aggeen gifcursns volgen iü Stuyvesant 'Binnensingel-overweg straks toch dicht' Daling inwonertal kost Schiedam geld VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATtBWEB CDUBANT SSSWer Wiegel: Dat zie ik niet snel gebeuren9 Munitie voor 1987weg uit Staelduinse bos Politie schiet op vleesrovers bij jacht op rijksweg Roel Blom (verkeer): Knie gebroken door gladheid 3 king si/i*. kim- size Nico Duinkerken voor het laatst WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Maassluis De Com missie Bodemonderzoek Steendijkpolder (CBS) moet het geld, dat zij van de gemeente Maas sluis heeft gekregen voor het bestrijden van vergader- en stencilkos- ten, ook daadwerkelijk daarvoor gebruiken- Het is de CBS niet toege staan het geld te gebrui ken om een cursus toxi cologie te betalen, die PPR-raadslid Jaap van der Griend, die tevens lid van de bewonerscom missie is, zou gaan vol gen- De Maassluise raad schaarde zich tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering achter het standpunt van het da gelijks bestuur van de ge meente. Alleen de PvdA en de PPR steunden de CBS. Nog voor de aan vang van de raadszitting had de voorzitter van de bewonerscommissie. Harm Woudstra, betoogd dat de driedaagse cursus, waarvan de prijs om en nabij de duizend gulden schommelt, niet „zomaar een onderonsje is." Juist het kunnen evalue ren en interpreteren van toxicologische aspecten door en vanuit wijkbewo ners in gevallen van bo demverontreiniging blijkt in de praktijk zijn nut te hebben en vooral ook het wantrouwen jegens offi ciële uitslagen en onder- zoekgegevens te doen af nemen, hield hij de raad Anton Wuströw, fractie voorzitter van de PvdA, meende dat als zich een manco in de kennis van de CBS voordeed, deze moest worden opgevuld. Jaap van der Griend (PPR) was het er mee eens. Hij vond dat de be wonerscommissie door de opgedane kennis uitste kend tegenspel kan bie den aan de officiële in stanties zodat er geen za ken „onder tafel verdwij nen." De twee raadsleden vonden dat het cursusgeld op het totale bedrag van het onderzoek geen argu ment mocht zijn. Wethouder "Van der Knaap was niet1 gevoelig voor de argumenten van de twee raadsleden. Hij zei het principieel onjuist te vinden dat de cursus van het beschikbaar ge stelde geld zou worden betaald, omdat het geld naar de mening van het college daarvoor niet was gegeven. Bovendien was wethouder Van der Knaap bang voor het scheppen van preceden ten. Hij zegde dan ook aan de raad toe hierover in de commissie een keer van gedachten te wisselen. Woudstra was na afloop van de discussie teleurge steld. „Onzin", reageerde hij op het stemgedrag van de overige partijen. „Vol gens de voorwaarden, die door het college zijn ge steld, bij het verstrekken van de subsidie, mogen we wél dure boeken ko pen van honderden gul dens, maar een cursus niet bekostigen. Woudstra wil nu, als het mogelijk is te gen de beslissing in be roep gaan. Delft Bij een achtervolging op rijksweg 13 heeft de politie gisternacht twee 21-jarige Schiedammers in een gestolen vrachtwagen met een schot door de voorruit tot stoppen gedwongen. Met de vrachtwa gen was dezelfde nacht uit het Rotterdamse havengebied een container met elf ton vlees ter waarde van een kwart miljoen gulden gestolen. De container is met het vlees in Berkel en Rodenrijs teruggevonden. De In Vlaardingen gestolen vrachtwagen werd - door de rijkspolitie rond vier uur in Berkel en Rodenrijs gesigna leerd. De truck met lege opleg ger wekte argwaan, ook al om dat er een personenauto achter reed. Bij de afslag Zestienho ven van rijksweg 13 blokkeer de de personenauto de door gang voor de politie, waardoor de vrachtwagen in de richting Den Haag de snelweg op kon draaien. De inzittenden van de personenauto, Schiedammers van 18, 23 en 25 jaar, werden aangehouden. De inmiddels gelarmeerde Delftse politie probeerde sa men met collega's uit Pijnac- ker de vrachtauto ter hoogte van de Brasserskade tot stop pen te dwingen.'Met drie poli tieauto's werd de snelweg af gezet. De vrachtauto remde af en draaide het terrein van het benzinestation op, maar gaf di rect weer gas om door de blok kade heen te rijden. Een Delftse politieman haalde daarop vliegensvlug toch maar de middelste surveillanceauto weg. De vrachtwagen stoof door de opening verder. Bij de ingezette achtervolging slaagde een politieauto erin langs de vrachtwagen te ko men, na een keer bijna te zijn klemgereden. Een politieman loste daarop een schot, dat ruit en cabine doorboorde. De mannen in de vrachtwagen stopten toen. De Schiedammers zijn inmid dels naar de politie in Rotter dam overgebracht. De contai ner met vlees is teruggegeven aan de eigenaar, een vervoer bedrijf. Wethouder wil fusie LM van bouwcorporaties Schiedam De Schie- h®id. Van Tilborg vindt dat door hun structuur niet demo- damse wethouder voor een rare situatie. Hij is zelf cratisch genoeg waren. In 1976 -v5t. SSSW-voorzitter A. F.. Wiegel: 'Toekomstmuziek...' stadsvernieuwing en fi nanciën, Cor van Til borg:, wil zich beijveren voor een fusie van de vijf Schiedamse woning bouwverenigingen Volkshuisvesting, Een dracht, Onze Woning, Sint Jozef en Schiedam Vooruit. De vijf corporaties hebben ge zamenlijk wel een werkmaat schappij, de Stichting Samen werkende Schiedamse Wo ningcorporaties (SSSW). maar slke bouwvereniging heeft haar eigen verantwoordelijk- penningmeester van de SSSW geweest, voordat hij wethou der werd, en toen al be vreemdde hij zich over de ver houdingen: wel samen, maar niet helemaal. Van Tilborg meent dat de vijf bouwverenigingen, die samen ongeveer vierduizend Schie damse woningen in eigendom of beheer hebben, er verstan dig aan zouden doen 2ich via een fusie te vernieuwen. Hoe wel de wethouder het niet met zoveel woorden zegt, heeft zijn visie direct verband met de mening, die PvdA-raadslid Hans van Kleef in het verle den al vaker uitsprak en dat hield in, dat de corporaties iMmiiimiiiiiiiiiiiiimMiimmiiMiiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiriiimiiiiiiiiMiiiiiiiiwimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiNinmiiiimiiiMiiHminHMiiiiiniiimriiiMmuimiiNMiiiNMiiMimiuiuiiimrMiiiimiMniiiiir Vlaardingen Het heeft weinig zin om de sugges- tié van het transportbe drijf Lensveld te volgen, de spoorwegovergang bij de Binnensingel na de in voering van het verkeers circulatieplan in de Oost- wijk open te houden voor autoverkeer, want na de aanleg van de Deltadijk zal die overgang toch ge sloten moeten worden. Dat zegt verkeersambte- naar Roel Blom op het stadhuis, gevraagd naar een reactie op een brief, die het transportbedrijf aan de gemeente heeft ge stuurd. Volgens de verkeersambtenaar levert het voor het personeel van het bedrijf, dat per auto naar zijn werk gaat, niet zo veel problemen op als de over weg niet meer te gebruiken is. ,,Ze kunnen toch via de Oost haven kade rijden of via de Spoorsingel: je kunt alle kan ten heen, We willen die over weg vooral afsluiten om te voorkomen, dat via die route vrachtverkeer door de Oost- wijk blijft rijden, En het heeft weinig zin om die route voor personenauto's open te hou den, want na de aanleg van de Deltadijk komt die aansluiting voor motorverkeer toch te vervallen. De Deltadijk wordt veel te hoog om er zomaar overheen te rijden." Tijdens de informatieavond voor de Oostwijk is dat aspect onlangs ook aan de orde ge weest. Toen veronderstelde een van de insprekers, dat dat probleem ook zou gelden voor de overweg in de Oosthaven- kade, maar dat is volgens Blom niet zo. „Daar komt de brug meer naar het zuiden te liggen, en daar door kun je de weg een knik laten maken, zodat men ge makkelijk de Deltadijk kan oversteken. Voor die oplossing is op de Binnensingel geen ruimte." Het is mogelijk, dat langzaam verkeer in de toekomst nog wel gebruik zal kunnen ma ken van de Binnensingel overweg. Of dat zal lukken moet nog worden bestudeerd. kwam het over dit onderwerp tot een rel tussen gemeente en SSSW. Nadien zijn de verhou dingen wel veel beter gewor den, maar nog steeds komt hei voor dat "de gemeente niet te veel woningbouw naar de SSSW wil doorschuiven. Van Tilborg meent dat daar pas sprake van kan zijn als er structurele verbeteringen zijn ingevoerd. SSSW-voorzitter Anton Wie gel kent die wens van de wet houder. Op de vraag, hoe bij de bouwverenigingen wordt gereageerd op Van Tilborgs voorstel, antwoordde Wiegel gistermiddag: „Verdeeld. Men is het er nog niet over eens." Voigens Wiegel is er een kans dat drie of vier woningbouw vereniging 'wei heel ver' in de richting van de beoogde sa menwerking komen. Maar of het alle vijf de corporaties zul len z(jn, die bij een fusie be trokken worden, vraagt hij zich af: „Zeker niet op korte termijn. Het is toekomstmu ziek.' Wiegel verklaart, dat uit de historie. Bouwverenigingen, die een geschiedenis achter zich hebben staan, of door hun aard of door hun overtuiging, zullen er wat meer moeite mee hebben dat op te geven dan een jonge corporatie zonder enige achtergrond. In de bouwverenigingen ziet men doorgaans wat oudere heren, die de clubs besturen. Wiegel denkt, dat als er over lange tijd meer oudgedienden weg gaan, er een groter kans ont staat dat de samenwerking in tensiever wordt. Maar een fu sie nu: „Dat zie ik niet snel ge beuren." In *86 twee raadsleden minder Schiedam De daling van het aantal inwoners tot onder de 70.000 heeft voor Schiedam gevolgen van velerlei aard. Het sala ris van de nieuwe burgemeester zal teruggeschroefd worden. Er staan arbeidsplaatsen bij het politiekorps op het spel. Er is spra ke van, dat de algemene uitkering, die het rijk jaarlijks geeft, ook met een aanzienlijk bedrag wordt verminderd. Voorts zal, als het inwonertal bij de volgende raadsverkiezingen in 1986 nog onder de 70.000 ligt, de gemeenteraad twee zetels kleiner worden. Uitgaande van de stemverhouding in 1932 zou dat PvdA en CDA elk een zetel kosten. Deze informatie berust op gegevens, die door een jurist bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten zijn verstrekt. Volgens de VNG-woordvoerder hebben de personeelssterkte bij de politie en de algemene uitkering rechtstreeks te maken met het aantal inwoners. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een subsidiebedrag van 25,000 gulden uitgetrokken voor een reorganisatie-onder zoek bij de Schiedamse politie. Hoofdinspecteur Jan van Hof zei vanochtend, dat er regelmatig correspondentie is tussen het ministerie en het korps en dat ge hoopt wordt, dat een aantal formules voor de sterktebepaling zal worden herzien. Maar hoe de consequenties liggen, is nog niet geheel duidelijk. Van Hof spreekt van een natuurlijke afvloeiing in drie a zes gevallen en mogelijk blijft het hierbij. „In ieder geval valt de guillotine nog niet meteen naar beneden," 2ei hij. Een factor, die op de afweging van invloed kan zijn, is het rap port 'Grootstedelijke crisisverschijnselen... ook in Schiedam' dat nog onder oud-burgemeester Te Loo werd uitgebracht. In dit rapport wijst de gemeente Schiedam op de criminaliteit, die ver gelijkbaar is met de vier grote gemeenten in Nederland. Dat kan bepalend zijn voor de uiteindelijke sterkte van het Schiedamse politic-apparaat. Een oudgediende herinnert zich, dat dat vroeger ook al zo was: „De Schiedamse politie zat vroeger al met twee man boven de sterkte. Dat was vanwege de dronken Noren. Die mensen waren in eigen land drooggelegd en lieten zich na het afmeren bij Wü- ton-Fijenoord meteen vollopen in de dichtsbijzijnde tent. En daar was het ook altijd knokken. Speciaal daarvoor had de poli tie extra personeel." Staelduin De munitieops- lagplaats in het Staelduinse bos kan uiterlijk per 1 januari 1987 uit het Westland zijn ver- dwenen. Het depot van het ministerie van defensie wordt verhuisd naar De Kom in Wassenaar. Dat heeft staatsse- Cretaris J. van Houwelingen (defensie) aangekondigd tan de Tweede Ka- een brief aan de mer. „Hoewel het bestemmingsplan landelijk gebied in Wassenaar 'de vestiging van een groot mu nitiedepot niet toelaat, kan er voleens de Raad van State in •/Schiedam Met een gebro- ken knie is gisteren een 23-ja- ,-rige fietster opgenomen in het -Schielandziekenhuis. Zij was ;:.öp de hoek van de Willemska- £de en de Ro zenbu rgsestraat ten val gekomen, toen zij voor •'.een auto wilde afremmen, maar over het gladde wegdek doorschoof. Zij gleed onder de auto, die bestuurd wérd door 'een 45-jarige Schiedammer. Het ongeluk gebeurde rond half elf. dit geval een regeling worden getroffen. De Raad heeft dit voorgesteld in het beroep dat defensie bij de kroon aante kende tegen het bestemmings plan. Het ministerie van defensie neemt het leeuwendeel van de kosten voor rekening, die met de verplaatsing en de bouw van vervangende, onder grondse opslagruimte zijn ge moeid. Daarbij gaat het naar schatting om een bedrag van ruim zeven miljoen gulden. De provincie Zuid-Holland en het Westland moeten van de totale kosten elk een half mil joen gulden voor hun rekening nemen. De CDA-fractie in provinciale staten heeft vorige week al in een motie haar me dewerking toegezegd. Van de halve miljoen gulden, die het Westland bijeen moet brengen, wil 's-Gravenzande 250.000 gulden betalen. De resterende 2,5 ton dient te worden opge bracht door de omringende ge meente, die ook van het bos gebruik maken. Dit zijn Naaldwijk, De Lier, Maasland en Rotterdam, ofwel de deel gemeente Hoek van Holland. De Vrienden van het Stael duinse Bos, die zich al ruim tien jaar beijveren voor het verdwijnen van defensie uit dit stukje recreatiegebied, heb ben De Hoek al om een bijdra ge van een halve ton gevraagd uit de pot 'meevallers 1983'. ADVERTENTIE. >Lfl rv iiNcsrzE EXTRAMILD üUkamitb 25 uil.il ClIOICF. TÜUACl.f» KINO size: CHOICE TOHACCOS MILD IUCH CIIOIU- I0IJACX05 Vlaardingen Na dertien jaar neemt de Vlaardingse gemeenteraad vanavond of morgenavond, als de ver gadering dan voortduurt afscheid van gemeentesecre- taris Nico Duinkerken. De man die altijd zwijgend naast het college zat hij ver gaderingen van de raad en hooguit zijn mond opendeed om de wethouders iets toe te fluisteren. Aan het einde van de vergadering die van avond begint zal SGP-raads lid Kien Lens velt, die twaalf van de dertien jaren van het tijdperk-Duinkerken mee maakte, hem toespreken. Nico Duinkerken trad op 1 april I960 bij de gemeente Vlaardingen in dienst en precies tien jaar later, weer op 1 april, werd hij door de toenmalige burgemeester Heusdens geïnstalleerd als gemeentesecretaris. Deze zo mer maakte hij vanaf zijn vakantie-adres in Spanje be kend, dat hij gebruik wilde m; ken van de VUT. Als er in december niet nog een ex tra gemeenteraadsvergade ring wordt uitgeschreven is die van vanavond de laatste waarbij Duinkerken in func tie aanwezig is. De opvol ging is nog niet geregeld. Vlaardingen zal in 1984 een tijd zonder gemeentesecreta ris zitten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1