SPORT 13 Ajax staat sterk Stenmark en Wenzel niet naar Serajewo IgSltSlil Vogts opvolger van Derwall Snelheid staat nog niet voorop O Ut;* U SIJTHOFF PERS Betaald voetbal Olympiakos stuurt trainer weg ^Schapers eruit Opnieuw verlies handbalteam Borussia op kop Juristen bestuderen contract Olsen 'Geen ramp ^""*1 Pro Recco moeizaam in finale Drie boksers in finale APPiE HAPPIE en de BOLLE UIT ZWOLLE PARIJS Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 26 november 1983 Vandaag Eredivisie I PEC Zwolle-Helmond Sp.- Willem Ü-Foiiuna S PSV-AZCT Eerste divisie Veendam-SVV MVV-De Graafschap FC VW-SC Cambuur Morgen Eredfe&le Volendam-FC Den Bo9ch- FC Utrecht-Feyenoord DS*79-HaarIem Sparta-FC Groningen Excelsior-Ajax Roda JC-G.A. Eagles Eerste divisie Heerenveen-FC Twente Vitesae-Eindhoven Tel star-NEC FC Den Haag-NAC HeracIes-FC Wageningen - Piraeus Olympiakos Pi- i raeus, de bedwinger van Ajax •in de eerste ronde van het Eu- ropa-Cuptoernooi voor lands- 'kampioenen, heeft trainer Heinz Höher (45) op straat ge zet. De Westduitser werd ver antwoordelijk gesteld voor de matige prestaties in de compe- ■titie en de eliminatie door Benfica in de tweede ronde van het Europese bekervoet- bal. Höher had een contract tot aan het einde van dit sei- zoen. Toulouse Michel Schapers is in de kwartfinales van net in ternationale tennistoernooi in Toulouse uitgeschakeld- De '.Rotterdammer verloor in een -partij, die twee uur en 45 mi- 'nuten duurde, in drie sets van Pablo Arraya uit Peru. De cij fers waren: 4-6,6-4 en 6-2. Ringekike Het Nederlands heren-handbalteam heeft ook de tweede wedstrijd tegen Noorwegen in het toernooi om de Polarbeker verloren. Het werd in Ringekike 22-20 voor de Noren, die het eerste duel al met 25-21 had gewonnen. Bij rust was het nog 11-6 voor 'Oranje. Winy Smeitz was met acht treffers Nederlands beste schutter. De Sowjet-Unie won met 25-21 van Frankrijk. Krefeld Borussia Monchen- gladbach heeft door een gelijk spel tegen Bayer Leverkusen op eigen veld (1-1) de leiding genomen in de Bundesliga. Het is zes-en-een-half jaar ge leden dat de ploeg die positie bezette. In het uitverkochte Grotenburg-stadion (26.000 toeschouwers) schoot Funkel in de 32e minuut raak voor Bayer, toen doelman Schluss- mann de bal uit een vrije trap ,van Raschid niet onder contro- le kreeg. .Borussia MG kwam in de tweede helft terug. Bayer liet ihet initiatief op het midden- veld over aan de gastheren, die daarvan door invaller Criens in de 76e minuut profi leerden: 1-1. Borussia MG "heeft 20 punten uit 15 wed strijden, tweede is VFB Stutt gart met 19 uit 14. Sowjet-Unie leidt in schaatstweekamp Karl-Marx-Stadt De Sow jet-Unie heeft na de eerste dag van de land en wedstrijd schaatsen tussen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie in Karl-Marx-Stadt de leiding met 124-101 punten. De Oost- duitse ploeg boekte weliswaar drie overwinningen op de vier fereden afstanden, de Russen adden in het totaal betere re sultaten. Karin Enke won bij de dames zowel de 500 (41,03) als de 1000 meter (1.23,18), An dre Hoffmann won de 1000 meter bij de heren in 1.16,03. .Anatoli Medennikov boekte de enige zege voor de Russen op de 500 meter, die hij in 38,19 seconden aflegde. Den Haag Ajax kan voor Jesper Olsen vragen wat het wil. Er is geen sprake van, dat de Deense linksbuiten krachtens een clausule in diens contract voor slechts 800.000 gulden naar Man chester United kan vertrek ken. Woensdag bereikte Ol sen persoonlijk overeen stemming met United-mana ger Ron Atkinson over een driejarige1 verbintenis met ingang van 1 juli van het volgend jaar. Voor alle zekerheid liet Ajax het contract met Olsen, dat da teert van 1 juli 1981 en in het bijzijn van vice-voorzitter Van Eijden en penningmeester Battels werd opgemaakt, de voorbije dagen door juristen nog eens grondig bestuderen. Alle twijfels zijn weggenomen: er is slechts een aantal clausu- Ies opgenomen voor het geval de Deen als gevolg van heim wee voortijdig naar zijn vader land had willen terugkeren. Over een gelimiteerde trans fersom wordt evenwel met geen woord gesproken. Ajax is er zeker van dat Olsen en diens manager Niels Gammel- gaard, een meubelfabrikant uit Kopenhagen, het contract ver door Gijsbert Spierenburg keerd interpreteren en houdt vast aan een vergoedingssom van 2,5 miljoen gulden. Intussen denkt Manchester United met een betaling van 800,000 gulden aan Ajax te kunnen volstaan om Olsen naar Old Trafford te halen. Meer geld is er in Manchester bovendien niet beschikbaar, omdat manager Atkinson slechts 750.000 pond ofwel 3,4 miljoen gulden te besteden heeft en Olsen voor die drie jaar in Manchester al een to taalbedrag van 2,4 miljoen gul den aan salaris in het vooruit zicht is gesteld. Over enige re serve beschikt men niet, aan gezien de schuld van de roem rijke dub en houder van de FA-Cup bepaald niet onaan zienlijk is: 31 miljoen gulden. Geen zorgen In Manchester wordt manager Ron Atkinson geroemd om zijn koopmansschap. De man, die zijn pogingen om Charley Nicholas (naar Arsenal) en Alan Brazil (naar Tottenham Hotspur) aan te trekken zag mislukken, legde beslag op de in Engeland zo populaire Ol sen en hield de concurrenten Arsenal en Tottenham dit keer op afstand. Atkinson is er van overtuigd, dat de veelbespro ken transfer zal worden gerea liseerd: „Ik ben er zeker van dat er geen obstakels meer 2ijn. Jesper hoeft zïeh geen zorgen te maken. Manchester United rekent wel af met Ajax". Het Ajax-bestuur heeft van Manchester United tot op de dag van vandaag taal noch te ken gehoord. Vice-voorzitter Arie "van Eijden: „Atkinson Jesper Olsen:...wel of niet naar Engeland?... heeft zich nog niet gemeld. Per telefoon vroeg een onbe kende stem uit Manchester ons afgelopen zondag een kaartje voor de wedstrijd Ajax-Roda JC te reserveren. Dat hebben wij keurig gedaan. Vervolgens heeft Atkinson zich drie dagen lang met Olsen beziggehouden zonder ook maar eén keer contact met ons op te nemen. Dat is een topclub als Man chester United onwaardig". :ïs Geurtsen eenling in waterpolowereld Arnhem Zijn invloed in het water polo wereldje is erg groot. George Geurtsen bemoeit zich letterlijk met alles wat hem niet zint. Hij leverde enkele jaren geleden net zo makkelijk zijn functie in als coach van AZC/Al phen als dat hij zich bekommert om doelman Ruud Misdorp, die in Oranje moet terugkeren. Bij alles wat de suc cesvolle coach zegt, wordt instem mend geknikt, maar oplossingen wor den in de KNZB nauwelijks aange dragen. Hij vindt zichzelf een profes sional en een eenling, tussen de ama teuristisch denkende waterpoloërs en dat is een constatering waarmee hij moeilijk kan leven. Toch is het zaak dat de bedrijfsleider van het sportfondsenbad in Arnhem zich rustig houdt. Enkele jaren geleden kreeg hij een hartaanval, maar zijn manier van leven is nog nauwelijks iets veranderd. Nog steeds gedraagt hij zich op de bank bij AZC/Alpben ris een kettingroker en heeft tijdens de wedstrijden grote moeite zijn emoties te bedwingen. Maar bij alle tirades die daaruit voortvloeien, beschermt hij altijd de schei dsrechters. George Geurtsen (43) reali seert bij ondervinding, dat wa terpolo bij uitstek de meest subjectieve waarneming kent. „Zo'n zeventig procent van de overtredingen wordt onder water begaan en dat valt nau welijks te constateren. Het is verder zo dat thuisclubs altijd in het voordeel zijn. De statis tieken wijzen dat uit. Ook daardoor heb ik nimmer kri tiek op de scheidsrechter. Er wordt verder wel eens be weerd dat ik de scheidsrech ters kan beïnvloeden, maar dat is belachelijk. Bewijzen? In de halve finale van de Europa cup tegen Spandau '04 verlo- Geurtsen zoeken naar contac ten in buiten and'... door Bas van den Berg ren we de laatste twee minu ten met 11-9 en in de voorron de tegen Dubrovnik stonden we zelfs met 11-8 voor. Maar toen het tenslotte 11-11 werd, heb ik ook niet gezegd dat we er zijn ingefloten". Dat George Geurtsen zelf graag wil blijven fluiten, staat buiten kijf. „Hoe moeilijk zo'n dubbelfunctie ook is", zegt hij, „ik kan er niet buiten. Ik zeg per 1 april m'r» contract weer op bij op AZC/Alphen, dan kan ik volgens de reglementen weer Europese wedstrijden lei den. Die schrijven voor dat een coach, die een half jaar lang niet onder contract staat bij een club, vrij is om wed strijden op Europees niveau te fluiten. Op het leiden van wedstrijden bij de WK of de OS heeft dat geen betrtekking. Voor de Olympische spelen in Los Angeles ben ik voorgedra gen als scheidsrechter". Zwembroek Behalve fluitist geeft de man, die vorig jaar bij de wereld kampioenschappen tot de bes te scheidsrechter werd uitge roepen, ook cursussen in het buitenland. „Van mijn spelers verlang ik in de winterstop absolute rust. Ze moeten na de laatste wedstrijd half decem ber allemaal hun zwembroek inleveren. Ikzelf gun me geen rust en verzorg dan in Porto Pro Recco, de Italiaanse tegenstander van AZC/Alphen, be reikte moeizaam de finale om de Europacup een. In de eer ste ronde verloor het met 11-8 van Dubrovnik en in de kwartfinale ging de ploeg uit Genua met 10-9 tegen Vasas onderuit. De halve finale tegen Dubrovnik leverden over winningen op van 7-6 en 9-8. Pro Recco telt vier internatio nals en bestaat hoofdzakelijk uit oudere spelers. Middenvoor Piso was met zijn 45 jaar veruit da oudste, maar hij is intus sen gestopt en voorzitter geworden van de club uit Genua. Rico een scheidsrechterscur- sus". De succesvolle coach verwacht dat er morgen tegen Pro Rec co, de eerste ontmoeting in de finale, veel gezwommen zal worden. „We zullen ons moe ten wapenen op de tegenaan val van de Italianen, die veel variaties te zien geeft en erg snel wordt uitgevoerd. Pro Recco staat bekend ris een ploeg die uit situaties van dood' spel veel scoort". George Geurtsen houdt zich intussen ook al met de toe komst van AZC/Alphen bezig, dat maar liefst elf internatio nals telt. „Als we voor het eerst in de geschiedenis de Eu ropacup winnen, hebben de spelers het hoogste bereikt. Dan is het zaak de ploeg bij el kaar te houden en de spelers te blijven motiveren. Wat dat betreft zoeken we contacten in het buitenland. We hebben al wat aanbiedingen van interna tionale toernooien, waarbij de reiskosten worden vergoed". „Dat is", zegt George Geurtsen, „voor de spelers een goede zaak, nu steeds meer blijkt dat we te sterk zijn in de Neder landse competitie. De ne derlaag tegen HZC De Robben (7-6) deze week was een uitschieter. De eerste nederlaag kwam door gebrek aan concen tratie. De jongens waren al helemaal met hun ge dachte bij de finale". Lausanne De tweevoudige Olympische kampioenen van Lake Placid (1980), Han- nï Wenzel (Liechtenstein) en Ingemar Stenmark (Noorwegen) mogen definitief niet deelnemen aan de Olympische Win terspelen, die in februari in Serajewo wor den gehouden. Het bestuur van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) heeft dat in Lausanne besloten. Ingemar Stenmark- :..niet naar OS... Het IOC nam met zijn bestuit de aanbeveling van de Internatio nale Ski Federatie (FIS) over. De FIS wilde uitsluiting van het tweetal voor de Olympische Spelen omdat het in bet ttezit is van een z,g. B-licentie. Met die licentie mag een skier zich laten betalen en voor eigen rekening reclame maken. Monique Ber- lioux, de directrice van het IOC, kondigde aan dat er geen be roepsmogelijkheid is tegen de beslissing van het IOC-bestuur. De Zwitserse deelnemers aan de wereldbeker skiën hebben In" Bormïo voor het tweede succes in twee dagen gezorgd. De 20-ja- rige Pirmin Zurbriggen, donder dag al derde, kwam op de kunst sneeuw bij Bormio als snelste naar beneden in de reuzeslalom. Max Julen, winnaar van de eer ste wedstrijd, en Martin Hangl eindigden respectievelijk ris tweede en derde. Kopenhagen Drie Neder landse amateurs hebben de fi nales van een Internationaal twaalf landenbokstoernooi in Kopenhagen bereikt. Weiter- gewicht Romeo Kensmil won in een fraaie partij op punten (5-0) van de Engelsman Ensley Bingham. De Amsterdammer komt morgenmiddag in de fi nale uit tegen de Oostenrijker -Konrad Koriig. Middenge wicht Pedro van Raamsdonk was veel te sterk voor de Pool Andrezj Ogonowski. In de eindstrijd komt Van Raams donk uit tegen Martin Ojwang uit Kenia. Ramon Voorn (Amsterdam) bereikte de eindstrijd van de zwaargewichten door een overwinning op punten (5-0) van de Westduitser Heinz Moog. De tegenstander van Voorn in de finale is de Ame rikaan Sanford Robinson, die op punten (4-1) de Noor Mag- ne Havnaa versloeg. J UAN\4W W UALU3 UAM W e&/jf UEU0CÉU MAMEER V UITCCWf r-r> twr-. (Cs.cf JMW TAST IS WWl-EUSt U& ALIBI... IK NEEM AÜI BST KklivTFEMCCCO SKMÖ2D D4 ££WckW£m leeft. cues nu Q MQ33BZ- rtaeo&s- 7: Hannover Berti Vogts, trai ner/coach van de Westduitse voetbalbond (DFB), blijft tot 1990 in dienst van de DFB, Gisteren heeft de 36-jarige Vogts, die 96 keer voor het Westduitse elftal uitkwam, zijn op 30 juni 1984 aflopende con tract met zes jaar verlengd. Vogts, die zich met de jeugd- elftallen van de DFB bezig houdt, stond in de belangstel ling van vele clubs uit de Bun desliga. De vroegere vleugel- verdediger van Borussia Món- chengladbach geldt in West- -Duitsland ris de opvolger van Jupp Derwall, de trainer van het A-elftal. Het vastleggen van Vogts voor een lange ter- Berti Vogts mijn is een belangrijke aanwij zing daarvoor. Vandaag en morgen worden in West-Berlijn de jaarlijkse in ternationale sprintwedstrijden verreden. Ruim vijftig heren en 32 dames uit diverse landen komen voor de eerste keer dit seizoen op internationaal niveau uit. Voor ons, de dames- ploeg dus, is op dit moment iedere wedstrijd nog een goede intensieve training, waarbij nog alle aandacht uitgaat naar het goed technisch rijden van een afstand. Snelheid is zeker nog niet het belangrijkste, hoewel dat voor de sprinters weer iets anders ligt. West-Berlijn is één van de drie 'NOC'-wedstrijden, zoals sprintcoaeh Gouke Nijholt de wedstrijden noemt waar zijn pupillen een startbewijs voor de OS in Serajewo kunnen verdienen. Het seizoen is nog maar net begonnen of de sprinters moeten al 'pieken'. Wat betreft trainingsopbouw is dit ontzettend moeilijk. Wij, ris damesploeg, zijn nog volop met conditietraining op het land en krachttraining bezig. Dit betekent dat de coördi natie op het ijs nog lang niet 100 procent kan zijn (door on der meer spiervermoeidheid). Maar wat geeft het; wij hoe ven nog lang niet hard te gaan. De sprinters moeten dat nu echter wèl. Zij hebben de achterliggende week dan ook bij na geen conditie- en krachttraining gedaan. En dat is nood zaak, omdat de basis goed moet zijn om in januari en februa ri ook nog goed te presteren. Is de basis er niet dan kan al over enkele weken de accu leeg zijn. Maar ja, er zijn bijna geen andere internationale wedstrijden waar de sprinters kunnen bewijzen dat ze bij de snelste acht rijders van de we reld behoren. De WK sprint is immers pas begin maart. Daarom zijn de interland NederlandNoorwegenZweden (17 en 18 december) en de internationale sprint wedstrijd in Da vos op 21- en 22 januari eveneens ris NOC-wedstrijden aangewezen. Dit zijn voor de mannen van de 500 en 1000 meter de enige mogelijkheden om zich in de NOC-kijker te rijden. Bij ons ligt het allemaal weer anders. Vier van de ploeg hebben zich door prestaties in het vorige seizoen in principe al geplaatst voor de Olympische Spelen. Dit zijn. Thea Limbach, Alie Boorsma, Ina Steenbruggen en onder getekende. Wij moeten vormbehoud aantonen, wat volgens mij neerkomt op een keer ontzettend hard rijden, bij voor keur tijdens de EK of WK die nog voor de Olympische Spe len worden gehouden. En dan is een negende, tiende, of elf de plaats ook nog wel voldoende. Voor de anderen ligt het wat moeilijker. Eén keer echt hard rijden op een afstand is voor hen niet voldoende. Echt bij de beste acht van de we reld horen is de eis die het NOC heeft gesteld. Zo ongeveer is de situatie ook bij de allrounders. Rob Vunderink, Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Yp Kramer zijn in die ploeg de potentiële kandidaten. Het zal min elk geval een lang en spannend seizoen worden, zowel voor de rijders als voor de desbetreffende coaches. Ie dere trainer wil toch tenslotte het liefst zijn hele ploeg mee nemen naar de Selen. Of niet? ADVERTENTIE In december mei uw krant naar Parijs, een stad waarin men nooit uitgekeken raakt, biedt n gen in bel vooruitzicht een extra feestelijke aanblik. Vrijdag 16 december a.s. vertrekken we weer met een luxe tou ringcar van MAASKANT voor een 3-daagse rei» naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond terug). Gelqgeerd wordt In Motel Relais des Chartreux bt] Parijs. Vrijdagavond be zoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag wordt het prachtige vroegum paleis van Lodewl/k XIV te Versail les bekocht en is ar gelegenheid'tot winkelen, 's Avonds wordt een lichtjes tour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame en hat Louvre (o.l,v, Nederlands sprekende gids) en wordt de thuisreis aan- vaard. De prijs van deze trip is225.- Op basis van tweepersoons kamer met douche en tollat en halfpenston Y* 'Oflles, ontbijt eenvoudige avondmaaltijd), inclusief entraea. Toasiao tên0rSOOnS Combinatie reisverzekering f6,- p.p. 5- ko&- inllchtlngen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190832 (van maandao fSs ""O O' OeraocMJIl IX XX» wBalïSswÖ swcïïs) Spul'Coo'slxgel Ü7, fotterdan (t,o. POSTBUS 16050, 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL.070-190832 (MAANDAG TJM VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5