Loco-burgemeester Scheeres: een ramp 'VCP kan de Vervangende order ligt klaar vuilnisbak in' 'Ongevraagd maatschappeli j k experiment' Drie burgemeesters bij afscheid van Duinkerken Schiedam zoekt wanhopig naar nieuwe locatie fUÈUm DASBLAD SOHIEOAMSGHE COURANT NiEIIWE WATERWEG CRÜRANT Brandbrief over Wilton aan Lubbers .»>- liiiiiiiHiniiüiiiiü OVO-voorzitter Dijkman: Motor in brand Bouwspeelplaats tijdelijk dicht Bezwaren woonwagencentrum nog in de molen VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 Schiedam „Een ramp", zo reageert de Schiedamse loco-burgemeester Reinier Scheeres op de ontwikke lingen rond Wilton-Fije- noord. „Ik gebruik dat woord niet vaak. Maar dit is heel ernstig voor de stad Zo verdwijnt de hele scheepsbouw van de kaart", aldus Scheeres, die zich in gelijke termen uit liet tijdens de hoorzitting, die de Tweede Kamer vandaag aan het negatieve besluit van het kabinet omtrent de exportvergun ning voor de duikboten wijdde. Scheeres schat dat de werk loosheid in Schiedam de ko mende drie jaar zal toenemen van 4500 op dit moment tot 6000. Bovendien zal de stad een fikse financiële klap krij gen. Door het wegvallen van levering van energie en water aan de werf, de derving van belastingopbrengsten en een toename van het aantal bij standsuitkeringen zullen de lasten voor Schiedam de ko mende drie jaar naar verwach ting toenemen met een bedrag van meer dan vijf miljoen gul den per jaar. De loco-burgemeester zegt verbaasd kennis te hebben ge nomen van het kabinetsbe sluit. „Ik wist wel dat er ver deeldheid bestond, maar ik had de indruk dat die vergun ning er wel zou komen.' Hij acht de kans om de beslissing terug te draaien uiterst klein, maar zegt daarvoor wel alles in het werk te zullen stellen. Zo voerde hij vandaag het woord op de hoorzitting en gisteren al ging een brandbrief naar minister-president Lub bers de deur uit. Scheeres deelt het standpunt dat als de nieuwbouwafdeiing van Wilton wordt gesloten ook het voortbestaan van de afde ling reparatie in gevaar komt. En wanneer Wilton geen grote schepen meer zal kunnen re pareren, heeft dat* volgens hem ingrijpende gevolgen voor de hele Rotterdamse ha ven. „Ik begrijp de redenatie wel dat de relatie met China zal verslechteren als er weer duikboten aan Taiwan worden Wilton Fijenoord blij ft aan het werk Schiedam Terugdringen van het regeringsbesluit en eventueel vervangend werk en geld. Dat is de eis, die de directie van Wilton Fijenoord de regering stelt, nu besloten is geen exportvergunning af te geven voor het leveren van meer onderzeeërs aan Taiwan. Directeur van de afdeling nieuwbouw, de heer Visser, zei dit vanmorgen in de overvolle kantine op de werf, waar het bijna voltallige personeel ver gaderde met de Industriebond FNV over eventuele maatre gelen vanuit het personeel. „Maar laten wij in godsnaam aan het werk blijven", smeek te Visser wel. „Al is het alleen maar om onze klant, Taiwan, niet nog ongeruster te maken. Een klant, die toch bereid is geweest geld te stoppen in een bedrijf dat in surceance van betaling verkeert," De personeelsleden voldeden aan de wens van de directie, met uitzondering van komen de woensdag, wanneer men massaal naar Den Haag zal vertrekken om naast het aan hielden van een petitie en een duilkboot, ook nog eens duide lijk te maken dat het WF-per- soneel de regeringsmaatregel niei accepteert. /-districtsbestuurder Dick ..Lubbers heeft de ver ging afgewezen om reden een man een man een •d een woord. Maar ik heb an al zo vaak op een leu- me af vraag waarom nu ineens zo eerlijk gedaan moet wor den. Dit kabinet vindt de han delsbetrekkingen met China belangrijker. Het is dus be langrijker twee trossen bana nen uit China te krijgen dan de dreigende ondergang van Wilton te voorkomen." Ook Nas meende, dat de rege ring aan haar besluit kan vast houden als voor vervangende orders gezorgd wordt. „Het werk in de nieuwbouw, maar ook in de reparatie-afdeling 'moet gehandhaafd blijven. Dat is iets wat wij het kabinet, maar ook de Kamer, woensdag duidelijk moeten maken." Volgens Wilton Fijenoord zou zo'n vervangende order moge lijk zijn. Al in een eerder sta dium is namelijk een opdracht uit Marokko besproken. Het gaat hier om de bouw van vier corvetten, dat oorspronkelijk zou worden toebedeeld aan de werf De Schelde. Gezien de snelle levertijd (de eorvetten moeten binnen een jaar gele verd zijn), zou De Schelde de hulp van Wilton best kunnen gebruiken. Met deze order is een bedrag van ongeveer één miljard gulden gemoeid. Massaal kwam het personeel bijeen in de kantine van de werf. foto's Henk Speksnijder ^Vlaardingen De organisatie van Vlaardingse onder- nemers is bijzonder ingenomen met het advies van de *;hoofdidirecteur-ingenieur van provinciale waterstaat rover met Vlaardingse verkeerscirculatieplan. De hoofd- "directi ?ur wil onder meer een onderzoek naar de effec ten va n het plan op de omzetten van de middenstand. „Dan kunnen ze het hele VCP net zo goed gelijk in de vuilnis ;bak mikken", aldus OVO-voorzitter Harrie Dijkman. Het ve -keersplan is volgens pro vine ale waterstaat onvol- doende [onderbouwd. Dijkman kan zicjh in die kritiek wel -vinden.j „Dat hebben wij ook ■altijd gezegd. Dat hele VCP is alleen een politieke zaak. Het doet mij goed dat er een over heidsinstantie is die nog een beetje rationeel kan nadenken. Dat waren we hier in Vlaar- dïngen een beetje vergeten." Volgens Dijkman hoeft de ge meente, niet de illusie te heb ben, dat de nadere onderzoe ken zullen uitwijzen dat uit voering van het verkeersplan een goede zaak is. Over de de sastreuze effecten voor de middenstand kan naar zijn mening geen twijfel bestaan. „Daar hebben wij al onderzoe ken naar laten doen. Twee procent omzetverlaging is voor sommige middenstanders al fataal." Provinciale waterstaat vraagt zich in het advies aan gedepu teerde staten af, of de capaci-. teit van de rondwegen wei- voldoende is om het extra ver keer te verwerken, dat daar als gevolg van de afsluitingen gebruik van zal maken. Ook het antwoord op die vraag is volgens Dijkman duidelijk. „Dat hebben we gezien toen de winkeliers met blokkade acties de afsluitingen alvast tot stand bracht. Het werd een chaos." Vlaardingen zou volgens het advies van provinciale water staat een jaar de tijd moeten krijgen om het VCP beter te onderbouwen en eventueel bij te stellen. „We hebben een paar maanden nodig om de ge vraagde cijfers op tafel te leg gen", zei wethouder Bas Gou- driaan deze week. Als die on derbouwing niet tot tevreden heid van gedeputeerde staten gebeurd, zo staat in het advies van de hoofddirecteur-inge nieur, dan moet het plan wor den vernietigd. „r r "1 - m i t o*Tr -ei J'inïlO Rijnmond vanuit Deltahotel Vlaardingen Het eerste themaprogramma, dat Ra dio Rijnmond zaterdag zal uitzenden van 10 tot 13 uur, wordt gepresenteerd vanuit de regio. In het Vlaardingse Deltahotel wordt een presentatiedesk neergezet, waarvandaan hoofdredacteur Nico Haasbroek, die de thema programma's de eerste maanden zelf zal presen teren, het programma zal maken. Het thema dat zaterdag wordt behandeld is 'Beeld 'van Rijnmond in december 1983'. Als belangrijkste gast wordt Rijnmond-gecommit teerde Lex van der Jagt uit genodigd, die in dat pro gramma over het functione ren van Rijnmond zal discus siëren. Ook wordt telefo nisch contact met luisteraars gezocht, die zelf het een en ander over Rijnmond of over het Rijnmondgebied willen opmerken. Daarnaast zijn er nog tal van andere gasten. De regionale omroep wilde voor het eerste themapro gramma een leuke locatie er gens in het gebied opzoeken. Er zijn onder meer contacten geweest met de directie van de Euromast, maar die on derhandelingen zijn op niets uitgelopen. Uiteindelijk is ge kozen voor het Vlaardingse Deltahotel, dat midden in het industriegebied van Rijn mond ligt en vlak aan de drukbevaren Waterweg. Leen de Zeeuw (VVD) zendt 'signaal' uit: Maassluis WD-afdelingsvoorzitter Leen de Zeeuw uit Maassluis zet zijn kruistocht tegen Radio Rijnmond onverdroten voort. In de laatste uitgave van het infor matieblad van de Maassluisse liberalen hekelt hij het 'ongevraagde maatschappelijk experiment', omdat vol gens hem „de economische teruggang het behoud van zekerheid op een leefbaar bestaan rechtvaardigt." In dat kader acht De Zeeuw het nauwelijks te verteren dat Radio Rijnmond volgend jaar 2,9 miljoen gulden mag spenderen. Met zijn grieven reageert de VVD-praeses op uitlatingen van Radio Rijnmond-directeur Henk Tiesma als zou De Zeeuw op zijn beurt weer de groots mogelijke onzin hebben uitgekraamd ïn een eerdere uitgave van het informatie blad. De Zeeuw had toen laten doorschemeren, bang te zijn dat het een linkse omroep a la de VARA zou worden. Tiesma was toen eind augustus vooral verbolgen over het feit dat De Zeeuw zich niet bij Rijnmond had vervoegd om zich goed te laten informeren. Blijkens zijn recente 'mijme ringen' heeft De Zeeuw zich ook nu nog niet ter plekke op de hoogte laten stellen van de gang van zaken. „Ik heb op verzoek de .statuten, de uit gangspunten van het program mabeleid en enige financiële gegevens ontvangen", stelt hij. Tot een bezoek aan de studio is het evenwel nog niet geko men. De Zeeuw zegt dat wel van plan te zijn. Grote moeite heeft hij nog steeds met de enquête onder 252 inwoners van Rijnmond naar de behoefte aan de radio zender. „Zo'n steekproef kan ik nauwelijks representatief noemen", aldus De Zeeuw. Van zijn aanvankelijke kritiek dat de radio zal uitgroeien tot een l.nks bolwerk, neemt hij iets terug. „Misschien zeggen we straks links en toch om aan te horen. Ik hoop het", klinkt het dit keer wat minder defi nitief. geleverd en dat dat in de ha ven arbeidsplaatsen kost. Maar als er bij Wilton niet meer vol doende reparaliecapaciteit is, dan zullen veel schepen uit wijken naar andere havens, waar wel die dokcapaciteit wel aanwezig is. En dat betekent eveneens verlies van lading én arbeidsplaatsen voor de Rot terdamse haven. De gemeente Rotterdam heeft er alles aan gedaan om het belang van goede relaties met China te be nadrukken, maar een gezond Wilton is ook van belang voor de hele Rotterdamse haven." Onbegrijpelijk Scheeres wijst er op dat de Rotterdamse haven ten op zichte van de belangrijkste concurrerende havens toch ai niet tot de goedkoopste be hoort en dat voldoende repa ratie-capaciteit een wezenlijke onderdeel is van wat Rotter dam momenteel te bieden heeft- „Indien dit dienstenpak ket niet meer vohvaarding kan zijn. dan heeft dat tot ge volg dat deze haven zich ook niet meer adequaat kan verko pen". schrijven B en W aan de minister-president. In de brief aan Lubbers bena drukken burgemeester en wet houders verder dat de minis ter-president geen enkele dui delijkheid heeft verschaft hoe hel dreigende verlies van werkgelegenheid bij Wilton en de toeleveringsbedrijven (circa 5400 arbeidsplaatsen) moet worden opgevangen. ..Een on begrijpelijke zaak", aldus B en W. rfS Directeur Visser ...'klant niet ongeruster maken'... Schiedam Voor NS-station Schiedam Rotterdam-W est ontstond gisteren brand on der de motorkap van de auto van een 26-jarige Schiedam mer. De brandweer hoefde er niet aan te pas te komen. De politie wist samen met de eigenaar van de auto de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is. te blussen. Vlaardingen De bouwspeel plaats in de Vlaardingse wijk Holy is voor onbepaalde tijd dicht gegaan. De stichting sociaal cultureel - en opbouwwerk Vlaardingen Koly en de vereniging vrien den van de bouwspeelplaats bezinnen zich op de toekomst. Nu de gemeente heeft besloten dat er voor de bouwspeelplaats geen beroepskracht meer wordt aangesteld is men op zoek naar meer vrijwilligers. Van het resultaat van die speurtocht hangt het af, of de bouwspeelplaats weer snel wordt geopend. Vlaardingen De laatste loodjes, bekende de schei dende gemeentesecretaris Nico Duinkerkern gister middag, waren licht. „En dat waren de eerste ook", zie hij. Een zaal vol ambtenaren en bestuurders, waaron der de oud-burgemeesters Heusdens en Kieboom, hing tijdens zijn afscheidstoespraak een half uur lang aan zijn lippen. Duinkerken gaf hoog op van de kwaliteit van de Vlaarding se ambtertaren. Het college noemde hij „redelijk plezierig, eigenwijs, maar gezellig. Als je rechtsaf wilt moet je ze linksaf adviseren." Burgemeester Fred van Lier, die vol lovende woorden was, veronderstelde dat Duinker ken vertrok, „omdat hij niet de afbraak wilde meemaken van alle mooie dingen die in de afgelopen jaren zijn opge bouwd." van Lier: „Ik kan me voorstellen dat je dan zegt: de tijd is gekomen." Maar dat ontkende Duinkerken. „De feitelijke reden is, dat ik het genoeg vond." De vertrekkende gemeentese cretaris relativeerde alle som bere woorden over bezuinigen en matigen „Ik heb hier een pre-advies bij een bezuini gingscongres m 1923. Daar stonden al precies dezelfde verhalen in. Zestig jaar gele den. Ik heb nooit anders mee gemaakt dan sombere verha len over de financiële toestan den bij de gemeente. Ik ben wel wat cynisch, ja." Duinkerken nam eerder al af scheid van de gemeenteraad. „Het is opvallend hoe vaak bij een afscheid je persoon geka rakteriseerd wordt. Ik ben vooral verbaasd van alle goede eigenschappen die me worden teogeschreven. Terwijl toch de slechte eigenschappen de meest amusante zijn, v aar je het meeste plezier r.in be leeft." Van burgemeester Van Lier kreeg Duinkerken een set glazen, als aanvullling op het cadeau dat hij eerder van de raad kreeg: 35 flessen wijn. zie pag. 15 Nico Duinkerken, met naast zich de drie burgemeesters die hij als gemeentesecretaris 'dien de'. Schiedam Voor maart 1984 denkt het Schiedam se college van B en W r.teer te kunnen vertellen over de afhandeling van de 653 bezwaarschriften tegen het ontwerpbestem- mingsplan Woonwagen centrum. Het college schrijft dit ïn antwoord op vragen van Herman Noor- degraaf (PPR/PSP) en Adrie Reijnhout {D'66). Als reden voor de langzame afhandeling noemt het ge meentebestuur de verwer kingsproblemen bij de be zwaarschriften én het feit dat daarmee niet lichtvaar dig mag worden omgegaan. Zeker niet als de bezwaar schriften een signaal zijn voor de haalbaarheid van de integratie. Het gaat hier om integratie van bevolkings groepen, aldus het college. Ben W zeggen in hun ant woord aan de raadsleden 'wanhopig op zoek' te zijn naar locaties, die minder problemen met zich mee brengen dan de Koekoeks laan. Maar die hebben ze niet gevonden. Nieuwe locaties moeten dicht bij de bestaan de bebouwing en het cen trum van Schiedam liggen, maar niet in het directe zicht. Anders denkt het col lege binnen de kortste keren weer zeshonderd bezwaar schriften te moeten behande len. Het gemeentebestuur blijft erbij, dat het huizenplan Schuttersveld een goede stap in de richting van integratie is. „Als hiervoor een woning- wetcon tingent beschikbaar komt kan er daadwerkelijk iels worden gedaan, dat voor zover wij weien een unieke stap is: een werkelijk inte gratieproject. Dat is beter dan discussiëren over", zo staat in de beantwoording. Op de vraag of B en W er al les aan willen doen om te voorkomen dat de provincie in het gemeentelijk woonwa- genbeleid zal ingrijpen ant woord het college geïrri teerd: „Wanneer de provin cie meent gebruik te moeten maken van haar eventuele bevoegdheden, omdat men denkt voor de Schiedamse si tuatie betere oplossingen te kunnen realiseren dan de mensen, die daarmee dage lijks worden geconfronteerd, kunnen wij dat niet belet ten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1