WATERWEG Woningbouw binnenstad morgen in nieuwe fase De natuur als inspira tiebron en leverancier SPORT 21 Meer zaalruimte voor sportclubs in Schiedam SP0RTK0RT Eerste paal voor 158 huurwoningen Eerste paal op de Raam 'Comité deed het niet goed' Telefonische Hulpdienst staat op spel IJsclub stelt voorwaarden De Ooievaars succesvol Toernooi voor meisjes Basketballers nog puntloos WhJBO SURF- en SKISPORT 'Mackay* rechtgezet met luchtkussens •Maassluis Het is een knappe klus. Millimeter na mil limeter worden zes verzakte woningen aan het Mae- 'kayplein in Maassluis met behulp van luchtkussens .langzaam weer in het lood gezet. Volledig waterpas. .Hierdoor worden de zes uit 1922 stammende woninkjes van de slopershamer gered. Het is een niet alledaags -karwei, dat wordt opgeknapt door het funderings en Ivijzeltechniekenbedrijf H.M. Bresser uit Krimpen aan Iden Lek. Een paar nieuwsgierige Maassluizers, die eens leen kijkje komen nemen, zien aan de buitenkant van 1 ide huisjes niet veel. 1 -Geen grote hijskranen die de 320 ton wegende panden llin de takels hebben en geen grote luchtkussens zoals ridie in het Stedenspel van de NCRV werden gebruikt. ;Alleen de pruttelende compressor, de grote stalen bin- I ;ten onderaan de wanden én de kier van enkele eenti- fjmeters tussen de ondefkant van de woningen en de 1 'fundering geven aan dat er iets aan de gang is. ';De 61 jaar oude woningen ''vertoonden grote gebre- ';ken en in Maassluis was in '^principe de beslissing al Igevallen om de woningen 'laf te breken. 1 'Maar omdat daardoor weer .betaalbare woningen het iveld zouden moeten ruimen 1 werd uitgekeken naar een 'andere oplossing. "-De pandjes waren ongelijk 1'verhakt. Op bepaalde plaat sen zelfs 63 centimeter. „Dat FOTO LINKS: Twee medewer kers van bet Krimpense be drijf controleren de al gedeeltelijk opgekrikte funde ring. FOTO ONDER: De panden Mackayplem 30 tot en met 40, die in het lood wor den gezet. door Bert van Elk ■■Ms niet problematisch", zegt ^directeur H.M. Bresser. „We "'hebben een speciaal systeem ^uitgedokterd waardoor we de 'Ifundering weer recht kun- ;-nen trekken. We gaan de '^verzakking stukje bij beetje Iweer ongedaan maken, De funderingen hebben er 61 ,.jaar overgedaan om te ver zakken. De verzakking in een keer ongedaan maken j<kan ook, maar dat is niet i 'goed voor de huizen. Het -materiaal heeft er tenslotte '.'meer dan zestig jaar over ge- daan om zover te zakken." "Scheuren voorkomen ;*Dc werkwijze is simpel. „We khebben de verzakte afstand ^gedeeld door vijftig. Elke keer als we de luchtkussen oppompen, die we onder de 1 funderingen hebben aange bracht komt de fundering een vijftigste deel omhoog", .zegt Bresser. ;Om te voorkomen dat de loude wanden bij het water jas zetten scheuren zijn aan 'de onderkant van de buiten- ,tmuren van het huizenblok ;lén de muren tussen de wo- "mingen aan beide zijden ijze- 'Iren balken aangebracht. Die balken zijn met elkaar ver- bonden door metalen pen- nen. Door die aan te draaien •klemmen ze de muur vast. Deze balken steken aan de voor- en achtergevel uit. Op die uitstekende punten rus ten de lange ijzeren balken, 'die aan de voor- en de ach tergevel van het blok zijn ^aangebracht. Onder de twee -buitenmuren en de vijf mu- Iren tussen de woningen zijn Mn totaal 21 luchtkussens -aangebracht, Drie kussens* 'Jper muur, die door een com pressor langzaam worden ^volgepompt. De luchtkussens 'kunnen elk 29 ton tillen. .-„We kunnen instellen hoe 's "tel centimeter of millimeter ;hei kussen wordt opgepompt. -Dat gebeurt door een stelsel >an hendels en palletjes. Als het kussen het gewenste aan tal millimeters is gestegen 1 wordt er een ventiel dïchtge- -drukt en stopt de lucht toe- Ivoer", vertelt directeur Bres- ;ser. Steeds al de funderingen -vier centimeter zijn gestegen, I wordt de ruimte opgevuld ;met stukken spaanplaat. „Als j.»de huizen recht staan wordt ;de ruimte onder de funderin g-gen weer opgevuld met be lton," De benodigde druk i ;voor het volpompen van de ^kussens is niet hoog: 8 bar. l„De compressor, die we nu ;gebruiken is niet zo groot. 'Degene waarmee we eerst Kaan het werk gingen had zo oveel kracht, dat je de funde- t'ring echt omhoog zag krui- $!pen", zegt Bresser. Vrijdagmiddag is is hij met j »vier medewerkers met het Ijkarwei begonnen. Hij schat <»dat het eigenlijke karwei ui- tterlijk vandaag, woensdag, ijwordt afgerond. Aan het ei- i .genlijke opvijzelen van de ^woningen ging een voorbe- f re id ingstijd vooraf van twee I weken. Bresser schat die tijd f ;ook nodig te hebben om 'af f -te bouwen. Dan kan de aan nemer aan het werk in de H^den. Schiedam De opknapbeurt van de Schiedamse binnenstad krijgt morgen een vervolg met het slaan van de eerste paal voor een project van 158 huurwoningen op het terrein van de Lange en Korte Achterweg. Wethouder Chris Zijdeveld verricht die handeling. De bouwactiviteiten maken deel uit van een reeks werkzaamheden, waarvan een deel reeds is gerealiseerd. Het nieuwbouwplan is het lo gische vervolg op de onlangs afgeronde bouwactiviteiten achter het Broersveld. Daar zijn honderd woningen verre zen. De 158 huurwoningen, waarvan de eerste naar ver wachting in het najaar van 1984 worden opgeleverd, be treffen 62 tweekamer-, 44 driekamer-, 49 vierkamer- en drie vijfkamerwoningen, De plannenmakers hebben daar van 27 bejaarden woningen ge pland en vier woningen voor mindervaliden. De huizen zul len in vier blokken van elk drie woonlagen worden gerea liseerd. De verwachting is dat het complex in de zomer van 1985 geheel gereed zal zijn. Juist omdat de bouw in het hartje van de stad wordt ge pleegd zijn verkeersstremmin gen onvermijdelijk. De bereik baarheid van de binnenstad zal voor zowel bewoners als bedrijven via lijdelijke maatre gelen zo goed mogelijk worden gewaarborgd. De werkzaamheden aan de Broersvest zijn inmiddels zo goed als voltooid. De afron ding van de herinrichting van de Koemarkt laat lot ongeveer maan op zich wachten. Een groot deel daarvan wordt inge richt als voetgangersgebied. Kiosken waarin winkelties ko men-, zitbanken cn een wacht ruimte voor tram- en buspas sagiers moeten het gewenste levendige beeld completeren. Verschillende winkeliers zijn inmiddels op de gemeentelijke plannen vooruitgelopen en hebben hun zaken verbouwd en gemoderniseerd. Schiedam De Schiedamse weihouder voor stads vernieuwing en financiën, Cor van Tilborg, slaat maandagmiddag om drie uur de eerste paal voor 69 woningen aan de Raam in Schiedam. Het gaat om huizen voor alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens. De woningen zullen worden beheerd door de rooms-katholieke woningbouwvereniging Sint Jozef. Anti-bulderbaan: Schiedam „Het onbezon nen enthousiasme van het comité Anti-bulderbaan heeft niet altijd geleid tot goed werk. Ik was soms on gelukkig met de ongenuan ceerde uitlatingen van de co mitéwoordvoerder over Zes tienhoven. En ik ben bang, dat politici elders er ook zo over dachten en dat het uit eindelijk een averechtse in vloed heeft gehad." Met die ontboezeming kwam de Schiedamse wethouder Zijdeveld gisteravond, toen de intrekking van de subsi die van 2000 gulden aan de stichting ter sprake kwam. De luchthaven Zestienhoven blijft toch en dan lijkt subsi die aan het comité verder weggegooid geld. De intrekking leidde bij CDA-nestor Jan de Koning tot de vreugdekreet „Einde lijk begrip. Wij zeiden allang dat het comité niet gesteund moest worden." Vlaardingen In de ontmoe tingszaal van het Zonnehuis aan de Dillenburgsingel ging gistermiddag een expositie van wandkleden en klein beeld houwwerk van start. De expo sities in het Zonnehuis worden georganiseerd door d* Werk groep Expositie Beeldende Kunst (WEBK) en de voorzit ter van deze groep, Petra Stolk, verrichtte mei een klein toespraakje de feestelijke ope ning. Van de elf tentoongestelde wandkleden zijn er vijf van de hand van Lenie de Witte en de overige 2es van haar vrien din Margreet Scholten. Dat de- beide kunstenaressen uit één school stammen is voor iedere leek duidelijk. Hoewel de technieken verschillend zijn geven de werkstukken qua vormgeving en kleurgebruik dezelfde stijl weer. Lenie bouwt applicatiegewijs haar werkstukken op uit ver schillende lapjes, terwijl ^Mar greet de uiteindelijke omvang zodanig bewerkt dat er ver schillende vlakken ontstaan. Beide textielkunstenaars heb ben les gekregen var. Joke Troost uit Amsterdam en wer ken bestaande patronen uit tot scherp omlijnde vlakken De natuur is daarbij hun grootste inspirator. Wie goed naar de werkstukken kijkt, ziet sterk uitvergrote details van denneappels, kastanjek noppen of pauweveren Lenie is activiteitenbegeleidster in Waddinxveen en Margreet is lerares in Rotterdam De Vlaardinger Paul La mors exposeert een twintigtal hou ten beeldjes Waar zijn beide medeexposanten de natuur als inspiratiebron zien, is de na tuur voor Paul eerder de leve rancier van materiaal. Uit wil lekeurige stukken hout snijdt hij goed herkenbare en kunsti ge sculpturen. Paul Lamers is bouwkundig opzichter en werkt alleen in zijn vrije tijd aan de kunst. Schiedam De Telefonische Hulpdienst Rijnmond (THD) moet haar activiteiten stoppen, als de Schiedamse gemeente raad de subsidie van 14 000 gulden intrekt. B en W den ken dat te doen in het kader van de bezuimgingen. De raadscommissie voor onder wijs, cultuur en sociale zaken is al akkoord gegaan Vanaf 1 januari moet de stich ting, bestaande uit veertig vrij willigers. haar activiteiten stoppen Tot halverwege vol gend jaar zou de stichting kun nen afbouwen. Volgens wet houder Herman Posthoorn wil het college, door de subsidie stop te zetten, beroken dat Rotterdam alsnog geld be schikbaar stelt voor het werk van de stichting. „Rotterdam krijgt van de overheid een ton subsidie voor de eigen hulp dienst en de regionale Telefo nische Hulpdienst. Het is vol strekt onjuist, dat men na vijf jaar de subsidie uitsluitend voor de eigen hulpdienst wil gebruiken", aldus Posthoorn, De medewerkers van de THD denken nu tussen wal en schip te geraken en het slachtoffer te worden van het gekibbel tussen de twee gemeénten. Hoek van Holland IJs club Hoek van Holland is bereid om mee te werken aan verhuizing naar een andere ijsbaan. De ijsclub zal volgend jaar de baan aan de Mercatorweg moe ten opofferen voor wo ningbouw. De schaatsliefhebbers hebben begrip voor die maatregel, maar willen wel vanaf mei 1984 kunnen beschikken over een ander terrein, waarbij de gemeente zal moeten zorgen voor verplaatsing van de ge bouwen. De niet-verplaatsbare kantine zal op overheidskosten moeten worden vervangen en de deel- gemeenteraad zal ook moeten zorgen voor wind singels, pompinstaliatie en baanver- lichting. De ijsclub wil een ter rein waarop een 400 meter- Pctierdems Nieuwsblad woensdag 14 december 1983 baan en een korte baan kun nen worden uitgezet en de ga rantie dat men in het seizoen '84/85 over die baan kan be schikken. De pachtprijs zal niet belang rijk mogen afwijken van die van de bestaande baan Het ijs- plezier van de zestienhonderd leden moet worden gegaran deerd. Anders, zegt het ïjsclub- bestuur, wordt overwogen een bezwaarschrift tegen de wo ningbouw in te dienen. Overigens verlopen de zaken op de bestaande ijsbaan ook met probleenloos. Door een aantal oneffenheden in het terrein weg te halen, heeft het ijsclubbes tuur de waterstand kunnen laten zakken tot der tig centimeter. Op die manier za! de baan sneller dichtvrie zen. zo wordt verwacht. Of het effect inderdaad naar verwachting zal zijn, is afhan kelijk van de houding van de jeugd. Tijdens de kortstondige vorstperiode van vorige wdek werd de baan vrijwel constant bewaakt. Toch zagen enkele jongelui kans om tijdens de middag pauze van de schaatsbestuur- ders de baan vrijwel volledig te vernielen „Eigenlijk ben ik blij dat de vorst niet doorzet te". bekent voorzitter Ko Ale- wtjnse „Anders hadden we met een volledig vernielde baan gezeten". Door een aan tal kuntgrepen hopen de wer kers wel kans te hebben ge zien om de luchtbellen uit de grond te beteugelen Dat is ge beurd door de 'wellen' af te dekken en via pijpleidingen af te voeren naar de zijkant van de baan. Ronald Jacobs, hier actief als trainer temidden van de damesselectie van Asvion, is één van de initiatiefnemers van JaWa-Sport. Schiedam Sportwet houder Luub Hafkamp persoonlijk opent zaterdag 17 december officieel de nieuwe sportruimte van Jawa-Sport aan de Lange Haven. In het vroegere verenigingsgebouw Arca de kunnen nu verschillen de takken van sport wor den bedreven. „En dat voor een prettig prijsje", aldus Ronald Jacobs, één van de initiatiefnemers. Samen met Jan Wattez, de vroegere trainer van hockey- verening Asvion, kregen de plannen vorig jaar stilaan een wat vaster karakter. Was het eerst de bedoeling om alleen maar twee showrooms te ope nen in het gebouw, later werd besloten om ook de grote ruimte te gaan benutten. Met de SSSN, de eigenaar van het complex, werd gepraat en tot overeenstemming gekomen. De hockey vereningen Asvion en Spirit hebben inmiddels al onderdak gevonden in de nieuwe sporthal. Zij werken de zaallraming af en ook an dere verenigingen hebben al interesse getoond in het huren van de hal. Ronald Jacobs- „Voor een vrij groot deel zijn we nu al bijna iedere avond bezet. Vanaf januari gaat ook tafeltennisvereniging Schie dam haar thuiswedstrijden bij ons spelen. Vrijwel alle takken van sport kunnen in de hai worden bedreven. Vo ley bal. tafeltennis en we zijn van plan om er ook een tennisveld in uit te zetten." Volgens Ronald Jacobs is er in Schiedam duidelijk behoefte aan meer zaalruimte. Nu staat alleen sporthal Margriet ter beschikking van de sporters. Het tarief per uur dat JaWa Sport vraag, ligt beduidend la ger dan dat van de sporthal. Ronald Jacobs- „We willen ie dereen de mogelijkheid bieden om te sporten. Dan is 25 gul den per uur niet veel, denken wij. We hebben al tal van posi- door Chris Woerts tieve reacties op ons ïmtiaticl gehad, want ook particulieren kunnen bij ons terecht." De opening, zaterdag, krijgt een uiterst feestelijk karakter Zo is er rond de klok van 15.ÖD uur een mode-show, waarna twee hockeyteams de strijd met elkaar zullen aanbinden Ook wethouder Luub Haf kamp maakt deel uit van één van de teams, waar verder oud-international Wouter Lee- fers en de gebroeders Hengst in mee zullen spelen. Jacobs „Eerst wilden we Hans en Ties Krui ze naar Schiedam ha (en om mee te doen Beiden zijn echter verhinderd en daarom hebben we gekozen voor plaatselijk bekende spelers." De gemeente Schiedam is niet bang dat door de ingebruikna me van de nieuwe hal het aan tal uren dat de Margriethal nu door verenigingen wordt ge bruikt, terug zal lopen. De heer Tjassens. van de afdeling sportzaken van de grneentc: „Er zullen best clubs zijn die in de toekomst gebruik gaan maken van de ruimte van JaWa-Sport. Maar echte wed strijden kunnen er toch niet in worden afgewerkt Trainingen wel ja, maar ik denk dat het wel los zal lopen Wij zullen er geen nadelige gevolgen v^n ondervinden En* „Overigens is er helemaal geen overleg geweest tussen JaWa-Sport en de gemeente Wij kregen ook deze week pas etui folder in de bus met infor matie We zijn wel var» plan orn eens een kijkje te gaan ne men aan de Lange Haven Helmond De zwemploeg van de Schiedamse invaliden- sportvereniging De Ooievaars heeft het wedstrijdjaar bijzon der succesvol afgesloten. Kees Krabbendam behaalde eerstc- plaatsen op de 50 meter rug slag. vrijeslag en schoolslag. Jack van Kampen behaalde op die afstanden een zilveren me daille Ben Jan Hoenderkamp kwarn bij de junioren ook zeer sterk naar voren Hij won goud op op die afstanden* de 100 meter schoolslag, de 100 meter vrije slag en de 100 me ter rugslag. Ook Arno de Vette behaalde drie eerste plaatsen Vlaardingen Op 10 decem ber gaat m de Energiehal in Rotterdam een groot zaal voet baltoernooi voor meisjes van start. Aam het evenement doen in totaal 20 elftallen deel en uit de regio Waterweg heb ben HBSS, Vlaardingen en het Maassluise VDL ingeschreven Het programma voor 10 de cember ziet er als volgt uit 900 uur GLZ-Bhjdorp, 9.48 uur Vlaardingen-LMO, 10 36 uur Rijnmond-GLZ, 11 24 uur B lijdorp- Ber kei, 12.10 uur DCL-Vlaardirigen en 9 24 'uur HBSS-Rijnmond1012 uur Berkel-VDL, 11.00 uur DBGC- DCL, 11.48 uur LMO-HBSS en 12.36 uur VDL-DBGC. Schiedam De basketballers van mvalidensportvereniging De Ooievaars hebben de eerste helft van de competitie afgesloten zonder ook maar één overwinning. Het vorig jaar naar de eredi visie gepromoveerde team kon het ook tegen Peperbus, dat ook al in de onderste regionen doolt, niet tol winst komen. Het werd uiteindelijk een duidelijke 34-52 nederlaag. In de eerste helft liep het totaal niet bij De Ooievaars. De Peper bus maakte dankbaar gebruik van de aanvallende onmacht bij de Schiedammers en bouwde direct een voorsprong op. Tegen het einde van de eerste helft kende de Ooievaars een opleving en wist tot vier punten terug te komen. Na de rust nam Peperbus direct het initiatief en het liep lang zaam maar zeker verder weg van De Ooievaars. Het einde van de wedstrijd kwam uiteindelijk bij een 34-52 stand, Het Irene-schaaktoernooi' is gewonnen door Daan 't Hart uit Ridderkerk Vorig jaar won hij het evenement ook al Dit jaar bleef bij m de hoofd groep ongeslagen Michel Ilockx werd tweede en Ron Heusdens derde. In totaal na men aan hot toernooi 55 senio ren en zes junioren deel Er werd gespeeld in negen groe pen De prijzen werden uitge reikt door Rob Lutz. de be heerder van het zalencomplex In manege Middenhof legde Alex Trouwerbach op Paddy bij de pony's beslag op de eer ste prijs in een Caprilhwecj- stnjd. Berna Schotel op Gqus legde beslag op zilver en Irjs Srnalbeek op Purdy weul der de Tonny van der Woude werd eerste in de categorie bij de paarden Bont ha Boogh werd tweede en Christa van Selm reikte naar een bronzen medaille Leo van Adrichem en Ange- liquc van Haren (beiden van turnvereniging WIK) werden dn jaar clubkampioen Van Adrichem behaalde in de zwaarste klasse 48.6 punten en bleef daarmee broer Arno ruim voor Hij behaalde 42,4 punten. Angeliquc van Haren behaalde 31,1 punten, waar mee ze Marjolein van der Laan, die uitkwam op een to taal van 28 punten, voor blee£ Tijdens het toernooi kregen Jacqueline Veldhoven, Michel van Adrichem, Siska de Bruijn en Leon van Adrichem, de ere-medailJe wegens het voor de tiende en vijftiende keer meedoen aan de kampioen schappen. Rosslgnol skiset nu325.- mel binding S-32B. slokken, hoes. fnonlaga, afslellen en waxen, nor ma to prijs 575.- K2-344 skiset nu645.- met binding S-6Ü7, slakken, mon- lage, afstellen en waxen Normale pnjs 895.- Eenner tenglautsat, type 417 Flsh- step. Alle lengtes, compl mBl bindin gen en glasfiberstokken Normale prijs 199 - nu149.50 Complete onderhoudsbeurt, waxen, bindlngcontrole. slijpen en afsieiien 29.50 Nu uit voorraad de nieuwste surttrapezes modellen '84 v.a139.00 Laatste surfplanken 1983 nu met 20-30% korting. Tevens nu leverbaar diverse modellen „skate-surfers". „Het beste van de Amerikaanse markt!" compleet v.a325.00 trucks v.a6T-SO wielen v.a7.80 Schilderstraat 22 - Rotterdam. - Qléy124749

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3