BINNENLAND EVP doet niet mee aan Europese verkiezingen Slordigheid maakt het de computer inbreker makkelijk "Boycot Oostenrijk' Uiver grote trekpleister Verboden hormonen gevonden f 100.- f 500.- f 1000.- Nieuwe wet voor dieren Opvarenden gekapseisd jacht nog spoorloos Ministerie stelt delegatie samen PI KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OP HET BINNENHOF KUNT ZIJN. Plan voor veiligheid in verkeer is klaar Niet twee gevangenen in een cel ONTSPOORD NA BOTSING Agent van oplichting verdacht GEVAAR SCHUILT BIJ HET EIGEN PERSONEEL Rotterdams Nieuwsblad I maandag 12 december 1933 Schirmonnikoog Bij Schirmonnikoog is gistermid dag sen gekapseisd jacht ge- vonen. Van de opvarenden ontbeekt ieder spoor. Het jach dreef langs de noordelij ke sheepvaartroute. HetPoolse vrachtschip Kruty- nia,iat het lege jacht ontdek te, ïeeft naar drenkelingen gezcht. Ook een reddingboot uit ..auwersoog en de rijkspo- litiete water gingen op onder- aoe( uit. De zoektocht werd eva na negen uur gisteravond 1 Op zoek naar orders in T aiwan Schiphol Een overheidsdelegatie gaat in Tai wan onderzoeken of dat land behalve duikboten ook niet-militaire produkten uit Nederland wil betrekken. De delegatie, die gisteren vertrok, staat onder leiding van de oud-staatssecretaris voor exportbevordering, ir. W. Dik (D'66). Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft opdracht tot de missie gegeven. De resultaten van het bezoek zullen worden betrokken bij de discussie in het kabinet over de vraag of het RSV- concern vier nieuwe onder- zeeers aan Taiwan mag leve ren. Daarover wil het kabi net uiterlijk in januari vaN het volgend jaar beslissen. De volksrepubliek China heeft grote bezwaren tegen die leve rantie. Taiwan wordt door Ne derland niet als staat erkend; de volksrepubliek wel. Vlak voor het vertrek zei de legatieleider Dik op Schiphol dat hij het geen probleem acht dat Nederland Taiwan niet er kent. De suggestie van ziin partijgenoot Engwirda, fractie voorzitter van D'66 in Tweede Kamer, om ook een soortgelij ke missie naar China te zen den, noemde Dik „een ver standig idee". De delegatie bestaat verder uit ir. J. P. Hanse, hoofd van de afdeling metaalverwerkende industrie van het ministerie van economische zaken en W, A. M. Melis, tot voor kort commissaris militaire produk- tie van dit ministerie. RDM Minister Van Aardenne meent dat de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) een rede lijke kans maakt op een order voor de bouw van twee onder- zeeers voor Australië. Van Aardenne keerde gisteren te rug van een bezoek aan Au stralië. De order zou in 1986 moeten worden geplaatst. Con crete afspraken zijn echter nog niet gemaakt. Bloedonderzoek bij kinderen in Stein Stein Bij kinderen lussen de twee en de twaalf jaar in het Limburgse Stem zal het loodgehalte van het bloed worden on derzocht door het Rijksinstituut voor de volksgezondheid. Als de resultaten van dit onderzoek daartoe aanleiding geven, zullen ook bloedproeven worden genomen bij alle andere omwo nenden van de ernstig met looderts verontreinigde bodem van de plaatselijke haven. Amersfoort De Evangeli sche Volkspartij (EVP) doet niet mee aan de Europese verkiezingen in juni 1984. Het EVP-congres besloot za terdag met 175 tegen 127 stemmen varf deelname af te zien. Daarmee staat het Groen Progressief Akkoord, de samenwerkingsiijst voor de Europese verkiezingen van PPR, CPN, PSP. EVP en Groen Platform, op losse schroeven. Eerder stemden PPR, CPN en PSP in met een gezamen lijke kandidatenlijst. Het Groen Platform beslist daar komende zaterdag over. Roel van Duyn van het Groen Platform, zei na de stemming op het EVP-con- gres te verwachten dat nu ook het Groen Platform zal besluiten zich terug te trek ken. Leden van het Groen Plat form en van een aantal pro vinciale groene partijen en lijsten hebben besloten de plenaire vergadering van het Groen Platform zaterdag 17 december te adviseren over te gaan tot de oprichting van een Groene Partij Neder land. De groene partijen in de pro vincies Utrecht. Friesland, Gelderland en Limburg wil len volgens een woordvoer der van het Groen Platform als zelfstandige groep aan de Europese verkiezingen deel nemen, zonder samen te werken met de kleine linkse partijen. Zij denken dat klein links wil profiteren van de aantrekkingskracht van de groenen op de kiezer. PPR-voorzitter Wim de Boer toonde zich evenals CPN-wafarnemer Ton van Hoek minder pessimistisch dan Roel van Duyn over deelname van het Groen Platform aan de afgeslankte samenwerkingsiijst. De Boer zei wel, dat de PPR zich ondanks het afhaken van de EVP en wellicht ook het Groen Platform gebon den acht aan de afspraken met PSP en CPN. Een sa menwerkingsiijst van de drie kleine linkse partijen die zich al in congressen hebben uitgesproken voor het Groen Progressief Akkoord, ligt dan ook voor de hand. Het voornaamste bezwaar van de meerderheid van het EVP-congres tegen het Groen Progressief Akkoord had betrekking op de samen werking met CPN en PSP, De meerderheid van het con gres stek zich nog steeds op het standpunt dat het beter zou zijn de politieke ankers uit te leggen dicht ter linker zijde van het CDA. De opstelling van het con gres van de EVP betekent een nederlaag voor het enige Tweede-Kamerlid van de EVP, Cathy Übels Zij had zich vierkant geschaard ach ter de samenwerkingsiijst voor de Europese verkiezin gen van juni volgend jaar Mevrouw Ubels trekt geen consequenties uit haar ne derlaag. Ook de onderhande laar van de EVP, vice-voor - zitter J. P. Feddema blijft voorlopig aan als bestuurslid. Een commissie zal een on derzoek instellen naar Fed- dema's rol bij de onderhan delingen over een Groen Progressief Akkoord. Eerder was deze rol aanleiding voor het bestuur om Feddema te royeren. Duizenden mensen bezochten dit weekeinde hangar 8 op Schiphol. Daar stond een kopie van de Uiver, het beroemde vliegtuig, waarmee de KLM in 1934 de luchtrace Londen-Melbourne won. De omgebouwde DC-2 vertrekt volgende week voor een herhaling van deze beroemde vlucht. Een van de bemanningsleden van het toestel is de kleinzoon van KLM-oprichter Albert Plesman. ÉiiifitÉê Den Haag Het kabinet is het eens geworden over het zogenoemde nationaal plan voor de verkeersvei ligheid. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) zal het plan volgende week naar de Tweede Kamer zenden. In het plan staan plannen om de verkeersveiligheid de komende twee jaar te bevorderen. De kosten be dragen naar schatting 40 miljoen gulden. Scherpenhuizen heeft at ankele malen geprobeerd zijn plan in de kamer te krijgen, maar steeds kwam men in het kabinet tot de conclusie dat het teveel geld zou gaan kosten. Den Haag Staatssecreta ris Korte-van Hemel (jus titie) voelt er weinig voor het capaciteitsprobleem in de Nederlandse gevange nissen op te lossen door twee gevangenen ïn een cel te zetten. Het Openbaar Ministerie waarschuwde de staatsse cretaris er in zijn jaarver slag voor dat een dergelij ke keus zich opdringt door het grote gebrek aan cel len. Korte-van Hemel vindt echter, dat de cellen m de Nederlandse gevan genissen volstrekt niet ge bouwd zijn op meer dan één bewoner. Baarle-Nassau In een garage in Baarle-Nassau is dit week einde 350 liter verboden groei hormoon in beslag genomen. Dat is de grootste partij die ooit in de Benelux is gevonden. Die hoeveelheid is voldoende voor 350 000 'groei-mjecties' bij kalveren. De handelswaarde bedraagt ongeveer 350.000 gul den. Volgens de politie ts een deel van de vloeistof kanker verwekkend Laboratory umon- derzoek moet uitwijzen om welke hormonen het precies gaat De partij is opgespoord door de rijkspolitie van Baarle Naus- sau, samen met de algemene inspectiedienst van het minis terie van landbouw en visserij. Er zijn nog geen aanhoudin gen verricht. ADVERTENTIE kom en doe mee. win cadeau-cheques iedere week 6 prijswinnaars Den Haag Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) een wetsvoorstel presente- s ren over welzijn en gezond- theid van dieren. Dit voorstel moet de huidige 'versnipperde' wetgeving vervangen, «t de nieuwe wet wordt die renmishandeling volgens de staatssecretaris harder aange pakt. De huidige bepalingen daartegen zijn 'niet toerei kend'. Ook de huisvesting van dieren, regelgeving over slach ten, fokken en doping bij paar den is vervat in de nieuwe wet. Een 87-jarige mar uit Dalfsen is dit weekeinde om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen de locomotief van een trein botste op een met knipper lichten beveiligde spoorwego vergang in Hattum. Door het ongeluk ontspoorde de locomotief. Het voorste trein stel gleed vervolgens van de dijk. Van de twintig passagiers liepen er drie lichte verwondin gen op. Een tweede treinstel bleef naast de rails staan. Volgens de NS heeft het slacht offer de stoplichten vermoede lijk niet gezien door de laag staande zon. Utrecht Mijdt Oostenrijk als vakantieland. Die op roep deed voorzitter Schakel van de PCB Wegvervoer de protestants-christelijke organisatie van onderne mers ïn het beroepsgoede- renvervoer op een bijeen komst in Utrecht. Schakel (oud-kamerlid voor het CDA) wil een dergelijke 'vakantieboycot' uit protest tegen de aangekondigde ver dubbeling van de tolgelden voor buitenlandse vrachtwa gens in Oostenrijk. „Sneeuw vind je ook in Beieren of Frankrijk", aldus Schakel. Hij noemde het de moeite waard Oostenrijk te treffen in zijn belangrijkste inkom stenbron: het toerisme. Scha kel wees erop dat de Bonds republiek Duitsland en Zwitserland overwegen als tegenmaatregel tol te gaan heffen voor (uitsluitend) Oostenrijkse vrachtwagens. Hij vroeg minister Smit- -Kroes (verkeer en water staat) ook in Nederland har de maatregelen tegen de Oostenrijkers te nemen. Den Haag Een 23-jari- ge agent van het politie korps in Leiderdorp is door de Haagse politie ingesloten in verband met de oplichtingen door een Belgische ncp-am- bassadeur. Bij deze zaak zijn twee Haagsde da mes, een bank en enkele artotheken voor 2eker een miljoen gulden opge licht De agent, die zich vrij willig op het Haagse hoofdbureau kwam mel den, wordt verdacht van heling, verduistering en of medeplichtigheid aan de oplichtingen. De hoofdverdachte, een 31-jarige Belg, die zich uitgaf voor 'ambassa deur van de Verenigde Arabische Emiraten', is nog steeds voortvluchtig. De woordvoerder van de Haagse politie wilde niet zeggen wat precies de betrokkenheid van de gearresteerde agent bij deze zaak is. Ook is niet bekend of de Leiderdorp- se politieman al een be kentenis heeft afgelegd. Vorige week arresteerde de politie een 22-jarige man uit Bentvel t in een als 'ambassade' ingerich te luxe-flat in Den Haag. Deze man, die in een Rolls Royce en andere kostbare auto's met val se CD-nummerplaten reed, was de rechterhand van de Belg. Vanuit die Haagse flat opereerde de hoofdver dachte, die als 'Graaf de Launois Nihayyan'door het leven ging. Amsterdam Toenemend gebruik van computers leidt tot een groeiend misbruik daarvan. De beste beveili ging tegen computer-crimi- naliteit in het bedrijfsleven is eerder een zaak van in terne organisatie met vol doende controlemogelijkhe den en moeilijke wacht woorden, dan een kwestie van techniek. Dat is de conclusie van een za terdagmiddag onder leiding van Ton Planken in Amster dam gehouden forumdiscussie naar aanleiding van de film 'Wargames', waarin een jon gen bijna de derde wereldoor log veroorzaakt door per onge luk in te breken in de grote Amerikaanse defensiecompu- ter via een gewone telefoon lijn. Het automatiserings-oplei- dingsinstituut NOVI organi- door Mark Glotzbach seerde een discussie naar aan leiding van zijn 25-jarig be staan. Een Wargames-toestand kan m Nederland beslist niet, luid de de verzekering van drs. H. J. Koenen, directeur automatisering van het minis terie van defensie. In Amerika eigenlijk ook niet, hoewel men daar wat meer gebruik maakt van openbare netten. Koenen: „Defensie heeft ei gen, besloten telefoon- en da talijnen. Van buitenaf inbre ken in het wapen- en com mandocomputersysteem is uit gesloten. Wel kan gevaar van binnenuit komen van het ei gen personeel, dat op de hoog te is met ingebouwde beveili gingen". Voor de hand liggende wacht woorden, onverschillige om gang met toegangscodes, kort om slordigheid maakt het in het bedrijfsleven de compute rinbreker 2eer gemakkelijk, het steeds kleiner en 'gebrui kersvriendelijker' worden van computersystemen vergroot de kans op misbiuik nog eens. Prof. dr. I. S. Herschberg: „Het betrappen van een computermis bruiker is vrijwel ondoenlijk". Ir. M. R. Laman, adviseur van het accountantskantoor Bak kenist, Spits en Co.: „Op open bare netten zit een rechtlijnige methode van beveiliging, want programmeurs denken nu eenmaal rechtlijnig Dat maakt administratieve bedrijven zeer kwetsbaar". Sport De meeste computermbrekers gaat het om de sport „Je bent er zo in", volgens prof. dr I. S Herschberg van de TH in Delft Hij feert zijn studenten zelfs in te breken in computer systemen. „Wanneer een stu dent een breekijzer heeft ge vonden voor een bepaald sy steem, dan werkt dat op alle zelfde systemen overal ter we reld. En die systemen hebben dan nog een beveiliging, die uit hetzelfde handboek komt". Ter lering licht Herschberg zijn slachtoffers naderhand al tijd m. Twaalf gevallen van inbraak van buitenaf zijn hem inmiddels bekend. Vier heeft Herschberg er op zijn eigen naam. Hij noemde het betrap pen van computermisbruikers vrijwel ondoenlijk, omdat dan tienduizenden boodschappen per dag moeten worden uitge- zeefd. „Bij grote systemen is men al lang blii als men ze aan de gang kan houden", zei Her schberg. Prof. A. J. van 't Klooster van de Groningse Universiteit haaide een enquête aan over computercriminaliteit in be dt ijven. gedurende een tienja rige periode, tot 1980. Twaalf honderd reacties leverden 250 gevallen op van ongeoorloofd computergebruik, 250 gevallen van computermisbruik en 200 gevallen van programma-dief stal. „Er wordt in computero pleidingen te weinig aandacht besteed aan veiligheidssyste men", was de slotsom van prof. Van 't Klooster, „Justitie krijgt slechts zeer weinig gevallen van compu tercriminaliteit te behande len", zei mr. H. A, van Brum- men, officier van justitie in Dordrecht. Exacte cijfers kon hij niet geven. Hij heeft zelf tot nu toe met drie zaken te maken gehad, alle van compu termisbruik door eigen perso neel van het bedrijf. „Angst dat de niet-beveiiigde computerboekhouding in de, publiciteit komt, is de voor naamste reden van het geringe aantal meldingen", aldus mr.1 Van Brummen, „Men regelt de fraudegevallen liever binnens kamers. Alleen als justitieel ingrijpen geld kan terughalen, schakelt men politie en justitie ui. Nu gaat het meestal nog om eigen personeel, maar ik houd mijn hart vast als de echte cri minelen zich met de compu termisdaad gaan bezighou den".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5