16 KONST/RTV In de keuken van Willem van Oranje Flauwe boodschap in 'Stille Nacht' Minder humor en meer sentiment i Utrechtse musea open voor publiek Kunstenaars teleurgesteld over gesprek Bassie Adriaan bij de Belgen BBC 'terugin top-50 Satelliet- j plannen l BBC vertraagd Dolgedraaid draaiorgel in Stedelijk Museum 'CP-speeial' bij de VARA Doekje Voorzieningenfonds PAUL VAN VLIET IN 'TV-SHOW '83':: fre pis Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 december 1983 Aul» Stade! ijk Muywitn, Am- Bu*y Drona', met werken van Gilro» van Bergeyk, Wittere Breuker. Louia Andnuaa Koe. Nico Scbcyt, Rot» Goor- huis «n Guus Jonsaen. Orga»- d raai er: Arie van der Bijt. Or gelboeken: Alexander Verber- Amsterdam Velen denken bij het woord draaiorgel aan zo'n gezellig pierement, dat op straathoeken, grachten of plei nen de laatste hits, smartlap pen en feestliederen ten geho re brengt. De weinigen die werden aangetrokken door het draaiorgelrumoer, dat vanuit de aula van het Stedelijk Mu seum een groot gedeelte van dit gebouw doordenderde, zijn snel van dit idee genezen. Geen gezellige achtergrond muziek maar keiharde, heden daagse klanken, vaak te hard voor de kleine ruimte, waarin de meeste bezoekers het maar een paar minuten uithielden. Al tien jaar lang heeft het Ste delijk Museum het dansorgel The Busy Drone' in bruikleen. Elke week draait dit orgel tij door Peter Visuer dens de dinsdagse lunchpauze zijn repertoire, dat loopt van Hay dn, Mozart en Beethoven via populaire marsen uit de -oude doos ('Alle Kameraden', Radetzky-mars) en salonmu ziekjes tot en met het heden daagse repertoire. De stichting The Busy Drone' geeft jaar- lijks een compositieopdracht om de literatuur voor dit edel- pierement te verrijken. Hoe komt nu dit hedendaagse gedreun op onze oren over? Allereerst erg hard en ongenu anceerd. In veel composities ontaardt de draaiorgelhumor in regelrechte ongein (Willem Breuker en Gilius van Ber- geyk, de laatste ditmaal met een verknipte Bach), in vrij blijvende citatenmuziek anno 1969 ('Choral vorspiel* van Louis Andriessen) of een vaag draaiorgel-serialisme (het lan ge werk van Nico Schuyt). Minder ver van de pierement- sfeer verwijderd, maar toch soms best interessant, jwaren werkjes van Cor Kee en Rob Goorhuis, die beiden Igevoel voor de humor van zo'n draaiorgelconcert-in-eenl-zaal bleken te hebben, en delpiltige orgel-swing van Guus, Jans- sens Ritmische Etude uit 1979. Voor wie wel van draaiorgels houdt, maar zijn gehoor wil sparen: de meeste var} deze werken staan op een plapt, uit gebracht door BVHazjst en verkrijgbaar in het museum. Maar misschien kan me[i toch beter een pierement beluiste ren op een Amsterdamse gracht. Hilversum In VARA's actu aliteitenrubriek 'Achter het Nieuws' wordt dinsdagavond (Ned. 1, 21.20 22.00) een spe cial uitgezonden over de aan hang van de Centrum Partij. Rode draad is het onderzoek 'De opkomst van de CP\ dat Maurice de Hond in het najaar van 1953 heeft gehouden en waarvan dinsdagavond de re sultaten openbaar worden. Commentaren en analyses worden gegeven door PvdA- fractieleider Joop den Uyl en door premier Lubbers. 'Minister biedt alleen rommel' Amsterdam „Minister Brinkman van WVC en staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken hebben niets te bieden dan wat rommel. Hun standpunten liggen vast: de beeldende kunste naars moeten maar in de bijstand". Dit zei voorzitter Henk Ry- zinga van de BBK woensdag middag na een gesprek van het bestuur van deze vak bond van beeldende kunste naars eerder op de dag met beide bewindslieden in Den Haag. Volgens hem heeft De Graaf duidelijk laten weien dat hij alleen maar oplossingen voor het overgrote deel van de beeldende kunstenaars wil zoeken in de bijstand. „Maar de staatssecretaris begrijpt cr dan totaal niets van hoe een kunstenaar moet werken en wat hij daarvoor moet investe ren". aldus Rijzinga. He* gesprek van de BBK met de twee bewindslieden hield verband met het in werking treden van de nieuwe Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) op 1 januan a.s. De re gering wil op het budget voor de BKR (een soort contrapres tatieregeling) tot 1986 met 100 miljoen gulden bezuinigen van 130 naar 30 miljoen gulden. De BBK heeft de bewindslieden voorgehouden dat dit zal bete kenen dat er van de ongeveer 3500 kunstenaars die nu nog op basis van de BKR kunnen werken, er nauweltjk1000 zullen overblijven. De BKR-regeling valt onder het ministerie van Sociale Za ken. Van het te bezuinigen be drag van 55 miljoen in net ko mende jaar zal 20 miljoen wor den overgeheveld naar het mi nisterie van WVC voor maat regelen die de aankoop van kunst door rijk, provincies en gemeenten kunnen bevorde ren en voor stipendia en beur zen ten behoeve van beelden de kunstenaars. Rijzinga ziet hier niets in. Hij noemt die twintig miljoen een doekje voor het bloeden. Een beurs of een stipendium is een tijdelijke, incidentele handrei king aan de kunstenaar. Maar je kunt er de kunstenaars niet mee uit de bijstand houden. Daarvoor is een goede Beel dende Kunstenaars Regeling nodig, stelt hij. Volgens Rijzinga heelt minis ter Brinkman begrepen dat een beeldend kunstenaar ze ker zeshonderd gulden nodig heeft voor zijn beroepsuitoefe ning, Dat bedrag gaat groten deels op aan ateberskosten zo- ais aanschaf van materialen e.d. Maar wat houdt zo'n kuns tenaar dan over om van de te leven als hij 1200 tot 1300 gul den bijstand heeft? De BBK heeft de bewindslie den ook laten weten dat er an dere problemen zullen ont staan. Beeldende kunstenaars kunnen namelijk ook een be roep doen op het zogenaamde voorzieningen fonds. Maar het is duidelijk dat straks de spoe ling dunner zal worden omdat meer kunstenaars zullen po gen hun werk voort te zetten met een beroep op dat fonds, terwijl er niet meer geld voor beschikbaar komt. Brinkman en De Graaf heb ben de BBK-delegabe verteld dat de nieuwe BKR in het ko mende jaar op ve," oek van de Tweede Kamer zal worden geevalueerd. Op basis van die evaluatie zal nader overleg met onder andere de BBK kunnen plaats vinden, aldus hebben beide bewindslieden na afloop van het gesprek la ten weten. In het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar de bezetting nog voortduurt, heeft direc teur Edy de Wilde de kunste naars gevraagd hun actie op te geven. Volgens hem is het nu de hoogste tijd de bezetting van de nieuwe vleugel van het museum te beëindigen. „Wij hebben er begrip voor gehad dat de kunstenaars zich heb ben verzet tegen de maatrege len van WVC en Sociale Za ken ten aanzien van de BKR. Wij hebben dan ook met enige medewerking en serviceverle ning (onder meer het gebruik van een telefoonlijn) de bezet ting van de nieuwe vleugel ge doogd. Maar nu de Tweede Kamer een democratisch be sluit heeft genomen, is het re delijk ook de bezetting op te heffen", vindt hij. Oostende Het Vlaardingse clownsduo Bassie Adriaan (van Toor) presenteert en regisseert zaterdagmiddag een 'Circus Festival' in Oos tende, dat van 15.30 17.00 te zien is-vja de BRT. Volgens het duo heeft de di rectie van het Casino/Kur saal van Oostende, waar het programma tweede kerstdag is opgenomen, kosten noch moeite gespaard om het pro gramma 'zo interessant mo gelijk' te maken. Om arties ten te contracteren reisden Bassie Adriaan naar Po len, Engeland. Duitsland en Frankrijk. Gecontracteerd zijn: Tom' Dieck met elf Berberleeu wen, de acrobatengroep Ve nus, de Streicher Familie met vijf apen, een slange meisje uit Polen, Bobby Streicher met ladder-acroba- Bassie Adriaan tiek, de Aeronas met een 'lucht-sensatie' en Feliz Ra mirez met een 'hoogdraad- act'. De muziek tijdens dit 'Silvesterfeest voor de jeugd' wordt verzorgd door ae or kesten van Rudy van Hou-, ten en van Lou Roman. Jeroen Krabbé wordt geschminkt en gekleed vlak voor de opname. zondag, Ned2, VOO, ZÏJ&-2ZAO-. Achter do men van "Willem van Samenstelling: Henri Ru De BRT zendt zondag 8 j van 2135-22.10, ook eei. „.«nr- dorvd programma over da serie uit. Daarin staat d» figuur Wil lem van Oranje centraal. Hilversum Bewakers van de Bijlmerbajes en studen ten van de Leidsc universi teit rammen in de Pieters kerk in Leiden een aantal heiligen van hun voetstuk. Daar nemen ze de tijd voon een dag. Scènes uit een film óver een film. Veronica's Henri Rem mers registreerde ze toen hij weken achtereen rondkeek op de verschillende locaties van de duurste Nederlandse televi- sieproduktie aller tijden: *wii- door Peter van der Hoest lem van Oranje', een tiendeli ge co-produktie van de AVRO, Veronica en de BRT. De AVRO brengt op donderdag 12 januari de eerste aflevering van dit epos op het scherm. En Koninklijke Schouwburg, Den Haag: Vrije produktie 'Stille Nacht' van Peter Turrini. Verta ling: Mary DreueJhuy» en Ge rard Cox. Regie: Henk van Uk een. Decor Martijn Hefloort. Met Jan Retèl en Mary Dreeeel- huya. Herhalingen: vanavond t/m 3 januari In Koninklijke Schouwburg. Den Haag Temidden van alle kerstaanbiedingen in een warenhuis zit nooit eens een uitnodiging voor een gezellige avond. Daarom proberen twee eenzame mensen in de wereld van kunststoffen kerstkribbe's en beweegbare uitvoeringen van de heilige stal, 'er samen nog Iels van te maken'. Een streven in de tragikomedie 'Stille Nacht' dat overeenstemt met de artistieke kwaliteit er van. Want de basisgedachte belooft meer dan de uitwer king waar kan maken. On danks de besliste speeltrant van Mary Dresselhuys. Haar adremheid van tekstbehande ling houdt bet wegglijden in Mary Dres selhuys en Jan Retèl halen een warenhuis overhoop in 'Stille Nacht' nietszeggendheid van deze 'Stille Nacht' nog enigszins te gen. Het stuk van Peter Turrini boort facetten aan van de ou derdom die nogal uiteenlopen, met name qua stemming. De door Renée de Haan tragische kant is vrij voor de hand liggend: het verstoken of verstoten zijn van familie, de hang 2an het eigen verleden, en de nooit verwezenlijkte dromen. De in Oostenrijk werkzame auteur biedt met 'Stille Nacht' ook nog positieve perspektieven. Als oudere mensen niets meer hebben, is de weg vrij om zich zonder angst lekker te laten gaan in het leven. Als twee kinderen brengen een portier en een werkster kerstavond door op hun werk: de flonkerende wereld van een grootwinkelbedrijf. Vol fantasie vertellen ze hun le vensverhaal, halen ondertus sen de boel overhoop, en wor den uiteindelijk vriendjes. Jan Retèl en Mary Dresselhuys doen hun best om die vreugde uiteindelijk door te laten klin ken, maar de uitroep 'Wij le ven, jullie leven, zij leven' is helaas dringend noodzakelijk om te overtuigen. De vertaling mist namelijk de vaart om hu moristische levendigheid uit te buiten. Regisseur Henk van Ulsen heeft zich daar blijkbaar bij neergelegd en het langs el kaar heenpraten van twee verdoolde zielen geaccentu eerd, in de hoop dat zoiets grappig is. Maar een tragi-komedie prik kelt alleen bij een scherpe ver werking van lach en ontroe ring. 'Stille Nacht' is echter ge kruid met een snufje humor hier, en een snuifje bewogen heid daar. Passend bij de kerst, evenals bij een warenhuis, gaat het blijkbaar in de eerste plaats om 'de boodschap'. Die komt echter zeer flauw. over. om de kijker nu al lekker te maken voor het kostbare spek takel, zorgt Veronica met dit kijkje achter de schermen voor een warming up. Maar, een reportage zoals die van Remmers ksn natuurlijk ook ontluisteren. Daar waren de drie investerende omroe pen aanvankelijk namelijk be hoorlijk bang voor toen zij Remmers aarzelend toelieten in hun keuken. Wat straks in de serie dankzij suggestief ca merawerk op een angstaanja gende beeldenstorm lijkt, blijkt via Remmers' kijk op de zaak een lullig kloppartijtje van een paar verklede Neder landers. Hen wordt in Rem mers' documentaire op het hart gedrukt om de heiligen in één keer goed te mollen, want de requisitenafdeling had slechts acht exemplaren kun nen bemachtigen. Een van de afleveringen telt een scène, waarin Anna van Saksen (Linda van Dijck) haar zoon de borst geeft. Maar zon dag leert de kijker dat deze zuigeling helemaal geen trek had in de borst van Linda. Pas nadat hij gigantisch in de ma ling werd genomen (regisseur Walter van de Kamp lokte hem met de melk van zijn echte mamma) trapte hij er in. Al dat soort gehannes is na tuurlijk aardig om te zien, maar, zo vertelt Remmers, de producenten van de serie vreesden aanvankelijk toch het effect van de anti-reclame. Remmers: „Ze dachten dat het de serie negatief zou beïnvloe den. Dat de mensen zich zulke anekdotes later bij het zien van de serie zouden herinne ren. Ik dacht het ook, maar ik heb uiteraard het tegenoverge stelde beweerd Over anekdotes gesproken, ze zijn er rond deze produktie, die een jaar in beslag nam en waaraan zestig acteurs en 2500 figuranten meewerkten, ge noeg. Kostuumontwerper Yan Tax vertelt hoe hij aan al die honderden renaissancekos- tuums is gekomen. En waar haal je bijvoorbeeld zo gauw een galjoen uit 1500 vandaan? Walter van der Kamp vond er een in Hamburg, gebouwd op het onderstel van een torpede- bootjager. Hij mocht hem één dag gebruiken en moest er voor naar een scheepswerf in Duitsland. Remmers volgt het produktieteam in Luxemourg, waar Linda van Dijck een scè ne doet in een vrieskoude beek met snelstromend water, en we zien de meeste opnamen mislukken omdat het daar we ken achtereen overdag goot van de regen en het op de ver keerde momenten mooi weer werd. We maken mee dat hoofdrol speler Jeroen Krabbé uit zijn rol valt, zien hoe Willem Nij- holt een hondse Philips II pro beert te zijn, leren hoe een laaiende kasteelbrand nerveus in de gaten wordt gehouden door een brandwacht die, zo dra de camera alles heeft vast gelegd, snel een laag schuim legt over de in werkelijkheid minuscule vlammetjes. Dc officiële Britse omroep BBC stelt met enige trolls -'iITVdaar Londen - 'terrein te hebben teruggewonnenop de commerciële 1 waar het gaat om de meest bekeken programma's. Slaagde de*' BBC er enkele maanden niet in ook maar ééen programma bh de vijftig best bekeken produkties te hebben, in november „is; het ons dan toch weer geluktaldus de BBC. Op het nippertje dan, want de 'Paul Daniels Magie Show' deeh in de top-50 de... 49e en 50e positie. Bij de tien best bekeken programma's in Groot-Brittannië tijdens de maand november-' staan niet minder dan zeven afleveringen van de serie 'Coronation street' voorop. Tot de eerste tien behoren verder afleveringen van The A-team'en This is your life'en de reportage van de Miss World-verkiezing 1983. Televisie, avond, AVRO, 2145: terahow van Paul van Vliet. Theo Ordeman. Hilversum Paul van Vliet is terug. Na een half jaar uitrusten heeft Het nieuwe type: Benny hij een show samengesteld onder de titel TV-show'83. Elf van de nummers die vanavond te zien zijn stam men uit zijn vorige theater show. Er zijn vier nieuwe nummers bij. door Jaap Koopmans Eén van die nieuwe nummers vormt het hoogtepunt van de show en is dan ook weer een 'typetje': 'Benny'. Een Haagse volksjongen die de wens 'vro lijk Kerstfeest' letterlijk neemt en vooral wil lachen. Thuis wordt er gelukkig anders over gedacht, zodat de komische conflicten voor het oprapen liggen. We zullen ongetwijfeld na de TV-show483' nog veel meer van Benny horen, Van Vliet laat zijn typetjes niet gauw los. Het is dan ook de sterkste kant van zijn talent: de rest van de show bestaat uit braaf gezins- vermaak en wat belerende woorden. Met teksten als Ons levenslied is vol verdriet m'n kind /Maar de liefde wint' zal hij vast wel mensen kunnen ontroeren: men koopt tenslotte ook massaal de 'gedichten' van Toon Hermans. Het lijkt alsof de sentimentele kant van Paul van Vliet het gaat winnen van de humoristi sche. Het nieuwe nummer, 'De bal', tegen het eind van de show, is een voorbeeld van het soort sentimentele cabaret waarvan we dachten dat het langzamerhand wel overwon nen was. Een aardig nummer, dat we ook in de Theatershow hebben gezien, is 'Spreekbeurt van Thomas Bakker', een jochie dat over 'De wereld' spreekt in het openbaar en met naïeve opmerkingen ('De boom d$r kennis' noemt hij 'de boom van een kennis') ziin toeschou wers aan het lacnen maakt. Van Vliet's korte hommage aan Wim Kan werkt vertede rend. Overigens wordt er te weinig gelachen bij deze show, die qua vormgeving prachtig in elkaar steekt Dat is het werft van de cabaretier zelf en voor al van regisseur Theo Orde- man. Utrecht Het Centraal Mu seum en het Museum voor He dendaagse Kunst in Utrecht zijn gisteren na een sluiting van ruim twee weken weer voor het publiek opengegaan- De directies van beide musea besloten tot openstelling na een gesprek met Utrechtse beeldende kunstenaars. Zij schaarden zich daarbij ach ter het protest van de kunste naars tegen het plan van het ministerie van WVC met be trekking tot de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). De directies beloofden hun be zwaren onder de aandacht te brengen van de diverse over legorganen binnen de mu seumwereld. De kunstenaars besloten toen hun verzet tegen een heropening van de musea op te geven. Volgens de woordvoerder zui len de twee musea op hun ei gen terrein de beeldende kunstenaars concreet tegemoet komen. 2e zullen zich samen met de kunstenaars inzetten om BKR-aankopen te tonen. Bovendien bestaan er plannen om op korte termijn een ver kooptentoonstelling te houden door de kunstenaars en musea gezamenlijk. De Utrechtse kunstenaars zul len hun acties verharden, wanneer het overleg met het ministerie van WVC niets op levert. Maar over de inhoud daarvan wilden zij niets zeg gen. Londen De BBC, de Britse staatsomroep, kan op z'fl vroegst eind 1987 starten met twee kanalen via de Brits omroepsatelliet. Aanvankelijk was het de bedoeling begin 1986 met geregelde uitzendin gen te starten. Er zijn twee oorzaken voor de vertraging: de bouw van de Unisat-satelliet is vertraagd en de ontvangstapparatuur kan niet voor 1987 klaar zijn. Ook de commerciële Britse te levisie wil vanaf 1987 via de Unisat uitzenden op twee ka nalen. Woordvoerders van BBC en IBA sluiten technische samenwerking niet uit, maar willen deze ook nog niet be vestigen. ;Hori tbroE hooi 3jebl -tooui -booi 13. t linos -16. s 19. F 20. t slee; dich rook paus voor devi lendi Verti vat;; 3.ko voor hij: 5 kajul uitha drog ,14. E .*15. "maat halve ïïetsv hneel;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6