12 ROTTERDAM Na 33 jaar plaatsmaken voor een jonge collega... Vogelklas krijgt microscoop van jongeren NTV'84 in ban van micro- electronica ter meulen ter meulen 'Inplaats van aardrijkskundelesboekieslezen Ruim drieduizend golden bijeen gebracht Juist gebruik computer verstevigt concurrentie- postie Muzikale aanval vooral gezellig Blad over van^Sö "1/195 voortgezet onderwijs Benzinestation overvallen Rotterdams Nieuwsblad maandag 19 december 1983 RZ/RV/RY/RW Botterdam „De laat ste jaren heb ik het maar één keer meege maakt dat een collega tot zijn 65e bleef wer ken. Wel een groot aantal sterfgevallen, overspannen leer krachten en leerkrach ten die ziek werden." „Een collega kreeg met zijn pensionering een caravan. We hehben hem er toen een hele tentuitrusting erbij ge geven. Dat was in mei/juni. Ik heb in fe bruari nog met hém zitten praten. Twee maanden later over leed hij, toen hij met zijn vrouw op vakan tie was in Frankrijk..." Drs.B.J.A. Roukes (59) was 33 jaar leraar aardrijkskunde in het Rotterdamse voortge zet onderwijs. Hij is een van de vier leerkrachten van de scholengemeenschap Prins Aiexanderpolder {De PAP voor insiders), die gebruik maken van de door minister Deelman aangeboden een malige mogelijkheid tot ver vroegde uittreding. In zijn flat in Maassluis-West ver telt Roukes waarom... „Als ik er nu uitstap, kan een jongere collega een vol ledige betrekking krijgen en krijgen andere leerkrachten er wat uren bij. Ik ben des tijds om dezelfde reden aan de avondschool gestopt. Er kwam een overschot aan leerkrachten. Je moet even doordenken als een vakcol lega door jou niet aan de slag kan komen. Straks staan 60.000 van de 200.000 onder wijskrachten op straat..." „Bovendien is het allemaal wel genoeg geweest: 33 jaar dagonderwijs en 14 jaar avondonderwijs is heel wat. Ik ga nou lekker boekies le zen en niets doen..." Fabrieken De PAP.' waar de aardrijks kundeleraar jarenlang do ceerde is een van de grotere scholengemeenschappen, zo als ze aan het eind van de zestiger jaren door minister Cals werden ingevoerd on- .der het motto: 'Wat groter is, is goedkoper'. Roukes is niet onverdeeld gelukkig ge weest met de komst van die onderwijsfabrieken: „Na tuurlijk kun je in een grote door Richard Stomp school financieel wat mak kelijker uit de voeten, je kunt royaler materialen aanschaffen en je kunt leer lingen een grotere keuze aanbieden voor het vakken pakket. Voor veel leerlingen is het een ook voordeel dat 2ij vakken kunnen laten vallen. Op de oude hbs moest je immers alle vakken meeslepen. Daar konden ze soms vreselijk tegenaan hik ken." „Maar in die grote scholen is veel van het persoonlijk contact tussen leerlingen en leerkrachten verloren ge gaan. Dat is een ernstig ver lies vind ik. Je moet toch wat afweten van de leerlin gen die je onder je hoede hebt..." Het gebeurt tegenwoordig nog maar zeiden dat iemand in het onderwijs zijn pensi oen haalt. Wat is er allemaal mis Roukes: „Er is een grote ver andering in het siag kinde ren. Laat Ik het een beetje voorzichtig zeggen; De jeugd is een beetje aan de dynami sche kant. Als je als leer kracht dan achterop raakt, bepaalde dingen niet meer snapt, ga je je lopen erge ren." „Het contact tussen leer krachten en kinderen wordt steeds beroerder als je niet bij de tijd blijft. Bijvoorbeeld als je als leerkracht de pest hebt aan popmuziek, terwijl de leerlingen er dol op zijn. Ikzelf heb die hele ontwik keling bij mijn eigen kinde ren kunnen volgen. Boven dien, als je een beetje rede lijk je krantje leest en radio en televisie volgt, hou je het maatschappelijk leven toch bij. Dan wéét je toch wat er speelt..." „Het ligt natuurlijk anders bij die vakidioten, die gil lend enthousiast zijn voor hun eigen vak, maar daar buiten weinig interesse heb ben..." „Mensen die voortgekomen zijn uit het lager onderwijs, les hebben gegeven aan de ulo, en daarna een mo-akte hebben gehaald, hebben er waarschijnlijk wat minder moeite mee. Maar je had ook die leerkrachten die rechts reeks van de universiteit af kwamen en nu het college dat zijzelf enkele maanden geleden hadden gehad, nu op de middelbare school her haalden..." Leuk Roukes heeft jaren achter een lesgegeven aan de Dal- ton-hbs. „In die methode werd een sterk beroep ge daan op de zelfwerkzaam heid van de leelringen. Naar mijn gevoel draaide dat voortreffelijk. In de scholen gemeenschap waarin we la ter opgingen zou die Dalton methode worden overgeno men, Daar is niets van te recht gekomen: het werd klassikaal onderwijs en., nou ja... daar pas je je dan maar bij aan. Onze Dalton-aanpak is als een nachtkaars uitge gaan. Ik heb dat zelf altijd als een verlies beschouwd. In dat Dalkton onderwijs, èn in het gebouw aan de stad houders weg, had ik best mijn vut willen halen... Dat was mijn prettigste periode." Is het nog wel leuk om in het onderwijs te werken „Ach, als je uitsluitend eer ste en tweede klassen zou hebben, moet je wel oppas sen dat je niet een beetje in fantiel begint te worden. Daar zitten volkomen onge remde en onbeheerste figu ren bij. Als je dan als leer kracht niet als bok op de ha verkist zit krijg je het moei lijk. Ik heb daardoor echt goede collega's voor de bijl zien gaan..." „Maar het lesgeven aan leer lingen van 16 tot 19 jaar was toch nog wel prettig. En ook die avondschool was erg leuk. Je hebt dan toch te maken met kritischere leer lingen. Die meer gemoti veerd zijn." „De interesse van de leerlin gen Is wel wat afgenomen. Dat is onmiskenbaar waar. Maar kun je dat die kinde ren kwalijk nemen? Met al B.J.A. Roukes: Straks 60.000 mensen uit het on derwijs op straat... die onvolledige gezinnen van tegenwoordig, met die geringe aandacht die er thuis soms is voor de school prestaties. Als vader elke avond onderuit gezakt voor de tv zit met een biertje en geen greintje aandacht heeft voor de lerende kinderen, dan wordt het natuurlijk moeilijker." „Leerlingen vragen zich ook weieens af waarom zij nog zouden leren. Dat vang je weieens op. Vooral in 4 en 5 havo is dat sterk. Ze denken ook: Joh doe maar kalm aan, je zit warm op die school, hebt tussen de middag je be kertje chocola..." Rotterdam Leden van de jeugdrotary in Zwijndrecht hebben zaterdagmiddag een microscoop aangeboden aan de Stichting Vogelklas Ka- rel Schot aan het Afrikaan- derplein. Daarmee was een bedrag van 3250 gulden ge moeid, dat de jonge rotaryle- den met allerlei acties bij een hebben gebracht. Koos van Donk, die leiding geeft aan de Vogelklas, stak zijn blijdschap over deze schen king niet onder stoelen of banken. De fel begeerde microscoop is vooral bestemd voor onderzoe kingen ten behoeve van vogels en ege.waarbij wordt samen gewerkt met Diergaarde Blij- dorp. Met deze diersoorten houdt de Vogelklas, die deel uitmaakt van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, zich voornamelijk bezig. Ai worden er ook wel eens andere verzorgd, zoals vleermuizen en konijnen. Van i september 1982 tot en met 31 augustus 1983, dus ge durende een jaar, hebben Van Donk en zijn medewerkers 2062 vogels verzorgd. In het verslag over deze periode is vermeld, dat er 151.bij waren, door Ben Swaep die het slachtoffer waren van botulisme. Verder waren er 49 door olie aangetast en 29 wa ren het slachtoffer van de zo genaamde duiveschrik, de sub stantie, waarmee pogingen worden ondernomen voorna melijk duiven te veijagen. In totaal werden er volgens het jaarverslag twintig egels bij de Vogelklas binnenge bracht. De heer Van Donk wijst er op, dat het verkeerd is volwassen egels melk te ge ven, hoe lekker deze dieren het witte vocht ook vinden. Zij krijgen er diarree van, die vaak tot de dood leidt. Jonge egeltjes kunnen wel met melk, maar dan met een speciale bij menging, worden gevoederd. Na korte tijd dient echter op vast voedsel te worden overge gaan. Aangeraden wordt, wan neer melk voor katten buiten wordt neergezet, dit op voor egels te hoog gelegen plaatsen te doen. De sterk stijgende kosten ma ken, dat de bijdragen van het tegenwoordige aantal dona teurs van de Vogelkias niet langer toereikend zijn om dit belangrijke werk zo intensief voort te zetten. Koos van Donk zegt het zo: „Het drin gende verzoek om ons werk financieel te steunen, is als een schreeuw van een vogel in nood!" Het gironummer van de Stich ting Vogelklas Karei Schot te Rotterdam is: 4049613. Koos van Donk ontvangt van de jonge Zwijndrechters de felbegeerde microscoop ADVERTENTIE Sportief chintz Jack... met veel sportieve details, grote piepzakken en teddy voering. Maten 36 t/m 40 In diverse modekleuren van voor wA' vV Zoetermeer Een juist gebruik van micro-elec- troniea in de glastuin bouw kan ervoor zorgen dat Nederland als pro ducent van groente en fruit een vooraanstaan de positie behoudt. Ook tegenover landen waar het klimaat zodanig is dat de vruchten onder natuurlijke omstandig heden groeien. Dat zei ir.A. Hagting van het instituut voor mechanisatie, Prima sfeertje tijdens de muzikale aanval op het racis me Afrikaanse hapjes vonden gretig aftrek ADVERTENTIE Blue Grass eau de parfum spray van Elisa beth Arden. inh. 30 ml. In speciale ge schenkver pakking voor Rotterdam Een muzikale aanval op het racisme, vooral laten zien dat het een verrij king van de muzikale cultuur in Rotterdam betekent als mu-' zikanten uit alle windstreken met elkaar op het podium klauteren. Dat was de bedoe ling van het festival Musical Attack dat zaterdagavond in het jongerencentrum Arena plaatsvond. Het is vooral een gezellige druk bezochte avond gewor den waarbij de plaatselijke muzikanten voor een prima sfeertje zorgden. Ook bleek dat de muzikanten van goede wil waren maar dat in Rotter dam en omgeving ongetwijfeld meer muzikanten uit andere culturen moeten wonen dan zaterdagavond in Arena actief waren. Muzikaal waren er dan ook geen verrassingen, behalve te gen het einde toen twee jon gens onaangekondigd op het podium verschenen en met de hand op de drums een Afri kaans sfeertje opriepen. Een- gezellige avond die voor her haling vatbaar is. Al is het al leen maar om de gratis toe gang en omdat het leuk is om: te zien hoe de pop zich in Rot terdam ontwikkelt arbeid en gebouwen (IMAG) tijdens de presentatie van de elfde editie van de Nederland se Tuinbouw Vakbeurs '84. Deze wordt van 7 tot en met 11 februari gehouden in groenteveiling De Kring in Bleiswijk. De opening zal dan worden verricht door ir. W.F.S.Duffhues, directeur ak kerbouw en tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij, Ir.Hagting meende dat Neder land zich meer moet gaan pre senteren op de onbeschermde markten, dus buiten de EEG. „De producten moeten derhal ve prijsconcurrerend en kwali- teitsconcurrerend zijn", aldus Hagting. Hij ging daarbij dieper in op de elementen die daartoe kun nen bijdrage en in februari ook volop aanwezig zullen zijn. Een vaste prik is inmid dels de prijs mor het bedrijf dat met het beste idee voor energiebesparing komt. „Ondanks dat we de laatste vier jaar tot besparingen van dertig procent per vierkante meter zijn gekomen, is het ein de nog lang niet in zicht", oor deelde Hagting. Het IMAG on derzoekt nu of sommige plan ten niet alleen op bepaalde on derdelen warmte en licht no dig hebben om te groeien. „Om eenvoorbeeld te geven. Theorethisch kan volgens ons op een vlerkante meter grond 75 kilo tomaten worden ge kweekt. In de praktijk is dat 30 kilo. Er is derhalve duide lijk behoefte aan een planten- fysiologisch onderzoek". Een andere manier om de pro ductiekosten te drukken is volgens de IMAG-vertegen woordiger, het inzetten van computers. „De micro-tech niek dient dan wel efficiënt te worden toegepast De onder nemer moet de computer ge bruiken om zijn vakmanschap beter te gaan benutten. Het moet derhalve niet een appa raat zijn dat je voor de sier koopt, maar daadwerkelijk meer geld in minder tijd dan wel een betere productie ople veren", besloot Hgting. De nieuwe voorzitter van de NTV, dr.ir. E.Hekke, stelde, daarop dat de belangstelling voor de vakbeurs wederom bijzonder groot is. Op de drie hectare van de veiling komen meer dan 400 standhouders te staan. „De Engelse deelname is wat teruggelopen. Tegen over die terugval, staat de be langstelling vanuit Italië, de Verenigde Staten en Dene marken". Brut 33 after shave j met zeep. In kadoverpakktng. Inh 100 ml. Van voor Lederen nagelgarnituur. Kompleet met nag el tang Ze vendelige inhoud In rood. zwart of brum. voor,-» I MKT Rotterdam Voor de twee-" de maal is bij de gemeente* Rotterdam een magazine uit gekomen over het voortgezet onderwijs. In het blad staan alle Rotterdamse scholen voor voortgezet onderwijs met een korte karakterschets vermeld. Het maakt het ou ders gemakkelijker om be- wust een school voor voort-' gezet onderwijs te kiezen, Het magazine, dat verscheen, in een oplage van 20.000, exemplaren, is een uitgave* van de Zuilengalerij, een. commissie waarin alle onder wijszuilen samenwerken. Ouders van Rotterdamse kinderen die komend jaar naar het voorgezet onderwijs gaan, krijgen het blad thuis- gestuurd. Rotterdam Twee jonge overvallers met nylonkousen' over hun hoofd hebben een benzinestation aan de Stad- houdersweg overvallen. Zij bedreigden de 17-jarige be diende met een vuurwapen en een gummiknuppel- Na dat hij hen het geld had ge geven, dienden de overval lers de bediende een klap met die knuppel toe.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4