het nauw ROTTEBMUm GRAAfiüEDlAAN. 't Was drie uur in de nacht, en buiten goot het... ntHBNÏËK EH KRITIEK Vijf jaar en tbr geëist voor Ommoordse moord o fSSS Raad aanvaardt wijziging onroerend- goedbelasting Pauluskerk en Schiebroek Jeugd koor èn -orkest Voor het eerst gesecondeerd door een jeugdorkest heeft het Rotterdams Jongenskoor zich gis teren gepresenteerd in de burger zaal van hel stadhuis. Het orkest, het Rijnmond Jeugdkamerorkest, heeft vanaf september met allerlei repetities toegeleefd naar deze première. Het is voortvloeisel van de ideëen van Jozel Schebal, die in orkestvorm hetzelfde wilde werken als het jongenskoor- Het orkest, dat bestaat uit jongeren tussen veertien en achttien jaar zorgde voor stemmige ondersteuning van het koor, maar liet evengoed horen ook zonder stemgeluid tot bijzon dere prestaties te komen. 'tïs dus vannacht drie uur geworden. Burgemeester Bram Peper liet met een vijftiende klap de hamer vallen over de hoofdstukken van de begroting voor 1984. Een grapje, want er waren maar veertien hoofdstuk ken. Een symbolisch grapje ook. De voorzitter liet zich ontvallen, dat hij dacht, dat het vijftiende hoofdstuk over het beleid handelde. I Maar dat bestaat dus niet. Nu wil 't 46-ste niet beweren, - dat er achter de 3.1 miljard, die Rotterdam komend jaar 1 gaat uitgeven, geen beleid zit. Beleidsnota's bestaan er - bij de vleet. Maar in Rotter- dam moet je tot die ene - PvdA behoren, wil je iets j aan dat beleid mogen bijdra- gen. Zeven-en-veertig moties zijn er opgehoest. Moties dienen om te proberen beleid te wij zigen of nieuwe dingen in - gang te zetten. De moties van de PvdA werden aange nomen, die van de oppositie meestal niet. Veertien amen dementen werden ingediend om te proberen hier en daar in de uitgaven wat bij te stu- ren. Als CDA en VVD een half miljoen extra vragen voor het wervingsbeleid en daar- - bij de dekking aangeven, !- -dan zijn de PvdA en zijn makkers tegen. Ze wensen zelfs niet te praten over een 1 deel van het bedrag. Als de PvdA een boel geld wil uitgeven aan leuke din- j voor de mensen, gebeurt Koat met een gerust hart zon- der dat er enige dekking voor is aangewezen. Dat kan r.ook gemakkelijk, want wet- houder Linthorst beheert de f^Jcas en hij kent de hoekjes -én de gaatjes, waarin altijd wel wat geld te vinden is. Zo'n laatste begrotingsdag is niet leuk meer- De eerste da gen zijn nog het uitzitten waard, omdat er wat poli tiek vuurwerk wordt gele verd. Maar op zo'n laatste dag komen de fractiespecia listen en de vakwethouders in de ring en dat is een ramp. Niet omdat er niets te vra- gen en niets uit te leggen is. Integendeel. Maar alles moet in te korte tijd en dat heeft tot gevolg, dat raadsle den te weinig tijd hebben om hun visie uiteen te zetten en de wethouders te weinig tijd hebben om de vragen be hoorlijk te beantwoorden. Uiteindelijk duurt het te lang. ontstaat er eerst een landerige, en naarmate de nacht vordert een oubollige stemming. En het slot van het verhaal is, dat memand nog puf heeft zich ergens over op te winden. Er zit geen greintje spanning meer in. Uit de ondertekening van de moties kun je aflezen of een voorstel wordt aangeno men of niet. Eén en zestig wijzigings voorstellen dus. Die moeten alleen al aan kopieer- en vermenigvuldïgingskosten nteer dan duizend gulden hebben gekost. Natuurlijk, dat hoort letterlijk bij de prijs van onze democratie, maar achteraf blijkt het voor een groot deel wegge gooid geld. In deze raad weet maar één partij wat goed is voor Rot terdam. Voor leden van an dere partijen Is er geen aar digheid, meer aan. Dat ligt natuurlijk ook aan henzelf. VVD, CDA en SGP boycott- ten nog steeds de vergade ringen van de raadscommis sies. Hoe terecht anderhalf jaar geleden ook tot die ac tie werd besloten, als protest tegen de gang van zaken in politiek Rotterdam heeft de actie zichzelf zolangzamer- hand overleefd. Roel van Veldhuizen (CPN) heeft er indertijd trouwens voor gewaarschuwd. Bekend met het actiewezen als hij is, hield hij de oppositie voor, dat het beginnen van een ac tie gemakkelijk is, maar het beëindigen des te moeilijker. Intussen zijn hij en zijn maat Arthur Boelsma van nacht dus officieel uit de coalitie gegaan. Het geduld van de PvdA was op en aan de toegevendheid was een einde gekomen. Voor de CPN was er voor het wij- kwel zijn swerk niets meer te halen en dus stapten de com munisten op. Ze zijn en blij ven links natuurlijk, en als het zo uitkamt zullen ze de PvdA in de leuke dingen voor de mensen best willen blijven steunen. Maar bij ^vervelende besluiten houden ze de handen voortaan lek ker schoon. Het is frappant hoe diep zo'n breuk ook snijdt in de nogal innige samenwerking binnen 'klein links'. Bijna demonstratief lieten PPR en PSP blijken nog helemaal thuis in de coalitie met de PvdA te zijn. Voor hoelang vraag je je overigens af. Ze onderschrijven dan het pro gramakkoord nog wel, maar ze bedoelen bij een aantal punten heel wat anders. Nelis Oosterwijk (PSP) noemt de losmaking van de Agniesebuurt van de deelge meente Centrum-Noord de eerste stap in zijn goede richting, Roel den Dunnen (PvdA) noemt dezelfde ge beurtenis de allerlaatste stap, waartoe zijn partij be reid geweest is. En zo moe ten er in het programak koord meer punten sluime ren, waarover nog de groot ste ruzie kan ontstaan. Men kan zich trouwens de vraag stellen of door de uit treding van de CPN het pro gramakkoord - en daarmee de coalitie, waarop het colle ge steunt - eigenlijk nog wel bestaat. Je kunt zeggen, dat wanneer er één partner uit een overeenkomst verdwijnt de coalitie dient ie worden ontbonden. Je kunt ook zeg gen. dat een coalitie van 25 van de 45 raadsleden nog sterk genoeg is. 't Zal spoe dig genoeg blijken, of het opstappen van de CPN nog consequenties krijgt. Het was dus de dag van de wethouders. In aanmerking genomen, dat er te weinig tijd was om een probleem echt uit te spitten, mag men gerust zeggen, dat de wet houders lekker bezig zijn. Roel-den Dunnen praat met enorm enthousiasme over de haven. Joop Linthorst houdt de financiële koorden heel vakkundig in handen en als Pim Vermeulen over stads vernieuwing begint te pra ten, is hij het eerste uur niet klaar. Ries Jansen (D'66) heeft zich ongemerkt ont wikkeld tot een wethouder, die zijn winkel aardig aan kant heeft. Hans Simons manoeuvreert langs de klip pen van het welzijnswerk. Veteranen als Henk van de Pols en Wim van der Have hebben dat vuur niet meer zo nodig om in de eerste ge lederen van de PvdA te kun nen staan. Maar wat moet je nu zeggen van Jan Laan, de wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer? Tij dens de algemene beschou wingen werd hem nauwe lijks een vraag gesteld. In de laatste ronde was er niet eens een raadslid, dat iets te vragen had. Je kunt er twee kanten mee uit Of er gebeurt te weinig om over te praten in zijn sectoren, of hij ruimt en or dent zo secuur, dat niemand er nog wat op aan te merken heeft. Einde dus van deze begro- tingsstory. De conclusie: Rotterdam is een stad vol zorgen. Er gebeurt veel en er wordt echt hard gewerkt. Maar de goede bedoelingen, waarmee ieder raadslid on getwijfeld is bezield, ver schrompelen in de twee dracht, waarmee deze raad behept is. De burgerij verwacht een perspectief. Het uitzicht blijft, als niemand bij mach te is wat te veranderen, som ber. Drie uur vannacht. En bui ten giet het.... Rotterdam „Normaal gesproken zou ik denken aan een eis van negen jaar gevangenisstraf. Maar gezien het psychiatrisch rapport, waarin verdachte in verminder de mate toerekeningsvatbaar blijkt te zijn, houd ik het op vijf jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering." Dit zei de officier van justitie, mr.W.F.H. Hendriks in. de zaak tegen een 20-jarige Rot terdammer, die verdacht werd van de moord op de 15-jarige scholiere Hanneke Hogestee- ger op 13 juni van dit jaar. Het meisje werd in de heem tuin bij de Hammarskjoldplaats in Ommoord door wurging en messteken om het leven ge bracht Op die bewuste dag was de leerlinge van de derde klas van de Prins Alexander-havo onderweg naar het Lage Berg se Bos, waar zij regelmatig vrienden ontmoette. Toen zij om zes uur 's avonds nog niet thuis was, startten haar ouders een zoekactie. Om negen uur die avond werd Hanneke, die altijd stipt op tijd thuis was, bij de politie als vermist opgege ven. Op dat moment bleek zij al levenloos in de heemtuin te liggen. De volgende dag werd zij door een wandelaar gevon den. Hanneke was op haar twaalfde jaar bevriend geraakt met de Rotterdammer. Het bleek een los-vast-relatie. Toen echter de latere dader een relatie met een ander meisje aanknoopte, verkoelde de verhouding met Hanneke. Volgens dc dader, die bij het eerste verhoor voor de rech- ter-commissaris zijn daad be kende, ontmoette hij Hanneke een week voordat hij met zijn nieuwe vriendin, met wie hij inmiddels verloofd was, zou gaan samenwonen. „Maar Hanneke wilde dat ik het met haar uitmaakte", zo luidde de verklaring van de jongen, die na zijn diensttijd geen werk kon vinden. Ruzie Op 13 juni mondde de toevalli ge ontmoeting uit op een fikse ruzie. „Toen zei ze weer dat ik moest kiezen tussen mijn ver loofde en haar", luidt de ver klaring van de verdachte. „Daarbij begon ze zo hyste risch te doen, dat ik probeerde haar stil te krijgen. Vanaf dat moment leek het alsof er een film draaide. Ik weet alleen nog dat ik buiten mijn zinnen raakte, maar wat ik deed, be sefte ik pas een dag erna." In eerste instantie had de Rot terdammer zijn hand op haar mond gedrukt. Toen dat geen succes had drukte hij met bei de handen haar keel dicht. Op het moment dat de scholiere geen tekenen van leven meer vertoonde, vertrok de dader. Echter, zich omdraaiend zag hij dat het meisje zich bewoog en probeerde zich op te rich ten. „Ik was bang, vooral dat ze me later zou aangeven voor po ging. tot wurging", vertelde de Rotterdammer. „Toen ben ik teruggegaan met een mes en heb haar in haar borst gesto ken." Die steek was, zo bleek later, direct dodelijk. Vak s Het feit dat hij een mes bij zich had was voor de jongen 'normaal'. Hij heeft zich enke le jaren geleden aangesloten bij de groep Feyenoord-sup- porters, die bij thuiswedstrij den op Vak S hun vaste stek hebben. „Daar is het gebruike lijk om een mes bij je te heb ben. Bovendien ben ik toen ik vijftien jaar was eens met een mes bedreigd. Sindsdien heb ik altijd een mes bij me." Bij zijn aanhouding bleek tevens, dat hij een bijzondere interesse had in messen. Allerlei soorten werden in beslag genomen. Mr. Hendriks achtte moord bewezen, mede doordat de da der na zijn wurgpoging met het mes terugkeerde. „De da der is ook niet in paniek ge raakt want niemand in zijn di recte omgeving heeft iets aan hem gemerkt. Zelfs zijn ver loofde niet. Bovendien heeft hij op zeer geraffineerde wijze het mes weten te verstoppen." Hij deed dat direct na zijn daad in het water aan het Lage Bergse Bos, waar hij zich voegde bij enkele van zijn vrienden. Jeugd Raadsman mr. Vis ging in zijn pleidooi uitvoerig in op de achtergronden van de ver dachte. „Op het moment dat het meisje zo begon te gillen, zag hij %veer beelden van zijn jeugd, die niet al te prettig is geweest. Bovendien zag hij zijn hele wereld instorten, toen het latere slachtoffer dreigde alles te vertellen als hij zijn verhou ding met die ander niet zou verbreken." Bovendien blijkt uit het psy chiatrisch rapport van het Pie- ter Baancentrum, dat de Rot terdammer snel te kwetsen is, zich vaak tekort voelt gedaan maar wel degelijk beschikt over een goed versland. „Mijn cliënt wil niets liever dan snel geholpen worden. Krijgt hij geen snelle behandeling, dan is hei zeker niet uitgesloten dat herhaling volgt", oordeel de zijn raadsman. Mr. Vis achtte moord niet be wezen en zette tevens vraagte kens achter de toevoeging 'met voorbedachte rade'. „Mijn cliënt heeft niet de intentie ge had Hanneke te doden. Het was een plotselinge opwelling, hij raakte duidelijk in paniek." Mr. Vis vroeg derhalve na af trek van voorarrest om on voorwaardelijke tbr. Nabestaanden Mr. Hendriks hierop: „Ik het? wel degelijk rekening gehou den met de omstandigheden. Eerder al vertelde ik dat ik in eerste instantie had gedacht aan een eis van negen jaar. Maar waar wij ook rekening mee hebben te houden is met de nabestaanden. De enige vergoeding ten opzichte van hen is het opleggen van een zware straf. En ik weet dat een lichte straf in dit geval het leed van vooral de ouders al leen maar vergroot." Rechtbank-president mr. R.C. Lensink-Bosman haakte daar nog even op in. „Ik vind het wat teleurstellend dat van de kant van de verdediging totaal niet wordt gesproken over de nabestaanden. Wij mogen best even stilstaan bij het leed dat deze mensen hebben onder vonden door deze daad." De verdachte daarop: „Ik heb spijt. En ik vraag dan ook om een klein beetje vergiffenis..." Rotterdam Tot en met zondag wordt in wijkge- bouw de Castagnet een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis van Schiebroek en de Paulus kerk in het bijzonder. De St. Paulusparochie be staat dit jaar een halve eeuw. De expositie is morgen te bezichtigen van tien tot vier en zon dag van twaalf tot vier. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even ^ain; verandering in. Ag Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. (aaJabn "JVing v°Or moeite miDiaf v**h sfadh «aar; 1 *Tn 3000 VB?>^ I "oo»phatK I f'UL"afed, «"-au, Adres; I P°sfcod, 'VoonB'aat5: refefo0„. ofS^^op, ge Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 9 december 1983 RZ/ RV /RW Rotterdam „Waar Vilas nu is? Geen flauw idee. Voor mijn part op de Noordpool". Volslagen leeg en glimmend van het zweet verliet drs. Cock Hoekwa- ter gisteren snel de plaats van de 'misdaad*. Uren achtereen was de directeur van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' door de mangel gebaald door de advocaten. •Omkoperij, valse handteke- - n in gen, grove wederzijdse be- schuldigingen. Alles ging over tafel gisteren in het Rotter damse Hiltonhotel. Daar be handelde een speciale onder- zoekscommissie de zaak tegen de tennisspeler Guillermo Vi llas. De Argentijn stak vorig jaar 60.000 gulden aan start- geld in zijn zak voor het uitko men in het ABN-toernooi, werd daarop voor een jaar ge schorst en tekende beroep aan tegen die straf. De Roemeen Tiriac, al gerui me tijd manager van ViJas, bood vorig jaar toernooidirec- ..teur Peter Bonthuis een mil joen gulden. De Rotterdammer had dan wel moeten verklaren de 60.000 gulden in eigen zak te hebben gestoken en nooit I aan Vilas te hebben gegeven. Want officieel is het tennisspe- - Iers nu eenmaal niet toege- staan om startgelden te innen. De Amerikaanse advocaat van Vilas vond dat gisteren een leuk "verhaal, maar hij legde '„sterk het accent op de ondui- delijke handelwijze van het personeel van Ahoy'. zijn mensen, onder wie sport- cnef Peter Bonthuis, publici- teitschef Jan Leupe en mana ger Wim Buitendijk af dat er niet over zou worden gerept. Bonthuis gaf Irion Tiriac, de trainer en zaakwaarnemer van Vilas, z'n erewoord. Het 'ge heim' werd in de verschillen de media echter zo breed uit gemeten dat de pro-council, de internationale tennisraad, wei nig anders kon dan in Rotter dam om opheldering vragen. Hoekwater gaf eerlijk toe, Bonthuis bleef ontkennen, om dat hij Tiriac zijn woord had gegeven niets over het geld te vertellen. De zaak kwam aan het rollen en leek in juni via strafmaat regelen een einde te hebben gekregen: 10.000 dollar boete voor Ahoy' en 20.000 dollar boete en een jaar schorsing voor Vilas. Dat geldbedragje was geen probleem, maar aan gezien Vilas in één jaar een paar miljoen verdient, zit die schorsing hem heel erg dwars. Vandaar het beroep en de scherpe juridische strijd. Afioy'-directeur Cock Hoekwater getuigde gisteren in de zaak-Vilas. door Hans Koster Binnengehaald Borg en Connors bleven vorig jaar on venvacht weg, er moest - voor het ABN-toernooi op het „laatste ogenblik een topspeler worden binnengehaald. Vilas profiteerde van de situatie. Niemand mocht weten dat er was betaald, iedereen wist het. Toch sprak Hoekwater met Bewijsmateriaal Zo was er gisteren al snel de beschuldiging dat het betaal bewijs aan Vilas met een ge fingeerde handtekening was getekend. Hoekwater gaf het schoorvoetend toe. Wim Bui tendijk had gesigneerd, maar niet met diens eigen krabbel. „Niemand wilde ervoor teke nen. Bonthuis niet, ik niet en Buitendijk eigenlijk ook niet. Vandaar die niet te lezen naam onder het papiertje." London, de advocaat van Vi las, rook vuur. Ging uitvoerig in op de controverse tussen Hoekwater en Bonthuis die ontstond naar aanleiding van Bonthuis' halsstarrig weigeren om toe te geven dat er was be taald. Zelfs op het moment dat Hoekwater en Buitendijk in Parijs tegenover de mensen van de council hadden beves tigd dat er in Rotterdam extra geld aan Vilas was betaald. Vandaar dat de advocaat van de tennisser probeerde en dat ook vandaag, als Bonthuis wordt gehoord, zal doen, met al het mogelijke geschut de stelling bewezen te krijgen die Vilas en Tiriac in een verkla ring deponeerden: Bonthuis zou een notoire leugenaar zijn die wel vaker op dit vlak pro blemen heeft gehad. De advocaat van Vilas bena drukte gisteren bij herhaling de dubieuze rol van Bonthuis. De man die binnenkort waar schijnlijk in een functie bij het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' terugkomt m-g vandaag pro beren te bewijzen dat een en ander niets met elkaar te ma ken heeft. Dat hij alleen bleef ontkennen, omdat hij zijn woord aan Tiriac had gegeven. Als manager van vooral wiel renners wilde hij niet de naam hebben van iemand die z'n woord niet houdt. In hoeverre de antwoorden van Bonthuis vandaag toerei kend zijn om de commissie van drie te overtuigen van het feit dat Tiriac echt geld heeft gevraagd en gekregen voor het spelen van Vilas in Rotter dam moet worden afgewacht. Het is echter net als bij beta lingen in het amateur-voetbal. Iedereen weet dat er wordt be taald, maar als het op bewijzen aankomt staat men gewoon machteloos. Dus is het van daag weer zweten op de plaats van de 'misdaad'. In hetzelfde Hilton-hotel waar Bonthuis eerder dit jaar de 60.000 dollar aan Tiriac overhandigde. Rotterdam Met de stemmen van CDA, VVD en SGP tegen heeft de gemeenteraad een wijziging van de onroe- rend-goedbelasting goedgekeurd. Door deze wijziging staat de belasting meer in verhouding tot de waarde van het onroerend goed. Bovendien treedt er een verschui ving van de kosten op van de eigenaren naar de gebrui kers. De oppositie in de Rotterdamse raad wees op de sterke verhogingen, waarmee met name de horeca en de mid denstand geconfronteerd worden door deze wijziging van de belasting. Wethouder dr. J.M. Linthorst legde uit, dat dit nu eenmaal een gevolg is van de verplichting, die het rijk heeft opgelegd, om bij de hoogte van de belasting meer uit te gaan van de werkelijke waarde van een pand dan Rotterdam tot nog toe deed. Hij zag geen mogelijk heid daaraan iets te veranderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 8