Zijdeveld: 'Wij blijven bouwen' Politie nu al druk met kerstbomenjacht VLAARDIN6S DAGBLAD SGH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA en WD zitten vast in verkeer VCW wil niet achter balie Georganiseerd overleg tegen voorstel B en W X VGraveland voorlopig nog zonder bus 'Van mij mag het tegen de vlakte' Bromfietser zwaar gewond Vuurwapen en bivakmutsen Gesplitste flats bejaarden Sociografie op de tocht Boerhaave- plein ontgoocheld m Eerste paal binnenstad Schiedam halsstarrig wtp. VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Schiedam. Slechts een handvol bedrijven heeft belangstelling getoond voor de gemeentelijke plannen om in de spitsu ren een bus van het Cen traal Station naar indus triegebied 's-Graveland te laten rijden. Enkele maanden geleden maakte wethouder Chris Zij develd bekend dat de gemeen te bereid is een eventueel ex ploitatietekort aan te vullen als de bedrijven een minimaal aantal ritten zouden garande ren. „Nee", zegt wethouder Zijde veld. „Het is niet zo dat er geen belangstelling voor be staat bij de bedrijven. Er was alleen een misverstand. Veel bedrijven dachten dat de ge meente een financiële bijdrage verlangt en zijn daarom niet op die uitnodiging ingegaan. Maar we willen alleen maar een garantie voor een aantal ritten." De wethouder denkt dat de bedrijven bereid zijn om met hem rond de tafel te gaan zitten, als dat misver stand uit de wereld is gehol pen. Al jarenlang hikt de gemeente aan tegen de onbereikbaarheid van het industriegebied met het openbaar vervoer. Zou de bereikbaarheid verbeteren, dan zijn er veel meer bedrij ven gemteresserd om zich in s G ra vela nd te vestigen, zo wordt op het stadskantoor ge redeneerd. En omdat de RET niet van plan is het industrie gebied op te nemen in een van de ;de routes, opperde Zijde veld het idee om een particu lier vervoersbedrijf in te scha kelen om in de de spitsuren een busdienst te verzorgen vanaf het Centraal Station. Hij dacht daarbij aan een ritprijs van /l a ƒ1,25. Zijdeveld is van plan de be drijven nogmaals uit te nodi gen voor een informatief ge sprek. Dit keer zal hij daarbij duidelijk vermelden dat het hem niet te doen is om een fi nanciële bijdrage, maar dat hij slechts wil weten hoeveel kaartjes minimaal zullen wor den verkocht alvorens de ge meente met een busbedrijf in zee gaat. „Die busdienst komt er zeker", zegt Zijdeveld opti mistisch. „Het zal alleen wat langer duren." Schiedam Het groepje ge meenteraadsleden, dat deze week in het beschermde mo nument Lange Nieuwstraat 51 is gaan kijken, verbaast zich erover hoe het gebouw ooit op de monumentenlijst terecht is kunnen komen. „Wat een bouwval", consta teerde CDA-nestor Jan de Ko ning. „Van mij mag het zó te gen de vlakte", zei VVD- raadslid Annie Renskers. „Ik begrijp niet dat het ooit tot monument uitgeroepen kon worden", verbaasde PvdA'er Hans van Kleef zich. Wethou der Zijdeveld voegde hieraan een persoonlijke opmerking toe, dat hij vindt dat monu mentenbeleid meer realistisch moet zijn en niet elk oud pand moet beschermen. En na die korte uitwisseling van gedachten werd besloten om de sloop van het monu ment te bevorderen. Er is een plan op die plek naast het hoofdbureau van politie 29 woningen te bouwen. Schiedam Een 17-jarige Schiedammer is gistermiddag met ernstige verwondingen naar het Dijkzigt2iekenhuis in Rotterdam overgebracht na een botsing op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhouderslaan. De Schiedammer kreeg, met zijn bromfiets komend van de Stadhouderslaan. geen voor rang van een 52-jarige auto mobilist uit Melissant, die over de Willem de Zwijgerlaan reed. De twee kwamen in bot sing en de bromfietser klapte tegen de grond. Hij werd door de GGD overgebracht naar Dijkzigt. Schiedam/Capelle De Ca- pelse politie heeft vannacht een 24-jarige Schiedammer aangehouden die in het bezit ■was van een gedemonteerd vuurwapen en munitie. De man werd aangetroffen in een auto bij de Purmerhoek. In het' voertuig trof de politie even eens inbrekerswerktuigen en bivakmutsen aan. De man is overgebracht naar het politie bureau. De recherche stelt een onderzoek in. Schiedam/Vlaardingen „Schiedamse jongeren zijn bereid elkaar flinke verwon dingen toe te brengen als het gaat om het elkaar afnemen van kerstbomen", zegt commissaris Piet van den Hengel van de Schiedamse gemeentepolitie. Over elf da gen barst de kerstbomenjacht in Schiedam weer in volle hevigheid los. Elk jaar neemt de politie een omvangrijke arsenaal aan honkbalknuppels en andere wapens in be slag. „Tot kerst gaat het prima", aldus de Schiedamse commissaris, „maar daarna hebben de jongeren er veel voor over om kerstbomen te veroveren." De politie hoopt de vechtpartijen binnen de perken te houden door verhoogde surveil lance en het inzetten van meer agenten. Daarbij concentreert de politie zich niet op bepaalde wijken, maar op de hele stad. „Het gaat hier om groepjes jongeren, die de hele stad doorkruisen. Vorig jaar deden er zelfs Rotterdammers aan mee. Ik weet niet of die dit jaar weer meedoen." In VIaardingen heeft de strijd om kerstbo men een aanmerkelijke minder hard ka rakter. Hier concentreert de strijd zich hoofdzakelijk in de Westwijk. Hoewel ook in Vlaardingen de jongeren elkaar tussen oud en nieuw te lijf gaan met zelfgemaakte wapens, vallen er volgens een woordvoer der van de politie zelden gewonden. „Er houdt wel eens iemand een blauw oog aan over, maar veel erger is het niet", wordt gezegd. In Vlaardingen denkt de politie met extra surveillance de ongeregeldheden binnen de perken te houden. „Door ook in burger te surveilleren hopen wij doelmati ger te kunnen optreden." Vlaardingen Nu het experiment met flatsplitsing in de Vlaar- dingse Hoofdstedenbuurt voor jongeren is mislukt, wil de ge meente hetzelfde proberen, maar dan voor bejaarden. De ge meente blijft anders met de dure. onverhuurbare flats in de maag zitten. Dan moet eerst onderzocht worden of er onder be jaarden belangstelling voor de gesplitste flats bestaat en welke voorzieningen moeten worden getroffen. De afdeling stadsontwikkeling is met dit plan gekomen, omdat zij verwacht dat er in de duurdere fiats in de Hoofdstedenbuurt steeds meer leegstand zal komen. „Er is tussen gemeenten voor wat betreft de huur van duurdere woningen een concurrentie slag ontstaan", schrijft Frans Kok in een nota over de flats. Voor jongeren zijn de gesplitste flats te duur. Voor ouderen ech ter zouden ze volgens Kok beter in de markt liggen, omdat wo ningen voor ouderen over het algemeen toch duurder zijn. De prijzen van flats in de Hoofdstedenbuurt zouden naar niet slecht bij afsteken. Als er niets gedaan wordt zou de leegstand in de flats structureel worden, zo vreest de gemeente. Ook voor bejaarden, staat in de nota, zijn de woningen echter niet zo aantrekkelijk. Er zijn weinig winkels en andere voorzie ningen in de buurt. Bovendien zien veel ouderen de wijk Holy niet als een deel van Vlaardingen en zouden ze er daarom niet graas wnnon De gemeente wil desondanks onderzoeken of het plan haalbaar is. Er moet echter eerst aan de ouderenbonden, de raad voor het ouderenwerk en allerlei gemeentelijke commissies advies ge vraagd worden, voordat met het onderzoek wordt begonnen. Schiedam Bezuinigen op de afdeling sociografie in het Schiedamse stadskantoor is een gecompliceerde problema tiek, aldus wethouder Zijde veld deze week in de commis sie ruimtelijke ordening De afdeling zelf verkeert in de onzekerheid, of zij grotendeels zal worden opgeheven Daar om vroeg de VVD'er Piet Prins ernaar. Hij wilde weten of ondanks de iange-termijnplanning al een bezuinigingsbedrag genoemd kon worden. Volgens Zijde veld is dat met mogelijk. In de lijst van ombuigingspunten staat het bezuinigen op de so ciografie genoteerd als een pro- memonposi, om te ont houden. College vorming opgeschort Vlaardingen De onderhandelingen tussen de fracties van VVD en PvdA over een nieuwe wethoudersploeg zijn tijdelijk gestaakt. Dat is gebeurd op verzoek van de VVD, omdat die partij meer tijd nodig heeft voor de verkeersparagraaf. De onderhandelingsdelegaties heb ben geen datum afgesproken voor het heropenen van het overleg. De beide fracties hebben vanmorgen een verklaring over de ontstane patstelling uitgegeven. De onderbreking van de ge sprekken houdt in, dat het aanvankelijke streven om in januari een nieuwe wethou dersploeg te installeren vrijwel zeker van de baan is. „De raadsvergadering van 4 janua ri halen we nu niet meer. Ik hoop dat het lukt om de ge sprekken op zo kort mogelijke termijn voort te zetten, zodat we in een extra raadsvergade ring in januari het college kunnen installeren. Anders zou het zelfs de februari-raad kunnen worden", zegt PvdA- fraciieleider Kees van der Windt teleurgesteld. Zoals velen al hadden ver wacht is de verkeersparagraaf het grote breekpunt. De for mulering die de VVD in eerste instantie op tafel legde, en waarin vermeld was dat het verkeerscirculatieplan op be langrijke onderdelen zou moe ten worden bijgesteld, is door de PvdA van de hand gewe zen. Een alternatieve tekst van de socialisten, waarin op be paalde punten de nodige con cessies werden gedaan, ging de VVD vervolgens niet ver ge noeg. De liberalen hielden on verkort vast aan hun eerste voorstel. In de periode dat de onder handelingen zijn opgeschort fa at de VVD binnen eigen ring alsnog intensief met het verkeersbeleid aan de slag. Van der Windt hoopt dat het daarna alsnog zal lukken, tot elkaar te komen. Schiedam Een groep bewoners van het Boerhaaveplein in Schiedam-Oost is uitermate teleurgesteld in de houding van de wethouder voor ruimtelijke ordening, Chris Zijdeveld, nu hij weigert met de bewoners te praten over de toekomst van het plein. De bewoners hebben een brief gestuurd aan de leden van de commissie ruimtelijke ordening. Half oktober hadden de bewoners wethouder Zijdeveld gevraagd de buurt te informeren over de ideeen, die leven bij de gemeente over de toekomst van het Boerhaaveplein. Daar staan een groot aantal leegstaande panden scheef. Bovendien zijn de bouwwerken dichtgespijkerd. Wethouder Zijdeveld wilde niet naar een bewone rsbijeen komst komen. Hij vond het meer zin hebben zich door buurtbewoners te laten informeren. De bewonersgroep, die de bijeenkomst met de gemeente voorbereidde, wilde wel naar het stadskantoor komen, mits het gesprek als voorbereiding diende voor de vergadering met de bewoners. Toen het gesprek uiteindelijk plaatshad op 17 november, liet wethouder Zijdeveld weten dat de bewoners maar beter konden vertrekken als zijn komst naar de bewonersbijeenkomst inzet was het gesprek was. Uit het onderhoud dat volgde bleek dat de gemeente niets kon doen voor de bewoners. In de brief aan de raadseomissie schrijven de bewoners dat wethouder Zijdeveld hen een ontgoocheling bezorgde. „Wij vinden dat een wethouder zo niet met een groep welwillende bewoners kan omspringen", schrijven de bewoners, die bij de commissie pleiten voor het opstellen van een plan om de situatie op het Boerhaaveplein te verbeteren. Zowel Kees van der Windt als kandidaat-wethouder Floor Quast (VVD) geven toe dat het recente advies van provinciale waterstaat over het VCP, waarin wordt vermeld dat het verkeersplan beter moet wor den onderbouwd, een grote rol speelt in de onderhandelingen. Quast: „Het advies verwoordt globaal de kritiek die wij ja renlang hebben geuit. Dat is voor de PvdA zeer pijnlijk. Het is duidelijk dat de socialis ten in de onderhandelingen door de knieen moeten. En dat doet zeer, heel erg zeer." Zie ook pagina 19 Hoe Zijdeveld ook heide, de eer ste paal wilde er gistermiddag aan de Lange Achterweg niet in. Vlaardingen De ambtenaren van het Vlaardings Cen trum voor Welzijnsplanning (VCW) willen niet achter de balie van het stadhuis hun werk doen. Het VCW moet uit het pand aan de Oosthavenkade naar het stadhuis, omdat dat goedkoper is. Maar de plaats die hen door burgemees ter en wethouders is toegewezen, de balieruimte van mili taire zaken, daar willen ze voor geen goud zitten. Hel langs lopende publiek zou hen veel te veel storen. De werknemers van het centrum vtnaen de ruimte die het college hen heeft aangewezen de meest ongeschikte die je kunt bedenken. Een verontwaardigde Ton ten Hoe ven: „Het is er rumoerig, iedereen komt er langs. En daar zouden wij dan moeten werken." Het VCW ziet meer m de ondertrouwkamer, die naar hun zeggen toch zelden wordt gebruikt. De commissie voor democratische planning, waarin het welzijnswerk is vertegenwoordigd, is ook niet erg ingeno men met de verhuizing. Zij zoekt de steun van de politie ke partijen, om het college ertoe te bewegen nog eens met het VCW te gaan praten. Maandag, in de commissie voor sociaal-culturele zaken, zal Wil den Hartogh bij wethou der Jelle Wijnstok aandringen op zo'n gesprek. „Wij za gen die verhuizing toch al niet zo zitten", zegt Den Har togh, „Als we dan ook nog een ruimte achter de balie toe gewezen krijgen... We willen gewoon een afgesloten kan toor." Schiedam De eerste paal wilde gisteren maar niet de grond in, op het terrein aan de Lange Achterweg, waar het startsein werd ge geven voor de tweede fase van de nieuwbouw in het Schiedamse centrum. Onder het toe ziend oog van wethouder Chris Zijdeveld bedreven genoeg toch in dat soort werk vorderde de 'officiële' paal slechts drie centi meter per klap. Na bijna tien minuten heien had Zijdeveld er genoeg van. Hij liet de halsstarrige paal, die nog zo'n acht meter bo ven de koude grond uitstak, voor wat hij was. „Die 158 huizen komen er toch wel", zal hij gedacht hebben. Want tot nu toe is de tweede fase van de stadsvernieuwing in het centrum zonder al te veel problemen verlopen. „Dat hebben we wei eens anders meegemaakt", zei Zijdeveld, zich de bezwaarschriften over de eerste fase in herin nering roepend. De paal werd gistermiddag geslagen op de grens van oud en nieuw: aan de ene kant de nieuwbouw van Bagijnhof, Baan en Nieuwe Buurt en aan de andere kant de oude huizen aan de Lange Achter weg en het Kerkhof plein. Het is de plaats, waar vroe ger Schiedam's kraakbuurt was. De verkouden wethou der zei na afloop, dat met de nieuwbouw het hart van Schiedam weer een beetje gezonder is geworden „En een goede conditie van het hart heeft veel invloed op de gezondheid van hel gehele lichaam", aldus de wethou der, Zijdeveld zei blij te zijn met de kritiek van sommigen, dat de hele binnenstad omge ploegd is. Dat betekent dat er gebouwd wordt, zei de wei houder. „Die opmerkingen geven aan, dat wij de kar in beweging weten te houden tegen de wind in." In hel voorjaar, als de aanleg van de trambaan is afgerond, wil Schiedam een nieuw bouw project starten. De paal, die de wethouder sloeg, was de eerste van 158 woningwetwoningen, waar van tien voor kleine huis houdens, die door Muvvi aan de Lange Kerkstraat worden gebouwd. De woordvoerder van Muwi zei te verwachten, dat het werk over anderhalf jaar klaar is. Schiedam De commissie georganiseerd overleg (GO) van de gemeente Schiedam is er sterk op tegen, dat B en W maandag avond de hoofdlijnen van de reorganisatie willen vaststellen in de gemeenteraad. De commissie GO heeft het dringend ad vies gegeven af te zien van de behande ling in de raadsvergadering. Er zou een nieuwe inventarisatie van knelpunten moeten komen. Maar volgens B en W is verder uitstel ongewenst. Al vele jaren voelt men fricties in het ambtelijk appa raat en daar moet toch een ^keer wat aan gedaan worden, is de strekking van hei voorstel aan de gemeenteraad. B en W doen al een concessie door het rapport van de werkgroep 'secretarie nieuwe stijl' buiten de vergadering te hou den, zodat dit nog nader kan worden be sproken. Maar de hoofdlijnen moeten nu worden vastgesteld. Zou nog langer ge wacht worden, dan tast dat de geloof waardigheid aan van de noodzaak tot re organisatie van de gemeentesecretarie. Dat is één van de argumenten van B en W om het voorstel toch maandag in te brengen. Een ander argument is. dat som mige knelpunten om een snelle aanpak vragen en dat in het verleden gewenste veranderingen in de organisatie alleen werden opgehouden, omdat eerst de raad een besluit over het hele proces zou moe- ten nemen. B en W komen met hun voorstel precies in de periode, dat gemeentesecretaris mr, M. J. Blok met de VUT is gegaan en zijn opvolger mr. A. G. H. Gorissen nog geïn stalleerd moet worden, Ook die installatie geschiedt maandagavond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1