'Snelbus moet blijven' 'Minstens zo goed als de PTT' Landijsbaan verdwijnt ook VLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NltUWE WATEBWEB COURANT Huisvuil ophalen: minder en duurder Maassluizers verzamelen handtekeningen Stadspost Vlaardingen- Schiedam: BenW voor duikboot order Stoppen voor zebrapad: als dank deuken in de wagen 'Staelduinse Bos voor recreatie Oud- gymna siasten met Java- spelen Daklopers in arrest Politie pakt amokmakers op 'Hoogvlieger' zit luchthaven dwars Dronken man botst tegen auto's MAANDAG S DECEMBER 1983 Maassluis De werkgroep verkeer en vervoer Maassluis is de schrik om het hart gesla gen. De minister van verkeer en waterstaat heeft plannen om streekbussen van Westne derland, die nu nog naar Den Haag gaan, niet verder te laten rijden dan tot Loosduinen, Daar zouden reizigers dan over moeten stappen op een bus van de HTM naar Den Haag. „Wij vragen ons in ge- moede af, waar wij deze on aanvaardbare overlast aan te danken hebben", schrijft Maassluizer R. Jansen van de werkgroep in een brief aan de minister. Jansen is raet drie anderen een handtekeningenactie be gonnen onder de busreizigers, om de minister ertoe te bewe gen de plannen te herzien. Het vervoer met snelbussen, vindt hij, is de ideale manier om snel en efficiënt vanuit Maassluis en Naalswijk in Den Haag te komen. „Het aanbod van pas sagiers is verheugend toegeno men", meent de werkgroep. De op stapel staande maatregel zou volgens de werkgroep geen bezuinigingen opleveren en alleen de belangstelling voor het streekvervoer doen afnemen. De groep spreekt van een „bijzonder betreurens waardig voornemen", waar mee alle verbeteringen die de laatste jaren bij het streekver voer zijn bereikt in een klap weer worden tenietgedaan. De reistijd was met de snelbus- dienst teruggelopen tot iets meer dan een kwartier. Schiedam/Vlaardingen Het begon allemaal als een grap. „Driekwart jaar gele den zei een kennis tegen mij, dat er misschien geld te ver dienen was met het verkopen van postzegels", zegt R. Bou- ke, een van de mensen ach ter Stadspost Vlaardingen- Schiedam. „Ik heb in een deuk gelegen." Nu is er een kantoor inge richt aan de Parkweg in Schiedam, niks meer om om te lachen, en vandaag gaat het allemaal beginnen. Stad spost heeft twaalf bestellers in dienst en rekent erop, dat veel bedrijven op de tarie ven. lager dan die van de PTT, af zullen komen. „We zijn. te rade gegaan bij stad spost in Haarlem, daar heb ben we alle informatie van daan." Het kan niet misgaan, denkt mevrouw Osinga, een van de vennoten. Dagen zijn ze bezig geweest om het kantoor in te richten. Op de balie liggen visitekaartjes in de vorm van postzegels. Daarnaast de re- ciamebrieven, die ze vanwe ge de stakingen zelf moesten bezorgen, herinneren ze zich nog lachend. Aan de muur hangen kaarten van Schie dam en Vlaardingen. Ze hebben alles zelf gedaan, want: „We hadden nul kom ma nul cent, en dat hebben we nu nog." Maar de Rotter dammers, die eerst in Spijke- nisse wilden beginnen, maar die plaats bij nader inzien te klein vonden, weten zeker dat dat anders wordt. „We zijn minstens zo goed als de PTT", zegt Houke. „En we proberen beter te zijn." Schiedam Burgemees- ter en wethouders van s Schiedam zijn voorstan- §s der van de bouw van een 3 tweede serie duikbotren s voor Taiwan bij Wilton Fijenoord. Dat antwoordt het college op vragen van de CDA-raadsleden s Van Lingen, Roosen en Van Katwijk. g „Waar in het recente verleden in Schiedam al p duizenden arbeidsplaat- sen in deze sector verlo- ren zijn gegaan, achten 3 wij het onaanvaardbaar 3 dat, als gevolg van de 3 sluiting van de afdeling 3 nieuwbouw van Wilton Fijenoord, opnieuw 750 mensen hun baan verlïe- zen", zo antwoorden B en 3 W de bezorgde raadsle- 5 den, die zien aansluiten s bij de noodkreet van de werf zelf dat het verlies aan banen nog veel gro- ter zal zijn door de klap- 3 pen die toeleveringsbe- s drijven oplopen. 3 In de beantwoording rept 3 het college met geen §E woord over de relaties met de Volksrepubliek s China, die volgens de Rotterdamse burgemees- ter Bram Peper danig 3 verstoord raken als de 3 duikboten in ons land 3 worden gebouwd. Tai- 3 wan wordt door China 3 als een provincie be- 3 schouwd. B en W menen dat de ge- s meente maar weinig kan doen aan het verkrijgen van een exportvergun- ning voor de duikboten. 3 omdat de besluitvorming =g daarover is voorbehou- 3 den aan regering en par- 3 lement. „Het mag even- s wel duidelijk zijn dat wij de mogelijkheden, welke zich reeds voordeden, om SS te trachten deze besluit- 2 vorming te beïnvloeden in de door ons gewenste richting, geenszins onbe- 3 nut hebben gelaten", al- dus het college. Voor- 3 beelden daarvan warden in de beantwoording van 3 de vragen van de CDA- 3 raadsleden echter niet 3 gegeven. Schiedam Van tolerantie in het verkeer is soms maar wei nig sprake. Zo stopte een auto mobilist zaterdag rond kwart voor zessen keurig voor een zebrapad aan Stationsplein in Schiedam. Mensen staken over, maar een tweede wach tende bestuurder vond het no dig eerst maar eens flink te toeteren. Toen de 27-jarige Schiedam mer voor hem daar geen ge hoor aan gaf en de wandelaars gewoon de oversteekplaats liet passeren, was de maat voor de ander blijkbaar vol. Hij ramde met zijn wagen de andere auto; stapte vervolgens uit en schopte nog eens flink in op de deuren. Daarna ging hij er als een haas vandoor. De identi teit van deze agressieve rijder is nog niet bekend. Den Haag Het provinciebe stuur moet er alles aan doen om het Staelduinse Bos in 's- Gravenzande voor recreatief gebruik beschikbaar te krij gen. Daarop komt een motie neer. die eind vorige week bij de Zuidhollandse begrotings behandeling is ingediend door de CDA-statenfractie. Juist in dit deel van de pro vincie, zei de nieuwe CDA- fractievoorzitter H.A. van der Meer, is er een aantoonbaar te kort in recreatievoorzieningen. y illiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiieiniiiiiiiiiiiiiiMtiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leiden Oud- ieerlingen van het stedelijk gymnasium in Schiedam hebben zondagmiddag Gamelan uitvoeringen gegeven in hei rijksmuseum voor volkenkunde in Leiden. Onder leiding van T.H. Chen, docent wiskunde aan het Schiedamse gymnasium, werd gespeeld in een ruimte die daar heel geschikt voor was: de Wayangzaai, genoemd naar het Javaanse schimmenspel. Gamelan is een typisch Javaans muzikaal gebeuren, met slagwerk als overheersend instrumentarium, maar met daarbij ook blaas-, tokkel en en strijk instrumenten. Een gemeleerd publiek genoot zichtbaar van de uit de wayang (schaduw) der vergetelheid gehaalde gamelan-spelen. Woonbootbewoners dreigen nu met Arob- procedure Vlaardingen Als de gemeente niet alsnog in over leg treedt met de bewoners van woonboten aan de Vaart, het Jaagpad en de Delfseveer over de aan sluiting van die boten op de riolering, dan overwe gen die bewoners een Arob-procedure tegen de ge meente. De elf woonbootbewoners hebben dit in een brief aan de gemeente laten weten. „Er wordt met ons ge sold", meent Fred Troos ter, die een boot aan het Jaagpad heeft. „Voor aan sluiting op de centrale an tenne moeten we ook al zo'n idioot hoog bedrag betalen." Aansluiting op de riolering zou volgens de gemeente minimaal 1250 gulden kosten. „In principe zijn we daar he lemaal niet tegen", zegt Trooster, „maar het is veel te duur." De woonbootbewoners schrijven in hun brief, dat uit geen enkel onderzoek is gebleken dat zij het mi lieu meer dan minimale schade toebrengen. De kosten, menen zij, wegen niet op tegen het nut van de aansluiting, waartoe door de gemeenteraad al is besloten. „Met dat geld voor de aansluiting zijn we er niet", aldus Troos ter. „Er moet ook binnen in de boot van alles ge beuren." Schiedam De twee clubhuizen voor jonge ren aan de Westfranke- landsedijk en op het Bachplein blijven be staan. Het opbouwwerk krijgt een ton aan subsi die minder. De sport clubs zullen zelf hun ter reinen moeten gaan on derhouden. En de ge meente gaat niet over tot functionele raden met meer bevoegdheden dan de nu bestaande raadscommissies. Dat zijn enkele opvallende Allerlei interne besparin gen bij de gemeente, die de organisatie aangaan, zullen bij realisatie direct waarneembare gevolgen hebben voor de burgerij, met name voor die perso nen die een frequent con tact met de gemeente heb ben. De organisatie onder gaat veranderingen op de volgende punten. De reinigingsdienst komt minder langs. Het ophalen van huisvuil blijft echter even duur. Dat kost de be woners dus geld, maar de gemeente brengt het uil eindelijk 130.000 gulden op. De gemeente gaat niet over tot het instelling van functionele raden. Dat spaart drie medewerkers uit, wat een voordeel geeft van 53.000 gulden. De inspraakprocedures worden bekort Presentiegeld van com missies wordt afgeschaft. Dus ook de Schiedamse Gemeenschap krijgt niet, waarom gevraagd was. Straatvegen blijft de ONS zelf doen. Dat wordt niet uitbesteed aan derden. Landmetingen worden wel geprivatiseerd. Het uitbaggeren van de Schie damse wateren wordt voortaan overgelaten aan een particulier bedrijf. Het baggerwerk is pas nog overal gedaan, dus voorlo pig houdt de gemeente aan deze post geld over. Voor baggeren in het Prinses Beatrixpark komt het rijk met meer geld over de brug. De afdeling sociografie wordt grotendeels opgehe ven. De commissie stadsver- fraaiing wordt opgeheven. Een aantal gemeentelijke werkplaatsen wordt ge concentreerd. punten uit de ombuigingsvoor- stellen van J3 en W, zoals deze in eerste instantie de inspraak ingaan bij politieke partijen en ambtenaren. De waslijst (het is de tweede keer, dat er een analyse van het collegebeleid komt} laat een besparing zien van 3,65 miljoen gulden in 1984, die uit eindelijk in 1988 oploopt tot 6,3 miljoen. Tegen die tijd willen B en W kunnen beschikken over een uitgespaard bedrag van vier miljoen, waarmee men vooral werkgelegenheid wil stimuleren. Dat is wel no dig, want het nu te besparen bedrag komt voornamelijk tot stand door het laten vervallen van 77 arbeidsplaatsen, zoals vorige week gemeld. Het zijn nog geen definitieve ombuigingsvoorstellen. Pas ha reacties van de medezeggen schapscommissies, de fracties en de raadscommissies willen B en W met een definitief voorstel aan de gemeenteraad komen. De voorlopige lijst laat onder andere de volgende be sparingen zien. Onderwijs Expressie-activiteiten in het onderwijs worden niet langer als een prioriteit gezien. Leuk idee geweest, maar het wordt afgevoerd. Besparing: 3Ö.Ö0Ö gulden. Algemene muzikale vorming in het basisonderwijs gaat ook niet door. De muziek school hoeft dat niet te doen. Besparing: 29.000 gulden. De leerlingen mogen trouwens minder schoolbanken vernie len, want de gemeente wil er via een 'strengere aansehjatpo- litiek' langer mee doen. De school aan het Edisonpiein wordt niet gerenoveerd. De voorgenomen investering k 24.000 gulden kan vervallen. Voor de schoolbegeleidings dienst, die al een nadelig saldo heeft, trekt de gemeente min der uit: 76.000 gulden om pre cies te zijn. De roosters van het schoolzwemmen worden an ders ingedeeld, waardoor de zwembaden op toezichthou dend personeel kunnen uitspa ren. Besparing: 20,000 gulden. De twee clubhuizen voor randgroepjongeren in Schie- dam-Noord en -Zuid blijven bestaan. Hoewel de rijksbijdra ge vermoedelijk per 1 augustus 1984 komt te vervallen, gaan B en W uit van voortzetting van de projecten. De gemeente zal dat dan na 19B4 zelf moeten betalen. In 1984 kost dat Schiedam dus niets, maar het wordt wel begroot, en daarom kunnen B en W toch spreken van een eenmalige besparing a 108.000 gulden. Onder de bezuinigingen bij de gemeente Schiedam vallen nog enkele opmerkelijke punten, waar de bevolking in de praktijk wel het een en het ander van zal merken. Een greep uit de diverse resterende ombuigingspunten: Uit de parkeermeters willen B en W een ton meer bin nenhalen. De landijsbaan aan de Schiedamseweg krijgt een andere bestemming. Dat spaart 17.000 gulden aan onderhoud uit. Gebaseerd op de te verwachten woningbouw komen B en W op een hogere opbrengst van allerlei belastingen. Meer woningen betekent meer inwoners, dus meer belas tingbetalers, en dus ook een hogere algemene uitkering van het rijk. Het effect wordt geschat op één miljoen gul den. Het museum moet 37.000 gulden, opbrengen. De akkerdistel mag onbedreigd groeien en bloeien. AI dat maaien a 21.000 gulden vindt de gemeente niet meer nodig. De gemeente wil voor 4000 gulden elektriciteit besparen op de verkeerslichten. Dat spaart meteen onderhoud uit, Het liggeld voor woonschepen gaat met 9,5 procent om hoog. Dat wordt gerealiseerd in twee fasen. Besparing: 3000 gulden. Op het opbouwwerk moet in 1988 uiteindelijk een ton be spaard worden. Tussentijds zal de bezuiniging wat zwaarder drukken op het opbouwwerk, maar daarna weer minder. B en W hebben hier wel ideeën over, die echter in het op bouwwerk' nog volslagen on bekend zijn. Hier wacht men al enkele maanden een discus sie erover af. De reorganisatie van de sociale hulpverlening, die wethouder Posthoorn beoogt, scheelt al leen al de stichting Maatschap pelijk Werk Schiedam 50.000 gulden. De telefonische hulpdienst krijgt geen subsidie meer. Dat was 14.000 gulden. Op de sportterreinen zal twee ton bespaard moeten worden. Het is de bedoeling, dat de sportclubs zelf voor het onder houd van hun grasvelden gaan zorgen. Bij het werklozenproject Trechter moet 50.000 gulden worden bespaard. Maassluis Drie jongens, van 17 en 18 jaar oud, zijn gister avond om elf uur door de Maassluise politie opgepakt, omdat ze in de Mgr. Bekkers laan over de daken van enkele auto's liepen, die daar gepar keerd stonden. De 'sinterkla zen' veroorzaakten voor enke le honderden guldens schade. Maassluis De politie van Maassluis heeft op de vroege zaterdagmorgen vijf Maasslui zers aangehouden wegens openbare geweldpleging. De jongeren, in leeftijd varië rend van 17 tot 21 jaar, hadden vrijdagavond om nog onduide lijke redenen in een etablisse ment aan de Nieuwstraat ruzie gekregen met enkele jongeren uit Naaldwijk. Toen de Naald- wijkers huiswaarts wilden ke ren kwam het tot een vecht partij, waarbij de auto van de Naaldwykers het moest ont gelden. Daarna trokken de vijf verder. Nog in de Nieuwstraat gooiden zij de ruit van een modezaak in en gingen er met enkele kledingstukken van door. Daarna rekende de poli tie de vijf in. Ook de mare chaussee moest er aan te pas komen, omdat een van de vijf dienstplichtig is. Schiedam Een 'hoogvlie ger' heeft zaterdag tegen het einde van de middag jiet luchtverkeer rond Zestien hoven verontrust. Van de Rotterdamse lucht haven kreeg de politie in Schiedam de melding door, dat een landend vliegiuig op achthonderd meter hoogte een radiografisch bestuurd toestelletje was tegengeko men. Ingezette agenten ontdekten toen in een weiland nabij de Woudweg na enig speuren een 43-jarige Vlaardinger. Hij had zijn speelgoedvlieg tuigje iets teveel laten stij gen, zo bekende de man na derhand. Vlaardingen De Viaardingse politie heeft in. de nacht van vrijdag op zaterdag, in samenwerking met de Rotterdamse poli tie een 45-jarige man aangehouden, die te veel gedronken had. De man was met zijn personenauto op de kruising Van Limburg Stirumstraat - Van Hoornbeekstraat tegen een andere auto ge botst In Rotterdam en Schiedam was de gearresteerde ook al tegen enkele auto's aangereden. De man moest de bloedproef ondergaan en werd op het bureau verder ondervraagd. Hij was niet de enige, die dit weekeinde te diep in het glaasje keek. In diezelfde nacht reed en 26-jarige Vlaardinger over de Holysingel en trok de aandacht van de plaatselijke Hermandad. Ook hij bleek te veel gedronken te hebben en werd naar het bureau meegenomen voor de bloedproef.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1