COMMENTAAR qÊ SS'er Strippel toch vervolgd 'UITKERINGEN TERUGPLOEGEN NAAR WERK' Provincie kan extra bouwen 1 Fraude bij Vediorgroep ontdekt De oorlog en goed en fout Franse militair gedood in Beiroet stel dat er geen krant was 'Nieuw onderzoek naar verzet in de tweede wereldoorlog' WlÉSip: mm 1 VPRO krijgt B-status jg Kunst langs de rijksweg Kohl herhaalt uitnodiging aan Andropov Modewereld strijdt tegen nep Rechters in VS: Baby mag sterven Op Grenada nog slechts politie VS Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 13 december 1983 DE AMSTERDAMSE HISTORICUS Blom heeft er gisteren in zijn inaugurele rede op gewezen dat de geschiedschrijving over de oorlogsjaren in Nederland nog altijd wordt be heerst door de vraag wie 'goed* was en wie Ifout'. Hij be pleitte een vernieuwing van het historisch onderzoek naar 1940-1945: naar zijn mening kunnen geen nieuwe inzich- len baan breken als de nadruk blijft liggen op de 'recon structie en kwalificatie van allerlei gedrag'. Vermoedelijk heeft Blom gelijk. De gang van zaken tot nu toe was en is echter onvermijdelijk, omdat ook de historici die zich met de geschiedenis van de oorlog in dit land bezighielden, vrijwel allen op de een of andere manier bij die oorlog wa ren betrokken. Zij hadden het allemaal ook meegemaakt, het was'hun'oorlog. 'GENERATIES' ZIJN IN het gewone spraakgebruik niet zo zeer diegenen die in hetzelfde jaar geboren zijn, maar mensen die op de een of andere manier bij dezelfde ge beurtenissen zijn betrokken. Bij voorbeeld: de generatie van de Eerste Wereldoorlog, ook wel aangeduid als 'the lost generation', de verloren generatie. In België was zij zo nadrukkelijk aanwezig, dat ze die van de Tweede Wereld oorlog overheerste. Wanneer men Vlamingen die beide oorlogen hadden meegemaakt, naar hun ervaringen vroeg, vertelden zij voornanelijk over 1914-1918. Pas de laatste jaren is de kritische belangstelling voor 1940-1945 in'België toegenomen, mede dank zij de voortreffelijke tv- uitzendingen van Maurice De Wilde. Maar ook daarin gaat het nog altijd om het 'morele oordeel': wie was goed, wie was fout. Misschien nog meer dan op dit ogenblik in Ne derland, want in België is de schuldvraag altijd wat be smuikt gesteld. ER ZIJN VELE voorbeelden te noemen van gebeurtenissen die het leven van mensen zo sterk hebben beïnvloed dat zij er ook hun morele waardensysteem aan hebben ont leend. Zo vertelde ons eens een van oorsprong hervormd man dat in zijn jeugd zijn moeder er aanvankelijk moeite mee had dat hij een vriend had van gereformeerden huize. 'Die familie is weggelopen met de doleantie', was haar koele reactie. Haar eigen vader had namelijk de bewogen kerkstrijd aan het eind van de vorige eeuw meegemaakt en het stempel daarvan had zijn leven ook zijn gezinsle ven mede bepaald. Soortgelijke tegenstellingen deden zich in de Veremgde Staten voor tussen mensen uit de zui delijke en de noordelijke staten: de burgeroorlog heeft daar diepe voren getrokken. Mensen met gelijke ervarin gen hebben vaak in grote fijnen althans ook gelijke morele normen. VOLGENS PROFESSOR BLOM zou er een systematischer onderzoek nodig zijn naar plaats en betekenis van de be zettingstijd in het geheel van de Nederlandse geschiede nis. Dat zou er toe kunnen leiden dat de grenzen tussen de tiende mei 1940 en de vijfde mei 1945 vervagen, meende hij. Ook hier geldt: hij heeft waarschijnlijk gelijk. Van enige afstand bekeken is de Tweede Wereldoorlog allerminst in 1945 geëindigd, sterker nog: zeifs de vooroorlogse perio de ging onverminderd verder, ondanks het einde van de oorlog en ondanks alle gepraat over herstel en vernieu wing. Het vooroorlogse tijdvak eindigde namelijk pas in de jaren zestig, toen die generatie volwassen was geworden die de oorlog niet bewust had meegemaakt. Blom zelf is er een voorbeeld van: zijn opvattingen duiden op grotere dis tantie dan bij voorbeeld 'de geschiedschrijver des rijks', dr. L. de Jong, kan (of: moet) opbrengen. DE JAREN ZESTIG vormen in menig opzicht een breuk met het verleden. Er ontstonden nieuwe politieke opvattingen, waarbij vooral de verhouding burger-gezag opnieuw werd geijkt. Men sprak voortdurend over de 'mondigheid' van de burger en demonstraties en inspraakprocedures waren aan de orde van de dag. Het proces van afstand nemen je gens de Tweede Wereldoorlog gaat steeds verder, waar mee tevens de behoefte vermindert nog volop aanwezig in het werk van De Jong tot het uitspreken van morele oordelen. In kleine gemeenschappen wijst men soms nog iemand na met het harde waarde-oordeel: 'Komt uit een foute familie'. De emotionele discussies over de zaak- Menten, over de affaire-Aantjes zijn met name voorbeel den van diezelfde directe betrokkenheid. Geen wonder dat ook de geschiedschrijving over die tijd vaak dezelfde morele karakteristieken draagt: het is immers contempo raine geschiedschrijving. Tijdgenoten schreven over tijd genoten. HET VERSCHIJNSEL DAT Blom heeft gesignaleerd, was en is onvermijdelijk. Daarmee is het werk van historici als De Jong niet veroordeeld, slechts gedateerd. Zijn selectie en oordeel zijn extra-waardevol, omdat daarmee mede wordt aangegeven hoe hij als tijdgenoot over deze periode van de Nederlandse geschiedenis heeft geoordeeld. Ook de reacties op zijn werk bij voorbeeld de bewogen discus sie over de rol van de Nederlandse Unie behoren in het oordeel van latere historici te worden betrokken. Het be toog van Blom wijst naar langzamerhand onvermijdelijk geworden nieuwe wegen, die het historisch onderzoek naar Nederland in de Tweede Wereldoorlog moet inslaan, maar er mag niet bij worden vergeten dat die wegen pas goed kunnen worden begaan als de oude zijn afgelopen. Dat zal pas definitief het gevai zijn als de 'oorlogsgenera tie' onder de historici haar noodzakelijke werk heeft vol tooid. DEKOK Beiroet Een Franse para chutist is vanmorgen in het centrum van Beiroet gedood, dan w;st U n:et N ■«elite apotheek er open was zo heeft een woordvoerder van het Franse contingent van de multinationale vredesmacht in Libanon meegedeeld. Gewapende mannen openden het vuur op een klein konvooi van het Franse contingent. Een soldaat werd aan het hoofd getroffen en stierf kort daarop m het ziekenhuis. Hamburg De 72-jarige Westduitse oorlogsmisdadiger Arnold Strippel zal alsnog strafrechtelijk worden vervolgd voor een moord op 42 mensen, onder wie vier Nederlanders, tegen het eind van de oorlog in Hamburg. vervolging van de voormalige SS-offcier. Vught De slachtoffers, 20 joodse kin deren en 22 volwassenen, wer den 20 april 1945, op Hitiers verjaardag, in de verwar- mingskelde. van een Ham- burgse school opgehangen. Het strafrechtelijk onderzoek door het openbaar ministerie in Hamburg heeft bijna drie jaar geduurd. Het bleek moei lijk om getuigen te vinden en bewijsmateriaal te verzamelen. Justitie baseert de bewijslast voornamelijk op Britse militai re documenten. Ook zijn men sen uit Frankrijk, Polen en Is rael ondervraagd: overigens zijn zij geen directe getuigen geweest. Experimenten De veertig zijn door Strippel om het leven gebracht om te voorkomen dat ze konden ge tuigen over medische experi menten die op de kinderen, onder wie twee broertjes van acht en twaalf uit Eindhoven, zijn toegepast. De volwassenen waren betrokken bij de ver pleging van de kinderen. On der hen bevonden zich twee verplegers: de in Deventer ge boren Hagenaar Anton Holzel en de Amsterdammer Dirk Deutekom. De slachtoffers zouden eerst verdoofd zijn voordat ze wer den opgehangen. De groep was afkomstig uit het naburige concentratiekamp Neuengam- me. Nederlandse en Franse nabe staanden van de kinderen en volwassenen, die zich hebben verenigd in het genootschap 'Kinderen van de Bullenhuser Damm', genoemd naar de lo catie waar bet drama zich vol trok, verzochten justitie in Hamburg al in april 1979 om Strippel was in Nederland be trokken bij de dood van tien Nederlandse vrouwen in het concentratiekamp Vught in ja nuari 1944, Meer dan zeventig vrouwen werden toen voor straf in een bunker van negen vierkante meter opgesloten. Toen de volgende ochtend de deur werd geopend bleken er tien van hen te zijn o\'erieden. Tol een veroordeling van Strippel is het niet gekomen: volgens de Duitse justitie was er geen sprake van moord, maar van onachtzaamheid en het toebrengen van lichame lijk letsel, feiten die verjaard bleken. Buchenwald Strippel is eerder door een Duitse rechtbank tot levens lang veroordeeld wegens mis daden in het concentratie kamp Buchenwald, waar hij een aandeel zou hebben gehad in een moordpartij op 21 joden. Dit vonnis werd later omgezet in zes jaar. Toen had hij al 20 jaar in de gevangenis doorge bracht. De SS'er, die op dit moment in Frankfurt woont, is ook tot 3Va jaar veroordeeld m het zoge noemde Majdanek-proces. Dit vonnis is nog niet bekrachtigd, omdat hij hoger beroep heeft aangetekend. Amsterdam Prof. J. C, H. Blom <40), die gisteren het ambt aanvaardde van hoog leraar in de Nederlandse ge schiedenis sedert de middel eeuwen aan de gemeentelij ke universiteit in Amster dam, meent dat er opnieuw onderzoek moet worden ge daan naar het Nederlandse verzet in de tweede wereld oorlog. Meer dan tot nog toe het geval is, zou dan aan dacht kunnen worden ge schonken aan mensen die juist géén bijzondere rol hebben gespeeld. Hij wil dat die mensen „nu het nog kan en uiteraard met alle voor zorgen omkleed" moeten worden geïnterviewd. Daarbij zouden volgens Blom problemen van wie 'goed' of 'fout' is geweest minder centraal moeten Staan. Naar zijn oordeel ver keert de wetenschappelijke geschiedschrijving van de bezettingstijd nu te veel „in de ban van goed of fout". Inzicht In zijn rede brak prof. Blom voorts een lans voor interna tionale vergelijkingen om zo meer inzicht te krijgen in de Nederlandse situatie in de oorlogsjaren. Hij vermeldde in dit verband het gegeven dat van de joden in Neder land een aanzienlijk hoger percentage Is omgekomen dan van de joden uit andere bezette landen in West-Euro pa: ongeveer 75% tegenover 40% in België en Noorwe gen, ongeveer 20% in Frank rijk en ongeveer 15% in Ita lië. Grenzen „Het is ook nodig dat de plaats en de betekenis van het tijdvak 1940-1945 in de Nederlandse geschiedenis van de twintigste eeuw wordt onderzocht. De op het eerste gezicht zo scherp te trekken grenzen 10 mei 1940 tot 5 mei 1945 zullen dan vervagen. De aandacht voor de doorlopende lijnen, de invloed van de vooroor logse verhoudingen voor de gebeurtenissen tijdens de be zetting en de op meer gelei delijke manieren uitgeoefen de en merkbaar wordende invloeden van de oorlog zal daardoor toenemen", aldus de hoogleraar. IllllU[rjllllIJ]lltllllll!lilIj|llfllll!l(|||j||||lll|IiniIIEI([Illil1ltlt[llllll]IIIIIlflll!!lllllt!ll!llllIllii[lllllll Den Haag De inwoners van Zuid- Holland gaan het het meest profite ren van het gisteren door minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) gepresenteerde 'Terug- ploegexperiment 1984/'85. In dat experiment wordt geld, dat be doeld was voor sociale uitkeringen, be steedt 'teruggeploegd' aan werk gelegenheidsprojecten voor in totaal 7100 arbeidsplaatsen. Deze provincie krijgt van de ƒ300 miljoen gul den die het rijk- wil uitgeven ƒ72,37 miljoen. "Voor het opknappen van huizen in Zuid-Hol land is ƒ23,5 miljoen uitgetrokken, voor restau ratie van monumenten 6,5 miljoen, voor ver- keersvoorzieningen ruim ƒ8 miljoen, voor wa terschapsprojecten ƒ3,35 miljoen, voor sport J 2,5 miljoen en voor de sector kunst ƒ21.75 mil joen. Dat laatste bedrag wordt verdeeld tussen Den Haag en Rotterdam. Eerder was al bekend geworden dat Den Haag ƒ7,75 miljoen uit de pot zou krijgen als bijdrage in de bouw van een nieuw dans/muziektheater en dat voor Rotterdam 14 miljoen was gere serveerd voor de bouw van een nieuwe schouwburg. Voor twee projecten bij de univer siteit in Leiden is 4 miljoen beschikbaar. Woningbouwverenigingen, waterschappen en lagere overheden gaan ook meedoen: zij steken 500 miljoen in het experiment. De complete lijst voor Zuid-Holland is: Totaal Derden Rijk Axbeïds invest jaren in gldns Project Den Haag Muziek/dans theater Rotterdam schouwburg/ wo ningen/winkels Rotterdam stat.plein Delft kruispunt De Graafweg "Vlaardingen Marathonweg Leiderdorp verb.boezemk. watersch. Oude Veenen Zoe term eer verb.boezemk. watersch. De Ommedyck Hoogh.schap Delfland gemaal Vlotwetering Leiden herinr. bedr.terrein Leiden verb, univ.bibl. Leiden nieuwb. Gaubius inst. Ook gaan forse bedragen naar Zuidhollandse steden voor het opknappen van woningen en restauratie van monumenten. Daarvan is echter geen specificatie gegeven. Zie ook pagina 2 25,25 17,5 7,75 200 61 47 14 320 12 6 6 84 1,3 0,6 0,7 10 2,5 1,1 1,4 20 3.1 1,53 1,56 20 0,6 0,31 0,29 *10 3,0 1,5 1,5 28 8,9 7,6 1,3 60 3 2 1 45 10 7 3 100 Ex- vervalser lacht het laatst De Britse schilder Tom Keating naast zijn zelfportret. Ooit nam hij kunstkenners bij de neus met vervalsingen van oude meesters. Nu heeft hij ze opnieuw verbaasd doen staan door bij een veiling ruim 300.000 gulden op te strijken voor zijn nabootsingen. Keating werd vier jaar geleden veroordeeld wegens vervalsing. Maar hij werd ziek en de aanklacht werd ingetrokken toen artsen zeiden dat hij niet tegen de spanning van een nieuw proces bestand zou zijn. Gisteren kwamen 133 van zijn doeken in de stijl van Rembrandt, Renoir, Monet, Degas onder de hamer. De hoogste prijs werd betaald voor Keatings versie van Constable's 'Hooiwagen'. Het zeer geslaagde 'zelfportret' van Rembrandt die een glaasje drinkt met Keatings moeder bracht ruim 8.000 gulden op. Hilversum De VPRO wordt op 1 oktober vol gend jaar B-omroep. Uit tellingen van het ministerie van WVC is gebleken dat deze om roep meer dan de ver eiste 300,000 leden heeft. De televisiezendtijd van de VPRO wordt met 4Vï uur per week uitgebreid, de radio zendtijd met 25 uur. De VPRO-tv krijgt, wan neer het NOS-bestuur daar vrijdag mee ak koord gaat, zendtijd op zondag van 16.0017.30 en van 19.0523.37. Een woordvoerder van de VPRO noemde het toekennen van de B-status een 'fantasti sche afronding' van de groei van de omroep vereniging. De VPRO heeft de plannen voor nieuwe programma's al klaar. Het personeelsbestand zal met 30 tot 40 men sen worden uitgebreid. Ook is men op zoek naar een ander pand in Hilversum. Groningen Langs de rijks wegen zullen grote borden worden geplaatst die door kunstenaars zijn beschilderd. Dit door een Groningse kun stenaarswerkplaats genomen initiatief is mogelijk geworden door financiële steun uit het bedrijfsleven. De kunstenaars zullen de bor den verfraaien met beelden en teksten. Het aantal borden is nog niet bekend. Zij zullen, voorlopig voor een periode van drie jaar. verspreid over het land worden neergezet. De borden hebben hei formaat van de zogeheten 'billboards', de grote reclameborden die in Amerika langs de autosnelwe gen staan. In Nederland is deze vorm van reclame maken verboden. Bonn De Westduitse bonds kanselier Kohl heeft gisteren Sovjet-leider Andropov uitge nodigd voor een bezoek aan zijn land. In een toespraak tot de leiders van de Westduitse CDU noemde Kohl het van het grootste belang om op het hoogste niveau contacten tus sen Moskou en het Westen te onderhouden. Voorts sprak hij zich uit voor een ontmoeting tussen Reagan en Andropov. Tijdens zijn bezoek aan Mos kou, in juli van dit jaar, nodig de Kohl Andropov al uit voor een tegenbezoek. De uitnodi ging werd door de 69-jarige Sovjet-leider aanvaard, maar een datum werd niet afgespro ken. OOK INVALLEN IN DEN HAAG, ROTTERDAM EN RIJSWIJK Almere De Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft gisteren invallen gedaan in het hoofdkantoor van Vedior Holding bv in Al mere en op elf andere adressen van de Vediorgroep, onder meer in Rotterdam, Den Haag en Rijswijk. Vedior wordt verdacht van fraude met vennootschapsbe lasting en het knoeien met in vest eringspre mies. Volgens justitie bedraagt de fraude ze ker een miljoen gulden. Er zijn drie arrestaties verricht. Tot de Vediorgroep behoren enkele uitzendbureaus, waar onder Dactylo en Interlance. Ook het schoonmaakbedrijf ISO en het bewakingsbedrijf Nedsafe Total Security vailen onder de groep, die voor vijftig procent eigendom is van Vroom en Dreesmann. Het onderzoek van de FIOD richt zich ook op het uitbeta len van zwarte tonen door ISO en Nedsafe. In Almere ts van die werkmaatschappijen de boekhouding in beslag geno men Dat gebeurde ook bij de filialen van ISO m Rotterdam, Den Haag en Rijswijk en Ned safe in Rotterdam. In Almere zijn de directeur en de administrateur van ISO en de administrateur van Nedsafe aangehouden. Rome De grote internatio nale mode-ontwerpers zinnen op maatregelen om vervalsin gen van hun produkten tegen te gaan. In Rome zijn daarom vertegenwoordigers van onder anderen Cartier, Dior, Chanel, Yves Saint-Laurent, Ungaro, en Lanvin bijeen gekomen om met elkaar te overleggen. Allen klagen zij erover dat er in de hele wereld nagenoeg volmaakte imitaties van hun ontwerpen in omloop zijn. Vooral uurwerken, dassen, sjaals en tassen blijken een dankbare prooi voor verval sers. De omzet in deze branche bedraagt naar schatting 50 miljoen gulden per jaar. In Ita lië hebben de vervalsers 30 procent van de markt in hanc: j-den. Washington Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft gisteren besloten geen bevel te geven lot operatie van een twee maanden oude baby. Het kmd is geestelijk en lichame lijk ernstig gehandicapt. Ope ratie zou zijn leven twintig jaar hebben kunnen verlen gen. maar het kind zou dan geestelijk en lichamelijk ge heel onvolwaardig blijven. Met de uitspraak respecteert het hof de wens van de ou ders, die zich na overleg met artsen en geestelijken tegen operatie verzet hebben. Het vonnis van gisteren is een bevestiging van een uitspraak die al eerder gedaan werd door het gerechtshof van de staat New York. De Ameri kaanse overheid had daarte gen beroep aangetekend. St. George's De laatste 1000 man Amerikaanse gevechts- troepen hebben gisteren het Caribische eilandje Grenada verlpten. De Amerikaanse aanwezigheid op Grenada is nu beperkt tot 1200 man mili taire politie en ondersteunen de troepen. Donderdag moet ook dat aantal zijn terugge bracht tot 300.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3