ROTTERDAM 11 Eerste paal voor' grote plantenkas in Blijdorp Oude Noorden: Taart voor Roteb -tl tm—l SHANGHAI— ROTTERDAM De vriendschap tussen de olifant en de muis.... Rotterdam versoepelt grondbeleid Pionierspremie Oost-Abtspolder Wethouder opende prachtvinken- expositie Met horeca-afdeling Griep velt jubilerend operette gezelschap Fotoboek over Rotterdam Dubbele tegenactie m.$r§ P* Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 26 november 1983 Bedrijfsleven kan erfpacht afkopen Rotterdam De gemeente Rotterdam heeft een 'pionier spremie' uitgeloofd voor ondernemers die zich binnen twee jaar in het industriegebied Oost-Abtspolder vestigen. In die periode is de polder (ten noorden van de Spaanse-' polder) nog niet optimaal bereikbaar, vandaar het 'lok kertje' van de gemeente. De bedrijven die van deze regeling gebruik maken wor den in de gelegenheid gesteld om in één keer de erfpacht voor 99 jaar af te kopen. Volgens wethouder Linthorst gaat het om een bijzonder aantrekkelijk aanbod: hij wijst op de belangstelling die projectontwikkelaar Mackenzie- Hill al heeft getoond. Mackenzie wil 2,3 hectare grond af nemen in de polder, voor de bouw van een bedrijven park. Het eerste deel van de Oost-Abtspolder is inmiddels bouwrijp. Volgens Linthorst gaat het nu al om een aan trekkelijk terrein, waai' grond tegen een concurrende prijs wordt uitgegeven. „We willen het allemaal nog aan trekkelijker maken dooi- een verbinding van het indus triegebied met rijksweg dertien, in het verlengde van de Doenkade. Deze aansluiting zou dan met een brug over de Schie moeten worden geleld. De deelgemeente Over- schie zal nog over de plannen worden geraadpleegd. Het voorstel wordt in december behandeld in de gemeen teraad. Rotterdam De gemeente Rotterdam wil zijn grond beleid gaan versoepelen, om tegemoet te komen aan de wensen van het bedrijfsleven. Het systeem van erf pacht blijft weliswaar overeind, maar die erfpacht kan in het vervolg worden afgekocht. Ook bestaande erf pachters kunnen van deze regeling gebruik maken. Het 'versoepelingsvoorster van het college wordt in december in de gemeenteraad behandeld. Wethouder Jan Linthorst gelijkheid de erfpacht af te hoopt met de nieuwe voor stellen de concurrentiepositie van Rotterdam te verbete ren. „De afgelopen tien jaar hebben wij de grondpolitiek primair vanuit politieke bril bezien, nu willen we er ook met een commerciële bril naar kijken. Al houd ik overeind dat de politieke doelstellingen van de erf pacht niet in essentie worden aangetast." Voor het bedrijfsleven was vestiging in Rotterdam wei nig aantrekkelijk. Linthorst: „De prijs van de grond was altijd een ongewis element, doordat de erfpacht regelma tig kon worden herzien. Aan die onzekerheid kunnen wij een eind maken, door de rao- kopen." Voor het afkopen is de erf pacht verdeeld in twee pe rioden van respectievelijk vijftig en negenenveertig jaar. Binnenkort kunnen die eerste vijftig worden afge kocht en na die periode kornt een mogelijkheid voor de volgende negenenveertig jaar. Linthorst verwacht dat op grote schaal van de afkoop regeling gebruik zal worden gemaakt „Ook al zitten be drijven financieel niet zo ruim in hun jasje, er is zo'n grote behoefte aan zekerheid dat veel ondernemers toch tot afkopen zullen over gaan.". De mogelijkheid tot afkopen van de erfpacht is de belang rijkste wijziging in het grondbeleid, maar niet de enige. In het voorstel van het college wordt ook uitgegaan van een verlenging van de erfpachttermijn tot 99 jaar, een vergoeding voor de op stallen wanneer de erpacht vervalt, een een verrekening, van de zogenaamde reserver ingsvergoeding. Al deze wij-' 2igingen gelden alleen voor nieuwe erfpachters. Volgens wethouder Linthorst zou het te omslachtig zijn dit ook voor de bestaande erpachters te regelen. De nieuwe voorstellen van het college hebben al geleid tot felle kritiek van de Rot terdamse Vereniging van Erfpachters. Deze vereniging wil dat bestaande erfpachters precies dezelfde behandeling krijgens als nieuwe pachters. Wethouder Linthorst heeft toegezegd met de vereniging te gaan praten, nog voordat het voorstel' in de gemeente raad wordt behandeld. RotterdamTot 4 januari zijn er in de Rivlèrahaf van Dier gaarde Blijdorp grote aantallen zogenaamde prachtvinken te bewonderen. De expositie, die aan deze bijzondere soort tro pische vogels is gewijd, munt uit door het werkelijk zeer educatieve karakter. In klare taal wordt in begeleidende teksten heel veel uit de doe ken gedaan betreffende onder meer afkomst, leefwijze en verzorging van deze kleurige gevleugelden. Dat kon gistermiddag bij de opening door wethouder M.J.D. Jansen (Sport en recre atie) een groot aantal genodig den constateren. Men hoopt uiteraard, dat die gevolgd zul len worden door nog zeer vele belan gstellen den. Rotterdam— Diergaarde Blijdorp mag een grote publieks- plantenkas toevoegen aan de twee, die er zich reeds bevin den. Het is de bedoeling, dat reeds volgende "week woensdag de eerste paai voor deze uitbreiding wordt geslagen. Dat gaat gebeuren op de plaats, waar het zogenaamde Paviljoen heeft gestaan. Dit moest toch worden gesloopt omdat het hoofdza kelijk uit hout opgetrokken horecagebouw bouwvallig was geworden. Bij de opening van de prachtvinkententoonstelling gistermiddag door wethouder M.J.D. Jansen deelde deze mede, dat b en w juist deze vrijdagmorgen het sein op groen hadden gezet. Uiter aard was men in de Dier gaarde bijzonder verheugd met deze mededeling. Het betekent namelijk, dat in maart en in april van het ko mende jaar een grote orchi- door Ben Swaep deeënexpositie in de nieuwe kas kan worden gehouden. Het bouwsel wordt groter dan de bestaande Siewertsz van Reesemakas en de ir. Koster kas. Maar er komt dan ook een afdeling van het Blijdorp-horecabedrijf in. Al met al zal het een bijzonder aantrekkelijk rustpunt wor den op de route door de tuin. De investering van enkele tonnen, die er mee is ge moeid, hoopt men er binnen enkele jaren uit te hebben. Er zijn reeds stemmen opge gaan de nieuwbouw te ver noemen naar de deze week op 94-jarige leeftijd overle den architect van Blijdorp, ir. Sybold van Ravesteyn. Verder wordt er momenteel hard gewerkt aan de ver nieuwing van de binnenver- blijven van het mensapen- huis in de Diergaarde, Buiten zijn de verblijven nu nage noeg voltooid. Ook voor de uilen is men met nieuwbouw bezig. Wethouder Jansen, geflankeerd door de voorzitter van het Diergaarde stichtingsbestuur, J.S.C. Schoufour, en directeur ir. D. van Dam, onthulde een paar reuzen- (van hout) prachtvinken. „Omdat hun staking ook onze staking is", heeft de be wonersorganisatie Het Oude Noorden gistermiddag een taart aangeboden aan de sta kende Roteb-mensen. De bewonersorganisatie wilde op deze wijze steun geven aan de staking „omdat aiieen ai in onze wijk van de 10.000 huis houdens er 4.000 uitkeringsge rechtigd zijn. Het Oude Noorden za! boven dien vandaag en alle koopa vonden voor sinterklaas een extra editie van de wijkkrant uitdelen om de mensen uit te leggen waarom ze niet zo moe ten J< ankeren op de stakingen. Rotterdam Ondanks de bin nen het gezelschap heersende griepepidemie is het Rotter damse operette-gezelschap ROG er gisteravond in het theater Zuidplein in geslaagd tenminste een adellijke Csar- dasfürstin op de planken te brengen, Adellijk in de zin van plechtig, want vooral het koor, dat bijna de helft van het totale toneeloppervlak moet opvullen, bewoog zieh doorgaans met dermate deftige door Gerard van den Heuvel ernst rond de solisten, alsof er getwijfeld werd aan het feit dat deze operette vol van vuur, vrolijkheid, charme en humor is. Of spelleider, regisseur en hoofdrolspeler Frits van Hou ten het 20 allemaal had be doeld mag nauwelijks worden aangenomen. Voor de hand ligt, dat de groep dermate aan geslagen was door het feit dat enkele vitale stemmen (Jopie Vons als vorstin) in de onver woestbare operette niet tot hun recht kwamen, dat de vrees voor het halen van de fi nale nadrukkelijker aanwezig leek dan de regie-aanwijzin gen. Dat bleek temeer omdat er een stuk choreografie was ingebouwd dat niet door ieder een accuraat werd ingevuld. Niettemin werden de openge vallen 'sterplaatsen' voldoende opgevuld door andere leden van het gezelschap. Met name door Van Houten zelf en zeker door zijn vriend en toeverlaat Hans Vogel, die als graaf Boni met aardige mimiek veel aan zijn tekst wist toe te voegen. Arrangeur en voortvarend di rigent Dick Borst liet 'Die Ma- dis vom Chantant' bekwaam als een rode draad door de drie acten lopen, terwijl Hans Vo gel bekwaam benadrukte dat het 'Ohne Weiber mit die Cho se nicht geht'. Van Houten, Vogel, The Ke- meny Dancers en het variété theater 'Orpheum', die bleken de pijlers onder de gehandi capte jubilarissen. Rotterdam Een fotoboek over Rotterdam is gisteren uit gereikt aan oud-burgemeesters W. Thomassen en André van der Louw en huidig burge meester A. Peper. De foto's zijn gemaakt door Pieter Van- dermeer en de begeleidend tekst is afkomstig van chef van het kabinet Ivo Blom, die de drie burgemeesters terzijde heeft gestaan. 9 De mensen die uit protest tegen de ambtenarenacties hun vuilnis zakken op tramrails hebben gezet, hebben kennelijk gedacht twee vliegen in een klap te vangen. Pro test tegen de nu al bijna twee we ken stakende Roteb-ambtenaren en tegen het stakende RET-perso- nee! dat in ieder geval denkt nog bijna een week door te gaan. Met weinig gevolg overigens: de Roteb haalt de zakken niet en er komt geen trambestuurder langs die het aan de kant moet zetten. De relatie tussen Rotter dam en Sjanghai is eigen lijk een heel wonderlijke. Goed, beide zijn dan ha venstad: Rotterdam is de poort van Europa, Sjangai de poort van China. Maar hoe kunnen een stad met een half miljoen mensen en een metropool met acht miljoen inwo ners nu iets aan elkaar hebben? Elke verhouding is toch zoek? Het zou het verhaal kun nen zijn over de vriend schap tussen de muis en de olifant. Wat kan dat opleveren? Want zo zijn we wel: vriendschap is mooi, maar het moet toch ook wat opbrengen. Hoe is Sjanghai: een on voorstelbaar grote, oude stad. We melden het al: het overheersende beeld is dat van onze jaren '20. In de omgeving liggen wat satellietsteden met dicht opeengepakte hoogbouw. Die woningen worden niet op elkaar gestapeld omdat er gebrek aan ruimte is. Er is (nog) geen vervoer. Verplaatsen moet men zich met de fiets of met de trolleybus. Grote fabrieken hebben hun eigen vrachtwagens, met stangen op de laad bak, waaraan men zich kan vasthouden. Het land is in ontwikke ling, heeft een twintig ja renplan op stapel gezet om met moderniseringen in de buurt van een wes ters niveau te komen. De eerste tien jaar zijn be doeld om In te lopen, in de jaren '90 moet de ex pansie komen. Dat inhalen van de ach terstand gaat niet vanzelf. Problemen alom. Neem het containerver keer. De afnemers in West-Europa, Amerika en ook Japan eisen min of meer aanvoer van in Chi na gekochte goederen per container. China vaart dus ook met container schepen, onder meer op Rotterdam, en heeft in Sjanghai en Kanton een royale containerterminal ingericht. Het systeem van aan- en afvoerwegen in China is echter nog zo matig ontwikkeld, dat de containers op de kade moeten worden gestouwd en gelost. En hier begint dan in we zen het verhaal over de olifant, die de hulp van de muis inroept Want Rot terdam heeft de grootste containerhaven van de wereld, en daar kun je dus alles van leren. Neem een ander voor beeld. Tot nu toe paste in het communistische sy steem geen vrij onderne merschap. Ieders werk stond in dienst van de staat. Men heeft onder kend, dat men met die ideologie geen stap voor uit is gekomen. Het druist ook in tegen de eeuwenou de handelsgeest van de Chinezen. Economen hebben nu heel pragmatische oplossingen bedacht om de lust tot werken en ondernemen terug te brengen. Er ïljn nog wel de verplichtingen tegenover het land. maar wat men boven die aan slag verbouwt, produceert of verdient mag men zelf verhandelen. Vergeleken met het aan tal mensen dat in Sjang hai in overheidsdienst is <3.7 miljoen) en onder col lectieve overeenkomsten in bedrijven valt (één miljoen) is het aantal mensen dat voor zichzelf werkt laag: niet meer dan 24.000. Maar dat aantal neemt wel jaarlijks met 80 procent toe. Ook daarbij kijkt de oli fant met een schuin oog naar de muis. Dat mid den- en kleinbedrijf in Sjanghai heeft deskundi ge hulp nodig: het heeft jaren stilgestaan, bedrijfs voeringen zijn verouderd, alles gaat nog met de hand. Chinezen zijn praktisch. 'Bij jullie zijn er heel wat deskundigen, die naar onze maatstaven betrek kelijk jong met pensioen gaan, al of niet vervroegd. Als wij nu hun verblijf in Sjanghai voor onze reke ning nemen, zijn er dan in Rotterdam geen mensen te vinden, die óns willen helpen om dat midden- en kleinbedrijf te reorganise ren en op poten te zetten? Dat hoeft niet duur te zijn, want die gepensio neerden houden toch hun pensioen'. (Voor wie er idee in krijgt: de zomer in Sjang hai is heet en regenachtig met in augustus een ge middelde temperatuur van 28 graden: de winters zijn droog en koud^met in januari een gemiddelde van drie graden). Sjanghai is een echte in dustriestad geworden. Voor de revolutie in 1949 was het een soort kolonia le, feodale stad, bekend als 'paradijs voor avontu riers'. Er was wat lichte en textielindustrie, maar weinig zware industrie. Er staan nu achtduizend fabrieken, die een vrijwel volledig industrieel pak ket bieden. De Rotterdamse delegatie is bij één zo'n bedrijf we zen kijken: een fabriek van zware draaibanken, die over de hele wereld worden verkocht. Er wer ken 6100 man, of beter, 4000 mannen en 2100 vrou wen. Aan de fabriek is een enorme kindercrèche verbonden, waarin de kin deren helemaal thuis zijn. Er wordt zes dagen in de week gewerkt. De vakan tie blijft beperkt tot twee extra vrije dagen per jaar, tenzij men van het platte land komt: dan krijgt men een week om naar da familie te gaan. De ene ploeg werkt van acht tot kwart voor vijf, de twee de van kwart voor vijf tot middernacht. Gemiddelde beloning: 120 gulden per maand, een bedrag dat weinig zegt als men de prijzen niet kent. Zo be taalt men aan huur niet meer dan drie procent van het inkomen. Ondanks de enorme in dustrialisering blijft het energicverbuik (China door Koos de Gast. verstookt 600 miljoen ton kolen per jaar nog ver beneden het gemiddelde niveau hier. Het verbuik per hoofd van de bevol king is in Nederland tien maal hoger dan in China. Dat zegt ook iets over de welstand. ïn Sjanghai zijn er per duizend inwo ners 160 radio's in ge bruik, in Rotterdam 315. Daar heeft men 25 tv's per duizend inwoners, hier 300. Hier beschikken we over één telefoon per twee inwoners, in Sjanghai moet je echt naar de win kel om de hoek om te kunnen bellen. En daar staat men dan soms voor ïn de rij. Het maakt duidelijk, dat China heel wat te doen heeft om de levensstan daard iets te verhogen. De resultaten zijn voor gere gelde China-gangers met een te zien: er liggen veel meer con sum ptiegoed eren In de voor ons doen ouder wetse warenhuizen dan nog maar één of twee jaar geleden. Sinds vorig jaar mag er weer gekleurde kleding worden gedragen. Sterken meer fleur in het leven wordt gepropa geerd. Dat proces van verbete ring en modernisering zal heel geleidelijk moeten gaan, onderkennen de Chinese autoriteiten. In de eerste plaats omdat het met één miljard inwoners om enorme hoeveelheden gaat In de tweede plaats omdat Inkomensverschil len er niet al te groot zijn en grote groepen van de bevolking tegelijk in de gelegenheid zullen komen zich iets meer te kunnen veroorloven. 'Het verklaart waarom olifant Sjanghai de kleine muis Rotterdam min of meer koestert: de zuster stadrelatie is de sleutel naar een maatschappij boordevol kennis en erva ring. Sjanghai moet die zich nog eigen maken en mikt daartoe op de hulp van Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3