I i wife) Sociaal-raadsvrouwen voorzien extra drukte Beroepseducatie beter regelen' Steendij kpolder vraagt nieuwe raadscommissie Het voordeel vanVan Lanschot. Procent PerCent mmm- m VIAARDINGS DAGBLAD SCHiEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT fr Winkeliers krijgen nul op request ir :fFi JOL Afgekeken van Stadskanaal Veel middenstanders houden eerste koopavond voorgezien Bureau bekijkt functioneren van wijkbus Rotjes in de post Joke en Marthte; ruime ervaring EenjpSBTnOTÏmgekl- Spreekuren worden uitgebreid □WATERWEG DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Schiedam Verontruste Schiedamse winkeliers hebben gistermiddag nog een onderhoud gehad met loco-burgemeester Reinier Scheeres. Dat ging vooraf aan een gesprek met Abva- Kabo-voorzitter Koeters, waar zij eveneens hun on genoegen kenbaar maak ten, maar het resultaat was in beide gevallen nul. Schiedam en de winkeliers maakten gisteren een don kere koopavond door. „We hebben geageerd", be kent winkelier Chris Cop- pens. „We willen het standpunt van de ambtena ren niet veroordelen, maar je jaagt zo wel mensen te gen je in het harnas. Koe ters heeft wel de garantie gegeven, dat deze actie be perkt blijft tot één avond deze winter." Hij zegt dat de winkeliers toch al rake klappen heb ben moeten incasseren en noemt de renovatie van de binnenstad. Van Scheeres kreeg de afvaardiging van ondernemers te horen dat de gemeente niet bij mach te was om 'de knop om draaien' tegen te houden. De wethouder deelde wel mee dat deze actie zijn sympathie niet had. Vlaardingen Er dienen in het Waterweggebied betere en meer structurele voorzieningen te komen op het terrein van de beroepseducatie. Daarbij zal moeten worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen in de maatschappij en in het be drijfsleven. '#J?ZÏK nmmnvm, c 97, W - v-y-w-i af Vt i* WH Er zou een overleg tot stand moeten komen tussen het on- denvijs en de arbeidsmarkt, dat onderdeel zou kunnen zijn van de COA Rijnmond: Con tact Onderwijs Arbeidsmarkt. De mogelijkheden om beroeps opleidingen te kunnen combi neren met werkgelegenheid sprojecten of vrijwilligerswerk moeten worden uitgebreid. Dat zijn enkele van de conclu sies, die zijn neergelegd in de toekomstverkenning 'Vlaar- dingse bouwstenen voor de volwasseneneducatie'. In de nota worden de diverse knel punten in die vorm van educa tie op een rijtje gezet. In zijn algemeenheid blijkt uit het stuk, dat er nog te weinig mo gelijkheden zijn op het gebied van onderwijs aan volwasse nen, terwijl vele van de pro jecten die momenteel aan de gang zijn nog slechts een tijde lijk karakter hebben. In de nota wordt gepleit voor een duidelijke regionalisatie op dit terrein. Prioriteit zal gegeven worden aan volwassenen die de lagere school niet hebben afgemaakt, terwijl jeugdig werklozen, vrouwen en leden van culturele minderheden extra aandacht zouden moeten krijgen. In de nota wordt er vanuit gegaan dat het op te richten regionale educatieve centrum (REC) zo min moge lijk uitvoerend werk zou moe ten doen: de plaatselijke ver antwoordelijkheid moet bij het PEC blijven berusten. Maassluis De Commissie Bodemonderzoek, die zich bezig: houdt met de verontreiniging van de Steendijkpolder-Zuid, heeft de gemeenteraad van Maassluis gevraagd een nieuwe raadscomissïe in het leven te roepen, die zich uitsluitend met de bo demverontreinigingen bemoeit. Gisteravond overhandigde de voorzitter van de commis sie, Harm Woudstra, nog voor het begin van de alge mene beschouwingen een brief met het verzoek aan burgemeester Hans van Es. De nieuwe raadscommissie zou een zogenaamde artikel 61-commissie moeten wor den. Dat houdt in dat er ook (deskundige) burgers zitting kunnen hebben in de com missie. De constructie is af gekeken van de gemeente Stadskanaal, waar al een dergelijke raadscommissie functioneert. Maassluis kent op dit mo ment negen locaties, die zijn opgenomen in het sanerings programma van Rijnmond en het is volgens Woudstra mogelijk dat die lijst met nog eens drie plaatsen wordt uit gebreid. Volgens hem is het probleem in Maassluis nu zo groot geworden, dat het zin vol is hiervoor een nieuwe commissie in het leven te roepen. „Nu valt de bodemverontrei niging nog onder de verant woordelijkheid van drie wet houders en wordt ze behan deld in verschillende com missies. Door nu alles onder te brengen in een nieuwe raadscommissie kan alle kennis gebundeld worden en komen de bestaande commis sies ook weer toe aan het werk waarvoor zij oorspron kelijk in het leven zijn ge roepen", zegt voorzitter Woudstra. Ook heeft de Commissie bo demonderzoek nogal wat kritiek op de ogb-heffing van 1983 en 1984. Door de E>odemverontreinïging blij ken veel woningen onver koopbaar ot sterk in waarde te zijn verminderd. De com missie vraagt de raad dan ook het beleid hierop aan te passen. Doet de gemeente raad dat niet, dan dienen de bewoners van de Steendijk polder-Zuid hiertegen een bezwaarschrift in. Straatverlichting uit: winkels dicht Haarenlaan in Schiedam is slechts zichtbaar door het in deze tijdopname gevangen licht van passerende auto's. door Paul Houkes Schiedam/Vlaardingen Het zag er mistroostig uit in Schiedam en Vlaardin gen, gisteravond. Donkere woonstraten, winkelcen tra die alleen verlicht werden door de lichtre clames aan de gevels en kruispunten als spelon ken. In het kader van de ambtenarenacties brandde de straatverlichting gedu rende het grootste deel van de avond niet. Medewerkers van de energie bedrijven in de beide Water wegsteden hadden, zoals van- tevoren was aangekondigd, ge weigerd de knop eerder dan half elf om te draaien. Dat was te merken ook op straat. Voetgangers en fietsers bewogen zich aarzelend door woonstraten, terwijl het in de winkelcentra, waar gister avond de eerste extra koop avond voor Sinterklaas werd gehouden, doorgaans zeer rus tig bleef. Veel winkeliers had den zelfs het zekere voor het onzekere genomen en hielden hun onderneming dicht. Veel publiek zou er toch niet ko men. dingen vaak minutenlang lile- rijden voor het blik is gestald. Op de Hoogstraat en het Lies veld had zeker de helft van de winkeliers niet de moeite ge nomen, de deur open te doen. Wie dat wel had gedaan merx- te al snel dat er geen topomzet gehaald zou worden. In door gaans druk beklante zaken lie pen meestal slechts enkele kooplustigen rond. „Meneer, dit kost me handenvol geld!", verzuchtte een drankhande laar in het centrum van Vlaar dingen. „Ik krijg vanavond nog geen tien procent in mijn zaak van wat er doorgaans op een extra koopavond in de Sinterklaastijd binnenkomt." mee gehouden: iedere ver- keerszuil was voorzien van een waarschuwingslamp met batterijvoeding. In Schiedam was zelfs die maatregel achter wege gebleven. Veel mensen maakten zieh nogal kwaad op de energie- ambtenaren, Mevrouw Bijloo in Schiedam,-die net als elke maandag naar De Rank ging om te repeteren met het Groe- noords kerkkoor, merkte na afloop dat onbekenden van de duisternis gebruik hadden ge maakt om in de hal van het gebouw wat jassen, een porte feuille en autosleutels te ste len. „Toen ik de actieleiding daarover belde zei men: dan moet je de AbvaKabo in Zoe- termeer maar aansprakelijk stellen. Maar het gaat toch veel te ver zo, met die acties?" Vlaardingen Een on afhankelijk bureau gaat onderzoeken hoe het pu bliek in Vlaardingen denkt over de wijkbus, die sinds enkele maan den regelmatig in alle wijken te vinden is. Die wijkbus is een vooruit geschoven politiepost, die bedoeld is om in de wijken meer contact met de burgerij te krijgen. De resultaten met die wijk bus lijken voorlopig nog niet erg bemoedigend. Weliswaar komen er maandelijks ge middeld 100 tot 150 mensen de bus binnen, maar in som mige wijken komt vrijwel niemand. Bij de gebruikers van de bus zitten verder ook mensen die alleen even de weg vragen. De politie heeft een nota sa mengesteld, waarin een eer ste evaluatie wordt gegeven van het wijkexperiment. Omdat die van de politie zelf is, geeft die geen compleet beeld. Hoe het Vlaardingse publiek over de service denkt, komt nauwelijks tot uitdrukking. Daarom wordt een bureau ingeschakeld om dat te onderzoeken. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft voor dit onder zoek geld beschikbaar ge steld. De resultaten zullen waarschijnlijk pas in februari of maart op tafel liggen. Vlaardingen Drie Vlaar dingse jongens, twee van vijftien en een van dertien jaar, zijn gisteravond aange houden omdat zij vuurwerk in een brievenbus hadden gegooid. De poststukken in de bus op het Liesveld raak ten beschadigd. De drie, die zo vroeg al met vuurwerk bezig waren, werden meege nomen naar het bureau, waar proces-verbaal tegen het werd opgemaakt. Parkeren Dat het winkelende publiek massaal thuisbleef was goed te merken op het Vlaardingse Veerplein, waar tussen zeven en negen uur moeiteloos een parkeerplekje te vinden was. Op een normale koopavond is het in het centrum van Vlaar- Schiedam In Schiedam was de situatie zelfs nog mistroostiger. Op de op normale koopavonden zeer levendige Hoogstraat bleef vrijwel iedere winkel dicht. Slechts een speelautomatenhal was gewoon in bedrijf met twee klanten in de zaak. Op het raam van een andere win kel zat een vrolijke poster met de tekst 'Sinterklaas is in aan tocht'. Maar zelfs die liet zich niet zien. Hier en daar deden zich wat problemen in het verkeer voor, die door de niet bran dende straatverlichting waren veroorzaakt. Er waren wat aanrijdinkjes met de nodige blikschade, doordat wegge bruikers elkaar eenvoudig niet hadden gezien. In Vlaardingen was daar nog wat rekening De twee nieuwé sociaal-raadsvrouwen in Schiedam kunnen bogen op een rijke erva ring in de sociale rechtshulp. Joke Dekkers en Martine Kwakkeistein-Doornbos studeer den allebei rechten aan de Rotterdamse uni versiteit Erasmus. Joke Dekkers werkte in een clubhuis en was daarvan enkele jaren voorzitter. Zij gaf juridi sche adviezen bij de Consumentenbond en hielp bij de vereniging van instellingen voor psycho-sociale zorg in Den Haag aan de tot standkoming van een Rtagg, een orgaan voor ambulante hulp in de geestelijke gezondheids zorg. In Rotterdam is zij actief in een bewo nersvereniging, een projectgroep stadsvernieu wing en zij organiseert huuraeties. Verder ver tegenwoordigt zij werknemers bij het geweste lijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord. Martine werkte bij de rechtswinkel Rotterdam, liep stage bij het Rotterdamse equivalent van het instituut waar zij nu is komen te werken, was voorts bureau-juriste bij een Brieise advo catenkantoor en is deskundig op het gebied van arbeidsrecht, huurrecht, vreemdelingen recht en sociaal verzekeringsrecht. Martine Kwakkeistein-Doornbos en Joke Dekkers: de nieuwe sociaal raadsvrouwen van Schiedam. ADVERTENTIE. Spaardeposito'sSjaarvast 8,75% (eff. rendement 9,11%) Spaardeposito's 10 jaar vast 8,7S% (eff. rendement 9,11%) Maandelijkse rente. Minimum-inleg f10.000,-. U maakt een bedrag van f 10.000- of noger over op onze bankgiro 22.51.75.002 of postgiro 1117570, met vermelding van de door u gewenste looptijd en tiet kantoor van uw keuze. f. van Lanschot Bankiers, sinds 1737. Hoge Steenweg 29, 5211JN 's-Hertogenbosch. viditel 711. Voor alle informatie kunt u bellen 073-15 34 61 oF een van onderstaande telefoonnummers. Amsterdam mo-tA 3011). Breda ,076-22 58 44i Den Haag 1070-46 92 07i. Eindhoven 1040-44 77 25) "5-Hertogenüoscft (073-1534 61). Hilversum (035-4864». Nijmegen (080-2264 55). Roosendaal (01650-40970). Rotterdam (010-3325 441, Sirard (04490-2 26 OOl. Tilburg (013-3515 551. Utrecht (030-3325 351, Vught (073-5616 62), Waalwijk (04160-3 58 25), Zaanstad (075-2142 li), Zwolle (038-22 46 44). Wijzigingen voorbehouden. Schiedam Met 1500 cliënten per jaar heeft het Insti tuut Sociaal Raadslieden in Schiedam het plafond van haar werkzaamheden nog niet bereikt. Volgens PvdA- raadslid Wim Oomen en D'66-voorzitter Marcel Hout kamp, die samen met Jan Vleesenbeek het dagelijks bestuur vormen, „wordt het dankzij het regeringsbe leid nog een leuke tijd." Dat laatste is cynisch bedoeld. me toeloop op het hulpverle nende instituut aan het Broersveld 140, als na 1 janua ri 'zowat half Nederland' nieu we werknemersverklaringen moet invullen. Volgens Hout kamp zullen er een heleboel mensen zijn, die tweever dieners of niet moeite zul len hebben met die formulie ren. En in de praktijk blijkt nu eenmaal dat de sociaal-raads lieden hierbij een functie kun nen hebben, door cliënten wegwijs te maken in de pa pierwinkel. Oomen voorspelt dat 'door de maatregelen van dit kabinet straks het bos door alle bomen niet meer te zien is' en hij licht toe: „Als de mensen straks niet meer gratis terecht kunnen bij rechtsinstanties en advocatuur, werpt dat zulke hoge drempels daór op, dat er waarschijnlijk meer mensen bij ons instituut komen aankloppen." En dat teeft meer drukte, ofschoon et instituut toch vaak mensen zal moeten doorverwijzen naar andere hulpverlenende instan ties. Spreekuren Ook meer drukte geeft naar verwachting de beoogde uit breiding van hei aantal spreekuren. Het instituut heeft twee nieuwe sociaal-raads vrouwen, Joke Dekkers (30) uit Rotterdam en Martine Kwakkeistein-Doornbos (25) uit Vlaardingen, twee partii- me-krachten van wie er één begonnen is per 1 november en de ander officieel donder dag haar nieuwe werk aan vangt. De spreekuren worden uitgebreid tot vier ochtenden in de week en een avond. De twee raadsvrouwen zijn in dienst bij de gemeente Schie dam, maar dat is alleen eer- formele status. De begelei dingscommissie van het insti tuut, die behalve Oomen, Houtkamp en Vleesenbeek be staat uit de raadsleden Her man Noordegraaf en Jaap van Katwijk en voorts uit Han? Valkenburg, mevrouw Kuij- pers, Jaap Looy en Emmy Mil tenburg, draagt zorg voor de invulling van het werk. En of ficieel is dat als volgt omschre ven, dat iedere burger, die met problemen zit van welke aard dan ook, in principe terecht kan aan het Broersveld. Wie voorzieningen, regelingen, for mulieren te gecompliceerd vindt en er niet uitkomt, wie tekortkomingen signaleert bij overheidsinstanties (sociale dienst, huisvesting, belasting) en daar problemen mee heeft, kan dat bespreken met de twee sociaal-raadsvrouwen. Joke Dekkers en Martine Kwakkelstein reiken een hel pende hand. Ze gaan niet voor iedereen formulieren invullen, maar proberen duidelijk te maken noe het moet. „Iemand, die elk kwartaal een formulier voor kinderbijslag invult, kan doorgaans steeds dezelfde ge gevens noteren. Dan is Het niet de bedoeling, dat hij steeds weer terugkomt om het ons te laten doen", aldus de nieuwe raadsvrouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1