eigen bouwvereniging Aanblik Harwichweg volledig veranderd Oudercommissie woest over sluiting school Scheeres ziet af van stemrecht als burgemeester DELFLAND WACHT OP 1,3 MILJOEN VAN SCHIEDAM 'GSD-cliënten moeten ONS eindnota vragen9 VLAARDINGS DAGB1AD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CBIMAOT isü®i ONTSLAGAFFAIRE LEIDT TOT POLITIEK TLMULT Onvoldoende uitgekeken: Schiedammer aangereden Unieke situatie ontstaan Met andermans fiets en auto aan de haal Klap als antwoord Nog geen akkoord over nieuwe secretaris Tientallen bomen gerooid Vet ontvlamt door sterretje Dronken man veroorzaakt aanrijding 'B en W kan op veel weerstand rekenen MAANDAG 19 DECEMBER 1983 Schiedam Een 64-jarige Schiedammer is zaterdag met verwondingen naar het Schieland ziekenhuis ge bracht, nadat hij op de Har- galaan was aangereden. De man reed op het fietspad van de Hargaiaan in de rich ting van de Margriethal en wilde de kruising met de Nieuwe Damlaan oprijden. Hij lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Zijn fiets werd bij het oversteken ge raakt door een auto, bestuurd door een 31-jarige Schiedam- se, die vanuit Schiedam- Noord kwam en in de rich ting van de spoorlijn reed. Schiedam De nieuwe burgemeester van Schiedam, drs. Reinier Scheeres, wil als onafhankelijk voorzitter van de ge meenteraad boven de partijen gaan staan. Daarom zal hij geen gebruik maken van de mogelijkheid om als burgemees ter zijn stemrecht te behouden. De gemeentewet biedt vol gens D'66-raadslid Reijnhout die unieke mogelijkheid alleen in het uitzonderlijke geval, dat een raadslid burgemeester van zijn eigen gemeente wordt. SififeW Reinier Scheeres nam het hele weekend felicitaties in ont vangst. De argumentatie van Reijn hout is als volgt. Scheeres is als raadslid gekozen door de bevolking: hij heeft op ccn po litieke lijst gestaan (als num mer vier op de PvdA-kandida- tenlijst). Een raadslid heeft stemrecht. Nu hij tot burge meester van dezelfde gemeen te is benoemd, zou hij dit poli tieke stemrecht mogen behou den. De gemeentewet sluit dat althans niet uit. In het geval dat Scheeres ook als burgemeester zou blijven meestemmen tijdens de verga deringen, zou hij volgens Reijnhout niet opgevolgd kun nen worden door een nieuw PvdA-raadslid. Reijnhout: „Als de PvdA/YVD-coalitie dan ook nog besluit om geen nieuwe wethouder aan te stel len als opvolger van Scheeres, spaart dat Schiedam heel wat geld uit, namelijk een raadslid en een wethouder. Dat is bij elkaar 170.000 gulden." Scheeres zelf hoort er van op, dat die mogelijkheid bestaat. Maar hij voelt zich er niet toe aangetrokken. „Ik denk dat het voor de politieke zuiver heid beter is om als burge meester vergaderingen te lei den zonder er een stem in te hebben." Hij wil het aan de coalitie overlaten welke porte feuille hij toegedacht krijgt. Pvd A-fractieleider Gé Brou wer is daar nog niet uit; „De^ benoeming van Reinier komt zo onverwachts en was zo on waarschijnlijk, dat ik daar nog niet eens mee gerekend heb. Wij hebben daar nog geen standpunt over. Neemt hij zijn hele portefeuille mee, dat is de vraag. Hij maakte nu, als wet houder en loco-burgemeester, al zoveel overuren. Ook als er een opvolger als wethouder komt, is het de vraag of hij au tomatisch de portefeuille van Scheeres krijgt of dat er een reshuffling komt." VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk: ,,Ik denk dat de wethouders het voorlopig 20 laten, want het is een goed in gewerkt team. Maar het is een •PvdArvacature en de PvdA moet dus maar zien." Of de VVD in het kader van de be zuinigingen de vijfde wethou derszetel niet wil laten vallen, is een vraag die Verhulsdonk afdoet met: „Een wethouder is geen opbouwwerker". Hij doelt hiermee op een voorstel van B en W om een ton te korten op opbouwwerk, wat in de oude wijken twee arbeids plaatsen kost. Collé: „Voor één wethouder heb je twee op bouwwerkers en wel drie, als je kijkt wat ze opmaken." Vlaardingen Twee militai ren zijn in de nacht van za terdag op zondag in Vlaar dingen aangehouden. De een reed op een gestolen fiets, de ander in een gestolen auto. Ze werden beiden overge dragen aan de koninklijke marechaussee in Rotterdam. Op zondagmorgen om zes uur werd de eerste van de twee aangehouden, een 20-ja- rige Vlaardinger die op de Burgemeester Heusdenslaan op een gestolen fiets reed. Hij bekende dat hij die in Vlaar dingen had ontvreemd. Een half uur later werd in de Lavcndelstraat een 18-jarige Vlaardingse militair aange houden, die rondreed in een Volkswagen die hij had ge stolen op het industriegebied de Vergulde Hand. Ook hij werd overgedragen aan de marechaussee. Twee 18-jarige Vlaardingse jongens die op de Westha venplaats een damesfiets hadden gestolen en daarmee zaterdagnacht om vier uur over de Hoogstraat reden werden ook aangehouden. Ze werden meegenomen naar het politiebureau en ingeslo ten. Zondagmorgen mochten zij, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer vertrek ken. Schiedam Het vragen van de weg naar het station van Schiedam is een 22-jarige in woner van Rotterdam lelijk bekomen. Hij liep zaterdag avond op de 's Gravelandse- weg en wilde van enkele jon geren weten waar hij het sta tion kon vinden. Als antwoord kreeg hij een klap met een ij zeren staaf op zijn gezicht. Door de klap brak het neus- beentje en kreeg hij een bloe duitstorting onder zijn linker oog. Delft De saldireserves van het Hoogheemraadschap van Delfland zijn in. twee jaar gestegen van zes miljoen naar dertien miljoen gulden. Het algemeen bestuur van het waterschap uitte bij de behandeling van de begro ting voor 1984 ernstige kritiek op de hoogte van die re serves. Het beleid is er volgens dijkgraaf en hoogheemraden, het dagelijks bestuur van Delfland, echter op gericht om de verontreinigingsheffingen niet te veel te verho gen. Volgend jaar bedraagt de verhoging zeven pro cent. Als de grote investeringen om de waterkwaliteit op peil te houden niet voor een deel uit reserves kon den worden bekostigd, zo is de redenering van dijk graaf en hoogheemraden, zou die stijging veel hoger zijn. Nu kan Delfland het, „binnen de perken houden", aldus het dagelijks bestuur. De grootste financiële tegenvaller voor Delfland is dat Schiedam nog steeds niet met de schadeloosstelling van 1,3 miljoen gulden over de brug is gekomen, waar het waterschap op rekende. Tegen de afspraak loost Schie dam het rioolwater nog steeds niet op installatie De Groote Lucht. Maar schadeloosstelling wil Schiedam ook niet betalen. Het waterschap heeft een juridisch adviseur in de arm genomen, maar het resultaat van die schermutselingen is nog niet bekend. Schiedam De actiegroep 'Vrouwen In De Bijstand' maakt de cliënten van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) in Schiedam erop attent, dat als zij de dienst ge machtigd hebben om een bedrag voor gas, water en elektriciteit automatisch af te houden van hun uitke ring, zij geen eindafrekening krijgen over 1983, De openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS) geeft dat alleen aan de sociale dienst door, aldus Lieke Rieu van de bijstandsvrouwen. De GSD houdt dan ook het be drag voor de eindafrekening automatisch in. Zo komen de GSD-eliënten niet te weten, waar hun geld gebleven is, zegt Lieke Rieu. „Het is ons bekend, dat het in de praktijk betekent, dat mensen geld dat van hen zelf is, op deze wijze gewoon kwijt zijn", zegt zij. Mevrouw Rieu raadt de cliënten aan om bij de ONS een eindnota te vragen, zodat men precies weet of men nog recht heeft om terugbetaling over 1983. Vlaardingen Het college van B en W, de fractievoor zitters in de gemeenteraad en de medezegensehapscom- missie op het stadhuis zijn het nog steeds niet eens over de benoeming van een nieu we gemeentesecretaris. Nog altijd zijn er drie ambtena ren, die hoog op de diverse lijsten genoteerd staan, maar met name het college en het seniorenconvent zijn tot nu toe niet op één lijn geko men. Die drie kandidaten zijn chef-financiën A. van Beuzekom (die door het col lege is voorgedragen), loco secretaris P.C. Franken en hoofd sport en recreatie J. van der Lugt. Het feit dat met name het col lege en de fractievoorzitters het niet over hun kandidaat eens zijn zorgt ervoor, dat een moeilijke situatie is ontstaan. Het zou immers een zeer ver velende zaak zijn als B en W op de voordracht aan de ge meenteraad Van Beuzekom bovenaan zouden zetten en als de raad vervolgens voor een andere kandidaat zou kiezen. In het stadhuis wordt erover gemopperd, dat de benoeming van de gemeentesecretaris, die de deze week vertrekken de Nico Duinkerken moet op volgen, langzamerhand een politiek spel geworden is. „Het is een enorme touwtrek kerij, die helemaal in het te ken staat van de collegevor ming, vrees ik", meent een lid van de medezeggenschaps commissie. „Dat is een zeer trieste zaak, want op dit mo ment wordt nauwelijks meer gekeken naar de capaciteiten van de kandidaten. Dat heb ben wij als MC juist heel zorg vuldig wél gedaan." De medezeggenschapscom missie heeft aan de hand van de opgestelde profielschets haar voorkeur uitgesproken voor Franken, die momenteel ai loco-secretaris is. SSSW botst met Schiedam Rijksgelden, die bestemd waren voor renovatie van 213 woningen in Schie- dam-West, zijn volgens voor zitter Douwe Zeeman van de rooms-katholieke bouwvereni ging Sint Jozef aangewend als commissieloon voor een Rot terdamse architect, die daar geen tegenprestatie voor heeft geleverd. Zeeman heeft dat desgevraagd meegedeeld. Zeeman heeft zijn beschuldigin gen tegen de SSSW zwart op wit gezet. Hij heeft het ministerie van volkshuisvesting in Zoetermeer in do arm genomen om de zaak on derzocht te krijgen. Het vermoe den bestaat, dat de recherche dienst van het ministerie zeer bin nenkort bij de SSSW gaat speu ren. Ook met wethouder Cor van Til- borg, ex-penningmeester van de SSSW. heeft Zeeman donderdag en vrijdag contact gehad over de kwes tie. De SSSW (stichting samenwer kende Schiedamse woningcorpora ties) is het werkapparaat van de vijf Schiedamse woningbouwverenigin gen, waaronder Sint Jozef. Vanmid dag zou wethouder Van Tilborg nog een eerste paal slaan voor een nieuwbouwproject van Sint Jozef aan de Raam. Vanavond leidt de situatie bij de SSSW tot vragen in de Schiedamse gemeenteraad. CPN-raadslid Ulferd Bruseker wil het vragenhalfuurtje hiervoor gebruiken. Een deel van de rijkssubsidie voor de renovatie, die in 1981 aan de Huijsmansstraat en omgeving plaatsvond, is volgens Zeeman en zijn medebestuurslid Janny van de Ree ook gebruikt voor de aanschaf v?«n apparatuur in het nieuwe kan toor van de SSSW aan de Kerklaan, Samen met het honorarium van de architect ging het om 123.000 gul den, Volgens Zeeman had het be drag voor de renovatie moeten wor den gebruikt; dat had de bewoners een gulden per maand aan huur kunnen schelen. Volgens de schriftelijke verklaring van Sint Jozef is de bal aan het rol len gekomen na het ontslag van M. J. Hoek, die drie jaar hoofd tech nische dienst bij de SSSW is ge weest als opvolgér van Wim van Einden. Overigens heeft de kwestie- Hoek niets te maken met het onder havige conflict. „Er zijn zaken naar voren gekomen, die voor Sint Jozef niet te verteren zijn," aldus de verklaring, die een opsomming bevat van de met reno- vatiegeld aangeschafte apparatuur: voor f 9563,60 aan audiovisuele middelen, 20.319 voor een eopieer- machine, 26.397 voor een mobilo foon, 525 voor een tafel en 236 voor een rioolontstopper. SSSW-directeur Gerard Prins zei vanochtend in een reactie het pro bleem te kennen. „Ik weet dat Sint Jozef ermee bezig is. De kwestie is in het bestuur aan de orde." SSSW-bestuurslid De Keyzer beves tigt dat. „Besluitvorming hierover moet nog plaatsvinden. Wij willen eerst goed uitzoeken wat er precies gebeurd is en hoe. Onze penning meester is daarmee bezig. Ik ver wacht dat wij eind januari een be sluit kunnen nemen", aldus De Keyzer. De Harwichweg ...kaal.. Hoek van Holland De aanblik van de Harwichweg in Hoek van Holland is voor ja ren volkomen veranderd door het rooien van tientallen bomen tussen de Van Heel- straat en de Rondgang. Aan één kant van de weg de huizenkant zijn alle bomen weggehaald, aan de andere kant bij het sportpark, zijn twee van de drie bomen ge rooid. Dit is gebeurd op verzoek van enkele bewoners die van mening waren dat de bo men vooral in de zomer teveel licht wegna men. De commissie verkeer, openbare wer ken en groen had een gunstig advies gege ven voor deze maatregel die bij veel bewo ners van Hoek van Holland grote veront waardiging heeft gewekt. De Harwichweg, de entree naar de bebouw de kom, was bekend als een uiterst fraaie laan met bomen die de binnenkomst in Hoek van Holland visueel erg aangenaam maak ten. Wat nu is overgebleven, is een kale. troosteloze weg. Weliswaar zal de plantsoe nendienst komend voorjaar nieuwe bomen planten, maar dat zullen Langzaam groeiende eiken zijn. Het zal jaren duren voordat die bomen een behoorlijke dichtheid hebben bereikt, nog afgezien van de vraag of ze in het zoute kli maat wel zullen groeien. Ook in andere de len van het dorp heeft de plantsoenendienst stevig toegeslagen. De bebossing rond de drie flats aan de Wierdastraat is zodanig gekort wiekt dat ook de bewoners hier er hun ver ontwaardiging over hebben uitgesproken. De bomen die hier en langs de Harwichweg zijn weggehaald, waren volkomen gezond. Vlaardingen Kinderen hebben zaterdag in de Nico- laas Beetsstraat een emmer vet van de benedenburen per ongeluk in brand gestoken. Zij gooiden brandende sterretjes van het balkon. Een van die sterretjes viel in de emmer vet, die bij de benedenburen op het balkon stond. Het vet vatte vlam. De brandweer werd wel ge waarschuwd, maar hoefde niet in actie te komen. De po litie had het brandje al geblust. Vlaardingen Een Vlaar dingse moest zondag voor be handeling naar het Holyzie- kenhuis worden gebracht na een aanrijding op de kruising van Binnensingel en Ooster straat. De aanrijding werd ver oorzaakt door een 2l-jarige au tomobilist, die teveel gedron ken had. Vlaardingen De oudercommïssie van de Kamerlingh Onnesschool en de kleu terschool De Boterbloem in de Westwijk is woest op de gemeente Vlaardingen. Aanleiding voor die boosheid is de aan kondiging, in een brief aan de ouders die vrijdag is verspreid, dat de K. Onnes school met ingang van het volgende schooljaar ophoudt te bestaan. De ge meente wil de school samenvoegen met de Van Maerlantschool, eveneens in de Westwijk. De kleuterschool zal nog één jaar open kunnen blijven, maar moet ver volgens ook in de nieuwe school opgaan. De oudercommissie van het scholenkoppel ziet geen aanleiding in die sluiting. Volgens de ouders heeft de school voldoende leerlin gen om zelfstandig te kunnen blijven be staan. Een toezegging, dat dit ook mogelijk zou zijn, is vorig jaar nog door de gemeente gedaan. „En nu krijgen we plotseling te ho ren dat de zaak maar moet worden opge doekt. Wij zien die fusie absoluut niet zit ten", aldus een van de leden van de ouder commissie. Al geruime tijd gaan geruchten dat ook de openbare lagere Kamerlingh Onnesschool opgeheven moet worden, omdat er te weinig leerlingen zijn. Op dit moment telt de school, inclusief de kleuters, zo'n 125 leer lingen, en dat is meer dan de norm die tot nu toe door het ministerie als ondergrens werd aangehouden. Voorzitter F. J. Zweere van de oudercommissie: „Per 1 augustus 1985 kunnen we een basisschool vormen volgens de nieuwe wet op het basisonder wijs. Dan zou fusie volledig van de baan zijn. Maar het komt de gemeente blijkbaar goed uit, als we vóór die tijd nog verdwij nen. We hebben in juni een gesprek gehad met de afdeling onderwijs over de handha ving van arbeidsplaatsen op de school. Ach teraf wordt door de gemeente gezegd dat we dat gesprek hadden aangevraagd om over fusie van de school te praten. Enorme on zin." De oudercommissie vindt de dreigende slui ting van de school funest, omdat de kinde ren, die in de toekomst naar de Maerlant school zouden moeten, helemaal niet door zo'n verkeersluwe omgeving naar school zullen gaan als de gemeente doet voorko men. Daarnaast hebben ze vooral de afgelo pen jaren erg hard gewerkt aan de voorbe reidingen voor de vorming van een echte basisschool. Zweere: „Wij waren de eerste school in Vlaardingen, die een gezamenlijke oudercommissie had, samen met de kleuter school. Voor de vakantie moesten we zelfs op stel en sprong een nieuwe naam beden ken. En nu krijg je dit!" Rekening houden Piet Zoutendijk, hoofd van de afdeling on derwijs van de gemeente, kan zich de emo ties van de ouders best voorstellen. „We moeten daar wel rekening mee houden. De betrokkenheid van de ouders is natuurlijk heel anders dan die van ons: ik bekijk dit soort dingen wat zakelijker. Maar zij liggen er wakker van: dat begrijp ik best." Volgens Zoutendijk zou de schooi, als de minimum norm van 100 leerlingen zou worden ge handhaafd, strikt genomen nog kunnen voortbestaan. „Maar die norm is onlangs door het ministerie opzij geschoven. Men werkt nu naar een overgang voor de wet op het basisonderwijs. Met die wet in het voor uitzicht kun je het je als gemeente niet ver oorloven, om dit soort zaken over je heen te laten komen. Je moet beslissingen nemen. En dan is de vraag aan de orde: hoe klein kan een school nog zijn om verantwoord te kunnen werken? Er is ook vanuit de ouders veel bezwaar tegen twee jaargroepen in één klas. Daarnaast heb je als bevoegd gezag ook te maken met de totale onderwijssituatie in de stad: dat zijn allemaal factoren die mee spelen. We doen dit soort dingen heus niet uit pure wellust. Er is niemand die dit aar dige beslissingen vindt." Overigens heeft de Van Maerlantschool, waarmee de Kamer lingh Onnesschool zou moeten fuseren, aan merkelijk minder moeite met de ingreep. pat is ook begrijpelijk, want die schoof blijft immers gewoon voortbestaan en krijgt er, als de plannen doorgaan, heel wat leerlin gen bij. Morgenavond wordt in de Kamerlingh On nesschool een ouderavond gehouden om de opheffing te bespreken. Wethouder Arij Maarleveld zal wat later op de avond ook aanwezig zijn om de plannen toe te lichten. „Hij kan er verzekerd van zijn dat hij heel wat weerstand zal ondervinden!", zegt voor zitter Zweere van de oudercommissie grim mig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1