WATERWEG u deren kunnen prima v or zichzelf zorgen SPORT 15 Woningen in Passage komen weer in gebruik «MEM 'Kampioenschap zou mooi afscheidscadeau zijn' Raad voor het ouderenwerk: meer dan feestorganisator V olley baltoernooi in de Westwijkhal hor de Vuurwerk: d aan lijn smm Prioriteitenlijst woningverbetering: Stadhuis heeft nu nóg statieportret Juliana Gemeentesecretaris: raad moet het zeggen Iepen worden weer gezond Basketbal voor de schooljeugd Cor van Rooij stopt bij Hoeksche Boys Open huis The Gophers VDL contra Excelsior M Excelsior - oefent Hollandiaanloop VJaardingen „Ouderen hebben meer macht dan ze vaak zelf denken. Bedenk alleen maar eens hoeveel stemmen ze met elkaar bij verkiezingen hebben." Hans Koldenhoi', directeur van de Raad voor het Ouderen werk, vindt dat ouderen zichzelf veel tekort doen en dat de rest van de samenle ving er ook niet het juiste beeld van de oudere op na houdt. Integendeel zelfs. In Vlaarelingen werd xn 1977 de stichting Raad voor hel Ou derenwerk uit twee bestaande organisaties gevormd. De raad kreeg een eigen kantoor aan de Schiedamseweg en Hans Kol denhof werd coordinator. De laatste twee jaar wordt hij daarbij door Petra Bakx geas sisteerd. De raad zal by veel mensen al leen maar bekend zijn als or ganisator van bingo- en feesta vonden, maar doet meer Veel meer Neerbuigend Koldenhof: „In feite zijn juist die bingo's voor ons iets bijko mends. Dat dat het meest in hel oog loopt is net zo gemak kelijk te verklaren als het feit dat de TROS meer leden heeft dan de VPRO Wat dat betreft zijn ouderen niet anders. Maar dan toch is iedere activiteit die ouderen met elkaar onderne men een stap m de goede rich ting. Of dat nou bingo is of vergaderen." Bij de Raad voor het Ouderen werk kan je snel ruzie krijgen als je over 'opa's en oma's' praat Of door op andere wyze over ouderen op een neerbui gende manier te praten. „Ou deren kunnen uitstekend voor 2iehzelf zorgen, zeker als ze zich aaneensluiten", meent Hans Kolden hof. „Dat zal in de toekomst ook wel moeten. Er is geen geld meer om mensen bij het hand je te nemen. Dat is voor de mensen trouwens beter, vind ik; ze worden daardoor alleen maar afhankelijker. (Een fout die hulpverleners wel vaker maken, citeert hij terloops Freek de Jonge.) Je moet mensen natuurlijk wel de weg wijzen, maar ze moeten het al lemaal zélf doen. Iedereen, dus ook een oudere, is tenslotte verantwoordelijk voor zich zelf." Die wegwijze rfunctie neemt de raad voor het ouderenwerk zeer serieus. Met allerlei pro jecten probeert men ouderen te motiveren. Onlangs werd een project over gezondheid afgesloten en nu begint men een serie voorlichtingsmida- gen over geld. Volgend jaar staat het onderwerp 'wonen' op het programma. door Mari Timmermans „Met die projecten is het de bedoeling dat ouderen zelf praten over hun problemen en daardoor ontdekken dat ze niet de enigen zijn die met dat soort zorgen zitten. Een oudere zou er verstandig aan doen zich in een ouderenbond te or ganiseren. VJaardingen heeft Petra Bakx en Hans Kol- denhof: „Ouderen moeten zich verenigen." er zo al drie", stelt Petra Bakx. „Momenteel zitten er veel be volkingsgroepen in de ver drukking, maar weet wel dat de AOW'ers het heel erg zwaar hebben. Die mensen hebben nog vaak het principe, dat je je groot moet houden en dat je niet met je geldzorgen te koop moet lopen. Maar ga eens kijken hoeveel ouderen hun huur niet meer kunnen beta len! Mensen die in 'de goeie tijd' een flat aan de Amster damlaan namen voor duizend gulden in de maand en het nu niet meer kunnen betalen." „Ouderen zijn vaak virtuozen in het bezuinigen, maar zelfs zij komen nu in de problemen. Dat de regering bezig is om het aantal verzorgingstehuizen terug te brengen vind ik een prima idee, maar dan moet daar wel iets tegenover staan. Ouderen moeten zo lang mo gelijk zelfstandig blijven. Dat kost soms geld, en daarin wordt nu juist ook het mes ge zet." Hans Koldenhof vindt dat het eigenlijk onzin is dat er een pas-65 moet bestaan. Ou deren zouden volgens Kolden hof genoeg geld moeten heb ben om de gewone prijzen te betalen, dan zouden ze zich ook geen buitenbeentjes hoe ven te voelen. „Overwinteren? Dat redt je nooit van een. AOW'tje. Ja, of je zou de hele zomer droog brood moeten eten. Neen, dat is alleen voor de beter gesi tueerden weggelegd. Overi gens weet ik dat er juist aan die Spaanse vakantiekusten veel eenzaamheid wordt gele den." Dementie „Zodra je geen deel meer uit maakt van het arbeidsproces moet je je in deze samenleving overbodig voelen. Dan ben je oud, en oud betekent voor veel mensen dement. Terwijl de mentie een erg ingewikkelde zaak is. Als ik eens iets ver geet ben ik vergeetachtig, maar als een oudere dat doet is-ie dement. Dementie is trou wens een fysiek gebeuren en het heeft niets met je geest te maken." Hans Koldenhof ziet de toe komst somber in. „Rond het jaar 2000 zullen er te weinig mensen zijn om te werken. Dan zal je noodgedwongen tot je zeventigste bezig moeten zijn. Ik denk dat ouderen dan plotseling wél in tel zijn." Amnesty De Vlaardingse afdeling van Amnesty gaat dinsdag 27 de cember weer brieven schrij ven aan regeringen van lau den waar mensen om politieke redenen gevangen worden ge houden Ze gaan deze keer naar de regeringen van Kenia, Tu'rkye en Afghanistan. De scHnjfavond wordt gehouden in het Broederhuis aan de Nit'uwe Kerkstraat 3 en duurt van half acht tot half tien. KI: iverjasscn In de Blauwe Brug, het wijk- ccn truin van Sehiedam-Noord. begint op de valreep van 1983 het nieuwe klaverjast our n ooi voor het seizoen 1984. Op de vrijdagavond van 30 december kunnen deelnemers voor twee gulden per persoon terecht, de aanvang is bepaald op acht uur. De Haven Omdat de belangstelling vorig jaar erg groot was, is besloten buurthuis De Haven in Vlaar- dingen in de nacht van 31 de cember op 1 januari weer open te stellen. Vanaf half een kan iedereen naar binnen om el kaar (het beste in het komende jaar te wensen Bingo De wijkpost Oost van de Raad voor het Bejaarden werk in Schiedam houdt op donderdag 5 januari in clubhuis Oost. Ga- lileisiraat 8G. in samenwerking met ouderen uit de wyk en het clubhuis een bingo voor oude ren. Jijen is vanaf 14 uur wel kom. Schiedam - Met oud en nieuw voor de deur en het daarmee gepaard gaande knal lende vuurwerk, geeft de die renbescherming de raad hon den alleen aangelijnd uit te la ten. Het asiel wordt ieder jaar rond de jaarwisseling gecon fronteerd met dieren, die soms kilometers van huis zijn ge vlucht, doordat ze zijn ge schrokken van vuurwerk. Wanneer een d.ier toch is weg gelopen, waarschuw dan direct de politie en de dierenbescher ming, zo adviseert de dieren bescherming. Wachten tot het -vanzelf weer thuiskomt heeft geen zin, want als dieren in paniek zijn geraakt verdwalen ze meestal. Aan mensen die vuurwerk af steken ;doet de dierenbescher ming het verzoek om het niet af te staken als er een djer in de buurt is en het zeker niet in hun richting te gooien. Schiedam De grotendeels leegstaande, of als maga zijn gebruikte woningen in de Passage zullen na een flinke opknapbeurt weer in hun functie worden her steld. Voor 60.000 gulden per woning gaat de gemeente Schiedam in 1984 tot verbetering over. De 28 woningen vallen onder het gemeentelijk woningbeheer. De Passage kan wellicht al over een jaar weer bewoond worden. Boven de winkels gaat de gemeente renoveren. De Passage is door B en W opgenomen op de prioritei tenlijst voor verbetering van vooroorlogse woningen. In totaal komen op deze lijst 581 voor- en naoorlogse wonin gen voor. Bovenaan de lijst staat de tweede renovatiefase van de 305 huizen van Volkshuisvesting in Schie- dam-Oost. In die tweede fase gaat het om 92 woningen van Schiedam In de voormalige burgemeesterskamer van het stadhuis op de Grote Markt hangt nog steeds het statie portret van de voormalige ko ningin, Juliana. Weliswaar hangt in de grote zaal een gro te kleurenfoto van Beatrix, nu alweer ruim anderhalf jaar vorstin, maar in het kleine zij kamertje, waar zelden of nooit publiek komt, heeft de ge meente een zwartwitprent van de huidige prinses aan de muur laten hangen Het zou nooit opgevallen zijn. als niet zo af en toe de com missie financiën eens in dat kleine bedompte kamertje ver gaderde. Als de commissie daar zit. is er nauwelijks plek voor publiek. Een handig bij zettafeltje om koffiekopjes of papieren op te leggen is er voor het publiek niet. Men zit pal achter de rug van de com missieleden en wie in die situ atie even zijn blik wil verrui men, kijkt automatisch naar de muur. En daar hangt Julia na's portret. Het stadhuis was cr ook al zo laat bij om John te Loo een plaatsje te geven in de rij van ex-burgemeesters. VJaardingen Nog steeds is er op het stadhuis geen overeen stemming over de benoeming van de nieuwe gemeentesecretaris die Nico Duinkerken, die vandaag afscheid neemt, per 1 januari moet opvolgen. Nog altijd zijn er drie of vier kandidaten die een behoorlijke kans maken, en nog steeds staan met name het col lege, de medezeggenschapscommissie en een deel van de fractie voorzitters tegenover elkaar, wat de keuze betreft. De belang rijkste kandidaten zijn de huidige loco-secretaris P. Franken, chef-financiën A. van Beuzekom en chef-sport en recreatie J. van der Lugt. Het college van B en W is nu van plan om de gemeenteraad zélf maar een keuze te laten doen, dus zonder een voordracht van de zijde van B en W. Dat zou moeten gebeuren tijdens de raadsver gadering van 4 januari. De gemeenteraad zal over de benoeming van de nieuwe secretaris, omdat het over personen gaat, beslo ten moeten vergaderen. Als de raad de keuze moet doen dan ziet het er naar uit, dat óf Van Beuzekom, óf Franken de nieuwe secretaris zal worden. Een andere mogelijkheid is, dat de raad een externe sollicitant aanwijst, om op het stadhuis niemand voor het hoofd te stoten. In dat geval zou oud-Kijnmondgecommitteerde Bert van 't Laar een grote kans maken. Schiedam Schiedam telt on geveer vierduizend iepen. De iep is het kasplantje van het Nederlandse bomenbestand, want een bepaalde keversoort is dol op ongepeld iepenhout. De Schiedamse plantsoenen dienst houdt al jaren de bomen nauwlettend in het oog. Het resultaat is ernaar. In 1981 moesten er nog 33 bomen wor den gerooid, terwijl er dit jaar nog maar 9 stuks gekapt hoef den te worden. Om de strijd tegen de iepziekte met sukses te kunnen voort zetten, waarschuwt de dienst openhaardbezitters ervoor geen ongeschild hout op te slaan. Onder de schors van dood hout kunnen zich name lijk kevers nestelen. H. Schouwenburg De beer II. Schouwenburg, chef van de afdeling secretari aat en interne zaken van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, is vanmiddag on derscheiden met de ere-me- daille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Htj kreeg de onderscheiding op de dag dat hij na een dienstverband van 42 jaar ge bruik maakte van de VUT-re- geling. De koninklijke onder scheiding werd hem door loco burgemeester Schee res uitge reikt. de bouwvereniging, tegen een renovatieprijs van 69.000 gulden per woning. De eerste fase moet weliswaar nog be ginnen, maar dan kan dat gebeuren op basis van het vastgestelde contingent voor 1983. Het gaat nu om de lijst voor komend jaar. Op de lijst van vooroorlogse woningen staan voorts: 27 woningen in de Huijs- mansstraat van bouwvereni ging Eendracht, investering: 36.269 per woning; 2 woningen aan de Lek straat 36 van het gemeente lijk woningbeheer, kosten: J 23.200 per woning; 12 woningen aan de Hoog straat, bij de afrol naar de Lange Achterweg, vallend onder het gemeentelijk wo ningbeheer, kosten: 60.000 per woning; 20 woningen in de Sint Li- duinastraat, gemeentelijk woningbeheer, 60.000 per woning; En op de lijst van te verbete ren naoorlogse woningen staan voor 1984 de volgende projecten, die alle onder het gemeentelijk woningbeheer vallen: 86 flatwoningen in de be jaardenflats Emma en Nieuwland, als restant van de nu lopende renovatie, de investering is gemiddeld de hoogste voor komend jaar, met 72.300 per woning; 47 woningen aan de Dal tonstraat; 72 waningen aan de Lo- rentzlaan; 140 woningen aan de Ho- genbanweg; 61 woningen aan de Dr. Zamen hofstraat. De vier laatst genoemde pro jecten in Schiedam-Oost worden alle verbeterd voor een bedrag van 30.000 gulden per woning. B en W hebben inmiddels de hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisvesting in Zuid- Holland van de prioriteiten lijst kennis doen nemen. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 23 december 1S83 Schiedam Het traditionele school-basketbaltournooi wordt op 28, 29 en 30 decem ber in sporthal Margriet in Schiedam afgewerkt. Voor het toernooi heben liefst 162 teams ingeschreven. In de sporthal komen 85 jongens- en 77 meis jesteams in actie. Op woensdag 28 december ko men de teams van jongens van 14 en 15 jaar en 12 en 13 jaar in actie. De eerste wedstijd wordt om 9.00 uur begonnen. Op donderdag komen de meis- jes voor het eerst in actie. Dan spelen de teams van 14. 15 en 16 jaar en ook de jongensteams van 16 en 17 jaar draaien dan hun wedstrijden. De laatste dag is vrijgehouden voor de jongens van 18 jaar en ouder, de meisjes van 12 en 13 jaar jen de meisjes van 17 jaar en ou der. -1 In de Margriethal zijn drie velden uitgezet en basketbal- vereniging Juventus zorgt §3- men met de schooibasketbal- commissie, die bestaat uit de heren Roest, Brand, Quadt. Beijer, Tjassens, Witsel en Snel, dat alles op tijd en orde lijk zal verlopen. Cor van Rooij: „We gaan als goede vrienden uit elkaar". Hoek van Holland „Het zal zeker moeilijk worden om kampioen te worden. We draaien met vrijwel dezelfde selectie die vorig seizoen op het laatste moment moest af haken in de titelstrijd. Verschillende spelers kampen echter met vorm verlies en bovendien heb ben we regelmatig last van blessures. Het zou voor mij natuurlijk een geweldig afscheidscadeau zijn als Hoeksche Boys volgend seizoen in de tweede klas zou spelen". Trainer Cor van Rooij van Hoeksche Boys zou in dat ge val de ploeg in vier jaar tijd van de vierde naar de tweede klas hebben gevoerd. Een prestatie overigens waarop hij vorig seizoen al mikte. Toen echter zette 's-Gravenzande in Maassluis Het bestuur van de Maassluïsse honkbal- en softbalIvereniging The Gop hers neemf op zondag 8 janua ri de nieuwe clubaccomodatte in de Steendijkpolder in ge bruik. Vanaf 14.00 uur kan een ieder de nieuwe behuizing van de nieuwbakken vereniging on der het genot van een hapje en een drankje bewonderen. Gophers is ontstaan uit de om ni-vereniging MSV '71. In maart echter werd besloten om als zelfstandige vereniging verder te gaan en sindsdien is er door de leden van de vere niging hard gewerkt om de nieuwe accommodatie, die staat op het complex van MSV '71, op tijd klaar te krijgen. de laatste wedstrijd de voet dwars en werd Duno de la chende derde. Voor dit seizoen staat een kampioenschap nog geenszins vast en op dft moment lijkt dat zelfs niet eens waarschijnlijk, ook al heeft Hoeksche Boys op dit moment slechts één punt achterstand op het leidende ARC. „We zijn in elk geval niet fa voriet en dat kan best een voordeel zijn", aldus Van Rooij, die zich dit seizoen hoedt voor al te krasse uitspra ken, die hem in het verleden weieens duur kwamen te staan. Zo beloofde hij twee jaar geleden, toen Hoeksche Boys derdeklasser werd. dal hij bij promotie zijn schoen zou ope ten. Vorig jaar zette hij alle te genstanders 'op scherp' door al vroegtijdig te verklaren dal Hoeksche Boys kampioen zou worden. Betrokken Het enige dat nu vaststaat is, dat Van Rooij aan het eind van het seizoen vertrekt bij Hoeksche Boys. „En daar moet verder helemaal niets achter worden gezocht", verklaart de in Maassluis wonende oefen- meester nadrukkelijk „Vorig jaar al had ik mijn twijfels of ik voor het nu lopende seizoen zou bijtekenen. Hoeksche Boys is een fantastische vereniging met een goede selectie, maar ik ben van mening dat je na een zekere tijd als trainer naar tets anders moet zoeken. Vorig seizoen besloot ik dus nog een jaar te blijven, maar ik heb toen al gezegd dat het de laat ste keer zou zijn. Ik wil vol gend seizoen proberen bij een andere vereniging in de omge ving aan de slag te komen, bij voorkeur een tweedeklasser". Niet alleen voor Cor van Rooij zelf zal dat na vier jaar een flinke verandering zijn. Ook echtgenote Yvonne heeft zich de laatste jaren bij Hoeksche Boys een vaste plaats verwor ven. Zij was altijd langs de lijn te vinden, maar daarnaast had zij ook een bestuursfunctie in de supportersclub, die het af gelopen jaar met een superlo terij niet minder dan 120.000 gulden bijeen bracht voor de bouw. van een jeugdhonk. „We waren allebei lekker bij de vereniging betrokken", weet Van Rooij, „en dat is een reden temeer om eens afstand te nemen. Wie weet kom -ik hier nog weieens terug. Ten slotte 2ijn we als erg goede vrienden uit elkaar gegaan". Kersverse Hoeksche Boys- voorznter Ko Bezuijen kan nog geen mededelingen doen over de opvolging van Van Rooij. „De jacht is open", vindt hij. „Aan alle kanten kondigen trainers aan dat ze gaan ver trekken en wij zijn uiteraard ook op de markt". Vlaardingen Aan het door de Christelijke Jeugd Vereniging Liefde Vrede op tweede kerstdag te houden volleybaltoernooi doen liefst 63 teams mee. Uit alle delen van het land van Strijen en Boskoop tot Groningen komen de teams naar Vlaardïngen om in de Westwijkhal aan de Floris de Vijfdelaan de strijd met elkaar aan te binden. Het toernooi wordt nu voor de vijftiende maal in successie gehouden. De eerste wedstrijd ■staat om 12.00 uur op het programma en het slot wordt rond de klok van 19.30 uur verwacht. In totaal doen ongeveer 450 spe lers aan het evenement mee. De deelnemende teams zijn: De Kelder (Delfgauw), Jonathan (Berkel Rodenrijs), Oikos (Wateringen). De Schuit (Katwijk aan Zee), Azarjah (Rijnsburg), Fico (Vlaardingen), Komnuander (Dordrecht), Praatpaal (Vlaardingen), Donk (Katwijk aan Zee), De Schakel ('s-Gravendeel), Klupleiding (Vlaardingen), Krim pen aan den IJssel, Bethel (Alphen aan den Rijn), ODS (Rozen burg), De Wegwijzer (Klaaswaal), De Vonk (Schiedam), Jovac (Boskoop), Strijen, Idefix (Woerden), Driebergen, In the Mood (Vlaardingen), De Stoof (Vlaardingen), Eljakim (Pernis) De Wegwijzer (Klaaswaal), Liefde Vrede (Vlaardingen), De Sok kel (Vlaardingen), Danièl (Gouda) en Lycurgus (Groningen). Maassluis Met traditionele kerst-zaal voetbaltoernooi van VDL wordt dit jaar opgeluis terd met een wedstrijd tussen de stond aard teams van VDL en Excelsior M, dat voor die gelegenheid onder do naam 'De Autogids' in het veld komt Beide teams komen met de sterkst mogchike opstellingen in het veld. Alleen Wim Qua ck 2al bij Excelsior M ontbre ken, maar onder meer Aart Trees, Peter Feteris. Frank Vork en doelman John van der Meij zullen wel meespelen. Ook VDL is compleet. Bob Clarke, Gommert van Ast en Hans Luttikhuis zijn de spelers die voor een zeer aantrekke lijk verloop van de wedstrijd zullen zorgdragen. De ontmoe ting, die wordt gespeeld in de Olympiahal in Maassluis, be gint om 15,00 uur E Maassluis Eersteklasser 5 Excelsior M speelt op S woensdag 4 januari op Ej ..Sportpark Woudenstein "een oefenwedstrijd tegeh js ere-divisionist Excelsior R. De wedstrijd in Rotterdam begint om 19.30 uur. Vlaardingen De jaarlijkse Hollandiaanloop wordt in het nieuwe jaar op 28 januari ge houden. Deelnemers kunnen aan vier afstanden meedoen* Gestart kan worden op de tweeëneenhalf, vijf, tien en vijftien kilometer. Inlichtingen over de loop kuix- nen worden ingewonnen bij de secretaris van voetbalvereni ging De Hollandiaan, Hermafi «Berkhout, Johan-de Winstraat 123A in Vlaardingen. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3