WATERWEG 'Gemeentesecretaris zit op een evenwichtsbalk' mmm Zwart Nazareth wordt wit SPORT Japan maakt indruk op Marjoleine van Unen Nico Duinkerken neemt afscheid illB ojjq SffiJnoja Kattestaart: nog een jaar bij FCN'66 'Ze waren echt nieuwsgierig9 Viaardingen in finale Kador te sterk voor Ooievaars Cursussen van start Excelsior M: half januari Viaardingen „Die twee slachtigheid: dat is juist het aardige van die functie. Ve len zien dat als het moeilijk ste, maar ik juist als het boeiendste. Als je zo'n func tie ambieert, dan moet je wel weten waar je aan be gint Niet na afloop ach en wee roepen." Nico Duinkerken, Vlaardin- gens gemeentesecretaris, weet waar hij over praat. Als hij morgen voor het laatst de deur van zijn kantoor op de wet houdersétage van het stadhuts achter zich dichttrekt sluit hij een lange ambtelijke periode af. Een periode, die eindigt op de hoogste ambtelijke post die een gemeente kent: die van gemeentesecretaris. Een bij zondere ambtelijke post. De secretaris is de enige, die elke week de vergadering van het college van burgemeester en wethouders bijwoont; de enige die alle ambtelijke adviezen op zijn bureau krijgt en die alles wat op het stadhuis omgaat, van nabij kent. „De secretaris zit op een evenwichtsbalk", zo drukt Duinkerken het zelf uit. met zijn kleine pretoogjes bo ven de onvermijdelijke bolk- nak. „Je zit met één been in het bestuur, en met het andere in het ambtelijke apparaat. Je moet er wei voor oppassen, dat je er niet naar de ene of de an dere kant afdondert." Nico Duinkerken zit in een van de zwaar leren fauteuils, die in een van de hoeken van zijn donker ingerichte kantoor staan. Wat onderuitgezakt, half glimlachend, relativerend, maar toch altijd met een erg zekere uitstraling. Er zullen maar weinig ambtenaren zijn, die Duinkerken iets wijs kun nen maken. In de gemeente raad blijft de inbreng van de gemeentesecretaris echter be perkt tot zo nu en dan wat zacht gefluister in de richting van de burgemeester, als die een ingezonden brief overslaat of een agendapunt niet aan de orde stelt. Toch is Duinkerken in de raadsvergaderingen al tijd opmerkzaam. Er is niets, dat hem ontgaat. Hoort bij zijn werk, vindt hij zelf. Aanvullend De inbreng van de secretaris in de vergaderingen van het college van Ben W is aanmer kelijk groter. Hoe groot die in vloed is? Na die vraag valt een haast pijnlijk lange stilte in de kamer van de secretaris. Dan zegt hij voorzichtig, maar weer met die geamuseerde oogjes: „Dat is een leuke vraag, maar daar krijg je natuurlijk géén eerlijk antwoord op. Als ik zeg: die inbreng is negentig procent, dan neemt iedereen dat natuurlijk met een korrel tje zout. Nou, die inbreng is hooguit aanvullend. Je kent alle gegevens; je invloed reikt verder omdat je er altijd bijzit. Maar het college moet toch zélf een besluit nemen." Die laatste zin spreekt hij woord voor woord uit, om de inhoud te onderstrepen. „Natuurlijk, natuurlijk! Er wórden soms besluiten genomen waarvan ik denk, donders nog aan toe! Dan moet je als goed ambte door Paul Houkes naar de democratie aanvaar den. Maar het kan heel goed zijn dat je na een jaar tot de ontdekking komt: hé, dat is toch een goed besluit geweest, ook al was ik het er volstrekt niet mee eens." Duinkerken heeft in de Vlaar- dïngse raadszaal en binnen het Niet eoed college van B en W heel wat i::' verschillende mensen zien ko men en gaan. Politici volgden elkaar op, maar de politiek zelf veranderde niet 20veel. Nico Duinkerken met de VUT. „Ik heb me nog nooit verveeld, dus dat zal nu ook niet zo snel gebeuren." Hoewel: „Je vindt tegenwoor dig meer politiek in de besluit vorming. In de raad komen de politieke geschilpunten meer naar voren. Tegenwoordig zijn er moties, amendementen en initiatiefvoorstellen. Dat kwam vroeger zelden voor. En dat verlevendigt de behande ling in de raad sterk. Daar naast laat men hier in Viaar dingen de raad veel vrijheid om te interrumperen: dat brengt de spitsheid en de spits vondigheid naar voren." De scheidende secretaris vindt het een trieste zaak, c^at onder de raadsleden stcedb meer ambtenaren worden aange troffen, en dat ook steeds meer ambtenaren op het Vlaarding- se stadhuis ergens anders in een vertegenwoordigend li chaam terechtkomen. Volgens hem is dat geer# goede ontwik keling. „Ik vind teveel ambte naren in besturen niet goed. Teveel beleid wordt door el kaar gehaald. Als je ziet hoe veel ambtenaren in het pro vinciebestuur zitten: dat is een wanverhouding. Er kan ver menging van belangen plaats vinden. En je moet oppassen, datje op die manier geen amb tenaren regering krijgt. Een in dividuele ambtenaar, die er gens m de politiek gaat, dat is niet erg, maar het zijn er te veel tegenwoordig." Zelf heeft Duinkerken nooit de ambitie gehad om de politiek in te gaan. „Nee, dat hoeft voor mij niet. Ik voelde me als ambte naar het best op mijn plaats. Ik had ook geen ambitie om er gens burgemeester te worden, hoewel gemeentesecretarissen dat nogal eens graag willen. Het heeft mij nooit echt aange trokken. Representatieve ver plichtingen liggen mij niet zo, en daar kun je als burgemees ter niet omheen." Officieel is gemeentesecretaris Nico Duinkerken per 1 januari in de VUT. Maar hij is al met ingang van overmorgen uit het Vlaardingse stadhuis ver dwenen. Zijn laatste gemeen teraadsvergadering heeft hij al achter de rug, en morgenmid dag wordt met een afscheids receptie een definitieve streep onder zijn ambtelijke loopbaan ge2et. En daarna? „Als ik een opvolger kan vinden, dan wil ik mijn functie als leraar op de Bestuursschooï voor Zuid-Hol land ook overdragen. Dat moetje niet meer blijven doen, als je niet meer in de praktijk zit. En verder heb ik helemaal geen plannen. Eerst een tijdje me echt overal van distantie- ren. Ach, ik heb mij m'n hele leven nog niet verveeld, dus dat zal nu ook niet zo snel ge beuren.' Schiedam De molenwie ken van De Vrijheid klieven als dolgedraaide klokkewij- zers door de lucht, maling hebbend aan de tijd. Tegen over het verfomfaaide gevel- rijtje aan de Zijlstraat, waar de molen bovenuit torent, bedient een sloper de hef boom van zijn kraan. De grijper hapt in oud roest, het zingt als een zaag. Aan de Raam staat een heimachine te stampen op oude bodem lagen, zwarte rookwolken verspreidend. Herrie, bedrijvigheid, stank. De herleving van Zwart Naza reth? De stank en herrie zijn tijdelijk. Zwart Nazareth is de bijnaam van Schiedam m zijn jenever- tijdperk, een periode van im morele glorie. Het was de tijd dat de zakkendragers, de hrandersknechten en de lijn- baners zich afbeulden in een rokerige armoestad en de wel vaart zich bevond in de beur zen der distillateurs, Schiedam bloeide in die episode, maar dat was strikt economisch ge zien. De bevolking leefde in kleine, armetierige huisjes achter de grachten, waar de branderijen an de molens stonden. Erger nog dan langs de Buitenhaven «n de Lange Haven was dat bet geval tussen de Sehie. de Noordvest en de Korte Haven, de buurt die zijn naam Schie noko aan deze drie wateren ontleende die later de Bran- dersbuurt werd genoemd. Opnieuw slaan zwarte wolken over de Raam heen. De heima- chine deelt rake klappen uit. Woningbouwvereniging Sint Jozef timmert aan de weg. Er komen 69 huizen voor alleen staanden cn paren. Opnieuw komen er kleine huisjes. Van de Brandersbuurt is niet veel over: een enkele distilleerderij, vi ere neen halve molen, de Ko renbeurs en het Zakkendra gershuisje, maar het karakter blijft behouden. De gemeente Schiedam streeft naar een voorzichtige mengvorm van wonen en werken. Het laat woningbouw toe temidden van kleine en middelgrote bedrij ven. „Mensen, die vijftien jaar gele den streefden naar het behoud van de historisch geworden Brandersbuurt, zullen nu we) met gemengde gevoelens de ontwikkelingen gadeslaan", sprak maandagmiddag de wet houder voor financien en stadsvernieuwing. Cor van Tilborg. De acties van 1967 door Kor Kegel waren erop gericht de oude ar beiderswoningen achter het Zakkendragershuisje te later, staan, er een soort Montmartre van te maken. Maar de ge meenteraad besloot anders. De bulldozer ging er tegenaan, de nieuwe brandweerkazerne Een tekening van de 69 wo ningen, die gebouwd worden op de kaalslag van de Raam, de Verbrande Erven, Achter de Teerstoof en de Raam- steeg. Het hogere gebouw op de achtergrond is het Zak kendragershuisje. werd gebouwd. Het was het cynisme van die jaren: de brandweer vestigen in uitgere kend de Brandersbuurt „Ik hoop dal de actievoerders van toen nu voor lief nemen, dat deze buurt alsnog een nieuwe toekomst krijgt toebe deeld", zei Van Tilborg Hij had zelf de heimachine be diend en gaf zo het startsein voor nieuwbouw in Schiedams vierde stadsvernieuwingsge bied. Met andere woorden, Zwart Nazareth wordt wit. Sint Jozef bouwt 69 kleine huizen in oude Brandersbuurt „Vorige week sloeg mijn colle ga Chris Zijdeveld een eerste paal in de binnenstad en hij noemde die plek het nog steeds kloppende hart van Schiedam. Als de binnenstad het hart is, dan is Schienoko op zijn minst de kransslaga der". aldus Van Tilborgs visie op de anatomie van de stad Schiedam. De Prinsensteeg (naast de nieuwe bouwlocatie de oud- katholieke kerk) is geheel ge restaureerd op initiatief van Schiedammer Aad Mettes. Hij paste ook een andere beeldspraak toe. De wethouder noemde het verpauperde stuk Schienoko een rotte kies, die al jaren in het gebit van de stad zat te zweren. Daarom was hij vol lof over het bouw project. Het vult een stede bouwkundig gat op met bebou wing volgens de aan het histo rische stadsbeeld aangepaste architectuur van Geert Ban nenberg. ooit prins Carnaval Die verfraaiing van deze zijde van de oud-katholieke kerk op de Dam is niet tot stand geko men dankzij gemeentelijk be leid Het huidige bouwproject is van een woningcorporatie en verder was het een particu lier. Aad Mettes, die enkele panden aan de Prinsensteeg voorbeeldig opknapte. Er staan er nu te huur. Van de gemeente was alleen de brand weerkazerne, die als een be tonblok verrees temidden van de kleinschalige structuur van! Schienoko. Het Sint Jozef-project aan de Raam heeft wel moeite gekost. Al drie jaar geleden ontwik kelde de SSSW, waarmee de bouwvereniging Sint Jozef is geassocieerd, het bouwplan voor GS zogenaamde HVAT- womngen (HVAT betekent huisvesting van alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens; de vroegere Van Dam eenheden) Dat het nu pas wordt uitgevoerd, heeft ver schillende oorzaken gehad Hel rijk schroefde tussentijds het aantal gesubsidieerde nieuwbouwwoningen terug Dat werkte vertragend Ook moeilijkheden rond de aanne mer leverden tijdverlies op. De grond was eerst van Kreu- ger's Huizenbeheer, maar dic- ging ten gevolge van zwende- iarij in de Raamgroep Schie dam over de kop. Het waren de gebroeders Jan en Joep Kuijpers, die ex-Kreuger-di- reetiehd Hennie van de Rijke in dienst namen en dankzij hem de SSSW konden tippen dat de grond voordelig te koop was. Als dank mochten zij bouwen Overigens- Kuypers deed ook de renovatie van de Sint Jozef-woningen in Schie- dam-Wesi. Toen het zover was en het Raam-project kon be ginnen, ging Kuypers failliet. Van de Rijke was toen overi gens alweer vertrokken. De nieuwe aannemer werd Muys en De Winter (Muwi). Volgens een gemeenteraadslid kreeg de ie firma het project alleen, als één der werkloos geraakte gebroeders Kuypers als calculator in dienst zou worden genomen. Sint Jozef was tenslotte nog wat ver schuldigd, concludeert het ge- -meenteraadslid. Schiedam Trainer Piet Kat- testaart 2aJ ook het volgend seizoen werkzaam zijn bij de Schiedamse zondag-vierdek lasser FCN'66. Kattestaart, die in de afgelopen zomer Martin Schaap opvolgde, kwam dit weekend tot overeenstemming met het bestuur over een nieuw één-jarig contract. Piet Kattestaart trainde hiervoor vierdeklasser Hoek van Hol land. FCN'66 stelde alles in het werk om Schaap als oefen- meester in dienst te houden, hoewel de Schiedamse auto handelaar met over de vereis te papieren beschikte. Toen eenmaal bekend werd dat Schaap naar het Rotterdamse Aeolus zou vertrekken, vroe gen ook drie spelers van FCN '66 overschrijving aan naar de afdelingsclub Kattestaart moest met een uit gedunde selectie aan de slag. waarin zelfs voorzitter Peter Fnedench zijn rentree maak te. Na een voorspoedig begin zakte de Harga-vereniging na enkele ongelukkige nederla gen op de ranglijst en neemt Rotterdams Nieuwsblad i woensdag 5JW 21 december 1983 nu een bescheiden positie op de ranglijst in. Gertie Baas heeft het bestuur van DVO'32 te kennen gege ven het contract niet meer te verlengen. Baas is momenteel aan zijn vierde jaar bij de ver eniging aan de Marathon weg bezig Vorig jaar leek het erop dat Baas en DVO *32 uit elkaar zouden gaan, maar op het laat ste moment werden de proble men uil de wereld geholpen en het contract verlengd De grijzende trainer promoveerde vorig jaar met zijn elftal naar de derde klasse van de KNVB, na eerder al "kampioen gewor den te zijn in de eerste klasse van de KNVB, afdeling Rot terdam. Viaardingen Maroleine van Unen is nog zichtbaar onder de indruk van de reis die ze onlangs maakte naar Japan. De Vlaarding se judoka deed daar op uitnodiging van een aan tal kranten en enkele te levisiemaatschappijen mee aan de revanche-wedstrij den van de wereldkampi oenschappen, die in 1982 in Parijs werden gehou den. Het verblijf in het mekka van de judopsort leverde de judolerares, ze is ondermeer actief in Vierpolders en Zwarte Waal, direct ook twee bronzen medailles op. „En daar ben ik heel tevreden mee," aldus een voldane Mar joleine van Unen. De gehele wereldtop was in Japan aan- door Chris Woerts wezig en dat maakte het be lang van de wedstrijden ook zo groot. „Het was een hele bele venis. Bij aankomst stond de televisie klaar. Alles werd live uitgezonden en dat is toch een heel aparte ervaring. Ze waren in Japan echt nieuwsgierig hoe het er nu voor stond met het damesjudo." In Japan is het damesjudo ook pas de laatste jaren tot ontwik keling gekomen. „Een paar ge leden telden de Japanse dames internationaal amper mee," weet Marjoleine van Unen uit eigen ervaring. „Maar nu de den ze het vooral bij de licht gewichten heel erg goed. Ik denk dat we nog heel wat van ze kunnen verwachten de ko mende jaren. De meisjes trai nen daar gewoon met de jon gens mee en iedereen weet dat het een keiharde leerschool Voordeel Een onvergetelijke ervaring, die reis naar Japan, waar Mar joleine van Unen ook weer met oude bekenden te maken kreeg De Amerikaanse reus Castro bijvoorbeeld. In Parijs, tijdens de wereldkampioen- Viaardingen heeft zich recht streeks geplaatst voor de finale van de Nederlandse kampi oenschappen bowling, die op 29 januari in Scheven!ngen worden gehouden Op de titel strijd van regio Rijnmond ein digde VJaardmgen als eerste met een pinfali van 7292 Hel le voetsluis werd met 7246 tweede. Schiedam De basketballers van inval id en sportvereniging De Ooievaars sloten het eerste deel van de competitie af met wederom een nederlaag Ka- dor. dat aan de leiding gaat in de ere-divisie was voor de Schiedammers een veel te sterke tegenstander: 27-88. In de beginfase van de wed strijd speelden Dc Ooievaan» vee! te behoudend en niet doortastend genoeg Het het zich afbluffen door het gerou tineerde Kador, dat dan ook een royale voorsprong nam. Binnen korte ujd keek De Ooievaars tegen een 0-22 ach terstand aan en de wedstrijd was toen in feite al verloren Aanvallend kreeg het Schie damse team ook met de moge lijkheid om gevaarlijk te wor den, zodat zich een wel heel erg eenzijdige wedstrijd ont spon Bij de rust was de stand opgelopen tot 10-40 voor Ka dor. Na de rust ging het al niet be ter met De Ooievaars, Kador scoorde er lustig op los en ge lukkig voor De Ooievaars kreeg het nu iets meer ruimte, waardoor de score een iets draaglijker aanzien kreeg: 27- 88. Marjoleine van Unen veroverde in Japan twee bronzen me dailles. schappen, stond de Vlaarding se royaal op voordeel, had dc Amerikaanse in een verstik kende houdgreep, maar ging, met nog vijf seconden te gaan, in de fout en moest de partij uit handen geven In Japan stonden de twee weer tegen over elkaar. „Ik verloor weer van haar. Ze draaide veel be ter en sterker dan in Parijs." Uiteindelijk reikte de judole- rares nog tot een bronzen me daille door de zwaarlijvige Ita liaanse Motla te verslaan „Het wordt voor mij steeds moeilij ker in die zwaargewicht klas se De meisjes worden steeds /waarder. In Japan deed ook een Chinees meisje mee, dat was gewoon een boom van een vrouw Ik schrok er echt van Het is ook niet meer zo aan trekkelijk judoën Het is alleen maar gebruik maken var kracht Als je tegen die Moitï staat dan kun je trekken er sleuren wat je wilt, maar om ver krijg je ze bijna mei Vroe ger ging hot allemaal veel makkelijker Had je meisjes te gen voer jc van bijna je eigen gewicht, maar nu wegen zt bijna allemaal meer dan 1ÜC kilogram." Marjoleine van Unens blik is resoluut op de toekomst ge richt Eerst volgend jaar de Europese kampioenschappen voor landenteams in Aken en dan de Europese titelstrijd tn maart m Frankfurt „Willen we in Nederland bijblijven dan zullen we veel internatio nale toernooien moeten blijven draaien Vorig jaar zijn we er hijna niet aan toegekomen, maar voor de ontwikkeling van de judoka's in Nederland is het onontbeerlijk dal we blijven uitkomen op grote toernooien Zeker ook met het Oog op de toekomst In 1988 kunnen we ons vermoedelijk voor hei eerst manifesteren op de Olympische Spelen m Seoel (Zuid Korea) Dat is voor ons ontzettend belangrijk en ik ben van plan om door te gaan tot de Spelen Dat is gewoon mijn streven Viaardingen In de maand januari gaat weer een groot aantal cursussen, die worden gehouden door de Vlaardingse raad voor Sport en Recreatie (VRSR), van start Voor de jeugd is er onder meer een ta feltennis- cn een ten niscursus Volwassenen kunnen terecht bij het tafeltennis, bewegen op muziek, volleybal en tennis De cursussen beginnen in de week van 16 januari en nemen twaalf weken in beslag. De volleyballers kunnen terecht in de gymzaal aan de Lissa bon weg, terwijl de overige cursussen worden gegeven in de recreatiezaal aan de Ooster- straat Tennis: Jeugd, woensdagmid dag 15.00 uur-16 00 uur (il en 12 jaar) en van 16 00 uur tot 17 00 uur (13 jaar en ouder) De kosten bedragen 50 gulden per persoon Volwassenen woensdagochtend van 9 00 uur tot 10 00 uur en van 10 00 uur tot 1100 uur Deelname kost 70 gulden Tafeltennis: Jeugd V njdagm.ddag van 16 00 uur tot 16 45 uur Meedoen kost 25 gulden Volwassenen woens dagavond van 20 30 uur tot 22 00 uur Deelname kost 40 gulden Bewegen op muziek: Donderdagochtend van 9 00 uur tot 10 00 uur, met onder meer jazzgymnstiek. ritmische gymnastiek en aerobic dan cing De kosten bedragen 35 gulden per persoon. Volley bal: Donderdagavond van 18 30 uur tol 20 00 uur Mee doen kost 40 gulden Inlichtingen over deze cursus sen kunnen worden ingewon nen bsj de consulenten sportie ve recreatie. Westnteuwland 6 in Viaardingen. Telefoon: 010- 35.58 88, toestel 159, 164 of 199. Maassluis Pas in de maand januari gaan het be stuur van Excelsior M en trainer Fer Groeneweg rond de tafel zitten om te praten over een eventuele verlenging van het contract. Secretaris Karei Parre: „Pas tegen die tijd vinden wij het actueel worden om te gaan praten. Een hoop clubs doen het al in een heel vroeg stadium, maar wij hebben geen haast" Informeel is er intussen al wel gesproken met Fer Groeneweg. De trainer; „Maar veel is daar nog niet uitgekomen. Ik kan met geen zinnig woord zeggen of ik volgend jaar ook niet hier werkzaam ben." De selectie van de eersteklasser heeft echter al door laten schemeren graag met de ambitieuze oefenmees- ter verder te gaan. Groeneweg is momenteel aan zijn vierde seizoen bezig en behaalde in die periode twee kampioenschappen op rij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3