn het terrein schoon op te leveren. Her en der over het terrein -staan tanks en bakken met verontreinigd afvalwater, olieresten en teerachtige stoffen, afkomstig uit schepen, die door het bedrijf zijn gereinigd. De grond is ernstig vervuild doordat bii de schoonmaakwerkzaamheden regel matig is gemorst. Bovendien verkeren de tanks in slechte toestand en lekken ze, waardoor de vervuiling van de bo dem steeds toeneemt. Een woordvoeder van Rijnmond deelde desgevraagd mee dat Tankercleaning in het verleden diverse malen is gewaar schuwd voor de illegale praktijken, maar dat dat kennelijk geen effect neeft gehad. Hij wijst er echter op dat de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijn mond (DCMR) niet veel kon onderne men. De milieuvergunningen waren ge schorst door de Raad van State, omdat het bedrijf daartegen bezwaren had in gediend, die nog steeds niet waren be handeld. Onbekend is of de milieu-inspecteurs van de DCMR ooit proces-verbaal tegen Tankercleaning hebben opgemaakt voor de roekeloze manier, waarmee het om sprong met de chemische afvalstoffen. „Maar door het beleid van de officier van justitie bij dergelijke zaken waren de opsporingsambtenaren van de DCMR ook niet zo enthousiast om een proces verbaal te schrijven," aldus de woord voerder, die daarbij wijst op de affaire Booy Clean. Hoewel er diverse malen proces-verbaal was opgemaakt voor ille gale lozingen van chemische stoffen in de Rotterdamse havens en de officier van justitie ervan op de hoogte was, kon dat bedrijf daar jarenlang ongestraft mee doorgaan. Explosiegevaar Met het opruimen van de bovengrondse vervuiling op het terrein van Tanker cleaning is enkele weken geleden al be gonnen. Volgens een woordvoeder van de gemeente Schiedam was de situatie dusdanig ernstig dat er geen dag meer mee kon worden gewacht. „De chemi sche stoffen lagen open en bloot. Het ge vaar dat er ongelukken gebeurden met spelende kinderen was veel te groot. Ook bestond er explosiegevaar door gas sen die vrijkwamen." Het afvalwater is verwerkt door de Shell en de vaste stoffen en olieresten worden afgevoerd naar de AVR. Door de acties van de afgelopen weken bij het vuilverwerkingsbedsrijf is van dat laat ste nog weinig terecht gekomen. De Schiedamse gemeenteraad beslist volgende week over het krediet van 9,1 miljoen gulden. Gaat het ministerie van Milieubeheer akkoord, dan zal het rijk het leeuwendeel van de kosten voor zijn rekening nemen. De minister had van morgen echter nog geen beslissing geno men. Betaalt het ministerie mee, dan zal de gemeente ruim een miljoen gulden moe ten ophoesten voor de schoonmaakope- ratie. Onduidelijk is echter nog of het rijk ook zal bijdragen in de kosten van het opruimen van de tanks, de boven grondse vervuiling. Formeel Naar de letter van de interim wet bo demsanering draagt het rijk alleen bij in de kosten van het schoonmaken van de bodem. Stelt het rijk zich formeel op dan zal het aandeel van Schiedam de twee miljoen gulden overschrijden. De woordvoerder van Rijnmond, dat door het rijk is belast met de bodemsa nering, wijst er echter op dat de wet de mogelijkheden van een ruime interpre tatie biedt. „Als je de bodem wil schoon maken, zul je eerst de rommel boven de grond moeten verwijderen. Bovendien wordt de vervuiling door de lekkende tanks erger en de totale schoonmaak kosten daardoor alleen maar hoger." iiiiiiiiiMiiiiiNMiuiiifiiuimiim MEDEDELING In verband met de staking bij de posterijen laten wij weten daï post (adverten ties en redactio nele kopij) voor deze krant ook kan worden be zorgd op het kan toor in Vlaardin gen, Brede Ha venstraat 6. Oe directie miiiHnitinMnaiiiniittiiiiiiiiiiii Maassluis De eer ste etage van patat zaak Marktzieht op de Maassluisse Markt is gisteren aan het begin van de avond in vlammen opge gaan. Rond half zes hoorde de zoon des huizes een harde knal, waarna hij di rect het vuur op zich heen zag grijpen. Het vermoeden bestaat, dat de ketel van de centrale verwarming ontplofte. Er werd groot alarm gegeven. Toen de brandweer tegen kwart over zessen de vuurhaard meester was, bleek de eerste etage volledig uitge brand. Een onder zoek naar het ont staan van de brand is gaande, Vlaardingen Een 34-jarige Vlaardin- ger, een oude beken de van de politie, is gistermiddag op de Afrol aangehouden met dertig elpees bij zich. Hij werd mee genomen naar het bureau, waar hij be kende dat hij de langspeelplaten had gestolen bij een pla tenzaak op het Lies veld. Schiedam Een ga ragebedrijf aan de Nieuwe Haven in Schiedam is door twee mannen besto len, Het tweetal' kwam 's middags binnenzetten. En ter wijl de één het perso neel bezighield en af leidde, deed zijn maat een goede greep in de kassa. De hand vol geld was goed voor zesduizend gulden. Schiedam De poli tie van Schiedam heeft gisternacht een 20-jarige Rotterdam mer op heterdaad be trapt, toen hij een fiets wilde stelen in de Dr, Zamenhof- straat. De dief ging er direct op het vero- verde rijwiel van-, door, toen agenten in zijn gezichtsveld ver schenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1