PvdA/VVD college zeer pijnlijk voor socialisten Verhulsdonk bezig aan laatste termij n m Schiedam ziet Schiecarton met lede ogen gaan Handtekening voor nader onderzoek Steendijkpolder PvdA drie wethouders Goudriaan 'uitgekleed' Gemeentesecretaris Blok officier B en W Maassluis slikken alternatief dekkingsplan VLAARRINGS DAGBLAD SCDIEDAMSGHE CODBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewonersdeskundige: ontslag uitgesteld MUYS"CO Extra raads vergadering 'duur' over crematorium rw\. Aanrijding: Vlaardingers zwaar gewond André Klug opvolger Commissie in houding gemeente teleurgesteld O WATERWEG DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Vlaardingen Bewonersdeskundige Geert ten Hertog van de Vettenoordsepol- der moet minstens tot 20 december voor de volle veertig uur in dienst blijven, vin den de leden van de commissie stadsont wikkeling. Zij gaven dat advies tegen de zin van demissionair wethouder Bas Gou driaan, B en W vinden dat er voor Ten Hertog nog maar acht uur werk is in de VOP. Zowel de wijk vereniging als het bestuur van het instituut voor samenlevingsop bouw (SISO), de werkgever van Ten Her tog, zijn tegen het stopzetten van de subsi die te hoop gelopen. Resultaat: de raadsle den willen het besluit opschuiven totdat er in december in de commissie over de zaak is gesproken. „De ontslagprocedure", betoogt bestuurs lid van het SISO Ed Klüte, „is niet zorg vuldig geweest. Het ontslag is niet ruim tevoren gemeld." Het bestuur kreeg in een brief van 4 november het bericht, dat de bewonersdeskundige per 1 december in plaats vap veertig uur nog maar acht uur in de VOP mag werken. De wijkvereniging vindt dat de bewoners deskundige helemaal niet ontslagen moet worden, maar juist voor de volle werk week moet blijven. „De stadsvernieuwing in de wijk is nog lang niet afgelopen", al dus bestuurslid Corry van den Berg, Gou driaan is het daar volledig mee oneens. „Er is eigenlijk nog maar vijf uur werk voor hem. We zijn juist heel soepel ge weest." Op 20 december praat de commis sie over het ontslag. De leden gaven te kennen, dat zij dan niet over gedane za ken te willen praten. „Ik zal het in B en W brengen", zei Goudriaan weinig en thousiast. D'66 krijgt steun Schiedam Afhankelijk van het beraad, dat B en W dins dag over het Schiedamse cre matorium zullen houden, komt D'66-raadslid Adri Reijnhout met een verzoek om een extra vergadering van de gemeente raad te beleggen. Reijnhout kriigt hierbij de steun van CDA, CPN en PSP/PPR, ter wijl de VVD 'met instemming' de activiteiten van de D'66- ecnJing gadeslaat. - Reijnhout wil in een extra raadsvergadering het cremato rium nog eens toetsen aan de financiële mogelijkheden van de gemeente Schiedam. Een extra vergadering zou even tueel nodig kunnen zijn om de kwestie te bespreken voor de bouw start. Binnenkort wordt de eerste paal voor het crema torium, naast de aula op de al gemene begraafplaats, gesla gen. Het hangt van B en W af, zegt Reijnhout, of een extra verga dering nodig zal zijn. Als de eerste paal Tater wordt gesla gen, kan de kwestie besproken worden tijdens de gewone de- cembervergadering van de raad, die op de negentiende gehouden wordt. VVD-leider Verhulsdonk wil dan wel 'keiharde cijfers' zien, waarmee aangetoond wordt dat een crematorium te duur en verliesgevend is. CDA-frac- tievoorzitter Aad van Lingen gaat ervan uit, dat Reijnhout met 'nieuwe argumenten' komt en hij beschouwt de ge vraagde cijfers als zodanig. CPN-leider Ulferd Bruseker steunt Reijnhout ook: „Het is bij wijze van spreken nog goedkoper, als de gemeente voor iedereen een taxi naar het crematorium in Overschie betaalt dan wanneer Schiedam een eigen crematorium neer zet." Loco-burgemeester Scheeres speldt Blok de onderscheiding op, waarop de scheldende ge meentesecretaris 'zo groos als een aap' is. Vlaardingen Een 61-ja- rige Vlaardinger en zijn 55-jarige echtgenote zijn gistermorgen na een aan rijding met hersenletsel in het Holyziekenhuis opge nomen. De Vlaardinger reed over de Burgemees ter Heusdenslaan en gaf op de kruising met de Westlandseweg geen voorrang aan een vracht wagen, die werd bestuurd door een 31-jarige man uit Asten. De inzittenden van de perso nenauto werden per ambu lance naar het Holyzieken huis gebracht. De bestuurder, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat hij een schedelbasisfractuur had, bleek een scheurtje in de schedel te hebben. Zijn vrouw heeft een zware her senschudding. Maassluis Het Maassluisse college van B en W heeft het gisteravond niet aan laten komen op een stemming, maar ging overstag en steunde een anternatief dekkingsplan van de VVD, De drie grote partijen in de Maassluise gemeente raad hadden nogal wat moeite met het voorstel om 112.600 gulden van het CAI-bedrijf te gebruiken om de begroting sluitend te maken. De partijen vonden dat dit tegen de gemaakte afspraken in ging en dat het bedrag aan de reserves van het bedrijf "moet worden toegevoegd. De liberalen kwamen gisteravond tij dens de laatste ronde van de begrotingsvergadering in Maas sluis met een amendement. Door vier kleine wijzigingen door te voeren kon het gat in de begroting, dat dreigde te ontstaan, worden gedicht. Na een schorsing berichtte burgemeester John van Es de raad dat B en W met deze handelswijze akkoord zouden gaan, op voorwaarde dat gedeputeerde staten er mee instem men. Burgemeester Van Es was daar echter allerminst zeker van. Mochten GS er overwegende bezwaren tegen hebben, dan moet de raad naar een andere oplossing zoeken. Schiedam Gemeentesecre taris mr. Melis Blok heeft gis teravond, zoals hij later zei, „het hoogtepunt in mijn le ven" meegemaakt. Hij kreeg van loco-burgemeester Scheer es de koninklijke onderschei ding opgespeld, die aangeeft dat koningin Beatrix hem be noemd heeft tot officier in de orde van Oranje-Nassau. „Ik ben zo groos als een aap", liet hij de honderden aanwezigen in de raadszaal weten. Blok wilde na 22 jaar een in het begin gemaakt foutje her stellen. Hij wiide verklappen, dat hij niet de 22e gemeentese cretaris van Schiedam was sinds 1581, maar de 23e, want in 1900 heeft er nog iemand een blauwe maandag gezeten. Maar voordat Blok dat zei, onthulde de nestor van de ge meenteraad, Jan de Koning hetzelfdeHoe weet De Ko ning dat nou?" vroeg Blok zich verbijsterd af. Het leek wel pakjesavond. Tij dens de receptie stapelden de cadeaus achter het echtpaar Blok zich op. Van de gemeen teraad kreeg hij een radio. Loco-burgemeester Scheeres wees erop, dat Blok vier bur gemeesters heeft meegemaakt: de inmiddels overleden Peek, de gisteravond aanwezige Roelfsema en Lems en de naar Leeuwarden vertrokken Te Loo. „Bijna had u uw vijfde burgemeester kunnen meema ken, zei Scheeres. Vlaardingen Als het tot een nieuw college van B en W komt dat bestaat uit wethouders van PvdA en WD, dan zal dat een uiterst pijnlijke zaak wor den door de democra- tisch-socialisten in de Vlaardingse gemeente raad. De zittende wet houder Bas Goudriaan (PvdA) wordt behoorlijk 'uitgekleed': belangrijke portefeuilles als verkeer en vervoer en ruimtelijke ordening moet hij afstaan aan de huidige WD- fractieleidster Mariëtte Hoogendijk. Daartegenover staat dat de eis zal worden ingewilligd, dat de PvdA drie wethouders zal mo gen leveren. In een vanmorgen uitgegeven gezamenlijke verklaring is de portefeuilleverdeling opge somd, waarover de onderhan delingsdelegaties overeenstem ming hebben bereikt. Voor de eerste WD-wethouder (en dat wordt zonder twijfel Mariëtte Hoogendijk) is dat verkeer en openbaar vervoer, structuur plan, inspraakbegeleiding, me diabeleid en personeelszaken; en voor de tweede wethouder (Jaap Barnouw? George Neys- sel?) maatschappelijke dienst verlening, sport en recreatie, economische aangelegenhe- den, grondbedrijf en woon ruimteverdeling. De PvdA houdt de complete portefeuille van IJsbrand van der Velden, die zonder twijfel terug zal keren: financiën, GEWB, CAI, reinigingsdienst, automatisering, volksgezond heid en milieu. De huidige portefeuille van Maarleveld, die eveneens een goede kans maakt terug te keren, wordt wat uitgebreid: onderwijs, cul tuur, emancipatie, vormings- en ontwikkelingswerk, biblio theek, peuterspeelzalen en so ciaal-cultureel werk. Tenslotte is er nog de huidige portefeuil le Goudriaan, waarin in het nieuwe college van B en W al leen nog stadsontwikkeling en volkshuisvesting, openbare werken en woningbedrijf zul len zitten. De portefeuille van de burgemeester, waarin geen politieke taken zitten, blijft ongewijzigd. In de verklaring worden overigens nog geen namen genoemd van kandi daat-wethouders. Uit de verklaring blijkt dat ook de onderhandelingen over het beleidsprogramma, die nu gaan beginnen, in besloten vergaderingen zullen plaats vinden. Pas als ook daarover een akkoord is bereikt en als de fracties van PvdA en VVD ermee hebben ingestemd, zal het onderhandelingsiesultaat in een openbare vergadering aan de andere fracties in de gemeenteraad worden bekend gemaakt. Die fracties worden dan uitgenodigd 'om aan te ge ven of zij zich in dit program ma kunnen vinden". De voorlopige overeenstem ming betekent een duidelijke stap in de richting van een uit eindelijk akkoord, al zullen eerst de fracties en vervolgens de leden van de beide partijen zich er nog over moeten uit spreken. Te verwachten is, dat met name de PvdA-achterban het erg moeilijk zal hebben met het nu bereikte resultaat. i Gerard Verhulsdonk: „Ik weet het allemaal wel." Andrè Klug: kortste weg is rechte lijn... Schiedam Gerard Verhulsdonk (59) zal na volgende verkiezingen niet terugkeren in de Schiedamse ge meenteraad. De VVD-fractieleïder vindt de wijze van politiek bedrijven in Schiedam steeds minder interes sant. Als zijn opvolger voor de volgende raadsperiode wordt drs. André Klug (31) aangemerkt, die momen teel al Verhulsdonks plaatsvervanger is. Voorlopig echter is Verhuls donk van plan 'de rit uit te zitten' en dat duurt nog drie jaar. Als hii stopt, zal hij er een kwart eeuw politiek op hebben zitten, waarvan de langste tijd als aanvoerder van de liberalen. Schiedam Berustend in het feit, dat ook de grafische vakbond Druk en Papier geen alterna tief ziet, hebben burgemeester en wethouders van Schiedam kennis genomen van de reorgani satie bij Schiecarton. B en W hebben reeds in een vroeg stadium facili teiten aangeboden in een poging de werkgele genheid op peil te houden. Maar als de directie van Imca/Schiecarton na een verkenning van de mogelijkheden hier niet op ingaat, kan de gemeente verder ook niets doen. Dat blijkt uit de beantwoording van vragen van PvdA-raadsleden Arie Verlinde en Lou van der Stel. Dat zich vooral jongeren en buitenlanders bevinden onder de ontslagen werknemers, wordt volgens B en W door de directie van de papier- en kartonfabriek gedeeltelijk ontkend. In Schiedam blijft na overplaat sing van afdelingen naar Hoogerheide een zelfstandige unit bestaan voor de productie van sigarendozen en daar werken vrijwel uitsluitend buitenlanders. Dat het accent bij de ontslagen wel ligt op jongeren komt om dat Schiecarton voor verdere produktie ervaren en vakbekwaam grafisch personeel nodig heeft. Boven dien werd geredeneerd, dat ouderen moeilijker een nieuwe baan zouden kunnen vinden in deze branche. Schiecarton heeft ook tegengesproken, dat er gedwon gen overplaatsingen zijn. „Wel is het zo", antwoorden B en W, „dat, degenen, die bij Schiecarton in dienst blijven en die over kunnen gaan naar Hoogerheide, maar dit niet wensen, op grond van de van toepassing zijnde cao-bepalingen over de maximale reistijd bij ontslag geen aanspraak kunnen maken op een ww-uit- kering." Er gaan 36 werknemers over van Schiedam naar Hoogerheide, onder wie 12 grafici. De produktie van vouwdozen wordt gefaseerd overgebracht naar Hoog erheide en daarmee is inmiddels een begin gemaakt. Maassluis Minister Winsemius van Volkshuivesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft gistermiddag om half zes zijn handtekening gezet onder het voorstel een nader onderzoek in te stellen naar de aard van de verontreini ging van de Steendijkpolder-Zuid in Maassluis. De opzet van het nader onder zoek is ongewijzigd gebleven en de nodi ge kredieten voor het onderzoek zijn ge reserveerd. Dat heeft wethouder IzaSk van der Knaap gisteravond aan de Maas sluise gemeenteraad meegedeeld. Gistermiddag is hierover contact geweest tus sen de Commissie Bodemonderzoek Steendijk polder (CBS), het Openbaar Lichaam Rijnmond en het ministerie. Omdat het nogal lang duurde voordat de minister een handtekening wilde plaatsen, heeft de CBS de medewerking aan een psycho-sociaal onderzoek van de Vrije Uni versiteit (VU) in Amsterdam ingetrokken. De VU stelt een onderzoek in naar de gevolgen van het wonen in een gifwijk. Nadat de hand tekening was gezet heeft de bewonerscommis sie verklaard weer te zullen meewerken aan het onderzoek. Voorzitter Harm Woudstra van de CBS vindt het op deze wijze afdwingen van een ministe riële beslissing ongebruikelijk, maar het kan naar zijn zeggen niet anders. Woudstra is overigens teleurgesteld in de hou ding van burgemeester Hans van Es, die heeft verklaard weinig te zi^n in een milieuraad voor Maassluis, die zich zou gaan bezighouden met de bodemverontreiniging in de gemeente. Maassluis kent op dit moment negen geregis treerde locaties en volgens Woudstra komen er nog drie bij. „Het is onbegrijpelijk dat de gemeente hieraan niet wil meewerken, In Stadskanaal is slechts één locatie bekend en daar is een speciale com- misie ingesteld. Waarom dan in Maassluis niet? Op de meeste locaties in Maassluis staan huizen. Moet de gemeente straks met negen bewoners- verenigingen om de tafel gaan zitten? Dat alles bundelen in een commissie lijkt mij eenvoudi ger", aldus Woudstra. „Bovendien heeft noch de raad, noch het ambtenarenkorps de benodig de kennis in huis." De personen, die in de com missie benoemd worden zitten daar volgens Woudstra op persoonlijke titel én omdat zij des kundig zijn. Woudstra meent dat de nieuw te vormen com missie niet te vergelijken is met de functionele raden die Maassluis nu kent. „Functionele ra den mogen zelfstandig beslissingen nemen, die even ver strekken als raadsbesluiten, maar wij staan een commissie van advies en bijstand voor." Ver huisdonk zegt zich eraan te ergeren, als in de gemeen teraad lang gediscussieerd wordt over zaken die de lan delijke politiek aangaan, „zo als pas nog over acties van uitkeringstrekkers. Daar kunnen wij toch niets aan verhelpen en ik heb ook geen zin mij solidair te ver klaren, zonder dat ik daar werkelijke inhoud aan geef. Tijdens zulke debatten zit ik te denken; jongens, ik wou dat wij het-eens hadden over een opbouwwerker voor Schiedam-Noord. Dat is ten minste een onderwerp voor plaatselijke bestuurders." Ook nu Verhulsdonk deel; uitmaakt -van een coalitie met de PvdA, is voor hem het verrassingselement eraf, want alles komt reeds ver voor de echte besluitvorming iii de fractie aan de orde. Als oppositieleider kon hij zich nog eens kritisch uitlaten. Nu is hij aan zijn wethouders' verplicht meer op zijn woor-. den te passen. „Daar zal mijn, opvolger geen moeite mee- hebben," zegt hij. „André' Klug is van een heel andere komaf. Hij heeft rechten ge studeerd. En hij is iemand" die zegt dat de kortste weg tussen twee punten een rech te lijn is. Ik wil nog wel eens via een kromming ergens komen." SEPlf „U pafrt"; JJÖerteaisie Sar de Kamerfcornb'na»» de fl. 80r*y°f'*s*,$ voegen- „o.-ihifldingöf1 Z ,t vonhfa- ven lila- er, smi 3 Kom eva"lan9S Bouwmaterialen Aalbrechtskade 147, 3023 JJ Rotterdam (010) 771288 Openingstijden: ma-vr 9.-17.00 uur. za t. 9.00-15.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1