16 WATERWEG De Lindenhof nu toch gered AGENDA BEELDSCHERM- TYPIST m/v KRAKERS KRIJGEN UITEINDELIJK HUN ZIN: :ÖUD WEESHUIS BEHOUDT ZIJN WOONFUNCTIE Zijdeveld start morgen restauratie ^Buitenspel in Passage Radeis pakt het internationaal aan DIPLOMA CAFEBEDRU hondero Puntsgewijs SIJTHOFFPERS BoUerdams Nieuwsblad woensdag 11 januari 1984 RW - Schiedam Al anderhalf jaar staat het aangekon- digd op de Koemarkt On- - der een grote plattegrond van Schiedams stadscen- imm makeia zwarte letters PP een gele plank (de kleu- ren van Schiedam) dei voorbijgangers erop attent: ;tBouw 23 wooneenheden- restauratie De Lindehof (in voorbereiding)." Op de plank is een 'n' uit het woord Lindenhof wegge vallen. Het staat als nummer 5 temid den van de andere binnen stadsplannen, die wethouder Zijdeveld via het publicatie bord kenbaar wilde maken aah een groot publiek. Het was 1982 toen Zijdeveld dat bord onthulde; verkiezingstijd. Morgen zal blijken dat Zijde veld het niet bij een propagan dastunt liet, al heeft de voor bereiding wel erg lang ge duurd. De wethouder zal mor genmiddag de restauratie van één van Schiedams oudste mo numenten officieel starten. Vandalisme Eindelijk. AI jarenlang drin gen politici erop aan de Lin denhof eens op te knappen. Maar zelfs een motie, die de gemeenteraad twee jaar gele den aannam, kon de restaura tie niet in een stroomversnel ling brengen. Alarmerende be- richten, daterend van de laat ste jaren, over de wegrottende hiüren en het veelvuldige van dalisme, konden evenmin een snelle opknapbeurt bewerk stelligen. Nu dan toch. De 23 wooneen heden, waarover Zijdeveld morgen meer bijzonderheden 2al prijsgeven, herstellen de functie, die de Lindenhof sinds het jaar 1605 beoogde. Dat was een woonfunctie. Het verschil met de toekomstige si tuatie is wel de manier van wonen. Het weeshuis, zoals dat eeuwenlang bestaan heeft, doet denken aan Dickens' ver halen, hoewel het er daarin nog erger toeging. Tucht en orde, vooral tucht. Daarente gen zulten de toekomstige be woners van het weeshuis al leen een verplichting hebben jegens de gemeente en dan louter financieel: zij moeten huur betalen. Maar een pak op de broek krijgen wegens 'de swier en opschik van alle de kinderen, dat sulks alle paaien te buyten gong' zoals het geval was ten tijde van de Franse Revolutie in 1795 ïs eE 'n. Lïndenhof-nieuwe- stijl niet meer bij. De gemeen te wil geen geen streng wees huis meer, waar niet gedron ken mag worden en het roken door Kor Kegel slechts toelaatbaar is indien het blijft bij één pijp na het avondeten. Tenslotte, voor zo ver men in de Schiedamse po litiek Zijdeveld nog als regent ziet, dient men toch onder scheid te maken in het sóórt regenten. Borgershuysen Zijdeveld neemt een twee eeu wen oud gebouw nu onder handen. Het monument ïs ge bouwd in 1779 naar een ont werp van de toenmalige stads bouwmeester Rutger van Bo- l'es. Toch dateert het weeshuis van 1605. Het waren de Heili ge Geestmeesteren, die de ge meente aan het eind van de zestiende eeuw verzochten om een 'plaetse om me daerop te mogen timmeren een wees- huys". Men had twee locaties in gedachten: de grond van het voormalige Sint Ursula - convent aan de Breedstraat- /Ketelstraat en de plek van het convent Leliendaai aan de Lange Achterweg. Uitverko ren werd het laatste. Maar wat er toen gebouwd is, is niet blij ven staan. Het werd ruim twee eeuwen geleden via het bouw plan van Rutger van Bol'es in twee etappes vervangen. Toen verscheen het tympaan Jan en Kaai bovenop de voorgevel, naast een fronton met festoen versieringen en een zeskantig koepeltorentje. Waarom kwam er een wees huis? De voorganger van de huidige stadsarchivaris drs. G. van der Feyst, de inmiddels overleden A. van der Poest Clement, beschreef dat in het derde deeltje van de reeks Schiedamse Miniaturen, dat in 1955 uitkwam. Van der Poest Clement, toen inmiddels rijks archivaris, refereerde aan het feit dat Schiedam 'belast ende beswaert' was met vele arme weeskinderen, uitbesteed in 'gemene en slegte borgershuy sen'. Dat kwam veel voor, in de Tachtigjarige Oorlog en in een tijd dat de pest, de 'haesti- ge siecte', veel slachtoffers maakte. Rederijkers Van der Poest Clement be schreef hoe de Schiedamse re derijkerskamer De Roo Roos- en een evenement hield, wear ook de rederijkerij uit Vlaar- dmgen. Maasland, Kethel, De Lier, Gouda en Haarlem met haar literair vernuft aan deel nam. Dat bracht geld in het laadje voor het goede doel. Te genwoordig zou men daarvoor een bingo organiseren. De eerste toeziend voogd in het weeshuis, de binnenvader, was mr. Pieter Scholier. De eerste binnenmoeder was Jop- gen Goossens. Er is over de wezen uit die tijd weinig be kend. Maar een eeuw later brengt wel gegevens. De we zen, die al wat ouder waren, werkten 0* ardag bij een kui perij of een timmerman. Wat zij geleerd hadden, konden zij 's avonds ook nog in praktijk brengen, want er viel in het weeshuis altijd wel wat te re pareren. Weinig vrije tijd dus. Nog een eeuw later hebben de kinderen%helemaal geen leven meer. De tijd, dat Napoleon hen inlijfde, is dan al voorbij; niet iedereen is teruggekomen uit de oorlog. De jongens on der de wezen krijgen werk bi scheepswerf De Nijverheid er daar moeten zij arbeiden var half vijf 's ochtends tot half eI1 's avonds. Het wordt zelfs de regenten van het weeshuis tc dol en in 1853 bepleiten zij ar- iJv2. "n „'l Het weeshuis anno 1779: detail van het opschrift op de sluitsteen boven de deur. De Lindenhof gekraakt: wethouder Posthoorn neemt een kijkje. Het is februari 1977. beidstijdsverkorting. He1 helpt... de werkdag eindigi daarna om negen uur in de avond. Het gaat hier om jon gens van pakweg veertien jaar. Het is een lange weg geweest van armenzorg tot onze sociale voorzieningen, schrijft Van der Poest Clement in 1955 maar zijn verhaal is vooral geent op bestuurlijke kwesties en beschrijft nauwelijks het milieu. Van de sociale omstan digheden beschrijft hij het verzoek, dat in 1776 de bin nenvader Leendert vai, Al phen moet doen aan de regen ten om eventueel een 'orden telijke vrouw' te mogen trou wen, als hij haar al vindt, die dan ook nog 'naar genoege van de heeren regenten mogte zijn'. De regenten, weinig ge voel hebbend voor privacy, moeten er nog over nadenken ook, want hun probleem is vooral dat deze binnenmoeder ook meeëet uit de weeshuispot. Strikt bestuurlijke aangelegen heden betreffen onder meer de sloop van het Sint Jaeobs- gasthuis in 1785, waarvan de bewoners tijdelijk intrek ne men in het weeshuis; de brand in 1840 in de Koopmansbeurs, waarna de afdeling Schiedam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen het verzoek doet om de cateehlseerzaal van het weeshuis te mogen gebrui ken. Dat verzoek wijzen de re genten af, omdat het weeshuis dan op ongewone tijden geo pend zou moeten zijn en de zeden van die tijd laten dat niet toe. Maar ook een verzoek van dominee Asma in 1845 strandt op onwil. Toch is er tien jaar later sprake van een sterke band met de hervormde kerk (later zal Francois Ha- verschmidt, Piet Paaitjens, er Ritsema van Eek, die samen met Van der Poest Clement de Schiedamse Miniatuur over het weeshuis schreef, direc teur, maar hij geeft de voor keur aan de titel 'binnenre- gent'. De Lindenhof werd op genomen in de nationale kin derbescherming en de Rotter damse federatie De Koepel. Bezetting Jan en Kaat: tijdelijk elders opgeslagen, tot de restaura tie klaar is. nog een rol spelen) en het weeshuis gaat dan heten: Weeshuis der Hervormden. Pas na de Eerste Wereldoorlog komt er een fusie me.' het rooms-katholiek paro/ hïaal armbestuur. Het Tehuir, voor Halfweezen is een feit. Van het woord 'gesticht' wil nie mand weten. In 1955 wordt J, De Lindenhof nu heeft niets meer mei het gebouw aan de Lange Achterweg te maken. Het is een stichting, gevestigd aan de Westvest, die zich richt op begeleide kamerbewoning. In sommige delen van de stad heeft de stichting panden, waar kleine groepjes jongeren wonen onder begeleiding van een sociaal werker. De stich ting heeft het gebouw aan de Lange Achterweg tien jaar ge leden de rug toegekeerd. Er woonden tot die tijd jongens en meisjes, die een voor Schie dam merkwaardige subcultuur vormden: geen wezen, maar jongeren met opvoedingsmoei lijkheden. Dat klimaat trok aan. Aan de Lange Achterweg en omge ving, de Laan, vestigden zich krakers in de oude arbeiders woninkjes, het is de tijd dat de Quibus werd opgericht. Na de periode met het actiecomité De Laan en de Kraakbond Schiedam kwam er een tijd, dat het Komitee Jongeren huisvesting Schiedam (KJS) actief was. In februari 1977 leidde dat tot een bezetting van de Lindenhof, onder an dere bedoeld als protest tegen de leegstand van het fraaie monument, waarvan de ver paupering ook de Historische Vereniging Schiedam 2orgen baarde. Het KJS wilde huisvesting ge realiseerd zien in de Linden hof. Dat was in tegenstelling tot gemeentelijke plannen om er hel museum in uit te brei den en de rest te bestemmen voor culturele doeleinden. Voorstander was onder ande ren wethouder Posthoorn, vooral toen Vlaardingen het cultureel centrum HoIJandia opende. Het was een nawee van het wethouderschap van Hans van der Wilk, die tien jaar geleden de werkgroep Proveniershuis/Lindenhof in het leven riep om voor deze twee monumenten een zinvol le bestemming te zoeken. Dat leverde nooit resultaat op. Toch wordt de Lindenhof, in navolging van hot Proveniers huis, nu toch nog van de on dergang gered. Het is wel een opmerkelijke samenloop van omstandighe den: de kraakbuurt Schiedam is geheel gesloopt, de overge bleven Lindenhof krijgt een woonbestemming (zoals de krakers wilden) en in het reeds verbouwde ^Proveniers- hui£ wordt morgenmiddag de start van de restauratie van de Lindenhof gevierd. Hel zijn twee monumenten, die samen ooit één probleem vormden voor de gemeente. Dat schept toch een band. IEDERE WOENSDAG GRATIS BIJ DEZE KRAMT INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Organist Aad Zoutendijk verzorgt donderdag tussen 12.45 en 13.15 uur een lunch concert in de Grote Kerk van Vlaardingen. Hij speelt wer- - ken van Bach, Feeters en Re- Iger. - De filmclub Schiedam draait l vrijdag in de Teerstoof aan de - Nieuwstraat de rolprent Mid- Z night Express van regisseur Alan Parker. De film handelt lover Billy Hayes die in Tur- kijë wordt betrapt op de smok- kei van hasj. Hij wordt aan- vankelijk veroordeeld tot vier - jaar gevangenisstraf. Vlak voor zijn vrijlating wordt zijn "Straf omgezet in levenslang. In 1 een woedeaanval vermoordt - hij één van de bewakers. De I film begint om half tien. Hildebrand Otto bespeelt - vrijdag vanaf 19.30 uur het or- Z gel in de Dorpskerk in Schie- - dam - Kethel. Otto. die stu- 1 deerde aan het Rotterdams Conservatorium, speelt wer- ken van Bruna, Sweelinck, 2 Lübeck, Mozart en Guimant. - De toegang voor het concert is gratis. Aan de uitgang wordt wel een vrijwillige bijdrage ge vraagd voor het bestrijden van het tekort in hei orgelfonds. Jack Lemmon en Sissy Spa- eek spelen de hoofdrollen in de film Missing van Costa- Graves die zaterdagavond 14 janauri wordt gedraaid in het filmhuis aan het Weeshuis plein in Vlaardingen. De orga nisatie is in handen van de Stichting Rood Vlaardingen. De film handelt over een staatsgreep in een Latijns- Amerikaans land. Bij toeval hoor! de schrijver/cineast Charles Horman dat Ameri kaanse soldaten bij de coup be trokken zijn. Die kennis wordt hem noodlottig. Zijn vader dient vervolgens een klacht in tegen regeringsfunctionarissen wegens medeplichtigheid aan moord. De aanklacht wordt geseponeerd, omdat de hele zaak schadelijk is voor het landsbelang. De film begint om 20.00 uur. Het Gemengd koor Senectu- te zingt zondag tussen 14.00 en 16.00 uur m het dienstencen trum De Woudhoek in Schie dam. Het koor zingt werken van Schubert, Verdi, Handel en Lortzing, De toegang is gra tis. De Amsterdamse theatergroep Buitenspel speelt zondag in het IPassage Theater in Schiedam het stuk Machtig en toch licht. Het ;~stuk handelt over anorexia nervosa. Eerst verdiepen spelers en '^begeleiders zich in het onderwerp. Zij praten met patiënten en ["begeleiders en werken een hele literatuurlijst door. Vervolgens -wordt geïmproviseerd naar aanleiding van de verzamelde gege- [Zvens en persoonlijke ervaringen. Het optreden begint om 14.00 Rapleis, de kleinste en. tevens meest internationale theatergroep van België treedt zatdrdag op in het Passage Theater in Schie dam. De groep toert jaarlijks zo'n acht maanden door Europa, omdat de gesproken taal van ondergeschikt belang is. De humor van Radeis vertoont dan ook sterke gelijkenis met die van Bus- ter Keaton en Laurel Hardy. Een ironisch commentaar op de wereld, een surrealistisch getinte poëtica, een jongensachtig ge vóel voor actie, gepresenteerd met Belgische bravoure wn licht- voetigheid. Aldus iaat Radeis zich het liefst omschrijven. De groep heeft inmiddels een reeks straattheater-, film-, televi- 'sïe- en theaterproducties op zijn naam staan. Het stuk Echafau- dages (stellingen) begint om 20.15 uur. Woensdag 11 januari De Doelen: 14.30. e.f. zaal. 'Appel part, poppenspel. 7-12 jaar. Otto van der Mieden. De Doelen: 12.45, hal grote zaal, Daniel Blumenthal, piano, koffieconcert. Hofpleintheater: 20.15: 'Momentopnamen', blijspel van Ber nard Slade, m.m.v. Simone Roos- kens. Gerard Cox e.a.. Piccolo Thea ter 20.30: 'Anja en Esher', toneel van Klaus Mann. Rotterdamse Schouw burg: 20.15: 'De Biechtvaders', to neelspel van Vincenzio dl Matti, Haagse Comedie, m.m.v. Wim de Haas, Wim van Rooi] e.a. Poppenthe ater Belle PSss: 14.30: 'Bij Oereboe- teboiie', poppBnspel. poppentheater Belle Psss, v.a. 6 jaar. Donderdag 12 januari De Doelen: 20,15, kleine zaal: EliOt Fisk (U.S.A., gitaar-Scarlatti, Bach, Tunna e.a. Piccolo Theater: 20.30: 'Anja en Esther", toneel van Klaus Mann. Lantaren 1: 20,30: 'Slich': be wegingstheater Bart Stuyf. Theater 2uidplein: 20.15, grote zaal, 'Draus- sen vor der Tur'; toneel van Wolfgang Borchert. KammerspielH Dussel- dort/S1ichting Wlkor, een soldaat komt terug uit de oorlog en vindt alle deuren gesloten. Rollerdamse Schouwburg: 20.15, 'De Biechtva ders'. toneelspel van Vincen2io di Matti, zie woensdag 11 Januari. Hof- plelntheaten 20.15: 'Momentopna men, zie woensdag 11 januari. Bioscopen Alhambra 1: 'Curse of the pink pan ther' (al) dag. 1.15-4.00-6.45 en 9.30 u. Alhambra-2: 'L'Eloile du Nord' (16) dag. 8.00 u. Calypso 1: 'De vier vuis ten slaan op hol' (al) dag. 1.45-7.00 en 9.30 u. Calypso 2: 'Woody Allen's Zelig' (al) dag. 2.0D 7,15' en 9.30 u. Calypso 3: 'Trading Places' (at) dag. 1,45-7.00 en 9.30 u. Centraal: do. Vmma. 'Perziken van slagroom' (18), dl. en woe. 'Sex op de snelweg' (18) dag. 12.15-2.00-3.45-5.30-7,15 en 9.00 u. Cineac (Beurs); 'Never say never again' (12) ma. t/m woe. 2.G0- 6.45 en 9.30 u. Cineac (Bijenkorf): 'Robin Hood' (al) ma. tAn woe 2.00 en 7.00 u, 'The bJues brothers' (16) dag. 9.30 u. Cinerama 1: 'War Ga mes' (ai) dag. 1.45-6.45 en 9,30 u. Ci nerama 2: 'Curse oi the pink panther' (al) dag. 2.DO-7.00 en 9.30 u. Cinera ma 3: 'De vier vuisten slaan op hol' [al) dag. 2.00-7.15 en 9.45 u. Cinera ma 4: 'Les uns et les autres' (al) dag. 1.45 en 8.00 u. Cinerama 5: 'Tootsie' (al) dag. 6.45 en 9.15 u. Corso: 'Jaws- 3' (12) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Krl- terion: 'Gallipoli' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Lumiere 1: 'Never say ne ver again' (12) dag. 1.30-4.15-7.00 en 9.30 u- Lumiere 2'Robin Hood' (al) do, vr, zo. 1.45. 4.00 en 6,45 u., za- .ma.df.wo. 2.00 en 7.00 u. 'Monty Py thon, en de heilige gr-gr graal' (12) dag.9.30 u. Lumiere 3; 'Return of the Jedi' (al) dag. 1.30-4.00-6.45 en 9.30 U. Lumiere 4: 'Lucretia Borgia' (12) dag. 2.00 en 8.00 u. en Handelskennis Horecabedrijf Start binnenkort te SCHIEDAM in de HNO „Hargahor, Valeriusstraat 29-31, en te'VLAARDINGEN in de openbare scholengem. „De Vaart", Groen van Prlnstererstraat 67. Haal het eerstkomend examen het erkende diploma cafébedrijf en/of handelskennis horecabedrijf en wordt zelfstandig caféhouder, disco-eigenaar of kantinebeheerder. Volgde cursus bij EURODIDAKT vanwege de grote voordelen: Uitsluitend ervaren èn bevoegde leerkrachten. Glasheldere en volledig up-to-dïte lesstof Keuze uit mondelinge of schriftelijke opleiding De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen houdt toezicht op de cursus EU RODID AKT biedt haar mondelinge cursussen aan tegen het laagst mogelijke cursusgeld (Het cursusgeld van de cursus cafébedrijf bedraagt f 298.- inclusief lesstof) Voor Si ereikbaa vnibiijveno de stud*gi<Js ca!ébednji en handelskennis in runs irenadir Lunuuiunnt,nii**wu* Bel 01717-8544* Hel Economisch Dagblad, een uitgave van Sijihoff Pers B.V. richt zich in haar economische, financieel-economische, sociaal-economische en bedrijfsbestuurlijke berichtgeving tot de leidinggevende funktionarissen in het bedrijfsleven en organisaties van het bedrijfsleven. Momenteel heeft het Economisch Dagblad op de redaktie te Rijswijk plaats voor een: Hij/zij zal worden belast met het via een beeldscherm invoeren van redaktionele kopij en beursnoteringen Voor deze funktie roepen wij kandidaten op met - een opleiding op MAVO-niveau - een goede algemene ontwikkeling - een uitstekende typevaardigheid Wij bieden een aantrekkelijk salaris en een gratificatie ter grootte van een extra maand. Inlichtingen omtrent deze funktie worden verstrekt door de heer C A. Hagedoöm, chefredakteur van het Economisch Dagblad, telefoon 070-190841. Geïnteresseerden kunnen hun schriftelijke sollicitatie, onder vermelding van vacaturenummer 8316 (op brief en enveloppe) richten aan: Personeel Organisatie, Koopmansstraat 9r 2288 BC Rijswijk, T.a.v, de heer N. L. B. van der Veer, kamer C 912. Sijthofi Peis is één van de vijl grootste* dagblad uitgeverijen in ons land onafhankelijk v<jn enige parlij ol belangengroepen voornamelijk gfionenteerd op de provincie Zuid Holland Zij geeft onder meer uit de Haagsche Courant, het Rotterdams Nieuwsblad, de Goudscht» Ccaniiil un het Economisch Dagblad Als moedermaatschappij geeft asjm samenwerking «net VVesterpr-rs B V uit Het Binnenhof en de Letdse Courant en m samenwerking met van der Dnft b v te Rijswijk een 4 0 tal gratis in Zuid Holland verspreide huis aan huisbladen onder de merknaam Randstad Edities Abonnees in de Rotterdamse <*n Goudse regio worden van plaatselijk nieuws voorzien door middel van diverse aparte regio katems Abonnees in de Haagse regio door plaatselijke nieuwsb'öden De totale lezerskring van hel bladenpakn,0! overschnjdt ruimschoots het miljoen De redacties van deze regio katems en plaatselijke nieuwsbladen zijn gevestigd binnen hun verzorgingsgebied Handelsdrukkerijen zijn er in Rijswijk en Der. Br-4 In samenwerking met het Franse bednif SVP participeert Sijthoji Pers in 'SVP Sijthofi Deze onderneming is gespecialiseerd in informatieveretrekking aan het bedrijfsleven en (overheids)instellingen Voor verlader en vervoerder biedt de dochteronderneming Transpose!' informatie faciliteiten via het Viditelsysteem De centraledirectie. de hoofdredactie, de technische productie, de commerciële, administratieve en socialeafdeltngen. alsmede het computercentrum ain gevestigd in een modem fcednjfscomplex te Rijswijk, tevens hoofdkantoor van de onderneming, die met circa 1500 personeelsleden behoort tof de middelgrote bedrijven in ons land

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2