WATERWEG Wethouder zet streep onder twaalf en een half jaar werk Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 9 december 1983 RW Jelle Wijnstok is teleurgesteld. In de landelij ke politiek van bet CDA, maar ook in zijn 'ei gen CDA-fractie in de Vlaardingse gemeente raad. Twee keer was bij lijsttrekker van die fractie, nu keert hij baar de rug toe. Wijnstok, 44 jaar, verlaat na twaalf en een half jaar de politiek. „Het hele huis is ingestort", verklaart hij zijn vertrek. „Politiek, daar zit een streep onder." Maar hij zal er zich niet helemaal van af keren. „Politiek zal me nooit koud laten. Aad Rietveld en Paul Houkes spraken mei hem. Over het CDA, over de plaatselijke peri kelen en over zijn idealen als chnsten-radi- kaal, nog steeds verbonden met de uitgangs punten van de Anti-Revolutionaire Partij waaruit hij afkomstig is. „Er is er wel eens van mij gezegd: hij is wel erg links. Dat heeft alles te maken met mijn geloof: christelijke politiek vraagt vergaande consequenties. Een politicus moet zijn nek durven uitsteken." Vlaardingen Het zal nog slechts een kwestie van tijd zijn voor ex-wethouder Jelle Wijnstok voor het laatst de deur van het stadhuis achter zich dicht trekt. Tijd, die politiek bepaald wordt door PvdA en WD, die een nieuwe coalitie willen vormen. Voor Wijnstok is er onzekerheid. „Ik moet zien hoe het verder gaat. Ik ben nog op een leeftijd dat je een nieuwe taak kunt aanpakken." Kernwapens Door zijn radicale inslag is Wijnstok een buitenbeentje binnen het CDA. Hij trekt consequenties uit het partijpro gramma waar de partij nog niet aan toe is. Over kernbe wapening bijvoorbeeld. „Het CDA zegt in zijn uitgangspun ten dat het demonische wape nen zijn, maar laat toeh de mogelijkheid tot plaatsing open. Terwijl de conclusie al leen maar kan zijn dat je ze niet móg en móet gebruiken." Het vooruitschuiven van de resolutie over homofilie op de laatste partijraad is Wijnstok ook goed in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik begrijp dat het maatschappelijk moei lijk ligt, maar een politicus moet zijn nek durven uitste ken", zegt de ex-wethouder daarover. Het CDA doet dat naar zijn opvatting niet vol doende. Hoewel hij hun ma nier van optreden niet altijd goedkeurt geeft Wijnstok vol mondig toe, dat hij volledig op de lijn van de dissidenten Scholten en Dijkman zit. Spanningen Het CDA kwam in Vlaardin gen, na de verkiezingen van 1978, vanuit de oppositie terug in het college met de wethou ders Cees Bot en Jelle Wijn stok. Binnen de CDA-fractie was het niet altijd koek en ei, door Paul Houkes en Aad Rietveld maar de samenwerking met de PvdA verliep probleemloos. Naarmate de tijd vorderde ontstonden er echter steeds meer spanningen: rond het VCP, maar ook rond het op treden van PvdA-wethouder Bas Goudriaan. „De verkiezingen in 1982 ga ven een duidelijke terugval te zien van PvdA en CDA. Plaat selijk moet je dat toch wijten aan het VCP. Een aantal CDA'ers heeft gezegd: moeten we die lijn zo doorzetten? Moet je dat plan nog wel zo uitvoe ren? Dat heeft heel nadrukke lijk de spanningen doen toene men." Daar was nog overheen te ko men, maar de VCP-perikelen lieten hun sporen na. Zeker in het laatste jaar werden de ver houdingen steeds meer ver troebeld. Het incident rond de Schiedamseweg was zo'n on derwerp waar het CDA het erg moeilijk mee had. En ach teraf geeft Wijnstok ook toe, dat het niet helemaal gelopen is zoals het had moeten gaan. „Er had meer overleg over moeten zijn, dat is waar. Naar buiten komt zoiets toch weer over als: dat college doet maar. In de fractie werd gezegd: jon gens, hebben jullie niet iets on der tafel gehouden? De wijze van opereren van de wethou der voor stadsontwikkeling en verkeer, daar kreeg de fractie het steeds moeilijker mee." Kritiek op Goudriaan Wijnstok kan zich die kritiek op Goudriaan voor een deel wel voorstellen. Toch herkent hij in Goudriaan veel van zijn eigen manier van denken. De kritiek heeft, meent hij, veel te maken met de 'zware' por tefeuilles van Goudriaan. „Als je daar een man op hebt die verschrikkelijk inventief is, maar die bestuurlijk wel eens wegen bewandelt waarvan je zegt: die zijn binnen het sy steem niet altijd juist, dan roept dat verzet op.1 „Mensen gaan gauw denken, dat hij lak heeft aan alles. Maar men vergeet dat wij iets willen bereiken. Een wethou der van stadsontwikkeling die het precies volgens het boekje zou doen, met alle regeltjes vandien, nou, beste mensen, we hadden de hélft niet gerea liseerd in Vlaardingen. Ik wil Goudriaan niet door dik en dun verdedigen, maar weeg nou het resultaat! Mensen van het rijk, aannemers, architec ten en noem ze allemaal maar op, die krijgen de riebels van hem. Maar uiteindelijk zeggen ze allemaal: je kunt met die man goed werken, want hij heeft in ieder geval een doel voor ogen." Scherp van snede Toch ging het uiteindelijk mis, Het omstreden bouwplan voor Wijnstok zet met zijn ver trek uit de gemeenteraad een dikke streep onder ruim twaalf jaar politieke activiteit. Een schreeu wend gebrek aan onder wijzers in het Rijnmond gebied gaf hem in 1962 de kans om de 'saaie' militai re dienst vervroegd te verlaten. Bij toeval be landde hij in Vlaardingen, werd onderwijzer aan de Professor Rutgerschool. Eigenlijk onbedoeld bleef hij in de haringstad hangen. En in 1978 prijkte zijn hoofd op grote affiches door heel de stad: lijsttrekker van het CDA, boegbeeld van een partij waar hij eigenlijk altijd zijn bedenkingen tegen had. Landelijk voelt hij zich meer verbonden met de dissiden ten Scholten en Dijkman dan met de christen-democrati sche fractie. Betrokkenheid bij de Anti-Re volutionaire Partij was hem thuis met de paplepel ingego ten. „Ik was al vroeg geïnte resseerd in politiek" vertelt hij, gezeten in een van de zwartleren fauteuils in zijn wethouderskamer, de benen over elkaar geslagen en ver achterover geleund. „Toen ik 15, 16 jaar was vond ik, dat er maar twee echte politieke par tijen waren: de ARP en de PvdA. In die tijd onstond ook de stroming van christen-radi- kalen binnen de ARP. Dat leefde bij mij heel sterk." Kandidatenlijst Eenmaal in Vlaardingen be zocht hij de ledenvergaderin gen van de ARP en werd hij actief binnen de gereformeer de kerk. Aan het begin van de jaren zeventig koos hij defini tief voor de politiek. Hij kwam op de kandidatenlijst. Niet op een verkiesbare plaats, maar wel bijna. In 1971 ontstond de vacature-Wapstra. Wijnstok gaf zijn taken binnen de kerk op en kwam in de raad. De ARP maakte toen deel uit van de PCG-fractie, waarin 5 anti revolutionairen, 5 CHU'ere en één SGP'er zitting hadden. Een jaar later werd Wijnslok al fractievoorzitter. Met de SGP kwam het, na de verkie zingen in 1974, tot een breuk. Intussen was de samenwer king tussen ARP, CHU en KVP actueel geworden: de discussies rond het CDA-in- op richting. „Daar zijn veel gesprekken aan voorafgegaan. Ik heb al tijd gezegd: we moeten een po litiek beleid voeren, ons niet laten opdringen dat het zo snel mogelijk een eenheid moet worden. Wij konden na de verkiezingen in '74 naar bui ten toe duidelijk maken dat we het goed met elkaar kon den vinden." Zo werd in '78 een CDA-lijst gevormd. Moeilijke zaak Als christen-radikaal had Wijnstok het moeilijk met de samensmelting van de drie christelijke partijen. „Ik vond dat men het teveel in een or ganisatorisch kader drukte, terwijl ik meende dat je het juist politiek hartstikke eens moest zijn. Ik vind dat een christen hartstikke mee moet werken aan omvorming van de maatschappij. In het CDA vond ik die ideeén niet altijd terug." Er waren in Vlaardingen meer christelijke politici die moeite hadden met het CDA. Een aantal van hen zocht in 1981 zijn heil binnen de EVP, maar Wijnstok wilde het CDA niet zo snel opgeven. Sindsdien zijn echter Wijnstoks bezwaren te gen het CDA niet verdwenen. Integendeel. Hij neemt zijn goudgerande bril af, wrijft met het pootje tegen de neus, denkt na. „Het CDA heeft over za ken als de homofilie, de sociale zekerheid, de gespreide ver antwoordelijkheid, de dienst weigeraar geweldige rappor ten, waarin duidelijke fijnen staan. De actualisering ervan vind ik echter nog een moeilij ke zaak. We zeggen het wel, maar zijn we ook bereid de consequenties eruit te trek ken?" J elle Wij nstok teleurgesteld in de politiek Jelle Wijnstok, uit de politiek. „Wel teleurgesteld, niet persoon lijk gekwetst." 15 woningen op de hoek van de Markt en de Maassluisse- dijk deed de PvdA/CDA-coali- tie de das om. Had niet hoeven gebeuren, meent Wijnstok. „Het was opereren op het scherp van de snede, maar als iedereen het gewild had waren we er doorheen gekomen. We waren bezeten om het doel te bereiken: we vullen dat gat en bouwen iets met een betaalba re huur. Je kunt hier best iets beters en mooiers neerzetten, maar dan wordt het wel onbe taalbaar." Wijnstok toont zich best bereid de hand in eigen, boezem te steken. „Informatieverstrek king naar omwonenden is niet ten volle door ons nagestreefd. Maar laten we er niet van uit gaan, zoals krantekoppen sug gereren, dat er maar wat aan- gerotzooid is. Ook met die Markt niet. Wij hebben niet gerotzooid!" Die laatste uit spraak onderstreept hij na drukkelijk, tikkend op de ta fel. De kritiek, zeker in de CDA-fractie, werd echter steeds groter. Wijnstok pro beerde zijn partijgenoten ertoe te bewegen om Bas Goudriaan meer achter de broek te zitten. „Dan zeiden ze: ja, kom nou, 'we zijn geen rechercheur, we hoeven niet achter hem aan te lopen!" Geen gehoor Wijnstok kreeg geen gehoor meer in zijn fractie. „Dat is ook mijn grote bitterheid, Schriel had vragen gesteld aan het college, hij had er ant woord op gekregen van Gou driaan. Niet briljant, ik zou het wel geweten hebben in zo'n si tuatie. Ik zou er een uitvoerig verhaal over hebben gehou den. Dat heeft hij niet gedaan, maar hij heeft wél duidelijk laten weten dat zijn opereren anders zou worden." Er werd uiteindelijk afgespro ken, dat het CDA met de PvdA zou praten over de wrij vingen. De zaak zelve, die lag het college bijzonder zwaar. We konden niet meer terug naar af: je mist je contin gent, je krijgt een claim van Patrimonium. We willen als college ook niet meer terug; dat zien we als een afkeuring van ons beleid, zo heb ik de fractie duidelijk gemaakt." Wijnstok bepleitte nog om maar een streep onder de hele affaire te zetten. „Maar dat kwam niet meer over." De coalitie knalde in een be wogen vergadering in de nacht van 5 op 6 oktober uit elkaar. Vijf leden van de CDA-fractie en dat zijn ze allemaal, behalve de wethou ders Bot en Wijnstok con formeerden zich aan een motie van de oppositie. Vooral van wege de eigenwijzigheid' van PvdA-fractieleider Kees van der Windt, die meende dat er niets aan de hand was ge weest. Frustraties „De zaak ging verstarren. Frustraties bij het CDA wer den weer bevestigd door uit spraken van Van der Windt En dan komt de vraag van Bot en mij: zég het nou maar. Wil je het nog met mekaar? En dan hoor je, met allerlei nuan ceringen: we hebben eigenlijk die politieke wil niet. Toen hebben Bot en ik gezegd: we vinden het hartstikke jammer dat jullie niet alle consequen ties doordenken. Maar als dat de lijn is, dan moet je dat zeg gen. En dat is gebeurd," Wijnstok zucht, haalt de schouders op en kijkt wat voor zich uit. De CDA-rractie heeft het te hoog opgenomen, meent hij, Het college had toezeggin gen gedaan. De zaak was niet met de mantel der liefde be dekt. „De CDA-fractie heeft 2ich in een positie gemanoeu vreerd die het steeds moeilij ker maakte om een eigen koers te bepalen. De VVD ge bruikte heel handig de argu menten van Schriel, zodat de fractie er eigenlijk niet onder uit kon. Terwijl wij steeds zei den: pas op dat je niet in de positie geduwd wordt dat ze je politiek kunnen vloeren. Dal is uiteindelijk wél gebeurd. En ik moet constateren dat er zelfs tussen de VVD en hei CDA overleg is geweest over de motie, al heet dat dan tech nisch bijstellen. Dan zeg ik: dat kón niet." De coalitie knapte, de wethou ders gingen naar huis. Wegge stuurd of zelf gegaan, het is om het even. Wijnstok heeft daar de uiterste consequentie aan verbonden. Hij wil, als er een andere coalitie komt, geen deel meer uitmaken van de CDA-fractie In de gemeente raad. Daar had hij eerder, tij dens de laatste discussies over het VCP, al voor gewaar schuwd. Beginsel Er zijn meer redenen voor Wijnstok om zijn fractie vaar wel te zeggen. Hij voelt er niets voor om akkoord te gam met een ander beleid dan dat van de PvdA/CD A-coalitie „Het wordt nu een beleid, dat het mijne niet is. Ik heb er veel problemen mee me in een' oppositie te laten dringen die niet had mogen ontstaan, Hd breukpunt ligt niet in het be leidsprogramma. Ik doe mijn politiek geweld aan als ik zou zeggen: net zij zo, Zo makke lijk verander ik niet van coali- tiejaqe. Om mij er op deze wat te gemakkelijke manier te la ten uitzwiepen, dat laat ik me niet gebeuren", zegt hij, in een van zijn zeldzame felle mo menten. Wijnstok is ook met het landelijk beleid van het CDA niet tevreden. „Steeds is er de neiging om terug te val len op deeloplossingen. Wat is er in de maatschappij aan de hand, ben je bereid om daar vergaande verandering in te brengen; dat zijn vragen die te weinig aan de orde komen Daar heb je het oude AR- woord: het beginsel. Je vindt er in Vlaardingen soms wel aandacht voor, maar er komen toch krachten los die die fun damentele aanpak te moeilijk vinden. Die het toch meer in deeloplossingen willen zoe ken," Uitdaging Het is duidelijk: Wijnstok zal iets anders moeten gaan doen 44 jaar vind hij nog lang geen leeftijd om thuis te gaan zitten Maar wat? „Ik weet hel niet precies. Het zal iels moeten zijn waar ik direct met men sen bezig ben. En graag weer een uitdaging. Beleidsbepa lend, liever wei ja. Omdat het bezig zijn aan veranderingen, welke dan ook, till) blijft boei en. Maar in het directe politie ke gebeuren ik weet hel niet... Op dit moment zit daar een streep onder." Geraakt was Wijnstok door een opmerking van de SP'er Remi Poppe, die onlangs sug gereerde dat de wethouder het straks toch maar gemakkelijk krijgt met zo'n riante wacht geldregeling. „Die opmerking vond ik pijnlijk, hoewel ik best wil meewegen dat veej mensen momenteel tussen wal en schip vallen. Dat schept verplichtingen. Er zijn mensen die zeggen: hij zal wel theolfr gie gaan studeren. Maar vind dat je van die wachtgeld regeling nimmer gebruik mag maken om te zeggen: ik ga lekker op mijn lauweren rus ten en een leuke studie doe fl ik ga iets zoeken. Moet ik daarvoor studeren, dan moet dat gebeuren, maar niet omge keerd." Wijnstok neemt zijn partijge noten de politieke opstelling van de laatste weken wd kwalijk. „Het is triest, het doet me erg veel dat men je toch laat vallen..." Maar hij blP ook realistisch: „Het ging toci duidelijk om het beleid. Daar in spelen menselijke overwe gingen altijd een rol, maar ben er niet door gekwetst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2