WATERWEG Schiedams huisvuil normaal naar VAM Beperkte rol buurthuizen bij onderwijs SPORT 15 Voor Alfred van Os hoeft het niet meer Uw mineraalwater een nieuw etiket sta op SPA Brandweer luidt noodklok liStaking opgeschort Meer spuitgasten hard nodig VDVgrootste zege Hans Kamman krijgt eerste toernooilijst Strijd om schaatstitels SPA mineraalwater; - natriuniarm. aan de bron gebotteld. - het laagste gehalte aan mineralen. PECblijft verantwoordelijk Leerlingen verhelpen waterlast Scheeres in forum met CDA-kamerlid fiK. SOURCE BARISART BRON I Schiedam De Schiedamse reinigingsdienst kan haar huisvuil voorlopig nog gewoon afvoeren naar de VAM in Drente. Begin deze week dreigde de afvoer van huisvuil in gevaar te komen door een staking bij de VAM. De door de vakbonden aangekondigde staking is echter tot i decem ber opgeschorst. Dat is het resultaat van een overleg tussen de ambtenaren bond AbvaKabo en de directie van de VAM in het Drentse Wijster. De bond meldde vori ge week dat er acties op komst waren. Deze zouden gisteren zijn ingegaan. De vakbonden zien de werk nemers van de VAM niet als trendvolgers. Daarom mag er volgens hen niet worden ge kort op hun salaris. „Als die onderhandelingen op niets uitlopen is het best moge lijk dat er vanaf 2 december wordt gestaakt", deelt een woordvoerder van de VAM mee. Volgens hem is de Abva Kabo voorbarig geweest met de mededeling dat er nu al ac ties te verwachten waren. Begin deze week zag het er naar uit dat de Schiedamse reinigingsdienst door de sta king^ bij de VAM met bergen afval opgescheept zou blijven zitten. Per nacht gaan vanuit Schiedam zo'n zes a zeven spoorwagonladingen met huis vuil naar de VAM om daar te worden verwerkt tot onder meer compost. Bij de reni- gingsdienst werd al gezocht naar een tijctelijke stortplaats waar het huisvuil in zo'n geval voorlopig kon worden opgesla gen. ^^dingen Het Plaatselijk Educatief Centrum li vu J kst san Vlaardingen ligt, verantwoor- delijK voor de volwassenen-educatie. De onderwijsacti viteiten kunnen worden uitgevoerd in de buurthuizen als dat voor de deelnemers voordelen biedt, maar blij ven wel onder de verantwoordelijkheid van het PEC. Maasland Leerlingen van de lagere land- en tuinbouw school aan de Commandeurs- kade te Maasland zullen zelf meewerken om de water overlast in de plantsoenen voor hun school te verhel pen. Het gemeentebestuur had om die hulp gevraagd. Door de inzet van de leerlin gen kunnen de kosten wor den beperkt. Omdat de regen op de geas falteerde weg niet goed wordt afgevoerd, blijven ge regeld grote plassen water in het plantsoen staan. De be planting in de stroken nabij de parkeerplaats moet om die reden jaarlijks worden vernieuwd. De wateroverlast wordt nu bestreden door het plaatsen van kolken. De buurthuizen kunnen wel een rol krijgen bij de werving en de begeleiding van de vol wassen en-ed ucati e. De Commissie voor Democra tische Planning neemt volgen de week dinsdag 29 november (aanvang half acht) een stand punt in over de volwassenen educatie. Half januari moet daarop een disc usste-a vond volgen. Het Vlaardingse colle ge, dat in de afgelopen maan den stukje bij beetje haar me ning kenbaar maakte, vindt dat de volwassenen-educatie in de loop van de tijd steeds meer om een stedelijke of re gionale aanpak is gaan vragen. Ook het Rijk legt steeds meer nadruk op een professionele aanpak van de volwassenen- educatie en koppelt daaraan 'strakkere eisen wat betreft de •kwaliteit, opleiding en erva ring van beroepskrachten en vrijwilligers. Bovendien ver- mm Vrouwenhuis Het Vlaardingse vrouwenhuis begint met ingang van 2? no vember met bijeenkomsten voor vrouwen die op zondagen weinig om handen hebben. Op deze bijeenkomsten kunnen dan plannen worden gemaakt voor het gezamenlijk door brengen van zondagmiddagen en -avonden en de komende feestdagen. Het vrouwenhuis is zondagmiddag vanaf twee uur geopend. Schrijfavond Amnesty International houdt dinsdag 29 november een schrijfavond voor politieke ge vangenen in Bangladesh, Gua temala, Chili, Polen, Zuid- Afrika en de Sovjet-Unie. Er bggen modelbrieven gereed. Ue schrijfavond worden ge houden in het Broederhuis aan de Nieuwe Kerkstraat in Vlaardingen. Op 10 december herdenkt Amnesty het feit dat 35 jaar geleden de rechten van de mens werden afgekondigd, Schiedam Op een politie ke forumavond over werk gelegenheid, die op 9 decem ber wordt gehouden, ont moet drs. Heinier Scheeres, beo-burgemeester van Schiedam, het CDA-kamer- "d mr. J.P. van lersel, Sa- hien zullen zij ingaan op vra gen, die wel vooraf moeten borden gesteld. Vragen kun nen schriftelijk worden inge diend vóór 30 november in café The Pub op de Hotter- damsedijk 240 in Schiedam, ^aar de forumavond ook plaatsvindt. Gespreksleider zal cafébaas Henk van Ves- zijn. Hij verwacht veel ^an het forum, want zowel Scheeres als Van lersel heeft, ieder in zijn eigen hoe danigheid, te maken met de Jaiwan-order voor twee duikboten bij Wilton-Fije- noord. Maar ook andere on derwerpen over werkgele genheid kunnen aan de orde fomèn, mits de vragen tijdig zijn '^gediend. wachten de deelnemers steeds vaker diploma's, deelcertifica ten en eindverklaringen waar mee zij 'verder' kunnen. „Deze ontwikkeling doet ons betwijfelen of het mogelijk en wenselijk is dat de buurthui zen uitgroeien tot educatieve instellingen, die zelfstandig kunnen instaan voor de kwali teit van alle door hen geboden educatie", schrijft het college. Met name is men bezorgd als het gaat over onderwijs, dat moet aansluiten op het be drijfsleven of vervolgonder wijs. Daarom kiezen zij voor een centraal gecoördineerd, maar een slechts gedeeltelijk cen traal uitgevoerde aanpak. Dat de club- en buurthuizen een belangrijke taak hebben staat voor B en W vast. Zo zouden deze welzijnsinstellingen zelf standig moeten zijn als het, gaat om vormings- en ontwik kelingswerk en ingebouwd educatief werk als de training van vrijwilligers. Ook het experimenteren met nieuwe vormen van korte educatie voor doelgroepen bin nen het buurthuis kan volgens het college tot het takenpakket van de club- en buurthuizen behoren. Verder valt de den ken aan cursussen met een re creatief karakter zoals eoncer- satielessen in vreemde talen. Cursussen mogen volgens de nota Taak en functie niet meer dan 35% van het totale activi teitenpakket uitmaken, In hoeverre de club- en buurthui zen ook werkelijk bij de vol wassenen-educatie worden in geschakeld, moet in te toe komst biiiken uit een jaarlijks op te stellen plan. «few* Brandweerman Lenstra: „De paraatheid lijdt niet onder tekort aan vrijwilligers" Schiedam De Schiedamse brandweer maakt moeilijke tijden door. Niet zozeer wat betreft het materieel of de huisvesting, Want onlangs nog kregen de spuitgasten een nieuw hulpverle ningsvoertuig en zette de gemeenteraad het licht op groen voor de verbouwing van de Schiedamse kazerne. Nee, de problemen liggen in de personele sfeer. De brand weer moet door de bezuinigin gen twee beroepskrachten in leveren en worstelt ook nog met een verschrikkelijke te rugloop van het aantal vrijwil lige brandwachten. Vandaar dat nu de noodklok luidt. Het Schiedamse korps zou ei genlijk over vijftig vrijwilli gers moeten beschikken, maar Arie Lenstra, hoofd van alle bluseenheden komt na een simpele optelsom niet verder dan 44. En van dat aantal zijn er nog twee, die er heel sterk over denken om de brandweer de rug toe te keren. „Onze pa raatheid lijdt er nog niet on der", zegt Lenstra. „Daar hoeft men niet bang voor te zijn, maar het zou toch wel lekker zijn als we weer op de vijftig vrijwilligers zouden uitko men." Wervingsactie Om het tekort aan brandbe- strijders op te heffen is de brandweer gestart met een wervingsactie. Tijdens de open die begin september werd ouden, hebben zich 23 he rtellenden aangemeld. dag, c gehou langst „Dat is te weinig", oordeelt Lenstra. „Van de sollicitanten komt gemiddeld één op de vier door de selectieronden heen. Daarom kunnen we nog wel wat aanmeldingen gebrui ken." Volgens Lenstra moet er over het vrijwilligerschap bij de brandweer niet al te simpel worden gedacht. „Tegenwoor dig houdt de brandweer meer in dan alleen maar een slang vasthouden en spuiten. Het is een technisch vak. Kandidaten moeten uithoudingsvermogen door Bert van Elk hebben, maar ook geestelijk het een en ander kunnen in casseren. Het is helemaal niet denkbeeldig, dat je met men selijk leed te maken krijgt." De keuringen beginnen in de cember. Het orièntatievsrmo- gen van de kandidaten wordt getest, er wordt gelet op hoog tevrees, de Coopertest moet worden afgelegd en tenslotte volgt een behendigheidstest en een medische keuring. Tussen door worden ook nog twee ge sprekken gevoerd rr*t de brandwacht in spê. „Het h ge woon een afvalrace", zegt de brandweerman, „Lid zijn van de brandweer grijpt dieper in je privéleven dan menigeen denkt. Je moet er, om het zo maar even te zeggen, plezier in hebben. Voor het geld moet je het niet doen, want dan kom je jezelf al snel tegen. Als je in het weekeinde werkt en geen steun van de werkgever hebt, wordt het je al erg moeilijk ge maakt. Als er 's middags na vijf uur of in het weekeinde branden zijn, worden na de eerste uitruk de vrijwilligers ingeschakeld. Dat betekent dat de derde wagen die uitrukt al tijd uit vrijwilligers zal be staan." Zodra een vrijwilliger is aangenomen bij de brand weer kan hij volgens Lenstra niet op zijn of haar lauweren gaan rusten. „Een aspirant- brandwacht moet binnen an derhalf jaar brandwacht twee de klasse zijn. Dat houdt in dat hij 38 cursusavonden van drie uur moet volgen, maar ook nog eens om de andere week een oefenavond heeft." Die oefenavonden 2ijn volgens brandbestrijder Lenstra hard nodig, „De taken die de brand weer heeft breiden uit. Tijdens de oefenavondevi moet de aan dacht dus ook, over meer on derwerpen worden besteed. Het wordt juist daardoor steeds moeilijker om all round te zijn. Neem nu alleen de ap paratuur van het korps al. Het bedienen van de ladderwagen is niet zo simpel. Rotterdasns Nieuwsblad woensdag RW 23 november 1983 Vlaardingen In de voorlaat ste wedstrijd van de competitie boekten de dammers van VDV de grootste overwinning van het seizoen. Het Rotter damse constant moest er met 11-5 aan geloven. De score werd geopend door Ton Burgerhout, die in het middenspeel schijfwinst boek te en de partij vervolgens naar zich toe trok. Cor van Veelen ging echter in de fout. Hij ver giste zich in het aanvalsspel van Buitena, hetgeen hem verlies opleverde. Eric de Hei de maakte het Jan van Welse- nis zo moeilijk dat hij de partij uiteindelijk won en zo stond VDV weer op voorsprong: 4-2. Dirk Tamboer tekende voor de volgende overwming en Wim Niestadt zorgde er voor dat de score nog verder werd uitgebouwd m Vlaardmgs voordeel Hij won moeiteloos van Oldeman; 8-2 Hei win nende punt werd gescoord door Gernt vna Masirigt aan boord één Tegen De Regt speelde hij verdienstelijk re mise. Van 9-3 werd het 11-3 door Coen Biel, die zich in het eindspel veel sterker toonde dan zijn tegenstander Wim Heuvelman tenslotte moest het onderspit delven tegen Van Eijk. waarmee de eindstand werd bepaald op 11-5 Het slot van de competitie kan voor VDV nog erg interessant worden Kampioen Papen- drecht vic-c vermoedelijk af van promotie, omdat het niet in actie kan komen op de za terdag. Ook Dubbeldam ziet daarom van promotie af. VDV, dat nu de derde plaats op de ranglijst inneemt, zou dan. sa men met de reserves van Schiedam en Papend recht, in aanmerking komen voor pro motie. In de laatste ronde moet dan wel gewonnen wor den van DOS uit Rozenburg, terwijl Schiedam-2 de punten moet laten aan Papendrecht. Hoek van Holland „Na tuurlijk waren de meeste boekingen die ik heb gekre gen terecht. Een verdediger moet nu éénmaal noodge dwongen wat meer overtre dingen maken dan een aan valler. Ik kan me nu voorne men om in de eerstvolgende wedstrijd passief te spelen, maar als ik zie dat een aan valler me voorbij gaat, dan gaat hij neer." Alfred van Os, voetballers bij Hoekse Boys, heeft net zes wedstrijden schorsing achter de rug. Na drie wedstrijden heeft-ie alweer twee boekin gen ontvangen en dat betekent dat de volgende schorsing vrij wel zeker aanstaande is. Blijkens het onderstaande re laas van Hoekenaar Van Os, is de schuldvraag zéker niet al leen bij hem te zoeken. Zijn verweer is stereotiep: zij zijn stout en ik niet. Als ik echt over de schreef ga, dan heb ik er minder moeite mee", zegt Van Os, maar ik heb sterk de indruk, dat de scheidsrechters mij de laatste tijd een beetje zoeken. Ik kan niets meer doen zonder dat het boekje voor de dag komt. Die boeking tegen ARC was een lachertje en tegen Die Haghe ging ik er weer op. Ik hield op het middenveld een tegenstander vast en wat zet de scheidsrechter op het for mulier? Geboekt wegens her haaldelijk ruw spel. Nou, zo hoeft het voor mij dus niet meer." Van Os overweegt dan ook se rieus een punt achter znn voetballoopbaan te zetten. Óf althans minder hoog te spelen en in het tweede of derde elf tal van Hoekse Boys te probe ren weer wat plezier in het spel te krijgen. Dat is namelijk de laatste tijd enigszins ver dwenen. De Hoekenaar: „Ik wil mijn overtredingen niet kleiner maken dan ze zijn, maar ik heb nog nooit een tegenstan der de wedstrijd uitgeschopt, zelfs niet geprobeerd om ie mand te blesseren. Maar ik speel nu eenmaal fel." Na de boeking tegen Die Ha ghe heeft ook het bestuur van Hoekse Boys bij de strafcom- missie gereageerd. Elftalleider Cees van der Pol: „Wat bij Die Haghe door scheidsrecher Gremmen werd gepresteerd, is werkelijk ongelooflijk. De uit latingen die deze man tegen over de spelers durfde te doen, kunnen gewoon niet door de beugel. Bovendien waren er aan weerskanten veel zwaar dere overtredingen die niet werden bestraft. We zullen m elk geval vragen om voorlopig van deze man bespaard te blij- Wiel Coerver (rechts) demonstreert met twee jeugdvoet ballers zijn stokpaardjes tijdens de bijeenkomst: behen digheid met de bal. Vlaardingen In het Vlaardingse Delta-hotel presenteerde de stichting Euro-Sportring de Europese toernooilijst voor het jaar 1984. De KNVB-voorzitter van de afdeling Rotterdam. Hans Kamman, kreeg uit handen van de oud-voorzit ter van do KNVB, Wim Meuleman, de toernooilijst uitgereikt. Ruim 200 voetbalbestuur- ders uit de Haagse, Rotter damse en Dordt.se regio wa ren naar de hanngstad ge komen om getuige van deze handeling te zijn. De clubs konden ook gelijk nader kennis maken met de stich ting. die nu al Weer vele ja ren actief is op sportgebied in heel Europa, Hoogtepunt van de bijeen komst %vas de voetbalde monstratie van Wiel Coer ver. Twee jeugdige talenten. (Ceesje en Jantje van Ben- nekom en Activia) hielpen hem daarbij. Hij demon streerde onder andere de nodige schijn- en passeerbe- wegingen en hield het aan dachtige publiek vervolgens voor dat alleen techniek en passeerbewegingen tot suc ces leiden. Maasland De gewestelijke schaatskampioenschappen voor de wmter zijn toegewezen aan: kortebaan heren-senioren: ijsclub Lekkerkerk, kortebaan junioren ABCD: ijsclub Voorwaarts (Bergambacht), kortebaan dames-junioren ABCD: geen aanmel ding binnen gekregen, langebaan heren-senioren: ijsclub De Mo lenhoek (Nieuw Lekkerland), langebaan heren-junioren AB: ijs club Leiderdorp, langebaan heren-junioren CD: ijsclub Door Eendracht Vooruit (Lexmond), pupillen-kampioenschap: op za terdag 14 januari in Rotterdam, marathon: Zevenhuizensche IJs club, wedstrijd toch ten over 100 en 40 km: ijsclub Viietland (Maasland), reserve ijsclub Ter Aar. Het gewestelijk kampioen schap short-track voor junioren voor heeft op zaterdag 25 febru ari plaats. De gewestelijke kampioenschappen moeten voor half februari op natuurijs zijn gehouden. Als alternatief op de kunst ijsbaan De Uithof zijn de volgende data beschikbaar: 25 (dames) en _6 (heren, alsmede D-junioren) februari en 29 februari (meis jes en jongens C). 'ADVERTENTIE. „,7, 1 ï-.!.I. ATV «5 - ^Rcebarisartbron O■>_/-, eau rïur.enüc nutuur tfin nan uv j uwan i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3