ROTTERDAMS IflEUWSOiAB 1 Bezetters van taxicentrale moeten wijken voor ME GRAAG üEDAAN. IBON'-C' /SS?*»®.— Ondernemingsraden warenhuizen luiden noodklok over acties Brug- en sluiswachters mogen actie voeren Omzetdalingen van dertig procent 'Laat door die bootWij willen broodl* Dodelijk ongeval in tunnel Man aangehouden voor valse voetbalkaartjes Stakers houden bussen tegen Raad van commissarissen bedreigd f| Katholieke academies mogelijk naar fusie Splitsing provincie moet doorgaan Vrachtwagen in vangrail Man na verkrachting aangehouden ROTTERDAM ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 Rotterdam De ondernemingsraden van zes grootwinkelbedrijven in Rotterdam hebben gezamenlijk telexen verstuurd aan premier Lubbers, het Rotterdamse gemeentebestuur en de bonden, waarin zij hun ongerustheid uit spreken over gevolgen van de ambtenarenac- tïes. In de telex aan Lubbers vragen zij weer in overleg te treden met de bonden. Het gemeen tebestuur wordt verzocht vooral de acties van de RET te'beïnvloeden of te stoppen, Aan de bonden vragen de raden rekening te houden bij het bepalen van hun acties met de waren huizen. De ondernemingsraden van de Bijenkorf, V D. Termeulen» Hem», Jungerhans en H.H. de Klerk en Zonen wijzen vooral op de omzetdalingen en bedreiging van de werkge legenheid. Zij schatten de omzetdaling op der tig tot vijftig procent. Vooral de acties van het openbaar vervoer zijn hier debet aan, me nen de ondernemingsraden. Daarnaast kon den tot gisteren honderden hulpkrachten, die in de feestmaand bijspringen, door de poststa king niet worden opgeroepen. „Je kan spreken van een desastreuze ontwik- keiling in de grootwinkelbedrijven. Het gele den omzetverlies is nu al niet meer in te ha len", zegt mevrouw Wil Schuiten van de or van de Bijenkorf. „Het is niet zo, dat we geen begrip hebben voor de ambtenaren. Integen deel. Zij strijden voor een goede zaak. Wij wil len dat heus niet veroordelen of beoordelen. Maar het is natuurlijk allemaal wel lastig voor ons. Zeker omdat dit onze grootste om- zetmaand is." Geschat wordt, dat de grootwinkelbedrijven dertig procent van de jaaromzet in december halen. „De omzet bleef de laatste tijd toch al achter door het bestedingspatroon. En nu dan deze acties. Straks moeten we misschien wel personeel gaan afstoten", vrezep de onderne mingsraden. 'Vrachtwagens blokkeren twee uur Calandbrag Rotterdam De 40-jarige P. van Buel uit Maassluis is gis termiddag om het leven geko men" door een ongeval in de Botlektunnel. Het slachtoffer had pech aan zijn combi en stond op de rijbaan aan de achterkant in de motor te kij ken. Plotseling werd hij aan- gerden door een achterop ko mende stationwagen. Het slachtoffer bleek bij aan komst in het Zuiderziekenhuis .te zijn overleden. De 46-jarige bestuurder van de stationwa gen uit Hellevoetsluis werd met verwondingen aan 2ijn heup naar hetzelfde zieken huis gebracht. De politie vraagt eventuele ge tuigen zich in verbinding te stellen met het bureau Hoog vliet, telefoonnummer 143144, toestel 3455. Rotterdam De politie heeft een 21-jarige Schiedammer aangehouden in verband met de valse kaartjes voor de voet balwedstrijd Nederland Spanje. De man had er 200 ge kocht van een hem onbekende man en deze vervolgens zelf weer doorverkocht. Na opge- maakt proces-verbaal is nij heengezonden. Het onderzoek naar de herkomst van de kaartjes en de drukkerij wordt voortgezet. Rozenburg Tussen de 40 en 60 vrachtwa gens van Bell Lijn hebben gisteravond vanaf acht uur ruim twee uur de brug en de sluis over het Calandkanaal in het Bot- lekgebied voor al het verkeer geblokkeerd. De spontane actie was gericht tegen het brug- en sluispersoneel onder het motto 'Laat door die boot, wij willen brood'. De circa 150 werknemers van het internationa le containerbedrijf vrezen voor hun werk gelegenheid als de brug- en sluiswachters hun acties om de vaarwegen voor de scheepvaart te blokkeren niet onmiddel lijk staken. Tot de actie werd besloten na de uitspraak van de rechter in kort geding dat de brug- en sluiswachters tot 1 december met hun acties mogen door gaan. Daarop besloten perso neel en van het bedrijf afhan kelijke vervoerders de brug en de sluis hermetisch af te slui ten om de aandacht te vestigen op het feit dat de mensen bij Bell al sinds gisteren niets meer te doen hebben. Normaal worden per 24 uur zo'n drie schepen gelost en geladen met containers. Op dit moment lig gen er al vier schepen voor de Calandbrug te wacnten en een vijfde schip is in aantocht. De brugwachters zijn niet van plan het Calandkanaal voor de scheepvaart vrij te maken dan vandaag tussen half drie en half elf. De eerstvolgende pe riode dat de brug dan geopend zal worden ligt in de nacht van zondag op maandag. Acht uur Verkeersleider J.M. Bassant van Bell Lijn: ,,Onze mensen hebben dan acht uur de tijd om vier schepen te laden en te lossen. Dat lukt natuurlijk nooit. We zullen tijdens het weekeinde alles op alles zetten om er twee af te werken. Hoe het verder moet weten we niet. Niet alleen het personeel in de Botlek is van die sche pen afhankelijk, ook de chauf feurs van de vrachtwagens die de goederen naar het achter land moeten vervoeren. Daar om doen ook zij mee aan de actie. Ook het personeel in En geland en Iefland van onze maatschappij wordt hierdoor gedupeerd. In totaal gaat het om de werkgelegenheid van zo'n 1100 mensen. We hebben best begrip voor de moeilijke positie van de ambtenaren, maar het kan nooit de bedoe ling zijn dat andere werkloos worden door hun acties". Loyaliteitsconflict Ook de bij het FNV aangeslo ten werknemers zouden achter de actie staan. Dat daardoor een loyaliteitsconflict kan ont staan wordt bij Bell wel toege geven, maar zo wordt er aan Rotterdam Stakende RET-ers hebben gistermiddag enige tijd de bussen van het streekvervoer, die Rotterdam binnen wilden rijden, ter hoogte van Woudesteïn en bij het Feye- noordstadion tegen gehouden. De stakers vormden de blokka des, omdat zij meenden, dat de chauffeurs van het streekver voer zich niet aan de afspraak hielden, dat zij binnen de Rot terdamse stadsgrenzen geen passagiers zouden vervoeren. Na bemiddeling van de politie werden de blokkades opgeheven. De opgehouden automobilisten werden verrast met pamfletten, waarin bet doel van de actie wordt uiteengezet. toegevoegd, ze laten hun eigen werkgelegenheid ook meetel len. De stroom personenauto's en vrachtwagens die echter niets vermoedend de blokkade tegemoet reden en geen kant meer op konden waren echter minder te spreken over de ac tie, Een Rozenburgse huis vrouw die even boodschappen in Brielle was gaan doen: „Mijn man en kinderen zitten thuis te wachten en maken zich ongerust. Ik word spuug- ziek van al die acties. Wie er ook gelijk heeft. Waarom ■blokkeren ze de weg bij Riet kerk niet? Wij kunnen er toch ook niets aan doen". De politie beperkte zich lot toezicht en de afvoer van ver keer dat tijdig een andere rou te koos, Automobilisten moe ten er rekening mee houden dat de actie kan worden her haald. Rotterdam Rond vijf uur gistermid dag had de president van de Rotterdam se rechtbank, mr. F.J.M. Nivard, ver klaart dat de staking van burg- en sluis wachters niet onrechtmatig is. „De be drijven lijden schade, maar van een on dergang is geen sprake", oordeelde mr. Nivard. De Rotterdamse rechtbank-president vindt dat met de staking vooral druk wordt uitgeoefend op de overheid. „En daarmee is schade aan derde niet te voorkomen", aldus mr.Nivard. Wel hield hij de vakbond aan de belofte om de staking maandag over een week te beeindigen. Directeur G. Zeebregtse van de SVZ zei 'teleurgesteld' te zijn. „Tijdens de onder handelingen gistermiddag had mr. Ni vard nog laten blijken niet ongevoelig te zijn voor onze argumentatie", aldus Zee bregtse. Voor Bell Line vreest Zeebregtse een schade van zeker honderdduizend gul den. De bedrijven aan de Spoorwegha ven gaan volgens hem voor twee- tot driehonderdduizend gulden 'de boot in'. Stakingsleider Harry Brugts noemde de uitspraak een erkenning van de rechter 'voor de grote zorgvuldigheid die de sta kende ambtenaren in acht nemen'. Rotterdam Tot vannacht rond twee uur de politie ingreep bij het pand aan de Westzeedijk was het duidelijk dat de on derhandelingen tussen de bezetters van de Taxi Telefooncentrale (TTC) en de raad van commissarissen van de TTC volledig door Dirk Mellema zijn vastgelopen. De bezetters van de cen trale hadden eerder op de avond al aange kondigd dat ze zouden blijven zitten tot dat zij door de politie uit het pand werden ge2et. Nadat de actie door ingrijpen van de ME was beëindigd blokkeerden woe- '.dende taxichauffeurs gedurende enige tijd het Hofplein. Daarna reden zij toeterend naar de woning van burgemeester Peper, op korte afstand gevolgd door een ME- wagen. De president van de Rotterdamse recht bank bepaalde donderdag dat de taxi-on dernemers de centrale moeten veriaten tegen een dwangsom van 2500 gulden per etmaal dat de bezetting zou doorgaan. Ook zei de rechter dat de raad van commissa rissen de politie kan inschakelen om de bezetters uit de telefooncentrale te verwij deren. Na de uitspraak van de rechter is er don derdagnacht een langdurig overleg ge weest tussen de taxi-ondernemers en de raad van commissarissen. Het overleg is vastgelopen op de eis van de taxi-chauf feurs, dat directeur A.C. van Hoorn on middellijk geschorst moest worden. De raad van commissarissen zag hiervoor geen enkele reden. Wel zou het aanbod zijn gedaan dat Van Hoorn als een soort afkoelingsperiode drie weken met vakantie ging, zodat de ko mende weken verder onderhandeld kon worden. De taxi-ondernemers gingen hiermee niet akkoord. De bezetters menen dat zij ondanks de uitspraak van de rechter niet strafbaar zijn, omdat de chauffeurs, die maandag de centrale bezetten en tegen wie het kort geding was aangespannen, inmiddels zijn vervangen door andere taxi-ondernemers. Deze conclusie is volgens deskundigen on juist. Het vonnis van de rechter betekent, dat geen enkele taxi-ondernemer de cen trale mag bezetten. De raad-commissarissen, onder wie twee leden van de gemeenteraad, hebben giste ren bijna de hele dag met elkaar over de situatie overlegd. Zij hadden niet ver wacht, dat de bezetting na de rechterlijke uitspraak zou doorgaan. Inmiddels hebben de commissarissen en de directie zich op een geheim adres te ruggetrokken, omdat zij en hun gezinnen dcKp taxi-ondernemers zijn bedreigd. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Raam- verandering in. g Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst pQ &S en goed beloond! Want voor die kleine» ur codb-'_ moeite krijgt u een telefoonklapper. 0oaPl^tS: 11 Adres I P°sfcoci( I "ei*'o0<! m Stuur da u Een grote school in Delft Rotterdam De Rotterdamse roomskatholieke pedagogische academie St. Lucia wil rond 1990 fuseren met de Haagse eveneens katholieke academie Cor Mariae aan de Helena- straat. De fusieschool zal in Delft worden gevestigd. Tot op heden waren er plannen om de Haagse school te laten fuse ren met niet katholieke acade mies in Den Haag. Het bisdom Rotterdam zou echter niet ge lukkig zijn met die ontwikke ling. Het voornemen om tot een grote katholieke pedagogische academie in Delft te komen is gistermiddag gedaan tijdens het afscheid van de directrice van de Haagse school, zr.dr. Augustine Stegerhoek. Zuster Stegerhoek had de leiding over de school namens de Zus ters van Liefde. Het schoolbe stuur wordt nu overgenomen door een tweemanschap van leken: dr.L. Senne en drs. P.Rutgerink. Partijen verwerpen nota Rotterdams collegei Rotterdam - De fractievoorzit ters van de PvdA, D'66, PSP/PPR en CPN in de Rijn- mondraad en de Rotterdamse gemeenteraad hebben nadruk kelijk afstand genomen van de nota van het college van bur gemeester en wethouders van Rotterdam, waarin staat dat de provincie Zuid-Holland niet gesplitst behoeft te worden als Rotterdam een provincievrije stad wordt. Het college gaat er van uit, dat er in deze regio geen regionaal bestuursorgaan nodig is als Rotterdam recht streekse bevoegdheden van het rijk krijgt, In een brief aan hun fracties zeggen de fractievoorzitters, dat er tussen hen overeen stemming bestaat over het streven naar een bevoorrechte positie van Rotterdam ten op zichte van het rijk, met name ten behoeve van de groot ste delijke problematiek, en over de noodzaak van de splitsing van Zuid-Holland. Sliedrecht Een plotselinge uitwijkmanoeuvre was er gis termiddag de oorzaak van dat een vrachtwagencombinatie op rijksweg A15 bij Sliedrecht in de vangrail belandde. De vrachtwagen was aan het in halen toen plotseling een per sonenauto naar links kwam. De vrachtwagenchauffeur pro beerde een botsing te voorko men. Hij reed echter tegen de vangrail en blokkeerde een rijbaan. Hierdoor ontstond aan het begin van de avondspits een file, die pas na een half uur kon worden opgelost toen de vrachtwagen werd wegge sleept. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Rotterdam Een 24-jarige man heeft donderdagavond laat in een parkje bij de IJssel- mondse Randweg een 24-jarige vrouw verkracht. De vrouw liep in de richting van de Hor dijk, toen plotseling een man met een mes opdook. De dader werd even later aangehouden op het Kweekhuizenplein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1