BINNENLAND 5 ABP: vij f milj ard verlies CONSUMENTEN INFORMATIE Fietser in donker moet vooral herkenbaar zijn Rienk Kamer spant kort geding aan I Weinig lekken bij inspraak j voor benoeming burgemeester j f 100.- f500.- f 1000.- i rm 'Onzichtbare' fiets levengevaarlijk Dit kost het u Milieubesparend huishouden: doe de diepvriezer weg Jaarverslag 1982 Overdekt skiën in Den Haag Simonis nu aartsbisschop Weer doden op overweg in Zwolle HIJ Verdeling Dossiers 11 ziekenhuis - gestolen;11 Royement Feddema (EVP) ingetrokken Last met gele NL-sticker Rotterdams Nieuwsblad maandag 5 december 1983 Heerlen Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft vorig jaar een verlies geleden van vijf mil jard gulden. Bovendien noteerde het pensioenfonds van de ambtenaren een negatieve algemene reserve van 3,6 miljard gulden. 0it jaar speelt het ABP vol gens de directie weer quitte, terwijl in 1984 de algemene re serve weer tot enkele miljar den zal oplopen. Maar gezien de verplichtingen van het fonds voor volgend jaar be groot op 112 miljard gulden vindt de directie dat nog te laag. Het fonds moei de gele genheid krijgen de reserve in de komende jaren te verhogen „tot een aanvaardbaar ni- veau". Volgens het jaarverslag over 1982 zijn het tot stilstand ko men van de groei van het aan tal deelnemers aan het fonds en de vergrijzing ongunstige ontwikkelingen geweest. Bo vendien heeft de animo voor de vervroegde uittreding (VUT) bij ambtenaren, die door het ABP wordt gefinan cierd, de verwachtingen over troffen, De ABP-directie ver wacht, dat deelneming aan de VUT onder ambtenaren zal groeien naar 80 procent van de mensen die ervoor in aanmer king komen. Ook de verlaging van het pre- miedeel dat door de overheid wordt betaald werkte negatief door in de ABP-cijfers, 20 meldt het fonds. Dat blijft 20 in 1983 en '84. Zonder com penserende pensioenmaatrege len betekent dit voor het ABP een aderlating van acht mil jard gulden. Het ABP-jaarverslag signa leert voorts, dat het aantal jon ge medisch ongeschikt ver klaarde ambtenaren onver minderd toeneemt, In de cate gorie boven de leeftijd van 40 jaar daalt dit cijfer. Het aantal personeelsleden van het ABP steeg vorig jaar tot 2785. Gemiddeld meldden zich 320 sollicitanten op elke vacature. Daarnaast kwamen vorig jaar 14.000 'spontane' sol licitaties bij het fonds binnen. Een Haag De van een miljoenenfraude verdach te Nederlandse zakenman Rienk Kamer eist in kort geding dat Nederland aan België om zijn uitlevering verzoekt. Het geding dient woensdag voor de president van de Haagse rechtbank. België houdt Kamer sinds be gin oktober vast, op verzoek van de officier van justitie in Los Angeles. De Amerikaanse autoriteiten hebben om zijn uitlevering verzocht. Neder land heeft tot nog toe niet ge probeerd Kamer uitgeleverd te krijgen. De project-ontwik kelaar vindt echter dat hij recht heeft op berechting in Nederland. Rienk Kamer (40) werd op 11 oktober in de buurt van de Belgische enclave bij Baarle- Nassau aangehouden door de Belgische politie. Volgens zijn advocaat, mr. A. Oomen, is daarbij de Nederlandse soeve reiniteit geschonden. In Nederland loopt sinds het be^in van dit jaar een gerech telijk vooronderzoek naar de handel en wandel van Kamer, met name bij zijn beleggingen in de VS. Den Haag maakt kans op een Europese primeur: een overdekte skihal waar van september tot april op echte sneeuw afdalingen kunnen worden gemaakt. Het plan voor de skihal is ontwikkeld aan de Technische Hoge school In Delft. Beleggers en een projectontwikkelaar heb ben al belangstelling ge toond. Ook de Nederlandse Ski Bond is geïnteresseerd. De hal is in het ontwerp voor zien van een doorzichtig dak. Er zijn twee skibanen: 120 meter en 180 meter lang. Sikliften brengen de skiër naar boven. De bouwkosten van het com plex worden geraamd op tachtig miljoen gulden. In Rotterdam bestaat ook be langstelling voor het project. Tot nu toe is er alleen in To kio een overdekte skihal. Utrecht Bisschop Simonis van Utrecht is zaterdag offi cieel aartsbisschop geworden als opvolger van mgr. Wille- brands, De paus maakte be kend dat Willebrands voort aan weer volledig werkzaam zal zijn als president van het Secretariaat voor de eenheid der christenen in Rome. Simonis, tot voor kort bisschop van Rotterdam, is de 69e bis schop van Utrecht sinds St. Willibrord. Ter gelegenheid van zijn benoeming wordt donderdagochtend een mis op gedragen in de kathedraal. Zwolle Een 73-jarige vrouw uit 't Harde en haar 53-jarige dochter zijn zater dagmiddag om het leven ge komen toen de auto waarin zij zaten bij het kruisen van de spoorlijn Deventer-Zwolle in botsing kwam met een trein. Twee andere inzitten den raakten ernstig gewond. Het was het tweede dodelijke ongeluk in twee dagen op een van de overwegen in Zwolle. Vrijdag kostte een botsing tussen een auto en een trein op de lijn Kampen-Zwolle drie mensen het leven. Een vierde Inzittende bezweek gisteren aan de verwondin gen. ^!iiiiiufiiiiiiiiiiiiiijiiriiii!iiiii:iiii!iiiiiiiiiiniiiiE!)iiiiiiin:iiiiiiiiiiiHi]iitiii!ijii!ii!iiiiiiiiiaimimuiiiiiEiiiimi3imiiiHiDiiiii!UJiii!Hiii]iiiKH(i'uiig Den Haag Inspraakprocedures bij de benoe ming van een burgemeester blijken zelden of nooit tot gevolg te hebben dat de namen van kan didaten uitlekken. Als er namen bekend worden komt dat vaak door mededelingen door de kandi daten zelf. Dit is een van de conclu- sies in een rapport over het functioneren van ver trouwenscommissies bij burgemeestersbenoemin gen. Het rapport is van middag aangeboden aan minister Rietkerk (VVD, binnenlandse zaken), die voor het onderzoek op dracht had gegeven aan een werkgroep van de universiteit in Leiden. Een vertrouwenscommis sie is samengesteld uit le den van de gemeenteraad en voert gesprekken met sollicitanten. Daarna volgt een advies aan de commis saris van de koningin in de provincie. Volgens de werkgroep hebben gemeenteraden door de vertrouwenscom missies duidelijk invloed gekregen op de benoeming van een nieuwe burge meester. Door zelf sollici tanten naar voren te schuiven, zijn er zelfs wel eens andere burgemees ters benoemd dan de com missaris van de koningin en de minister aanvanke lijk voor ogen hadden. Het onderzoek heeft uitge wezen dat het instellen van een vertrouwenscom missie de benoemingspro cedure in elk geval niet vertraagt. De vele pogin gen invloed uit te oefenen door diverse instanties en personen zou de commis sie als regel zo goed weten te kanaliseren dat de pro cedure wordt versneld. Pas het laatste jaar zijn veel meer gemeenten overgegaan tot het inscha kelen van vertrouwens commissies bij burgemees tersbenoemingen. Dat ge beurde nadat minister Rietkerk daarvoor richtlij nen uitvaardigde. Opvallend is dat vertrou wenscommissies vooral worden ingesteld in ge meenten waar de PvdA goed in de raad is verte genwoordigd en in provin cies waar de commissaris van de koningin tot die partij behoort. De politieke verdeling van de burgemeestersposten is de laatste jaren nauwelijks gewijzigd. Volgens de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) telt Het CDA telt verhou dingsgewijs te veel burge meesters, vooral in Noord- Brabant en Limburg. Ook de PvdA is iets overbe- deeld. De VVD is nog steeds sterk onderbedeeld. ^iiiiiiijnjiiiiiiiiriiiiiifriiiijiniiiitiiiiiiiiiii[iniitiiii]iiiiiiiri[nittii)iiijijiiiiiiiiiiJiiiiiiiiii!iiiji!tiiiiiiiiiiiiiJiiiiiitE[iiiiiiiiiiïiitiiitniiHMtiiiinitiiiiif7~ Eindhoven De directie van het Catharina-riekenhuis in Eindhoven stelt een onderzoek in naar mogelijke diefstal van medische dossiers en misbruik daarvan door een nog onbe kende vrouw. Enkele patiën ten van het ziekenhuis zijn za terdag gebeld door die vrouw, die meedeelde dat zij van hen gedetaileerd wist te vertellen dat ze een ernstige hartafwij king hebben en zo snel moge lijk naar het ziekenhuis moes ten komen, voor een spoedope ratie. Een onderzoek in het zieken huis bracht aan het licht dat de secretarie van de afdeling cardiologie niet was afgeslo ten. Amersfoort Het partijbe stuur van de Evangelische Volks Partij (EVP) heeft be sloten het royement van vice-voorzitter dr. H. Fedde ma in te trekken: Feddema mag lid van de EVP blijven. Zijn vice-voorzitterschap en de bijbehorende nevenfunc ties in de vredesbeweging en het Groene Platform, zijn hem echter ontnomen. Het EVP-bestuur verwijt Feddema 'solistisch optreden' in de discussie over de vor ming van een Groen Plat form voor de Europese ver kiezingen. Het partijbestuur zal de schorsing van de vice- voorzitter zaterdag aan het congres van de EVP voorleg gen. kom en doe mee. f win cadeau-cheques iedere week 6 prijswinnaars I onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Juist in deze tijd van het jaar, met grauw avondlicht, is het levensgevaarlijk voor fietsers op straat. Op het laatste moment duiken zij 's avonds op binnen het gezichts-* veld van automobilisten. Vaak kunnen die alleer. nog maar door een noodstop een on geluk voorkomen. De fietser rijdt dan al weer vrolijk verder. Of hij wijst op zijn voorhoofd en denkt: „Die vent in die auto is zeker blind, dat hij me niet zag aankomen. Want veel fietsers hebben er geen benul van hoe slecht zichtbaar zij zijn. Vorig jaar vielen er 238 doden en 13.023 gewonden on der fietsers in het verkeer. Een van de hoofdoorzaken is altijd 'te laat gezien', ïn het donker is de fietser het kwestbaarsL Flakkerende koplampen, 'nachtpitjes' van achterlichten, dat wordt ook door verplich te achter- en pedaalreflectoren niet goedge maakt En al is alles aan de fiets optimaal in orde, dan nog is een fiets die oversteekt, dus in de dwarste voor het andere verkeer langs rijdt, vaak totaal niet te onderschei den. Er zijn tegenwoordig gelukkig hulp middelen die daar wat aan kunnen doen. Ze kosten wat geld, maar ze kunnen levensge vaar voorkomen. Wettelijk voorgeschreven zijn de reflector, achterlicht, wit spatbord en de reflectie- strips op de trappers. Maar al was het geen voorschrift, ze bevorderen de veiligheid. Een fiets moet een fiets blijven, ook als het donker is, zegt de ANWB. Met andere woorden je moet als fietser in het donker goed zichtbaar zijn, maar het is vooral van belang dat je herkenbaar bent als fietser. Ook stilstaande fietsers die reflecterende banden, strips- of velgen hebben zijn heel duidelijk als zodanig te herken nen in het licht van de autokoplampen. Het reflecterend ef fect van de vlechtstrips is in de praktijk geringer dan op deze foto van reflecterende banden. Onderzoek heeft aangewe zen dat vooral de reflecte rende banden, de strips tus sen de spaken en de zeer dure reflecterende velgen op dit punt goed voldoen. Er zijn ook wel ronde spaakrefleetors, maar die laten in het donker toch minder duidelijk zien 'daar gaat een fietser'. Bovendien geven deze met de beweging van het wiel meedansende reflectors vol gens de deskundigen een nogal onrustig verkeersbeeld. Pas als je een aantal spaak reflectors op een wiel aan brengt en het wiel blijft voortdurend in vrij snelle be weging lijkt het effect een beetje op reflecterende strips, velgen of banden. Sta je stil om een weg over te steken, dan is het herkenningseffect helemaal weg. Geen 'kerstboom' Al jaren zegt de ANWB dat een fiets niet beter zichtbaar wordt door een rimram van 'kerstboomachtige' lampjes en reflectoren. Al vanaf 1976 is de organisatie daarom de reflecterende wieleirkels aan het propageren. De industrie haakte er op in en er zijn nu behalve reflecterende ban den, ook reflecterende vel gen en wielstrips die allemaal de fietswielen als kenmer kend voor een fiets in het donker accentueren. De reflecterende band is vooral voor nieuwe fietsen geschikt, maar ook als de oude band vervangen moet worden. De reflecterende velg is ei genlijk alleen voor eerste montage op nieuwe fietsen geschikt vanwege de prijs. Wil je een bestaande fiets van dergelijke velgen laten voorzien dan komt daarbij nog de prijs van het opnieuw spaken en dat is kostbaar. Bovendien is de velg alleen geschikt voor fietsen zonder velgremmen. De wielstrip is geschikt voor alle beslaande fietsen. Hij is goedkoper dan de reflecte rende band en bovendien blijft de strip behouden, ter wijl de reflecterende band als hij versleten is vervangen moet worden. Wel moet je bij het gebruik van strips zorgen dat deze bij het invlechten niet knikt en ook bij het schoonmaken van de velgen moet je daar op letten. Nog duidelijker te Fietsers kunnen hun zicht baarheid natuurlijk nog be vorderen door het dragen van een of twee reflecteren de armbanden. Ziet een auto mobilist iemand zonder zo'n armband pas op 45 meter, met de armband bent u on der dezelfde omstandigheden al zichtbaar op ruim 200 me ter afstand. En al is de arm band dus in de eerste plaasts voor voetgangers bestemd, fietsers kunnen hun zicht baarheid hiermee ook ver groten. Vanzelfsprekend moet de fiets aan de wettelijke eisen voldoen, 2oals goede voor- en achterverlichting, het gedeel telijk witte achterspatbord, de rechthoekige reflector achterop en reflecterende trappers. De ANWB heeft voor belang stellenden overigens nog al lerlei folders beschikbaar over reflecterende velgen, banden en strips met inbe grip van informatie over de beschikbare bandenmaten van diverse merken. Ook is' een inlichtingenblad met voorschriften en tips voor de fietsverlichting beschikbaar. Reflecterende banden zijn in nagenoeg alle maten te koop. Helaas hebben niet alle fabrikanten ook alle gangbare maten. Voor de ene wielmaat kies je merk A en voor een andere maat kan je weer alleen bij B te recht. De meeste maten (namelijk 9) zijn te koop van het merk 'Metzeier', maar er wordt daar alleen op bestelling ge leverd. Inlichtingen over le veringsmogelijkheden en prijzen krijgt u van Metallo BV in Helmond (telefoon 04920-37332). 'Vredestein' is een goede tweede met reflecterende banden in zeveft maten. Ze kosten ƒ21,95 tot ƒ30,30. In lichtingen 08340-25751. In vijf maten zijn er 'Hut chinson' reflecterende ban den voor prijzen tussen ƒ23,50 en ƒ32,25. Inlichtin gen 02940-15016. 'Continental' en 'Stomil' leveren drie tot vijf maten voor prijzen van 24 tot 27,50. Telefoon 0342Q-92911. Het merk 'Gazelle' heeft vier maten beschikbaar voor ƒ21,95 tot ƒ25,50. Meer infor matie 08330-19000. Twee maten reflecterende banden zijn er van het merk 'Kenda' voor adviesprijzen van 16,50 tot 19. Inlichtin gen 072-610404. Strips Reflecterende schildjes, rond jes en stripjes voor aan de spaken zijn in allerlei uitvoe ringen te koop (vooral bij warenhuizen en bij veel fiet senwinkels voor prijzen van een paar gulden tot ruim een tientje per twee stuks. Nieuw is de 3M 'Scotch* strip van 'Batavus' die je tussen de spaken van je fief moet vlechten. Twee van Ci, strips in een doos (vooral bij zaken die Batavus en Fon- gers fietsen verkopen) ko men op 16,50. Ze rijn voor deliger dan reflecterende banden, want ze blijven bij vervanging van banden ge woon zitten, net als reflecte rende velgen. De strips zijn echter aanzienlijk goedkoper dan reflecterende velgen. Reflecterende armbanden koop je (bijvoorbeeld als ANWB-cLubartikel) voor ƒ4,95. Ongetwijfeld dragen veel mensen de stichting Na tuur en Milieu een warm hart toe. Want daar houden ze goed in de gaten of er niet ergens een boosdoener zit, die ons milieu en onze gezondheid belaagt. Dus sta je ook bij voorbaat welwillend tegenover het nieuwe boekje van deze stichting, „Milieubesparend huishouden". Een 'praktische gids voor de huisvrouw en de huisman om bij allerlei bezig heden en karweitjes in huis, tuin en keuken het milieu en de natuur te sparen'. Wie zou daar niet aan willen meewer ken? Maar helaas, al lezend wordt je onwelwillender. De uitgave is in feite een bundeling van alles wat er op dit gebied al is gepubliceerd. Over de energie die we in huis verbruiken en hoe je daar zuinig mee om kunt gaan door het huis te isole ren, 's avonds de gordijnen dicht te doen enzovoort. Over de hoeveelheid afval die we produceren, en hoe je je bijdrage kunt leveren door geen wegwerpartikele te ko pen en flessen naar de glas bak te dragen. Dat wisten we al. Maar dat maakt zo'n boekje nog niet onaanvaardbaar. Het is best mogelijk dat iemand al deze dingen nog eens bij elkaar wil zien staan om een mooi overzicht te hebben. Wèl irritant zijn de malie tips, die er in staan, Een paar voorbeelden: Diepvriezers horen niet in een milieuvriendelijk huis- Maar als je nou de r. /an ie volkstuin niet .al tegelijk kunt opeten, - dan? Dan is diepvriezen de enige veilige manier van conserveren. Een afzuigkap is niet no dig. Dat is waar. Je kunt best zonder leven. Maar in nieu we huizen wordt een „gefor ceerde ventilatie" tegenwoor dig verplicht ingebouwd. De mensen die daar wonen heb ben dus niets te kiezen. Probeer eens de was te doen bij 40 graden. Dat is werkelijk een onzinnig ad vies. Vetvlekken, en dus ook iïchaamsvet in ondergoed, verdwijnen pas bij 60 graden. Als u het allemaal zelf wilt lezen, dan een tientje over maken naar giro 253 70 78 ten name van de stichting Natuur en milieu te Utrecht. De titel van het boekje erbij vermelden. Aan de grens van Duits land met Oostenrijk wil men zo nu en dan moei lijk doen met auto's die een gele in plaats van een witte NL-sticker hebben. Je moet dan aan de grens alsnog een (voorgeschreven) witte NL-sticker aanbrengen. Ook aan de Italiaanse grens komt het wel voor dat er ineens extra op ge let wordt. Koop zo'n sticker dus hier (voor ongeveer een gulden) want aan de grenzen wil men er wel 5 gulden voor vragen, soms is zelfs 15 gulden voorge komen. Een NL-plaat is natuurlijk ook goed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11