14 ROTTERDAM GRAAG .GEDAAN. mmm ECT behandelt dit jaar meer dan miljoen containers Hyena hond terug hi Blij dorp RET voelt niets voor wapenstok Verdachten dodelijke steekpartij ontkennen Teleurgestelde directeur Wilton-Fijenoord: Verkoop van Nigoco gaat door Vuurwerk gestolen Mand vol spijs en drank Waakhond van Dierenbescherming bijt katten dood ATM vraagt vergunning voor ehemietankers Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 december 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het Rotter damse o pen ba ar-vervoer bedrijf RET voelt er niets voor om de controleurs op tram, bus en metro uit te rusten met een wapenstok. Hei personeel van het Haagse openbaar vervoer beeft de ondernemings raad van de Haagse Tram wegmaatschappij om in voering van de wapenstok gevraagd Aanleiding is het toenemend agressieve gedrag van passagiers Het personeel van de RET heeft een dergelijk ver zoek volgens een woord voerder van het bedrijf niet ingediend. „Het lijkt me ook een zeer moeilijke zaak, waar de RET in principe weinig voor voelt", aldus woordvoer der Hans Retnders. „Handhaving van de openbare orde is een taak van de politie Het werk van controleurs is het con troleren van plaatsbewij zen. niet het handhaven van de openbare orde." Het agressieve gedrag van passagiers verloopt in Rot terdam stabiel. Volgens de RET geeft dit op dit mo ment geen aanleiding tot het hanteren van wapens op de voertuigen. „Het blijft natuurlijk een vak met risico's, maar als we overgaan tot bewapening waar eindig je dan? aldus de RET Rotterdam De twee Rotter dammers. die tijdens de kerst zijn "aangehouden in verband met de dodelijke steekpartij op 22 december, waarbij de 45-ja- rige H. Atak om het leven kwam, zijn gisteren voor de officier van justitie geleid. Zij blijven ontkennen iets met de steekpartij te maken te heb ben. Zij blijven in voorlopige hechtenis. Atak werd 's morgens om streeks zes uur in zijn woning in de Van der Poelstraat dood gestoken. Medebewoners hoor den even tevoren een hevig gestommel Zij vonden het li chaam van Atak op de vloer en zagen nog juist iemand wegvluchten. Het motief voor de steekpartij is voor de politie nog een raadsel. Zij houdt er rekening mee. dat Atak de beide mannen bij een inbraak heeft betrapt, Rotterdam Het contameroverslagbe- drijf Europe Container Terminus (ECT) aan de Prinses Margriethaven zal dit jaar meer dan één miljoen containers behandelen. Gistermiddag dne dagen vóór de jaarwisseling dus werd voor het eerst in het zeventienjarig bestaan van het bedrijf de grens van één miljoen be reikt. De 'jubileum-container' werd met feestelijk vertoon aan boord van de Koln Express geladen, een van de vier schepen van de Westduitse rederij Ha- pag-Lloyd die in een wekelijkse dienst tussen West-Europa en de oostkust van de Verenigde Staten vaart. Het gister avond alweer vertrokken schip loste en laadde bij ECT totaal zo'n 320 contai- ECT's vice-president Ton P. Bestebreur zei gisteren tegen de enkele honderden op de kade verzamelde ECT'ers dat geen enkele containerterminal ter we reld de één-miljoen-grens ooit heeft be reikt: „Het is een absoluut record, waar mee we de grootste ter wereld zijn. Dit is een succes voor ECT en dus ook een succes voor Rotterdam." De heer Bestebreur merkte op dat twee dingen aan de enorme groei van ECT 'Jubileum-container op Koln Express hebben bijgedragen: de inzet en de vak bekwaamheid van het personeel plus het vertrouwen van de klanten. In het startjaar 1967 behandelde ECT 9.440 containers en in "74 werd de grens van 500.000 stuks gepasseerd. Vorig jaar verwerkte het bedrijf 949.174 contai- De hele Rotterdamse haven zal dit jaar zo'n 1,6 miljoen containers behandelen. 'Andere opdracht Ik moet het nog zien' Per 3 januari Rotterdam Ir. J, Goudriaan neemt per 3 januari definitief de rederij Van Nievelt Goudri aan (Nigoco) over van de Steenkolen Handelsvereniging (SHV). De transactie is moge lijk geworden, omdat de on dernemingsraad van Nigoco twee aan de raad van bestuur van de SHV gestelde eisen heeft laten vallen. De ondernemingsraad heeft die stap gedaan omdat de SHV de verkoop anders niet zou hebben laten doorgaan; de re derij zou daarna waarschijnlijk zijn opgeheven. De ondernemingsraad had in eerste instantie geeist dat de SHV een garantie van drie jaar zou geven voor de opvang van de sociale problemen van Nigoco-personeel dat moet af- vloeien. Verder verlangde men de toezegging dat de SHV zou proberen personeel dat overbodig was binnen het SHV-eoncern te herplaatsen. De raad van bestuur wees die eisen af. De ondernemingsraad heeft de eisen nu 'onder druk van de omstandigheden' ingetrokken. Men wilde in geen geval hel 1* risico lopen döJ de overname 7 niet zou doorgaan De financiële kant van de 7 overname het gaat om enke- le tientallen miljoenen gul densis volgens ir.Goudriaan inmiddels ook volledig afge- wikkeld, Als de nieuwe ei gr- -j naar/algemeen directeur van Nigoco gaat hij zo snel moge- -■ lijk de sociale aspecten die met de overname van de rederij te maken hebben, aanpakken. „Het nieuwe beleidsplan moet zo snel mogelijk tot uitvoering 1 worden gebracht", aldus ir- .Goudriaan. Het gaat daarbij vooral om een afslanking van de walorganisatie met enkele tientallen mensen. Rotterdam Uit een winkel aan de Nieuwe Binnenweg is 175 kilo vuurwerk gestolen De daders waren via de ach terzijde binnengekomen, waarna ze eerst duizend gul den uit een kassa wegnamen. Vervolgens vonden ze een sleutel, waarmee ze een zoge noemde vuurwerkbunker konden openen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een Rotter dammer. die 21 kilo vuurwerk in bezit bleek te hebben, In alle delen van de stad worden kleinere partijtjes vuurwerk in beslag genomen Rotterdam „Teleurstellend." Zo omschreef direc teur ir. B. Sluis van Wilton-Fijenoord gisteravond laat het debat in de Tweede Kamer. Volgens ir. Sluis zal het gesprek met de ministers Van Aar- denne (economische zaken), Ruding (financien) en Korthals Altes (justitie), dat vandaag gehouden is. duidelijkheid moe ten scheppen over het voortbestaan van de werf, „Komt er geen geld. dan zijn de bewindvoerders genoodzaakt tot in grijpen, komt mij voor", aldus de sombere werfdirecteur. Ir, Sluis herhaalde gisteravond dat er beroep wordt aangete kend tegen de weigering van het kabinet om een exportver gunning af te geven voor vier onderzeeboten, bestemd voor Taiwan. „Uit oogpunt van be hoorlijk bestuur mag ik van de overheid toch wel verwachten dat zij Wilton-Fijenoord over eind houdt, totdat er een uit spraak van de Raad van Be roep voor het Bedrijfsleven op tafel ligt Want krijgen we ge lijk dan willen we er ook wat aan hebben torder, maar met voor een op dracht van de Nederlandse manne (onderzeeboten in de Walrus-serie) is volgens ir Sluis een 'loze' toezegging. ..Ik moet nog zien welke op dracht we op korte termijn vanuit het buitenland te pak ken krijgen", aldus de Wilton- directeur De bouw van fregatten voor Portugal - de beslissing valt mogelijk begin februari- staat nu bovenaan het wensenhjstje van Wilton-Fijenoord, 'Loos' De toezegging van minister Van Aardenne -gisteren in de Tweede Kamer- dat de Schie- damse werf wellicht in aan merking komt voor een expor- Opgesoupeerd Ir Sluis desondanks: „Liever hebben we de Nederlandse on derzeeboten, omdat aan de Portugese opdracht nogal wat tekenwerk zit. Daardoor zal het langer duren voordat we kunnen beginnen. Een compli cerende zaak is bovendien dat de overheid het geld, dat met de uitvoering van de Portuge se opdracht gemoeid is. al op gesoupeerd heeft voor de op lossing van het RSV-vraag- stuk." Mocht Portugal met lukken dan tekent de Schiedamse werf voor de Marokaanse kor vetten. „Het lijkt ons dat die opdracht Wilton zeker toe komt. omdat wij de ontwerper van dit lype zijn." De werf-di- rectie sluit niet uit dat de op dracht uit Marokka over enke le maanden rond komt. Volgens secretaris Dik Benne van Wiltons ondernemings raad hangt het voortbestaan van de werf aan een zijden draadje, „Bij de belasting en bij de bedrijfsvereniging heb ben we inmiddels een schuld van enkele tientallen miljoe nen. Dat moet een keer fout gaan." De opstelling van de Tweede Kamer noemde hij 'waarde loos', „Ze hebben het uitslui tend over de afbouw van Wil ton en wie dat betalen gaat, Naar reele overlevingskansen is met gekeken." 35.000-ste bezoeker 'Brood'- De heer J.R. Ter Molen, conser vator van de afdeling Oude Kunst nijverheid in museum Boymans van Beumngen, heeft gisteren mevrouw Seele uit Hoek van Holland en haar dochter Judith feestelijk toegespro ken: de tentoonstelling Brood ont ving met mevrouw Seele de 35Q00- ste bezoeker. De mand vol spijs en drank mocht mevrouw Seele ontvangen uit han den van mevrouw Douma van de Stichting Voorlichting Brood. Doch ter Judith had op het bezoek aan Boymans aangedrongen: zij zit op de hotelvakschool. De tentoonstel ling 'Brood', die in oktober werd geopend, duurt nog tot en met 31 december. Dieren worden bij asiel over bet hek gegooid Rotterdam Sinds enige tijd staat er een stevig hek om het opvangcentrum van Dierenbe scherming in het Roel Lange- rakpark Dat was nodig, om inbrekers buiten de deur te houden. Om de beveiliging zo optimaal mogelijk te maken, is ook een bouvier als waakhond 'aangesteld', uiteraard binnen het hek. Gisteren heeft men ontdekt, dat dit dier dat zich slechts door twee bepaalde medewer kers van het asiel laat benade ren kone metten maakt met een ander probleem van Dierenbescherming. Het ge- beun namelijk nogal eens, dat mensen na sluiting huisdieren over het hek werpen En de laatste tijd werd er 's morgens wel eens een dode kat gevon den. Gebleken is nu. dat de waakse bouvier ze doodbijt Men vermoedt, dat de bouvier- meer van zulke gedropte die ren heeft nagezeten Het riool op het terrein van het opvang centrum ts namelijk verstopt Er zal een onderzoek worden ingesteld of zoals als vrijwel zeker wordt aangenomen katten en misschien zefs klei nere honden, in hun doods angst in de buis van het riool zijn beland. Dierenbescherming zegt dat de waakhond gehandhaafd blijft. Rotterdam Afvalstoffen Terminal Moerdijk (ATM) heeft een vergunning aangevraagd voor het schoonmaken van chemicaiientankers in het Hollands Diep. Hiermee krijgt de gemeente Rotterdam, die de verwerking van chemisch^afval liefst op één plaats ziet, er een concurrent bij. Na het faillissement van Tankercleaning Schiedam en de op handen zijnde sluiting van de scheepsreiniging bij Booy Cle an. heeft Verolme Tankercleaning zich het alleenrecht ver worven Volgens de heer Roomberg van de ATM gaat het om afval stoffen van schepen van de Rijn- en binnenvaart die niet in de haven verwerkt kunnen worden. „Wij hebben de meeste faciliteiten en hoeven relatief weinig investeringen te doen voor de verwerking van chemisch afval." Het bedrijf hoopt binnen enkele maanden te beginnen. Botterdam Drie maanden jong is, gezond en wei, in Blijdorp teruggekeerd de hyenahond Jochem. Dat het dier in leven is gebleven, nadat zijn moeder het had verstoten, is te danken aan mevrouw Truus Winters wijk. Deze dochter van de vroegere chef-verzorger Ja nus v.d. Berg heeft Jochem met de fles gevoed. Een heel offer, dat vaak ook 's nachts moest worden ge bracht. Maar dat is» mevrouw Win terswijk wel gewend, want zij heeft reeds heel wat die ren van de Rotterdamse diergaarde 'bemoederd'. Zo hebben in totaal niet minder dan vier gorillababy's gast vrij onderdak in haar wo ning gevonden. Thans ver zorgt zij nog de gorilla 'Ar- tis', die is genoemd naar de hoofstedelijke dierentuin, in verband met de aangekon digde samenwerking daar mee. Eén dier is er echter, dat Truus Winterswijk nimmer thuis zou kunnen verzorgen. Namelijk het olifantje, waar aan wparschijnlijk volgend jaar de koe Irma het leven zal schenken. Dierenarts dr Maarten Frankenhuis heeft met behulp van een zoge- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezenUw beste vriend of vriendin g misschien. Breng daar even f verandering in. Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Posfcoj en goed beloond! Want voor die kleine» ^oo e moeite krijgt u een verzilverd nb'aa(s; m miatuur van de Laurenskerk. mifïia(uüf rensJcerjf I P°stcode- ?oleloon. «I Mevrouw Winterswijk toont Jo chem aan kinderen, die als eerste deelnamen aan een speciaal geor ganiseerd partijtje. Deze partijtjes, die bestaan uit een rondgang on der deskundige leiding door de tuin, een tractatie en een klein ge schenk, kunnen met groepjes van vijf tot tien kinderen op woensdag- middag en zaterdag worden ge- maakt. Men betaalt ƒ7,50 per kind. naamde scanner geconsta teerd dat deze Indische oli- fant hoogzwanger is. Wanneer de baby, waarvan de bull Ramon de vader is. zal worden geboren, is op geen maanden na te zeggen. vf De dracht bij een olifant ia tussen de 20 en 24 maanden Wanneer de eerste tekenen zich voordoen van de aan- v staande geboorte, wordt Irma afgezonderd. Hopelijk zal zij -- weten wat zij met naar jong moet aanvangen ten aanzien van voeding en dergelijke. I Het zou bijzonder zeldzaam zijn als, twee zelf in een die- rentuin geboren olifanten, zoals bij Ramon en Irma het geval is, een jong zouden krijgen. Bij de kleine kangoeroes van Blijdorp zijn ook weer jongen - geboren. Zo werd de collectie uitgebreid met twee zand- waïlabies, twee melly's en een walieroe. De expositie van prachtvm- ken trekt zoveel belangstel- ,j ling, dat is besloten het grootste gedeelte ervan te la- ten staan tot 15 februari van v het volgend jaar. Op 7 en.8 3 januari wordt in de Rivièra- hal een postduivententoon- stelling gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4