WATERWEG 'Bij genoeg huizen zouden wij haast overbodig zijn' SPORT i Liedewij de leert solliciteren 'Stijgende lijn moet zich blijven voortzetten' Meevallers voor de Hoekse clubs Milieuheffing Delfland omhoog Premiere van Apollo speciaal voor invaliden Schiedam handhaaft zich Noodopvangcentrum bestaat vijfjaar Vlaardingers gaan naar Woensdreclit Verwarring rond taken Stadspost Kerstboom dit jaar bij ruïne VZC-trainer Theo Romeyn Pim Visser niet meer in actie VCS vierde Vlaardingen „Reden voor een feestje is er natuur lijk wel. Als je je bedenkt, dat wij het Noodopvang centrum al vijf jaar dankzij vrijwilligers draaiend weten te houden. Zonder hun medewerking zou het onmogelijk zijn. Juist voor die vrijwilligers maken wij er tets feestelijks van." Trees Dijkstra vult haar eigen woorden echter direct aan met' „Ja, aan de andere kant is het ook wel triest dat er een noodopvang moet bestaan. Als er niet zo veel problemen met de huisvesting bestonden, zou een centrum als dit bijna overbodig zijn." Op 13 december viert het Vlaardingse Noodopvang centrum zijn eerste lustrum. Een bescheiden feestje waard, %vant wie de afgelopen vijf jaar overziet, con stateert dat het Noodopvangcentrum een barre tijd heeft doorgemaakt. Het lustrum zal worden gevierd in het wijkcentrum van de VOP. Het Noodopvangcentrum (NOC) werd opgezet om in acute nood verkerende stadgenoten snel aan een on derdak te helpen en een snelle oplossing voor de problemen te bewerkstelligen. Na een drietal jaren als lokaal centrum gefunctioneerd te hebben kreeg het Vlaardingse NOC een regiofunct'e voor het hele gebied Nieuwe Waterweg-Noord. Daarmee werd de druk op het centrum aanzienlijk vergroot. Opvanghuis Het NOC werkt momenteel met drie beroepskrach ten en veertig vrijwilligers. Het beschikt over een ei gen kantoorruimte in het voormalige Badhuis aan de Schiedam Dat solliciteren geen makkie is, weten de leerlin gen van de vierde klas van Liedewijde, de katholieke school voor lager huishoud- en nijverheidsonderwijs sinds gisteren al. Op de school namen mensen vanuit de praktijk gefingeerde sol licitatiegesprekken af en ook werd geoefend in het telefonisch solliciteren. Valeriusstraat en over een opvanghuis. Daar verblij ven gemiddeld negen gasten, die meestal drie weken blijven. ..De Blijf-van-mijn-lijf-huizen staan natuurlijk erg in de belangstelling en het ligt een beetje voor de hand dat we daar vaak mee verward warden", zegt be roepskracht An van der Hoeven. „Het is wel zo dat er inderdaad meer vrouwen dan mannen komen, maar het is per se niet zo dat we alleen vi or vrou wen bestaan." „Vaak krijg je hier verhalen te horen over jarenlan ge ruzies en vechtpartijen en dat men dat omwille door Mari Timmermans van de kinderen maar nooit aan de grote klok heeft gehangen", zegt Trees. „Het zijn beslist geen kleine ruzietjes waar we mee te maken krijgen. Meestal zijn het gevolgen van jarenlang geestelijk of lichamelijk geweld." Behalve vrouwen, die soms al vijfentwintig jaar ogenschijnlijk gelukkig getrouwd zijn, krijgt het NOC veel jongeren in huis. „Bijna alle problemen zijn te vangen onder de noemer relatieproblemen. Bij jongeren heet dat dan generatieconflict." In de praktijk gaat het meestal zo: iemand loopt in overspannen toestand de deur uit en krijgt via de po litie of via andere kanalen het telefoonnummer van bet NOC, 351491. Hij of zij wordt uitgenodigd even een praatje te komen maken in het NOC-kantoor, waar beoordeeld wordt in hoeverre de crisissituatie aanleiding geeft tot opname in het opvanghuis. „Twee criteria staan daarbij voorop: dakloosheid persoonlijke crisis." vermeldt An daarbij. Continue De vrijwilligers draaien op toerbeurt continuedien- sten en dat komt neer op één etmaal in de week. Aan vrijwilligers worden wel wat eisen gesteld. Ook krijgen de vrijwilligers een speciale opleiding en een omvangrijke training. In principe kan iedereen vrij williger worden, maar „we hebben liever weinig goede dan veel die minder goed zijn", verklaart Trees. Tijdens hun verblijf in het opvanghuis dienen de gasten hun steentje bij te dragen m het huishoudelijk werk. Daarnaast moet er natuurlijk hard gewerkt worden aan de definitieve oplossing van het pro bleem. Het NOC heeft allerhande contacten met in stellingen en organisaties en kan via dergelijke in stellingen ook vaak een oplossing bieden. Een andere huisvesting staat daarbij meestal op de eerste plaats. Het NOC heeft een goede relatie met het gemeentelijk huisvestingsbureau en met enkele sociaal-bewogen pensionhouders. „Het feit blijft dat er domweg niet genoeg woonruimte is voor noodge vallen en dat maakt het soms wel erg moeilijk", merkt Trees op. Volgende^ week feest. Ondanks alles. Vlaardingen kan al vij'f jaar over een soort geestelijke EHBO be schikken en daar wordt tijdens een receptie even bij stil gestaan. Politiecommissaris Piet van de Hengel was een van de men sen, die had toegezegd te ko men. Maar hij moest op het laatste moment afhaken, om dat hij in verband met zijn kersverse benoeming bij de commissaris van de koningin in Den Haag moest zijn. Verder waren er vertegen woordigers van een kinder dagverblijf, mensen uit de ge zondheidszorg, en van enkele Schiedamse bedrijven. De ge meentelijke dienst sport en re creatie was er ook en die had zelfs twee echte vacatures - voor assistentes bij de sportin- stuif voor ouderen. Voor de - rest ging het om gefingeerde vacatures. Moeilijk De zestienjarige Sandra had het tijdens haar sollicitatiege sprek voor een baantje als huishoudelijke hulp annex kinderoppas reuze moeilijk. Met haar grote bruine ogen zocht ze voortdurend steun bij haar toekijkende klasgenoten. Toen 'personeelschef' Hans Huisman, de vorige dircteur van Liedewijde, haar vroeg of ze ermee instemde dat ze in plaats van vakantiedagen een reisvergoeding zou krijgen, stemde ze daar ondanks de oh's en de ah's van haar mede leerlingen mee in. Wel weiger de ze om zwart te werken. Ook werden tientallen keren via de telefoon een gefingeerd sollicitatiegesprek gevoerd en op de band opgenomen. Met de hele groop werden de gesprek ken daarna beluisterd en be sproken. „Je moet jezelf zo goed mogelijk proberen te ver kopen," hield schoolcoordina- tor Benno van Krogten zijn leerlingen voor. „En zoveel mogelijk je positieve kanten benadrukken. Bovendien vindt een personeelschef het fijn om te worden geslijmd." Dit jaar was het voor de twee de maal dat een dergelijk pro ject voor de vierdeklassers van Reuze moeilijk, zo'n sollicitatiegesprek, vonden de leerlingen van Liedewijde. Liedewijde werd gehouden. Behalve de sollicitatiegesprek ken was er een tentoonstelling over beroepenkeus en vervol gopleidingen en kon er naar video-opnamen worden geke ken, waarop oud-leerlmgen vertelden hoe het hen na de school was vergaan. Vanmor gen waren diverse instellin gen, 20als het arbeidsbureau. vormingscentra en de sociale dienst op school om vragen van leerlingen te beantwoor den. Directrice Thea de Rijcke ver telt dat de bedoeling van het project is om de opleiding be ter te laten aansluiten op het het bedrijfsleven. „Enkele ja ren geleden heb ik een onder zoek gedaan en kwam tot de conclusie dat onze leerlingen geen goed beeld hebben van wat hen later staat te wachten. Dat komt onder meer doordat er weinig mogelijkheden zijn om bij bedrijven te gaan kij ken. Daarom halen wij de be drijven maar in school, zoals met die sollicitatiegesprek ken." Vlaardingen Vlaardingen legen kernbewapening, de plaatselijke afdeling van het IKV en de 50- plussers tegen kernbewapening roepen Vlaardingers op om zondag met hen naar Woensdrecht te gaan. Daar wordt een menselijke keten om de militaire basis gelegd, waarmee geprotesteerd wordt tegen de mogelijke stationering van kruisraketten in Nederland. Vlaardingers moeten aan dit geweldloze protest meedoen, vinden de drie groepen. Ze vragen de mensen die meegaan om bloemen en een houten kruis mee te nemen, die rond de basis in de grond worden gezet. „Die symboliseren het kerkhof Europa dat mede door het mogelijk gebruik van kruisraketten kan ontstaan", aldus de oproep. Mensen die vanuit Vlaardingen mee willen gaan zijn aangewezen op eigen vervoer. Deelnemers wordt gevraagd zondagochtend te verzamelen op het Weeshuisplein. Het tijdstip van vertrek is vastgesteld op elf uur. Er bestaat echter ook een mogelijkheid om vanuit Rotterdam met een speciale bus naar Woensdrecht te vertrekken. Wie meer informatie wil hebben kan bellen met Maija de Zeeuw, telefoon 742005. Waterweg Het hoogheemraadschap Delfland is van plan de verontreinigingsheffing voor het komende jaar met iets meer dan zeven procent te verhogen. Dan nog echter blijft deze milieu belasting tot de laagste van het land behoren. Dit blijkt uit de zojuist verschenen begroting 1984 van het hoogheemraadschap. Het tarief per eenheid wordt 41,16 gulden (was 38,40 gulden). De gezinnen krijgen drie eenhe den in rekening gebracht, zodat zij per jaar 123,48 gulden gaan betalen. Alleenstaanden worden aangeslagen voor één vervuilingseen heid en bedrijven en instellingen voor het aan tal eenheden, dat wordt vastgesteld aan de hand van de berekende werkelijke vervuilings- waarde van het afvalwater. Dat Delfland relatief lage tarieven in rekening brengt, is te danken aan het hoge inwonertal. Nederland telt 29 zuiveringsschappen of instan ties. die zich bezig houden met de kwaliteitsbe waking van het oppervlaktewater. Delfland staat op de vierde plaats qua hoogte van belas ting. Schiedam Speciaal voor in- validensportveremging De Ooievaars heeft Apollo Toneel gisteravond in de Blauwe Brug een voorpremière gegeven van een stuk met een lange titel: 'Het loopt mank, het zit scheef en het kan niet door de beu gel'. Eigenlijk gaat het stuk volgen de week in de Teerstoof echt in première, maar juist omdat het over gehandicapten gaat en omdat mensen met een rol stoel de Teerstoof niet in kun nen, hield Apollo een extra voorstelling. Het is een tame lijk pittig stuk, maar beslist geen drama, en het is niet al te lang. Er zit veel humor in. Vlaardingen/Schiedam Er heerst nog veel verwarring rond de Stadspost Schiedam- /Vlaardmgen, die deze week met haar activiteiten is gestart. Veel inwoners van Schiedam en Vlaardingen. die het pand van de organisatie aan de Parkweg in Schiedam binnen komen, denken bij een post kantoor van de PTT binnen te stappen en vragen om normale postzegels. Ook worden regelmatig partij en post aangeboden voor Rot terdam. „En daar bezorgen we juist (nog) niet", aldus me vrouw Osinga van de Stad spost. „Men moet duidelijk nog wennen aan het verschijnsel Stadspost. De mensen zijn er nog onvoldoende van door drongen dat we alleen in Vlaardingen en Schiedam be zorgen.'' De belangstelling voor het werk van de Stadspost m de eerste week noemt mevrouw Osinga „matig", maar het kan beier. De belangstelling van de verzamelaars voor de postze gels en de eerste dag stempe lingen van de stadspost neemt maar zeker toe. Koos de Groot en Tine Rulof In hun rol van oude mensen, die te rugkijken op hun leven. Ook van de eenakter 'Even zitten' werd een voorpremière gegeven. Koos de Groot en Tine Rulof spelen twee oude mensen, die na het boodschap pen doen in de supermarkt een kortere weg naar huis ne men en dan langs een kerkhof komen. Het brengt hen ertoe terug te kijken op hun leven. Dit stuk werd door de twee Apollo-vedettes met veel pas sie gespeeld. Schiedam De kerstboom, die Schiedam ieder jaar krijgt aan geboden van h^t Zweedse concern Sandvik, komt dit jaar bij de ruïne van kasteel Huis te Riviere te staan. In voorgaande jaren stond de boom altijd midden op de Koe markt. Maar daar is nu geen plaats, omdat de herinrichting nog in volle gang is. De boom wordt nu geplaatst op het grasveld naast de ruïne. Vanavond om half acht wordt de verlichting ontstoken door loco-burgemeester Scheeres en directeur Nellen van Sandvik- Nederland, dat is gevestigd in het industriegebied 's-Graveland. Het gebeuren worde opgeluisterd door de harmonievereniging Harpe Davids. De ruim twaalf meter hoge boom komt uit het gebied ten noor den van het plaatsje Sandviken, waaraan het Zweedse concern zijn naam ontleent, en is 28 jaar oud. Het kerstgeschenk aan de Schiedamse bevolking is per vrachtwagen naar ons land ge bracht. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 8 december 1983 Schiedam/Vlaardingen Via ven 10-10 gelijkspel tegen Sehaesberg heeft damclub Schiedam zich weten te hand haven in de eerste klasse van de nationale competitie. Voor beide ploegen was het een ui terst belangrijke ontmoeting. Sehaesberg had nog titelkan- sen en moest daarom winnen, terwijl Schiedam minimaal ge lijk moest spelen om de drei gende degradatie te ontlopen. Sehaesberg speelde dan ook in de sterkste opstelling. De start beloofde weinig goeds voor Schiedam. Met uitzondering van Sjaak Prins en Rob van Eijk had niemand een redelij ke positie op het bord, maar na drie uur spelen kwam alsnog de ommekeer. Dirk van Schaik behaalde als eerste re mise, gevolgd door Ron Heus- dens, Jelle Groeneveld en Sjaak Prins. Aad Prins verras te vriend en vijand door de clubkampioen van Schesberg, Schellekens. te trakteren op een nederlaag. De overwin ning begon te gloren voor Schiedam, maar zover zou het uiteindelijk niet komen. Rob van Eijk kon zijn uiterst voor delige positie niet m winst om buigen. terwijl Piet Meinster nog verloor van Karei Leem- reize. de topscorer van de Limburgse formatie Na zes uur spelen moest als laatste Tiny Mous berusten in een re mise, waarmee de 10-10 eind stand werd bereikt. T Gedetailleerde uitslag: De Rooij-Heusdens 1-1. Grégoire- Van Eijk 1-1, Okrogehmk-Vrij- land 1-1, W. Maertzdorf-Basu- aanse 1-1, Leemreize-Meinster 2-0, Schellekens A. Prins 0-2. Stam-Mous 1-1, Velraeds- Groeneveld *.-1, Schuller-Van Schaik 1-1. A. Maetsdorf-S. Prins 1-1. De laatste wedstrijd van de Vlaardingse damvereniging (VDV) eindigde in een klin kende 12-4 overwinning op DOS uit Rozenburg. Vijf spe lers slaagden erin om de zege naar zich toe te trekken. Wim Niestadt, Dirk Tamboer. Cor van Veelen. Gerrit van Ma- strigt en Ron Bolderheh won nen hun partij. Koen B:e! en en Eric de Heide speelden re mise, terwijl Wim Heuvelman als enige tegen een nederlaag op liep. Theo Romeijn temidden van VZC-pupilien. De trainer is uitermate tevreden over de resulta ten van het afgelopen jaar. Vlaardingen VZC kan de balans van de ZRO- competitie en de nationale divisie opmaken. De Vlaardingse zwemclub heeft ten opzichte van het vorige seizoen opnieuw beter gepresteerd. Zowel in de ZRO-A, B als D- competitie eindigde VZC in de top van het klasse ment. In de nationale jeugdcompetitie heeft VZC zich in de midden moot geplaatst. Maar die negende plek betekende ten opzichte van het eer ste seizoen in de eredivisie toch weer een behoorlijke verbetering. Theo Romeyn, samen met Sjaak Bot en Ger Edelijn het trainerstrio vormend, is met de behaalde resultaten dik te vreden. Een tweede plaats in de ZRO-A-eompetitie, derde m de B-afdeling en vierde in de D-groep. Romeyn (56) ver wacht dat VZC vanuit deze klasseringen in de volgende competitie een gooi naar de top van de ranglijsten kan doen. ..Daarbij komt", onderschrijft hij die vooruitzichten, „dat VZC na 1 januari vanwege de leeftijd in het voordeel komt. We hebben dan een complete jeugdpioeg. Bij andere clubs vallen er door onvoldoende aanvulling gaten, terwijl VZC kan putten uit een goede on derbouw. Die is bij ons lekker breed" ,Het is een geslaagd seizoen geweest", blikt de Delflse trai ner op de afgelopen competitie terug, „Iedereen heeft eer van zijn werk gehad, zowel de trai ners als de wedstrijd com missie en de zwemmers en zwem sters". Ook met de negende plaats van de elitegroep in de natio nale divisie is de trainersstaf dik tevreden. Eventueel kan de ploeg nog een plaatsje klim men, ais er op de slotwedstrijd op 11 december in Leiden vol doende wordt gepresteerd. „Na een reeks promoties kon de ploeg zich vorig jaar al goed handhaven. Nu klimmen we al aardig naar boven". Voldoende „Die stijgende lijn moet zich blijven voortzetten", vervolgt Romeyn, die calculator bij de kabelfabrtek is. „Dan moet er van onderop voldoende door voer zijn en die is er bij VZC. Onze kracht ligt in de breedte, en daaruit verwachten we dan nog betere* krachten". In zwemmers en zwemsters als Leon van IJzerloo, Reinier van der Bend, Gertine van der Berg. Sunja Stem en Astrid van Irsen, de dochter van voorzitter Arie van Irsen, heeft VZC al enkele van die uitschieters. „Veel mensen van andere ver enigingen zijn wel jaloers op onze jeugd", aldus de niet wei nig trotse Romeyn. „Ze heb ben of te weinig jeugd of on voldoende kwaliteit". Wat niet wil zeggen dat VZC zijn lande lijk befaamde naam van een fiks aantal jaren geleden 20 maar zou kunnen heroveren. „Daarvoor is de concurrentie nog te groot", weet Romeyn. „Vooral uit de provmete". Waarmee de trainer op het grote gemis van zijn vereni ging wijst: het 'watergebrek' in Vlaardingen. Wat te weinig trainings mogelijk heden bete kent. „Vooral de clubs in de provincie zijn bij ons m het voordeel. In la! van kleinere plaatsen met een zwembad zijn zij veelal de enige zwemvere niging. Waardoor zij meer uren beschikbaar hebben Theo Romeyn, inmiddels al dertig jaar in het trainersvak (tien jaar Raket Delft, tien jaar FZC en aan zijn tiende jaar bij VZC beginnend), weet dat uit breiding van trammgsuren in Vlaardingen vooralsnog een vrome wens is. „Van dat uur tje wat we nu hebben, blijft na het inzwaaien, inzwemmen en instructies op z'n hoogst 35 mi nuten over. Anderhalf a twee uur zou veel meer effect heb ben". Door een sinds kort gewijzig de, intensievere aanpak tijdens de trainingen in de Kol pa bad (om 2es uur 's morgens'), tracht VCZ het uren tekort zo veel mogelijk te compenseren Het levert bij een groot aantal zwemmers en zwemmers al meteen die progressie op, die VCZ in het nieuwe seizoen no dig heeft om nog beter voor de dag te komen Hoek van Holland Voor veel verenigingen in Hoek van Hol land betekent het overschot in het deeiraadsbudget van dit jaar een extra meevaller. Ondanks de bezuinigingen kon de deelraad toch nog een beetje Sinterklaas spelen. De subsidies zijn als volgt besteed: gezamenlijke kerken 500 voor de kerstfeestviering op 15 december in De Hoekstee; volks kerstzang op 21 december 550; Sint Nicolaascomité 750; 315 voor de koffieconcerten van de harmonie vereniging Rotterdam aan Zee; voor de duivenstentoonstelltng van Postduivenhouders- vereniging De Zwaluw 250; een bedrag van 500 voor de werkgroep sport en spel voor een rollerskate-disco in de kerst vakantie; voor aanschaf van nieuwe instrumenten 1715 voor de eerste Hoekse Accordeon Vereniging; een subsidie van 525 voor de kerstboomverbranding; voor voedsel voor de vogels in het vogelasiel De Houtsnip 250; voor aanschaf van materialen van de diverse sportverenigingen 11.600 volgens een nader in te vullen specificatie; een bijdrage van 2500 voor de kinder boerderij; voor nieuwe instrumenten van de harmonievereni ging Rotterdam aan Zee een bedrag van 5000; afbetaling slag boom Badweg 22.500; aanleg voetpaden naar exploitaties 27.500; verbinding parkeerterrein met werk weg 100,000; ver nieuwen hek rond recreatieterrein Bos en Duin 600. Schiedam Ptm Visser zal dit seizoen niet meer voor DHS in actie komen. De meer dan ro buuste verdediger maakte vo rig seizoen nog regelmatig deel uit van de Schiedamse hoofd macht. Visser miste door een vakantie het begin van de competitie. Het ontbreekt hem nu, naar zijn zeggen, aan de motivatie om zich weer 'in het eerste te knokken', terwijl hij er ook mets voor voelt m het tweede te gaan spelen Ver wacht wordt dat Pim Visser de tweedeklasser aan het eind van het seizoen inruilt voor een andere club. Schiedam Na acht speelda gen in de volleybalcompetitie nemen de heren van VCS een vierde plaats op de ranglijst'in. De Schiedammers moeten al leen Zevenhuizen, DOS en Vierhout/Valboval voor zich dulden. De positie van Broleco Vlaardingen is minder roos kleurig. De Vlaardingers ne men de voorlaatste plaats in. met slechts negen punten uit acht wedstrijden. De dames van Vlaardingen doen het be ter. Na acht wedstrijden ne men zij een plaats in de mid denmoot in met vijftien pun ten. De standen: Heren: le divisie B. Zevenhuizen 8-21, DOS 9- 20, Vierhout/Valboval 8-15, VCS 8-15, Polaris 9-13, Gee- vers P&P 9-12, Tiemstra Nij megen 8-12, Radius - 9-11, Udenhout 8-10, VCH 9-9. Bro leco Vlaardingen 8-9 en Tor nado 7-0. Dames: 2e divisie X>. DVO 8-18, Tonegido 8-18, Van Santen Haag-2 8-17, Ge- mini 9-17, Madjoe 8-16, Brole co Vlaardingen 8-15, Delta LIoyd/AMVJ-2 8-14, Starüft Voorburg 3 8-11, KDS 8-8, Be Fair 8-6, Allides 9-4 en PVC/Blokkeer 8-3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3