Schiedam verder met vier wethouders Jeugdstad volgens beproefd recept Bezwaren worden sneller afgewikkeld Hoevenbuurt verzet zich tegen grondkosten in huur Burgemeester krijgt weer politieke taken Rustige avond rond bomen jacht VIAARDINGS DAGBIAD SCniEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE CflUBAHI 'Jongen gewond door kogeltje bibliotheek Arie van Loenen in PvdA- fractie kweslie nog slepend j aars- wensen voor 'Verpleegden in ziekenhuis Automaat vernield ii? Stadsbestuur betreurt dode Veel interesse voor bedrijfs gebouw Jongens betrapt bij inbraak in wijkgebouw DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 Vlaardingen Een 13-jarige jóngen is in de Adriaan Pauw- straat aan het achterhoofd ge- wond door een kogeltje uit een ''luchtdrukpistool. Hij werd 'S-dóor een nog onbekende be- "Sfhoten toen hij op 2oek was naar oude kerstbomen. De Vlaardingese politie heeft -het- gisteren druk gehad met -klachten over het gebruik van vuurwerk. Twee knapen van tien jaar hadden met sterretjes gpn perspexruit en een kozijn ypn de toegangsdeur van de ,gymzaal aan de Geert Groote- jgan in brand gestoken. De sghade van ongeveer duizend .gulden wordt op de ouders „yerhaald. een. schuurtje tussen wo ningen werd een. grote hoe veelheid kerstbomen en oude autobanden verwijderd. Her en der in de gemeente zijn kleine partijen vuurwerk in Jaêslag genomen. Vlaardingen Tegelijk met de verhoging van de contributies 'voor de gemeentebi-' bliotheck zullen ook de bedragen, die vanaf 1 janua ri worden gere kend als een lezer zijn boeken te laat terugbrengt, flink worden op getrokken. Zowel op de jeugdafde ling als bij de vol wassenen gaat dat één gulden per boek per week kosten. De verhoging van de boetes is, net als die van de contri buties. ingegeven om de tekorten van de bibliotheek terug te dringen. Directeur La mens: ..We verwachten echter wel dat de lezers hun boeken htfilUj Ui wat sneller 2ullen terugbrengen: met deze bedragen kijkt men waar schijnlijk -wel uit om te laat te zijn. Dat betekent dat de inkomsten uit boetes waarschijn lijk aanzienlijk minder zullen wor den. en daarmee wordt het effect van die verhoging weer teniet gedaan, Maar ach, dat geldt waarschijnlijk voor de tariefsverhoging ook. Waarschijnlijk raken we er heel wat lezers door kwijt", verzucht Lamens. Ook het reserveren van boeken die niet aanwezig zijn wordt duurder: daarvoor wordt in 1984 een gulden berekend. Moet een boek uit een andere bibliotheek komen, dan wordt dat reserveringsbe drag zelfs drie gul den. Ook de tarie ven voor een nieu we lezerskaart en voor zoekgeraakte hoezen bij gebrui kers van de fono- theek worden op getrokken. Schiedam Arie van Locnen wordt het nieu we lid van de Schïe- damse gemeenteraad voor de PvdA. Hij neemt de plaats in van wethouder Renier Scheeres. die 16 januari als burgemeester van zijn woonplaats zal worden geïnstalleerd. Van Loenen maakte al eerder deel uit van de Schiedamse raad, maar raakte op een onver kiesbare plaats ten bate van enkele Rooie Vrouwen, die bij vorige verkiezingen een voor keursbehandeling kre gen. Vlaardingen Nog altijd is er geen duidelijkheid over de vraag, wie in de Hoevenbuurt en wellicht op tal van ande re plekken in Vlaardingen moeten opdraaien voor de kos ten van het ophogen van tui nen en de bodem onder wo ningen, als daar verzakkingen optreden. De wijkverenïging in de Hoevenbuurt voert ai maanden een papieren veld slag met woningbouwvereni ging Samenwerking, die be weert in de begroting geen geld te hebhen voor dergelijke ophogingen, en met het minis terie. Een brief van dat minis terie heeft de huurders on langs de nodige hoop gegeven dat zij inderdaad niet voor die kosten hoeven op te draaien, maar het lijkt erop dat de wo ningbouwvereniging toch naar wegen zoekt om die kosten op de huurders te verhalen. Vorige maand hebben diverse besprekingen plaatsgevonden tussen de beide woningbouw verenigingen, de Nationale Woningraad en de staatssecre taris. Dat gebeurde mede naar aanleiding van een brief van het ministerie aan de vereni ging. waarin werd toegegeven dat de verhuurder van wonin gen voor ophogingskosten dient op te draaien. In de brief stonden hier en daar echter ook de nodige onduidelijkhe den. Volgens de wijkverenï ging heeft Samenwerking min of meer gedreigd, de kosten op te nemen in de stichtingskos- ten. zodat die zouden worden doorberekend in de kale huur van de woningen. „We kun nen we! zeggen dat we dit met z'n allen zeker niet beoogd hebben en dat u daar niet mee akkoord zult gaan", aldus de wijk vereniging in het decem bernummer van de Hoeven- buurtkrant. Bestuurslid A. Gardenier van de vereniging: ,,De huuradviescommissie heeft ons in het gelijk gesteld: wij hoeven die kosten niet de betalen. De vraag is nog steeds, wie dan wél voor "de ophogingen moet opdraaien. De woningbouwvereniging zegt er van het ministerie geen geld voor te krijgen. Ik zou me kunnen voorstellen dat de wo ningbouwvereniging uiteinde lijk naar de kantonrechter zal stappen om daar een definitie ve uitspraak te krijgen. Voor lopig ga ik er vanuit, dat we dat ook zouden winnen, maar daarmee zijn de problemen voor Samenwerking nog njet opgelost." Vlaardingen De Zieken en Bejaardenoniroep Vlaar dingen (ZBOV) verzorgt op oudejaarsavond traditiege trouw een radioprogramma voor verpleegden in het Ho- Jyziekenhuis en bewoners van dé bejaardencentra De Meerpaal en Vaartland. In dat programma, dat op 31 december duurt van 20 tot 23 tiur, kunnen familieleden en andere bekenden van luiste raars via de radio de groeten overbrengen en hun wensen voor 1984 hoorbaar maken. Hiervoor is een telefoon nummer opengesteld: 74.18.11. Wie tussen de beide tijdstip pen belt. kan in de uitzen ding zijn boodschap over brengen. Het is tevens moge lijk voor de betreffende luis teraar een verzoekplaat te laten draaien. Het programma van de ZBOV wordt in het Holyïie- kenhuïs rechtstreeks uitge zonden via kanaal 4 van de radio-installatie. In De Meerpaalis de uitzending hoorbaar via kanaal 2 en in Vaartland op 90,7 Mhz op de FM-band, Sehiedam Bij het bezines- tfttion aan de Horvathweg ïn Schiedam is gistermorgen vroeg de nachtautomaat vol- l.edig vernield. Ook werd de slang van deTpg-pomp mee genomen. Uit een woning aan de Mo- lensïngel werd een polstas met bescheiden en een geld bedrag van 700 gulden ont vreemd.. Men kwam binnen door aan de achterzijde van het huis een raam te force- - rep. Pannekoeken bakken behoort nog altijd tot een van de meest favoriete activiteiten. Vlaardingen Een ka- kafonie van geluiden dendert zes dagen lang maar door in de Lijn baanhallen, de plaats waar zich drie dagen voor en drie dagen na oud en nieuw dagelijks zo'n zeshonderd jonge Vlaardingers verzame len om met volle overga ve te spelen, zingen, dan sen of werken. Het aanbod van activiteiten in Jeugdstad is weer volgens het inmiddels beproefde recept. „We kijken wal het jaar daar voor met goed heeft gelopen, schrappen dal en proberen tets nieuws", weet één van de wat oudere vrijwilligers aan de kassa. Zo is sinds vorig jaar de ruilbeurs geschrapt. Hoe uitge balanceerd het programma pakket inmiddels na al die ja ren is geworden, mag blijken uit het feit dat slechts de sui kerspin dit jaar voor het eerst een plaatsje in de immense hal heeft weten te bemachtigen. De cassière weet tenminste Schiedam Het - is gister avond in Schiedam betrekke-, •lijk rustig gebleven met de k erstbom e njac h t. De politie kwam twee maal tn actie. Er vielen dit keer geen gewon-r den. Op een pogmg van de politie Schiedam Het Schiedamse gemeentebestuur betreurt het fatale'incident tijdens de kerstdagen, waarbij de Rotterdam mer Rchald Keizer het leven verloor. „Als gemeente kun je echter weinig meer doen dan extra po litie inzetten", reageert %vethouder Cor van Tilborg. „Dit is een uitwas van een kerstbomenjacht, hoewel ik betwijfel of dit incident voortkomt uit de jacht op kerstbomen dezer da gen. Maar het is natuurlijk bedroevend dat men tijdens da gen waar vredelievendheid moet overheersen, elkaar de her sens inslaat." De Schiedamse politie heeft enkele personeelsleden terugge roepen van kerstverlof om verdere ongeregeldheden te voor- komen. om met het oog op mogelijk, brandgevaar bij een opslag bij jongerencentrum Ducdalf 150 bomen weg te halen werd door een groep jongeren agressief gereageerd. Zij koelden hun woede op een auto. De problemen waren snel op gelost toen de politie een alter natieve verzamelplaats aan bood voor de bomen. Deze kunnen nu in een container op een stuk zand achter het kerk gebouw worden gedeponeerd. Rond elf uur werd in Oost een charge uitgevoerd nadat een groep bezig was stenen te gooi en. Daarbij sneuvelde één ruit. De politie wist de groep snel uiteen te drijven. Evenals voorgaande dagen ïs gisteren intensiever gesurveil leerd. geen ander nieuw onderdeel te bedenken. Geprolongeerd is in ieder geval het gigantisch gro te luchtkussen, waarvoor stee vast tientallen kinderen zich verdringen. „2e doen er een moord voor", klinkt het ietwat overtrokken uit de mond van een oudere. Verder is er voor elk wat wils. De wat ambachtelijk ingestel de jongeren timmeren, plak ken. kleien, bloemschikken, solderen en verven er lustig op los. De sportieven zijn vooral op de tafeltennistafel aange wezen. Het jonge vrouwvolk heeft bijzonder veel aandacht voor de opmaak- en kappers stand. Met films, dieotheek, een poffertjeskraam en de reeds geroemde suikerspin wordt het geheel gecomple teerd. Die spin zal volgend jaar ongetwijfeld weer terugkeren, want opvallend veel kleintjes doen zich aan het zoete spul te goed. Als een rode draad door het geheel loopt het feit dat het le ger kinderen bij welke activi teit dan ook een enorm kabaal weet te produceren. Zelfs de disc-jockeys-hebben moeite er hun schijven bovenuit te laten klinken. De paar moeders in de hal kij ken goedkeurend toe hoe hun kindei en opgaan in de activi teiten. Schalks laat één van hen weten dat de koters 's avonds doodop zijn. „Na het eten is het geen enkel pro bleem ze in bed te krijgen. Daarmee heb je op andere da gen veel meer moeite." Een toegangskaartje voor Jeugdstad kost 2,50 gulden. Kinderen tot en met elf jaar •rworden toegelaten. Jong geleerd is oud gedaan. De meisjes kunnen zichzelf ook opmaken in Jeugdstad, Geen problemen Ook VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdortk ziet geen problemen in het schrappen van een wethouderspost. Hij wijst vooral op het financiële voordeel van de gemeente als er een wethouderssalaris min der te betalen valt. „Omdat het om een PvdA-wethouder gaat, is het vooral een zaak van de PvdA," verklaart Ver- hulsdonk. „Wat er gaat gebeu ren hangt denk ik af van de PvdA-aehterban. Die denkt meestal niet financieel, maar politiek." Brouwer vindf dat Scheeres in ieder geval economische aan gelegenheden moet behouden en dat de rest van de taken verdeeld kan worden over de twee PvdA- en twee VVD- wethouders. Achteraf noemt hij het geen succesvolle opera tie om de vorige burgemeester Te Loo geen politieke functies te geven. Dat gebeurde inder tijd op initiatief van de PvdA- fractie zelf, uit ontevredenheid met de benoeming van Te Loo. Omdat de PvdA" de voor keur gaf aan een andere kan didaat. het huidige tweede ka- merbd Wallage, beleven zelfs enkele PvdA-raadsleden weg bij de installatie van Te Loo. Over de portefeuilleverdeling is nog nauwelijks contact ge weest tussen PvdA en VVD. Maar Brouwer verwacht dat het niet moeilijk zal zijn om overeenstemming met de VVD te bereiken. „We willen het het liefst hebben geregeld voor de installatie van Scheer es op 16 januari. „Maar op zich is er geen enkele haast bij. Er js hier geen wethouderscrisis 'zoals in Vlaardingen," Schiedam In navolging van andere gemeen ten wil Schiedam graag gebruik maken van de mogelijkheden die de nieuwe wet op de eenma lige uitkeringen biedt om het behandelen van bezwaarschriften aanzienlijk te versimpelen. De toenemende stroom van bezwaarschriften zou een gemakkelijker regeling rechtvaardigen, zeggen B en VV in oen raadsvoorstel. In de nieuwe opzet moet de Arob-bezwaar- schriftencommïssie bijvoorbeeld niet meer ge noodzaakt zijn om met tenminste drie deskun digen daarover te vergaderen. Twee is dan al rvoldoende. Het voorstel behelstwoorts dat de termijn van ter inzagelegging drastisch wordt ingekort van tien tot drie dagen. Tenslotte ver valt in de toekomst de verplichting van de commissie om de belanghebbende gedurende een periode van tenminste acht dagen in de ge legenheid te stellen om nadere informatie te verstrekken B en W van Schiedam zien in de simpele rege ling uitsluitend voordelen: de behandeling van de bezwaarschriften wordt beduidend sneller gemaakt, terwijl er onverkort sprake blijft van een objectieve advisering. Schiedam Na de installatie van Reinier Scheeres tot burgemeester, zal er niet opnieuw een vijfde wethouder in het college worden benoemd. PvdA en WD zijn het erover eens dat Scheeres enkele po litieke taken krijgt toebedeeld en dat de rest van zijn huidige wethoudersportefeuille wordt verdeeld over de zittende vier wethouders. Dat betekent dat Schiedam na de periode Te Loo weer een burge meester krijgt, die politieke verantwoordelijkheid zal dragen. De PvdA ziet daarmee het aantal wethouders teruggaan van drie naar twee, hetzelfde aantal waar coalitiepartner VVD over beschikt. PvdA-fractieleider Gé Brou wer vindt het niet nodig dat de opengevallen wethouder spost wordt opgevuld. „Scheeres kan een deel van zijn politieke functies best be houden. Als er een andere burgemeester was benoemd, was het ook de bedoeling om die weer politieke verantwoor delijkheid te laten dragen. Een goedbetaalde burgemeester mag best wat meer doen dan alleen de wettelijke taken als hoofd van de brandweer en politie." Vlaardingen Vrijwel direct na de jaarwisseling zal op 'de kop van de Ie Van Leydën Gaelstraat de grond bouwrijp gemaakt worden. Op dat tér- reintje verrijst het bedrijfsver zamelgebouw voor de Oost- wijk, waar de gemeente al eta ge jaren aan werkt. De bedoeling is, dat de eerste paal voor het bedrijfsverza melgebouw in de eerste week van februari wordt geslagen. Er zijn na de publicatie van de definitieve plannen en prijzen zoveel reacties binnengeko men, dat men eerder met dé bouw kan beginnen dan aan vankelijk was verwacht. In het bedrijfsverzamelgebouw kunnen ongeveer tien klein schalige bedrijven ruimte vin den. Het totale vloeroppervlak van het complex is ongevéer 3400 vierkante meter. Op drachtgever voor de bouw'is woningbouwvereniging Patri monium. Hoek van Holland - De po litie in Hoek van Holland heeft drie jongens betrapt bij een inbraak in wijkgebouw De Hoekstee. De jongens, 20, 18 en 17 jaar oud, worden nog vastgehouden. Agenten troffen hen in de keuken van het wijkgebouw aan terwijl zij bezig waren flessen drank te openen. Verder waren de jongens, die afkomstig zijn uit Hoek van Holland, van plan om snoep goed mee te nemen. Om binnen te komen was "de achterdeur opengemaakt. Dé politie acht het niet uitgeslo ten dat de drie meer inbra ken op hun geweten hebben. De politie van Hoek van Holland heeft op het walops- lagterrein aan de Harwich- kade vier jongens aangehou den van 16 en 17 jaar. De jongens morrelden aan auto's die langs de kade geparkeerd stonden. Ze kwamen uit Maassluis. De politie heeft processen-verbaal uitgedeeld wegens het betreden van verboden terrein en voor baldadigheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1