Schiepop '84 drie dagen Amnesty strijdt voor gefolterde prof in Zuid-Korea lel he&le oor o I- HIAARDINGS DAGBLAD SCHKDAMSCRE COURANT NIEUWE WE BEG COURANT TROS filmt gevaarlijke overgang bij Kethel wmmm Tas met 27 mille vergeten Zilver voor rechercheur T e Kolste Jongerenwerkers denken aan buitenlandse groep Bewonersgroepkunststichtingen historische vereniging: André Hazes reikt Blitztrofee uit Politie redt hond uit brandend huis Schiedammer bekent serie inbraken Ballorig trio schiet graag Inbrekers actief in vier winkels MAANDAG 9 ÏANUAKI 1984 Schiedam Amnesty In ternational gaat zaterdag in Schiedam-Noord collecte ren voor de Zuidkoreaanse professor dr. Ahn Jae-goo, die in Seoul levenslang ge vangen is gezet en bet nu slecht maakt na zware fol teringen. Al drie jaar stuurt Amnesty-Sehiedam brieven naar de regering van Zuid-Korea om de professor vrij te krijger». Maar er kwam nog geen enkele reactie van rege ringszijde. Zijn vrouw en drie kinderen krijgen geen geld meer uit de voormalige baan, die deze pleiter voor vrije meningsui ting had. Zelf is Ahn Jae- goo ernstig ziek. Hij lijdt aan bloedziekte, slaapt in een onverwarmde cel en krijgt geen medische bijstand. Na gefolterd te zijn heeft hij ook last van zijn rug en nieren. Amnesty wil zaterdag in het winkelcentrum Hof van Spaland geld inzamelen om telkens honderd gulden per maand over te maken voor medicijnen, zodat de lasten van het gezin kunnen wor den ontlast. De Sehiedamse adoptiegroèp van Amnesty voert ook actie voor de vrijlating van de Joegoslavische pater L. Prcela, die politiek gevange ne werd nadat hij zich in preken in zijn woonplaats Split kritisch had uitgelaten over zijn regering. In het verslag, dat Amnesty-Schie- dam maakte over de activi teiten van juli 1982 tot de cember 1983, spreekt men van „een triest feit" dat Am nesty bergen werk te verzet ten heeft. In Schiedam ver leenden onder anderen kunstenaars, juristen en ker ken steun aan acties van Amnesty. Vlaardingen Rechercheur Herman te Kolste van de Vlaardingse gemeentepolitie heeft vrijdagmiddag uit handen van burge meester Fred van Lier de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, gekregen. Rechercheur te Kolste, die sinds 1946 bij de po litie in Vlaardingen werkt, gaat in maart met pensioen. Hij begon in 1946 als aspirant, werd twee jaar later agent en eind 1955 hoofdagent. Later werkte hij bij de surveillance, de afde ling verkeerszaken en de recherche. Van april tot en met augustus 1945 svas hij vrijwilliger bij de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten en was korte tijd soldaat bij de Gezagstroepen. Te Kolste werd getypeerd als een plichtsge trouw en vakbekwaam medewerker, die zijn werk met veel inzet bekleed. Sinds 1955 is hij lid van de Vlaardingse Politiesport- en ont spanningsvereniging, Te Kolste werd twee jaar geleden voorzitter. Ook helpt hij al jaren mee aan het organiseren van de avondvierdaagse. De onderscheiding is uitgereikt; links burgemeester Van Lier, naast hem mevrouw Te Kolste en de scheidende rechercheur. Medewerkers van de Tros hebben gisteren bij de onbewaakte spoorwegovergang naar de Kandelaarweg, op de grens van Rotterdam en Schiedam, opnamen gemaakt voor het consumentenprogramma 'Kieskeurig'. Schiedammer Aad Verspeek, woordvoerder van een aantal verontruste buurtbewoners, werd geïnterviewd. De bewoners willen dat de overweg wordt beveiligd met automatische halve overgangsbomen, zógertaamae anoos'. Uit tellingen van de bewoners is gebleken dat er in een tijdsbestek van twaalf uur 242 treinen de onbewaakte overweg passeren. Een ongeluk, twee jaar geleden, was voor de bewoners aanleiding zich te organiseren. De bewoners hebben inmiddels via het Rotterdamse gemeentebestuur de toezegging gekregen dat de 'ahobs' in 1985 worden geplaatst. De in Schiedam gemaakte opnamen worden volgende week vrijdag uitgezonden via Nederland 2. 'Kieskeurig' begint om vijf voor acht. Schiedam Het popfestival Schiepop '84 gaat dit jaar waarschijnlijk drie dagen duren. Dat is een dag' langer dan vorig jaar. De jongerenwerkers van Schiedam, die ook vorig jaar eind april een popfes tival organiseerden, willen de opzet van het gebeu- ren ;gelijk houden aan dat van vorig jaar. Schiepop '83 trok rond de drieduizend bezoekers. Dit jaar kan -de organisatie zich vol gens jongerenwerkers Frans Ekel; en Nico Curfs bedienen van de adviezen van een van de vroegere organisatoren var» bet Finkpopfestival in Geleen. Schiepop duurt een dag lan ger, omdat koninginnedag dit jaar pp maandag valt. „Het ei- genlijke festival wordt vrijdag en zaterdag gehouden", ver klaart Frans Ekel, „maar het is hoogst onwaarschijnlijk dat de tent, die ook dit jaar weer wordt gehuurd, op zondag óf koninginnedag al wordt weg gehaald. Daarom leek het ons beter het festival over het weekeinde te tillen. De tent een dag leeg laten staan is ook zonde." Voorlopig gaan de jongeren- iyerkers er van uit dat er drie topbands moeten worden ge contracteerd en vier of vijf plaatselijke. Volgens Nico Curfs wordt er geprobeerd een buitenlandse groep naar Schie dam te laten komen. „Het hangt allemaal een beetje af f-van de groepen, die dan door ïfèderland reizen", zegt hij. Video Zeker is dat evenals het vorige jaar Schiepop op video wordt .Vastgelegd. „Omdat het podi- S® dit jaar waarschijnlijk la ffer wordt, denken we erover de opgenomen beelden in de tent op een scherm te projecte ren", aldus Frans Ekei. Vorig jaar werd het festival gehouden op het terrein aan het Spinhuispad tegenover café de Goudsbloem. De jonge renwerkers willen het festival dit jaar echter weer op het ter rein achter het station Rotter- dam-West/Schiedam houden. Dat is de plaats waar het festi val drie jaar geleder voor het eerst werd gehouden. „Als het terrein niet beschikbaar mocht zijn. dan moeten we uitwijken. We denken aan het Gustoter- rein. maar zijn ons er van be wust dat het veel geld gaat kosten om de hal op orde te krijgen", zegt Frans Ekel. Schiepop *83 mag dan uitein delijk zonder nadalig saldo zijn geëindigd, de twee jongeren werkers denken dat het dit jaar moeilijker wordt om de fi nanciering rond ter krijgen. „We gaan er van uit dat een aantal sponsors afhaakt. Aan verhoging van de entreeprij zen valt niet te ontkomen", zeggen ze. Vorig jaar moest een rijksdaalder worden neer geteld om de grote tent binnen te komen. Dit jaar wordt het waarschijnlijk vijf gulden. Ook wordt nog gepoogd om eefn omroeporganisatie te inte resseren voor Schiepop. „We zijn er alleen rijkelijk laat mee", vinden Nico en Frans. „Of dat lukt, moeten we nog maar afwachten." 'Stedebouw in Vlaardingen onzorgvuldig' Vlaardingen Twintig architecten, beeldend kunstenaars en architec tuurcritici gaan bekij ken of er voor de hoek van de Markt en de Maassluissedijlc in Vlaardingen niet een be ter plan mogelijk is dan het plan-Groeneveld voor 15 huizen, waarop de PvdA/CDA-coalitie begin oktober struikel de. Zij doen dat op verzoek van de bewonersgroep Centrum, de historische vereniging en de Vlaardingse kunststich ting. Die drie groepen willen de manier waarop bouwplan nen in Vlaardingen tot stand komen aan de kaak stellen. De initiatiefnemers noemen de 'onzorgvuldige' manier, waarop het plan voor de Markt tot stand is gekomen, typerend voor de planont wikkeling in Vlaardingen. Alleen economische en poli tieke motieven spelen een rol bij de stedebouw. Er is in de procedure geen plaats om te praten over mooi of lelijk. Te weinig wordt er volgens de organisatoren nagedacht over de vraag hoe nieuw bouw past in de bestaande omgeving. Ze verwachten daardoor ook onzorgvuldige plannen voor wat zij noe men, 'markante locaties' als Buizengat, de Oude Haven, het Landstraatkwartier en de zuidzijde van het Veer- plein. Van de deelnemers wordt De burgerij van Schie dam heeft zaterdag de ge legenheid gehad in de foy er van het Passagetheater het gemeentebestuur van de stad het allerbeste toe te wensen voor 1984. In tegenstelling tot vorig jaar vloeide de alcohol dit jaar weer rijkelijk op de nieuw jaarsreceptie. Dit jaar heeft de gemeente Maassluis het initiatief van Schiedam overgenomen en vergastte de bezoekers van de receptie uitsluitend op frisdranken en vruch tensap. In informele sfeer, zonder toespraken en on der de tonen van de mu ziek van organist Arjo de Koning werden handen ge schud, de glazen geheven of over politieke zaken ge babbeld. Van die gelegen heid hebben overigens niet veel bewoners gebruik ge maakt. De lange rij met wachtenden voor de leden van het college bleven ten minste uit. Drie keer moesten de aanwezigen de discussies en hartelijk heden staken, omdat op Mannenkoor Orpheus de trappen van de foyer plaatsnam en drie lederen het Koninklijk Schiedams ten gehore bracht. Maassluis Zanger André Hazes reikte vrijdagavond in de Put- tershoekse discotheek Alcazar de Blitztrofee 1983 uit aan enkele jongeren, die vorig jaar in of om de discotheek een bijzondere prestatie leverden. Yvonne Mies uit Maassluis kreeg van hem de Blitztrofee» omdat zij met zeven anderen in de nazomer van 1983 in Alcazar het Nederlands record discodansen op 40 uur stelde. Harvey Naarden uit Maassluis en Mustafa Satilmis uit Vlaardin gen kregen de trofee, omdat zij bet breakdansen populair had den gemaakt. gevraagd de betekenis van de plek aan de historische Markt van Vlaardingen te onderzoeken en te bekijken welke bebouwingsmogelijk heden er zijn. Het project zou de stedebouwkundlge en ar chitectonische inzichten in Vlaardingen een nieuwe im puls moeten geven. Meer aandacht voor andere dan economische en politieke motieven zou betere nieuw- bouwplannen opleveren. Er is financiële steun voor het project aangevraagd bij de culturele raad en bij landelij ke organisaties. In februari komt er een slot manifestatie, waarop de bij dragen van de architecten en beeldend kunstenaars wor den tentoongesteld. Die bij dragen worden beoordeeld door landelijk bekende critici van architectuur. De deelne mers krijgen geen geld voor het werk dat zij in het pro ject steken. De wethouders Ary Maarleveld (culturele aangelegenheden) en Bas Goudriaan (stadsontwikke ling) zijn gevraagd om aan wezig te zijn op de sJolmani festatie. Schiedam Twee politie mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een hond gered uit een brandend huis aan de Boterstraat in Schiedam. Het vuur werd rond één uur ontdekt door de bemanning van een politiewagen. Omdat er niemand thuis was, trapten de agenten de deur in en brachten het dier in veilig heid. De brandweer had het vuur binnen tien minuten on der controle. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt door een elektrici teitskabel, die door de warmte van een gaskachel oververhit was geraakt. De huiskamer van een woning aan de Louis Raemaekers- straat verandere in een rava ge, nadat de vitrage in brand was geraakt toen de bewoner een kaars aanstak. Van de vi trage sloeg het vuur over naar een houten wandje en de ste reo-installatie. Drie parkieten en een kanarie kwamen om door verstikking. Een brand in de Hargahof aan de Valeriusstraat kon weinig schade aanrichten, omdat een voorbijganger met blussen be gon nog voordat de brandweer arriveerde. Via een kapotte ruit ging de man naar binnen en bestreed het vuur met een brandblusser. De politie ver moedt brandstichting vanwege de ingeslagen ruit. De brandweer bluste zaterdag avond een kerstbomenbrand in de Huismanstraat. De poli tie had de hulp van de brand weer ingeroepen, omdat jonge ren het vuur midden op de rij baan hadden aangestoken. Schiedam Een onbekende is er in Schiedam vandoor ge- ga aan met een polstasjc met daarin 27.000 gulden, dat een bewoner van de Sommclsdijk- sestraat, in de nacht van vrij dag op zaterdag, op een muur tje bij zijn voordeur had laten staan. De Schiedammer zette het polstasjc even neer om de deur open te maken. Pas de volgen de morgen kwam hij er achter dal hij hel tasje met kostbare inhoud buiten had laten staan. Het geld hoorde toe aan de stichting 'Het andere boek', waar de man voor werkt. Schiedam De politie heelt een hele reeks inbraken bij een radiozaak in de Hof van Spaland opgelost na de aan houding van een 24-jartgc Schiedammer. De man bekende vier inbra ken bij de radiozaak, waarbij bij in totaal voor 50.000 gulden apparatuur buitmaakte. Hij ging telkens op dezelfde ma nier te werk. Eerst stal hij m de buurt een auto. waarna hij op inbrekerspad ging. Hij bracht ook vier maal een on gewenst bezoek aan een snoep fabriek in de De Hoop- straat. Daarbij kwam hij bin nen door niet een wagen een pui te rammen. Hij liep tegen de lamp, toen hij in een gestolen wagen werd aangehouden. Vlaardingen Drie Vlaardin gen» van 15, 16 en 19 jaar zijn op de bon geslingerd, omdat Zij vrijdagavond op de binnen plaats van buurthuis Oost aan de Oosterstraat mei een pistool hebben geschoten. Het trio verklaarde uit ballorigheid te hebben gehandeld, Zij schoten uitsluitend tn de lucht. Vlaardingen Uit de etala ge van een winkelpand aan de Hoogstraat is zondagnacht een grote hoeveelheid mes sen, waaronder stiletto's en dolken ontvreemd. De ruil werd vernield. De politie moest dit weekend vaak uitrukken voor diefstal len en inbraken. Uit een snackbar aan de Van Baerle- straat werd geld gestolen als mede twee televisiespelen, twee fruitautomaten en een sigarettenautomaat. Een café eigenaar aan de Westhaven ka de miste zaterdagmorgen een ijsemmer waarin ongeveer 1500 gulden zat. Bij V D werd een etalageruit vernield en een pantalon meegegrist. Ook in woningen waren in brekers actief. In de Antonie Heinsiusstraat werd een groot deel van de huisraad waaron der foto-apparatuur en een stereocassettedeck ontvreemd. Bewoners van een pand aari de Van de Spiegelstraat wer den bestolen van een videore corder, twee horloges en een gouden ring. Inbrekers hadden het verder voorzien op personenauto's die op de Zeemansstraat en £m- mastraat stonden geparkeerd Hun buit omvatte geld, auto- bescheiden en een radiocasset terecorder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1