4 BUITENLAND Israël weigert garanties voor aftocht van Arafat Britse kranten gaan weer plat Betoging Greenham-vrouwen loopt uit de hand Verzet El Salvador bekent moord op verzetsleidster Leider van Bangladesj maakt zichzelf president Leger El Salvador heeft succes nodig rientallen arrestaties bij raketbasis Treinongeluk in Tanzania Amerikaanse troepen snel uit Grenada Betogers dringen door op Woensdrecht Blokkade bij Mutlangen Islamitische conferentie verdeeld Argentijnse president wil geen kernwapens HAYE THOMAS IN MIODEN-AMERIKA IS' Rotterdams Nieuwsblad maandag 12 december I9S3 Greenham Common Een vliegtuigje boven de raketba sis Greenham Common sleepte een boodschap achter zich aan: 'De NAVO be- schermt de betogers'. Dit Dar es Salaam Bij een trein ongeluk (naar verluidt door sabotage) in de Oostafrikaanse staat Tanzania zijn zaterdag vele doden gevallen. Er zijn negentien slachtoffers gebor- gen. maar minister van ver keer Maleeela verklaarde gis teren te vrezen dat honderden mensen zijn omgekomen. Een 'volle personentrein ontspoor- de. volgens de minister door dat onbekenden een ijzeren staaf over de rails hadden ge legd. Volgens deskundigen overigens verkeert het traject vanwege gebrek aan geld en reserve-onderdelen in zeer slechte toestand. Washington Alle Ameri kaanse gevechtstroepen op het Caribische eiland Grenada zullen eind deze week ver trokken zijn. Dat is het afgelo pen weekeind vernomen van hoge functionarissen in Was hington. Vlak na de invasie was Kerstmis door het Witte Huis de limiet genoemd. Dit is zaterdag vernomen van hoge functionarissen van het Pentagon en het Witte Huis. Er bevinden zich nog onge veer 2300 Amerikaanse mili tairen op het eiland dat eind oktober door een Caribische troepenmacht onder leiding van de Verenigde Staten werd bezet. Maandag zullen de ruim 900 parachutisten zich terugtrek ken, gevolgd door de 1100 ove rige soldaten die vrijdag zullen zijn vertrokken. vermaan, hoog in de heldere vrieshemel, leek lange tijd het enige afwijkende geluid op een aanvankelijk vrolijk, door 30.000 vrouwen aange richt feest van eensgezind heid. Evenals vorig jaar was de basis, waar inmiddels de eerste kruisraketten zijn ge plaatst, de plaats van samen komst voor betoogsters uit Engeland, Amerika, Zweden en Canada. Maar toen laat m de middag de duisternis al over het heu velland van Berkshire aan sloop. liep de idylle van vreed zaamheid abrupt ten einde. Op enkele punten gingen honder den vrouwen er toe over de buitenste afrastering te bestor men. De massaal aanwezige politieagenten en militairen waren spoedig in een veldslag verwikkeld en arresteerden 66 vrouwen. Bij een andere bot sing trof een betonnen paai van de omheining een poluie- ïnspeeteur die buiten bewust zijn in het ziekenhuis werd op genomen en geopereerd moest worden. Ook een andere agent raakte gewond. Het al jaren hier ijverende vrouwenvredeskamp en de campagne voor (eenzijdige) kernontwapening (CND) had op geweldloosheid aangedron gen. Maar ruim is de uitleg die de vrouwen aan dit begrip ge ven. Joan Ruddock, voorzit ster van CND, zegt dat het door Ewout Janse in Greenham Common slechten van omheiningen misschien onwettig is maar niet 'gewelddadig'. Het berok kent volgens de vrouwen im mers medemensen geen onheil en valt in hun ogen bovendien in de termen van een moreel gerechtvaardigd politiek pro test. Nodig was dit alles niet ge weest. Want deze manifestatie vier jaar na het NAVO-be sluit tot plaatsing van kruisra ketten in Europa had veel mee. Ongewone actualiteit had het streven van de vrouwen gekregen - was met door een gelukkig toeval de avond tevo ren voor een miljoenenpubliek de Amerikaanse film 'The day after' op de tv vertoond? De beelden van verschrikking van een (vooralsnog denkbeel dige) atoomaanval op Kansas City konden ook door het meest bewogen woord van de Greenham-vrouwen niet wor den geevenaard, Honderden bussen, van heinde en verre, hadden de demon stranten bijeengebracht in een grote gelijkgezindheid en een onwankelbaar gelijk. Daar, achter de meervoudige prik keldraadomheining, lagen kruisraketten, de eerste 16 van wat er 96 moeten worden, en elk met een vernietigend ver mogen van 15 Hirosjima-bom- men. Was het plotseling ge weld, 's middags Iaat. uiting Woensdrecht Ongeveer honderd vredesactivisten zijn gisteren doorgedrongen tot op de vliegbasis Woensdrecht. Ze werden een uur later zonder noemenswaardige problemen naar buiten gemanoeuvreerd. Er deden ongeveer 5000 men sen mee aan de vredesdemon stratie. Ze vormden een men selijke ketting rond de lucht machtbasis. De demonstratie was georganiseerd door 'Vrou wen voor Vrede* die daarmee solidariteit wilden betuigen met de Britse vrouwen bij de basis Greenham Common. van de frustratie over het feit dat ondanks hardnekkig pro test die wapenen toch een weg naar Engeland hadden gevon den? Waarschijnlijk wel maar Joan Ruddock zag dat anders: 'Welnee, het is geen frustratie, wij hebben de zaak hier beter onder controle dan de regering die zogenaamd het pleit ge wonnen heeft wegens onze aanwezigheid kan immers geen wapenkonvooi de basis uit'. De demonstratie van gisteren was vooral bedoeld als een symbolisch gebeuren, de 'te rugwinning' van Greenham Common. Die handeling be stond uit het vormen van een kring om de dertien kilometer lange afrastering en het mas saal hanteren van spiegels: de beelden van Berkshire, 'dit groen en. behaaglijk iandT wer den in de basis geworpen, die van de bunkers met hun sinis tere inhoud naar buiten. An ders gezegd, al spiegelend werd Green ham Common 'binnenste buiten gekeerd'. Een speelse en misschien zelfs zinvolle handeling waarvan het effect gedoemd was in de harde actie snel te verdwijnen. Vergeten was de stille wake die de duizenden voordien hadden gehouden. Het vlieg tuigje met die wanklank was al lang in de duisternis ver dwenen. Wat in de lucht bleef hangen waren de politie-heli- kopters met een eigen, verre van geruisloze wake. Westduitse betogers tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Europa verbranden de Amerikaanse vlag. Zij waren gisteren op weg naar depot van het Ame rikaanse leger in Hausen bij Frankfurt. Frankfurt/Mutlangen Ook in West-Duitsland werd gisteren en 2aterdag gede monstreerd tegen kernwa pens. De politie arresteerde 46 betogers bij de Ameri kaanse legerbasis Mutlangen waar ongeveer 150 mensen een blokkade hadden opge richt. Zaterdag betoogden 5.000 mensen rond Mutlan gen, waar Pershing-raketten komen, en 9.000 mensen bij de basis bij Hausen, een voorstad van Frankfurt Daar werden zo'n honderd mensen tijdelijk opgepakt toen het tot een treffen kwam tussen de politie en demonstranten. Vijftien poli- tïe-agenten en een onbekend aantal demonstranten raak ten bij de acties gewond. San Salvador De grootste verzetsbeweging in El Salva dor, de 'Volksbevrijdings- krachten* (FPL), heeft toege geven verantwoordelijk te zijn voor de moord op Melida Anaya Montes. de Salvado raanse guerrillaleidster die op 6 april in de Nicaraguaan se hoofdstad Managua werd vermoord. In een ongewoon openlijke verklaring die in San Salvador werd uitgege- ven zei de FPL dat haar lei— der wijlen Salvador Caveta- no Carpio de moord op Mon- - tes heeft bevolen omdat hij vond dat zijn rechterhand l ideologisch afweek van zijn ideeen. In bronnen van het Salvadoraanse verzet werd vernomen dat Cayetano Car pio tegen een politieke oplos sing was van de vier jaar oude burgeroorlog en dat hij daarin van mening verschil de met Montes. Carpio pleeg de twee weken na de dood van Montes zelfmoord. In Managua beschuldigden de Nicaraguaanse autoriteiten indertijd de Amerikaanse in lichtingendienst CIA van de moord op Montes. In de verklaring zegt de FPL dat zij oorspronkelijk wilde zwijgen over Cayetano Car- pio's betrokkenheid bij de moord uit eerbied voor zijn lange loopbaan als revolutio nair. Maar de FPL kwam daarvan terug nadat bekend werd dat volgelingen van 'de Ho Tsji Minh van centraal- -Amerika' een eigen guerril la-organisatie hebben opge richt. De Revolutionaire Be weging van Arbeiders (MOR) kondigde vorige week zondag aan dat zij Car- pio's lijn volgt en buiten het Farabundo Marti bevrij dingsfront (Fmln) zal opere ren, dat alle guerrillaorgani saties omvat die de door de Verenigde Staten gesteunde regering in San Salvador be strijden. Dhaka De militaire leider van Bangladesj. luitenant-ge neraal Ershad. heeft zichzelf gisteren tot president be noemd. Hij riep alle politieke krachten op de dialoog te her vatten om "de overgang naar 'de democratie te bespoedigen'. President Ahsanuddin Chow- dury is 'om persoonlijke rede nen' afgetreden. Ershad gaf opdracht tientallen oppositionele toppolitici vrij te laten. Maar verscheidene op positieleiders, die de afgelopen maand een campagne hebben gevoerd voor het herstel van de democratie, verwierpen de oproep tot dialoog nog dezelf- 1 de dag. De groeiende onrust in Bangladesj heeft de afgelopen "maand aan zes mensen hei le- ven gekost. Ongeveer 500 mensen hepen verwondingen op bij confrontaties met de op roerpolitie. Volgens waarnemers moet het op zich nemen van het presi dentschap worden gezien als een poging van de 54-jarige Ershad om zich te kunnen presenteren als een ervaren kandidaat bij de presidentsver kiezingen die voor volgend jaar op het programma staan. Door het opzijschuiven van Chowdury, die hij vorig jaar zelf tot president benoemde, doet generaal Ershad een tweede greep naar de macht. Op 24 maart 1932 pleegde hij een staatsgreep waarbij hij de vier maanden oude gekozen regering van Abdus Sattar af zette en hij zichzelf benoemde tot leider van de staat van be leg. Dacca De veertiende ministersbijeenkomst van de organisatie van de isla mitische conferentie (ICO), bijeen in de Ben gaalse hoofdstad Dacca, is gisteren in grote verdeeld heid geëindigd. De belang rijkste punten waarop men het niet eens kon worden betroffen de oor log tussen Iran en Irak, de strijd binnen de PLO en de kwestie Cyprus. De nu al drie jaar oude Golfoorlog heeft de confe rentie gisteren zestien uur lang beziggehouden, zon der dat de impasse door broken kon worden. Iran zou alle resoluties hebben geblokkeerd. In één daar van werd Irak geprezen omdat dat land gehoor heeft willen geven aan de vredesinspanningen van de ICO. Irans minister van buiten landse zaken AH Akhbar Velayati echter herhaalde echter dat het Irak ver antwoordelijk is voor de oorlog en alle gevolgen daarvan. De conferentie besloot het probleem te verschuiven naar een Isla mitische topconferentie, die volgende maand in Marokko moet worden ge houden. In het slotcom muniqué wordt dan ook niets gezegd over Iran en Irak. Ook de interne strijd van de Palestijnen vormde een heet hangijzer. De confe rentie nam tenslotte een resolutie aan waarin de PLO de enige vertegen woordiger van het Pale stijnse volk wordt ge noemd. Daarvóór hadden Syrië en Libië resoluties waarin steun aan PLO-lei- der Arafat wordt betuigd tegengehouden. De resolutie over Cyprus tenslotte wordt door vele als een tegenspraak in zichzelf gezien. Enerzijds spreekt de resolutie van bezorgdheid over het lot van de Turkse minderheid op Cyprus, Maar tot een erkenning van de pas uit geroepen onafhankelijk heid van Noord-Cyprus komt het niet. Integen deel, de resolutie spreekt zich juist uit voer de 'terri toriale integriteit' van het eiland. Dat betekent: steun voor de gedachte dat Cy prus één staat behoort te blijven. Raoul Alfonsin maakt een zege tocht door Buenos Aires. Als ver zoenend gebaar had hij ook ex- presidente Isabel Peron uitgeno digd. Madrid De nieuwe Argentijnse president, Raul Alfonsin, heeft gis teren categorisch tegengesproken dat zijn regering van plan is kern wapens te gaan maken. Hij zei dat de ontwikkeling van kernenergie in zijn land uitsluitend voor vreedza me doeleinden plaatsheeft, Alfonsin deed zijn uitspraken in een vraagge sprek met de Spaanse krant El Pais daags na zijn aantreden als burger president van Argentinië. Over de geruchten dat Argentinië kernwapens wil gaan maken zegt Alfonsin: 'Een regering onder mijn leiding zal nooit kernwapens maken of bijdragen aan de mielearisering van Latijns-Amerika'. Hij zegt vast besloten te zijn 'dat de technologi sche en wetenschappelijke ontwik keling van Argentinië op nucleair gebied uitsluitend vreedzame doel einden dient'. Ten aanzien van de Falkland-eilan- den zegt het nieuwe Argentijnse staatshoofd dat een mogelij'ke vrede met Groot-Brittannie 'meer van Londen afhangt dan van ons'. De Britse premier Thatcher heeft aan Alfonsin een boodschap ge stuurd die het begin moet vormen van betere betrekkingen tussen bei de landen. Volgens de Britse minis ter van buitenlandse zaken Howe moet de boodschap worden gezien als een Vriendschappelijk signaal'. 'Het ligt in onze bedoeling middelen te vinden om geleidelijk weer rela ties met Argentinië aan te knopen De boodschap van de premier is on derdeel van dit proces', aldus Howe. Maar hij zei ook dat er niet te on derhandelen valt over de Britse sou- vereiniteit over de Falklandeilan- den. Thatcher feliciteerde Alfonsin met het herstel van de democratie in Argentinië. Alfonsin heeft inmid dels een boodschap teruggestuurd waarin hij aangeeft de toekomst van de omstreden eilandengroep via on derhandelingen te willen bespre ken. Kernzin van zijn boodschap was: Waar een wil is, is een weg. V Jeruzalem/Beiroet Israël blijft weigeren garanties te geven voor een veilige af tocht van PLO-leider Arafat uit de Noordli- banese havenstad Tripoli. Om die ga ranties is met name gevraagd door Grie kenland, dat schepen ter beschikking stelt voor de evacuatie van Arafat en zijn 4.000 getrouwen. Arafat zelf vroeg aan Syrië en Saoedi-Arabië om dekking vanuit de lucht tijdens het ver trek van de Fatah- -miiitairen. De Israëlische rege ringswoordvoerder, Dan Meridor, weigerde gisteren antwoord te ge ven op de vraag of Is rael een evacuatie-kon vooi ongemoeid zal la ten, Meridor hekelde ook weer het feit dat Arafat en zijn getrou wen onder VN-vlag willen varen, 'De VN behoort geen terroristische groep te helpen bij zijn vertrek van de ene naar een an dere basis', aldus Meri dor. Westerse diploma ten achtten het echter ondenkbaar dat Israel een buitenlands schip onder VN-vlag zou aan vallen. Zij zeiden dat de Israëlische regering duidelijk wil dat Arafat en de wereld in het on zekere blijven over de bedoelingen van Israël om zo het ongenoegen te laten blijken over het VN-besluit. Een hoge Israëlische functionaris, die ano niem wenste te blijven, zei dat de regering-Sja- mir Arafat 'wat onvei ligheid' wilde bezorgen. Hij zei dat Israel wel wil dat de PLO Liba non verlaat 'maar niet in een koninklijke trein met een escorte van de beschaafde wereld'. Terwijl het in het ge bied rond Tripoli en Beiroet gisteren rustig bleef was er aan het di plomatieke front koortsachtige activiteit om Israël af te brengen van zijn verzet tegen de evacuatie. De Italiaanse regering heeft volgens kranten in Rome besloten een vrachtschip naar Liba non te sturen om 6? zwaargewonde Pale stijnse guerrillastrijders uit Tripoli te evacueren. EEHL f San Salvador De militai re kapel speelt in de scha duw van een hoge dikke boom. De vrolijke klanken trekken door de gelederen van honderden duidelijk vermoeide militairen, die op de binnenplaats van de ka zerne staan opgesteld. Op de plaats rust, wapens en be pakking naast zich op de grond. Betaaldag voor het élite-bataljon Atlacal, dat vanuit de provincie van San Vincente een speerpunt vormt in de strijd tegen de linkse opstandelingen. Die strijd verloopt niet gun stig voor het leger van El Salvador. Ondanks Ameri kaanse steun in de vorm van wapens en training. Corruptie onder officieren en het uitblijven van duide lijke militaire successen hebben het moreel aange tast. Er zijn pessimisten die beweren dat het leger totale ineenstorting nabij is. Dat wordt natuurlijk krach tig tegengesproken door de legerleiding, de regering en functionarissen van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad San Salvador. Ze geven echter toe dat de opstandelingen in het oos ten van het land belangrij ke vorderingen maken en dat het leger dringend be hoefte heeft aan een duide lijk succes. Op zo'n succes wordt zeker gehoopt in de provincie San Vincente, waar het leger zijn elite-troepen heeft ge concentreerd en een pacifi catie-programma uitvoert, in de hoop de burgerbevol king voor zich te winnen. Die activiteiten worden ge coördineerd vanuit de pro vinciehoofdstad San Vin cente, aan de voet van de enorme uitgebluste vulkaan Chinchontipac op de hoge top waarvan de opstande lingen hun strategisch hoofdkwartier hebben ge vestigd. Het veroveren van die top zou inderdaad een succes van betekenis zijn. Maar aile pogingen in die richting hebben tot nu toe gefaald. Machteloos In de superieure aanwezig heid van naar schatting 500 tot 1000 rebellen op de top van de Chinchontipac weer spiegelt zich de machteloos heid van het leger. Trou wens op de top niet alleen, zoals wij het zagen in het sterk gehavende en volko men verpauperde dorp San ta Clara, op nog geen zes ki lometer van San Vincente. In de afgelopen maanden is het dorp zeven tienmaal be zet geweest. Nu eens door het leger, dan weer door de opstandelingen. Thans is het een merkwaardig, spookachtig niemandsland, waar de straten zijn openge broken om barrières op te werpen en alle pogingen om in het kader van het pacifi catie-programma vernieu wingen aan te brengen, 2ijn opgegeven. De paar duizend inwoners yan Santa Clara voelen zich' van God en ie dereen -erlaten. Voesel is er nauwelijks. De doktet komt ei- één keer per maand, maar hij heeft geen medicijnen. Geregeld ko men er wel de robellen, voorafgegaan door een zo op het oog ongewapende verkenner. Hij stond er in eens onder dekking van een muur. Voorzichtig om zich heen kijkend, of de weg vrij was. Hij gaf toe dat hij tot de opstandelingen behoor de, maar zei vervolgens dat hij ons verder mets te ver tellen had. De verkenner verdween in de looppas in één van de zijstraatjes. Over het dorp hing een beklem mende 'High-Noon-achtige' stilte. Plotseling verschenen er uen, twintig en tenslotte zo'n dertig rebellen. Voor het merendeel opmerkelijk jong. Sommigen leken niet ouder dan 15 a 16 jaar. Ze kwamen van alle kanten het dorp binnen. Tot de tan den gewapend en met de vinger aan de trekker. Eén van hen, die zich Juho noemde, was wel bereid om te praten. Terwijl de ande ren zich verspreidden, ken nelijk om in het leeggepluk te Santa Clara toch nog wat voedsel te bemachtigen, vertelde hij triomfantelijk dat zij de oorlog tegen het leger aan het winnen wa ren. Met Kerstmis zou her wel eens over kunnen zijn. f voegde hij er veclbeieke nend aan toe. Van de aan staande presidentsverkie zingen, in maart van het volgend jaar, moest hij mets hebben: 'boerenbedrog dat geen vrede kan brengen. Vrede kan er pas zijn, als wij de macht hebben over genomen. En daarmee zijn we nu druk bezig'. Het klonk als iets heel vanzelf sprekends. Ook m het scha mele kruidenierswinkeltje van Santa Clara, waar wat sigaretten en enkele colaf lesjes vol gezuiverd water werden besteld cn opval lend genoeg, niet afgete kend. Aan het gevraagde werd prompt voldaan. Ook dat was vanzelfsprekend De plaatselijke bevolking heeft allang opgegeven om zijn voorkeur uit te spre ken. In Santa Clara en om geving hebben de bewoners in hun angst en onzeker heid, witte vlaggen uitgesto ken, ten teken dal zij ner gens bij horen. Na nog geen vijf minuten, op de weg te-» rug naar San Vincente,' vrachtwagens vol soldaten. Het militaire kat-en-muis-J spel van El Salvador. Londen De gehele Britse krantenwereld komt woens dag weer plat te liggen. Dit is het gevolg van een actie waartoe de typografenbond NGA zaterdagmiddag heeft besloten. Met dit gebaar wil de bond uiting geven aan zijn verontwaardiging over de in totaal drie miljoen gul den boete die de NGA is op gelegd wegens herhaalde door onze correspondent Ewout Janse in Londen 'minachting van de recht bank'. De 130.000 leden tel lende vakbond had bij voort during geweigerd gevolg te geven aan een gerechtelijk bevel een onwettig geachte massale stakingspost bij een drukkerij in Warrington te beëindigen. De inzet van het reeds lang lopende conflict tussen NGA en de uitgever van een aan tal huis-aan-huis-bladen in Noord-Engeland, Eddie Shah, is het ontslag van zes typografen. Zij hadden ge staakt omdat Shah weigerde de closed-shop (het verplich te vakbondslidmaatschap) voor de werknemers van zijn bedrijf in te voeren. Reeds eerder heeft de natio nale pers door een NGA-ïac- tie enkele dagen stilgelegen wat een schadepost oplever de van rond 40 miljoen, gul den. De nieuwe 24-urige |ta- king van woensdag omyat ook provinciale bladen zoaai de derving van inkomsten nog groter zal zijn. De NGA ziet zieh al gesteld tegenover eisen tot schadevergoeding van de nationale da§*" en lijkt in zijn jongste wan- hoopsactie regelrecht op een bankroet af te stevenen. De hoop van de bond is er op gevestigd dat de andere krantenuitgevers op Eddi£ Shah druk zullen uitoefenen weer met NGA te onderhan delen. Maar Shah is geeniw van de nationale bond van dagbladuitgevers en heen zich trouwens voor enig* druk van buiten tot nu niet gevoelig getoond. voorzitter van de bond van dagbladuitgevers, Marsh, heeft een beroep i op de vakcentrale TUC gedaan om tussenbeide te komemen de NGA van zijn kamik#6* koers af te houden. Den Ploej; wi] e moet wetgt In d€ Jenm staats pakt. daarti kend' dierei ten, f, 'den i Wet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4