Spaland komt er misschien maar voor de helft Feministes wachten op meer nieuwbouw Van Iersel keurt strijd Schiedam en Rotterdam af B en W handhaven verhoging huren Wethouder Coenen geeft bejaarden eerste sleutel voor Schuurhof VLAABDfNGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Amnesty herdenkt "de mensenrechten Toekomstige wijk: Woudhoek-Oost? Sigarettendieven rammen de gevel Vierhonderd j bejaarden hl-, krijgen alarmsysteem Man bekent 20 inbraken Jongen gewond bij schillen van aardappels Kerstbomen gestolen Brandweer laat vuur uitbranden Meisje (15) aangerand Inbrekers betrapt MAANDAG 12 DECEMBER 1983 asten, i 35, ÏrS (S0W ié aan rJapd «ken. .0.10- egos. abOy- pe Vlaardingse afdeling van Amnesty Inter nationa! heeft zaterdagmiddag herdacht dat 35 jaar geleden de Universele Verklaring van de rechten van de mens door de Verenigde Naties werd opgesteld. Rond de klok van een uur werden op de Grote Markt door leerlin gen van Vlaardingse scholen honderden bal lonnen opgelaten. Ce demissinaire wethouder van onderwijs, Arij Maarleveld, gaf het startsein door een ballon met een doorsnee van een meter zes tig en vijf meter in omtrek op te laten. Aan de ballonnen was een kaartje bevestigd, waarop de Universele Verklaring was gedrukt. In .gebouw De Hoekstee in Hoek van Holland wérd een manifestatie gehouden ter herden king van het opstellen van de Verklaring. Hieraan werkten verschillende artiesten mee. Burgemeester J. de Bruin van Naaldwijk, voorzitter van de Westlandraad, ontstak in de grote zaal een kaars als symbool voor het licht dat Amnesty International probeert te b'rengen in het donkere bestaan van vele po litieke gevangenen. Schiedam Sigarettendieven hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de pui geramd van het zoetwarennandelscentrum in de De Hoopstraat in Schiedam. /olgens de politie hebben de lieden acht tot tien keer met le,auto tegen de pui gereden, ïij.gingen er met 6500 gulden ian', rookwaren vandoor. De ■igenaar, een 59-jarige inwo- ier-'van Gouda, heeft aangifte ;edaan bij de politie. Iet is de tweede keer in een veek, dat in het handelseen- rura wordt ingebroken. Vori- »e week werd bij een inbraak Ie gevel van het pand ook al ;eramd. De pui was daarop al 'er^tcvigd met ijzeren binten. De schade, die door de tweede aanrijding* is veroorzaakt, is atizienlijk. Schiedam Voor 430.000 gul den wil de gemeente een lalarmsysteem aanleggen in vierhonderd woningen van bejaarden, zodat die via een ilruk op de knop hulp kunnen inroepen. Het gaat om twee honderd woningen in bejaar dencomplexen en tweehon derd individuele huizen. A! jarenlang wordt op een der gelijk alarmsysteem aange drongen, zodat bejaarden lan ger* zelfstandig kunen blijven iwonen. Het alarmsignaal zal ■ia de CAI binnenkomen bij en meldkamer, die vervol gens familie of bekenden waarschuwt dat er iets aan de hand is. Er is vanaf gezien dat in professionele handen te ge ven, omdat de kosten dan te hoog oplopen. Volgens plan zal op vier plaatsen in de woning een alarmknop worden aange bracht. Wanneer de verwach ting bestaat dat de woningen in de toekomst niet weer door een bejaarde wordt bewoond, zal worden gekozen voor een (duurder) draagbaar alarm. Het alarmsysteem zal de be jaarden elf gulden per maand gaan kosten. Voorlopig wil de gemeente niet meer dan 400 aansluitin gen realiseren. Mocht de be langstelling groter zijn, dan zal or een wachtlijst worden opge steld en zal al naar gelang de urgentie worden aangesloten. Schiedam Wethouder Zijdeveld houdt er reke ning mee, dat de toekomstige nieuwbouwwijk Spa- land maar voor de helft wordt gerealiseerd. Er zijn 3100 woningen gepland op 84 hectare tussen de Harreweg en de Poldervaart, maar er valt aan te denken om voorlopig slechts 40 hectare te benutten voor 1750 woningen. Hiervan is 18 hectare nu direct als bouwterrein be schikbaar; goed voor 800 woningen. Het te bebouwen gebied ligt tegen Woudhoek-Noord aan geklemd. Er zou een brug over de Harreweg moeten worden aangelegd om de twee wijken te verbinden. Dat is. overeen komstig het bestemmingsplan Woudhoek-Noord, een brug in het verlengde van de Scheep vaartweg in oostelijke rich ting. welke route uiteindelijk zou uitkomen bij de verlengde Zwaluw laan. Vlaardingen Het zal nog wel even duren, voor in Vlaardingen een woonbuurtje, wat de straatna men betreft, gewijd zal worden aan vooraanstaande feministes. Een sug gestie van het PvdA-raadslid Hen- ny Goedknegt, om een wijkje in Holy-centrum te vernoemen naar mensen als Aletta Jacobs, Joke Smit, Suze Groeneweg en de on langs overleden Vlaardingse femi niste Jo van der Mark zal pas op een later tijdstip worden bekeken, als er weer nieuwe straatnamen moeten worden uitgegeven. Goedknegt had de suggestie gedaan tijdens de laatste vergadering van de raadscommissie voor cultuur en emancipatie. Wethouder Arij Maar leveld vroeg haar toen, een lijstje te leveren met namen van vrouwen, die ervoor in aanmerking zouden komen om in een straatnaam ver noemd te worden. Omdat vrij kort daarna de commissie voor algemene zaken een advies moest geven over de straatnamen voor een nieuw wijkje in Holy-centrum heeft Hen- ny Goedknegt dat met spoed ge daan, zodat het wellicht nog zou lukken om die wijk een feminis tisch karakter te geven. De commis sie besliste echter anders: het oor spronkelijke voorstel, om de straten in dat buurtje namen van kruiden te geven, welke kruiden de plant soenendienst in de straten ook zou aanplanten, werd overgenomen. Wat de feministes betreft is het dus wachten op meer nieuwbouw in de stad. Was bij het suggestielijstje van Goedknegt ook de Henny Goedk- negtlaan? Henny: „Nee hoor! Dan zou ik eerst dood moeten zijn! Want ik heb begrepen dat in principe al leen overleden mensen kunnen worden vernoemd, omdat ze anders tijdens hun leven wellicht nog van opvatting zouden kunnen verande- Vlaardingen Een 28-jarige Vlaardinger heeft tegenover de politie meer dan twintig in braken in woningen bekend, die hij pleegde om aan geld voor heroïne te komen. Zijn Werkterrein lag vooral in Holy. Maar ook in andere de len van de stad sloeg hij toe. Verder drong hij in Schiedam (driemaal) en Maassluis (twee maal) hutzen binnen. Om de gestolen goederen te kunnen vervoeren had hij en kele maanden geleden in Gou da een auto gestolen. Hij was vooral uit op geld, sieraden, foto- en geluidsapparatuur. grootste deel van de buit had de Vlaardinger al ver kocht om heroïne te kunnen kopen. De man is inmiddels §an de officier van justitie in Rotterdam voorgeleid. Ook werd een 22-jarige Rot terdammer, die in Vlaardin- gen is gearresteerd, voorgeleid op verdenking van inbraken. [Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang en er wor den meerdere arrestaties ver wacht. Schiedam CDA-kamerlid mr. Joost van Iersel vindt het 'afkeu renswaardig' hoe Schiedam en Rot terdam elkaar in de haren zitten, waar het gaat om behoud van werk gelegenheid, Hij maakte het al mee bij de ontmanteling van de RSV, toen Rotterdam zich inzette voor de RDM en Schiedam voor Wilton-Fij- enoord, en nu maakt hij het weer mee. waar het gaat om de duikbote- norder voor WF. De gemeente Schiedam is voor, de Rotterdamse burgemeester Peper is tegen, omdat China tegen is en de levering van duikboten aan Taiwan de wereldha ven orders uit China kan kosten. „Het doet mij wonderlijk aan, dat in een zo samenhagende regio de be langen zo uiteenlopen", aldus Van Iersel tijdens een politiek forum, dat hij samen met de Schiedamse loco burgemeester Reinier Scheeres dit weekeinde hield in café The Pub. „Een prachtige ambiance", vond hij, „in zo n sfeer moet de politiek ei genlijk plaatsvinden." Hoewel er belangrijke kwesties aan In een 'gezellige ambiance', al dus het CDA-kamerlid Van Iersel, vond het politiek forum met loco burgemeester Scheeres plaats. Het publiek bestond uit een klein groepje politici en stamgasten van The Pub. de orde kwamen rond Wiïton-Fije- noord, waren er teleurstellend wei nig mensen van de Schiedamse werf naar het forum gekomen. Vlaardingen volgens het van B en W geen re den om terug te ko men op het voorne men de huren van winkels en bedrijfs panden. die in eigen dom zijn bij het ge meentelijk woningbe drijf, aan te passen aan de huurprijzen van particuliere pan den. De winkeliersvereni gingen van de Dirk de Derdelaan en van de Van Kogendor- plaan hebben enkele maanden geleden te- - Er is college gen die maatregel ge protesteerd. De gemeente heeft de hoogte van de huren vergeleken met de bedragen, die voor particuliere bedrijfs panden betaald moe* ten worden. Daarbij is rekening gehouden met factoren als lig ging en ouderdom, en vervolgens is een per centage vastgesteld, waarmee de huren extra zouden moeten worden verhoogd. Voor de winkels aan de Dirk de Derdelaan leverde dat een extra huurverhoging van 22 procent op, terwijl de ondernemers op de Van Hogendorplaan meer dan 26 procent extra huur moeten betalen. De gemeente heeft wel besloten, dat die huurverho ging uitgesmeerd over vijf jaar zal worden ingevoerd, zodat de ondernemers niet in één keer een flink be drag kwijt zijn. Als een winkelpand leeg komt krijgt de even tuele nieuwe huurder wei meteen de nieu we huurprijs te beta len. De winkeliersvereni gingen hadden in brieven aan de ge meenteraad scherp te gen die extra huur verhoging geprotes teerd. De onderne mers vinden de maat regel in een tijd, waarin veel winke liers het toch al erg moeilijk hebben, vol strekt ongepast. Het college van B en W echter laat de com missie voor economi sche zaken, die deze week een antwoord brief moet goedkeu ren, weten geen aan leiding te zien om op het besluit terug te komen. Vooral omdat voor de 'zittende' on dernemers de pijn over een aantal jaren wordt verdeeld is daar volgens het col lege geen aanleiding Dat blijkt allemaal uit een no titie, die Zijdeveld heeft voor gelegd aan de commissie ruim telijke ordening, die morgen avond in het stadhuis op de Grote Markt vergadert. Het punt is geagendeerd vóór de bespreking over het cremato rium. 'Zijdeveld schat dat Woud hoek-Noord medio 1985 opge leverd zal zijn. Ondanks de bouwactiviteiten in deze wijk en de problemen op de bouw markt zeggen B en W enn te slagen om projectontwikke laars te blijven interesseren voor woningbouw in Schje- dam. Daarom wil wethouder Zijdeveld alvast voorbereidsn gen treffen voor een verdik- uitbouw in Spaland. waarvan het noordelijk gedeelte nog verder moet worden opgespo ten. Het is afhankelijk van de handhaving van luchthaven Zestienhoven en het woning bouwbeleid van het kabinet, zo blijkt uit de nohtie-Znde- veld, of Spaland geheel kan worden gerealiseerd of slechts voor de helft. Om toch alvast te kunnen gaan bouwen noemt Zijdeveld het verstandig om rekening te houden met beide mogelijkheden. Direct ten oos ten van Woudhoek zou dan gebouwd moeten worden op zo'n manier, dat er altijd nog een volledige wijk van te ma ken is, zonder dat er stede bouwkundig 'geknoeid' moet worden. Het le bebouwen deel Spaland-West kan zonodig al tijd nog de naam Woudhoek- Oost krijgen, vermeldt de noti tie. Een globaal bestemmingsplan met bijbehorende exploitatie- opzet en een structuurschets zouden in de eerste helft van 1984 ontworpen kunnen wor den. Ook is het dan reeds mo gelijk met de hogere overhe den (Rijnmond, provincie en rijk) deze plannen te bespre ken. In het najaar van '84 kan de goedkeuringsprocedure worden afgewikkeld. Zijdeveld hoopt in een houw- stroom, dus meteen in aanslui ting op de bouw in Woudhoek, in Spaland verder te kunnen bouwen. Schiedam Een 16-jarige jongen is zaterdagmiddag gewond geraakt, toen hij een aardappelschilmesje in het linkergedeelte van zijn borstkas kreeg. Dc jongen schilde aardap pels in de keuken van zijn ouderlijke woning aan de Henri Polak straat en gleed uit. De wond, die hij zich zelf in zijn val toebracht, bloedde heftig Het broertje van de gewonde wist dc* bloeding te stelpen door een pluk shag op de wond te leggen De GGD moest er aan te pas komen om de wond te Met het overhandigen van een sleutel zijn zaterdag de eerste bejaardenwo ningen van een serie, die over enkele maanden gereed zal zijn, in gebruik genomen. Maassluis Met het overhandigen van een sleutel aan drte leden van het toe komstige bewonerscomité heeft wethouder Elly Coenen vrijdagmiddag zestien bejaardenwonmgen 'in gebruik genomen'. Het is het eerste aantal van in totaal zestig tweekamerwoningen en zes driekamerwoningen voor bejaarden. In de voormalige pastorie van de Schuurkerk worden ook nog drie bijzondere wonin gen gebouwd. De eerste paal voor het complex woningen, dat als naam Schuurhof heeft gekre gen, is op 13 januari van dit jaar geslagen. Het complex wordt in opdracht van de stichting Humanitas uit Rotterdam in de premiehuursector gebouwd. De wonin gen zijn een ontwerp van het architectenbureau Eijkelenboom, Gerritsen en Mid- delhoek uit Dordrecht en gebouwd door het Aannemingsbedrijf Woudenberg uit Ameide. Schuurhof is hei derde grote complex bejaarden woningen in de gemeente Maassluis Verspreid door Maassluis zijn een aantal kleine projecten be- jaa rden won i ngen gebouwd. Volgens Wethouder Coenen kijkt Maassluis in de toekomst met de bouw van vee! bejaar denwonmgen, omdat momen teel slechts 7 procent van de Maassluise bevolking als be jaarde kan worden aange merkt. Landelijk is dat 14 pro cent. De directeur van Humanitas, de heer A.C van der Kraan, hield de eerste toekomstige be woners voor dat ze met in een gespreid bedje komen „De woongemeenschap moet nog worden opgebouwd door de bewoners. Taken en functies zijn nog niet verdeeld", zei hij komt tn een vat vol poten tiële burenruzies Die kunnen er uitkomen, maar het hoeft niet." Van der Kraan had er. merkte hij op, het volste ver trouwen in. Het hele complex moet in het vooijaar gereed komen. Vlaardingen Een kerstbomenhandelaar met een standplaats op de Floris de Vijfdelaan mist sinds de nacht van zaterdag op zondag zo'n 140 kerstbomen. Hij had de bomen opgeslagen achter een stalen hek, maar de dieven hadden daar geen enkele moeite mee. De waarde van de buit en de scha de aan het hekwerk bedraagt 1650 gulden. De brandweer heeft zondagmorgen bij Vlaardingen Oost Bedrijven de handen vol gehad aan een in brand geraakte tank voor propaangas. Via een lekke afsluiter ontsnapte gas, dat metershoge vlammen veroorzaakte. Omdat de brandweer de lekkende afsluiter niet kon vinden, werd besloten het vuur te la ten uitbranden. Hoewel de vlammen meters hoog waren, sprak een politiewoordvoerder die ook bij de brand was geweest van een 'onbetekenend gevalletje'. Hoe de brand »s ontstaan, was vanmorgen niet bekend. Maassluis Een 15-jar ig meis je* is m Maassluis door een 17- jarige jongen aangerand De ouders v»m het meisje hebben daarvan aangifte gedaan bij de politie Het meisje en de jon gen hadden tn het verleden een relatie gehad, die was ver broken. Bij een nieuwe ont moeting tussen de twee ver greep de jongen zich aan het meisje De jongen is inmiddels vrijgelaten door de politie Vlaardingen De politie heeft het afgelopen weekeinde drie inbrekers op heterdaad betrapt, terwijl ze bij meubel groothandel Zuid-Holland aan de Westhavenkade aan het werk waren. Het drietal varieert in leeftijd van 18 tot 21 jaar en is afkom stig uit Schiedam en Vlaardin gen, De politie kwam ze op het spoor doordat het inbsaaka- .larm overging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9