16 ROTTERDAM mm GRAAGGEDAAN. Afrikaanse kunst... Wijken en bedrijven in actie tegen seksboot Vervoersbond FNV bereid tot actie in de haven Twee miljoen vöor verhuizing van hinderlijke bedrijven Finale Rijnmond popgroepen Vijfhonderd vrouwen op de wachtlijst Botterdam Het initiatief voor een nieuw eroscentrum aan een steiger bij de Stadionweg is voor de Bewoners Organisatie Feije- noord (BOF) als een volslagen verrassing gekomen. Ook in de nabijgelegen wijk Hillesluis wisten de bewoners van niets. Afperser aangehouden Rotterdam Het academisch ziekenhuis Dijkzigt gaat de reageerbuismethode, waardoor buitenbaarmoederlijke bevruch tingen tot stand kunnen komen, polikli nisch op grote schaal uitvoeren. De afgelo pen maanden is de reageerbuismethode voor het eerst poliklinisch in het Rotter damse ziekenhuis uitgevoerd. f!° o L*rmnTERn»u« f Vier jongens aangehouden na kerstbomen oorlog Sieraden en geld gestolen Rotterdams Nieuwsblad woensdag 28 december 1983 RZ/RV/8Y/RW Spoedig acht verhuizingen in Rijnmondgebied Rotterdam Acht bedrijven in het Rijnmondgebied, die hun directe omgeving hinderen, kunnen hun biezen pakken. Het gaat om overlast m de vorm van lawaai, stof, ontploffingsgevaar en verkeersoverlast. Rijnmond heeft twee miljoen gulden be schikbaar gesteld om een (vrijwillige) verhuizing te kunnen be werkstelligen. De betrokken, bedrijven zijn gevestigd in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Spijkemsse. Zij waren opgenomen in een sane ringsprogramma dat voor dit jaar was opgesteld en kunnen nu uitwijken naar nabijgelegen industriegebieden. De twee miljoen gulden, die Rijnmond vrijmaakt komen uit een fonds dat het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer onder de naam 'saneringsregeling milieuhinderlijke bedrij ven' in het leven heeft geroepen. DU 'potje* is aan provincies en Rijnmond overgedragen en richt zich met name op kleinere be drijven. Op de vrij te maken terreinen zullen in de meeste gevallen wo ningen verrijzen. 'Schone' bedrijven kunnen echter ook in het gat 'duiken*. Op 1 januari 1985 loopt de regeling af. Daarna wil de regering een provinciaal of gemeentelijk stadsvernieuwingsfonds oprich ten. In de tussentijd hoopt Rijnmond alsnog enige 'storende' be drijven in Rotterdam en omgeving een financieel zetje te geven om verhuizingen mogelijk te maken. „Dan kan het leefklimaat in een aantal woonwijken beetje bij beetje worden verbeterd", aldus een woordvoerder. Voor 1984 is inmiddels een volledig programma samengesteld. De expositie van oude en moderne Afri kaanse kunst in het Afrika-instituut blijkt in trek. Tot 3 januari ^uurt de expositie, die collecties laat zien uit alle delen van Afrika. Bij deze tentoonstelling is het bo vendien mogelijk om kunstwerken te ko pen. Bestuurder Kees Voormeulen over conflict: Rotterdam De Vervoersbond FNV is bereid in de Rotterdamse en Amsterdamse haven actie te gaan voe ren als de werkgevers de uitkeringen voor de werkne mers die in het kader van de r573/2-jarigen-regeling' zijn uitgetreden, niet willen handhaven op het huidige ni veau. Bondsbestuurder Kees Voor- mersorganisaties bestaande meulen heeft dit gezegd na- z.g. Commissie I, die de soei- dat de werkgevers hebben alc problematiek in de ha- laten weten de aanvulling op vens bespreekt, deze uitkeringen (90 procent van het netto-loon) niet te willen aanpassen nu ze per 1 januari ajs. met drie procent worden gekort. Om die drie procent op de uitkeringen goed te maken, moeten de havenwerkgevers totaal drie tot vier miljoen gulden beta len. De Vervoersbond FNV is be reid de ongeveer duizend ou dere havenwerkers die ge bruik hebben gemaakt van deze regeling of die dat bin nenkort zullen doen, te mo biliseren, zo heeft Voormeu len gezegd. Het kabinet Van Agt ging eind '81 akkoord met deze regeling, omdat er in de bei de havens een arbeidscon flict dreigde als gevolg van een teveel aan stukgoed wer kers. Via vrijwillige ver vroegde uittreding kon toen een deel van de problema tiek worden opgelost. Het Algemeen Werkloosheids Fonds stelde 120 miljoen gul den beschikbaar voor de re geling. Het conflict zal binnenkort aan de orde komen in de uit werkgevers- en werkne- Rotterdam De finale van de 'talentenklopjacht' van Rijnmond-popgroepen wordt 4 januari gehouden in Parkzicht. Er zijn veer tien voorrondes geweest en vijf halve finales, waar in drie groepen per ronde hebben opgetreden. De finale in Parkzicht aan de Kievitslaan bestaat uit het optreden van zes groe pen. Met de 'talentenklop jacht' wil Parkzicht groe pen de kans geven zich te presenteren. De finale be gint om 20.00 uur. Dijkzigt breidt poliklinische reageerbuismethode uit Het apparaat waarin het embryo wordt ingevroren, Hierin kan het voor onbepaalde tijd bewaard wor den. ADVERTENTIE Dit is een verkeerde plek voor een erosrentriini -V O)' —2* ^5 WIB 3? Q, te Ay ï- Afgelopen vrijdag stuurde de BOF een pro test- telegram naar burgemeester Peper. Daarop is nog geen reactie ge komen. Zowel de burgemees ter als de verantwoordelijk wethouder W, van der Have zijn deze week afwezig. Een woordvoerster namens de gemeente: „Je kunt er vanuit gaan, dat wij niet ingrijpen, zo lang er geen overlast is en de rechter ons er niet toe dwingt." Diek Doeswijk van de bewonersorganisatie vindt de reactie van de gemeente onjuist. „Het is een verkeerde plek voor een eroscentrum. Het schip ligt vlakbij een jongeren centrum en een wykparkje waar 's zomers veel gebruik Rotterdam De politie heeft de laatste verdachte in een grote afpersingszaak aange houden. De man is reeds bij de officier van justitie voorgeleid. Hij zit nu vast in het huis van bewaring. Samen met een gro te groep andere mannen zou deze Schiedammer de afgelo pen zomer de eigenaars van il legale gokhuizen en een hasj handelaar hebben bedreigd en afgeperst. In enkele gevallen is uit angst betaald. De beken de gokbaas Henk Smol wei gerde te betalen en zette de politie op het spoor van de af persers. van wordt gemaakt. Ook lig gen er woonhuizen te dicht bij de seksboot. Wij zijn bang dat de prostitutie uitwaaiert. Maar we gaan er actie tegen voeren, zoals we dat ook tegen een eroscentrum in het Poortge bouw hebben gedaan." Ook de omliggende bedrijven, zoals een benzinestation van de Esso en de handelsonderne ming Emba nv. hebben grote bezwaren tegen de komst van het seksschip. Bij Emba nv. overweegt men een kort ge ding tegen de officiële eige naar van het sehip. Onder-di recteur drs. H.H. de Klerk daarover:, „Wij hebben al ja ren een bedrijfsterrein van 45000 vierkante meter, dat grenst aan de ligplaats van die erosboot. Wij hebben plannen om m de toekomst daar wo ningen of kantoren te bouwen. Wij hebben contact opgeno men met onze juridisch advi seur, die zal hekijken hoe wij de seksboot kunnen bestrij den." Ook bij Emba nv. zijn de eros- plannen als een volledige ver rassing gekomen. „De eigenaar van het schip had afgelopen zomer aan Domeinen opgege ven dat er een kantoorschip zou komen, zoals vroeger ook het geval was. Er is hier na melijk een bestemmingsplan voor handel en industrie van toepassing. Over een seksboots is nimmer gesproken." Kleine schaal Toch ljjkt het erop, dat nie mand kan verhinderen dat de seksboot donderdag haar poor ten opent. Gistermiddag werk ten nog enkele elektriciens op het schip, dat vlakbij een ben zinestation onder de rook van De Kuip ligt. Voorlopig kan er nog lang niet over een echt eroscentrum worden gespro ken, maar over een seksclub op een schip. Het in Duitsland gekochte vaartuig, dat veel wegheeft van een oud rondvaartschip, heeft twee bars. Er zijn zestien sekskamertje ingericht. De ini tiatiefnemers willen op kleine schaal beginnen en pas uit breiden als blijkt dat op die plek ook op langere termijn prostitutie is toegestaan. De mogelijkheden om uit te brei den zijn beperkt. Er staan drie lege loodsen op de wal en er is een groot terrein, waar getip peld kan worden, maar deze behoren toe aan de handelson derneming Emba nv., die van plan is de erosplannen te be strijden. Het schip zelf maakt een oude vervallen indruk. De officiële eigenaar is Wim van Eerïand, Hij woont op een schip, dat vroeger op dezelfde plek lag, waar nu de erosboos ligt afge meerd. Hij dreef daar een schepenhandel. Afgelopen zo mer verhuisde hij met zijn (woon)schip naar Beverwijk. Toen al bestonden er plannen om een seksboot de plaats van de schepenhandel te laten in nemen. Van Eerland is een onbekende in de Rotterdamse prostitutie wereld. Hij vertegenwoordigt een aantal seksbazen uit de binnenstad, die zich tot nu toe niet met een groots opgezet eroscentrum hebben bezig ge houden. Dat betekent meer concurren tie onder de seksbazen. Tot nu toe waren Ger van Driel-Vis en Henk Smol de enigen, die probeerden een eroscentrum van de grond te krijgen. Hun avonturen op de Keileweg zijn bekend. Ook daar wordt nog steeds geprobeerd een eroscen trum mogelijk te maken. De oude kantoren en fabrieks hallen van de voormalige pa pierfabriek Inverpak staan nog leeg en zijn nog steeds ei gendom van Keilehoven bv. Een discobar en een aantal sekskamertjes zijn al klaar. De Deining. Morgen in bedrijf...? Maar zo lang de omliggende bedrijven bij hun bezwaren blijven, kan door uitspraken van de rechter geen sprake zijn van prostitutie op de Kei leweg. De gemeente kijk met belang stelling, maar vanaf de zijlijn, toe. Zoals bekend mag de ge meente zich van de rechter niet met een eroscentrum be moeien, Zij is, afhankelijk van wat burgemeester Peper noemt: het particulier initia tief. Dr. A.Th, Alberda spreekt van een forse uitbreiding van het aantal poliklinische behande lingen op dit gebied. Op deze manier zullen meer vrouwen geholpen kunnen worden dan voorheen. Op dit moment staan er vijfhonderd vrouwen op de wachtlijst. De poliklinische behandeling betekent bovendien een aan zienlijke kostenbesparing. Voor deze Ingreep moest de patiënte voorheen drie dagen worden opgenomen. Eer} der gelijke operatie in het Dijk- zigtziekenhuis kost nu 4500 gulden. Wat de poliklinische ingreep zal gaan kosten is nog niet bekend. Zeker is wel dat dit ver onder het huidige be drag komt. Nu de reageerbuismethode en daarop aansluitend de behan deling van het diepvriesem bryo (het embryo wordt op de zelfde wijze als bij de reageer- buismethode verwekt maar wordt vervolgens voor onbe paalde tijd ingevroren) succes boekt, is het gynaecologisch team van Dijkzigt gereed om de behandeling uit te breiden. In mei dit jaar werd de eerste reageerbuisbaby geboren. Bin nen enkele weken wordt de eerste baby verwacht, die de fase van de diepvriesmethode heeft doorlopen. Ziekenfonds De ziekenfondsraad zal zich begin volgend jaar uitspreken over de vraag oi de reageer!-- buismethode wel of niet in hef ziekenfondspakket kan wor den opgenomen. Dr. Alberda hierover: „Ik begrijp niet dat hierover twee jaar moet wor den gediscussieerd. Sterilise ren is al lang in het zieken fondspakket opgenomen. Als je kijkt wat men jaarlijks uit geeft aan operaties van eilei ders, dat is ontzagwekkend. Daarbij komt dat dergelijke operaties veel ingewikkelder, zij'n dan de nu toegepaste rea geerbuismethode." Niettemin wordt de reageer-' buismethode toch al regelma tig toegepast op ziekenfonds-' patiënten. „Als ik een gaatie heb. dan behandel ik er een aldus Alberda. „De particulie re verzekeringen keren de operatie wel uit en dan zou een ziekenfondspatiënt de hele operatie zelf moeten betalen..." In totaal is de reageerbuisme thode dit jaar zestig keer toe gepast in het Dijkzigtzieken- huis, waaruit negen zwanger schappen zijn voortgekomen. Drie vrouwen zijn inmiddels bevallen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even verandering in. m Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m PostcoH en goed beloond! Want voor die kleinef 1 moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. ns^dab~n - I iVfaai7J; j ^dres. I Pos'P0de;. I ^"Plaats- Teiefe, Sfuur{j pJaHr- dr'*ahbn Wo°nplad,s.__ po.. 1 ml iiiiiiifliiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiimiiniinuii Rotterdam De politie heeft vier jongens in de leeftijd van 18 tol 23 jaar uit Rotterdam wegens openlijke geweldplc*' ging aangehouden in verband met de vernielingen aan auto's het afgelopen weekeinde. jongeren vernielden in Span* gen autoruiten en sloegen met stokken en knuppels deuken in de voertuigen. Tot nu toe hebben veertien auto-eige naars zich bij de politie ge*,' meld. De vernielingen waren het gevolg van vechtpartijen over kerstbomen tussen jonge ren uit Schiedam en Spangen. iiiiiii mi iiinii i ii ui ii mi i ii i li in i intiiiiiiriiiiiin Rotterdam Vanuit een w°" ning aan de Boezemweg is PP tweede kerstdag voor 60.0ÜU gulden aan geld en sieraden gestolen. Om de verlaten wo ning binnen te komen, werd een raam geforceerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4