Verbazing over geste Rijnmond Kerstbomeni ac ht met kle v rangen ko evoet Gemeentewerken wacht verzoeken college af 'Wij krijgen de regenbui op ons hoofd' VIAARRINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT De Gorzen onderzoekt stookkosten J Iepen langs de Deltaweg Bloemen hulde voor bejaarden 'Mms. Keuringsdienst ontdekt misstanden Vlaardingen en Schiedam mogen bedrijf verplaatsen Winkeliers: schade stakingen claimen Huizen plat uit angst voor brand Uitverkoop 1' VRIJDAG 30 DECEMBER J983 --9 A Vlaardingen/Schiedam De kerstbomen- jacht Is momenteel vooral in Vlaardingen in volle gang. In de buurt van de Van Ho- gendorplaan bedienden jongeren zich gis teravond zelfs van een klewang, een koe voet en een luchtdrukpistool om bomen te veroveren. De politie heeft die wapens in beslag genomen. Er zijn nergens klappen gevallen. De jacht vindt door de gehele stad plaats, maar het drukst is het in het centrum en bij de Van Hogen- dorplaan. „Van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds zijn er vier tot zes agenten continu mee be zig", aldus een politiewoordvoerder. Het regende bij de politie klachten over het afsteken van vuurwerk. Ook dat werd op verschillende plaatsen in beslag ge nomen. Ook in Schiedam was het gisteravond hier en daar weer wat onrustig, doordat groepen jongeren massaal kerstbomen inzamelden. Door het inzetten van veel politiepersoneel liep het echter niet, zoals in het kerstweekeinde, uit de hand. De politie zette zo nu en dan politiehonden in, als groepen jongeren al te rumoerig werden en weiger den zich te verspreiden. Dat gebeurde onder meer in Sehïedam-Zuid, waar de politiehonden met hun be geleiders rond twaalf uur een kijkje kwamen nemen. Voor de komst van de politiehonden had de politie onder meer via de politieradio al gewaarschuwd. Men had gemerkt, dat oproerkraaiers met scanners op zak door de stad trokken en zo precies wisten op welke plekken de politie zou verschijnen. Vanuit de meldkamer werd 'de heren' daarop laconiek mede gedeeld, dat er politiehonden 2ouden worden ingezet, als het niet op een andere manier zou kunnen. Vlaardingen Vlaardingen zou de 28ste boomplantdag op 28 maart volgend jaar kunnen aangrijpen om de Deltaweg, die op dit moment wordt gere construeerd, van beplanting te voorzien. De directeur ge meentewerken schrijft dit in een advies aan burgemeester en wethouders. Voor die be planting is door het Hoog heemraadschap al toestem ming verleend. „Het leek ons een leuk idee om daar, waar nog nooit bo men hebben gestaan, die be planting op boomfeestdag door kinderen te laten aanbren gen", zegt S. Davidse, hoofd van de plantsoenendienst. De vraag is alleen nog, of de re constructie op 28 maart wel ver genoeg gevorderd zal zijn om een redelijk aantal bomen te planten. Vlaardingen Bezoeker- tjes van Jeugdstad hebben gisteren 134 bejaarden blij gemaakt met een zelfge maakt bloexnstukje. Elke dag dat het vakantie-eve nement m de Lijnbaanhal draait wordt een bezoek gebracht aan een Vlaar- dings bejaardencentrum. Gisteren werd Vaartland in Holy aangedaan. De kinderen overhandig den hun creatieve kunst stukjes in gezelschap van leden van de plaatselijke Rotary-club, Deze organi satie heeft het geld be schikbaar gesteld voor de spullen om de bloemstuk- jes te kunnen maken. Ook bejaarden in de Meerpaal, Biliton, Drieènhuysen, Uitzicht en de Wetering Tevredenheid over 30 kilometer-zones kunnen bloemstukje tegemoet zien Vlaardingen De afdeling verkeer op de gemeen tesecretarie is zeer tevreden met het besluit van staatssecretaris Scberpenhuizen, dat de gemeenten met Ingang van het volgend jaar zones mogen aan wijzen waar het verkeer niet harder dan dertig ki lometer per uur mag rijden. Daarmee wordt het knelpunt, dat op elke hoek van de straat een bord neergezet zou moeten worden, opgelost. Dat is met dergelijke zones niet meer noodzakelijk. Een bloemetje voor een bejaarde, met de beste wensen voor het nieuwe jaar, Maassluis De keurings dienst van waren in het West- land heeft het afgelopen jaar in Maassluis 80 monsters van voedingswaren genomen, die niet in orde waren. In totaal waren in die gemeente 421 monsters onderzocht. Ook in Maasland werden voedingswa ren aangetroffen, die niet aan de eisen van de keuringsdienst voldeden. Hier bleken 22 van de 167 steekproeven een afwij kend resultaat te geven. In het gehele werkgebied van de keuringsdienst werden dit jaar 4300 monsters genomen. Daarvan bleken er 300 niet in orde te zijn. Proeessen-verbaal werden on der meer gegeven voor te licht brood, voor onvolledig aange duide grondstof en voor ver koop van produkten voor sui kerzieken en natriumarme dieten, zonder dat die etens waren voor dat doeL waren toegelaten. Ondanks het ver bod op het gebruik daarvan werd enkele malen zwavelig zuur aangetroffen in vlees, ge malen vlees en vleeswaren. Vlaardingen/Schiedam Zowel Vlaardingen als Schiedam krijgen geld uit een saneringspotje van Rijnmond om een bedrijf dat in een woonomgeving overlast veroorzaakt, naar een industrieterrein te verplaatsen. Rijnmond trekt daarvoor per ge meente ongeveer 250.000 gulden uit. Van de ge meentebesturen wordt verlangd medio januari kenbaar te maken welk bedrijf daarvoor in aan merking komt Hun ad vies-is bindend. Een op zich prettige medede ling, die bij beide gemeenten evenwel de nodige vraagte kens heeft opgeroepen. In Schiedam is zelfs tot en met de afdeling economische aangele genheden niets van deze Rijn- mond-geste bekend. „We heb ben uit de krant moeten ver nemen dat Rijnmond met dat geld over de brug komt", is het enige dat voorlichter Bas van Bochove over de materie weet. Die onwetendheid heeft onder meer tot gevolg dat het erg moeilijk wordt om op het gewenste tijdstip met een kan didaat op de proppen te ko men. In Vlaardingen is vaag bekend dat er een saneringspotje be- Schiedam Naar het voorbeeld van de Maas- sluisse stookkostenclub zal de bewonersvereni ging Schïedam-Zuid een onderzoek houden naar de mogelijkheden om op de stookkosten te besparen. Na afloop van het onderzoek wil de bewoners- vereniging een aantal tips op een rijtje zetten, dat de bewoners van de Gorzen moet helpen bij het bezuinigen op de energierekening. Aan het onderzoek wordt meegewerkt door tién gezinnen die in gelijksoortige huizen wo nen. Door de stookgewoonten en de rekeningen van de ONS met elkaar ie vergelijken, wil de- bewonersvereniging achter de goedkoopste ma nier komen om het in huis toch behaaglijk warm te stoken. In Maasluis heeft het onderzoek uitgewezen dat door bewuster te stoken tien tot twintig procent kan worden bespaard op de energierekening. Na afloop van het onderzoek is het de bedoe ling olp een grote energiebesparingscampagne te voeren in heel Schiedam-Zuid. staat. Met verschillende bedrij ven zijn orienterende gesprek ken gevoerd over een even tuele verhuizing, maar die zijn nog lang niet afgerond. Ook in Vlaardingen wordt het moei lijk al op zo'n korte termijn de naam van een bedrijf te noe men dat voor verplaatsing in aanmerking komt. De Rijnmond-regeling voorziet erin dat vooral bedrijven die in een woonomgeving met ia- waai, stof, ontploffingsgevaar en verkeersoverlast hinder veroorzaken kunnen worden verplaatst. De saneringsrege ling milieuhmderhjke bedrij ven is speciaal bedoeld voor de wat kleinere ondernemingen. De bedoeling ervan ts het leef klimaat in een aantal woon wijken te verbeteren. In de meeste gevallen zal op de leeg komende plaats woningbouw kunnen worden gepleegd, is de vaste overtuiging van Rijn mond. Behalve Vlaardingen en Schiedam krijgen ook Rotter dam, Spijkenisse en Ridder kerk geld uit het .potje waarin in totaal twee mtljoen gulden zit. Vlaardingen Als mocht blijken dat de Vlaardingse winkeliers aanzienlijke schade hebben ondervonden van de novcmber-stakingen bij het openbaar vervoer, dan moet die op de veroorza kers worden verhaald. Dat zegt het bestuur van de Or ganisatie van Vlaardingse Ondernemers. Daarom moet worden geïnventariseerd in welke mate de middenstand is gedupeerd. In het informatieblad van de OVO worden de leden op geroepen inzicht te verschaf fen in hun schadepost. In het artikeltje wordt het openbaar vervoer verweten Vlaardingen heeft in het ver leden een erg actieve rol ge speeld in het streven, om voor bepaalde woongebieden een maximum grens van 30 kilo meter per uur te mogen instel len. Het gemeentebestuur bood het ministerie zelfs aan, Vlaar dingen als experimenteer-ge bied te laten fungeren. Uitein delijk werd van dat aanbod geen gebruik gemaakt, want tot ieders verrassing werd in het vooijaar van 1983 plotse ling bekendgemaakt, dat het instellen van die lage maxi mum snelheid zou worden toe gestaan. Alleen over het in stellen van zones was toen nog geen beslissing genomen. Nog geen idee Gemeentewerken heeft op dit moment nog geen idee, op welke plekken in de stad een dergelijke zone kan worden ingesteld. De dienst heeft nog geen lijst klaarliggen van buurten, waar een dergelijke maatregel op zijn plaats zou zijn. Een woordvoerder van de misbruik fe hebben gemaakt van de afhankelijkheid van grote groepen mensen van bus en trein. Dat de midden stand als buitenstaander op die manier bij het conflict met de overheid is betrok ken, is voor het OVO een moeilijk te verteren zaak. afdeling verkeer van gemeen tewerken: „De gebieden die er het meest voor m aanmerking zouden komen zijn doorgaans al voorzien van allerlei fysieke maatregelen zoals bloembak ken, asverleggmgen en zo. Vele jaren Dan is het niet meer zo nodig om ook nog een lage snel- heidsgrens in te stellen." Ge meentewerken wacht op dit moment verzoeken van het college van B en W af. Als vanuit het bestuur opdracht wordt gegeven, aan het maken van zones te gaan werken, dan gaat gemeentewerken daar ogenblikkelijk mee aan de slag. „We wachten dat nog even af." PvdA-raadshd Wun Kwakkel- stein, die zich in het verleden regelmatig heeft uitgesproken als een groot voorstander van de lagere snelheid m woon buurten, is eveneens tevreden met de handreiking van het ministerie, al verwacht ook hij niet dat de maatregel al snel op grote schaal zal worden in gevoerd. „Je zult toch ook wat aan het profiel van do straten moeten doen. en dat kost geld. Ik denk dat je die maatregel dus alleen maar kum doorvoe ren als je toch ergens aan het herstraten bent. Eigenlijk zou die 30 kilometer-grens m alle woonbuurten moeten gelden, maar het zal heus nog vele ja ren duren voor dat overal is ingevoerd." BI ij is ook Kwakkelslem met het feit, dat bij het invoeren niet meer op elke straathoek een bord geplaatst moet wor den, zoals aanvankelijk wel de voorwaarde was. „Ik geloof dat één verkeersbord twee honderd gulden kost, dus tel uit je winst Dat red je nooit." Om te voorkomen dat de leegstaande huizen aan de tekstraat in Schiedam-Zuid in de kerstvakantie door kin deren worden gebruikt als speelobject is be gonnen met de sloop van de panden. De poli tie was bang dat er an ders mogelijk brandjes 2ouden worden gesticht. Buurtbewoners delen de angst van de politie, te meer daar de slooppan- den al enkele malen in brand hebben gestaan. Vlak naast de panden wordt elk jaar het oude- jaars-vreugdevuur van De Gorzen gesticht. De rij woningen moet ook verdwijnen voor de bouw van de nieuwe waterkering direct ach ter het terrein. Half ja nuari wordt daarvoor de eerste paal geslagen. Die werkzaamheden zul len aanzienlijke tijd in beslag nemen. Zodra dat karwei is ge klaard, wordt op de open plek nieuwbouw gepleegd. Het Schie- damse gemeentebe stuur weet nog niet wanneer gebouwd kan worden. Evenmin is be kend hoeveel huizen er kunnen verrijzen. Waterweg De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Bene den-Maas heeft gemerkt dut er onduidelijkheid en onzeker heid bestaat bij winkeliers en publiek over de uitverkoop De Karner laat weten, dat de Uitverkoopwet 1956 op de no minatie staat om te worden af geschaft In afwachting van de behandel mg van dit onder werp in het Parlement, wor den overtredingen niet meer vervolgd, ondanks dat de wet formeel nog van kracht is Bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar neemt de „kriebel" voor hei houden van de winteropruiming toe Om verwarring bij publiek en ondernemers te voorkomen, deelt de Kamer van Koophan del mee, dat de officiële uit verkoop loopt van donderdag 19 januari lot en met donder dag Q februari. De zogenaamde voorverkoop aan vaste klan ten begint al op donderdag 12 januari giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiuiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiji Schiedamse PvdA teleurgesteld in I eigen I kamerfractie Schiedam „Erg: teleur stellend." Dat is de reac tie van PvdA-raadslïd Lou van der Stel over de goedkeuring die de Twee de Kamer hechtte aan het regeringbesluit om Wilton-Fijenoord geen exportvergunning te ver lenen voor een tweede se rie onderzeeërs voor Tai wan. Samen met enkele Schiedamse partijgeno ten was Van der Stel en kele uren voor het ka merdebat nog op het Bin nenhof om het belang van de vergunning bij de eigen kamerfractie te be pleiten, zowel voor Wil ton als voor Schiedam. De Schiedamse delegatie benadrukte de hoge werk loosheid, waar Schiedam nu al mee kampt, en de rampzalige financiële ge volgen voor de stad door een afslanking of zelfs slui ting van Wilton. Door het wegvallen van de levering van energie en water aan de werf, een derving in be lastingsinkomsten en een toename van de sociale uit keringen zullen de lasten voor Schiedam met vijf miljoen gulden per .jaar toenemen, zo maakte loco burgemeester Seheeres on langs bekend. Ook vroeg delegatieleider Van der Stel zijn Haagse partijgenoten naar Schie dam te komen. „Ik heb te gen ze gezegd: komen jullie maar naar Schiedam om de werknemers van Wilton te, vertellen waarom dit be sluit is genomen, want wij krijgen de regenbul op ons hoofd. Daar waren ze het mee eens. Van der Stel zegt eerst nog de verdere ontwikkelingen rond Wilton te zullen af wachten alvorens hij de kamerleden aan hun belof te zal herinneren om naar Schiedam ie komen. „Het heeft weinig zin om Den Uyl hier naar toe te halen als er nog niets definitief is." Het raadslid ziet verder weinig mogelijkheden om werkgelegenheid bij Wil ton te behouden. „Wat dat betreft zie ik geen enkel lichtpuntje." ai»mimimiI"""""""""mumiiiuitmiiiiuinnruimiiiiiimrimn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1