PvdA en VVD hakken in opbouwwerk Vlaardingse CDA-voorzitter stapt op 'Drempelverlaging nodig bij emancipatiewerk' m Coalitie komt niet op crematorium terug VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Advies vanprovincigle waterstaat; Maassluis: 182 minder Slager in de prijzen Politie vlotter gekleed Massaal bewonersprotest op stadskan toor Opgelucht gevoel Ook Waterweggerswelkom bij start Radio Rijnmond Maassluis sluit museum uit voorzorg Scheeres vraagt om hogere haven gelden Buit van leer Insluiper voorgeleid WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Maassluis Het aantal inwo ners van Maassluis neemt nog steeds af. Telde de eerste stad aan de Waterweg op 1 jaunari van dit jaar nog 33.290 inwo ners, op 1 december was het aantal teruggelopen tot 33,108, Dat is een vermindering van 182 personen. De Maassluise bevolking telde op 1 november 16.524 mannen en 16.559 vrou wen, In de maand november ver minderde het aantal inwoners met vijftien. Er werden 20 jon getjes geboren en 19 meisjes. Er vestigden zich in Maassluis vijftig mannen en vijftig vrou wen. Overleden zijn elf man nen en zes vrouwen. Zeventig mannen en zeven en zestig vrouwen keerden Maassluis de rug toe. Er werden zes huwe lijken voltrokken en vier echt paren lieten hun huwelijk ont binden. Hij kan ze niet eens al- lemaal tegelijk vasthou- B den, al zijn onderschei- dingen. Slager Van Kes- s teren uit Hoek van Hof- land kwam de laatste i tijd handen tekort. Eerst won hij op de nationale vakwedstrijd in Amster- H dam vier ereprijzen, s Voor zijn gekookte worst, fijne rookworst, H gebraden gehakt en Hausmacher kreeg hij elk een gouden medaille en een oorkonde. Op de 5 speciale rookworstten- toonstelling in Arnhem kwamen daar deze week nog eens een zll- j veren en een bronzen E medaille bij. Zowel zijn I fijne als z'n grove rook- p worst werd bekroond. iïilllllltlllllllltllllllllllllllllllilllillllliilllllllll' Vlaardingen De surveille rende Vlaardingse politie ziet er vanaf vandaag wat vlotter uit. Vlaardingen is ees van de eerste korpsen, vaar het nieuwe politie-uni* form wordt gedragen. Het jasje van de Vlaarding- se agent is voortaan korter, de broek is lichter van kleur. De pet is yoorlopig notr hetzelfde gebleven. maar te zijner tijd wordt bij het nieuwe uniform ook een bijpassende pet gemaakt, om het geheel te complete- Vlaardingen is een van de eerste gemeenten waar de politie op straat niet meer de half-lange blauwe jas draagt, maar een blauw zwarte 'blouson' met uit- neembare voering en kraag. Het nieuwe uniform zal lan delijk zowel bij gemeente als bij rijkspolitie worden ingevoerd. Het oude tenue wordt dan alleen nog gedra- u"Jgelegen- gen bij bijzondere heden. Schiedam „Wat jullie aanrichten is leed. Jullie du wen de bewoners in het nauw. Net zoals de gemeente een heel ambtenarenapparaat heeft, hebben de bewoners een opbouwwerker nodig. Als door de bezuinigingen minder opbouwwerk kan worden gedaan, dan doet u het zelf maar." In niet mis te verstane bewoordingen maakten de bewoners van de vooral de oude wijken, wethouder Luub Hafkamp gisteravond duidelijk dat op het opbouwwerk niet kan wor den bezuinigd. Zo'n honderd bewoners waren naar de com missie welzijn gekomen, die de plannen onder de loep nam om het aantal opbouwwerkers drastisch te verminderen, waardoor de oude wijken, die nu allemaal een hele opbouw werker hebben, het in de toekomst met een halve moeten doen. Het accent moet meer op vrijwilligerswerk komen te liggen. Daarvoor krijgen de bewonersorganisaties een extra subsidie van duizend gulden. „Geld kan de kennis van een opbouwwerker niet vervangen", aldus een verlegenwoordi- ,ger van een van de bewonersorganisaties. Teleurgesteld verlieten de circa honderd bewoners het stadskantoor toen na een (soms) emotionele discussie duide lijk was dat de meerderheid van de raad zal instemmen met de voorgestelde bezuinigingen. Hoewel klein links en het CDA het opnamen voor het opbouwwerk bleven PvdA en VVD wethouder Hafkamp (VVD) steunen. „Twee jaar gele den hield de PvdA nog een pleidooi voor versterking van het opbouwwerk en nu ze samen met de VVD in het college zitten, hebben ze een draai van 180 graden gemaakt", con stateerde een bewoner van Schïedam-West. Ulfred Bruseker (CPN) had ook gehoopt dat de PvdA de wethouder 2ou terugfluiten, „Het opbouwwerk is hard no dig. In de afgelopen jaren zijn de problemen in de wijken alleen maar groter geworden", aldus Bruseker, die het we zensvreemd noemde dat er geen enkel overleg met de bewo nersorganisaties was geweest. PSP/PPR-raadslid Bart de Leede stelde dat het opbouw werk, dat pas enkele jaren in Schiedam actief is, geen kans heeft gehad om zichzelf te bewijzen. Hij kon maar tot een conclusie komen, namenlijk dal de wethouder zijn huiswerk moest overdoen. Vlaardingen Na frac tievoorzitter Jelle Wijn stok houdt nu ook de voorzitter van de Vlaar dingse afdeling. Albert Kalden, het CDA voor gezien. Hij kan zich niet vinden in de standpun ten van het CDA over kernbewapening: „Het tweeslachtige van de partij is tegen mijn prin cipes." Kalden doet die uitlatingen in een nieuwsbrief van Vlaardingen tegen kernbe wapening, waarin mensen aan het woord worden gela ten over de demonstratie op 29 oktober in Den Haag. Hij geeft aan dat hij binnen het Vlaardingse CDA alleen stond in zijn standpunt. „Voor de mobiiisatiedag in Vlaardingen op 15 oktober kreeg het CDA een brief om een afgevaardigde te sturen. Voor mij was duidelijk dat ik de enige was voor die af vaardiging." Volgens ingewijden hebben ook de interne strubbelingen in het Vlaardingse CDA van de afgelopen maanden een rol gespeeld bij Kaldens be slissing. In de niet zo lange tijd dat hij voorzitter was maakte hij de grote terugval van de partij bij de laatste verkiezingen, de ruzies over het VCP en de val van het PvdA /CDA -college mee. „Eerlijk gezegd geeft dat wel een opgelucht gevoel", zegt Kalden in het interview over zijn vertrek uit het CDA. De afdelingsvoorzitter was niet bereikbaar voor na der commentaar. VCP op de helling Vlaardingen Als Vlaar dingen niet binnen een jaar het verkeerscircula tieplan beter onderbouwt moet de minister van bin nenlandse zaken het plan •vernietigen, vindt ir. G. Tjalma, directeur-hoofd ingenieur van de provin ciale waterstaat. Hij schrijft dat in een advies aan gedeputeerde staten (GS), naar aanleiding van het Kroonberoep van de Organisatie van Vlaar dingse Ondernemers (OVO), mevrouw H.A. Bleeker-van Stvrum en de filiaal-en grootwinkelbe drijven. De directeur-hoofdingenieur is tot zijn advies gekomen in overleg met rijkswaterstaat, Rijnmond en het ministerie van economische zaken. Hij noemt het Vlaardingse ver keersplan „onvoldoende on derbouwd." Vlaardingen zou een jaar de tijd krijgen om het VCP te onderbouwen en eventueel bij te stellen. Ver volgens moet het plan, vol gens het advies, in zijn ge heel opnieuw de inspraak in. Tjalma vindt dat er eerst bete re verkeersprognoses moeten komen en dat er een studie moet worden gedaan naar het parkeerprobleem. Hij vraagt zich af of de capaciteit van de wegen om de binnenstad wel voldoende is en of de gemeen te kan garanderen dat in de parkeerbehoefte wordt voor zien. Ten slotte wil de direc teur-hoofdingenieur dat beke ken wordt hoe het verkeers plan de omzet van de bedrij ven in de binnenstad zal beïn vloeden. Vlaardingen zou twee maan den de tijd moeten krijgen om op dat voorstel te reageren. Mocht de gemeente het VCP in ziin huidige vorm willen handnaven dan moet binnen landse zaken het plan vernie tigen, vindt Tjalma. Alle uit voeringsplannen moeten vol gens het advies worden opge schort. Vlaardingen Het dreigt this te gaan met het eman cipatiewerk. De belang stelling voor allerlei acti viteiten in het Vrouwen huis en bij andere instel lingen loopt sterk terug; sommige cursussen trek ken zelfs zo weinig deel neemsters, dat ze moeten Ivorden afgelast. Er zijn rigoureuze maatregelen nodig, om dat emancipa tiewerk weer in de be langstelling te krijgen, Een en ander valt af te leiden uit een advies van het Vlaar- dïngs Centrum voor Welzijns- twpJjing (VCW) aan de com missie voor de democratische planning. In dat voorstel, dat handelt over de subsidieverde- ling voor volgend jaar, wordt gesteld dat er hard gewerkt moet worden aan een drem pelverlaging, om weer meer vrouwen mee te laten doen aan alle activiteiten die voor hen worden georganiseerd. Tot nu toe is het gemeentelijke beleid geweest, zo min moge lijk versnippering aan te bren gen in het aanbod van activi teiten. Dat hield onder meer in, dat de Vlaardingse Vrou wenraad en het Vrouwenhuis de meeste subsidie kregen, waarbij andere instellingen zo veel mogelijk onder de vlag van die twes organisaties moesten opereren. Nu wil het VCW toch e>®eri- menteren met het rechtstreeks verlenen van subsidie aan on der meer de vrouwen koffiebar in Holy, de Nederlandse Christen Vrouwenbond en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Wellicht kan daardoor wat meer aan eman cipatiewerk in de diverse wij ken worden gedaan, waardoor de drempel voor vrouwen die er tegenop zien bijvoorbeeld het Vrouwenhuis binnen te lo pen lager wordt. In het voorstel wordt uitge gaan van een experiment van enkele maanden, waarna moet worden bekeken of de belang stelling inderdaad is toegeno men. Van de resultaten zal ook moeten afhangen, hoe de sub sidieverdeling In 1985 zal wor- den. Vlaardingen Ook inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn welkom tijdens dp grootscheepse festiviteiten, die Radio Rijnmond volgende week woensdag ter gelegenheid van de start van de uitzendingen in de Doelen in Rotterdam houdt. Zoals de naam al aangeeft is de regionale omroep vast van plan, ook regelmatig in de zustergemeenten actief te zijn; een puur Rotterdamse omroep wordt het zeker niet. Daarom hopen directeur Henk Tiesma en hoofdredacteur Nico Haasbroek van de omroep, dat woensdagavond ook flink wat mensen uit de regio naar de Doelen komen om het feest mee te vieren. Belangstellenden moeten wel vantevoren kaarten afha len bij de studio aan de Delftsestraat 21 in Rotterdam. Zie ook pagina 20 Maassluis Uit angst voor een eventuele bezet ting door kunstenaars heeft het gemeentelijk museum van Maassluis vanmiddag zijn deuren gesloten gehouden. B en W hebben daartoe beslo ten. omdat zij zeggen meer geporteerd te zijn van een vrijwillige dan van een noodgedwongen sluiting. De beslissing is niet ingegeven door soli- d a r he i tsov erw eg i nge n De museumstaf heeft van het gemeentebestuur te horen gekregen, dat de maatregel geldt tot het moment dat de kunste naars hun acties beëindi gen. Gisteravond werd in VARA's actualiteitenru briek Achter hel Nieuws ten onrechte aangekon digd, dat het Maassluisse museum reeds door ver ontruste kunstenaars zou zijn bezet. Een politie woordvoerder zei niet te begrijpen hoe een derge lijk misverstand kan zijn ontstaan. De bezetting van het Schiedams museum wordt onverkort gehand haafd, In een vraagge sprek met voormalig conservator Pierre Jan sen lieten bezetters giste ren doorschemeren over een lange adem te be schikken. Schiedam De Schie- damse wethouder Reinier Scheeres heeft in een brief aan het ministerie van Binnenlandse Zaken toestemming gevraagd de havengelden met onge veer vijftig procent te ver hogen. „Hoe haalt Schie dam het in zijn hoofd", is de boze reactie van Goof Hendriks, voorzitter van watersportvereniging de Vrije Ligger. Volgens een woordvoerder van de gemeente is opwin ding nog niet op z'n plaats. De gemeente zou met de brief alleen willen peilen welke verhoging het minis terie toelaatbaar acht. Schiedam kwam in het voor jaar ook al met een plan om de havengelden te verhogen. Dat plan stuitte op grote te genstand van de eigenaren van pleziervaartuigen in de Schie en de verhoging ging voorlopig niet door. De ge meente blijft echter van me ning, dat de havengelden moeten worden verhoogd. „Voor elke honderd gulden die we in onderhoud aan de havens stoppen krijgen we er maar achttien terug." Maar van verhoging is vol gens diezelfde woordvoerder van de gemeente voorlopig nog geen sprake. „Zover zijn we nog lang niet. Het is ook niet zo dat we de havengel den gelijk met vijftig procent verhogen als we daar toe stemming van krijgen." De Vrije Ligger heeft het zekere voor het onzekere genomen en vast een bezwaarschrift bij het ministerie ingediend* Schiedam Uit de etalage van een kledingzaak aan de Broersvest in Schiedam heb ben inbrekers gistermorgen omstreeks zes uur leren kle ding ter waarde van ongeveer 2300 gulden ontvreemd. Zij kwamen aan hun buit door de etalageruit in te gooien. Schiedam De commis sie ruimtelijke ordening, voorgezeten door PvdA- wethouder Zijdeveld, voelt niets voor een her bezinning op de bouw van het crematorium. De waarschuwingen van D'66 over het kostenaspect vor men voor de PvdA/VVD- coalitie geen enkele aan leiding voor een nieuwe discussie. „Tijdverspil ling", vond Hans van Kleef (PvdA) gisteravond de twee uur durende dis cussie. Uiteindelijk vond D'66-raads- lid Adri Reijnhout, gedagesla- gen door een zware delegatie van zijn partij, alleen een ge willig oor bij CPN-veteraan Eef Collé en PSP/PPR-raads- Üd Herman Noordegraaf. Zelfs het CDA hield zich, ondanks de sympathie van CDA-frae- tieleider Aad van Lingen voor het werk van Reijnhout, afzij dig van de discussie. CDA- woordvoerder Jan de Koning Het weten, dat de financiële aspecten van het crematorium besproken dienen te worden daar waar die problematiek thuishoort: in de financiéle commissie, die vanavond om acht uur in het stadhuis verga dert. Volgens De Koning moest het gisteravond niet over het geld gaan. Dat had Bep Schotting ook be grepen. De vertegenwoordig ster van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) heeft de afgelopen da gen geprobeerd in het stads kantoor te horen te krijgen of er voor het crematorium al een hinderwetvergunning is aangevraagd, maar zii werd er niets wijzer. Daarom kwam zij naar de commissie ruimtelijke ordening om het te vragen, Zij werd echter door wethou der Zijdeveld volledig over rompeld. Hij verweet haar 'een tot nu toe zuivere discus sie' te vertroebelen door over iets anders te praten dan het financiële aspect. Zijdeveld be toogde dat hij het onfris' zou vinden, als daar andere argu menten doorheen gingen spe len, Mevrouw Schotting, voor het eerst bij een commissiever gadering, kreeg dan ook geen antwoord. Toch liet zij het niet op zich zitten. Duidelijk gegriefd liet zij weten het "onfris' te vinden, dat een crematorium zo dicht bij de bebouwde kom (wijk Nieuwiand) vvordi gebouwd. Zij heeft nooit een aanvraag voor een hinderwetvergun ning gezien en daarom vreesde zij dat heimelijk voorbijgegaan is aan de plicht tot publicatie van zo'n aanvraag. Zij geloof de er niets van, dat de ge meente aan do eerste paal voor het crematorium geen aan dacht heeft willen schenken, omdat dat bij een crematorium ongepast zou zijn. „Ik denk dat het onder het mom van een crematorium in het geheim moest gebeuren." Mevrouw Schotting vond het belachelijk, dat hel slechte openbaar ver voer naar crematorium Hof wijk in Overschie een argu ment zou zijn om er in Schie dam één te bouwen. „Mensen zonder vervoer kunnen altijd wel met familie meerijden achter de rouwstoet aan. Dat doet men bij zo'n gelegenheid voor elkaar. En juist dat u dit ontgaat, maakt uw besluit voor zo'n duur crematorium nog meer aanvechtbaar." liet zij weten. WD-raadslid Annie Renskers had dit punt door slaggevend genoemd. De kri tiek van landelijk VVD-leider Ed Nijpels op de crematorium- bouw speelde in haar korte be toog geen rol. Onvermijdelijk op de publieke tribune was oud-PvdA-raads- lïd Tiny Krikke-Hein, die al jaren een fel voorvechtster is van het crematorium. Zij ver weet de kleine linkse partijen hun achterban te verraden. „Dit gaat de stad rond, dat jul lie zo over het crematorium denken. Dit gaat jullie over twee jaar stemmen kosten en die gaan dan allemaal naar de VVD, want die stemt wel voor het crematorium." De cijfers van Reijnhout wer den overigens niet weerlegd. Zijdeveld constateerde droog, dat de prognoses uiteenliepen. Hij gaf toe dat het slechts om schattingen ging van aantallen crematies. Rotterdam Een 24-jarige Rotterdammer is aan de offi cier van justitie voorgeleid, na dat hij had bekend in Vlaar dingen zeven inbraken te heb ben gepleegd en vijf maal een poging daartoe te hebben ge daan. Hij koos voor zijn activi teiten steeds oude huizen uit. Hij kwam elke keer de wonin gen binnen door een valse sleutel te gebruiken, v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1