ECONOMIE DE VIER VUISTEN SLAAN OP HOL 'Overleg-economie dreigt om zeep te worden gebracht' Discussiestuk naar de kamer: Honderdduizendste Volvo van de band Beurs van Amsterdam Havenoperatiecentrum IJmuiden in gebruik Shell in verzet tegen schadeclaim van 5,7 miljard Te fence Hill <Bud Spencer FNVterugkeer in adviesorganen hangt af van kabinet FNV-voorzitter Wim Kok: KLM bundelt activiteiten hoteïgebied Europese Interpol voor gevaarlijke produkten Van der Hek (PvdA) boos op Taiwan-reis Door automatisering 1500 banen weg bij PTT Regeling honorering specialisten nog nie t rond9 donderdag klapt ie de bios in! Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 13 december 1933 Amsterdam Het zal van de houding van het kabinet afhangen of de FNV weer terugkeert in de adviesorganen van de regering. Voorwaarde is dat er 'open en reeel overleg' tussen kabinet en socia le partners mogelijk is. Dat heeft de fed era tieraa d van de FNV gisteren besloten. In adviesorganen ais de Sociaal-Economische Raad zal de vak centrale niet meer meedoen aan het ad viserend werk. uit protest tegen het feit dat het kabinet niet serieus naar de ad viezen en de aangedragen alternatieven kijift. De federatieraad heeft gisteren verbitte ring uitgesproken over het kabinetsbe leid. De FNV houdt haar uitgangspunten een gerichte stimulering van de eco nomie en een rechtvaardige lastenverde lingook voor de komende jaren over eind, zo meldde voorzitter Wim Kok na afloop. Op basis daarvan zal het meerja- renbeleid worden vastgesteld. mf.- Wim Kok: verbitterd Amsterdam „Het kabinet moet nu snel duidelijk maken of er bereidheid is op zo'n manier overleg te voeren dat de uitkomst niét op voorhand vaststaat. Als het de grootste werknemersorgani satie onmogelijk wordt gemaakt advie zen te geven, gewoon omdat die advie zen er toch niet toe doen, dan is de over leg-economie om zeep gebracht". FNV-voorzitter Wim Kok schenkt weer eens kla re taal. Zojuist heeft de federatieraad van de vak centrale het besluit bekrachtigd niet meer deel te nemen aan de plenaire adviesorganen van de re gering, Voorlopig moeten Sociaal-Economische Raad, Ziekenfondsraad, Sociale Verzekeringsraad en welke adviesorganen er ook zijn, het zonder FNV-vertegenwoordiging doen. Reden is de halsstarrigheid van het kabinet waar het gaat om het beleid voor 1984. Vandaag buigt de Tweede Kamer zich over de kortingswetten. „Een laatste bladzijde van een zwarL hoofdstuk uit de sociaal-economische verhoudingen in ons land", aldus Kok. „Het is een bittere pil dat dit ka binet geen enkele ruimte laat voor overleg. For meel heeft het kabinet gewonnen, maar in feite heeft het alleen maar bijgedragen tot verbittering en aversie". Zetels leeg Vrijdag zullen er in de vergaderzaal van het SER- gebouw een aantal zetels leeg blijven. Toch wor den er adviezen vastgesteld. „Dat komt omdat het adviezen zijn waaraan we al hebben meege werkt", zegt Kok. „Maar het ziet er heel anders uit als we niet meer aan de voorbereiding mee doen. Ik zeg het zonder een spoor van machtsge voel: zonder de FNV functioneert de overleg-eco nomie niet meer". De FNV-voorzitter zegt een dergelijke ontwikke ling te betreuren. Het moet volgens hem anders. Volgend jaar al. Dan wacht een aantal belangrijke zaken op een beslissing. „Het beleid voor '85 en verder moet worden uitgezet. In het voorjaar moeten de contouren voor de nieuwe begroting al duidelijk worden; de SER moet advies uitbrengen over de middellange termijn. Dat laatste is nuttig, maar het moet wel vaststaan dat er serieus naar de SER of delen daarvan wordt geluisterd". Voorjaarsoverleg Volgens Kok zou het daarom wenselijk zijn als er al in een soort Voorjaarsoverleg wordt gesproken met maatschappelijke organisaties of er bijstelling van de kabinetsvoornemens mogelijk is. „Een ac tualisering van het regeerakkoord. Dat is geen uit vinding van mij. dat heeft de fractievoorzitter van het CDA vrijwel letterlijk zo in de kamer gezegd", Kok meent dat overleg ook nog zou moeten gel-| den voor het zogeheten 1-juli-pakket; de maatre gelen in de sfeer van de sociale zekerheid. „Voor jaarsoverleg is overigens dan eigenlijk te laat. Dan komen we in eenzelfde situatie terecht als nu. Als amendering van de plannen mogelijk moet zijn^ dan is er eigenlijk een Winteroverleg nodig. Daar in zou dan ruimte moeten zijn om op basis van al ternatieven tot bijstellingen te komen", aldus Kok. Volgens hem moet het kabinet ophouden met al leen te kijken of geboden alternatieven wel bin-' nen het regeerakkoord passen. „Het siert een ka binet ais er ook maatschappelijke compromissen mogelijk zijn. Als er alleen naar de politiek wordt gekeken, dan loopt het vast. Dan krijgt men wel gelijk in de politiek, maar niet in dc publieke opi nie omdat men vervreemd van de maatschappelij ke werkelijkheid. Dat is nu duidelijk waar te ne men". En als het kabinet geen overleg op basis van deze uitgangspunten wil? Wim Kok kan niet duidelijk genoeg zijn: „Dan kunnen wij onze tijd wel beter besteden". I Amstelveen De KLM heeft met het oog op de bundeling van bestaande hotelactivïtei- ten Golden Tulip International opgericht. Van het maatschap pelijk kapitaal van 16 miljoen gulden is 3,3 miljoen bij de KLM geplaatst. Het is niet uitgesloten dat an dere maatschappijen zoals Hei- neken en Philips ook zuilen deelnemen. De KLM zal in elk geval de meerderheid van de aandelen houden. De bestaande hotel organisatie Golden Tulip World-Wide Ho tels. waarin de KLM samen rnet Gulden Tulip Hotels Hol land op gelijke basis deelnam, heeft zich ontwikkeld tot een effectief hotelreserveringssys teem met meer dan 300 hotels in 200 steden en zestig landen. Niettemin vond men het beter alle Golden Tulip-activiteitcn m één organisatie onder te brengen, zodat Golden Tulip zelf hotels kan ontwikkelen en exploiteren. Brussel De eerste bijeen komst van ministers en staatssecretarissen die zijn belast met consumentenbe scherming sinds de oprich ting van de Europese Ge meenschap heeft ertoe geleid dat zeer binnenkort een soort Europese Interpol voor ge vaarlijke produkten zal wor den gevormd. Een EG-land waar een pro- dukt in de handel is gebracht dat gevaar oplevert voor de gezondheid of de veiligheid, zal dan de andere landen daarvan in kennis moeten stellen. De produkten waar het om gaat zijn levensmid delen, huishoudelijke- en vrïjetijds-artikeJen, kleding, speelgoed, auto's, fietsen en motorfietsen, farmaceutische, cosmetische en chemische produkten. In deze eerste „consumen tenbeschermingsraad" die gisteren in Brussel werd ge houden, is ook gesproken over het tegengaan van mis leidende reclame, aansprake lijkheid voor produkten met gebreken, en regels voor col portage. de huis-aan-huis- - verkoop. Groep echte minima groeit fors door Den Haag Het kabinet verwacht dat volgend jaar 620.000 huishoudens zullen behoren tot de echte mini ma, Dat is twintig procent van de huishoudens die moeten rondkomen van een minimuminkomen. Voor het enigszins op peil houden van de koopkracht van deze huishoudens wil het kabinet volgend jaar 450 mil joen gulden uittrekken. Dit jaar was dat nog 300 mil joen gulden. Dat staat te lezen in een notitie over deze materie die minister De Koning (CDA, sociale zaken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De groep echte minima groeit het kabinet weinig voelt voor nog steeds fors. In 1981 ging varianten waardoor echte mi- het om 3J2.0Ö0 huishoudens, in 1982 om 468.000 en dit jaar wordt rekening gehouden met ongeveer een half miljoen huishoudens. Het gaat hier om een discussie stuk. De minister ontvouwt mogelijkheden om de echte minima te ontzien, zonder al te kiezen voor een bepaalde va riant. Over de manier waarop huishoudens die moeten rond komen van een minimumin komen kunnen worden be schermd legen al te forse koopkrachtverliezen wil de minister eerst een advies van de Sociaal-Economische Raad- Pas daarna komt hij met vast omlijnde voorstellen naar de Tweede Kamer Toeslag Als mogelijkheid wordt onder meer geopperd om de zaken te laten zoals ze nu zijn. Daarbij wordt een toeslag gegeven waarvan de hoogte is afge stemd op het koopkrachtver lies in hc-t betrokken jaar. Voorts kan worden gedacht, aldus de notitie, aan handha ving van het huidige systeem, maar met het verschil dat huishoudens die al meerdere jaren tot de echte minima be horen een verhoogde toeslag krijgen. Uit de notitie blijkt tevens dat nïma een min of meer blijven de koopkrachtgarantie krijgen. Dat zou kunnen door aanpas singen zoals die worden toege past op hogere uitkeringen niet te laten doorwerken in de echte minima. Hei kabinet onderstreept ook in deze notitie dat het voor stander is van een raamrege ling wat betreft de uitkering. Zo'n regeling stelt de overheid ondermeer in de gelegenheid om makkelijker de hoogte van de uitkering en de huishou dens die ervoor in aanmerking komen vast te stellen. Zo'n raamregeling zou tot stand kunnen komen door óf een wet koopkrach ttoeslagen in het leven te roepen óf door de rijksoverheid machtiging te verlenen voor het verlenen van koopkrachttoeslagen in de algemene bijstandswet. De Koning benadrukt in de notitie dat hel kabinet vooral het beleid ten opzichte van de minimuminkomens in relatie wil bezien tot de ontwikkeling van de hogere inkomens. De in mister heeft al meermalen te kennen gegeven dat zijns in ziens de minima zullen moeten dalen als dat elders in het in komensgebouw ook gebeurt. Voorts moet ook de stelselher ziening van de sociale zeker heid in de beschouwingen worden betrokken vindt hij. SFa*T Het gaat steeds beter met de Ne derlandse autofabriek Volvo Car BV te Born. Gisteren liep niet al leen de honderdduizendste Volvo van de 340/360-serie van de band, maar werd ook bekend gemaakt dat dit jaar zal worden afgesloten met een nul-resultaat, hetgeen be tekent dat Volvo geen verlies meer lijdt. Vorig jaar leed het bedrijf nog een verlies van vijftien miljoen gul den. De honderdduizendste auto werd in aanwezigheid van minister Van Aardenne van economische zaken aangeboden aan prinses Margriet in haar hoedanigheid als bestuurslid van het Nederalndse Rode Kruis. hoofdfondsen Mor; "».52 Beun 12-12 Aegon 111.50 109.50 AhoM 181,00 181.00 Atófi 88.20 80,30- ABN 365.00 360.00 Amev 152.00 150.50 Amro-banSc 6150 61.30 Boskalis Weslm 40,50 40.50 Dtxotsoe petr 126,60 125,00 kiem oen pret 125.50 123.40 Efcewer-NDU 470,00 465.00 FGH 47.70 47.80 Get Erocaoes 163.20 159,00 He»rifcken 127,30 127,50 HemeAen HoiO 115,70 116,00 HoC-Betoo Gr 89,00 89,00 Hoogovens 40,30 40.70 KLM 190,50 189.00 5401- SIM. Murs 9-12 Beurs 12-12 Kon. 0\e 137.80 136.60 Nat N6C 189.50 187,00 NedUoyd Gr 108. to 110.30 NMÖ 142.00 142.00 Oca v Crimen 237.50 237.00 v Ommeren 33.10 33,50 Pakhoed Holding 54.80 54.00 Pakh MOW cetx 48,70 48.70 Philips 40,70 41.60 ftobeco 329.00 329.00 Bsdamco 129,40 129.60 RoiirV» 313,90 313.70 Rorerrto 198,20 198.20 Umsever 240,50 240.90 Ver S^-VNU 121,50 119.00 Votkfcf Stevm 28,90 25.80 WUH 100,50 102.60 overige aandelen Stel- Siot- koers koers 09/12 12/12 Ass S: R'üarn Baitast n BAM Batenberg Beek, van Beert Berfce) P CalanC Hold caive Deert Credn LBN Dell mij Êconosio Fokker Fume&s Gel Oefll c G tessen Goudsmrt Hoefc's mach HoSec HAUirusl HoflKloos 90.50 80,20 60.60 340,00 100.50 135.00 35,00 33,10 90,30 00.20 60.30 348.00 110.00 137.00 35,30 33,10 344.00 347.00 40.10 72.00 55.50 39,20 41,00 160.00 40.00 72,00 65.00 41.20 41,30 158,00 Hunier D HVA-Myen eert IHCmier Intemailo M K6B M&neba MB M-bouw Ned .scheep Nulloa GB Otra Porcel.ftes Hademakers Rim-Scbeide Sehuitema Smninlemat Ver.Glasl. VMF-Stork Vertocert V/esih- A'dam WerefcJhav. SlOi- koers 09/12 20,70 116.00 40.50 32.50 28.30 5430 6.30 230.00 89.30 80,00 127,00 3.BS 116.00 39.50 Sioi- koers 12/12 21,60 117.00 40,50 33.50 27.50 54.60 6.90 229.50 91,00 80,50 127.00 3.85 110.70 40.60 152.70 151.50 goud en zilver- GOUD OnDewerkl Bewerkt ZILVER Dnbfwe/kt Berfwrt SloUcoera 38680 39180 41140 Vorig* 3B340 38840 40790 Koninklijke Nederlandse Papier heeft de Amster damse beursbezoekers maandag verrast, want de directie heeft de winstprog nose aanzienlijk naar boven bijgesteld. De koers sprong met de winstverwachting omhoog. Er mag nu van worden uitgegaan dat het concern het jaar zal afslui ten met een resultaat van tenminste 20 miljoen. Daar bovenop komen nog eens aanzienlijke bijzondere baten, zodat de winst per. aandeel volgens de beursbe zoekers de J 10 zal benade ren. Vorig jaar werd f 3,69 per aandeel verdiend. Te recht schoot daarom de no tering met ƒ7,40 10%) omhoog tot 80,50, Op dit niveau mag het aandeel niet duur worden genoemd, want de getaxeerde koers winstverhouding komt daarmee uit op ongeveer 8 en dat is iets lager dan hel beursge-m iddel d e. Daarentegen was Koninhj- ke Olie in mineur. Handela ren schreven de reactie van 1,40 op 136,40 toe aan de bomaanslagen in Koeweit. Helemaal te rijmen met de logica valt dit niet, omdat politieke spanningen in hel Midden-Oosten de olieprijs eerder omhoog stuwen en dat is weer goed voor de winst. Verder zijn de beurs bezoekers het met elkaar eens dat de schadeclaim van circa 6 miljard voor Shell Oil geen grote gevolgen zal hebben voor de winstont- door E.Schekman wikkeling van de Groep. Koninkijke Olie heeft een belang van 69% in Shell Oil, zodat bij een toekenning van de claim de winstbij- drage de komende jaren on der druk zal staan. De rest van de markt lag er goed hij. Philips profiteerde van buitenlandse vraag, waardoor de koers 0,70 op liep. De hypotheekbanken sloten hoger. De koers van de WUH steeg met ƒ3. Dinsdag staat de inschrij ving open op de staatslening van 814%, met een looptijd van tien jaar. Wall Street De daling vande Ameri kaanse geldhoeveelheid met ƒ2.1 miljard is een belang rijke steun, maar de menin gen over de rente blijven verdeeld. Door deze onze- kerh vlen zal de winst be pakt olijven. IJmuiden Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat heeft gisteren het nieuwe Havenoperatiecentrum voor het Noordzeekanaalgebied of ficieel in gebruik gesteld. Dit voor West-Europa unieke sy steem voor verkeersbegelei- ding vervangt de uit 1951 da terende semafoor. Met het van geavanceerde informatiever werkende en radarsystemen voorziene centrum, dat een be reik beeft van veertig kilome ter, kan het scheepvaartver keer veilig in en uit de Umui- dense havenmond worden ge loodst. Vorig jaar werden in IJmui den ruim 15.000 seheepsbewe- gingen geteld en IJmuiden is daarmee de derde haven van Nederland. Met de ingebruik neming van het Havenopera tiecentrum wordt het risico van het manoeuvreren met de steeds groter wordende sche pen in de kustwateren en het gebied rond de sluizen ver kleind. Schepen kunnen via beeld- en radarschermen van Kamperduin tot Katwijk en tot ver buiten de kustlijn wor den gevolgd. Het centrum heeft elf miljoen gulden ge kost. De door het centrum vergaar de informatie wordt doorge speeld aan o.m. het gemeente lijk havenbedrijf van Amster dam, de Koninklijke Mare chaussee in Amsterdam en in IJmuiden, het Siaatsvissersha- venbedriif, sleepvaartbedrïj- ven en de loodsdienst. Den Haag Het PvdA-ka- merlid Van der Hek is boos op minister Van Aardenne (VVD, economische zaken) omdat de regeringsfracties CDA en VVD wel op de hoogte zijn ge steld van een Nederlandse handelsdelegatie naar Taiwan en de commissie voor de bui tenlandse handel niet. Hij wijst Van Aardenne er op dat Nederland Taiwan niet er kent en vraagt of de missie soms iets te maken heeft met mogelijke orders voor onder zeeboten die in Nederland kunnen worden gebouwd. Verder wijst Van der Hek de minister er op dat verbetering van de betrekkingen met de volksrepubliek China mogelijk gebaat zou zijn met een bezoek van de delegatie. China erkent Taiwan niet er ziet het als provincie. Taiwan meent dat het communistisch bewind 3n China onrechtmatig is. Amsterdam Als gevolg van verdere automatisering en de toenemende concurrentie van de baneken zullen in de ko mende tien tot vijftien jaar 1500 banen bij de PTT ver dwijnen. Het verlies aan banen zal zich vooral voordoen bij de drie grote girocentrales in Den Haag. Arnhem en Leeuwar den. Volgens de PTT zullen gedwongen ontslagen zo veel mogelijk worden voorkomen. In een interne notitie van de PTT staat dat er reeds in 1984 tussen de drie- en vierhonderd banen door natuurlijk verloop moeten verdwijnen. Overigens is het verwachte banenverlies niet nieuw. De kwestie zou echter opnieuw in het nieuws zijn gekomen door de strijd om de wachtgeldrege ling. Na de invoering van de Postbank worden de PTT- gelddiensten geprivatiseerd (Ingemaakt van de overheid). Rotterdam Shell Oil. de Amerikaanse dochter van de Koninklijke/Shell Groep, 2al zich tot het uiterste verzet ten tegen de schadevergoeding van 5.7 miljard gulden (1,9 miljard dollar) die het ministerie van justitie in Washing ton eist wegens milieuvervuiling. De oliemaatschappij moet opdraaien voor de schoon maakkosten van een terrein in de buurt van de stad Den ver (Colorado) waar zij tot vorig laar een fabriek voor de produktie van landbouwchemicalifen heeft geëxploiteerd. Bodem, water en lucht in de omgeving zouden ernstig zijn verontreinigd door meer dan veertig chemische stof fen. Niet eerder in de geschiedenis heeft de Amerikaanse jus titie in verband met milieuvervuiling zo'n hoge eis tot schadevergoeding ingediend. Op hetzelfde terrein, eigendom van defensie, heeft het Amerikaanse leger chemische wapens geproduceerd en opgeslagen. Shell weet niet waarop de omvang van de schadeclaim meer dan de helft van de netto-winst over 1982 is ge baseerd en heeft de indruk dat de eis veel hoger is dan gerechtvaardigd. Het olieconcern is overigens verzekerd tegen dit soort eisen tot schadevergoeding, zodat een ver oordeling door de rechter geen gevolgen heeft voor de fi nanciële positie. Utrecht De Landelijke Specialisten Vereniging heeft verbaasd gereageerd op de mededeling van de parti culiere ziektekostenverzeke raars, dat staatsecretaris Van der Heijden (volksgezond heid) uiterlijk volgende week een zogeheten degres sief tarievensysteem voor medische specialisten zal in voeren. Een dergelijk systeem is vol gens de verzekeraars moge lijk nu een centrale registra tie van declaraties uitvoer baar is geworden. Met zo'n systeem kan er een limiet aan de declaraties worden gesteld. Het door specialisten 'teveel' gedeclareerde moet dan worden terugbetaald. Volgens de LSV zijn de ver zekeraars voorbarig. Het de gressieve systeem maakt on derdeel uit van een veel gro ter 'pakket', waarbij ook een principe-afpraak over de goodwill (de som die moet werden betaald bij het over nemen van een praktijk) be hoort. Daarover moet met de staatssecretaris nog overeen stemming worden bereikt en pas dan wellicht nog deze maand beslist de leden vergadering van de LSV of ze akkoord gaat met de cen trale registratie. Het Konlaktorgaan Landeiij* ke Organisaties van Ziekete- kostenverzekeraars (KLOZ) verwacht dat de registratie 10D miljoen gulden kan ople veren. Een gedeelte daarvan kan gebruikt worden om de instroom van jonge specialis; ten te kunnen financieren. Maar het grootste gedeelte moet terugvloeien naar dé verzekerden via een premie- verlaging, aldus KLOZ-di» recteur Scheerens. Overigens zullen de particur liere ziektekostenverzekg- raars de verschillen in hlin premies terugbrengen via het verkleinen of afschaffei) van kortingen voor jongeren en het 'samen delen' van de extra kosten die oudere ver zekerden met zich meebren gen. Als invoeringsdatum wordt aan 1 januari 1985 ge dacht. ADVERTENTIE CoVorlt miircTii)»r CtUCt%glf~ j A WARNER BROS, ral COLUMBIA PICTURES Release Of||'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6