18 ROTTERDAM Prioriteit voor 9 afvalstoffen' GRAAG .GEDAAN. tefiawBr- TIOFINE LOOST VEEL TE VEEL RDM verkoopt droogdok aan Zuid-Korea AVR blijft records breken J. G. M. Zuidgeest vicaris generaal Vuurwerk in beslag genomen 'Bezuinigen op brandweer i$ sjoemelen met mensen - lerens" 3? Begrotingsbehandeling Rijnmond: Gemeente geeft garantie aan Felshaven De jurk werd nooit afgehaald... T rouwringen weg ter meuten Rotterdams Nieuwsblad woensdag 21 december 1963 SZ/RV/RY/RW Rotterdam Al veertien jaar loost een fabriek van witpig- menten, Tiofine in de Botlek, illegaal zwavelzuren, chroom- en andere metaalverbindingen in de Sint Laurenshaven. Deze beschuldiging heeft de Vereniging Milieudefensie (VMD) dinsdag voor de Raad van State tot het ministerie van verkeer en waterstaat en het genoemde bedrijf gericht. Tiofine loost in zijn eentje al net zoveel zware metalen als officieel is toegestaan voor de hele Rijn vanaf Lobith tot aan .de Noordzee. Het bedrijf loost meer zwavelzuur in de Nieu we Waterweg dan welk ander bedrijf in Nederland ook. Bo vendien weigert de fabriek sy stematisch iets aan die toe stand te verbeteren. VMD heeft de Raad van State daarom gevraagd de lozings vergunning scherper te formu leren. Tiofine zelf is het niet eens met de beperkte duur van de vergunning, tot 1987. De minister van verkeer en waterstaat piekert er niet over Tiofine op deze voet verder te laten lozen, verklaarde ing. R. Faassen namens het departe ment. ..Ons afvalwater is niet scha delijk voor het oppervlaktewa ter zet de raadsman van Tio fine. mr. F. Waardenburg. Mei deze stelling heeft het bedrijf jarenlang de ambtenaren in verwarring gebracht. De di rectie van Tiofine heeft de normen van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwa ter (RIZA) nooit aanvaard. Bij welke hoeveelheid zwavelzuur kwaad kan staat volgens Tiofi ne niet vast. „In de buurt van New York doen de vissen het er uitstekend in", getuigde de directeur. Over de grote hoe veelheid chroom- en andere zware metalen in het afval stapt het bedrijf heen. Vissen In 1982 begon Rijkswaterstaat een onderzoek naar wat Tiofi ne precies loost, omdat het be drijf zelf slechts theoretische gegevens produceerde. De meeuwen zitten aan de kant op de afvallozingen te wach ten, zo hebben onderzoekers geconstateerd. Van de ladin gen zwavelzuur die Tiofine loost krijgen de vissen het zo benauwd dat ze geen kant meer uitkunnen en proberen uit het water te springen. „De ongeveer driehonderd werknemers van Tiofine zit ten niet om strengere normen te springen", zei mr. Waarden burg. Het bedrijf, naar zijn zeggen een 'pure investering' van Billiton en het Ameri kaanse Cyanamid, zou niet meer kunnen concurreren met andere witmakers als Kronos en Pigment Chemie, die wel tijd en geld hebben gestoken in onderzoek naar zuivering van hun afvalstoffen. „Tiofine ontkent de noodzaak van sanering, wil eigenlijk geen plan daartoe indienen, maar gewoon door lozen", stelde René Coenen namens VMD. De staatsraden in de af deling geschillen van bestuur- 1 ie ten merken dat zij de lange weg afkeuren die het conflict is gegaan. Faas$en gaf toe dat verwijten hierover aan het adres van verkeer en water staat terecht zijn. Rotterdam De RDM heeft een van de vier af te stoten re- paratiedokken verkocht aan de Zuidkoreaanse scheepswerf Daewoo. Dit 230 meter lange dok nr.9 {dat in '59 werd ge bouwd) wordt vandaag naar de Verolme-werf in de Botlek versleept, waar het met het oog op het transport naar Seoul in een gegraven dok in twee stukken wordt gebrand. De zware-ladingschepen Dyvi Tern en Femcarrier zullen de dokdelen (resp. 110 en 120 me ter lang) naar Seoul brengen. Rotterdam - Bij de Afvalwer- king Rijnmond regent het re cords. Na de vlotte verwerking van de gigantische berg huis- - vuil - die was blijven liggen tijdens de ambtenarenstaking - reikt nu de chemische afdeling naar een hoogtepunt. De technisch verouderde trommeloven van die afdeling zal donderdag zesduizend uur zonder onderbreking hebben gedraaid. Het oude record stond op 5100 uur en werd be gin vorig jaar bereikt. De che mische oven, die in de beginja ren tientallen kinderziekten vertoonden, was toen slechts in staat enkele honderden uren 'zonder stotteren' te draaien. Bij de AVR staat men zelf ver baasd van de capaciteit van het 'oudje'. Desondanks streeft het bedrijf ernaar om voor half januari een contract af te sluiten voor een moderne en adequate installatie. Voor de nieuwbouw is het wachten nog op toestemming van het minis terie van milieuhygiëne. Begin volgend jaar rekent de AVR op een intentieverkla ring tussen Rotterdam, rijkso verheid en het bedrijfsleven over de samenwerking in een nieuw chemisch bedrijf. Vol gens een woordvoerder zijn er na het laatste gesprek - afgelo pen vrijdag - hoopvolle teke nen dat er in snel tempo resul taten kunnen worden geboekt. Rotterdam De Rotterdamse priester J.G.M. Zuidgeest wordt op 1 februari vicaris-ge neraal van bisschop mgr. R.Ph. Bar. De bisschop heeft de benoeming schriftelijk be kend gemaakt aan de pries ters. diakens en pastorale wer kers in Rotterdam. Er is een ruime selectieprocedure aan vooraf gegaan. De heer Zuidgeest is 50 jaar en al bijna 25 jaar priester. Hij is vooral bekend als gedelegeer de bij het katholiek onderwijs, waartoe hij in 1977 door mgr. dr. A.J. Simonis werd be noemd. De priester had er toen al negen jaar op zitten als godsdienstleraar in het lager beroepsonderwijs. Ook lande lijk bekleedt hij in dit werk bestuursfuncties. In de weekeinden assisteert hij ais pastor in de parochies Oud- Zuid en Schiebroek. Hij is lid van het Kathedraal Kapittel, het Diocesaan Pastoraal Cen trum en de Rotterdamse Deke nale Raad. De heer Zuidgeest is in Naaldwijk geboren en werkte vroeger in Hazerswou- de. Hillegom cn Gorcum. Rotterdam De politie heeft van een 26-jarige café-eige- naar op de Hoogstraat dertig kilo vuurwerk in beslag geno men. In panden aan het Bur gemeester Hoffman plein en de Bijerlandselaan werd eveneens vijftig kilo vuurwerk gevon den- Die stukken zullen in het Ca- iandkanaal (Europoort) aan boord van deze afzinkbare schepen worden geladen Vol gens Broekman Motorships, die als agent voor het specta culaire transport optreedt, zul len de schepen uiterlijk 7 janu ari vertrekken. De RDM, die de scheepsrepa- raiiesector heeft moeten afsto ten. is op dit moment in on derhandeling over de verkoop van de andere drie dokken. De werf houdt in verband met het uitvoeren van marine-op drachten zelf twee drijvende dokken over. i De Chinese uitgaansjurk die voor het laatst gedragen is door keizerin Tsen-Hsi. Politieke steun voor brandweer Rotterdam Meer dan tweehonderd protesterende Rotterdamse brandweerlieden hebben gisteren de steun in geroepen van de fractie van de Partij van de Arbeid. De brandweerlieden deden dit nadat een vluchtig onderhoud met burgemeester Peper en wethouder Van der Pols over de aangekondigde be zuinigingen onbevredigend was verlopen. De brand weerlieden eisten in dit korte gesprek in de hal van het stadhuis, waarvoor de stadsbestuurders een ver gadering van het college van B en W even hadden onderbroken, dat de gemeente in een open brief aan de Rotterdamse burgerij zou laten weten „dat er op het punt van de bezuinigingen bij de brandweer maar wat wordt aangerotzooid". Tevens werd ge ëist dat inkrimping van het personeelsbestand uit sluitend via natuurlijk verloop zou mogen plaats vinden. Met onder meer een doodskist trokken de brandweerlieden op naar het stadhuis. Rotterdam Aan het slot van de begrotingsbehan deling heeft de Rijnmondraad over slechts zeven moties en één amendement hoeven te stemmen. Vijf van deze voorstellen kregen de steun van de hele Rijnmondraad. Daarbij zit de verschuiving van een arbeidsplaats voor uitvoering van de wet geluidhin der naar uitvoering van de afvalstoffenwet. Het CDA vond, dat het reali seren van een goede verwer king van afvalstoffen veel be langrijker is dan de uitvoering van de wet geluidhinder. In het opstellen van de afvalstof- fenplannen is door het ontbre ken van voldoende geld ver traging gekomen. Daarom wil de het CDA één arbeidsplaats naar deze taak overhevelen. Gecommitteerde mevrouw L. van Rijn-Vellekoop verzette zich niet tegen dit voorstel. Ook zij hecht nog niet veel waarde aan de uitvoering van de wet geluidhinder, temeer omdat het rijk daarvoor te weinig geld in het vooruitzicht stelt. Alleen vergunningaan vragen zullen bij Rijnmond de nodige aandacht krijgen. Alle verdere activiteiten op het ge bied van geluidhinder zal Rijnmond voorlopig op een laag pitje zetten. Rotterdam De gemeente Rotterdam is bereid de loodsen e.d. van het stuwadoorsbedrijf Felshaven aan de Waalhaven in geval van nood voor 3,5 miljoen gulden te kopen. Binnenkort zal de ge meenteraad over deze zaak be slissen. Nu de gemeente deze stap heeft gezet, zijn ook de banken weer bereid hei met verlies draaiende Felshaven finan cieel te steunen. De gemeente Rotterdam heeft bij de hulp wel de voorwaarde gesteld dat Felshaven met een ander middelgroot stuwa doorsbedrijf in de Rotterdamse haven moet gaan samenwer ken, om het draagvlak te ver groten. Eerdere gesprekken daarover zijn mislukt. Strandspoor Unaniem steunde d' Rijn mondraad een voon van PSP/PPR om stappen te on dernemen teneinde de spoor lijn naar Hoek van Holland snel naar het strand door te trekken. Ook was er unanieme steun om volgend jaar in ieder geval vijf procent van de be groting ter discussie te stellen om te bezien of het niet beter is het geld ergens anders aan te besteden. De steun aan het voorstel om eventuele overschotten op de rekening te besteden aan nieu we zaken, die om extra aan dacht vragen, was ook una niem. Een voorstel van het CDA om deze overschotten te gebruiken voor een verminde ring van de gemeentelijke bij dragen aan Rijnmond haalde het niet. Dat kreeg slechts de steun van CDA. D*66 en SGP/RPF. Belasting In het voorstel van D'66 om af te zien van de onroerend- goedbelasting voor Rijnmond kon een groot deel van de po litieke partijen zich vinden. Slechts PvdA en VVD, die sa men het dagelijks bestuur vor men, waren tegen het afschaf fen van de onroerend-goedbe- lasting en omdat zij in de Rijn mondraad de meerderheid hebben, werd het voc -*ei ver worpen. De actie van de brandweerlie den kwam als reactie op het bericht van de voorgenomen sluiting van twee Rotterdamse kazernes. Hierbij zou het gaan om de kazernes aan de Oost zeedijk en de Laagjes. Ten overstaan van de brandweer lieden, die na de mededeling „niet eerder te zullen vertrek ken dan dat er bevredigende antwoorden zouden zijn gege ven", .demonstratief op de vloer waren gaan zitten, ver klaarde burgemeester Peper dat de bestuurlijke afweging van de aanslag op de brand weer nog niet had plaatsge vonden. „We moeten de conse quenties van de bezuinigingen nog onderzoeken; wat is wel en wat is niet verantwoord", aldus Peper. Minder ingenomen waren de brandweerlieden met de op merking van wethouder Henk van der Pols (bedrijven) dat minder bezuinigingen bij de brandweer betekende dat dan maar moest worden aangege ven bij welke diensten er dan wel bezuinigd diende te wor den. De rapportage over dit onderwerp aan de Rotterdam se gemeenteraad zou overigens nog wel vijf tot zes maanden gaan duren, verklaarde de wethouder. Verklaring Hel was het moment voor ac tieleider Rob Baljon om de steun in te roepen van de frac tie van de PvdA. Zijn medede ling: „En we gaan niet eerder weg voordat de partij zich ach ter onze eisen heeft gesteld", veroorzaakte massale bijval. Toch bleek dit niet mogelijk. „De tijd is te kort om de hele fractie bij elkaar ie krijgen", stelde Erik Rakema in een op schrift gezette verklaring te genover de verzamelde brand weerlieden. Hij voegde er dan ook aan toe op persoonlijke ti tel te spreken, maar beloofde zich hard te zullen maken voor de eisen van de brand weerlieden en ervoor te zullen knokken dat de overige leden van de fractie eveneens een dergelijk standpunt zouden gaan innemen. Het plannetje om het stadhuis voor vierentwintig uur bezet te houden noemde de PvdA'er echter „onverstandig". Hij stelde dat hij op dat punt geen enkele 'verantwoording wilde dragen. Demonstratie Het betekende het einde van de actie die 's middags was be gonnen met een demonstratie ve wandeling van de kazerne aan het KJeinpolderplein naar het stadhuis aan de Coolsingel. Voorafgegaan door een brand weerauto met sirene werd door de ruim tweehonderd in uitruk-tenue gehulde brand weerlieden een doodskist mee gevoerd, die „de eerste dode ten gevolge van de bezuinigin gen" moest voorstellen. Enkele uren na de „bezetting" verlieten de brandweerlieden gistermiddag weer hel stad huis. De meegetorste doodskist werd tijdens het vertrek op de stoep voor het raadhuis neer gezet. Kort voor de laatste be zoeker het gebouw verliet stak een ontevreden brandweer man er de brand in... Rotterdam De jurk is al een paar eeuwen oud en wend voor het laatst gedragen in 1920, kort voordat in China een einde werd gemaakt aan de keizerlijke heerschappij. Gisteravond werd de blauwe met gouden draken versierde uitgaansjurk voor één keer tentoongesteld in de Rotter damse Gemeentebibliotheek. Dit gebeurde tér gelegenheid van de tentoonstelling 'Oplage 1 miljoen. Drukwerk in Chi na.' De expositie wordt gehou den door het Museum voor Land- en Volkenkunde in sa menwerking met de Vriend- schapsvereniging Nederland- China. De uitgaansjurk, die voor het laatst gedragen werd door de laatste keizerin van China, Tsen-Hsi, kwam na de paleis revolutie als onderpand in het bezit van een in Peking woon achtige Amerikaanse bankier. De met gouddraad bestikte jurk. die klompjes goud als knopen heeft, werd echter nooit meer afgehaald. De ban kier vertrok kort hierna weer naar Amerika en nam de jurk met zich inee. Eenmaal thuis gaf hij het kostbare kleding stuk aan zijn met een Neder lander gehuwde kleindochter. Het verklaart hoe de jurk uit eindelijk in Nederland terecht kwam. Enkele jaren geleden werd de jurk als onderdeel van een col lectie geveild en kwam terecht in Rotterdamse handen. De eenmalige bezichtiging van de jurk werd gisteravond bijge woond door circa tweehonderd genodigden. Rotterdam Uit de vitrine van een juwelierszaak aan de Nieuwe Binnenweg is een pla teau met trouw- en vriend- schapsringen gestolen. De waarde bedraagt elfduizend gulden. unjour. Eau de toilette spray van Charles Jourdan Tijdelijk Blue stratos. After shave lotion met verstuiver Tijdelijk Dunhill after shave. in spray flakon Inh. 50 ml voor Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f ^aa®; verandering in. ^dres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sl en goed beloond! Want voor die kleine, moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. O "**>*bowtCl"»vin* I Woo«Plaate Sf ^niatuü. Urenslcert Jiaar; °stcode- f "oonpiaate; Telefoon-.^ 1 Pakken s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4