15 'Angst wegnemen voor psychologische test' I De fiets van 'de Kneet' w. ■4 VEILING VOOR NIERSTICHTING IN AHOY' Pleidooi voor drie Russen 'Adres Onbekend' viert feest Maamö^iERDSTE AFLEVERING Waltmans burgemeester mms mm Twaalf uur redactie Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 december J9S3 De kamerleden Wallage (PvdA). De Boer (CDA) en Voorhoeve (VVD) hebben gistermiddag in Den Haag namens vele collega's een brief aange boden aan Sovjet-ambas sadeur Beletski. met het verzoek een eind te ma ken aan de vervolging van drie Russische dissi denten; Irina Grivnina. Alexander Podrabinek en Vjatsjeslav Bachmin. De brief is gericht aan Sov jet-leider Andropov. De drie dissidenten zijn leden van een werkgroep die in actie is gekomen te gen misbruik var de psy chiatrie in de Sovjet-Unfe. Volgens de kamerleden zit Podrabinek al vijfen- half jaar vast en lijdt hij aan tuberculose. Mevrouw Grivnina keerde in juni van dit jaar terug naar Moskou na een verban ning van vijf jaar, maar mocht niet bij haar gezin wonen en loopt nu de kans opnieuw te worden verbannen. Bachmin wordt al drieënhalf jaar gevangen gehouden. De brief is opgesteld door ongeveer negentig kamer leden onder wie de fractievoorzitters Den Uyl (PvdA). De Vries (CDA), Nijpels (VVD) en Engwir- da (D'66) leden van het Europees Parlement, het Britse Lagerhuis, psychia ters en schrijvers. Bij die laatsten is de Westduitser Heinrich Böll. Klapstuk Toch speelde diezelfde Ra- leigh-fiets gisteravond op nieuw een hoofdrol. Al ging hel deze keer dan niet om door Felix Lévitan in Franse francs verzilverde seconden, maar om keiharde Nederland se guldens. En dit alles dan ten bate van de Nierstichting Ne derland. afdeling Rijnmond, pe roemruchte racefiets zou het klapstuk van een veiling moeten worden. Het idee was afkomstig van de Rotterdamse dienst voor sport en recreatie. Net op het mo ment dat de Nierstichting ero ver piekerde dit jaar maar eens verstek te laten gaan op ■de traditionele Kernland-ma nifestatie in Ahoy\ lanceerde men het plan van een veiling. Bekende Nederlanders, af komstig uit de sport- en show- gereld, zouden voor dit goede doel dierbare attributen moe- *en afstaan. De inmiddels door affaire rond de tenniser u j Guillenno Vilas bij Aboy' in ongenade gevallen Peter Bont- flUjs pakte He telefoon en be- Wilt u koffie? Met deze on schuldige vraag begint Ro ger Bekius steevast de dag van een psychologische test. Maar de kandidaat aarzelt. De psycholoog zal toch geen bijbedoeling heb ben? ..Ik begm altijd met een kop koffie om mensen op hun ge mak te stellen", zegt Bekius. ..Toch voel je vaak dat iemand twijfelt. Niet precies weet hoe- hij op die vraag moet reage ren. Want wat zou die psycho loog er mee kunnen bedoe len?" Roger Bekius. verbonden aan de Stichting Instituut voor So ciale en Bedrijfspsychologie aan de Universiteit van Am sterdam, werkte mee aan het radioprogramma 'Dokumen- taire", Voor het programma volgde TROS-medewerkster Manja Jordans een dag lang een solli citant die een psychologische test moet afleggen. Roger was onmiddellijk bereid mee te doen toen Manja Jordans hem dit voorstelde. „Oir. iets weg te halen van de mythes die rond de psyeholische test hangen en ook iets van de angst die men sen hiervoor kunnen hebben", legt hij uit. Voor 'Dokumentaire'. dat za terdagmiddag van hal f drie tot tien over drie op Hilversum II wordt uitgezonden, is een 26- jarige man gevolgd die heeft gesolliciteerd naar een hogere functie binnen zijn- eigen be drijf. Roger: ..Het programma geeft een aardige indruk van wat er op zo'n dag gebeurt". 'De psycholoog kijkt door je heen'. .Volgens Bekius is het een van de misvattingen die nog vaak leeft bij mensen. „Waar het bij de psychologi sche test om draait is een zo'n eerlijk en duidelijk mogelijk beeld van iemand te vormen. Via testen en interviews ver zamelen we systematisch in formatie over mensen. Aan de hand daarvan kunnen we een schatting maken van wat ie mand kan. Wij beslissen niet of een figuur de baan krijgt, maar brengen alleen advies uil". En: „Wij zijn zo eigenwijs te denken dat het beter is ons in i Psycholoog Roger Bekius te schakelen om tot een goed resultaat te komen. Want een goed resultaat is tenslotte dat beide partijen tevreden zijn. Een bedrijf heeft er niets aan als niet de juiste man op de juiste plaats komt. Ook moet voorkomen worden dat ie mand tn een werksituatie vastloopt doordat hij te hoog gegrepen heeft of misschien wel te laag. want die kans be staat ook". Het radioprogramma is vol gens Roger Bekius naar twee kanten actueel. „In deze slech te economische tijd is de drei ging van een psychologische test groter, omdat het belang van het hebben van een baan groter is. Maar ook leeft in de arbeidsmarkt de misvatting dat nu het aanbod toeneemt, men niet zo nauw meer hoeft te kijken. Niets is minder waar. Een groter aanbod wil nog niet zeggen dat het per centage gesehikten ook hoger is. Steeds meer mensen die langdurig werkloos zijn gaan buiten hun eigen vakgebied solliciteren". Aan het eind van de dag van de psychologische test wordt met de kandidaat besproken of er wel of geen rapport zal worden uitgebracht. Bekius: „Wil iemand geen rapport, dan komt hij ook niet meer :n aan merking voor de baan. Besluit de kandidaat het wel te laten schrijven, dan kan het altijd van te voren worden gelezen en kan alsnog beslist worden het niet op te sturen". Je kunt niet in een mum van tijd beslissen een sollicitant aan te nemen, zo meent Roger Bekius. „Sommige bedrijven zouden dat het liefst in vijf mi nuten willen doen. maar een raad van bestuur praat soms eindeloos over de aanschaf van apparatuur van arie of vier miljoen. De verkeerde kandidaat in dienst nemen kan. nog afgezien van het sala ris. een bedrijf ook geld gaan kosten". Presentatrice Violet Falken- burg. De KRO zendt morgenochtend (HiJv. I. 9.0310.00) de acht honderdste aflevering uit van het radioprogramma 'Adres On bekend'. Bijna 1.2 miljoen luisteraars helpen presentatrice Violet Falken- burg dan bij het oplossen van vier problemen. Iemand zoekt een correspond ent ie vriend in van vroeger, een winkeljuffrouw uit een sigarenzaak moet worden opgespoord, een astrologe vraagt mensen met dezelfde geboortedatum zich te melden en men is op zoek naar gegevens over een zanger. In normale uitzendin gen van 'Adres Onbekend' wordt één geval behandeld. Volgens producente Ria van de Kuinder gebeurt dat ook vol gend jaar. hoewel het accent dan wat meer gelegd wordt op aan vragen uit het buitenland. Vooral in Engeland luisteren veel mensen van Nederlandse afkomst naar het programma, dat aan de Engelse oostkust redelijk te ontvangen is. De eerste aflevering van 'Adres Onbekend' werd op 5 januari 1971 uitgezonden. Daar stond een beurs centraal: mensen pro beerden via de radio verzamelmateriaal te vinden. Twee jaar la ter schakelde men over op de nog steeds gehanteerde formule 'mensen zoeken mensen': 95 procent van de gezochten wordt ge vonden. Henk Waltmans (53), tot vo rig jaar lid van de Tweede Kamer voor de PPR. wordt op maandag 16 januari bur gemeester. Waltmans, een van de oprichters van de PPR, lost in het Noordhol landse Landsmeer de D'66'er Arnold Martini af. Deze is dit jaar afgetreden om gezond heidsredenen. Landsmeer telt ongeveer 8400 inwoners. Waltmans is ruim tien jaar kamerlid geweest. Hij kwam dit jaar in het nieuws door zijn geschrift 'Niet bij rood aüeen'. waarin hij pleitte voor een opgaan van de PPR in een 'groene partij*. De afgelopen maanden werk te hij op een middelbare schoof in Waalwijk als leraar maatschappijleer. Gisteren heeft in Sexbierum mevrouw W.W. Veenhof (VVD), de enige vrouwelijke burgemeester in Friesland, afscheid genomen. Zij zat voor het laatst de raadsverga dering voor. Mevrouw Veen- hof moet het veld ruimen omdat haar gemeente, Barra- deel, wordt opgesplitst in drie andere gemeenten. Terug naar de 14de juli 1982. Frankrijk vierde feest In Valence d'Agen, een schilderachtig plaatsje aan het riviertje de Garonne, bezorgde een Nederlandse wiel renner het Franse chau vinisme echter een ge voelige knauw. Het gebeurde in de elfde etappe van de Tour de Fran ce. één uur, 27 minuten en 19 seconden na de start in Va lence. In Agen, 57,3 kilome ter verderop, kwakte Gerrie Knetemann dolgelukkig zijn fiets tegen een hek. Bernard Hinault was geklopt. Al was het dan maar met 0.18 secon- de. En in het verre Nederland glom het nationale wielervolk- je van trots, toen de Kneet uit bundig uitriep: „Zelfs Hinault kan niet alles tegelijk hebben". Maar hoe zat het nou eigenlijk met die tegen dat krakkemik kige hek gesmeten fiets? Gisteren kwam daarop hei antwoord, bijna anderhalf jaar nadat de toen nog zo trouwe vazal van Peter Post onder de rook van het Zuid franse stadje Moissac zijn heroïsche gevecht tegen het uurwerk leverde. De rode racefiets stond er op nieuw wat slordig bij. scheef weggezakt tegen een kil ver licht podium in een tentoon stellingshal van het Rotter damse Ahov'-complex. Het leek nog slechts een doodge wone fiets, zo zonder het stof van de straten van Laspeyres en Bon-Encontre. delde in recordtijd een markt kraam vol tweedehands spul len bij elkaar. Uitdragerij Op de bureaus in Ahoy' leek het in' de dagen voorafgaand aan de veiling een complete uitdragerij. Zo lag er de pet van Barry Hughes, compleet met het rol flu it je waarmee hij ooit op de voorpagina's van alle kranten de paljas uithing, naast een paar bemodderde trainingsschoenen van André door Hans Soeters Stafleu. Jan Raas stuurde ïijn in 1979 in Valkenburg vero verde regenboogtrui naar Rot terdam. Henk Lubberding zijn nationale tricot van 1981. ter wijl Joop Zoetemelk niet had kunnen kiezen uit zijn vroege re werkgevers Mercier en Ra leigh. en prompt van beide maar een trui in Ahov" depo neerde. Bij bokser Alex Blanchard werden een paar bokshand- schoenen en het vaantje van zijn titelgevecht tegen Rudïe Koopmans losgepraat. Het ge heel werd gecompleteerd met foto's van zanger André Hazes en een pentekening van IJf Blokker. En achteloos onder uitgezakt tegen een bureau stond de fiets van Gerrie Kne temann... Bieders Aa» Thee» Siilhoff pti Pierre van Ostade. de veilingmeesters van gisteravond, heeft het ze ker niet gelegen, Een veiling valt of staat nu eenmaal met serieuze bieders en kopers, mensen die met een achteloos gebaar hun portefeuille te voorschijn trekken. Ze waren er gisteravond wel. maar te gering in aantal om de ner veus rondstappende mensen van de Nierstichting echt in verrukking te brengen. Neem de pet van Barry Hug hes, het eerste attribuut dat geveild werd. Lang zag het er naar uit dat het beroemde hoofddeksel niet meer dan vijf gulden zou opbrengen. De man die er uiteindelijk 35 gul den voor overhad liep er en kele minuten grinnekend mee rond en bracht 'm toen maar weer terug Het leverde de Nierstichting tijdens een twee de verkoop veertig gulden ex tra op. En zo veranderden de attribu ten van eigenaar. Lubberdings nationale tricot ging weg voor 110 gulden. Blanchards boks- handschoenen voor tachtig en het vaantje voor zestig gulden. Zelden onstond er opwinding onder de amper honderd vijf tig kijkers. Uitgezonderd dan die ene keer. toen er plotseling ie mand naar voren stapte en duizend gulden bood voor de coit door Jan Raas bevochten regenboogtrui. m Nog eens Een bod dat maar liefst 860 gulden hoger lag dan het hoogste bod van dat moment. Diwplfdp man cooïdo later Duizend gulden? Dat ging de man. die nauwelijks be sefte. dat hij dat bedrag voor de fiets van 'de Kneet' gebo den hnd, te ver. Zet hem maar weer neer. dus.., met een achteloos gebaar al zijn gekochte attributen weer op tafelwaarna het tricot nog maals 155 gulden opleverde. Voor het overige bleef het een kwestie van bedelen om gul- Hem* Zn <s»nnt er in h*»t ka mende tennisseizoen iemand rond met een racket van Tom Okker. gekocht voor het lutte le bedrag van honderd gulden. En ergens anders schopt er ie mand met maat 43 tegen een bal op schoenen van André Stafleu, die de Nierstichting het bedrag van 35 gulden ople verden. Zo bekeken viel de 45 gulden voor het prentje van IJf Blokker nog mee en was de 250 gulden voor de kleu- ren#bto van André en Willem van Hanegem zelfs een fiks bedrag. Het door mode-ontwerper Frans Molenaar vervaardigde scheidsrechterscostuumpje van Frans Derks („Ik heb 't nog gedragen tijdens de finale van het Amsterdam 700-toernooi, dus ik ben er erg aan ge hecht"). die als enige bekende Nederlander de moeite had ge nomen zelf naar Ahoy' te ko men. bracht met veel pijn en rnr>r*r> honderd fittlde*n f*r> Dp oud-arbiter had tot twee keer toe zelf het bod met 25 gulden verhoogd. Zichtbaar teleurge steld reisde hij hierna onmid dellijk weer af naar Den Bosch. Vijf gulden Maar toen kwam de fiets van Gerrie Knetemann, ,,'t Ding is minstens wel vierduizend gul den waardriep Theo Sijt- hoff, zelf oud-wielrenner, en thousiast naar het stil voor zich uitstarende publiek. Hei eerste bod: vijf gulden... Sijthoff stond er bedremmeld bij: „Maar mensen, alleen de tubes, de bandjes, kosten per stuk al 20'r» negentig gulden". Hierna ging het wat sneller om via een bod van vijfhon derd uiteindelijk te blijven ste ken op 950 gulden. En net toen een Haagse marktkoopman dacht eigenaar te zijn geworden van de legen darische fiets, stak een oudere man zijn hand op: duizend gul den. De man waggelde naar voren, stamelde iets dat leek op; „Ik vind 't leuk", maar maakte met een wegwerpge baar duidelijk dat wat hem be treft de fiets mocht blijven staan waar ie stond. „Duizend gulden?" Verbaasd wankelde de man weer naar zijn plaats. Vierduizend Uiteindelijk bracht de fiets tij dens een tweede ronde toch nog vijftienhonderd gulden op. Waarmee de totale opbrengst van de veiling net niet de vierduizend gulden over schreed. De Haagse markt koopman was toen al verdwe nen. Negenhonderd gulden was ook die tweede keer zijn uiterste bod geweest, maar te gen die plotselinge bieder had hij niet meer op gekund. En danig de smoor in was hij weg- gestapt, mopperend: „Als die dronken vent er niet was ge weest, had ik 'm gehad..." I£n zo stond de fiets, waarop 'de Kneet' ooit Hinault be dwong, na afloop van de vei ling opnieuw onderuitgezakt tegen het podium. Een amper tien kilogram wegende, rode fiets met tien versnellingen en in elk wiel 32 spaken. Of zou de dochter van die verbolgen Haagse marktkoopman toch een beetje gelijk nebben ge had, toen ze'met haar hand liefkozend over het nationale tricot van Henk Lubberding streek en zei: „Toch rnoet je maar geloven dat dit de échte is. Misschien heeft ie *m nooit gedragen..." Een wielerkenner had enkele uren voor de veiling nog ge waarschuwd: „De fiets waar mee 'de Kneet' 2ijn legendari- sche tijdrit reed? Let dan wel goed op: zo'n fiets heeft maar 26 stiakfn hoor..." VAV.-AV.' RoorKist Het heeft iets oudejaars-ach- tigs als klokken op twaalf uur blijven stilstaan. En in Den Haag, is mij opgevallen, staan er heel war openbare klokken stil en merk waardigerwijs de meeste op twaalf uur. Een half jaar ge leden was dat nog alleen maar hinderlijk, maar eind december is dat ineens toe passelijk geworden. Al blijft het natuurlijk vervelend dah als de gemeenteklokken stil staan. je toch weer aan de luxe van een eigen horloge gaat denken. En dat terwijl wij in Neder land juist zo'n slimme ma nier hadden gevonden om luxe te ontmoedigen: zorgen dat er geen excuus voor is Wij hebben een hecht net werk van openbaar vervoer opgebouwd zodat niemand meer een echte reden zou hebben om een auto te ko- pen, wij hebben het land vol gelegd met groenstroken zodat niemand meer zou kunnen beweren dat je niet zonder tuin kunt en wij heb ben er tijdig voor gezorgd dat de televisieprogramma's niet zo goed werden dat het zin zou krijgen een video-re corder aan te schaffen. Zo is ook in de tijd dat de horloges nog duur waren, een dicht web van openbare klokken neergezel, zodat de aankoop van een eigen hor loge een buitensporigheid zou blijven. Dat was een campagne waarbij de over heid ineens steun kreeg van onverwachte zijde: de kerk Onafhankelijk van wat de overheid op dit gebied deed. bezaaide de kerk het land schap met torenklokken. De bedoeling hiervan was waar schijnlijk ons al van verre toe te roepen dat hei nog niet te laat was om even bin nen te wippen. Helaas be antwoordden wij niet altijd aan deze verwachting en za gen de klok in de kerktoren in de eerste plaats als een goed middel om vast te stel len dat daar juist geen tijd meer voor was. Dit doet ech ter met af aan het feit dat het christendom zich op die manier als een superieure instelling het kennen: de godsdienst die je ook nog vertelt hoe laat hei is. Deze gezamenlijke inspan ning van kerk en staat heeft ervoor gezorgd dat je hier in - beginsel zonder horloge kunt leven. Er is altijd wel een openbare klok om de hoek en in de schaarse ge- - vallen waarin dat niet zo is. kun je er wel een raadple gen door iemands raam heen. Bij particulieren kun je op de schoorsteen zien hoe laat het is en bij winkels op de muur. Ook kantoren en andere plaatsen waar werk in dienstverband wordt uit gevoerd, stellen op dit punt j nooit teleur, om de eenvou- dige reden dat geen enkel T bedrijf meer mensen krijgt als die niet op elk gewenst moment kunnen zien hoe lang ze nog moeten. In Den Haag is de toestand dus zorgelijk. De kerktorens doen het daar nogmaar de gemeen te klokken houden grotendeels vol dat het twaalf uur is. Het is met dui delijk wat hiervan de reden is. Eén mogelijkheid is na tuurlijk dat die klokken ge woon kapot zijn en er pas - volgend jaar weer geld is om ze te repareren. De andere mogelijkheid is dat er iets achter zit. Dat hier een boodschap zit verscholen. Ik stem voor het laatste Niet omdat het onwaar schijnlijk zou zijn dat de ge meente geen geld heeft dat is zelfs heel aannemelijk Maar omdat al die klokken om twaalf uur zijn stilgezet Dat kan geen toeval zijn. Dat is vooruit zien geweest De gemeente mag dan ach- ter zijn met haar onderhoud, zij is ver vóór waar het de o udejaa rsboodschap betreft Het zijn geen klokken die stilstaan, het is de jaarlijkse - oproep tot bezinning. Het is een stil protest tegen de ti- rannie van de tijd. Inóer- daad. Den Haag. het leven - gaat te snel voorbij. Het is 1 goed dat de gemeente hierte gen optreedt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5