Kredietbank: steeds meer schuld bemiddeling SCHIEDAM LAAT LOKALE OMROEP IN DE STEEK 'Duidelijker beleid rond consumptie wagens* ONS int geld langs de deur Singelkwartier krijgt na buurthuis nog meer MEDEDELING HAMOS DASBLAD SCHIIDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT In Vlaardingen: Natuur in De Hoek is gevaarlijk Wild uit polder weer te eten Boemerang nu officieel opgericht Onzekerheid bij Wilton over bonus Maasbach mist microfoons Weer brand in slooppanden Nieuwe dominee DONDERDAG 24 NOVEMBER i983 Vlaardingen De gemeentelijke kredietbank wordt steeds meer een Voorliggende voorziening' van de sociale dienst. De economische teruggang is in het functioneren van de kre dietbank zeer goed te merken, omdat steeds meer mensen zich melden voor schuldregelingen. De verwachting is, dat het aantal aanvragen om schuldbemiddeling de komende tijd zeer sterk zal toenemen. Dat schrijft de administra teur van de gemeentelijke kredietbank in Vlaardingen, W. Saling, in zijn jaarverslag over 1982. Hij constateert dat de praktijk al lang niet meer aansluit bij het nog altijd in de algemene bijstandswet vastgelegde uitgangspunt, dat de minimum-inkomens 10% van hun netto-inkomen voor aflossing van leningen en dergelijke zouden kunnen gebruiken. In de praktijk wint de opvatting veld, dat de echte minima totaal geen aflossingscapaciteit meer hebben. Voor de kredietban ken wordt het daarom steeds moeilijker om een kosten dekkende exploitatie te krij gen. Het zou daarom niet meer dan billijk ztjn, als de rijksoverheid de kredietban ken zou bijspringen, aldus de administrateur. De Vlaardingse kredietbank, die zowel voor de inwoners van Vlaardingen als voor die in Schiedam werkt, heeft in het afgelopen jaar 985 nieu we aanvragen om een geldle ning te verwerken gekregen. Hoek van Holland Wan delaars in het natuurgebied van Hoek van Holland lijken wel vogelvrij verklaard. De politie kan er niet tegen (brom)fietsers optreden in het gebied Nieuwlandsedijk en omgeving, de Rondgang en de Hoekse Bosjes. De wet telijk verplichte borden met de aanduidingen van fiets en wandelpaden ontbreken vaak. Drempels, die deze pa den moeten scheiden, zijn veelal verdwenen, waardoor de scheiding niet meer vol doende kan worden aangege ven. Ongelukken doen zich er regelmatig voor. Een aantal automobilisten 'heeft voor het rijwielpad tus sen de August Reitsmahuis en de Hill woning langs de Nieuwlandsedijk ontheffing. Het betreft onder meer om wonenden en onderhouds- mensen van de overheid. Deze ontheffingen zijn ech ter op geen enkel bord aan gegeven. De politie heeft het dagelijks bestuur van de deelraad vaker op die situa tie geattendeerd. De reactie was evenwel dat er voor her stel- en aanpassingswerk- zaamheden geen geld meer is. Vlaardingen Het wild dat in de Broekpolder wordt ge schoten mag weer worden gegeten. Volgens de keuringsdienst van waren bestaat er geen gevaar voor de gezondheid als iemand een konijnebout of een fazant verorbert, die In de met verontreinigd ha- venslib opgespoten polder is geschoten. De afgelopen ja ren waren jagers, die er wild hadden geschoten verplicht de dode dieren in te leveren. Het gevaar was veel te groot dat mensen zware metalen en giftige stoffen binnen zou den krijgen, die de dieren door het eten van gewassen op de giftige grond in zich hadden. De keuringsdienst van wa ren heeft nu besloten dat het verbod kan worden opgehe ven, omdat de giftige stoffen alleen zijn aangetroffen in de organen van afgeschoten die ren. Bovendien zou het ver bod toch worden ontdoken, -lagers zijn nu alleen nog maar verplicht de lever en nieren in te leveren. In de Broekpolder worden konijnen, fazanten en patrij- zen'geschoten. Van die aanvragen moesten er 270 worden afgewezen. Er werden 114 schuldregelingen en -bemiddelingen in behan deling genomen. Het jaar 1982 werd afgesloten met een verlies van ruim 35,000 gul den. Dat kwam vooral van wege kosten die gemaakt moesten worden voor de verhuizing, die de krediet bank heeft ondergaan, en wegens het inhuren van uit zendkrachten. Schiedam In een aantal gevallen gaat de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) bij mensen thuis langs om het geld voor gas, water, elektriciteit en CAI te innen. Dat is voor al in die gevallen, dat mensen de rekening al vele weken lang niet betaald hebben en de ONS op het punt staat gas, licht en CAI af te snijden. De betrokken Schie dammers krijgen op die manier een laat ste kans om te beta len. In sommige buurten is echter begrepen, dat de ONS de hui zen vooral afgaat, nu het giroverkeer stil ligt en de betalingen haast automatisch achterstallig worden. Het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft bij monde van secre taris Albert Bons een protest laten horen bij de ONS. Volgens ONS-voor- liehter Mari Dinge- Protest Schiedammers nouts is die veron derstelling echter niet juist. Het gaat volgens hem om re keningen, die veel ouder zijn dan de sta- kings- en stiptheid sacties bij de PTT. Deze betalingen wa ren nagnoeg vóór die acties al achterstallig. Volgens Dingenouts tracht de ONS juist mensen tegen afslui ting te beschermen door hen via direct contact nog eens kans te geven te betalen. Dat gebeurt, zegt Dingenouts, nadat deze aangeslotenen ook een kans hebben laten liggen om via hulpinstanties tot een schuldregeling te ko men. Het aan de deur in nen van geld streeft de ONS niet op grote schaal na. In Schie dam worden de be dragen in 14.000 ge vallen automatisch gegireerd. In de meeste andere geval len gaat er eerst nog een tijd overheen, waarin aanmaningen en zo nodig waar schuwingen worden verzonden. Het aan tal gedwongen afslui tingen in Schiedam is nu 77. Dat was begin dit jaar nog 65. Straat verlichting maandag niet aan Wethouder Luub Hafkamp houdt de touwtjes in eigen hand. De buurtaccommodatie voor het Slngelkwartier komt eraan. Schiedam Het Singelkwartier, weet wethouder Luub Hafkamp, „is niet de meest ideale woonomgeving van Schiedam. Smalle straten, parkeerdruk, weinig speel- groen. De verzorgingsstructuur is verouderd en ontoerei kend." Maar nu de eerste paal geslagen is voor zowel een wijkcentrumpje als een sportzaal, moet daar binnen af zienbare tijd verandering in komen. Onder grote belangstelling van de omwonenden en vier van de vijf wethouders gaf Hafkamp gistermiddag de aanzet voor een gloednieuwe buurtaccommodatie in de Fahrenheitstraat. „Het is nogal wat", liet de wethouder voor wijkzaken later in de aula van de Professor Kohn- stammschool zijn toehoorders weten; hier ontvouwde hij de plannen voor Schiedam-Oost In de toekomst moeten nog een bibliotheekfiliaal, een sociaal-medisch centrum en scholen in de buurt verrijzen. Het heeft ruim vier jaar geduurd voordat de plannen voor het buurthuis annex sportruimte (kosten 3,6 miljoen gulden) tot de eerste paal leidde. „Al vanaf 1973 lag het echter in de bedoeling hier een gymzaal te realiseren, maar de gemeenteraad stak daar een stokje voor", aldus Hafkamp. Voor dat lange wachten krijgen de Schiedam mers daar nu dan ook een ontmoetings- en vergader ruimte, een kantoor voor een sociaal-werker en extra parkeerplaatsen voor terug. En dan komt er dus ook een sportzaal door de scholen te gebruiken als gymlokaal ter grootte van een kwart voetbalveld. Wethouder Luub Hafkamp; „De kleine zaal sporten komen toch al ruimte tekort. Nu krijgen ze een eigen home en kunnen we ook de druk op de Margriet- hal verkleinen," Het gehele complex wordt voorzien van een 'isolatie-pri meur', zoals de bewindsman het betitelde. „Kan ik mijn collega op dit gebied eens de loef afsteken", sprak Haf kamp trots om zich direct daarna hakkelend in de niet eenvoudige uitleg te verslikken. Waar het om gaat is een warmte-terugwinningssysteem, maar hoe dat nu precies werkt, is Hafkamp ook niet duidelijk. „U begrijpt dat ik technisch niet onderlegd ben", gaf hij een onnodige ver klaring aan zijn grinnikend gehoor. Vlaardingen Maandagavond zal in Vlaardingen de straatverlichting uit blijven, uit protest tegen de korting op de ambtenarensalarissen. Pas om half elf zullen de straatlan taarns weer worden ontstoken. Het kantoor van het GEWB zal de hele avond bemand zijn. AbvaKabo-voorzitter Cor de Zwart:,,We verwachten flink wat telefoontjes van de burgerij. We willen alle mensen te woord staan en uitleggen waar het ons om te doen is." Hij verwacht een toename van het aantal ne gatieve reacties. „Hoewel er tot nu toe in Vlaardingen niet zoveel acties zijn geweest, gaat het publiek het na drie weken post staking steeds meer voelen." De ambtenarenbonden zijn van plan het pu bliek vantevoren op de hoogte te brengen van hun actie. Dat gebeurt waarschijnlijk door middel van advertenties. De Zwart sluit uit dat het in de komende we ken tot een staking bij het GEWB zal komen. „Dat kunnen we niet maken. Dan komt de hele stad zonder water en licht te zitten. Dat gaat ons echt te ver." Het is niet voor het eerst dat Vlaardingen kennis maakt met gedoofde straatverlichting. Geruime tijd geleden ontstaken ambtenaren van de GEWB tijdens FN V-acties tegen een loonmaatregel ook de straatverlichting niet, zodat de stad gedurende enkele uren in het duister gehuld bleef. Ongelukken deden zich daarbij niet voor. De belangrijkste kruispunten waren vante voren gemarkeerd met kleine lantaarns op batterij-voedi ng. Schiedam Radio Boeme rang, de organisatie die er aan werkt de Schiedamse lo kale omroep te worden, Is een stapje dichter bij haar einddoel gekomen. Gisteravond vond in de zaal van stichting Lentefeest de oprichtingsvergadering plaats, die overigens door een zeer gering aantal Schie damse organisaties en instel lingen werd bijgewoond, Juist op deze belangrijke bij eenkomst liet Schiedam Boe merang flink in de kou staan. Van de 37 uitgenodigde orga nisaties en instellingen wa ren er tijdens de oprichtings vergadering slechts 6 verte genwoordigd. Albert Scheenloop, voorlopig voorzitter van Boemerang, vond dat zeer teleurstellend, maar hij veronderstelde dat dat te maken zou hebben met de staking van het open baar vervoer en met de thuiswedstrijd van Sparta. Juist van de medewerking van zoveel mogelijk Schie damse instellingen is Radio Boemerang afhankelijk. Volgens de bepalingen van minister Brinkman dient een kandidaat-lokale omroep re presentatief te zijn voor de gemeente, waarin zij wil gaan werken. Die represen tativiteit moet blijken uit de aanwezigheid van vertegen woordigers van een zo breed mogelijk scala van bestaande instellingen en organisaties in de stad. Hoewel de omroep zegt in middels behoorlijk wat toe zeggingen te hebben van in stellingen, die bereid zijn ie mand voor het bestuur van Boemerang te leveren, was daar op de oprichtingsverga dering weinig van te mer ken. De statuien van de stichting zullen over enige tijd bij de notaris worden gepasseerd. In die statuten is onder meer vastgelegd, welke doelstellin gen Boemerang tot uitdruk king wil brengen. Het gaat er de omroep-in-op- riehting om via radio- en tv- uitzendingen de bevolking van Schiedam zo veel moge lijk te informeren, terwijl men ook aandacht wil beste den aan zaken die in de Schiedamse samenleving van belang zijn, zoals activiteiten in de wijken, cultuur en sport. De omroep wil ook fungeren als wegwijzer op sociaal en educatief terrein. In principe zou iedere Schie dammer gebruik moeten kunnen maken van de mi crofoon, als de uitzendingen van de omroep een feit wor den. De financiering denkt Boe merang rond te kunnen krij gen door een opslag op het CAl-tarief. De uitzendingen zullen ook uitsluitend via de kabel te beluisteren en te be kijken zijn. Overigens wil de omroep zich de eerste tijd beperken tot het maken van radio-uit zendingen. Schiedam Onder de werk nemers van Wilton-Fije- noord is onrust ontstaan, na dat duidelijk is geworden dat de raad van bestuur de jaar lijkse bonus, een soort der tiende maand, niet wil uitke ren. Bij andere RS V-bedrijven mocht de bonus, die bij Wil ton vijf procent van het jaar inkomen is, dit jaar ook niet worden uitgekeerd. Dat was een eis, die het rijk verbond aan de financiële steun, die die bedrijven heb ben gehad om te kunnen voortbestaan. Voor Wilton-Fijenoord gold die afspraak niet. Maar nu blijkt dat de raad van be stuur in mei van dit jaar de centrale ondernemingsraad van RSV al heeft laten we ten dat bij de Schiedamse werf ook geen bonus zou worden uitgekeerd. Dat is bij de ondernemings raad van Wilton-Fijenoord in het verkeerde keelgat ge schoten, vooral omdat er niets tegenover staat: geen garantie voor werkgelegen heid, geen extra arbeids plaatsen. Van de directie is nu geeist dat volgende maand in ieder gevat een voorschot van vijf honderd gulden wordt uitbe taald. De directie heeft daarop la ten weten dat eerst overleg met de raad van bestuur moet worden gevoerd, voor dat een beslissing kan wor den genomen. Als het voorschot niet wordt uitgekeerd, zijn de werkne mers van Wilton van plan massaal naar het politiebu reau te gaan om aangifte te doen van diefstal van vijf procent van hun loon. Schiedam Uit de Haven- kerk aan de Lange Haven, van waaruit Johan Maasbach opereert, zijn twaalf micro foons en vier gitaren gesto len. De waarde van de buit bedraagt 5600 gulden. De dieven kwamen binnen door een ruit te forceren. Schiedam In Schiedam is gisteren weer brand gesticht in twee slooppanden. 's Middags moest de brand weer in de Stationstraat in actie komen, waar voor de zoveelste keer een slooppand uitbrandde, 's Avonds rond een uur of tien was het raak m de Lekstraat, waar even eens een dichtgetimmerde sloopwoning in vlammen op ging- Van de daders ontbreekt in beide gevallen elk spoor. Hoek van Holland Dommee L, Donkersloot doet zondag zijn intrede in de gereformeer de kerk aan de Mahustraat in Hoek van Holland, Dat ge beurt tijdens de ochtenddienst van tien uur. Hij wordt beves tigd door ds. H. Henstra uit Venlo, Na afloop van de dienst is er tijdens een koffiebijeen- komst m de zalen naast het kerkgebouw gelegenheid ken nis te maken met de nieuwe predikant. In verband met de staking bij de posterijen laten wij weten dat post (advertenties en redactionele kopij) voor deze krant ook kan worden bezorgd op het kantoor in Brielle, Voorstraat 63. De directie Vlaardingen Het hootd van de afdeling ruimtelijke ordening, M. Ou wens, heeft het college van B en W van Vlaardingen gewaarschuwd dat er een duidelijker beleid moet worden ontwikkeld met betrekking tot stand plaatsen voor consumptiewa gens in de stad. De huidige beleidslijn, die inhoudt dat de gemeente het aantal standplaatsen niet zonder meer wil uitbreiden, is te vaag, heeft hij het college van B en W voorgehouden. Dat biedt onvoldoende on derbouwing, als mensen, die zo'n standplaats afgewezen hebben gezien, zich beroepen bij de AROB-rechter. Het hoofd van de afdeling heeft voorgesteld het aantal standplaatsen inclusief van die van nieuwe aanvra gen, die momenteel in be handeling zijn te bevrie zen en de bestaande stand plaatsen geleidelijk in de di verse bestemmingsplannen op te nemen. De voorwaar den voor eventuele verdere uitbreiding van het aantal standplaatsen zouden nauw keurig moeten worden om schreven. Volgens het advies zou de fi nanciële regeling voor ge bruikers van consumptiewa gens ook veranderd moeten worden. Momenteel moet een vergoeding aan de ge meente worden betaald vol gens het zogenaamde preca riorecht, maar dat zou beter via de opstal-tarieven kun nen. Dan zou de gemeente meer grip op de consumptie wagens kunnen krijgen, ter wijl er waarschijnlijk ook een hogere financiële ver goeding gevraagd zal kunnen worden. Er 2ijn momenteel drie aan vragen in behandeling voor nieuwe consumptiewagens, waarvan er één overigens al is geplaatst. Het gaat om wa gens voor kleine kokswaren aan de Dirk de Derdelaan en aan de Churchillsingel en om een viskraam op de Maas boulevard. Over die aanvra gen is nog geen beslissing ge nomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1