'Het doodvonnis is nu bekrachtigd' ABN Bank Winkeliers kri jgen waarborgsom terug m VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sfeervolle kerstzang Protestactie bij Wilton KNIP DE KAT 'NS IN HET DONKER! JST ROTTERDAMS NIEUWSBLAD I Inbraak en schade in school Bandendieven opgepakt 9% ABN BANKBRIEVEN1982PER1987/1990 DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 Voor het Bertus Bliekhuis aan de Brink in Hoek van Holland is gisteravond een sfeervolle volkskerstzang ge houden. Achter de ramen van het bejaardentehuis waren lichtjes opgesteld. Daarnaast was aan de deelnemers van de kerstzang gevraagd, een zaklantaarn of lichtje mee te nemen. De kerstsamenzang in Hoek van Holland is een jaarlijks weerkerende gebeurtenis. PvdA vindt VVD te star Vlaardingen PvdA-fractievoorzitter Kees van der Windt heeft in zijn 'kerstboodschap' aan de leden de WD ervan beschuldigd, dat die partij te weinig de bereidheid toont om com promissen te sluiten als het gaat om de verkeersparagraaf in het beleids plan. Hij geeft daarmee de WD de schuld van de vertraging, die is opge treden bij de onderhandelingen over een nieuwe wethoudersploeg in Vlaar dingen. Vlaardingen De Vlaar- dingse winkeliers krijgen de waarborgsommen, die zij be taald hebben voor gas, water en electra, terug. „Dat is het resultaat van drie jaar knok ken", zegt Harrie Dijkman, voorzitter van de organisatie van Viaardingse onderne mers (OVO). Het gaat om een bedrag van rond de zeshonderdduizend gulden. De gemeente heeft in een brief beloofd, dat zij het geld zo snel mogelijk zal te rugbetalen aan de midden standers. „Dat heeft voor de Viaardingse middenstand grote betekenis", aldus Dijk man. De 'commerciële kleinver bruikers', zoals de gemeente ze noemt, krijgen van het GEWB nu precies dezelfde behandeling als de kleinver bruikers. Ze hoeven geen waarborgsommen te storten, ze betalen hun rekeningen per maand achteraf en ze kunnen net als ieder ander bij wanbetaling afgesloten worden. „Maar dat vinden we terecht", zegt Jan Bulva. „Het gaat per slot van reke ning om gemeenschapsgel den." Hél getouwtrek over de waarborgsommen begon al in het voorjaar van 1981. Toen werden door de gemeente de bedragen verhoogd. De mid denstand, furieus omdat ze naar hun mening gediscrimi neerd werd, trok ten strijde. Machtigingen aan he GEWB werden ingetrokken en de betalingen werdea op de vreemdst mogelijke manie ren verricht. Zo was er een winkelier die bij het energie bedrijf aan het loket kwam betalen met een zak guldens. Er volgden gesprekken met de gemeente, die in septem ber 1981 als resultaat hadden dat de waarborgsom werd verlaagd van vier naar twee maanden geschat verbruik. Maar de ondernemers waren niet tevreden. Dijkman: „Het is ons geld en dat stond maar te verinteresten." Bovendien werd die beloofde verlaging van vier naar twee maanden pas dit jaar werkelijk doorge voerd; De O VU neett daarom nu haar leden opgeroepen om aan de bel te trekken als de waarborgsommen niet bin nen twee maanden terugbe taald zijn. „Dan kunnen wij passende maatregelen ne- De PvdA had op de grens van het oude jaar, volgende week dinsdag, het resultaat van de onderhandelingen met de liberalen aan de le den willen voorleggen. Dat kan nu niet. Van der Windt vindt dat de VVD, „de be reidheid zal moeten tonen om de zoeken naar tussenop lossingen", en dat de libera len „niet kunnen volstaan met het vasthouden aan oude standpunten." De VVD be raadt zich op dit moment, over het laatste voorstel van de PvdA. Fractievoorzitter Mariëtte Hoogendijk varx de VVD vindt het jammer, dat de PvdA deze mededeling aan de leden heeft gestuurd. „We hadden afge sproken dat we gedurende de onderhandelingen alleen met gezamenlijke verklaringen zouden komen, dus het is wat jammer dat de PvdA dit zo Schiedam De werkne mers bij Wilton-Fijenoord, die betrokken zijn bij de bouw van de duikboten voor Taiwan, zijn vanoch tend niet normaal aan het werk gegaan uit protest te gen het kabinetsbesluit om geen exportvergunning te verlenen voor een vervol- gorder. Een wanhoops daad, zo noemt onderne mingsraadvoorzitter Al- bert Etman de actie van de werknemers in de nieuw bouw. „Hel is een noodroep van ie mand die zijn einde ziet nade ren. Wat kunnen ze anders doen? Door de actie willen ze laten zien dat ze straks echt op straat komen te staan." De stemming op de werf om schrijft Etman als dodelijk te- heergeslagen. „De mensen hebben het gevoel alsof ze ter dood zijn veroordeeld op zijn Spaans. Met een wurgpaal, waar je heel langzaam murw van wordt." Hij wijst erop dat het 'welles- nietes' over de exportvergun ning maandenlang heeft ge duurd. „Als we in Den Haag waren om de zaak te beplei ten, werd steeds "de schijn op gehouden dat het wel goed zou komen en dan nu dit. Het doodvonnis is nu in feite be krachtigd." Etman is van mening dat de gemeente Schiedam er alles aan heeft gedaan, zodat Wilton de exportvergunning zou krij gen, „Samen met de directie en wethouder Seheeres 2ijn we diverse malen bij kamerleden in Den Haag geweest om de zaak te bepleiten. De drie woordvoerders van de grote partijen gaven ons te kennen, dat ze het besluit in de fractie er wel zouden doordrukken. Ze vonden alledrie dat we die vergunning moesten krijgen. Maar het is spijtig om te con stateren dat alleen Jacobse van de VVD woord heeft ge houden. - De OR-voorzitter is er van overtuigd ""dat de gemeente Schiedam zijn uiterste best heeft gedaan. „Het is wel zo dat we vanaf augustus gepro beerd hebben nog een tweede gesprek met de tweede kamer fractie van de PvdA te arran geren. Maar ze hielden steeds de boot af. Tot we veertien da gen geleden een verzoek kre gen om langs te komen, terwijl wij daar maanden geleden zelf al om hadden gevraagd. Ik vraag me af wat er voor spel letje is gespeeld." Etman zet grote vraagtekens bij de cijfers die de gemeente Rotterdam heeft aangedragen om te voorkomen dat Wilton de vergunning kreeg. Boven dien wijst hij er op dat onge veer de helft van de ruim tweeduizend werknemers van de Schiedamse werf in Rotter dam wonen. "H eze bijzonder practische knijpkat, handig in huis of in de auto, wordt uw eigendom als u de (kleine) moeite doet een vriend of kennis te interesseren voor onze krant en hem of haar opgeeft als abonnee. Altijd licht bij de hand. Nooit batterijen nodig! Noteer m.i.v. als abonnee van I het Rotterdams Nieuwsblad: adres: postcode/ woonplaats: telefoon: De2e abonnee ontvangt de krant de eerste 14 dagen gratis Stuur ais dank voor de moeite een knijpkat naar: adres: postcode/woonplaats: telefoon: Stuur deze bon in open envelop, geen postzegel plakken, naar: Antwoordnummer 834,3000 VB Rotterdam mm M MM MB MM HM» mm mmmrn Vlaardingen De bewo ners van de complexen 72 en 42 van woningbouwver eniging Samenwerking '77 hebben besloten een uit twaalf leden bestaande be wonerscommissie in het le ven te roepen. Aanleiding hiervoor is een on derzoek naar de technische staat en woonkwaliteiten van 114 woningen aan de Bilder- dijkstraat. Da Costastraat, de Groen van Prinster er straat en do Van der Driftstraat dat de woningbouwvereniging laat uitvoeren door het Viaarding se architectenbureau Van Pelt en Louter. Hierbij wordt gelet op de beslaande situatie en de technische kwaliteit van de huizen. Ook wordt een inven tarisatie gemaakt van de door de bewoners aangebrachte voorzieningen, de mogelijkhe den en de beperkingen. „De bewoners voelen zich overvallen door de werkwijze van Samenwerking", zegt op bouwwerker Leo van Gerven, „daarom heeft men zich uit voorzorg georganiseerd in een bewonerscommissie. De wo ningbouwvereniging is op ei gen initiatief gekomen met de plannen voor de opknap beurt." De leden van de bewo nerscommissie gaan in januari een enquête houden onder de bewoners van de beiden com plexen. De uitslag ervan moet half januari bekend zijn. Daar na treedt de bewonerscommis sie in contact met Samenwer king "77 om hun ongerustheid kenbaar te maken, die is ont staan. Uil het onderzoek, van dé ar chitect dat in april volgend Ook de woningen op de hoek van de Groen van Prinstererstraat en de Bilderdijkstraat ho ren bij het complex, waarvan de bewoners zich georganiseerd hebben. jaar wordt afgerond, moet blij ken of de woningen in aan merking komen voor verbete ring of groot onderhoud. De huizen zijn in 1918 gebouwd. Als.het onderzoek klaar is, wil Samenwerking '77 pas met de bewoners overleggen. Volgens Van Gerven is een opknapbeurt voor de wonin gen nodig. Uit binnengekomen klachten bleek dat met name de daken zouden in aanmer king komen voor reparatie. Op een bijeenkomst, die werd ge houden in buurthuis de Haven bleek dat er nogal wat vragen leefden bij de bewoners. Zij hikten niet alleen aan tegen de kosten, die verbonden zijn aan de mogelijke opknapbeurt, ook bleek dat de bewoners in veel gevallen de zelf al geld in hun huurhuis hadden gestoken. Zij zijn nu bang. dat Samenwer- king '77 de woningen drastisch onder handen wil nemen en daarbij alle door de bewoners aangebrachte verbeteringen wil slopen. doet." Hoogendijk heeft overi gens nog steeds goede hoop, dat de beide partijen eruit zul len komen, al kost het meer tijd dan aanvankelijk was ver wacht. „Maar het is niet juist om maar wat in elkaar te zet ten dat net voor twee jaar goed genoeg is: we gaan als het even kan uit van een samen werking voor een langere pe riode", vertelt ze. Inmiddels hebben de beide partijen weer afspraken ge maakt voor niéuwe bijeen komsten. Tussen Kerstmis en nieuwjaar komt een kleiner1 groepje bij elkaar om te probe ren, uit de verkeersparagraaf te komen, en de resultaten daarvan worden op 3 jan ar i weer in de fracties besproken. Komt men snel tot een ak koord, dan moeten daarna de afdelingsvergaderingen bijeen geroepen worden. De PvdA- i eden vergade ring heeft daarbij recht van veto; die van de VVD niet. Mariëtte Hoogen dijk denkt dat het, zeker van wege die ledenvergaderingen, zelfs niet zal lukken om het nieuwe college in een extra raadsvergadering in januari te installeren. Volgons haar zal het op zijn vroegst in de febru- ari-raad worden. Vlaardingen Inbrekers heb ben flinke schade aangericht in een school aan de Van Ho- gendorplaan. Van nagenoeg alle kastdeuren werden de slo ten geforceerd. De buil omvat te een nog onbekende hoeveel heid geld en geluidsappara tuur. De inbrekers kwamen binnen door een ruit in te slaan. Uit een kelderbox aan de Luxemburgweg werd een fiets en gereedschap ontvreemd. Vermoedelijk is gebruik ge maakt van een valse sleutel. Vlaardingen De Viaarding se politie heeft vier jongens uit verschillende gemeenten uit het Westland op heterdaad be trapt bij het stelen van een partij van twintig autobanden. De activiteiten van het kwar tet in een weiland vlak langs rijksweg 20 werden wreed verstoord, waarna hen op het politiebureau een proces-ver baal wachtte. ADVERTENTIE VOOR EEN HOGE VASTE, JAARLIJKSE RENTE, liiRWIjL UW GELD j>-ïgj tv1 BaaBöiëftBa® SIÏï«,«tiïj NIET ECHT VASTSTAAT fj- ,r „""ft 4bp1 Waardepapieren mei het karakter van obligaties. De rente van over de nominale waarde van f'5.000,- is jaarlijks betaalbaar op 15 november. Aflossing tegen de nominale waarde vindt plaats bij uitloting in 19S7, '88. '89 of' 90, telkens op 15 november. De koers van ABN Bankbrieven wordt regelmatig aangepast aan het renteniveau op de kapitaalmarkt. ABN Bankbrieven: een aantrekkelijk beleggingsalternatief: ABN' Bankbrieven zijn tussentijds via de e'Ilectenbeurs te verkopen, u kunt dus altijd over uw geld beschikken. Uw spaargeld verdient de besie rente.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1