'Scheiden kan niet zonder advocaat' Uitbreiding van acties bij telefoon CONSUMENTEN INFORMATIE Op weg naar sneeuw eerst nog wennen aan volle auto Verwacht niet tevéél van de klachtencommissie fioa- fiooo.- Kritiek op wetsvoorstel Moeder in verpleeg tehuis mag gerust geld weggeven f 500.- ter meulen Oud-minister Van Trier overleden Duurder D'66 'vooralsnog' tegen plaatsing kernraketten Vuil stapelt zich op 15 rrpr RAAD 0 DAAD Rotterdams Nieuwsblad maandag 28 november 1S83 (ADVERTENTIES) kom en doe mee. 7 win cadeau-cheques iedere week 6 prijswinnaars] Warm de winter in... met deze moderne chintz mantel met bijpassende sjaal en voertng in ruitdessin. In raf* blauw of petrol Maten 40 t/m 48 Normaal Vtt- nu voorde0- Eindhoven Op 57-jarige leeftijd is gisteren de oud- -minister van weten schapsbeleid prof. dr. i- r.A.A.Th. M. van Trier overleden. Hij wordt don derdag in stilte begraven. Van Trier werd begin dit jaar ernstig ziek en moest daarna geregeld in het zie kenhuis worden opgeno men. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Prof. Van Trier was in het eerste kabinet-Van Agt als minister zonder portefeuil le van 1979 tot en met 1981 belast met wetenschapsbe leid. Van Trier (CDA) volgde zijn partijgenoot Peijnenburg op, die een maand eerder was overle den. Naast de coördinatie van het wetenschapsbeleid van de verschillende departe menten hield hij zich in tensief bezig met de stimu lering van het weten schappelijk en technisch onderzoek. Een van de grote projecten waar hij zich geheel achter had ge steld, was het Plan-Lie- vense, de waterkrachtcen trale in de Markerwaard. Voordat Van Trier minis ter werd, was hij onder meer voorzitter van de Kaad van Advies voor het Wetenschapsbeleid en ree- tor-magnifieus van de Technische Hogeschool in Eindhoven. Den Haag Hulp van een advocaat bij echtscheidingszaken is onontbeerlijk. Af schaffing van de ver plichte rechtsbijstand, werkt alleen maar kostenverhogend Dit stelt de Nederlandse Orde van Advocaten in een rapport aan minis ter Korthals Altes (jus titie). Daarmee reageert de orde op het voorlopig wetsvoorstel van de regering, waarin staat dat de verplichte bijstand van advocaten bij echtschei dingszaken kan worden af geschaft. Volgens de regering kunnen echtscheidingszaken zonder advocaat goedkoper worden afgewerkt Het rapport laat van die stel ling geen spaan heel. Het nieu we systeem zal eerder duurder dan goedkoper zijn, stelt de orde. Dat komt vooral omdat het werk dat de advocaten nu doen, straks door de rechterlij ke macht zal moeten worden verricht. Verder voorspelt de orde dat het rechterlijk apparaat ern stig ontregeld raakt. „Zo valt te verwachten dat bij de mon- delingen behandelingen zel den alle relevante stukken op tafel zullen komen en dat de rechter lange, onzakelijke uit eenzettingen van partijen zal moeten aanhoren doordat de zeeffunctie (in de voorberei dingsfase) van de advocaat ontbreekt," aldus het rapport. Den Haag D'66 wijst 'voor alsnog' plaatsing van nieuwe kernraketten in Nederland af. Tot deze uitspraak kwam het congres zaterdag. Het congres verwierp met 316 tegen 254 stemmen een motie, waarin om een 'nee' tegen plaatsing zonder meer werd gevraagd. Ook het voorstel om een adviserend referendum over de plaatsing te houden, haalde de eindstreep niet Zowel fractieleider Engwirda als partijvoorzitter Kohn- stamm hadden het congres na drukkelijk gevraagd geen mo ties te aanvaarden waarin tot absolute afwijzing van de plaatsing op Nederlandse bo dem van de nucleaire middel- lange-afstandsraketten wordt opgeroepen. D'66-oprichter en ex-minister van defensie Hans van Mierlo zei het standpunt van het hoofdbestuur te delen. „Wij zijn de enige oppositiepartij die binnen het Nederlandse stand punt creatief kan opereren. Waarom zouden wij die positie opgeven", aldus Van Mierlo in een korte bijdrage aan het de bat. Engwirda en enkele andere sprekers hekelden de opstel ling van de partij van de ar beid, die 'weliswaar met scho ne handen, maar machteloos aan de kant blijft staan'. Zie ook de rubriek Politiek Langs de Amsterdamse grachten stapelt het vuil zich op door de staking bij de stadsreiniging. Hier, op de Brouwers gracht, kunnen voetgangers er nog maar tenauwernood langs. Voor auto's is al helemaal geen "ruimte meer. Den Haag De acties bij de PTT-telecommunicatie breiden zich langzamerhand uit. In de dienstkring Leiden van het district Den Haag worden geen nieuwe telefoons aangeslo ten. Ook storingen worden niet verholpen. De PTT'ers die daarmee zijn belast, staken voor onbepaalde tijd. ïn Alphen aan de Rijn hebben de afdelingen werkuit voering en ondergrondse ka- belaanleg het werk neerge legd. Ook in Amsterdam is de afdeling, die is belast met ka- belaanleg en -storingen voor 48 uur in staking gegaan, ter wijl in Hengelo onder meer de klantendienst (004) van het te lefoondistrict in staking is. Het treinverkeer in de kop van Noord-Holland heeft van daag stilgelegen. Er reden geen treinen rondom Alkmaar en ten noorden van Santpoort, Krommenie en Purmerend. De leden van de Vervoers- bond FNV en de FSV beslis sen vanavond of de staking ook morgen wordt voortgezet. De bussen van Zuid-West Ne derland op Voorne Putten en Rozenburg reden vandaag niet. Hoe lang de chauffeurs de staking volhouden is met bekend. Daarover moeten de actievoerders nog beslissen. De staking bij het openbaar ver voer in Rotterdam duurt ook nog voor onbepaalde tijd voort. In de Zaanstreek bleven vandaag alle bussen van de Enhabo in de garage. De douane in de haven van Antwerpen begint met lang- zaam-aan-acties bij de afhan deling van schepen die vanwe ge de stiptheidsacties bij de douane in Nederland uitwij ken naar de Belgische haven. De socialistische ambtenaren bonden hebben hiertoe beslo ten uit solidariteit met de Ne derlandse collega's. De stakingen bij de reinigings diensten in Amsterdam, Rot terdam, Gouda, Kerkrade en Hellevoetsluis lopen de ko mende week door. onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder 'Mijn dure bankstel is ver kleurd van donkerrood naar oranje. Ik ben naar de win kel gegaan waaar ik het had gekocht, maar daar weest men elke verantwoordelijk heid van de hand. Ze wilden het wel opnieuw bekleden, maar dat zou mij duizenden guldens gaan kosten. Daarom ben ik naar de Geschillen commissie Woninginrichting gegaan. Maar daar kreeg ik na een poosje het volgende antwoord van: „De woning inrichter heeft ons meege deeld niet te willen meewer ken. Wij moeten u dan ook meedelen dat wij uw klacht om bovengenoemde reden niet kunnen behandelen. De mensen zouden er goed aan doen alleen maar te kopen bij meubel winkels die wel zijn aangesloten bij de Geschil lencommissie, vind ik. Wij vinden dat niet. Slechts een gedeelte van de woninginrichters heeft zich verbonden tot medewerking aan de Geschillencommissie Woninginrichting. Het werk van deze commissie kost nog al wat geld, dat kan een re den zijn om er niet aan mee te doen. De winkelier moet er namelijk zelf per klacht 150 gulden aan betalen. Vignet Zaken die wèl meedoen zijn herkenbaar aan het afgebeel de vignet op hun deur. Maar dit vignet is niet bijvoorbaat een waarborg voor goede voorlichting, goede kwaliteit, billijke prijzen of prima ser vice. Het betekent alleen maar dat de winkelier bereid is zich de kosten te getroos ten om klachten waar hijzelf van vindt dat ze onterecht zijn, voor de commissie uit te vechten. Juist in het geval van het verkleurde bankstel was het niet ondenkbaar geweest dat de klaagster bij deze commis sie ongelijk had gekregen. Verkleuring van bekleding is een moeilijke kwestie. In scherp daglicht verkleurt al les wel enigszins. Is dat de schuld van de winkelier? Deze zal zijn best doen om te bewijzen dat dit niet zo is. Had de klaagster gelijk ge kregen, dan was er inder daad een regeling getroffen voor de stoffering. Maar in geval van ongelijk was zij ook haar 50 klachtengeld aan de commissie kwijt ge weest. Het feit dat een meubelzaak is aangesloten bij de Geschil lencommissie, is dus niet een waarborg voor erkenning van alle klachten. In 1982 wikkelde deze Geschillen commissie Woninginrichting 320 klachten af. Daarvan werden er 179 helemaal ge grond verklaard, 41 gedeelte lijk gegrond, en de rest onge grond of onbehandelbaar. Wij kunnen ons ook voorstel len dat er winkels zijn die geen connecties hebben met de Stichting Consumenten klachten, maar die toch in geval van klachten een te vredenstellende oplossing bieden. Er zullen zich in de komende maanden weer vele tienduizenden wintersportliefhebbers over de auto wegen naar de besneeuwde bergen haasten. Met vol geladen auto's, want er moet een heleboel extra kle ding en uitrusting mee. En bovendien als regel min stens vier personen erin, inplaats van een of twee in het gebruikelijk woon-werk verkeer. Vooral bij een kleine auto maakt dit een groot verschil in totaalgewicht. En dit is van invloed op de de rij-ei- genschappen en het remver- mogen van. de auto. Het verschil in rijprestaties is vooral te merken bij een in haalmanoeuvre. Voor een kleine motor betekent het een groet verschil of er 800 kg of 1200 kg moet worden versneld. Hou je daarmee geen rekening, dan mis je mogelijk op een kritiek mo ment het gebruikelijke acce leratievermogen van de mo tor. Iets dergelijks kan bij het remmen gebeuren. Bij een zwaarder beladen auto moet er een grotere massa worden vertraagd en dat vraagt een iets langere remweg. Door de zware lading bagage zal waarschijnlijk ook het zwaartepunt van de auto worden verlegd. Misschien iets meer naar boven als er ook bagage op het dak mee gaat. En waarschijnlijk ook iets meer naar achteren, om dat er nogal zware dingen in. de bagageruimte liggen. Dit kan het stuurkarakter veranderen. Het kan zijn dat de auto iets meer 'overstuur' krijgt, zodat hij wat minder richting houdt en wat ge makkelijker een_ bocht in gaat dan gewoonlijk. Daarom is het goed om aan de volle wagen even te wen nen. Let goed op of de auto zich bij het optrekken, rem men en een bocht nemen an ders dan anders gedraagt. Denk vooral bij gevaarpun- Een stel hulpveren met daarop aangepaste schokdempers {zoals de Load-a-Juster van Koni) voor komt het doorzakken van de auto bij zwaardere belasting. De autoreis naar de wintersport is vaak een kennismaking met weinig alledaagse problemen, zoals op de foto het onderweg omleggen van kettingen om voort te kunnen in de hoge sneeuw. Bij het rijden is het dan helemaal nodig om voorbereid te zijn op ongewone reacties van de auto. Telefonisch spreekuur De rubriek Raad Daad heeft uitsluitend een tele fonisch spreekuur donder dagsochtends van 9 tot 11 uur, voor vragen over soci ale uitkeringen, woning kwesties, erfeniskwesties, echtscheiding, enzovoort. Tel. 070 - 190749. Onze moeder verblijft al jaren in een verpleegtehuis, een A WBZ-in richting zoals dat heet. Moeder betaalt daaraan zelf volgens de nieuwe wet die op 1 januari van dit jaar is inge gaan, een maandelijkse 'eigen bijdrage' van een deel van haar AOW plus ook nog f500 uit eigen bezit betaalt. Tot op heden had zij jaarlijks haar kinderen een bedrag uit haar bezit geschonkenDaar hebben we vanzelfsprekend nooit moeilijkheden mee gehad. Mijn vraag is: kan ze nu nog op de oude voet doorgaan met schenkingen doen. Of lopen de kinderen de kans dat hiertegen bezwaar wordt gemaakt, en dat ze het geld later weer moeten terugbetalen. LUI door Henk Labots ten (bijvoorbeeld het overste ken van een voorrangsweg) aan het andere gedrag van uw auto. En denk er ook aan dat dit bij hoge snelheden op autowegen in het buitenland nog meer tot uitdrukking komt. Meer bagage en hogere snel heden eisen ook een iets ho gere bandenspanning. Soms staat die verhoogde spanning in het instructieboekje, zo niet, dan kunt u de spanning met 5 a 10% verhogen. Als uw auto achter met schroefveren is uitgerust, kan het zijn dat de achterzij de bij zware belasting wat doorzakt. De wagen staat dan niet meer horizontaai en hangt een beetje achterover. U bent een deef van de veer- werking kwijt. Dit is te corrigeren door mid del van hulpveren die aange bracht zijn rond speciaal op de combinatie afgestemde schokdempers. De meeste schokdemperfabrikanten brengen zo'n hulpsch roef- veer (soms ook hulplucht- veer) met schokdemper in de handel. 2e worden vaak „Load Adjusters" genoemd, maar in feite is dit is de ver basterde merknaam van Koni hulp veren met schok dempers. Prettiger Als na de vakantiereis de auto niet meer zo zwaar bela den is, kan men desgewenst de oorspronkelijke dempers weer monteren. De meeste gebruikers doen dit niet, om dat ook zonder extra bela ding een prettiger veerka- rakter en wat betere rij-ei- genschappen worden verkre gen. Vooral als de achterver ing aan de erg soepele kant is, kunnen de 'progressieve' hulpveren (die zich dus min of meer aan de belasting aan passen) een grote verbetering betekenen. door Lili van Leeuwen De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) is een zogenaamde volksverzeke ring. Een volksverzekering wil zeggen dat iedereen daar automatisch voor verzekerd is. Dus of je nu werkt of niet, oud bent of jong, je bent ver zekerd. De AWBZ verzekert je tegen hoge ziektekosten, die niet door het ziekenfonds of de ziektekostenverzeke ring v/orden gedekt. Hel grote verschil Verpleegtehuizen vallen on der de AWBZ. In deze ver pleegtehuizen worden men sen opgenomen die door 2iekte (lichamelijk of geeste lijk) langdurig verpleging no dig hebben. Verwar deze in richtingen niet met bejaar dentehuizen of bejaardenin- richtingen. Bejaardentehuizen vallen niet onder de AWBZ. De mensen die daar verzorgd worden zijn door ouderdom weliswaar niet meer in staat zelfstandig te wonen, maar ze zijn niet ziek. Ze hebben niet dagelijks medische verple ging nodig. Wie niet voldoen de geld heeft om het bejaar dentehuis te betalen (en dat is bijna iedereen) krijgt de rest van de verzorgingskos- ten aangevuld door de Bij stand. Geen moeilijkheid Nu terug naar de vraag of ie mand die in een verpleegte huis fAWBZ) is opgenomen geld mag schenken. Het ant woord is 'ja'. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten kent niet zoals de Bijstandswet de bepaling, dat je eerst je totale vermo gen moet opmaken en dat je geen geld mag weggeven. De AWBZ vraagt op basis van je inkomen en vermogen wel een eigen bijdrage per maand. Wie een groter ver mogen heeft moei maande lijks meer betalen. Tot een maximum van 1350 per maand. Maar wie geld weg wil ge ven, bijvoorbeeld aan zijn kinderen, kan dat gerust doen zonder moeilijkheden te krijgen. Ook al zou dit bete kenen datje door het interen op je vermogen voor een la gere eigen bijdrage in aan merking komt. Degene die de schenking krijgt hoeft niet bang te zijn dat hij later het geld weer moet teruggeven. Een groot verschil dus met wie bijstand krijgt. Die kan en mag niks schenken en doet hij of zij het wel, dan is de kans zeer groot dat de ge meente het bedrag zal terug vorderen van degene die het ontvangen heeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1