'Oortjes' ten koste van onderhoud straten indercentra kriieen steun van commissie BENOEMING NIEUW VLAARDINGS COLLEGE OP 1 FEBRUARI VtAARDINBS HA6RU0 SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wethouder Goudriaan zit twee jaar op de centen Commissie: 'Vertrouwen in college geschaad' Eenling Ha fkamp ziet geen verschil van mening Commissies afgelast ABONNEE DRAAIT NIET VOOR STOPPEN TV 5 OP 'Welzijn' maant Hafkamp inspraak te verbeteren WOENSDAG U JANUAKI 1984 Vlaardingen De realise ring van op- en afritten op rijksweg 20 bij de Benelux- tunnel, de zogenaamde oor tjes, gaat ten koste van het onderhoud van straten. Wethouder Goudriaan heeft gedurende twee jaar een bedrag van 745.000 gul den opgepot, dat de ge meenteraad had bestemd voor het asfalteren van straten. Bovendien wil Goudriaan een subsidie van de provincie van 400.000 gulden, die is bestemd voor de reconstructie van de kruising Marathonwog/West- la ndse weg, aanwenden voor de oortjes. „Mijn enige moge lijkheid om die oren te realise ren was om twee jaar op die centen te 2itten"T zo hield Goudriaan de commissie voor verkeer en vervoer voor, die gisteravond werd overvallen met de werkwijze van de wet- houder. „Dat is dan mooi ten koste van pleintjes en straten in de stad gegaan", constateerde CDA- raadslid Vermeer. „We kun nen er gewoon wet meer on deruit. De wethouder plaatst ons voor een voldongen feit", aldus Nel Kester (D[66). Ambtenaar Roel Blom legde uit dat Vlaardingen, door vast te houden aan de mogelijkheid om te zijner tijd aan beide zij den van de rijksweg zowel op- als afritten te realiseren, een extra bedrag van 1,1 miljoen gulden op tafel moest leggen. De andere partijen in de oor tjeskwestie het ministerie en Schiedam hebben altijd op het standpunt gestaan dal een afrit aan de Vlaardingse kant en een oprit aan de Schiedamse zijde ruim vol doende zijn. Omdat er in de gemeentebe groting geen geld was gereser veerd voor deze dure variant, bedacht Goudriaan twee jaar geleden al de oplossing om het geld dat gemeentewerken in 1982 en 1983 volgens de ge meenteraad diende te besteden aan het asfalteren van wegen, cp te sparen. Niet eens Directeur Gerritze van ge meentewerken was het vol strekt niet met de wethouder eens en kreeg "enkele malen nul op het rekest toen hij toe stemming vroeg om het gere serveerde geld te gebruiken voor het asfalteren van stra ten. Zo wilde hij vorig jaar de Lepelaars!ngel, waarvan het wegdek in slechte staat ver- keen, asfalteren. In het tumult tijdens de commissievergade ring van gisteravond mompel de directeur Gerritze, dat er op een gegeven moment mis schien wel wegen afgesloten dienen te worden, omdat het slechte wegdek gevaar ople vert. Wethouder Goudriaan sprak over een verschil van benade ring tussen gemeentewerken en het college. Hij noemde de wens van Gerritze om de Le pelaarsingel te asfalteren rede lijk. De wethouder denkt er dit jaar toch geld voor te vin den. doordat herhaaldelijk is gebleken dat bij de aanbeste ding van wegwerken de be dragen onder de ramingen blijven. Floor Quasi en Mariëtte Hoogendijk-Van Holst Peltekaan worden de twee VVD-wethouders in de nieuwe coalitie. PvdA en VVD zij n het eens Vlaardingen In zeer scherpe bewoordingen heeft de commissie voor democratische planning in een brief, die vandaag bij het college van B en W is bezorgd, /haar afkeuring kenbaar/gemaakt over de huisvesting van haar bu reau, het Vlaardings Cen trum voor Welzijnsplan ning. Het college van B en W heeft eind vorig jaar nogmaals in korte bewoor dingen laten weten, niet te rug te zullen komen op de huisvesting van het VCW. Die huisvesting, achter de balie waar voorheen het bureau militaire zaken zat, wordt door de medewer kers hoogst ongelukkig en veel te rumoerig genoemd. Het VCW moest haar oor spronkelijke, zelfstandige huis vesting aan de Oosthavenkade verlaten, omdat huisvesting in het stadhuis een behoorlijk be drag per jaar 20u besparen. De toegewezen ruimte beviel hel VCW echter volstrekt niet, omdat die door zijn open .ka rakter met langslopende men sen veel te rumoerig zou zijn. De raadscommissie voor soci aal-culturele aangelegenheden was da» in haar december-ver- gadering met de VCW'ers eens. Het college antwoordde daarop met een zeer kort briefje, waarin werd medege deeld dat B en W niet op het standpunt was teruggekomen. Zeer boos De commissie voor de demo cratische planning was tijdens de laatste vergadering zeer boos over de opstelling van het college. Daarom is er vandaag een brief op poten aan het col lege aangeboden, waarin de commissie meeedeelt dat door de handelswijze het vertrou wen in het college is geschaad en dat men de opstelling van B en W 'bijzonder onredelijk* vindt. De commissie wü op korte termijn een gesprek met het college, waarbij ook de burgemeester aanwezig zou moeten zijn. Volgens chef-interne zaken M. Baas is het op dit moment niet mogelijk, een andere ruimte in het stadhuis aan te bieden. „Dat zou alleen kunnen met ingrijpende interne verschui vingen, en daar zitten we op dit moment niet op te wach ten. Wellicht dat er over een paar maanden ergens toch wat vrijkomt." Wethouder Hafkamp kon niet om dit bordje heen. Hij zat recht tegenover de 'kinderopvang'. In de zaal zaten vooral jonge vrouwen, die betrokken zijn bij de kinder dagverblijven Katja en Honki-Ponk, crèche Pinockio en de peuter speelzalen 2 3, Ukkeput, Wildebras, De Doele en Jeugdhaven Nieuwlanr. Schiedam Als enige stond wethouder Haf kamp gisteravond in de welzijnscommissie - op het standpunt, dat er voor de kindercentra in Schiedam geen aanvul lend krediet van 65.659 gulden moet worden verleend, voordat een beleidsnotitie hierover besproken is. Die notitie wordt in het voorjaar verwacht. Zijn -adviescommissie voor wolzijn vond echter una niem, dat er best een politie ke principe-uitspraak mag worden gedaan, die erop neerkomt dat de kindercen tra er niet op achteruit mo gen gaan. PvdA-raadslid Truus de Nijs ging, onder luid applaus van pen publie ke tribune vol peuter- en kleuterleidsters en -leiders, het verst: wat haar betreft mag er zonodig nog geld bij, ondanks de bezuinigingen alom. Het is een heet hangijzer, dat de gemoederen al enkele jaren Vlaardingen De vergade ring van de commissie voor de maatschappelijke dienstverle ning die voor morgenavond, 12 januari, gepland stond, gaat niet door. Er zijn niet voldoen de agendapunten. Ook de bijeenkomst van de commissie voor sociaal-cultu rele activiteiten, die gepland was voor maandag 16 januari, is om die reden afgelast. bezighoudt. In 1983 deed de welzijnscommissie bij herha ling de uitspraak, dat er aan de kinderopvang niet getornd mag worden. Dat geldt nu nog, wat de commissie betreft. Wet houder Luub Hafkamp stond gisteren alleen, toen hij pro beerde te verklaren waarom het tactisch gezien beter is nog even te wachten met de kre dietverlening. Het kan door de bezuinigingsnoodzaak wel eens een averechts effect krij gen, vreesde hij, en dreigend sprak hij tot de commissie: „Dan is bet risico voor u. En daar zal ik u dan ook mee con fronteren." Hafkamp haalde zich een hoongelach van het publiek op de hals, toen hij aan het eind van een ingewikkelde discus sie verklaarde "geen verschil van mening' te zien. Ook toen hij de hoop uitsprak wat twij fels weggenomen te hebben, klonk het vanuit de recreatie- zaal van het stadskantoor in koor: „Nee!" Truus de Nijs bevestigde die ontkenning. „U hebt aller minst mijn twijfels weggeno men. De enige conclusie kan toch zijn, dat als het benodigde aanvullende krediet er met komt. dat ten koste gaat van de kinderopvang?" En het verwijt, dat CPN- raadslid Ulferd Bruseker daar aan toevoegde, was: „U bent een wethouder voor welzijn, maar ais ik zie, wat u nu, door bij voorbaat geld in te leveren, aanricht, ga ik daaraan twijfe len." Het commentaar van de CDA- vrouwen Els Heliwig en Rita van Lambalgen was: „U komt voor ons niet onduidelijk over, hoor. Het is gewoon niet juist wat u zegt. U moet eens kijken hoeveel bergen werk er verzet worden in de kindercentra. Dan kunt u toch geen pas op de plaats maken?" Bart de Leede (PSP'PPR): ,.U overziet zelf de gevolgen niet. U hebt hel over ad hoe een mouw er aan passen... Laten wij nu dat geld voteren." Afwachten Hafkamp had echter bij aan vang van de discussie al ge zegd de kwestie in B en W be sproken te hebben. Dit PvdA/WD-college vindt, dat de beleidsnotitie moet worden afgewacht. Maar in de wel zijnscommissie vond de PvdA- veriegenwoordigster dat niet. VVD'er Gerard Verhulsdonk, partijgenrot van Hafkamp, zei niets. Kiki van de Par, een moeder die betrokken is bij het kin derdagverblijf Honki-Ponk, kwam met een betoog, waarin zij verband legde tussen eman cipatie en kindercentra. „Het een stimuleren en het ander korten, dat kan niet", was haar conclusie. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen De frac ties van PvdA en WD hebben eindelijk over eenstemming bereikt over het collegepro gramma. Het nieuwe college drie PvdA- en twee WD-wethouders zal in de eerstvolgen de vergadering van de gemeenteraad worden geïnstalleerd. Daarmee komt een einde aan een periode van ruim drie maanden, waarin Vlaar dingen is bestuurd door een demissionair college bestaande uit drie PvdA- en twee CDA-wethou- ders. De nieuwe wethouders voor de VVD, die op 1 februari zullen worden benoemd, zijn fractievoorzitter Mariette H oogend ijk en Floor Quast. Zij volgen de beide CDA- wethouders Cees Bot en Jelle Wijnstok op. De drie PvdA- -wethouders, Bas Goudriaan, Arij Maarleveld en IJsbrand van der Velden keren terug in het nieuwe college. Het PvdA/CDA-eollege kwam in de nacht van 5 op 6 oktober van het vorige jaar ten val door het omstreden bouwplan op de Markt/Maassluisedijk. Het plan voor vijftien huizen zou niet passen in de histori sche omgeving en bovendien waren fouten in de procedure gemaakt. Om het plan terug te draaien diende de CDA-fractie een motie in, maar B en W weigerden daaraan gehoor te geven en trokken de eonse quentie door op te stappen. Nadat het PvdA/CDA-eollegc was gevallen is aanvankelijk geprobeerd een afspiegelings college met PvdA, CDA en VVD te formeren Maar al snel bleek dat, vooral door de opstelling van de PvdA, onmo gelijk te zijn. Vervolgens zet ten PvdA en VVD dc onder handelingen achter gesloten deuren voort. Na enkele ge sprekken bereikten de partijen een principe-overeenstemming over de portefeuilleverdeling van hei nieuwe college, zonder nog bindende afspraken le maken over een gezamenlijk programma, aan de hand waarvan het college gaat ope reren. Vooral de verkeersparagraaf leverde problemen op. Maar ook daarover zijn PvdA en VVD het nu eens geworden. Een van de toezeggingen van de PvdA is om in tegenstelling met het verkeerscirculatie plan, waar de VVD indertijd felle kritiek op had, de Frede- rik Hendriklaan in Holy open te houden voor doorgaand au toverkeer. Schiedam De Schiedamse abonnees van de CAI hoeven ook in de toekomst geen auteurs rechten te betalen voor de doorgifte van signa len van het Franse station TV 5. De vrees daar voor is ongegrond. Loco-burgemeester Reinier Scheeres heeft maandagmiddag tegen raadslid Aad Wiegman gezegd, als antwoord op zijn vragen, dat Schie dam dit contractueel heeft bedongen. Morgen dient in Amsterdam het kort geding, dat de Buma tegen Kabel Televisie Amsterdam (KTA) heeft aangespannen. Als de rechter in het voordeel van de Buma be slist, moet de doorgifte worden gestaakt, öf moet auteursrechten worden betaald. Volgens Scheeres heeft de gemunte Schiedam bij de onderhandelingen over doorgifte In een con tract laten opnemen dat de doorgifte van de signalen in zo'n geval zonder verdere kosten kan worden gestaakt. Opbouwwerk botst met ambtenaren Schiedam De welzijns commissie verlangt van wet houder Hafkamp dat hij de bewonersorganisaties, die maandag voor niets naar het stadskantoor kwamen, een nieuwe kans geeft op in spraak in het opbouwwerk. Hij zal daar dan zelf bij moeten zijn. Eigenlijk voelt Hafkamp daar niets voor, maar onder druk van de commissie zal hij zich erover beraden. ..De indruk zou zijn gewekt, dat ik bewo nersverenigingen niet zie zit ten. Dat is niet waar. Ik had zelf drie andere vergaderin gen. Maar ik zal het er met mijn ambtenaren over hebben, die er bij waren. Ik zeg verder niks toe, zeker niet gezien de wijze waarop ik dit nu op mijn bordje heb gekregen", aldus de weihouder. Hafkamp werd verweten, dat hij ook al tweemaal de SSWO had laten 'barsten' dat is de stichting, die m de oude wij ken het opbouwwerk behar tigt. Zowel SSWO-voorzitter Jaap Nies waag als bestuurslid Arie Zwamborn gingen in har de bewoordingen tegen zowel Hafkamp als diens inspraak ambtenaar Jan Kemps te keer. Schorsing Zwamborn wees erop, dat Kemps zelf de vergadering had beëindigd en met de bewonersorganisaties. Boven dien gaat het om een schor sing, aldus Zwamborn. dus mogen wij aannemen dat er een vervolg komt. „En hope lijk is de wethouder daar dan wel bij." Waaf volgens Zwam born de schoen wringt is, dat het alternadef van de SSWO voor bezuinigingen op het op bouwwerk met op een behoor lijke manier ter sprake kon komen, omdat dc twee aanwe zige ambtenaren hier geen dis cussie over wilden aangaan. Zij waren slechts bereid de op merkingen aan de wethouder door te spelen. „Maar kijk nu eens", aldus Zwamborn gisteravond, „als je ziet hoe Kemps nu verwoordt wat er maandag gebeurd is, waarbij hij ons de schuld geeft van het mislukken van het overleg, hoe kunnen wij er dan vertrouwen m hebben dat onze opmerkingen goed bij de wethouder overkomen?" Vod Zwamborn sprak hier een dui delijk wantrouwen mee uit m de gemeentelijke afdeling CSJ, wat in de pauze onderstreept werd door SSWO-voorzitter Jaap Nieswaag. „Een ambte naar, die contact heeft met de werkvloer, had niet zo'n vod geproduceerd als die nota die zonder meer funest zal uitpak ken voor het opbouwwerk Een goede ambtenaar knijpt niet alleen, die werkt tweespo ng. Die gaat bijvoorbeeld ook naar Den Haag om daar wat los te peuteren." Het knaagt bovendien bij Nieswaag, dat de SSSN, de te genvoeter van de SSWO in Schiedam-Noord, al een half jaar allerlei informatie heeft gekregen over de CSJ-ptannen met het opbouwwerk, terwijl de SSWO er pas vorige maand mee 'overvallen' werd Hafkamp ontkent dat hij de SSWO twee keer voor mets liet komen. „Ik heb beide ke ren laten weten, dat onze af spraak niet door kon gaan. omdat er geen afrekening van de SSWO op tafel lag. En dat was een voorwaarde, dat zij die mee zouden nemen." Tegen dc SSWO voer hij uit, dat als de stichting met zulke kritiek komt, hij niets meer voelt voor verder contact Etage erbij Het alternatieve voorstel van de SSWO om op het opbouw werk in de oude wijken te be zuinigen komt neer op afsto ten van bepaalde werkzaam heden. Volgens Nieswaag valt hierbij te denken aan de bege leiding van bewoners en actie groepen bij de stadsvernieu wing en de renovatie in Schie dam-West. „Laat de gemeente dat dan zelf gaan doen. Laten ze er op het stadskantoor maar een etage bij zetten." De welzijnscommissie hield vast aan de wens dat verdere inspraak geregeld wordt. Het felst was CPN'er Ulferd Bru seker tegen Hafkamp; „U hebt in een mum van tijd alle be wonersorganisaties tegen u in het harnas gejaagd. Dat is zelfs wethouder Zijdevcli' lukt," •veld nooit ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1