20 ROTTERDAM] Groots openingsfestijn voor Radio Rijnmond Catweazleen Vanessa, fretten aan een lijntje m Lokale tv voor minderheden Namaak-Elvis kost tienduizend gulden Volgende week woensdag: 'Ik lever niet aan kruideniers' prikkelde Hosman 'B.D.' ontbrak Yij ftig j aar getrouwd Nog veel stoom Inbraken Wellicht start in maart De huisdieren van Anita Jansen Elizabeth Schmitz onderscheiden Nieuw kantoor voor loodsrayon 'stad' FME genuanceerd over T ai wan-order Rotterdams Nieuwsblad woensdag 14 december 1983 RY/RW Rotterdam De officiële openingshandeling van Radio Rijn mond, de regionale omroep voor groot Rotterdam die volgende week woensdag, 21 december, officieel van start gaal, zit vol symboliek. Geen minister, geen wethouder en ook geen direc teur zal het nieuwe radiostation officieel in gebruik verklaren, maar een aantal jongens en meisjes van vijftien jaar oud uit Bot terdam en omgeving. Om precies te zijn: tieners, die op 30 de cember 1968 geboren zijn. Dat was namelijk de datum, waarop .Rotterdam voor het eerst een zendmachtiging aanvroeg. Met die symbolische handeling kijkt de Stichting regionale jimroep Rotterdam-Rijnmond, Wals de stichting voluit heet, toch nog even terug op het verleden. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voor een eigen radiostation voor het Rijnmondgebied van de grond kon komen. „Het is in dat ka der heel opvallend, dat het antwoord op die eerste aan vraag vrijwel dezelfde formu lering bevatte als de brief die we in latere jaren van het mi nisterie kregen: 'We kunnen met garanderen dat het zal lukken u nog in dit jaar een zendmachtiging te geven'. Wellicht zijn die brieven zelfs door dezelfde ambtenaar ge schreven", meent directeur Henk Tiesma van Radio Rijn mond. In De Doelen Al te veel terugkijken doet het radiostation op 21 december niet. Ook al heeft het veel moeite gekost om van start te gaan: er is reden tot feest op -die openingsdag. Dat feest zal 'tijdens die eerste uitzending ■dan ook volop te merken zijn. Voor de gelegenheid zijn grote /delen van het concertgebouw De Doelen afgehuurd, waar op diverse locaties de nodige fes tiviteiten plaatsvinden die in het kader van de opening staan. Niet alleen genodigden .worden bij dat evenement be trokken, maar ook geïnteres seerde Rijnmonders die het station op die eerste officiële dag al meteen in werking wil len zien. 'Op de openingsdag staan vele 'zaken op het programma. De 'officiële opening van Radio 'Rijnmond vindt plaats rond 'Half twee 's middags vanuit de kleine 2aal en de foyer van De 'Doelen. In dat officiële gedeel te treden diverse artiesten op, zoals de Three Jacquets en de Harbour Jazzband. Rond half vier start een speciaal concert van Lee Towers, dat eveneens in het bijzonder voor de offi ciële gasten bedoeld is. Het Rijnmondse publiek komt vooral 's avonds aan zijn trek- Hen, als in de foyer van De Doelen een feestprogramma plaatsvindt met artiesten als .Gerard Cox, Joke Bruijs, Peter Blanker, het showorkest^ The -Millers samen met Wim Koop- mans. en de Dutch Rythm Steel Band. Zo'n vierhonderd luisteraars uit Rotterdam en omgeving kunnen van dit pro gramma getuige zijn- Wel moeten vantevoren kaarten worden afgehaald bij de studio van Radio Rijnmond aan de Del fisestraat 21. Tijdens de radio-uitzending op die openingsdag, die van één uur tot 's avonds laat zal du ren, zal veel van het spektakel in De Doelen rechtstreeks te horen zijn. Regelmatig wordt van uit de studio overgescha keld naar De Doelen, om een beeld te geven van wat zich •daar allemaal afspeelt. In de studio zelf worden ondertus sen gasten ontvangen die iets bijzonders te vertellen hebben of die in het nieuws staan. Horizontaal Hoofdredacteur Nico Haas broek van Radio Rijnmond heeft gisteren de vaste presen tatoren bekendgemaakt, die via horizontale programme ring elke dag op hetzelfde tijd- tip ie horen zullen zijn. In het "ochtendmagazine, dat van maandag tot en met vrijdag wordt uitgezonden van 07.30 ■tot 03.30 uur, zal telkens Lies- beth van der Kruijf als vaste ^presentator optreden. Het mid dagmagazine, op werkdagen van 16.30 tot 18.20 uur, wordt gepresenteerd door Henk van Hoorn. Het zaterdagse pro gramma, dat van 10 tot 13 uur te horen is, wordt voorlopig -door hoofdredacteur Nico Haasbroek zelf gepresenteerd, terwijl de van de RANO af komstige Peter Schuiten het sportprogramma op zondag van 14 tot 17 uur voor zijn re kening neemt Zwïjndrecht De afgelopen nacht is ingebroken in twee woningen in Zwijndrecht. In de Trompstraat werden siera den meegenomen en m de Klaproosstraat verdween de videorecorder. De telefoon zal tijdens de uit zendingen van Radio Rijn mond een belangrijke rol spe len. Henk Tiesma: „We heb ben één centraal nummer. 334433, dat ook gebruikt kan worden om reacties in de uit zending te halen. Tijdens de proef uitzendingen hebben we cl aar nog niet veel gebruik van gemaakt, nee. We nadden het al druk genoeg met de oplei dingen." Als de omroep vol gende w^-.k woensdag var» start gaat is het studiogebouw aan de Dalftsestraat overigens nog niet helemaal klaar. De hoofdstudio op de begane grond is al volop in werking, maar de aan de tweede studio, die op de eerste etage wordt gevestigd, wordt nog hard ge werkt. „Dat zal nog wel vier weken duren voor die in ge reedheid is. Maar we vonden niet dat we daarom nog maar een maand moesten wachten met officieel gaan uitzenden. Dan moeten we in de eerste Rotterdam is aangewezen als een van de gemeenten in Nederland, waar bij wijze van experiment ge start kan worden met lo kale tv-programma's voor culturele minderheden. Radio Rijnmond, de regio nale omroep die op 21 de- Tember van start gaat met haar radio-uitzendingen, is aangewezen als represen tatieve instelling, krijgt daarvoor de zendmachti ging. Culturele minderhe den krijgen zelf een grote inbreng in die program ma's. Voor het experiment is in 1984 voor Rotterdam een bedrag van 295.000 gulden beschikbaar. Voor dat be drag zal onder meer een tv-montagestudio moeten worden ingericht, wellicht in het gebouw van Radio Rijnmond, maar er is ook al een aanbieding van de Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers, die daarvoor een ruimte ter beschikking heeft. Als eindredacteur is inmiddels Zoran Ivanowskï (bekend van het NOS-programma Paspoort) aangewezen. De kernredactie zal worden aangewezen door de Stieh- ting Hulp aan Buitenland se Werknemers en andere migrantenorganisaties. Het voorlopige plan is, wellicht al vanaf maart volgend jaar tweemaal per maand een magazine-ach- tig programma op tv te brengen, waarbij de voer taal Nederlands is. Via de cai-kabel worden dan tege lijkertijd als radio-signaal simultaan vertalingen uit gezonden. Radio Rijnmond wil indi viduele migranten of groe peringen door middel van een public accès-systeem de gelegenheid geven, ook zelf programma-onderde len te maken. Ook Amsterdam, Gouda, Zaltbommel en Deventer gaan volgend jaar met een dergelijk experiment van start. weken maar een beetje impro viseren." Metingen van de PTT hebben overigens uitgewezen, dat de 100 K Watt-zender van Radio Rijnmond, die is opgesteld op de PTT-toren in de Waalha ven, een veel groter bereik heeft dan men had verwacht. Radio Rijnmond is via de etherfrequentie 93.4 MHz niet alleen in Rijnmond en de directe omgeving te horen, maar ook tot aan Gouda, in bijna heel Zeeland en in delen van Brabant, Utrecht en Gel derland. Rotterdam Zoals een ander een hond, een kat, een papegaai, een cavia of desnoods een konijn tot huisge noot heeft verklaard, heeft Anita Jansen dat met twee fretten gedaan. Zij heeft deze gekweekte diertjes, die tot de familie van de bunzing behoren, voor een luttel bedrag van een Brabantse boer gekocht. Liehtbruine- /beige Catweazle en witte, aanzienlijk kleinere Vanes sa waren een maand of twee, toen Anita ze een paar maanden geleden meenam naar Rotterdam. Daar lopen zij nu vrij rond in haar woninkje aan de Havenzichtstraat in het westelijk stadsdeel. Va nessa gaat, als is zij een brave poes, op de bak, maar Catweazle geeft er de voorkeur aan te wor den uitgelaten om zijn be hoefte te doen. Aan de wandel met Catweazle Trouwens, Anita gaat toch vaak met haar 'huisdie ren' uit, waarbij die op hondse wijze een tuigje met een lijntje dragen. Daarbij moet zij wel uit parken, bossen en derge lijke blijven, want de fret is een fervente konijnen jager. Bewijs De eigenaresse toont ons een politieel papier, waarop een hoofdagent van de afdeling Bijzondere Wetten hel vol gende heeft getikt: „Een fret is een dier, dat niet de bescherming geniet van de jachtwet. Het kan wel ge bruikt worden als een jacht- middel bijvoorbeeld bij jagen door Ben Swaep op konijnen. Met een fret mag men niet komen in een gebied waartoe men gerech tigd is tot hei genot van de jacht." Anita heeft deze verklaring altijd bij zich, want het is voor haar het officiële be wijs, dat zij Ceatweazle en Vanessa mag houden. Mits zij uiteraard de gebieden mijdt, waar mogelijk een konijn, zijn oren kan opsteken. Dus het Lage Bergse Bos, het Kraiingse Bos en andere groene oorden, waar het we melt van de konijnen, zijn voor de fretten taboe. Niks kapot „Nee boor," verklaart Anita, „ze maken niks kapot in huis." Inderdaad steken de fretten geen (vlijmscherpe) tand uit, wanneer wij ze aai en. Zij zijn bijzonder gehecht aan hun vrouwtje, tegen wie zij zich zeer vertrouwelijk aanvlijen. Het mannetje is er verzot op zich in het water te begeven. Hij gaat, aldus Ani ta, dan ook elke morgen in nad. Met graagte consumeert hij als maaltijd een stuk vlees, wat vruchten en groente. Vanessa houdt het over het algemeen bij vlees. Over eventuele voortplan ting van het tweetal maakt Anita zich nog niet druk. Als het aan haar ligt blijft het paar, zeker voorlopig, kin derloos. Zij zou er namelijk liever een hond bijnemen. De idee dat hond en fretten elkaar wel eens niet zouden kunnen verdragen, wuift zij achteloos weg. „Dat zal best wel lukken," zegt zij eenvoudig, terwijl zij Catweazle knuffelt. Rotterdam Voormalig wet houder van Rotterdam, Eliza beth Schmitz, is de Wolfert van Borselen-penning uitge reikt, De onderscheiding viel haai ten deel voor haar ver diensten bij Je samenwerken de kerk- en onderwijssecreta- riaten in Rotterdam, waaraan ze deze maand een kwart eeuw verbonden is. Aanvan kelijk was zij onderzoek-mede werkster, vanaf 1966 werd ze directielid en sinds 1972 be stuurslid en voorzitter. Burgemeester Peper, die de penning uitreikte, prees me vrouw Schmitz om haar loya liteit en haar toewijding voor mensen, waarbij zij haar di verse verantwoordelijkheden steeds zorgvuldig gescheiden hield. Rotterdam Het scheep vaartverkeer in het loods rayon 'stad' wordt vanaf vanmiddag vijf uur vanuit het nieuwe loodskantoor aan de Madroelhaven (Pernis) beloodst. Het havenloods kantoor aan de Merwehaven is buiten gebruik gesteld. Het rayon 'stad' omvat alle havens ten oosten van de Madroelhaven, inclusief de werf Wilton-Fijenoord en de havens in de gemeente Schiedam. Het Madroelhaven-kantoor biedt onderdak aan 75 lood sen. De totale bouwkosten bedroegen ruim twee miljoen gulden. Een van 's werelds mooi ste weduwen, Priscilla Pres ley, heeft nooit contact gehad met de Neder landse fan club. Verkiezing in Hilton afgelast Rotterdam De verkiezing van 's werelds beste Elvis gaat niet door. Althans, de verkie zing van komende zondag in het Rotterdamse Hilton Hotel is voor onbepaalde tijd uitge steld. De belangrijkste reden: de Amerikaanse Presley dub belganger Bubba Cauldron uit Memphis, die de onbetwiste ster van de show had moeten worden, bedong een gage van tienduizend gulden. „En dat was veel te duur", zo stelt organisator Ed van Wall van International Copystars Agency. Een uitspraak die overigens in tegenspraak is met de tekst van een eerder verspreid pers bericht waarin trots werd ge meld dat de marktwaarde van Cauldron zelfs zó hoog was, dat hij in Las Vegas gemakke lijk twintigduizend gulden per optreden kon bedingen. Nu die zelfde Cauldron inderdaad zo duur blijkt te zijn, zegt Van Zoeter meer Ir.W.J. ter Hart, voorzitter van de me taalwerkgeversorganisatie FME. zegt uiterst genuanceerd te denken over een eventuele onderzeebootorder uit Taiwan. Binnen zijn organisatie ligt de materie zeer gevoelig en lopen de belangen niet parallel „Wil ton-Fijenoord heeft haar be langen, maar er zijn ook wer ven en andere ondernemingen die aan de Volksrepubliek le veren. On2e totale economie vraagt misschien een oordeel, er is ook nog zoiets als een Rotterdamse haven. Er zijn veel factoren die gewogen moeten worden, maar die bui ten mijn gezichtsveld liggen", aldus Ter Hart. Hij zegt het grote verlies niet te kunnen schatten dat het binnenhalen van die onderzee bootorder mogelijk betekent. Net zomin als de winst die wellicht uit Peking komt als het niet doorgaat. „Het zou het mooiste zijn als èn de order doorging èn de relaties met de Volksrepubliek niet geschaad zouden worden," zo zegt de FME-voorzitter. Wall plotseling: „Natuurlijk gaat de verkiezing in een later stadium wel door. Er zijn meer dan duizend Elvis-imitators en Cauldron schijnt helemaal niet de beste te zijn." Hoewel er in het persbericht gesproken werd over een aan tal organisaties (Internationale Elvis Fanclub, Weekend-Vi deo en Interpop Artists Mana gement en Van Wall's Copys tars), heeft geen van deze or ganisaties het noodzakelijk ge vonden melding te maken van het niet doorgaan van het eve nement. Na het persbericht, dat kaarten (25 en 35 gulden) via een postbusnummer be steld konden worden bij Inter pop in Dordrecht, werd van de organisatie taal nog teken meer vernomen. „Inderdaad een foutje", geeft Van Wall toe. Die ook bekent dat er nog geen contact was gelegd met Priscilla, de echt genote van de overleden zan ger. Zij zou in Hilton mogelijk de grote Elvis World Cup aan de winnaar hebben uitgereikt. Wel waren er, volgens Van Wall, contacten geweest met de Amerikaanse fanclub van Elvis. Ook Vester Presley, een oom van Elvis, had van de verkiezing gehoord en zou en thousiast zijn geworden. Hij had in Amerika zelfs goeie berichten vernomen over de Belg Vie Beasley, volgens Van Wall de beste Elvis imitator op het continent. En dus werd Vester Presley in het persbe richt opgevoerd als een van de leden van internationale jury. En die jury zou dan ten over staan van pers, radio en televi sie gaan uitmaken wie de op volger van de King of Rock and Roll, de Elvis of the World, zou worden. Maar de verkiezing gaat niet door. Voorlopig niet tenmin ste. Bubba Cauldron is met zijn gage van tienduizend gulden te duur. En ook Hilton wordt door Van Wal! 'peperduur' ge noemd. „Drieduizend gulden is voor ons te veel geld". De or ganisator tot slot: „Wacht maar eens af. In een later stadium maken we er gewoon een ver schrikkelijke happening van. Al zullen we dan misschien wel een sponsor nodig heb ben..." ponder redactie van Ben Swaep Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam Willibrord Hosman toont een drank, die eeuwen heeft getrotseerd. „Ik lever niet aan kruide niers", zei een belangrijke importeur van wijnen in dertijd tegen thans 41-jarige Willibrord Hosman. Deze opmerking was voor de Sebiedamse detaillist in de licatessen en wijnen dè prikkel om het edele drui vennat zelf te gaan halen. In landen van herkomst, maar ook op veilingen, waar uitstekende partijen onder de hamer kwamen. Hoewel hij verklaart zelf een matig drinker te zijn, is het verwerven van excel lente dranken nu eenmaal een grote hobby van hem. Eerst voor zijn comestibles- zaak aan de Lange Haven en daarna voor zijn aan de Korte Dam gevestigde bi- stro(t)/l'Au berge Hosman Frères, Le frère, de broer, is echter het vak van, wat de importeur eens 'kruidenier' noemde, trouw gebleven. Al heeft deze zich als zodanig in Vlaardingen gevestigd, Willibrords grootvader was tot kort voor het het einde van de vorige eeuw mole naar van één der vele mo lens, welke de jeneverstad rijk was. Langzamerhand echter kreeg hij er genoeg van wit bestoven door het leven te gaan. In 1896 open de hij een winkel in koloni ale waren, waarbij de wij nen kwamen. Zijn zoon, dus de vader van Willibrord, nam de winkel over. Helaas overleed deze op betrekke lijk jonge leeftijd. Moeder Hosman zette de zaak aan de Lange Haven voort. Hoewel de aspiraties van Willibrord veel meer in de richting van de architectuur gingen, waren hij en zijn broer zijn moeder tot grote steun. „Maar m'n broer en ik wil den toch wel meer", vertelt Willibrord in zijn knusse en gedurende tien jaar bijzon der gerenommeerd gewor den auberge. Terwijl hij ons een drupje jenever uit 1850 (per glaasje ƒ49,50) laat proeven, zegt hij, dat de ho- recabasis eigenlijk is gelegd in de Schïedamse Margriet hal. „Daar werd in het be gin van de jaren zeventig de beurs Inhabé gehouden. Wij waren er als Hosman Frères present met delicatessen en wijnen. Omdat koken ook een liefhebberij van me is, stelden we het tweede jaar al een groot fornuis op om allerlei lekkere hapjes te bereiden." Hosman Frères werd mid dels Mark van Vlierberghe door het RN onderscheiden met de gouden pollepel. Willibrord is er bijzonder trots op. Zoals hij trots is op zijn witte en zijn zwarte brigade. Hosman houdt van stijl. Dat kan ook niet anders voor een restau rateur, aan wie het secreta riaat van de, met 25 bedrij ven kortegeleden opgerich te organisatie 'Relais du Centre' is toevertrouwd. Van tijd tot tijd gaat Willi brord er op uit om zijn enorme voorraad dranken aan te vullen. Met gangba re, maar ook met zeer zeld zame. Wat te denken bij voorbeeld van een Madeira- wijn, die in 1792 van St. He lena (het verbanningsoord van Napoleon) werd ver scheept. En een cognac uit... 1811. Een glas vergt een uitgave van ƒ175,-. Mon sieur (H)osman heeft uiter aard geen dagelijkse omzet van zulke exclusieve 'oldti mers'. Wanneer bijvoor beeld zakenlieden juist een contract hebben afgesloten, dat er financieel niet om liegt, wordt er wel eens zo'n glas kostbaar vocht gehe ven. Als curiositeit mag de patron dan graag het certi ficaat van echtheid laten zien. Zoals hij aan goede re laties vol trots zijn wijnkel der toont, waar zeker voor een kwart miljoen gulden ligt opgeslagen. De heer Hosman wil wel nog even kwijt, dat de in druk van schier 'onbetaal baar' zou kunnen ontstaan. Die wil hij beslist wegne men; de gast kan bij hem eten en drinken voor een prijs, die geen abnormale aanslag op de portemonnee vergt. AI hangt het er na tuurlijk toch wel een beetje van af wat er in zo'n beurs zit... Brief van de Koninklijke Marine, hoofdkwartier Korps Mariniers ontvangen. Daarin meldt korpscom mandant generaal-majoor T. Rudolphie, dat zijn, met een hoge Belgische onder scheiding begiftigde voor ganger J.J.A. den Haan b.d. is. 'Buiten Dienst' dus en daarin haeft generaal Ru dolphie uiteraard groot ge lijk. In het RN van 7 janua ri 1983 schreven wij over de betreffende commando overdracht. Onze excuses voor het feit, dat in het be richt op 30 november over het toekennen van de on derscheiding aan de heer Den Haan de aanduiding b.d. was weggevallen. Generaal-majoor der Mariniers T.Rudoiphie, commandant van ons korps 'zeesoldaten'. Groot feest is het deze week voor het Charloisse echtpaar T.H.T. Bax en W.A.J, Bax-Van Dijk. Het herdenkt zijn vijftigjarig huwelijk. De heer Bax (69), een jaar jonger dan zijn vrouw, heeft als aannemer hard meegewerkt aan de wederopbouw van Rotterdam na de tweede wereldoorlog. Met kinderen en kleinkinderen, zo'n dertig in totaal, zul len de heer en mevrouw Bax hel heuglijke feit vieren. Een bijzonder vitale man, die meneer J. de Laat. Hij is 86 jaar, maar hij houdt zich nog altijd met stoomma- chientjes bezig en hij speek nog immer accordeon. Een klein jaar geleden heeft hij zelfs nog een nieuwe har monica gekocht. Hij houdt zijn licht niet onder de ko renmaat. Zo stelt hij vijf door hem zelf gemaakte stoommachines tentoon. Dat gebeurt tot en met 28 de cember in De Larenkamp aan de Slinge 303 in Rotter dam Zuid. Het betreft hier de modellen van een staan de Coepont, twee zoge naamde 'liggenden', een staande en van een locomo biel. Tevens exposeert mevrouw Clamentine Foort geduren-, de die tijd schilderijen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2