IQTÏERDAMS NIEUWSBLAD Rijnmond schort milieu-eisen vi j f j aar op Verbaasde reacties op benoeming van Scheeres Arbeidsbureau vaart nieuwe koers Debat havenslib nog achter gesloten deuren mmdP^k RAL mag nu wèl naar Las Palmas NOORSE BOOM STAAT ER WEER Meer gericht op bedrijfsleven ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 Rotterdam De gezamenlij ke commissievergadering mi lieu, ruimtelijk ordening en recreatie van Rijnmond, die maandagmorgen discussieert over de berging van haven specie, blijft vertrouwelijk. Dit antwoordt het dagelijks bestuur op vragen van het raadslid Len Edzes-van Loon (PvdA). Het Rijnmond-bestuur zegt de afspraken met de gemeen te Brielle in deze plaats staat de Put van Zwartewaal op de nominatie voor de ber ging van het bagger niet te willen breken. Volgens burgemeester Cor de Ronde van Brielle staat het college van B en W in zijn gemeente op het vooralsnog vertrouwelijk houden van de informatie. „Wij willen alle stukken goed bestuderen om in samenspraak met de ge meenteraad de bevolking goed en gedegen te informe ren", aldus De Ronde. In Zwartewaal krijgen de in woners 5 januari op een bur geravond een eerste informa tieronde. Een datum voor een hoorzitting is nog niet vastgesteld. Gecommitteerde Johan de Jong van Rijnmond vindt dat Rijnmond de afspraken met Brielle moeten nagekomen. „Maar het wordt langzamer hand wel tijd om de bevol king te informeren. De zaak kan wat mij betreft uit de vertrouwelijkheid." Rotterdam De nieuwe luchtvaartmaatschappij Rot terdam Airlines (RAL) heeft gisteren van de Spaane lucht vaartautoriteiten toestemming gekregen, om vandaag een chaitervlucht naar Las Palmas (Gran Canarïa) uit te voeren. De afgelopen twee zaterdagen heeft de RAL vluchten naar de zon van de Canarische ei landen moeten afgelasten, om- dal zij geen landingsrechten voor Las Palmas kreeg. Direc teur André Verlinden van de RAL heeft de passagiers die hij voor beide vluchten had geboekt via zijn reisorganisatie Christoffel Reizen, met een ge charterd KLM-toestel naar Gran Canana vervoerd. In luchtvaartkringen acht men het niet uitgesloten dat de Spaanse autoriteiten in hun optreden tegen de RAL tot ui ting willen brengen dat Spaan se luchtvaartmaatschappijen een groter aandeel moeten hebben in het vervoer van Ne derlandse vakantiegangers naar en van bestemmingen in hun land. Mede tegen die ach tergrond moet de RAL voor elke zaterdagse vlucht naar Las Palmas toestemming aan i de Spaanse autoriteiten vra gen. Gisteren heeft de RAL die op 1 november operationeel is ge worden, de eerste retourvlucht uitgevoerd van Zestienhoven naar Innsbruck, na Londen- -Gatwick de tweede bestem ening die de RAL met lijndien sten aandoet. Strijd tegen zwavel dioxide drukt te zwaar op bedrijfs resultaten t D- V{^€ê."" t ">'5 t TTWi&wtmx S: vKL wfflali.-*?!. t ,8 «i.-Effe De Noorse kerstboom op de Coolsingel staat er weer. Gisteravond zijn de lichtjes door burgemeester Bram Peper ontstoken, nadat hem de boom officieel was overge dragen door de ambassadeur van Noorwe gen, Peter Graver. Het is de drieëndertigste kerstboom die Noorwegen Rotterdam schenkt. De boom blijft tot 28 december voor het stadhuis staan. Rotterdam Omdat de be drijfsresultaten in de aardo- lieraffinage- en petrochemi sche industrie slecht zijn, is het volgens Rijnmond on wenselijk de zwaveldioxide- overlast in het Rijnmond-ge bied in de komende vijf jaar verder te bestrijden. Zwavel dioxide veroorzaakt stank en zure regens. In een gisteren verschenen nota zegt Rijnmond, dat alleen waar de normen voor concentraties in woongebieden worden overschre den. er verbeteringen nodig zijn. Dat geldt met name voor Shell en UKF. Om de sanering van deze bedrij ven, die de kattepislucht in Vlaar- dingen en Schiedam veroorzaken, te bekostigen moet een beroep ge daan worden op het rijk. Nieuwe bedrijven die zwaveldioxide de lucht inblazen, zullen bij voor keur in het westelijk havengebied Europoort en Maasvlakte moeten worden gevestigd, aldus het openbaar lichaam. Om het steeds groter wordende pro bleem van de zure regens tegen te gaan is volgens Rijnmond een inter nationale aanpak nodig. Bovendien is de uitstoot in dit ge bied relatief gering. Bedrijfsresultaten Volgens Rijnmond betekenen mi lieu-investeringen die een verlaging van de zwaveldioxide-emmissie op leveren, een extra druk op de be drijfsresultaten. Dat zou de internationale concur rentieverhoudingen ongunstig beïn vloeden. „Om de concurrentieposi tie van de bedrijven in de regio niet aan te tasten is het van belang dat milieu-eisen niet te zeer uit de pas lopen met die in omringende lan den", zegt Rijnmond. Wel wordt aangegeven dat een goe de vergelijking moeilijk is, omdat in geheel West-Europa de normen ver schillen. In een toelichting stelt het openbaar lichaam dat het handhaven van de petrochemische- en raffmageindus- trie in de Rotterdamse haven van groot belang is. In deze sector zijn volgens de nota 11.500 werknemers nog actief. De petrochemie en de raffinage zijn verder de kern van de economische activiteiten in de Rotterdamse ha ven. Over vijf jaar, zo zegt Rijnmond in de nota, zal het nu voorgestelde be leid worden herzien. „Uiteindelijk streven we er naar om de uitworp van zwaveldioxide te beperken tot negentig- a honderdduizend ton per jaar." In 1987 verwacht Rijnmond nog een industriële uitworp van 129.000 ton. Dit en vorig jaar is 116.000 ton ge meten. Deze relatief lage uitworp moet toe geschreven worden aan de slechte economische omstandigheden. De Oostzeedijk Jn Rotterdam boven- en benedendijks omstreeks 1900, is het onderwerp van de kleurenplaat van Pieter van den Doel van deze week. Het had heel wat voeten in de aarde, voordat de heer Van den Doel de kleuren van een klein, maar belangrijk detail op dit schilderij precies op het doek kon zetten. Maar zó was de paardetram van lijn i, dat staat nu vast. Aan de rechterzijde de gebouwen van gemeentediensten, daarachter lag de gasfabriek. De kolen werden aangevoerd met een treintje vanaf de havendwars over de Oostzeedijk en het viaduct naar de fabriek. Ongetwijfeld zijn er velen, die herinneringen hebben aan deze omgeving, aan de gasfabriek en misschien zelfs aan de paardetram. Wij kunnen anderen van die herinneringen deelgenoot maken, ais men ze wil opsturen aan redactie Rotterdam Centraal, postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Vervolg van de voorpagina Schiedam Met ingang van 16 januari maakt hij de overstap. Drs. Reinier Scheeres (39), thans wethouder voor economische zaken en loco-burgemeester van Schiedam, wordt dan burgemeester van deze gemeente. In de Schiedamse politiek rea geerde men gisteravond zonder uitzondering hoogst verwonderd op zijn benoeming, want in brede kringen was voetstoots aangeno men dat de Rotterdamse oud wethouder mr. Elisabeth Schmitz in aanmerking zou komen. Zij stond nummer één op de voor dracht van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. Ook voor de ge meente Voorburg was zij de be langrijkste kandidate geweest en ook hier was zij gepasseerd. Me vrouw Schmitz had ook de voor keur gekregen van de vertrou wenscommissie m de gemeente raad, uitgezonderd de PvdA en de VVD, die in Schiedam een coalitie vormen. Deze coalitie heeft zich steeds sterk gemaakt voor Scheeres. D'66-raadslid drs. Adri Reijnhout zegt aanwijzingen te hebben, dat minister van binnenlandse zaken Rietkerk via ongebruikelijke ka nalen over Scheeres' kandidatuur is benaderd. Scheeres zelf had zijn benoeming nauwelijks verwacht. „Wel ge hoopt natuurlijk, maar ik wist dat ik bepaald niet de enige was", zei hij gisteravond toen hij pas laat thuis kwam van een zaken reis en meteen een hele telefona de van felicitaties kreeg te ver werken. „Ik werd vanmiddag via de semafoon opgeroepen, dat ik mij rnoest melden. De rechter hand van de Commissaris van de Koningin, vertelde het mij. Toen zei ik. dat is geweldig, dat is groot nieuws". Scheeres is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij woont ui een dubbel pand in het stadsvernieu wingsgebied Schiedam-Oost. PvdA-fractieleider Gé Brouiver liet in een reactie weten, dat hij zich ongelucht voelde. „Ik had er vanaf het begin een hard hoofd in, want het is niet gebruikelijk dat iemand in zijn eigen gemeen te benoemd wordt. Ik vind het goed nieuws", aldus Brouwer. VVD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk was nog niet op de Schiedams nieuwe burge meester Reinier Scheeres en echtgenote. hoogte, toen hij om commentaar werd gevraagd. „Hé! Scheeres? Hoe bestaat het", riep hij beduusd uit. „Hij was natuurlijk voor ons nummer één, maar er was toch de handicap dat het iemand uit eigen kweek is. Voor Schiedam ts dit goed. Scheeres kent zijn pap penheimers. Hij is een reele soci alist. Ik heb hem nooit gezien als een ltd van de PvdA, maar meer als een van de onzen". Bij de oppositie m de Schiedamse gemeenteraad denkt men, dat dit nu precies de reden is geweest voor minister Rietkerk (VVD) om toch Scheeres mp laats van Schmitz in het kabinet aan te melden. „Scheeres is niet één van de progressiefsten", aldus Reijn hout (D'66). „Hij is een cijferaar, een echte econoom". De nieuwe burgemeestei* was in het kabinet ook met geheel onbe kend. Als loco-burgemeester kreeg hij korte tijd geleden de energie-trofee uit handen van minister Van Aardenne, die hij ook bij eerdere energieaangele- genheden al ontmoet had. „Toch had ik, gezien Rietkerks uitlatin gen over vrouwelijke kandidaten voor burgemeestersposten, niet Scheeres verwacht", aldus Reijn hout. „Een frisse kracht had geen kwaad gekund". CDA-woordvoerder Jan de Ko ning zei: „Het verwondert mij een beetje. Er is kennelijk gebro ken met de traditie, dat iemand m een grotere gemeente daar geen burgemeester wordt. Maar als de hogere machten dit zo doorgeven, wie ben ik dan om daar wat van te zeggen? Als per soon is Scheeres steeds aan spreekbaar geweest en heb ik geen bezwaar tegen hem". CPN-raadslid Eef Collé: „Ik hoop dat hij als burgemeester beter wordt dan hij als loco-burge meester was". Collé doelt met name op de stelltngname van Scheeres bij kwesties over kern bewapening en de ambtenarenae- ties, waarbij Scheeres een keer de politie inschakelde PvdA-leider Brouwer ziet echter goede perspectieven: „Schiedam vertegenwoordigend is een bur gemeester belangrijker dan een wethouder En gezien de kennis en ervaring, die hij heeft opge bouwd in het sociaal-economi sche vlak, kan dat wel eens goed zijn voor de werkgelegenheid". Als het aan de oppositie ligt, kóst de benoeming van Scheeres met een een arbeidsplaats. CDA'er De Koning: „Ik hoop één ding: dat er geen wethouder in zijn plaats komt". Schiedam heeft nu vijf wethouders, drie van de PvdA en twee van de VVD. Vorig jaar wa ren alle partijen m Schiedam te gen een vijfde wethouder, tot de collegevorming stuk liep en er een wethouderloos tijdperk ont stond. Evenals het CDA willen de CPN, D'66 en PSP/PPR niet dat er nu opnieuw een vijfde komt. Collé over de coalitie: „Zij vinden zichzelf zo geweldig, dat er geen nieuwe nodig mag zijn". Rotterdam Het Gewestelijk Ar beidsbureau gaat het registreren en bemiddelen van werklozen ontkop pelen. 'Het enorme aanbod (52.000 ingeschrevenen) en daartegenover vraag naar werknemers van 500, noopt het arbeidsbureau tot een bijstelling van taken. De be middeling zal voortaan worden ge daan door een soort 'supermarkt', waar de werkloze alle mogelijkhe den voor werk en alternatief werk kan bekijken. Dat bespaart een hoop arbeid voor de ambtenaren. Volgend jaar zal het arbeidsbureau zes vestigingen krijgen, verdeeld pver.de stad. Met het huidige personeelsbestand is het volgens directeur Paul Suy- ker van het arbeidsbureau met meer mogelijk om elke client in tensief te begeleiden. Bij het ar beidsbureau werken 165 ambtena ren. „Wij hebben er in de loop der jaren steeds meer taken bijgekre- gen, die voorbijschieten aan de ei genlijke doelstelling van het ar beidsbureau om te bemiddelen tus sen vraag en aanbod. Aan alle kan ten worden we aan ons jasje ge trokken en moeten we hulp bieden, waar een hoop werk aan vast zit. Willen we niet bezwijken onder die enorme druk, dan moeten we onze taken bijsturen." Het arbeidsbureau zal zich derhal ve meer op het bedrijfsleven gaan richten om preventief te werken en een beter kanaal te realiseren met het bemiddelingskantoor. „Op dit moment alleen al zijn er zeven duizend ontslagzaken in behande ling. Men kan zich afvragen of het zinvol is om als arbeidsbureau zich te blijven richten op de aanbodzij de. Die situatie lag in 1965 volko men anders. Toen was de vraag naar werknemers ruim achttien duizend tegenover een aanbod van 1080." De nieuwe koersbepaling van het arbeidsbureau is: behulpzaam zijn bij bemiddeling van werkgevers en werkzoekenden. "Wil dat doelmatig gebeuren, dan moet het arbeidsbu reau de boer op om de behoeften en de knelpunten in het bedrijfsle ven op te sporen. Suyker durft nog geen uitspraak te doen over de re sultaten die dit nieuwe beleid zal opleveren. Het is inmiddels wel be kend dat een grote groep werklo zen niel meer aan de slag zal ko men. De vraag of voor deze groe pen (welke groepen dit zijn, zal het arbeidsbureau in januari openba ren) de sollicitatieplicht nog wel moet geiden, is nog in discussie. Het arbeidsbureau zal zich wat be treft het alternatief werk richten op die categorieën waar een ar beidsplaats in het verschiet ligt. „We moeten werklozen met scho ling gereedmaken voor de arbeids markt. Dat kan door alternatief werk en scholing", aldus Suyker. Een voorbeeld zijn de te verwach ten miljoenemnvesteringen in het Rijnmondgebied, waar de komende jaren vier- tot zesduizend mensen aan het werk kunnen komen. Het arbeidsbureau is nu al bezig deze mensen te scholen om de komst van arbeidskrachten uit het buiten land te voorkomen. Het arbeidsbu reau heeft voor volgend jaar 31,6 miljoen gulden beschikbaar voor alternatieve maatregelen en scho ling van werklozen. Het nieuwe beleid is volgens Suy ker geen oplossing van de werk loosheid maar een duidelijker om schrijving vati de taken van het ar beidsbureau. In de komende jaren wil het arbeidsbureau over de stad zes vestigingen realiseren om de bereikbaarheid te verbeteren en een gemakkelijker contact met de cliënt en de bedrijven te krijgen. „We willen de massaliteit te lijf gaan", aldus Suyker. Elk bureau •knjgt een bedrijfsconsulent. een. nieuwe functie. Op de begane grond van het ar beidsbureau aan de Schiedamse Vest zal een soort 'informatiesuper- markt' komen met voorlichting en advisering en de vacaturebank. „Hierdoor krijgen de dienten een overzicht van wat er gedaan kan worden, zonder dat alle ambtena ren erbij zijn betrokken." Van de 31,6 miljoen gulden wil het arbeidsbureau tien miljoen beste den voor verder onderzoek. Aan leiding is het grootstedelijk werk- loosheidsonderzoek van IVA uit Tilburg. Verder onderzoek zal moeten leiden tot beleidsaanbeve ling n. "V!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1