Subsidie voor zestien woningen Schiedam-Zuid Vlaardingen mikt noodgedwongen op renovatie I i CDA Vlaardingen gaat interne discussie aan VLAARBINGS DAGB1AD SCH1EDAMSCÜE COURANT NIEUWE WAÏERWEG COURANT Wim van der Velden neemt afscheid Schiedam en Maassluis hebben vrede met beperkte bouwstroom FORS vindt gewillig oor bij Schiedam Muur van bank te stevig voor inbrekers Schiedam treft voorbereidingen voor wijkgebouw Socuprogramma ter inzage V' Zandbakken verdwijnen Dieven komen door het raam Over uitgangspunten en werkloosheid Ook Vlootman weg bij Schieland Lub Hafkamp opent ten toonstelling SISO is dik tevreden met verhuizing □WATERWEG WOENSDAG 4 IANUAEI 19S4 Schiedam De Schiedamse woningbouw vereniging Eendracht bouwt momenteel aan de Hoofdstraat in Schiedam-Zuid zestien wo ningen. Deze vdrmen het begin van de stads vernieuwing in Zuid. De woningen worden gebouwd in vièr woonlagen van elk vier on derkomens. Dej gemeente Schiedam gaat, om de financiële gaten in de exploitatie op te vullen, bij de rijksoverheid een bijdrage aan vragen. L De bouw van 'ide woningen kost 1.958,106 gulden, wat neerkomt op een bedrag van 122.381 gulden per woning. Als het complex woninkjes is gebouwd is een gat in de bebou wing langs deze toegangsweg tot de Gorzen weer zijn opgevuld. Hét gaat om vijftien vierkamerwoningen en een tweekamerwo ning. De huurprijs van de huizen bedraagt gemid deld 444 gulden. De exacte huurprijs wordt pas later vastgesteld als duidelijk is hoe groot het geleden renteverlies is, de risico verreke ning en de prijsstijgingen. Aan de bouw wordt deelgenomen door schoolverlaters, bouwvakkers in spé, die bij de bouw onder leiding van doorknede colle ga's werkervaring opdoen. Daardoor zouden 2ij op de arbeidsmarkt een betere kans op werk maken. Schiedam De muur tussen een ijzerwarenwinkel en de Rabobank bleek in de nacht van maandag op dinsdag te stevig voor inbrekers die een kraak wilden zetten. De dieven waren de ijzerwin kel via de achterkant binnen, gegaan en probeerden met het daar aanwezige gereedschap de muur tussen winkel en bank te forceren. Die ver sterkte muur wilde echter niet van wijken weten. De poging werd gestaakt en de daders vertrokken. Ze namen wel het gereedschap mee, dat zij bij hun poging gebruikten. «uwminiminmummi Hel Vlaardingse GPV-raadslid Wim van der Velden heeft zijn halve raadsperiode van twee'jaar er op zitten. Na de ge meenteraadsvergadering van februari stopt Van der Velden met zijn werkzaamheden, om plaats te maken voor de RPF'er C.A. de Jonge. Al sinds een aantal jaren hebben de drie christelijke partijen SGP, GPV en RPF de afspraak, dat binnen de gezamenlijke fractie in de gemeenteraad de leden van de GPV en de RPF elkaar afwisselen. De SGP, de grootste van de drie partijen, heeft een permanente zetel in de fractie. De Jonge zal worden geïnstalleerd in de raadsvergadering van 29 februari. De bedoeling is dat hij ook alle commissies, die Van der Velden tot nu toe deed, zal overnemen. Tegelijkertijd met de wisseling van de wacht zal ook de naam van de fractie veranderen. Onderdeel van de afspraak is ook, dat in de fractienaam naast de SGP de partij genoemd wordt, die op dat moment niet in de fractie zitting heeft. In de eerste jaren ging het daarom over de SGP/RPF-fractïe: vanaf eind februari heet de fractie weer SGP/GPV-fractie. iiiiiiiiiinniiiitiiiiiiiiitiiuiiitiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiEiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiniiiiiiHiiiiiiiiiiatiiiiiiiKiiiitMiitituiiiiiiitiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii Schiedam Binnenkort kan op de hoek Aleidastraat/Van Avennestraat in Schiedam worden begonnen met de rea lisering van een wijkgebouw. Voor het zo ver is moet eerst het terrein bouwrijp - worden gemaakt. De gemeente, zal hiervoor ruim een ton moeten uittrekken. De daar aanwezige verhardingen en groen- en speel voorzieningen zulten moeten verdwijnen. Uiteindelijk hoeft de gemeente zelf niet diep in de buidfel te tasten voor de grondwerk zaamheden. De kosten zullen in het kader van de stadsver nieuwing door het rijk worden gedragen. Maassluis In het Informa tiecentrum van de hal van het 'Maassluisse stadhuis ligt tot eind van deze maand het ont werp van het sociaal-cultureel ""-programma voor dit jaar ter inzage. Dit ontwerp-prograrn- ma is inmiddels door het colle ge van B én W vastgesteld. Wie tegenonderdelen ervan bezwaren/heeft kan die alsnog kenbaar maken. De gemeente raad stelt het programma op 31 januari vast. Het ontwerp-programma is ook in de gemeentebibliotheek aan de Uiverlaan in te zien. Vlaardingen Binnen enkele dagen zullen de zandbakken, die nu nog te vinden zijn in de gemeenschappelijke tuin tus sen de Boterbloemstraat en de Dotterbloemstraat, door de plantsoenendienst worden af gegraven en betegeld. Dat ge beurt op verzoek van enkele omwonenden, die enige tijd geleden lieten weten de zand bakken. die nauwelijks meer gebruikt werden, maar erg le lijk te vinden. Een onderzoek je van de plantsoenendienst in de wijk heeft uitgewezen, dat vrijwel niemand er bezwaar tegen heeft als de bakken wor den verwijderd. De zandbakken werden een jaar of tien geleden aangelegd toen de wijk werd gerecon strueerd. In de beginperiode werden ze regelmatig ge bruikt. Ook elders in de stad zijn de afgelopen jaren al wat zand bakken verdwenen, omdat ze nauwelijks meer gebruikt wer den. Schiedam Inbrekers hebben .in oe afgelopen nacht een ruit van een benzinestation aan de Lange Nieuwstraat in Schie dam ingegooid en zijn er van- ,door gegaan met een krik en l wat andere spulletjes die bij autopech van pas kunnen ko- men. De goederen hebben sa- men een waarde van rond de driehonderd gulden. ''"v-Bij" een benzinestation aan de IjjHorvalhweg werd voor een- hzelfde bedrag gestolen aan ."riekjes sigaretten. Ook daar vernielden de inbrekers een -rtüt om binnen te komen. Uit huizen aan de Van der Düïïn van Maasdamstraat en de"RibesIaan werden sieraden enjfgeld gestolen. Ook hier sneuvelden ruiten. Bij een huis aari'.dè de Laan van Spierings- hoekpeden dieven een ver- geefsë'loging om in te breken. Het ;raam bleek muurvast te W-Mi ffh' .yf Vlaardingen De plaatselijke afdeling van het CDA is van plan, intensief mee te doen aan de discussie die momen teel landelijk in de partij wordt gevoerd over enkele wezenlijke vraagstukken. Het partijbestuur heeft enkele werkgroepen aan het werk ge zet. die uiteindelijk met twee rapporten zijn gekomen; een rapport over de principiële uitgangspunten van het CDA en een nota over actuele vraagstukken als werkloos heid en de vrede- en veilig heidspolitiek. Die nota's wor den in Vlaardingen in twee bijeenkomsten van commen taar voorzien. De discussie kan met name in deze gemeente zeer interessant zijn, omdat in Vlaardingen binnen het CDA een dutdelij- xe cnristen-radicale stroming aanwezig is, die al meermalen onvrede met het landelijke be leid heeft geuit. De bekendste exponenten van die stroming zijn de huidige CDA-wethou der Jelle Wijnstok, die onlangs in deze krant nog duidelijk heeft laten weten ernstig te leurgesteld te zijn in het Ct)A, en Albert Kalden, tot voor kort afdelingsvoorzitter en on langs opgestapt vanwege die zelfde onvrede. Met name zaken als het kern- wapenbeleid en het steeds meer vervagen van de princi piële uitgangspunten van het CDA zijn voor deze, maar ook voor diverse andere Viaar- .dingse CDA-leden aanleiding voor grote kritiek. Die kritiek is overigens niet nieuw. Enke le jaren geleden ontstond mede vanuit Vlaardingen de EVP als christen-radicale af splitsing. Ook in die periode stapten diverse Vlaardingeis uit het CDA. Het is daarom niet onmogelijk, dat de twee discussiebijeen- komsien die het afdelingsbe stuur op touw heeft gezet ze ker in deze gemeente een pit tig karakter zullen hebben. De voorzitter van de werkgroep communicatie van de CDA-af- deling. Jan Hoogerwerf, zal de bijeenkomsten leiden. Op 11 januari wordt gediscus sieerd over h,et rapport 'Appèl en weerklank', over de princi piële uitgangspunten van het CDA. Op 8 februari zullende actuele politieke kwesties aan de orde komen. Beide bijeen komsten worden gehouden in De Lijndraaier en beginnen telkens om 20 uur. Schiedam!Ka algemeen di recteur Sonneveld verlaat dit jaar ook', medisch-direeteur Vlootman het Schieland-zie- kenhuïs in! Schiedam. De heer Vlootman krijgt raet ingang van 1 juli dezelfde functie in het Elïsatbethgasthuis in Lei derdorp. Sonneveld vertrekt twee maanden eerder. De 'leegloop' van het manage ment in Schi eland komt juist nu erg ongelegen. Schieland heeft zojuist een tijdro^nde integratie van de verschillen de dicïplines in de twee vesti gingen aan de Stadhouders laan en de BK-laan afgerond. De voorbereidingen voor het opgaan in één gebouw zijr ^hu al in volle gang. Met het oog op die ontwikkeling, die rond 1994 moet uitmonden in één groot Schiedams ziekenhuis, moet voortdurend overleg worden gevoerd met Den Haag. Het wegvallen van ervaring hoeft evenwel geen problemen op te leveren. Uit het recente verleden weet Schieland dat het de heer Sonneveld destijds nauwelijks moeite kostte om ingewerkt te raken. Wethouder Hafkamp opent de tentoonstelling. Schiedam Het Plaatse lijk Overleg Revalidatie (PORS), een overkoepe lend orgaan voor alle be langenverenigingen van patiënten in Schiedam, kan bij burgemeester en wethouders altijd een ge willig oor vinden. Dat zei wethouder Lub Hafkamp bij de opening van de ten toonstelling in het Schie- landziekenhuis, waarin de gehandicapte centraal staat. Bij het PORS in Schiedam zijn nu negen verenigingen aangesloten. Hafkamp was lovend over het initiatief. De expositie, die bestaat uit tien grote panelen vol infor matie over gehandicapten, is samengesteld door de Pro vinciale Revalidatie Stich ting in Den Haag, Het PORS gaat maandelijks vergaderen en als eerste een knelpunten nota samenstellen. Een van de meest opvallende knelpunten werd bij de ope ning gedemonsteerd door de heer Rodenberg, een rol- stoelpatiént, die aangaf hoe moeilijk het voor rolstoelpa- tienten is om een deur te openen in het Schielandzie- kenhuis. Reden om de expositie naar Schiedam te halen was de of ficiële start van het PORS en hei ROR, het Regionaal Overleg Revalidatie Nieuwe Waterweg-Noord. In het ROR zijn de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis vertegenwoordigd. In de Aangesloten gemeenten zijn plaatselijke overleggroe pen in het leven geroepen of wordt aan de oprichting ge werkt. Vorig jaar zijn de eer ste besprekingen over het oprichten van het ROR be gonnen. Volgens gesprekslei der J.J. van Ewijk is het niet ondenkbaar dat in de naaste toekomst ook Hoek van Hol land zich aansluit bij het ROR. Volgens Van Ewijk moet het ROR een waardig gespreks partner worden voor de overheden en zorg dragen voor een betere voorlichting. Vandaar ook, dat bij de ten toonstelling veel foldermate riaal aanwezig is van de aan gesloten verenigingen. De tentoonstelling blijft tot het einde van de maand in het Schielandziekenhuis. Waarschijnlijk is "de expositie later dit jaar nog een keer te zien in Schiedam. Waterweg-Noord Gegeven de inmiddels bekende beperkingen zijn de gemeentebesturen van Schiedam en Maassluis niet ontevreden over het aantal wonin gen dat dit jaar gebouwd mag worden. De Schiedam se portefeuillehouder Cor van Tilborg en zijn Maas sluisse collega Mees Duimelaar zijn zelfs bereid het veel geplaagde Rijnmond een voorzichtig schouder klopje te geven voor de verdeelsleutel die is gehan teerd. Chef Ouwens van de Vlaardingse afdeling stadsontwikkeling verdoezelt zijn teleurstelling met de constatering dat de 300 van dit jaar minder is dan mocht worden gebouwd. mijn hart vast", verwoordt nij zijn aanvankelijke somberte. „Nu ben ik blij dat we toch ons deel hebben gekregen." m Vlaardingen heeft nu alle hoop gevestigd op het nog toe te wijzen re novatie-contingent. „Je krijgt tenslotte steeds meer een verschuiving van nieuwbouw naar re novatie. We verwachten daarvan wel een een flinke pluk te krijgen", aldus een hoopvol ge stemde Ouwens. „Je moet bestuurlijk reeel zijn. Rijnmond had de ondankbare taak de armoede eerlijk te ver delen. Daarin is zij aardig ge slaagd", aldus Van Tilborg, die er gelijk op laat volgen dat het aantal van 425 huizen dat in Schiedam mag verrijzen be duidend minder is dan waar om hij had gevraagd. Zijn hoogste prioriteit, de verwe zenlijking van de eerste fase van de Stationsstraat, lijkt evenwel gehonoreerd te kun nen worden. „We zullen de trucendoos moeten opentrek ken, maar ik geloof dat dat project dit jaar kans van sla gen heeft. Lukt het toch niet dan zullen we gaten moeten gaan vullen." Naast de circa 60 huizen die daar voorlopig moeten verrij zen zal zeker ook de 93 wonin gen omvattende eerste fase naast het GTB-terrein kunnen worden aangepakt. Samen met Rijnmond is hij be duidend somberder voor de bouwstroom in de komende ja ren. De Rijnmond-kwalifica tie, als zou de staatssecretaris met name Vlaardingen en Schiedam de komende jaren met een 'ridicuul laag niveau' willen afschepen, onderschrijft Van Tilborg, „We hebben de staatssecretaris herhaaldelijk gezegd dat hij absoluut ver keerd inschat welke mogelijk heden er in Schiedam liggen. We blijven hopen dat hij uit eindelijk toch overstag gaat." Dieptepunt Zoals het nu ligt zullen de bouwactiviteiten in Schiedam de komende jaren volledig in zakken tot een absoluut diep tepunt in 1987 van acht te rea liseren woningen. Vlaardingen kan dan nog op een toewijzing van zeven rekenen. De noodzakelijk geworden stu die om ook in Schiedam bui ten elke vorm van rijkssteun om huizen te bouwen, wordt door Van Tilborg onverkort voortgezet. Ook wanneer dat lukt, zoals dit jaar de bedoe ling is voor het Spinhuispad, zijn de problemen nog niet uit de wereld. „Het gevaar van die aanpak is dat Rijnmond daarmee bij de toewijzing re kening gaat houden. Daarvoor moeten we waakzaam zijn. Het zou erg triest zijn als dergelij ke ideéen postvatten." Duimelaar wordt eveneens heen en weer geslingerd tus sen blijdschap en pessimisme. „Toen ik in december hoorde dat in heel Rijnmond in totaal maar zo'n 7500 huizen moch ten worden gebouwd, hield ik Op de plank Aansluitend volgt een bij na identiek relaas als dat van Van Tilborg. Ook voor Maassluis geldt dat redelijk uitgewerkte plannen op de plank moeten blijven liggen. Het plan Hoog straat, dat voorziet in 27 wo ningen. zal zeker niet worden opgepakt. Of de afbouw van de Wesilandseweg, waarvoor Duimelaar 11 woningen in gé- dachten had, kan worden ge realiseerd is uiterst twijfelach tig. Zeker is dat Verto-II in de molen gaat „Maar niet met de snelheid die wij hadden ge hoopt. Nu gaat het zeker twee- jaren duren voordal dat pro ject klaar is." Om de steeds groter wordende woningnood het hoofd te kun nen bieden wordt in Maassluis bekeken of de verhuur van vrije- sectorwoningen tot de mogelijkheden behoort. In maart hoopt Duimelaar daar over een notitie aan de raad 'ie kunnen presenteren. „Ik heb er goede hoop op dat dal lukt", aldus de portefeuillehouder, die zich onder druk voelt staan omdat hij weinig alter natieven ziet om het tekort aan woningen weg te werken. Vlaardingen De gemeente kan het grote pand aan de Oosthavenkade, waar nu nog het Vlaardings centrum voor welzijnsplanning (VCW) en.de stichting instituut voor samen levingsopbouw (SISO) geves tigd zijn, verkopen. Het SISO krijgt een plaatsje in het schoolgebouw in de Westwijk waar tot voor kort de peuter speelzalen Harlekijn en Bibe- lebons zaten. Het VCW kreeg al eerder een plaatsje in het stadhuis toegewezen. In tegenstelling tot het VCW is het instituut voor samenle vingsopbouw niet ongelukkig met de verhuizing, die eind ja nuari plaats vindt. „Dat ge bouw ziet er goed uit", meent beroepskracht George Her ders. „We krijgen meer ruim te, daar zijn we dik tevreden mee," Met de verhuizing van het SISO komt het pand aan de Oosthavenkade leeg te staan. De gemeente kan het nu vol gens plan gaan verhuren of .verkopen. Verkoop heeft de f voorkeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1